mm spanning rond de kerstdagen ludendorffs lijkplecht1gheid de strijd woedt rond teruel Japansche troepen aan de Bias-baai wat doet amerika? Waar Liefde Woont DINSDAG ai DECEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 midde" ter tiU lor"P Buitenland DE incidenten met het Britsche schip „Lady Bird" en de Amerikaansche „Panay" liggen achter ons, maar ze zijn, naar den maatstaf der internationale eere code, nog niet aangezuiverd. Wat op die verre Jang-Tse-rivier met deze op zichzelf niet zeer beduidende kleine oorlogsbodems heft plaats gehad, moet van officieel Ja pansche zijde eerst opgehelderd, verklaard, en naar behooren verontschuldigd worden. Het zit daarbij den heeren in Tokio lang niet mee! Het is niets minder dan een bij zondere pech voor hen, dat met name op de „Panay" nog al enkele reporters aan boord waren, menschen van standing in hun be roep, en met een betrouwbaren naam, die ïn hun berichtgeving onverbloemd deden uitkomen, dat van Japansche vergissingen in het geheel geen sprake kan zijn. De Japan sche vliegers hebben de distinctieven der neutrale mogendheid zeer goed kunnen on derscheiden; desondanks hebben zijn ononder broken hun aanvallen doorgezet; hun motor- booten hebben bovendien het zinkende schip bezocht. Wat de „Lady Bird" aangaat moge 'de toedracht der zaken niet zóó overduidelijk en omstandig vaststaan, ook hier is nauwe lijks ruimte voor de veronderstelling, dat de "Japanners in overmoed of in brooddronken heid hun flinkheid hebben botgevierd. Er is één moment sprake van geweest, dat 'de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië gemeenschappelijk stappen zouden onderne men, om tegen deze Japansche driestheden op te treden. Men repte reeds van een geza menlijke vlootvertooning in het Verre Oosten. Thans verneemt men daarvan niets meer, wel van de waarschijnlijkheid van afzonder lijke acties. In Washington bijvoorbeeld overweegt men, zijn vlootmanoeuvres in de Stille Zuidzee te vervroegen, en op grooter schaal te doen plaats hebben. Een goed ver staander en Nippon is aan dezulken zeker niet arm kan daaruit gemakkelijk het zijne concludeeren; er steekt hierin een •erholen bedreiging. Wat zal Groot-Brittannië doen? Naar ver luid wordt in de city daarover nog steeds beraadslaagd. Men wacht de ontwikkeling der dingen af, zoowel hetgeen in Tokio als Washington verder zal plaats grijpen. In- tusschen verheelt men zich allerminst, dat de toestand zeer ernstig is. Dit blijkt wel uit de mededeeling, dat de voornaamste Brit sche ministers in Londen zullen blijven, om met elkander gemakkelijk contact te kunnen onderhouden. Dus voor hen ditmaal geen Kerstfeest op het een of ander oud-Engelsch landgoed, met de romantiek van mistletoe en van het brandende houtblokkenvuur, doch in steê daarvan de verantwoordelijkheid en de spanning van een iangzaam zich ontwik kelende, zeer gecompliceerde situatie in het Verre Oosten. De „Daily Express" weet te berichten, dat men die tijd van afwachting intusschen ter dege t-jnut. Niet minder dan een vijftig oor logsbodems zouden worden gereed gemaakt of gehouden, om naar de bedreigde Aziati sche zóne koers te zetten. Het blad vermeldt 5 slagschepen; 7 groote kruisers; 9 lichte dito; 1 vliegtuigmoederschip; 9 torpedojagers en 15 duikbooten, die deze bestemming zou den hebben. Ditmaal zou derhalve vermoe delijk de „thuisvloot" ten deele naar de Oost moeten, gelijk tijdens den Abessijn- schen oorlog de Chineesohe Zeevloot naar Engeland werd ontboden. De parallel toont aan, dat er sterke overeenkomst is tusschen toen en thans. De vraag duikt daarbij op, of de Britsche Admiraliteit het verantwoord zal achten, de Middellandsche Zee op deze ma ner van aanzienlijke strijdkrachten te ont- blooten? Zal het fascistisch Italië, met zijn felle eerzucht en zijn zuidelijke heetgeba kerdheid, niet meenen dat thans het groote uur geslagen is van een nieuwen triomf? Het zooeven genoemde Engelsche blad heeft ook deze moeilijkheid voorzien en antwoordt daarop: Er bestaat nog zooiets als een „Entente Cordiale" tusschen Londen en Parijs! De Britsche scheepsmacht, die eventueel naar het Verre Oosten zou gaan, zou haven ruimte en voorraden vinden in de zeesteden van Fransch Cochin-China. Zij zou daar voor betalen met het waarborgen van deze kolonie tegen elke Japansche agressie, en Parijs zou daartegenover gehouden zijn, de dekking der Middellandsche Zee. voorzoover die te wenschen zou overlaten, door Fran- sche marine aan te vullen. Het plan heeft kanten, die een groote mate van waarschijnlijkheid bezitten. Het wordt bovendien ondersteund door de veronder stelling, dat Washington en Londen elkan der in het Verre Oosten al heel spoedig zou den „vinden", mocht het tot daden moeten komen. Het Witte Huis zou immers dèn den schijn van zich te hebben gebondea door tevoren gepleegd overleg, geheel en al hebben ontgaan, want Juist tegen zulk een verbintenis zonder noodzaak is de meerder heid der practische Amerikanen gekant Doch hun practische zakenblik zal hen hel pen, voldoening te vinden in een eventueele krachtige actie, zoo deze succes heeft, en geen beslommering van allerlei verplichtin gen heeft medegebracht De Amerikaan vreest den oorlog als theoretisch verschijnsel en als uitvloeisel van wat hij diplomatiek geknoei acht. Is hij er eenmaal in betrok ken, dan is hij onberedeneerd kordaat en dapper. Italië's Arabische radio-omroep Eden is ervan op de hoogte! In het lagerhuis heeft minister Eden op een desbetreffende vraag geantwoord, dat hij, naar aanleiding van rapporten ten aanzien van de Italiaansche propaganda in 't nabije en middien-Oosten, kortgeleden den Italiaanschen ambassadeur te Londen, Grandi, ervan in kennis had gesteld, dat de Britsche regeering goed op de hoogte' is van deze propaganda, en dat, tenzij daar een einde aan kon worden gemaakt, het onmogelijk zou zijn de atmosfeer in het leven te roepen, die noodig is voor het voe ren van succesvolle besprekingen ter ver betering van de onderlinge betrekkingen (toejuichingen). Op de vraag of hierop eenig antwoord was ontvangen antwoordde Eden, dat deze zaken in recente besprekingen te berde waren gebracht. „Wij hebben zekere maatregelen getrof fen", zeide hij. „om een objectieven berich tendienst te organiseeren in sommige stre ken". De minister verklaarde echter op het oogenblik geen nadere mededeelingen be treffende die maatregelen te kunnen doen. Waar zal de bijzetting geschieden Oproep van Hitier aan Duitsche volk Woensdag zal in do Veldheerenhal te München de plechtige uitvaart plaats vin don van wijlen generaal F.rich Lu den- dorff. Na deze uitvaart-ceremonieën, die nationaal karaktor zuilten dragen, zal volgens sommigen het stoffelijk overschot Tutzing worden vervoerd, alwaar de veldheer de laatste jaren van zija leven ge sleten heeft. Volgens anderen zal de staats begrafenis plaats vinden in het mausoleum op het 6lagveld van Tannenberg, alwaar ook Ilind enburgs overschot rust. De „Deutsche AMg. Zei tang" brengt echter in herinnering, dat Ludendorff niet heeft deel genomen aan de plechtigheden aldaar bij gelegenheid van de begrafenis van Hinden burg en dat hij in hot mausoleum van Tan nenberg een maQonniok symbool meende te zien. Duitschland rouwt In Duitschland zal van alle officieele ge- Louwen op den dag der begrafenis de vlag halfstok hangen. Reeds thans ziet men over al Lm München de vlaggen uithangen. De dagbladen verschenen met een rouwrand; Hitier, maarschalk Von Blomberg, Goebbels en anderen zonden aan Ma- thilde Ludendorff telegrammen van rouwbeklag. De beeldhouwer Hermann Becker heeft een doodenmasker van den overledene genomen. Toen Ludendorff, door hartzwakte getrof fen, voelde, dat zijn einde snel naderde, heeft hij aan zijn echtgenoote nog zijn laatste wenschen meegedeeld. 1-Iet stoffelijk overschot ligt te München in het ziekenhuis opgebaard. Hitiers oproep Hitler heeft de volgende oproep tot het Duitsche vojk gericht: „Met den doo& van generaal Ludendorff is een historische verschijning van ons heengegaan. Met zijn naam is voor alle komende tijdien de grootste heldenstrijd van het Duitsche volk vorbonden. Vereenzaamd temidden van een even zwakke als wortel- looze omgeving poogde deze man in den grooten oorlog aan de zijde van den veld maarschalk het weerstandsvermogen der natie tot onvergankelijke prestaties op te voeren, om daarmede den Duitschers en hun rijk de vrijheid te doen behouden. Nadat karakterlooze gezindheid en jam merlijke zwakte zijn val hadden veroor zaakt, stortte Duitschland ineen en viel diep, tot den smaad van Versailles. In deze jaren van de diepste vernedering verbond zich de veldheer van den wereldoorlog Ludendorff met de strijders tot innerlijke en uiterlijke wederoprichting der natie. Voor deze vrij heid worstelde en streed hij. Zijn liefde en zijn gebeden behooren ons volk, zijn haat zijn vijanden". VRAAGT POtlS VOOR 2 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN ROTTERDAM: Nieuwe Binnenweg 160. Tele- foon 37033. Jonkerfransstraat 32. DEN HAAG: Colutnbusstraat 2, boek Suezkade, HAARLEM Frankrijks economische raad bijeen Op zoek „de lessen der ervaring" Chautem.ps heeft in de bijeenkomst van Frankrijks nationalen economdschcn raad erop gewezen, dat de Fransche regee ring geen onderzoek naar de nationale pro ductie heeft ingesteld met het doel, wettige belangen aan te tasten of op rechtmatig verkregen hervormingen terug te komen, doch in een geest van verzoening, opdat ieder zioh kan buigen voor de lessen der ervaring en voor de eischen en behoeften. Wat de betrekkingen tusschen het kapi taal en den arbeid betreft, wil de regee ring een onderzoek instellen naar de verst doorgevoerde organisatie van den arbeid en de betrekkingen tusschen de werkgevers en arbeiders, niet om toe te geven aan politieke zorgen, doch uitsluitend om met belangeloosheid het openbaar welzijn te dienen. De Spaansche burgeroorlog Barcelona en Port Bou gebombardeerd De Spaansche burgeroorlog lcoft op rond Teruel, de rechtsche stad die het dichtst ge legen is bij het roode Valencia en de Mid dellandsche Zee. Franco bereidde hier een offensief voor, om door het bereiken van de kust een wig te drijven tusschen Valencia Barcelona. De linkschen zijn hem echter met hun onverhoedsche aanval op Teruei iroor geweest, en generaal A r a n d a, die de verdediging leidt, heeft het hard te verant woorden. Zeer vermoedelijk zal hij zich we ten te handhaven; in den strategischen aan val heeft nooit de kracht gelegen der link- sche troepen. Op het oogenblik spelen de gevechten zich af in de onmiddellijke nabijheid der stad. welker verdediging vergemakkelijkt wordt door het feit, dat Teruel op een hoog te gelegen is. De troepen van Franco verde digen zich met behulp van talrijke automa tische wapens, als gevolg waarvan de go- vechten buitengewoon bloedig zijn. De nationalisten richten hun tegenaan vallen voornamelijk op den Noordelijken en den Zuid-Oostelijken flank van liet front, tusschen de dorpen Campillo en Concud, met het doel de aanvallers te dwingen het beleg der stad op te geven. Sneeuw en he vige regens belemmeren het vervoer van artillerie-materiaal. De roode effectieven, die aan den aanval op Teruel deelnemen, schijnen ongeveer 30.000 man sterkte zijn. Zij beschikken ove.r vervloedig materiaal. Ten Oosten, ten Noorden en ten Zuiden van de stad vallen de belegeraars krachtig aan en reeds wordt in de buitenwijken der stad gevochten. De belegerden doen wanhopige tegenaan vallen, om de omsingeling te verbreken, doch vergeefs tot dusverre. Rechtsche luchtbombardementen De rechtsche luchtmacht heeft gisteren Barcelona en Port-Bou gebombardeerd. Bar celona stond zes uur aan dit soort van aan vallen bloot. Er zouden 8 dooden eijn en 30 gewonden. Twee (bommen, die niet ontplof ten, kwamen terecht in de nabijheid van het Fransche en het Amerikaansche consu laat Te Port-Bou was de materieele schade aanzienlijk. De machinehal van het spoor wegstation werd geheel vernield. De batte rijen luchtdoel-artillerie trachtten de vlieg tuigen te verdrijven, doch deze vlogen ie hoog en konden niet geraakt worden. Lansbury over het rapport Van Zeeland De roode amateur-diplomaat Lansbury is van een politiek bezoek aan Tsjcho-Slo- wakije, Polen en Oostenrijk naar Londen teruggekeerd. Hij verklaarde, dat het voornaamste pro bleem dezer landen van economischen aard is. Lansibury sprak ten slotte de hoop uit, dat Groot-Brittannië een onmiddelijke actie zou ondernemen, wanneer h?t rapport van Van Zeeland wordt gepubliceerd, aangezien iedere staatsman met wien hij gesproken heeft, dit rapport met belangstelling tege moet ziet. „Het rapport mag niet ter zijde gelegd wordlen". Men verwacht, dat Van Zeelands rapport tegen Kerstmis ter beschikking zal staan van de Britsche en Fransche regeering, doch het is niet bekend, of het gepubliceerd zal worden. Zoo het al openbaar mocht bekend worden gemaakt, zal dit zeker niet voor Nieuwjaar geschieden. Nieuwe wapenvondst in Frankrijk Een loopgraaf uit den oorlogstijd De Soir publiceert een telegram uit Calais, waarin gemeld wordt, dat men te Aire *ur Lys een loopgraaf ontdekt heeft, lang vijf meter, diep twee meter en met een breedte van een meter vijftig, welke geheel gevuld was met loongraafbrandbommen, ruim 5000 handgasgranaten en projectielen voor mijn- werpers. Het berioht moet schromelijk zijn over dreven. Men zou hier te doen hebben met een depot van achtergelaten Engelsche mu nitie. uit den oorlogstijd. DE ROEMENEN TER STEMBUS Hevige botsingen eiscben dooden In Roemenië, waar men gisteren alge meen© verkiezingen hield, zijn deze van hevige botsingen vergezeld gegaan. Voor zoover bekend zijn er 4 dooden en talrijke gewonden. Ook zijn arrestaties verricht. In de steden heeft een betrekkelijk hoog per centage kiezers zijn stem uitgebracht. Op het land echter hebben talrijke kiezers zich van stemmen onthouden, o.m. in de Boekowina en in Bessarabië, waar de wegen door sneeuwval moeilijk begaanbaar waren. De uitslag laat zich nog wachten. De Japansch-Chineesche oorlog INCIDENTEN TE TSING-TAO Japansch generaal gesneuveld EEN groep Japansche i aantal echter nog niet bekend is geworden, is er in geslaagd zich in de Bias-baai aan land te begeven. De be richten, dat de Japanners voornemens zouden zijn, een offensief in Zuid-China te ontketenen, schijnen hierdoor weder bevestigd te worden. De Chineezen zouden, volgens nog onbe vestigde berichten, reeds verscheidene regi menten erheen gezonden hebben, om de ge lande troepen tegen te houden en nieuwe landingen te voorkomen. Naar men weet, is de Bias-baai een be ruchte zeerooversstreek. De kust gaat er vrijwel schuil achter kleine eilandjes, wat den piraten uitmuntend de gelegenheid geeft, te ontkomen. In militair opzicht biedt de baai bij de verdediging groote moeilijkheden. Japansche spinnerijen vernield Naar uit goede bron vernomen wordt, zijn te Sing-Toa verscheiden Japansche fabrie ken door de Chineezen in brand gestoken. Het schijnt, dat tot dusver tusschen de Japanners en de autoriteiten der provincie Sjantoeng een afspraak heeft bestaan, vol gens welke de Japanners op zich genomen hadden, niet het gedeelte der iprovincie aan te vallen, dat door den gouverneur, gene raal Foetsjoe, wordt verdedigd, en de Chi neezen de Japansche eigendommen te Tsing-Tao onaangetast zouden laten. Hier door was tot nu toe Tsing-Tao de eenige Chineesche haven, waarvoor de Japansche blokkade niet gold. In Tokio schat men de toegebrachte scha de aan Japansche eigendom op 200 millioen yen. De opmarsch i Hankan Aan het front in midden China hebben de Japanners een grooten luchtaanval ondernomen op Koekiang, dat aan de Jangtse ligt, 230 kilometer stroomafwaarts van Hankau. Zeventien bommenwerpers, gesteund door een groot aantal jachtvlieg tuigen. namen aan het offensief deel. Vijf- en-taclitig bommen werden omlaag gewor pen boven het station en het spoorweg emplacement. Het is echter nog niet be kend, hoe groot de schade is. Koekiang is een zeer belangrijk knoop punt van spoorwegen en heeft strategisch groote waarde, daar het de Jangtse en het Povangmeer beheerscht. In koortsachtigen ijver leggen de Chinee zen een versperring van mijnen in de Jangtse stroomafwaarts van Koekiang. Ook laten zij een groot aantal schepen zinken, om de doorvaart te versperren. Naar Reuter uit Hankau verneemt, vreest men daar, dat de Britsche kruiser „Cape town", welke op zijn tocht stroomafwaarts op de Jangtse Woehoe is gepasseerd, thans ingesloten is tusschen ile versperringen bij Kiangjin en Koekiang. Hierdoor zou het schip zoowel van Hankau als van Shanghai afgesloten zijn. Mocht inderdaad blijken, dat de „Capetown" de versperring bij Kiangjin nipt kan passeeren, dan zullen de passa giers, die het oorlogsschip aan boord heeft, op een kleiner schip overstappen. Doihara gesneuveld? Uit Chineesche bron te Tsi-Nan verluidt, dat de Japansche generaal Doihara, de „Lawrence van Mandsjoerije" in een ge vecht aan den spoorweg PeipingHankau gesneuveld is. Het stoffelijk overschot zou te Tientsin verbrand zijn, waarna de asch naar Japan zou zijn overgebrach* Amerika's houding Staatssecretaris Huil heeft bekend ge maakt, dat de Amerikaansche regeering reeds lang het plan had, de Amerikaansche schepen en onderdanen uit het Verre Oos ten terug te trekken, wanneer hun aan- Wat doet ge liever DUUR WONEN in een haarhuis en Uw leven lang huur betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch In 20 jaar het huis geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN of het RENTEBEDRAG GEBRUI KEN om dw scbnld af te lossen? Vraagt een prospectus aan bij de N.V. B0UWKAS „R0HYP" SPUISTRAAT 219/221 AMSTERDAM (C.). Hoofd-Vertegenwoordiger voor Rotterdam en Omgeving: J. J. KOOIJ, Bouwkundige te IJsselmonde. wezigheid aldaar niet moer noodig zou zijn, maar dathet voor het oogenblik niet het meest gesohikto moment lijkt, om daartoe over te gaan. In oen toestand als den tegenwoordigen kan dc Amerikaansche regeering niet plotseling haar verplichtin gen en verantwoordelijkheden desavoueeren4 Nieuwe Britsche gezant Officieel wordt bekend gemaakt, dat Knatchbull Hugessen niet als am bassadeur naar China zal terugkeeren. Sip Archibald Kerr, thans ambassadeur te. 1, is in zijn plaats benoemd. Centrale politieke raad ontbonden Berichten uit Hankau melden, dat de centrale politieke raad is ontbonden. Dras tische maatregelen van T s j a n g-K a i« S j e k hebben tot gevolg gehad, dat Tsjang- Tsjoeng, Ho Jin-Tsjing. Hsi-Soeng-Sji-Hoei» Tsjeng-Koeng-Po en Kwangn-Sjaoe-Sing van, hun functies zijn ontheven. Voorts meldt Domei uit Hangkau. dat aldaar door de Chineesche leiders een be langrijke conferentie is gehouden ter be spreking van voorstellen van den Chinees schen minister van Buitenlandsche Zaken, Wang-Tsjing Wei, om vredesonderhandelin gen met de Japanners aan te knoopen. Tsjang-Kai-Sjek kon zich hiermede even* wel niet vereenigen en verklaarde, dat hij*4 indien weer vredesvoorstellen worden ge daan, neit meer de .hoogste verantwoorde lijkheid zal kunnen aragen, Eskader gaat varen met verzegelde orders Negen Amerikaansche torpedo-jagers zijn plotseling uit San Diego, een dep Amerikaansche marine-bases, vertrokken* Vijf escadrilles marine-luchtmacht hebben eveneens opdracht ontvangen, zich on« verwijld gereed te maken. Beide opdrach» ten zijn met „verzegelde orders", hetgeen beteekent, dat men met een mobilisatie* proef kan van doen hebben, doch ook met dingen van breeder strekking. San Diego is een der voornaamst? havens aan Amerika's Stille Zuidzeekust; Horthy over Hongarije's staatsvorm „Een republiek Is ondenkbaar" De Hongaarsche rijksbestuurder Horthy heeft dezer dagen verklaard: „Wij moeten meer dan ooit tevoren er naar streven alles, te vermijden, wat kan leiden tot tweedracht! onder de Hongaren. I Ik acht het mijn plicht, de in de voorbije schitterende eeuwen met het leven der na* tie saamgesmede oeroude instellingen van de monarchie te behouden. Een republi- keinsche staatsvorm is bij ons naar mijn meening ondenkbaar. Iedere macht behoort aan de heilige kroon. Aan haar ontspringt ieder recht. Er bestaat dus geen reden tot ongerustheid. Mijn naam is-tweemaal met de oplossing van het koningsprobleem in verband ge* bracht. Zeventien jaar geleden heb ik reeds gezegd, dat ik niet kan toelaten, dat da persoon van den rijksbestuurder in ver* band gebracht wordt met den koninklijken! troon. Die overtuiging sprak ik toen uit en in dien zin vat ik mijn plicht ook thans op. Ik richt derhalve tot de geheele groote openbare meening het verzoek, het oeroude instituut van de monarchie niet tot den speelbal van politieke tweedracht te maken. Spoorwegongeluk m België Eén doode, twintig gewonden Een reizigerstrein van de lijn' Eecloo— Gent is op het station Langerbrugge op een stdlstaanden goederentrein gereden. De locomotief en twee rijtuigen van den aanirijdenden trein derailleerden. Eén persoon werd gedood, 20 personen! werden gewond. De protocollen van Rome Drie-landen-consult te Boedapest Van 9 tot 12 Januari a.s. zal te Boedapest een politiek consult plaats hebben tusschen de drie Statep-onderteekenaars van de pro tocollen van Rome, nl. Italië, Oostenrijk en! Hongarije. De jongste reizen van Mussolini* Stojadinowitsj en Delbos zullen ter sprake komen, alsmede de geheele politieke toe stand in centraal en Oost-Europa, IJAAR HET AMERIKAANSCH VAN GRACE S. RICHMOND (9 „Als ik maar eenmaal hier ben, dan beloof ik het U Ze ruilden nu de proeven en al wat Burns zei, was: „Dat oude dametje wilt u hier brengen? Maar dan moet u mij eerst eens duchtig de woning laten keuren". „En ik heb ze al gehuurd?" „Dat geeft niet: die overeenkomst moet dan maar verbroken worden, als ik de woning niet volkomen geschikt acht. Met dergelijke teere oude dametjes moet men zeer voorzichtig zijn!" Miss Ruston keek naar Mrs. Burns. „Is hij altijd zoo despotisch, zeg? Vergeet niet, dat de zaak beklonken moet zijn, als ik vanavond vertrek". „Goed. Dan ga ik nu dadelijk op inspectie", zei Burns, op staande. „Heel vriendelijk van u", zei Charlotte. Maar toen hij de deur achter zich gesloten had, zei ze met vragenden blik van Mrs. Burns naar Mrs. Mathewson: „Gaat dal altijd zoo? Moeder iedereen maar precies doen, wat hij zegt?" Miss Mathewson nam het eest het woord. „Ik ben nu al ruim negen jaar zijn assistente bij operaties en als ik een enkelen keer ook maar één haarbreed heb durven af wijken van den weg, dien hij mij voorschreef, dan heb ik er later berouw van gehad!" „U ziet er mij ook veel te nauwgezet uit, om ooit veel te Willen afwijken van den eenmaal voorgeschreven weg". i,Als jk niet nauwgezet van opvatting was£ dan zou ik niet werken voor dokter Burns". Gelukkig verklaarde de dokter het huisje „bewoonbaar". Persoonlijk had hij nog eens een ernstig onderhoud gehad met den huisheer, tegelijk zijn buurman, en hij had er op aangedrongen, dat die beloofde reparaties zoo gauw mogelijk zouden geschieden. Terwijl hij afscheid nam van zijn gast, waarschuwde hij nog eens: „Nu, Miss Ruston, veel geluk in uw ondernemen en brengt u dat teere grootmoedertje maar in watten verpakt hierheenl" Na de lunch gingen ze gezamenlijk met Martha Macauley een rit maken met de auto van de Macauley's; maar, daar de kinderen er ook bij waren, hadden de vriendinnen niet veel gelegenheid voor een vertrouwelijk gesprek. Dit deed zich niet eerder voor, dan een vijf minuten, voordat Charlotte ver trok, en zij bezig was, haar voile voor te doen bij Ellen voor de spiegel. „Het spijt mij, dat je nu niet dieneeren blijft. Lot. Ik had zoo graag, dat je onzen logé, dokter Leaver, eens hadt ont moet. Hij is een oud vriend van mijn man maar hij is ziek ge weest en is hier nu om op te knappen". „Toch niet dokter John Leaver uit Baltimore?" „Juist. Ken je hem?" „Ik heb hem wel ontmoet. Is hij ziek? Daar wist ik niets van". „Hij heeft te hard gewerkt en is nu overspannen. Gelukkig is hij wel aan de beterende hand, maar we houden hem nog een tijd, omdat hij hier zoo heerlijk van de wereld af zit. Je verklapt zijn rustoord wel niet aan zijn vrienden in Baltimore? Het spijt mij erg, dat hij je niet gezien heeft!" „Zal hij weg zijn, als ik weer kom, denk je? Ik heb zeer waardeerend over hem hooren sprekent door menschen, die hem goed kennen. Ik hoop, dat hij weer geheel beter is en dus al vertrokken zal zijn eer ik terug ben, om hem zelf dan". De vriendinnen omhelsden elkaar en toen Charlotte weg was, dacht Ellen: „Wat heerlijk toch, dat zij hier komt wonen! Het is erg jammer dat Leaver haar niet aangetroffen heeft. Of misschien zou hij het niet prettig vinden, dat iemand uit Baltimore zijn verblijf had ontdekt. Misschien is het daarom ook beter, dat ik het hem niet zeg; althans nog niet!" HOOFDSTUK VII „Wandelen, Miss Mathewson?Goed. Ik zal alles doen, wat u zegtHeeft u ooit zoon gehoorzamen patiënt ge had?" John Leaver stond op uit zijn strandstoel, waarin hij had liggen staren naar den wingerd, waarmee het huis geheel be groeid was. Hij stond op en leek in het minst geen zieke meer, want zijn gelaat had een gezonde tint. Hij was dan ook den heelen dag buiten. „Zullen wij eens even in den tuin hier tegenover gaan?" stelde Amy voor. „Daar is een schat van bloemen". „Graag. Zoo'n wildernis kan juist zoo mooi zijn!" „Weet u, dat het huis een nieuwe huurster krijgt?" „Neen, dat wist ik niet", zei Leaver, die er inderdaad niet het minste belang in stelde. „Jammer, dat u gisteren die vriendin van Mrs. Burns niet aangetroffen heeft; zoo'n alleraardigst, opgewekt, energiek persoontje! Ze komt hier een fotografisch atelier openen. Ze heeft ons enkele foto's van haar kunst laten zien en we waren er door getroffen: vooral dat portret van haar grootmoeder was zoo mooi." Ze waren nu den tuin binnengetreden en Leaver bukte zich, om hier en daar een bloem Je plukken, en van den geur te genieten. „Het lijkt me een heele onder neming om hier buiten te komen wonen. Maar Miss Ruston! meent, dat de oude tuin een goeden achtergrond zal vormen voor haar werk". „Miss Ruston? Heet zij zoo?" „Ja, Miss Charlote Ruston, uit Zuid-Caroline, geloof ik. Ik had den naam nooit eerder gehoord". „Ik heb een familie van dien naam gekend. U zei, dat er ook een oud dametje bij was?" „Ja, een allerliefst oud dametje, zoo van het portret". Ze zaten op een rustieke tuinbank. Hij zag weer zeer bleek en liet met gesloten oogen het hoofd tegen den appelboom rusten. Dokter Bums had gezegd, dat zij er tegenover den patiënt zeiven maar zoo weinig mogelijk notitie van moest nemen. Op voorstel van Ellen droe Amy op den middag ook niet haar verpleegsterskleeding, maar een eenvoudige, witte japon. „Als u hier even wilt blijven zitten, dokter, zal ik dan even het boek gaan halen, dat we lazen?" „Dank u; daar voel ik mij niet toe gestemd. Maar zoudt u mij niet wat van uzelf willen vertellen? U heeft nooit met een enkel woord gesproken van het werk. dat u doet met mijn vriend Burns. Houdt u er van?" „Zeer veel. Onder dokter Bums leer je vanzelf je werk liefhebben". „Waarom? Vindt u hem een knap operateur?" „Zeer knap. En hij is een enthousiast in zijn vak". „Assisteert u dokter Burns, wanneer hij opereert?" „Ja, als ik vrij ben". „Dan heeft hij er nu den laatsten tijd niet veel aan gedaan"* „Er zijn andere bekwame assistenten". J£IYprdt vervolgd^

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2