Gemeenteraad van Leiden Kamer van en Fabrieken Koophandel voor Rijnland DINSDAG 21 DECEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 De kwestie van de achtergevelrooilijnen, na lang debat, aangehouden Goedkoope schoenreparatie voor werk- loozen Bestrijding van rechtsche zijde De heer Beekenkamp vreest het beginsel der socialisatie De ontheffingen van het verbod op het gemengde zwem men Zijn die niet in strijd met de verordening Wat gebeurd is, is teleurstellend, meenen de heeren Wilmer en Beekenkamp RADIO- DISTRIBUTIE Hedenmiddag te 2 uur zette de Raad de vorige week Maandagavond geschorste zit ting voort ter afhandeling van ne onvoltooid gebleven agenda. Achtergevelrooilijnen voor de binnenstad. Aan de orde is thans: 41e. Voorstel tot liet wijzigen van de ver ordening op het Bouwen en Sloopen. De heer Schüller (s.d.a.p.) zet zijn be denkingen tegen het voorstel van B. en W. uiteen en verdedigt zijn voorstel tot het vast stellen van bijzondere (dus geen algemeene) achtergevelrooiijnen. Hierdoor bereikt men, dat rekening kan worden gehouden met de belangen van alle huiseigenaren. In verschil lende plaatsen bestaan naast de algemeene achtergevelrooilijnverordening ook bijzonde re regelingen. Van onbillijkheden is daar geen sprake. Het voorstel van B. en W. is oogenschijnlijk zeer onschuldig, doch spr. be toogt, dat hier de schijn bedriegt, hetgeen hij met verschillende voorbeelden aantoont. Hij staaft zijn betoog met uitspraken van de colleges van B. en W. van Rotterdam. Breda en Arnhem. Het voorstel van B. en W, is niet in overeenstemming met de stedebouwkun- dige ontwikkeling van de stao. De heer Manders (r.k.) merkt op, dat deze kwestie ook in de Comm. van Fabricage breedvoerig is besproken, waarna de Comm. tot de conclusie is ge komen. dat het voorstel de beste oplos- is. De heer Schüller heeft zich in zijn be toog tegengesproken. De beste stedebouw- kundige oplossing is die van het onder havige voorstel n.l. door een uniforme regeling. Wij moeten rekening houden met de bij zondere bouw van de stad. Bijzondere rooi lijnen jouden geen goede oplossing brengen, integendeel, zij zouden schade toebrengen aan verschillende eigenaren. De heer v. Eek (s.d.a.p.) merkt op, dat Leiden als oude vestingstad nauw bebouwd is. De verordening op het bouwen en sloopen heeft daartegenover moderner eisohen ge steld in verband met de volksgezondheid. Doch nu gaat men de verordening 6lapper maken. Dat is een stap achteruit en daarom verklaart spr. zich tegen deze wijziging. Wethouder Wilbrink (c.h.) heeft even als de heer Manders een tegenstrijdigheid ontdekt in het betoog van den heer Schül ler. Wij streven naar het betere, doch kun nen dat niet al dj d bereiken en dan moeten wij het goede niet in gevaar brengen. De heer Schüller wil komen tot een behoorlijke af bakening, doch dat bereikt men juist niet <ioor bijzondere achtergevelrooilijnen. Dit Voorstel is zoowel zakelijk als rekening hou dend met stedebouwkundige begrippen. Lei den is een oude vestingstad en stelt dus bij zondere eischcn. Vandaar dat hier onmogelij I* is, wat elders wel mogelijk kan zijn. Als wij hier afzonderlijke regelingen zouden maken, zouden wij telkens voor moeilijkheden ko men te staan. Wij hebben hier heel wat bouwblokken van minder dan 40 M. diepte en daarvoor moet de verordening zich kunnen aanpassen aan de omstandigheden. Een al gemeene regeling met gebreken is beter dan bijzondere regelingen, welke in een enkel ge val misschien beter zouden zijn, maar aan leiding zouden geven tot willekeur. In Am sterdam zijn de bijzondere bepalingen in elk geval nog slechter dan de algemeene re geling, welke hier ontworpen is. Het voor- Beeld van Rotterdam zou spr. niet gaarne volgen. Wij moeten niet zien naar andere steden maar naar hetgeen hier noodig is. Bij Bouw- en Woningtoezicht heeft men ge tracht achtergevelrooilijnen vast te stellen, doch men is gestuit op tallooze moeilijkhe den. Het voorstel-Schüller zou de verbete ring van de binnenstad absoluut in den weg 6taan. De heer S c h ül 1 e r repliceert. De heer Manders heeft betoogd, dat een uniforme re geling niet mogelijk is. Volkomen juist, maar het voorstel van B. en W. bevat een unifor me regeling. Spr.'s voorstel houdt rekening met de oude stad en voorkomt, dat verschil lende eigenaren gedupeerd worden. Men moet nu eenmaal rekening houden met de bestaande toestanden in de verschil lende bouwblokken. Wil men geen bijzondere verordeningen, dan zou men in ieder geval 'de algemeene verordening kunnen verdeelen in zönes, doch zelfs dat idee is niet voldoen de onder de oogen gezien. De heer Mandors (rJk.) kan niet inzien 'dat de eigenaren door bijzondere regelingen minder gedupeerd zullen zijn dan door de Voorgestelde algemeene verordening. Dit is geen uniforme regeling, want zij past niet aan bij elke bouwbreedte. Met alles is rekening gehouden, ook met de volksge zondheid. Wethouder Wilbrink (c.h.) zegt, dat het juister is te spreken van een uniforme ,,norm". Met de uniforme normen van de voorgestelde verordening is practisch het beste te werken. Een verbetering van de volkshuisvesting wordt hierdoor het best be reikt. Zónes hebben wij hier al, n.l. binnen en buiten de Singels, de binnen- en de buiten stad. De heer Schüller (s.d.a.p.) dient een subsidiair voorstel in, om als de raad zijn eerste voorstellen verwerpt, de stad voor oe algemeene achvergevelrooilijnenregeling te .verdeelen in zönes. Voorts stelt hij verschillende redactiewij. zigingen voor op de door B. en W. voorge stelde verordening en licht deze uitvoerig toe. De voorz. wijst erop, dat het den Raad Onmogelijk is. deze technische amendemen ten te beoordeelen. Zulk een wijze van werken is niet aanbevelenswaardig. Spr. stelt voor, de behandeling van dit punt te schorsen, teneinde eerst het advies van de Comm. voor de Strafverordeningen en vau Fabricage in te winnen. Aldus wordt beslo ten. Ben schoeiseldienst bif Maatschappelijk Hulpbetoon. 42e. Voorste1: a tn« liet tnekonnpn van een extra-subsidie voor hrt ianr 19.18 aan de Gemeentelijke Comurssip voor Maatschappelijk Hulpbe toon ten behoeve van het instellen, bij wijze van proef, van een schoeiseldienst; b. tot het ten behoeve van dien dienst be schikbaar stellen van een tweetal lokalen van de van. bewaarschool aan de Groene- steeg. De heer Wilmer (r.k.) constateert, dat er aan dit voorstel voor- en nadeelen verbonden zijn, doch de nadeelen over wegen z.i. De voordeelen zijn, dat de werklooze schoenmakers meer werk zullen krijgen. Er zijn op dit moment 24 werklooze Schoenmakers. Hun gemiddelde steun be draagt f6.50; terwijl zij door het voor stel een meerdere inkomst zouden krij gen van lOpct. Men moet dit voordeel niet onderschatten, doch ook niet over schatten. D. H. ROODHUYZEN Co. uv MAKELAARS SUIKER RUBBER KOFFIE CACAO per contract Amsterdamsche Ljquidatiekas N.V. DAM 2* r.loloon No 30012-31012 AMSTERDAM-C e«n NU 2. r*M 30012 T^^r.mWr... CARLOS-AMSTERDAM lA B. en W. achten de door hen aan be doelde verordening gegeven toepassing niet in strijd met den letter der verorde ning en evenmin in tegenspraak met de door den Voorzitter van den Raad op 25 October jl. gegeven interpretatie van die verordening. De Voorzitter heeft in die vergadoring gezegd, dat in dezen naar nen compromis moet worden ge streefd en B. en W. zijn van oordeel, dat zij dit bij de uitvoering van de verorde ning ook hebben gedaan. Dit is hei" standpunt van het gehceie cot- lege. Dc hoer Beekenkamp (a.r.) heeft eveneens uit de woorden van den voorzitter afgeleid, dat alleen bij bijzondere gevallen, zooals wedstrijden e.d. een ontheffing van het gemengde zwemverbod gegeven zou worden. De A.R. fracvie sluit zich aan bij het door den heer Wilmer gesprokene. In geen geval had hij een dergelijke ruime interpretatie venvacht en spr. meent, dat als de voorz. in October zoo duidelijk gesproken had, als hij nu gesproken heeft, de stemver houding anders zou zijn geweest". Daarna sluiting. Bezoek Belgische reserve-officieren Programma III: S.— Keuion. 10.35 Parüs R., 12.05 Radio PTT Nord, 12.20 Parüs R.. 13.20 Duitschl.s.. 14.20 Radno PTT Nord, 12.05 Parüs 11., 15.20 Keulen, 16.20 Parüs R.. 17.20 Brussel VI.. 18.50 Keulen, 20.20 Bari (Rome). Frofrarnma IV: 8.— Brussel VI.. 9.20 diversen, 10.35 Londen Reg.. 13.20 Droitwlch. 15.35 Lon-, den Reg., 17.20 Droitwich, 20.— Londen lieg., 20.20 Droitwlch, 21.4'J Weenen, 21.55 Dortiwlch. WOENSDAG 22 DECEMBER Programma III: 8.— Keulen, 9.20 Parüs R.„ 9.49 diversen, 10.35 Parüs R.. 11.05 Londen Reg., 11.50 Keulen, 13.20 Brussel VI., 14.20 Padio ITT Nord, 15.05 Parijs R.. 15.20 Droitwich. 16.05 Keulen. 17.20 Boedapest of div.. 18.20 Keulen. 19.20 diverseiu 20.20 Keulen. 21.20 Brussel Pr.. 2220 Brussel VI.. 22.30 Keulen. 23.20 diversen. Programma IV: 8Brussel VI.. 9.20 diversen. 10.35 Lroitwlch. 15.05 Londen Reg.. 17.20 Droit wich, 18.49 Londen Reg.. 19.20 Droitwich, 23.— Londen Reg., 23.20 Droitwlch. Het voordeel voor de werkloozen is, dal zij hun schoenen goedkooper kunnen laten re parecren. Ook dit voordeel moet niet over schat worden. Als de werkloozen van deze gelegenheid gebruik zouden willen maken, kan het nog voorkomen, dat zij er geen gebruik van kun nen maken, doordat ook die geringere pru« niet gemist kan worden. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat de werkloozen vier maal per jaar sohoenen zouden mogen laten maken. Zij winnen daarmee uit 4 maal 60 ct. per jaar of f2.40. Spr. maakt een vergelijking met het kwartje van Romme en noemt ait „voordeeltje" de „stuiver van v. Stralen". Daartegenover staan veel grootere nadee len, omdat wederom werk wordt onttrokken aan de niet-werklooze schoenmakers. Men wijst erop dat ook de niet-werklooze schoen makers de klandizie kunnen krijgen, maai dat is een lapmiddel. Het verlies van enkele klanten kan een niet-werkloozen schoenma ker brengen over de rand der noodlijüend- lieid. Het advies van de schoenmakensvereeni ging aanvaardt spr. niet, omdat er geen en kel argument in genoemd wordt, en de ver eeniging niet alle schoenmakers vertegen woordigt Ook de leerleveranciers zullen te lijden hebben onder de voorgestelde maatregel. Voorts lijkt spr. de practische uitvoerbaar heid buitengewoon bezwaarlijk. Hoe komv men aan die prijsberekening? Alle reparatie is niet dezelfde. Kunnen B. en W. de zeker heid geven dat het aangevraagde crediet niet verhoogd zal behoeven te worden? De heer v. d. Kwaak (c.h.) juicht de opzet van dit voorstel toe, doch spr. vraagt of de meening van de schoenmakersvereeni ging over dit vooretel is gevraagd. Voorts vraagt spr. naar de normen, welke aangelegd zullen worden, wanneer zelfstan dige schoenmakers zich aanmelden. Zullen de aldus te werk gestelde schoenmakers los van Maatsch. Hulpbetoon komen te staan? Zoo ja, dan is er een scherpe controle noo dig, want dan dreigt er gevaar voor oneer lijke concurrentie. Het eenvoudigste acht spr. dat men begint met de schoenmakers, die een bijsteun genieten. Zij zouden dan kunnen worden afgevoerd. Wat de financiën betreft, wijst Spr. erop dat het voorstel voorloqpig geldt voor een jaar. Mevr. Braggaar—de Does (s.d.a.p.) merkt op. (Jat de beste bestrijding der werk loosheid is: hen te helpen aan werk. Het gaat hier slechts over een klein aanval per sonen, doch waar werk gegeven kan worden mae dat niet worden nagelaten. Bovendien kunnen diegenen geholpen worden die niet geheel en al werkloos zijn. Thans worden door het Brokkenhuis 1078 paar nieuwe schoenen verstrekt dit aantal zou kunnen worden teruggebracht, indien goedkoope re paratie mogelijk zou zijn. Vele werkloozen moeten dat nu zelf doen. Men schat het aan tal hier te repareeren schoenen op 11.000, terwijl er 250 schoenmakers zijn, dat is dus ongeveer 1 paar per schoenmaker per week. Het verlies daarvan zal de schoenmakers niet ruïneeren. Er zijn ongetwijfeld moeilijkheden bij fie uitvoering, maar deze kunnen overwonnen worden. In den Haag bestaat zoo'n schoeisel- dienst reeds geruómen tijd. De heer Beekenkamp (a.r.) ver klaart ,dal 't principe, dat aan dit voor stel ten grondslag ligt, zijn sympathie heeft. Juist van soc. zijde is wel eens be zwaar gemaakt tegen het verrichten van werk voor de steun. Spr. heeft evenwel practische bezwaren tegen dit voorstel. Hoe komt men aan de cijfers, welke in de toelichting genoemd worden. Waarom schat men het aantal te repareeren schoenen op 11.000? Vervolgens vraagt spr. zich af, of de bona fide schoenma kers wel zijn gehoord? De genoemde or ganisaties zijn z.i. niet representatief. Spr.'s grootste bezwaar is, dat hiermede weer eens uitbreiding wordt gegeven zelfs onnoodig aan de overheidsbe moeiing. Voorts deelt spr. de bezwaren van den heer Wilmer. Zoo eenvoudig als mevr. Braggaar het voorstelt, is het niet. Sommige schoenma kers zullen niet beroofd worden van 1 paar schoenen per week, maar wellicht van veel meer, omdat deze reparaties niet gelijkmatig verdeeld zijn. Spr. geeft B. en W. in overwe ging om de leerprijzen te verhoogen tot 75 of 80 ct. en te spreken van een voorschot aan M. H. in plaats van een subsidie. De heer Eikerbout (a.r.) is een voor stander van werk in contra-prestatie. Ook hij acht de prijs van 50 ct. voor zooien en hakken te gering Daarvoor krijgen ze geen leer. Spr. ziet ervan komen, dat het aantal te repareeren schoenen te klein geraamd is en dat mag wel ook, want anders hebben de schoenmakers niet voldoende inkomsten. Spr gelooft niet, dat er 250 schoenmakers in Lei den zijn, dat getal is veel te hoog. Voorts heeft spr. eenige bezwaren tegen de voorge stelde regeling. Geef die reparatie liever aan aille schoenmakers, die ervoor in aanmer king komen. Do heer Snel (s.d.a.p.) betreurt het, dat men door allerlei bezwaren dit voorstel tracht te kleineeren. Het verwondert spr. niet dat er oppositie ve bespeuren valt. Dezelfde geluiden zijn ook gehoord bij de verstrekking van versche grenten Het gaat er op lijken, dat men ook dit voorstel weer uit politieke oogmerken gaat torpedeeren. Met dit geringe bedrag zal veel goeds voor de werkloozen bereikt wor den. Dc heer Wilmer (r.k.) .Welke voordee len dan? Noem eens voorbeelden. Wethouder v. S t r a 1 en (s.d.a.p.) heeft wel de verwachting, dat de raad, ondanks alle bestrijding, toch ten slotte liet voorstel aanvaarden zal. Want men begrijpt het groote belang van het voorstel wel. Werk in plaats van steun is het voordeel. De heer Lomfcert (r.k.)Werk. dat men van een ander afneemt' Wethouder v. Stralen (s.d.a.p.) wijst er op "dat in de commissies dezelfde bezwaren zijn gehoord. Op dezen maatregel is reeds lang geleden aangedrongen. Er zijn hier verschillende schoenmakers werkloos, mede omdat het aantal schoenma kers hier in de stad verreweg de behoefte overtreft. Aan den anderen kant zijn er vele werkloozen, die door don nood gedwongen worden zelf htm schoeisel te repareeren, an deren loopen er net zoo lang mee totdat er geen leer meer aan zit. Met een schoeisel- dienst zouden allen goholpen zijn. De heer Wilmer acht de nadoelen grooter dan de voordcelen, doch een regeling zonder nadee len zou spr. wel graag wenschen doch is on bereikbaar. Deze maatregel is niet volmaakt, doch biedt toch wel iets goeds. Den Haag bewijst, dat er wat mee bereikt kan worden. liet getal van 11.000 is een raming aan do hand van de cijfers uit Den Haag en van Maatsc-h. Hulpbetoon. Hot getal kan naar de behoefte worden opgevoerd. Een vergelijking met het kwartje van minister Romme wijst spr. af. Voorts deelt spr. mede, dat er contact is gezocht met de twpe bestaande organisaties, die ook hun instemming met dezen maat regel hebben betuigd. Het z g. comité van actie dat er oppositie tegen voert, bestaat al leen uit de twee onderteekenaars van een adres. Spr. ach het aangevx-aagde crediet vol doende om de voorgestelde maatregel te be kostigen. Wel bestaat de mogelijkheid van uitbreiding, omdat de vrees niet ongegrond is. dat sommige niet-gesteunde schoenma kers eenig klantenverlies zullen lijden. In ieder geval is bet onmogelijk, dat de werk loozen den gewonen repai'atie-prijs betalen. Naast de schoenenverstrekking door het Brokkenhuis vestigt spr. nog de aandacht op de verstrekking van 3000 schoenen door de Comm. voor den Bijzonderen Steun. Deze schoenen zullen door den schoeiseldienst meer durabel worden gemaakt. Of men de voorgestelde maatregel nu subsidie of voor schot noemt, doet niet terzake. In ieder ge val is de overheidsbemoeiing hier zeer ge ring, en zeer zeker als zoodanig te ver dedigen. Den heer Eikerbout geeft 9pr. de verzeke ring, dat voor 50 ct. zeer goede kwaliteit leer verstrekt kan worden. Er is wel degelijk ge let op het voorkomen van schade aan den leerhandel. Spr. noemt ten slotte dit voor stel het supplement van het voorstel tot ver strekking van schoeisel aan de schoolkin deren. De voorz. wijst er op, dat er in het voor stel staat, dat maximaal 11000 schoenen zul len worden gerepareerd. De heer Wilmer (r.k.) had verwacht, dat de weth. verklaard had. dat hij niet gediend is van een hulp als door den heer Snel hem geboden. Deze heeft de raadsmeerder heid beschuldigd van sociale maatregelen te saboteeren. Dat kan hij niet bewijzen. Spr. kan niet inzien, dat de sociale toestanden door dit voorstel verbeterd worden. Niemand heeft weerlegd dat de voordeelen uiterst ge ring zijn. De menschen komen niet buiten de 6teun. Wanneer men 11000 paar schoenen laat re pareeren. krijgt ieder niet meer dan 5 ct. per week toeslag. Spr. zou daar gaarne zijn stem aan gegeven hebben, als er niet het groote nadeel tegenover stond, dat de niet werklooze schoenmakers en de kleine leer handelaars er schade door lijden. Wanneer spr. dus tegen deze maatregel stemt, mag men niev insinueeren. dat spr. sociale maat regelen wil saboteeren. De heer Beekenkamp (a.r.) zegt even eens tegen te zullen stemmen, gezien de wei nig tegemoetkomende houding van den wet houder. Wethouder v. Stralen (s.d.a.p.) begrijpt dat niet. Het voorstel wordt aangenomen met 24 tegen 7 stemmen. Voor: de s.d.a.p. en de heeren Elkerbout, v. d. Reijden. v d Laan, v. Rosmalen, v d Kwaak, Keij, v. Weizen, Wiertz. Suppletoire agenda Het voorstel tot het aankoopen van de perceelen le Looierstraat nos. 2 en 1416 kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie C. nis 325 en 1858 en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat wordt goedgekeurd, evenals het voorstel inzake het eervol ontslag aan Dr. J. C. Schalkwijk, di recteur van den Gem. II.B.S. Voorts wordt wegens het vergevorderde uur de behandeling van de twee overgeble ven agendapunten uitgesteld. Slechts de interpellatie-Wilmer wordt nog afgehandeld. Interpellatie-Wilmer inzake gemengd zwemmen De heer Wilmer (r.k.) stelt de volgende vragen: le. Is juist het bericht in de dagbladen, dat B. en W. hebben besloten, om bonafide zwemvereenigingen in de „Overdekte" tot wederopzeggens toe vrijstelling te verleenen van het verbod van gemengd zwemmen on der bepaalde voorwaarden? 2e. Indien de vraag in sub le bevestigend wordt beantwoord, achten B. en W. dit be sluit dan niet in strijd met den letter der verordening op het zwemmen, door den Raad aangenomen? 3e. Indien de vraag sub 2e ontkennen.1 wordt beantwoord, achten B. en W. dit be sluit dan niet in tegenspraak met de door den voorzitter van den Raad op 25 October gegeven interpretatie van de genoemde ver ordening? De Vooorzitter geeft het volgende ant woord: De eerste vraag wordt in zooverre bevesti gend beantwoord, dat B. en W. hebben be sloten aan de N.V. Leidsche Bad- en Zwem inrichting „De Overdekte" i.o. tot wederop zeggens en onder zeer strenge voorwaarden, vrijstelling te verleenen van het verbod, ver vat in art. 3, eerste lid, der verordening op de zweminrichtingen en zwemgelegenheöen ten aanzien van het gebruik van de zwem inrichting aan de Haarlemmerstraat door bepaald el ij k in het besluit ge noemde vere.enigingen, van welke na een ingesteld omstandig onderzoek is gebleken, dat zij bona-fide ve'reenigingen zijn, zijn op gericht. uitsluitend mei het doel om de zwemsport te beoefenen en wier statuien en reglementen de verwachting wettigen, dat geen verkeerd gebruik zal worden gemaakt van de ontheffing. Door het verleenen van de vrijstelling ten aanzien van vei'eenigingen voor ieder bij zonder geval te bezien, hebben zij zich ook gehouden aan den letter van dc verordening. De letter aer verordening sluit geheel aan aan de in 1936 vastgestelde bepalingen, met betrekking tot het Sportfondsenbad. Bij dc behandeling van die bepalingen is vast ko men te staan, dat het de bedoeling was dat ook zwemvereenigingen een beroep zouden kunnen doen op ontheffing. De verordening is in overeenstemming daarmede toegepast. De heer Wilmer (r.k.) meent, dat deze algemeene ontheffing wel degelijk in strijd geacht kan worden mei de letter der ver ordening, omdat deze spreekt van „elk b ij- zon der geval". Als iedere bonafide ver- eeniging, welke zich aanmeldt, onbeperkte ontheffing krijgt van dit verbod, zijn dat geen bijzondere gevallen meer. Doch liierover vall misschien nog te twis ten. De interpretatie echter, welke de voor zitter op 25 October aan de verordening gaf, is in lijnrechte tegenspraak met de genomen beslissing van B. en W. Deze gang van zaken is teleurstellend en spr. stelt er prijs op, deze teleurstelling uit te spreken. De Voorz. is den heer Wilmer dankbaar, dat hij hem door zijn vragen in de gelegen heid heeft gesteld om op deze kwestie terug ie komen. De stemming werd zoodanig, dat men begon te twijfelen aan de goede trouw van het college. Men dacht bij de neus te zijn genomen. Dat moest recht gezel worden. Uit de mededeelingen van wethouder Vcr- weij kan men de conclusie trekken, dat het de bedoeling was om aan bonafide vereenl- gingen ontheffing ve verleenen, en wat spr. in October J.l. gezegd heeft, moet men be schouwen in onderling verband. Spr. meen de, dat de heer Wilmer elk gemengd zwem men wilde verbieden en heeft hem toen erop gewezen, dat hij toch het gemengd zwem men bij wedstrijden niet wilde vex-bieden. Spr. is persoonlijk geen voorstander van ge mengd zwemmen, doch hii meent hei in der gelijke omstandigheden als in het besluit van B. en W. bedoeld, niet te kunnen tegen gaan. „Tn elk bijzonder geval" wil volgens spr. zeggen, dat elk verzoek afzonderlijk zal worden beoordeeld- Adressen inzake Vestigingswet en onbillijkheid in de Dakpannen- industrie Het drinkwaterkanaal der L.D.M. en de belangen van Katwijk Gistermiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland on der voorzi!terschap van den heer D. van Cate Brouwer. De voorzitter deelde mede, dat van den Minister van Waterstaat aan .het Bureau der Kamer een audiëntie is toegestaan inzake een kwestie van bebou wing nabij de spoorwegovergang „De Vink". Door de N.V. Sikken's Lakfabrieken te Gro ningen zou daar een fabriek gebouwd wor den, indien uitpad kan worden verkregen op den Rijksweg. De Minister van Water staat heeft een verzoek daartoe afgewezen. Het Bureau zal nog trachten den Minister te bewegen op dit besluit terug te komen. Van den heer D. Parmentier is be richt ingekomen, dat hij het lidmaatschap der Kamer neerlegt en zich niet meer her kiesbaar stelt. Voor een door de Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur te houden tentoonstelling werd besloten een medaille ter waarde van f25 beschikbaar te stellen. Op een adres van het gemeentebestuur van Leiden, in verband met een verzoek der Vereen. Oud-Leiden, om ontsierende recla me tegen te gaan, is geantwoord, dat de ontsierende reclame in Leiden, naar de meening der Kamer niet van dien aard is, dat daartegen maatregelen moeten worden genomen. De Vestigingswet In bespreking kwam het ontwerp-schrij- ven van de Kamer inzake de Vestigingswet aan den Minister van Econ. Zaken. (Wij gaven het adres in hoofdzaak reeds in ons blad weer). De Voorzitter wees op de wenschelijkheid. dat een ieder, die met de Vestigingswet te maken heeft, zich, indien eenigszins moge lijk, aan de eischen van de wet onder werpt. Het adres richt zich alleen op uit zonderingsgevallen. De Kamer kon zach in het algemeen .heel wel met het adres ver eenigen. De giemaakte opmerkingen betrof fen onderdeelen. Besloten werd het adres te verzenden. Een ontwerp-schrijven aan den Minister van Economische Zaken inzake ontwerp Jam- en Limonadebesluit, werd ingetrok ken, omdat de inwerkingtreding van 't be sluit een jaar is uitgesteld. Tot schipperslid van de Bevrachtings commissie werd benoemd de heer C. van Rijn to Katwijk aan Zee. Overtredingen wet op de opruiming De Voorzitter deelde mede. dat door het Bureau in een zestal gevallen een strafvervolging is uitgelokt inzake over treding van de wet op de uitverkoopen naar aanleiding van in den laatsten tijd in de dagbladen verschenen adver tenties. De dakpannenindustrie Besloten werd een adres te verzenden aan den Minister van Waterstaat', waaraan het volgende is ontleend: De Kamer van Koophandel heeft niet zonder verbazing en teleurstelling moe ten bemerken, dat in de bestekken voor de boerderijen in de Wieringermeer- polder een bepaling voorkomt, dat voor deze gebouwen aldaar uitsluitend dak pannen van een bepaalde Limburgsche fabriek moeten worden toegepast, waar door de dakpannen uit de Rijnstreek zijn uitgeschakeld. Vluchtig maar hartelijk De gi'oep leden van de Belgische Ver- eeniging van Reserve-Officieren, die als antwoord op een bezoek dat verleden jaar een aantal Nederlandsche reservis ten aan hun laqd bracht, een tournee van eenige dagen door Nederland maakt, was hedenmorgen, op doorreis van Den Haag naar Haarlem, een uur in onze stad. Een kort beooek werd gebracht aan de Academie, waar het gezelschap werd ont vangen door het Leidsche afdeelingsbestuur, waarbij zich had gevoegd Prof. Mr. J. M van Bemmelen, die in de kapiteins-uniform was gekleed. Op de wandeling langs het Gerecht, de. Pieterskerk, het Stadhuis en de Korenbeurs trokken de vreeimde uniformen wèl de aun- dacht. De Voorzitter der Belgische Vereeni- ging. Colonel Robert Lenitz, droeg het Com- mandcux-skruis der Oranje-Nassauorde, dat hem verloden jaar is verleend. Het bezoek werd besloten met een kopje koffie in den Turk, waarbij ook tegenwoor dig waren de luitenant-kolonels De Iongh en Buurman, respectievelijk Garnizoens commandant en commandant van het 4de Regt. Infanterie. Door overste De Iongh en den afdelings voorzitter, Mr. C. P. de Vries, veerden eenige woorden van hartelijke kameraadschap tót de Belgische collega's gericht GEEN SPREEKUUR De Wethouder van Onderwijs, de heer Mr. A. Tepe, is verhinderd morgen spreek uur te houden. De Kamer acht het, niet mogelijk, dat de kwaliteit hier den doorslag zou kunnen ge ven, daar de Rijnlandsche dakpan steeds tot het besve heeft behoord en nog behoort van heigeen op dit gebied wordt geleverd. De uistekende klei. weike juist langs de boordeu van den Ouden Rijn wordt aange troffen, de diepgaande vakkennis der ter plaatse gevestigde fabrikanten, zoomede de goede outillage hunner bedrijven, verzeke ren een product dat in geenerlei opzicht kan worden overti-orren. De tallooze boerderijen in het centrum van ons land leveren het onomstootelijk be wijs. dat de Rijnlandsche dakpan als dak bedekking nooit tot eenigerlei bezwaar aan leiding heeft gegeven. De Kamer dringt er daarom op aan, dat door de bovenbedoelde bepaling uit (je be stekken te schrappen, weer vrije concurren tie mogelijk wordt gemaakt. De plannen der L.D.M. en de belangen van Katwijk Daarna kwam ter sprake een beroep, dat op de Kamer is gedaan ter zake van het te graven Drinkwaterkanaal van de L.D.M. in de Katwijksche duinen. Voorlezing wordt gedaan van adressen van de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer, van de Reederijvereeniging „De Vuurbaak" en van de Vereen, van Bouwvakpatroons alle te Katwijk, in welke adressen een uii- eenzetting wordt gegeven van de bekende kwestie, waarover wij reeds uitvoerige pu blicaties hebben gedaan. Aan de hand van een straten-teekening gaf het lid der Kamer, Dr. van Dorp, een toelichting op de gewraakte plannen der L.D.M., waardoor de uitbreiding van Kat wijk z.i. in alle opzichten wordt tegenge gaan. De heer Bergers vroeg of het wel op den weg der Kamer ligt om zich partij te stellen tusschen de beide gemeenten, die wel in staat mogen worden geacht om hun eigen zaken te beharigen. De Kamer kan de zaak ook moeilijk beoordeelen. De heer v. Appel wees er op, dat wan neer de plannen der L.D.M. doorgang vin den, de Kamer haar plannen inzake het totstandkomen van een visschershaven ve Katwijk geheel in rook ziet opgaan. De heer G u 1 j meende, dat het voor de Kamer moeilijk is de kwestie te beoordeelen. Spr. zou er veel voor voelen, wanneer men lot anhi trage kon komen- De Voorzitter wees er op, dat de Kamer zelf heeft te beoordeelen of deze zaak tot haar competentie behoort. Wanneer de Kamer meent, dat zij zich met de kwestie moet bezig houden, kan zij zich wenden tot het bestuur der L.D.M., het de bezwaren van Katwijk voorleggen en het verzoek doen of het zou willen medewerken aan het be luiken van en andere oplossing. De heer De Gooijer zou het 't' meest juist achten wanneer de Kamer zich bereid verklaarde intermediair te zijn bij het tot standkomen van een compromis vusschen beide partijen Met de stemmen van de heeren Bergers en Van Aopel tegen werd besloten dat de Kamer zich met deze zaak bezig zal houden. De Voorzitter stelde daarna voor dat de Kamer zich zal wenden tot de L.M.D en tegenover haar de wensche lijkheid zal betoogen van een onpartijdig deskundig onderzoek over de vraag of de plannen der LD.M. zoodanig kunnen worden uitgevoerd, dat de belangen van Katwijk niet worden geschaad. Wanneer een der partijen nief bereid is aan dit onderzoek mede te werken kan de Kamer de zaak in een volgende vergade ring opnieuw onder oogen zien. Aldus werd besloten Aan het eind der vergadering bracht de Voorzitter dank aan de scheidende leden van de Kamer, de heeren Parmenvier, Slingerland en Buurman voor de wijze waar op zij in de Kamer steeds de belangen van handel en industrie hebben behartigd. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 18 tot en met Vrijdag 2-4 Dec. ..s. waargenomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85; A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313; en J. Doodens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. Gevestigd te Wassenaar: TH. C. VRIESENDORP Middelweg 8, Tel. 710353, Postgiro 62407 ALLE ASSURANTIËN Voor soliedc hypothecaire belegging momen teel onderpand met groote overwaarde beschikbaar. Inlichtingen worden gaarne verstrekt NED. VEREEN. E.H.B.O. Het vaandel der Ned. Vereen. Eerste Hulp bij Ongelukken, afd. Leiden, dal ter gelegen heid van het lustrum op 25 Nov. j.l. door den burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen namens de feestcommissie der vereen, werd aangeboden, zal vanaf heden gedurende een week bij liet borduuratelier C. Doncker, Breestraat 159, in de étalage geëxposeerd zijn. Deze firma droeg voor oniwerp en ver vaardiging zorg. DOOR DE GLADHEID Hedenmorgen te 9.45 uur is de 53-jarige landbouwer J. W. v. d. G., wonende te Oegst geest, op de Warmonderbrug geslipt met zijn rijwiel. Hij brak de rechterenkel en is door den E.H.D. naar het Aoademisch Zie kenhuis gebracht AANRIJDING Hedenmorgen te 7.15 uur is de 20-jarige landbouwer D. B., wonende op de ToussainU kade, die met eijn bakfiets op den Haag- weg reed, aangereden door een personen auto, bestuurd door W. S. te Voorschoten* Beide voertuigen werden beschadigd. S, klaagde over pijn in de schouder en is docr den E.H.D. ter observatie naar het Acad. Ziekenhuis gebracht VRACHTAUTO CONTRA HANDWAGEN Op de Schrijversbrug is de groentenhande- i laar J. S., die daar met een handwagen ree l, 1 aangereden door een vrachtauto, bestuurd door J. G. W. L. De handwagen werd ern stig beschadigd, terwijl ook de vrachtauto schade opliep. Van de brug werden zes ijze ren kolommen uit het brugdek gewrongen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats* BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWT): G. de Vriend 23 Jr en M. J. v. Abswoude 26 jr P. H. C. Verhoef 24 jr en E. A. J. van Loon 23 jr. GEHUWD: G. H. Noppe en M. G. Polderman. BEVALLEN: J. SchoutenLIbochant dr C. J* v. Leeuwen—Vissers 2 dr M. VEckusePelt dr A. M- Wünands—v. d. Berg dr C. Iman- sev. Groeen dr A. M. SoestmeüerBraun zn P. Heemskerk—Verkalk zn M. Duün-i dam—v. Grieken zn G. v. Noort—Bobkiewlcs n C. v. Weizen—v. Gulik dr. OVERLEDEN: W. Pardon—Teleng vr. 37 jr J. J. Prins zn. 29 jr J. Zuiderhoek—Den Her tog vr. 75 Jr. UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN Bedreiging van brugwachter Getuige decharge gearresteerd als verdacht van meineed Voor den Haag6chen Politierechter had zich te verantwoorden onze plaats genoot M. D. Vier feiten waren hem ten laste gelegd: le. bedreiging met doodslag van den brugwachter van 's-Molenaarsbrug v. Z. te Alphen; 2e. een zelfde delict jegens den brugwach ter; 3e. bedreiging van een ambtenaar in functie; 4e. mishandeling van een ambtenaar in funtcie. Het is al weer eenigen tijd geleden dat verdachte, nadat de brug open was geweest, was komen oprijden, zonder dat de brug wachter het sein daartoe gegeven had. De brugwachter had verdachte eesommeerd te stoppen. Deze had eerst gezegd dat hij den brugwachter dood zou rijden. Deze was toen op de treeplank gesprongen en was mishan deld en beleedied. Do brugwachter en een getuige vertelden het gebeurde Bij verdachte had een persoon In de wa gen gezeten. Deze werd gehoord als getuige a décharge. Hij had geen beleedigende woor den gehoord. De politierechter wees hem op het gevaar van meineed. De getuige V. meende dat de getuige a décharge de beleedigende woorden en drei gementen moest gehoord hebben. Er waren tegenstrijdige verklaringen bij den getuige décharge. Zijn mededeelingeii werden op schrift gesteld voor eventueele vervolging wegens meineed. Nadat getuige v. d. S. deze verkla ring onderteekend had. werd hij op vermoeden van meineed ter zitting gearresteerd De verdere hphandelmz werd verdaagd. DE 3000ste VERPLEEGDE IN DE MARTHA-STICHTING In de Marvha-Stichting. is de drieduizend- ste verpleegde sinds de oprichting van deze inrichting opgenomen. De nieuwe bewoner is een knaapje van slechte drie weken oud.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6