Ifiruwr gtihsdft (£<mraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken sationncmentsprijEf Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosteö Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooiuitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/j et Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 6273 DINSDAG 21 DECEMBER 1937 18e Jaargang 3irt)ertentteprij?en: Van 1 tot 5 regels1.171/* Elke regel meer0.22'/» .ngezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 I „HET VRIJE WOORD" Met de interne moeilijkheden waarmee de S.D.A.P. tegenwoordig te worstelen heeft, hébben wij ons zoo goed afls niet ingelaten. Dat gaat trouwens bezwaarlijk, want de roode I pers welke er voortdurend op aast strubbe lingen in andere partijen tot 9tormen binnen I het groepsverband aan te blazen, kwalificeert i elke inmenging van buiten als belustheid om I baar organisatie dwars te zitten. Vast staat nu echter wél, dart de ruzie óm de candidoatstellnng van den tot voor korten I tijd gezaghebbendien voorman der SD.A.P. I Paul Kiës een omvang heeft aangenomen, j welke de leiders met groote zorg vervult, i Verschillende factoren werken daartoe mee. De heer Paiul Kiës stamt uit een geheid I Friesch geslacht; reeds in de kranten van halve eeuw geleden kan men lezen van Fries, Fedde Kiës, die in de provincie groote invloed had. En niu zijn de Friezen in be- I weging gekomen voor waarschijnlijk een naizaat van dezen provinciaal en als zie beet hebben laten ze niet gauw meer los. Dit wordt van te ernstiger beteeken is om dat Paul Kiës blijkbaar de Friesche mentali teit der sociaal-democraten weerspiegelt: hij was eerst de man der ontwapening en later van de Volksfront-idee, de samenwerking met de communisten, waarvoor de leiding der partij thans zoo uitermate bevreesd is. Wanneer men nu let op de gang van zaken in Friesland, dan blijkt dart de SD.A.Pdaar in 1929 heeft uitgebracht 54541 stemmen, 1933 slechts 48716 en dit jaar slechts 47555. Dat is een aanmerkelijk stemmenverlies, wat percentsgewijze, als men rekening houdt met de toename van het aantal kiezers, matuur- üjk nog veel greater is. Immers, zóó gerekend had de partij in dit jaar 60728 stemmen moeten behalen in plaats van 47555. Waar zijn die roode kiezers gebleven? Uit de cijfers der andere partijen valit af te leiden dat een klein deel terecht kwam bij de C.D.U., veel grootere doelen zwenkten af naar het communisme en de revolutionaire groep van Sneevliet. Dat zegt toch wel wat en verklaart o.i. een dieel de aanhang waarop Paul Kiës mag bouwen. Het kan zijn dat de leiding der S.D.A.P. organisatorische fouten heeft begaan: het mogelijk dat zij te dictatoriaal is opgetreden tegenover den man, die zoo bar graag de Kamer, wou, doch die volgens de nBtnnen om persoonlijke en karakterfouten daarvoor niet in aanmerking kwam; eerlijk gezegd, een buitenstaander kan daarover moeilijk oordeelen. Echter, hierin kan men het camité-Kiës, dat blijkbaar ook in andere deelen van het land groote sympathie vindt, niet tegenspreken: van het vrije woord komrt in de SD.A.P. niet veel meer terecht. Het dascussieorgaan, de Sociaal-Democraat, waarin ontevrede nen hun hart nog eens konden luchten, wordt wegens gebrek aan belangstelling de volgende week opgeheven en terecht zegt het comité, dat de leiding der S.D.A.P., door machtscon centratie dermate het geheele apparaat vai partij en pers in handen heeft gekregen, dat een wijziging dier leiding vrijwel onmogelijk is. De belangstellende toeschouwer kan, nu eens heel duidelijk, dan weer tusschen de regels lezen, dat er in de roode pers niet meer critiek komt dan men ongevaarlijk acht En yan dit standpunt uit is het begrijpelijk, dat óe Friesche malcontenten een eigen orgaan „Het vrije woord'* stichten, waarmee ze, hun zeggen, een reformatie binnefi het raam der partij beoogen. Of dat lukken zal en het met op scheuring zal uitloopen, is een kwestie van later arde, doch welke o.i. bij voorbaat dubieus is. Ech ter, in dit licht bezien is het van belang dat ook wij de ontwikkeling der dingen in de SD.A.P. met belangstelling volgen. Voorts mogen we er uit leeren, dat het ook Êndere partijen wat te zeggen heeft. Elke partijleiding, die de mogelijkheid van „be- heerschte" critiek binnen het partijverband afsnijdt, bindt niet, miaar werkt ontbinding de hand. Pe Evenredige Vrachtverdeeling Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van oe wet van 5 Mei 1933 houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijke even redige vrachtverdeeling in de binnenscheep yaart. Deze wet zou gelden tot 1 Januari 193S. doch de werkingsdatum wordt thans ver lengd tot 1 Juli 1938. Zöoals reeds werd medegedeeld' is een nieuw wetsontwerp verband houdende met den eisch van algemeene vervoerscoördinatie in vergevorderde staat van voorbereiding Daar de indiening hiervan niet voor 1 Jan. a.s. kan worden verwacht, strekt het inge diende wetsontwerp tot verlenging van ue in de wet gestelde termijn tot 1 Juli 1938. pe bodekosten voor telegrammen Met ingang van 1 Januari 1938 zullen de bodekosten vallende op de bezorging van te legrammen in Nederland buiten den koste loozen bestelkring der telegraafkantoren en -stations, bij wijze van proef, geheel voor Rijksrekening worden genomen. Eveneens is oit het geval met ,de extra-kosten voor be zorging vap een telefoonoproepbericht bui ten den kostcloozen bestelkring. Met ingang van denzelfden datum zal even feens bij wijze van proef het verlaagde ta rief voor locaaltelegrammen worden afge schaft. Voor deze telegrammen wordt als dan derhalve het gewone tarief voor een jfeinnenlandsch telegram berekend. DE WIEG VOOR HET PRINSENKIND Een vereerende opdracht Het vereenigde depót van de af- deeling Baarn-Hilversum van de Ver- eeniging Arbeid Adelt" en de Vereeniging Tesselschade heeft van H.K.H. Prinses Juliana een zeer ver eerende opdracht gekregenn.l. het in orde maken van de wieg voor het Prinsje of Prinsesje. Als voorwaarde stelde de Prinses, dat dit werk bij voorkeur door een Baarnsche werk ster voor het depót moest geschieden. Zooals vanzelf spreekt heeft het vereenigd depót toen een Baarnsche dame met cLit werk belast. liet' wenk is bij de betrokken dame thuis vervaardigd en dezer dagen gereed gekomen Om alle mogelijke onaangenaamheden te voorkomen is de uiterste voorzichtighei 1 ir. acht genomen en de wieg voor niemand tp bezichtigen geweest, dooh na het gereedko men naar het Paleis Soestdijk verzonden. Er zijn evenwel foto's van genomen, die, nadat Prinses Juliana hier toestemming voor gegeven had, van heden af geëxpo seerd worden in het depót, Laanstraat no. 91 te Baarn. De wieg welke bestemd is voor het as koningskind, is de wieg, welke H. lA. de Koningin bij de geboorte van Prinses Juliana ten geschenke heeft gekregen van de vrou wen van Zuid-Holland. Zij is gemaakt in Louis Seize stijl -m is opgemaakt met dezelfde kant, waarmede zij destijds bekleed was. Het is Brusselsche kant eveneens in Louis Seize stijl bewerkt met oranje-appels. De wieg is ivoor-kleurig evenals de kant en het satijn. Philipsconcern Een Kerstgratificatie voor de laagstbezoldigden De directie der N.V. Philips Gloeilam penfabrieken heeft aan alle uurlooners, weeklooners en de laagste klassen der maandgelders bekend gemaakt dat hun wegens de goede uitkomsten van het be drijf in het afgeloopen jaar een kerstgra tificatie wordt toegekend en wel voor gezinshoofden f 10 en f 2 voor elk kind beneden de 14 jaar en voor de ongehuw- den f 5.—. Vara-programma afgebroken Vermoedelijk niet gerechtvaardigd De algemeen programma-commissie deelt ons het volgende mede: Gisteravond is de uitzending, welke de Vara binnen hot kader van het algemeen programma verzorgde, door den radio-oin roep-controleur verbroken. Op dit oogenblik werden onder den titc'. „Kris kras door Nederland" amusement- flitsen uit die groote steden uitgezonden. Tegen uitzending van eenige woorden van een der liedjes had de algemeen-program- ma-commissie bezwaar gemaakt, daar deze als reclame voor bepaalde producten opge vat zouden kunnen worden. De bedoeling van de Vara nu was, één dei- verboden woorden „uit te faden", om daar na de coupletten van het betrokken liedje zoo om te wisselen, dat de verdere woorden, tegen uitzending waarvan bezwaar was ge maakt, zonder afbreuk te doen aan het ge heel, zouden ku-nnen vervallen. Hierdoor werd bij den radio-omroep-controleur de in druk gewekt als zou van den uitgezonden tekst afgeweken worden, terwijl hovend' door een fout van den Vara-technicus d-ï beoogde „uitfading" niet plaats vond. Dit was voor den betrokken radio-omroep- controleur aanleiding de uitzending te ver breken. Door een samenloop van omstandigheden duurde het geruimen tijd voordat de Uit zending hervat kon worden. Omtrent de vraag, of in dit geval de ver breking van die uitzending gerechtvaardigd was, wordt een onderzoek ingesteld. Naar de voorhanden gegevens was zulks naar alle waarschijnlijkheid niet het geval. Uiteraard zal ten deze eerst het volledig rapport van don betrokken radio-omroep-controleur afge wacht dienen te worden. De Maasbrug bij Hedel Woensdag 29 December zal de Minister van Waterstaat Z.Exc. Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buuren. de nieuwe verkeersbrug over de Maas bij Hedel openen. Een bijzonder plechtig karakte zal aan deze gebeurtenis niet worden gegeven. De a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin Het moderamen van de laatst ge houden vergadering van de classis 's Gravenhage der Geref. Kerken in Nederland daartoe gemachtigd door de kerken van genoemde classis noodigt de Geref. Kerken in Nederland uit zoo spoedig mo gelijk na de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin de gemeente samen te roepen, moge het zijn tot dankzegging en gebed. De Regeering heeft bepaald dat de dag volgende op de geboorte een nationale feestdag zal zijn. Al leen wanneer de geboorte valt op een Zaterdag wordt de nationale feestdag op Maandag gesteld. In verband daarmee zou het mo deramen de volgende gedragslijn de kerken willen aanbevelen: 1. Wanneer de geboorte valt op Zaterdag heeft de kerkelijke vie ring op Zondag plaats: 2. Wanneer de geboorte valt op een anderen dag zal naar plaatse lijke omstandigheden moeten wor den beslist of de kerkelijke viering het best gesteld wordt aan den morgen van den algemeenen feest dag dan wel op den vorigen avond: 3. Wanneer aan den vorigen avond de voorkeur wordt gegeven dan zal dit geen moeilijkheden geven indien de te verwachten tij ding zoo vroegtijdig wordt ontvan gen dat nog op denzelfden avond de gemeente kan worden saam geroepen: 4. Indien de tijding daarvoor te laat bekend wordt zal naar plaatselijke omstandigheden gehandeld moeten worden. Het moderamen van de classis 's Gravenhage: M. BOUKEMA. h. 1.1 A. G. BARKEY WOLF. h. t. assessor A. DE BONDT, h. t. scriba Prov. Staten van Zuid Holland 's GRAVENHAGE, 21 Dec. De vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland ter behandeling van de begrooting is voortgezet De heer Von Fis en ne (Ged. Staten) zijn rede vervolgend, houdt eenige beschou wingen over het recht betreffende uitwegen, sedert de wet van 1829, zoomede over de toe passing van de Provinciale verordening terzake. Bij het aanvragen van de vergun ningen volgens het reglement moeten Geij. Staten rekening houden met de vraag of de belanghebbende al dan niet een verkregen recht op uitpad kan doen gelden. Ged. Sta ten kunnen niet dulden, dat op de Prov. we gen allerlei toestanden "ontstaan, die in strijd zijn met de belangen van het verkeer. Zij zijn bereid, in overleg met den hoofd ingenieur nogeens na te gaan of en in hoe verre reglementswijziging of verandering van voorwaarden in verleende vergunnin gen wenschelijk is. De heer Heukels (Ged. Staten) zegt, dat de politiek, tot dusverre fdoor het college gevoerd, niet is gewijzigd. Bij te ruggaande inkom sten en stijgende uit gaven moet de te ring naar de nering gezet worden, men kan, zooals de heer Ter Laan, uitgaan van hetgeen wen schelijk zou zijn, doch Ged. Staten gaan uit van het werkelijke, en dat is dat sedert 1930 tot en met 1936 de opbrengst van de inkomstenbelasting voor de provincie Zuid-Holland is teruggeloopen van f 305.700 tot f 136.400, d.i. met 55 pet. en die van de vermogensbelasting van f 48.400 tot f 31.200 d.i. met 36 pet. De grootste voorzichtigheid bij het votee- ren van uitgaven blijft eisoh. Het wegenplan van 1927 zal voor de pro vincie 60 millioen vragen. En welken eisch zullen straks de tertiaire wegen stellen? In 1927 was de opbrengst per opcent uit de inkomstenbelasting f 366.000, in 193( f 147.000, hetgeen een teruggang met 60 pet beteekent. Na Overijssel is de opbrengst der belastin gen in Zuid-Holland in de crisisjaren het sterkst teruggeloopen. De ontvangsten zijn voor 1938 geraamd on f 3 907.400 uit grond-, inkomsten- en vermo gensbelasting tezamen, terwijl aan subsidies ®n aan andere niet-verplichte uitgaven f 1.843.000 is geraamd, waarvan alleen aan subsidies f 1.377.000, ondanks de verlaging sedert 1934. Niet minder dan 47 pet. van de belasting opbrengst wordt aan niet-verplichte uitga ven besteed. Tot beden is het college dankbaar dat het met is behoeven te komen met een voorstel tot verlenging van den in 1934 gestelden subsidieverminderingstermijn, welke derhal ve einde 1938 afloopt Het College van Ged. Staten zal ook in t komende jaar elke mogelijkheid tot werk verruiming aangrijpen. liet begrootingsjaar 1938 ziet er iets beter uit dan 1937 deed. Durven wij honen op een voortgaande verbetering? Het College kan op deze vraag geen positief antwóord geven, mei' te veel spoed vooruitstoomen beteekent DE GIJZELING VAN DEN JOURNALIST Een verklaring van den Haagschen burgemeester Zal het helpen? De Burgemeester van 's-Gravenhage heeft gistermiddag in de vergadering van den gemeenteraad een verklaring afge legd, omtrent het in gijzeling houoen van den journalist Hansen. Na de reeds bekende feiten te hebben opge somd, zeide de Burgemeester, geheel in over leg met de wethouders te hebben gehandeld. Op zichzelf werd door de mdeedeeling geen gemeentebelang van beteekenis ge schaad, doch 't moet toch als een belang van de eerste orde worden geacht, dat men ec op kan rekenen, dat de door den Raad opge legde geheimhouding gehandhaafd blijft. Er bestono dan ook alle aanleiding om te trachten den schuldige, die mededeelingen over het in de geheime raadszitting behan delde aan den journalist heeft doorgegeven, op te sporen. Tegenover de politie, die niemand dwingen kan om getuigenis af te leggen, beriep do betrokken journalist zich op zijn beroepsge heim. Wel gaf hij toe. de verkregen inlich tingen te hebben gekregen van iemana. viens naam hij niet wilde noemen. Toen de Burgemeester dit vernam, heeft hii vederom in volkomen overeenstemming met Je wethouders, de wensch te kennen gege ven, dat een gerechtelijk vooronderzoek zou worden gelast, waarbij wel ieder, die als ge tuige wordt opgeroepen en geen wettieen grond van verschooning heeft, verlicht is te zeggen wat hij weet, Uit het verder verloop van de zaak is ge bleken. dat alle aoor den heer Hansen in geroepen rechterlijke instanties de gijzeling hebben gehandhaafd, waarmede uitgespro ken werd, dat hij geen wettigen grond van •erschooning heeft De Burgemeester zeide vervolgens geen be wondering te hebben voor een soort van jour nalistiek. die gebruik maakt van mededee lingen, waarvan de verslaggever weet, dat zij slechts door een strafbaar feit tot zijn ken nis kunnen zijn gekomen. Niettemin gevoel de hij ceernis met den heer Hansen, die van zijn vrijheid werd beroofd, omdat hij niet wenschte te handelen tegen wat hij meende, dat hem door eer en geweten werd voorge schreven. Daarbij liet de Burgemeester in het midden of de heer Hansen wel gerechtigd was te blijven zwijgen, toen ook de hoogste •echterlijke instantie hem zijn verschoonings recht ontzegde. Meer aan een week geleden aldus de Burgemeester heb ik reeds aan den raadsman van den gegijzelde mijn be middeling aangeboden om te komen tot 't opstellen van *n verklaring, die, wan neer zij hem door alle raadsleden en den secretaris gezamenlijk of afzonder lijk door elk hunner zou worden toege zonden, aen heer Hansen tot spreken zou kunnen brengen. Tot mijn leedwezen is dit aanbod afgewezen, Intusschen duurt zoo besloot de Burge meester de ellendige toestand voort. Wij moeten dus veronderstellen, dat er een soon in ons midden is, die er zich van bewust "is meaedeelingen uit de geheime vergadering te hebben gedaan en niettemin gedoogt, dat een ander gegijzeld zit. die hem niet verra den wil. Het is thans de dure plicht van ieder, die ook maar de mogelijkheid veron derstellen kan, dat hij de geheimhouding ge schonoen heeft, zich aan te melden, opdat geen dag langer dan noodig is, de gijzeling voortdure. Na de voorlezing vraagt de heer v. d. Oever (r.k.) hert woord. Hij wil voorlezing doen van een brief, welke „niet vertrouwe lijk" toegezonden is aan de leden van den Raad. die niet mondeling hebben kunnen ant woorden op de vraag of zij het geheim van een besloten raadsvergadering van 20 Sept. geschonden hadden. De zaak zelf heeft reeds tn de pers ges De Voorzitter neemt daarvoor geen verantwoordelijkheid op zich, maar heeft wel bezwaar om den toegezonden brief in het openbaar voor te lezen. Na eenig heen en weer gepraat wordt be sloten in geheime vergadering te gaan. Deze vergadering duurt drie kwartier. Felle brand te Amersfoort Groentezaak geheel uitgebrand Lu den afgeloopen nacht, tusschen drie vier uur, heeft te Amersfoort een felle brand gewoed in het peroeel Kapel weg 56. waarin 'n zaak in groenten en fruit van den heer P. is gevestigd. Omstreeks drie uu nam een der bewoners van het huis een sterke brandluoht waar en toen hij op on derzoek aitgiing, bleek die brand reeds een zoodanigen omvang te hebben aangenomen, dat het niet meer mogelijk bleek het huis Icings den normalen weg te verlaten, heer P., diens vrouw met drie kinderen, alsmede twee kostgangers, wisten zich, door op een plat te springen en'daarna ge bruik te maken van een ladder, in veilig heid te stellen. Hert 13-jarig zoontje van den heer sprong uit het raam, met het gevolg, dat de knaap viel en daarbij inwendige kneuzingen opliep. Een ontboden geneesheer, Dr I., liet den jongen naar het ziekenhuis ..de Lichten berg" overbrengen. Inmiddels was de brandweer druk in de weer om het vuur te bestrijden Hoewel zij mot zes stralen op de waterleiding water gaf. kon zij niet verhinderen, dat het pand geheel aan de felle vlammen ten prooi viel Het huis was verzekerd. gevaar, langzaam voortgaan is voorzichtiger Sprekers advies is: werkt in het heden met inzet van alle persoonlijke Kracht alsof van ons allen persoonlijk het - hangt. ItaliëAbessinië De erkenning van Italië als overwinnaar. Op grond van diverse uitlatingen zijn sommigen van meening, dat Mr. P a t ij n, onze minister van Buitenlandsche Zaken gezien de werkelijke toestand geneigd aam het verlangen van Mussolini tege moet te komen om den Koning van Italië te betitelen als Keizer van Ethiopië. Volgens Haagsche Post zou onze minister op verzoek van Italië, in samenwerking met België en de Scandinavische landen, zelfs voorstellen in Londen en Parijs hebben ge- om de regeeringen aldaar er toe te bewegen zich in het vraagstuk van de ge loofsbrieven der gezanten toegeeflijk te too- nen en Italië te bevredigen. Daartegenover verneemt echter de N. R o 11. Crt dat in deze een initiatief niet Italië is uitgegaan. Nederland heeft zelf het initiatief genomen en heeft zioh daarvoor tot alle z-gji. Oslo-staten. dus ook tot België, gewend. Voorts is het ook onjuist, dat Stockholm m ondubbelzinnig weigerend antwoord heeft gegeven. Het overleg over de erken ning van de sou ve rein iteit van Italië over Abessinië en wat daarmede samenhangt, is nu nog gaande. Men weet, dat Nederland reeds sedert het vertrek uit Rome van Mr. Patijn (die daar na nog gezant te Brussel is geweest, voor dat hij als minister optrad) door geen ge zant meer in de hoofdstad van Italië ver ïwoordigd is geweest. Onder vallende steenen gedood Gistermiddag vond op de Kalkzandsteen fabriek Vogelenzang te R h e n e n een be drijfsongeval met doodelijke afloop plaats, •van de arbeider G. van Veenen- d a a 1 aldaar het slachtoffer i6 geworden. Toen eenige arbeiders bezig waren met het laden van een schip, waarbij gebruik gemaakt werd van een electrische toren- draaikraan, braken door onbekende oorzaak de kabels, waaraan de grijper bevestigd was, zoodat een gedeelte der steenen naar be neden viel. Ongelukkigerwijze kreeg van Veenendaal een aantal steenen op het hoofd, waardoor hij zoodanige verwondingen opliep, dat hij aan de gevolgen is bezweken. Botsing tusschen auto's SLACHTOFFER OVERLEDEN Nabij Ki lometerp aal 5.9 op den Apeldoorn- sche.weg heeft Zondagavond een botsing plaats gehad tusschen twee auto's. Een luxa auto. komende uit de richting Arnhem is daarbij op een stilstaande personenwagen ge botst. Juist op het moment dat ae aanrij ding plaats greep, bevond zioh iemand, do heerK. uit Eist, achter de stilstaande auto. die dan ook tusschen de ruïne van de beide wagens bekneld geraakte. Toen hij bevrijd was, bleek het, dat de man zeer ernstige ver wondingen bekomen had o.a.een gecompli ceerde beenbreuk, eenige gebroken ribben en een ernstige hoofdwonde. Per ziekenauto naar het Ned. Herv. DIaco nessenhuis overgebracht, is hij aldaar gister aan de bekomen verwondingen overleden. De auto's werden beiden ernstig bescha digd. De Arnhemsche verkeerspolitie heeft T geval in onderzoek. Levensmiddelen ontvreemd DIEVEN EN HELERS AANGEHOUDEN De Alkmaarsche politie is er in geslaagd vier personen aan te houoen die er hun werk van maakten levensmiddelen te stelen. De laatste weken werd Alkmaar onvei lig gemaakt door eenige onbekenden, die uit vrachtwagens en opslagplaatsen, waar goe deren voor verzending door de goederendien sten Jagen opgeslagen, greote hoeveelheden levensmiddelen te ontvreemden. Bovendien werden eenige oiefstallen gepleegd, o.a. i fabriek van de firma Ringers, waar choco lade en suiker werd gestolen. In de afgeloopen week betrapt^ de Alk maarsche recherche zekere van V, op hee- terdaad, bij het stelen van een vat met 50 kg. boter, uit een stalhouderij. Bij een door de recherche in het huis van V. ingestelde huiszoeking werden groote hoe veelheden levensmiddelen gevonden, welke van oiefstal afkomstig waren. Naar aanleiding hiervan werden de kost baas van V., zekere M., en diens schoonvader D., terzake van opzettelijke heling, gearres teerd. Voorts werd nog aangehouden zekere V. uit Koedijk. De vier aangehoudenen zijn in het huis van bewaring te Alkmaar opge sloten. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Mummer bestaat uit DRIE bladen Oproep van de Geref. Kerken inzake de kerkelijke viering van de te verwachten; blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin* Te Utrecht is de jaarvergadering ge-i houden van de Ned. Chr. Wandfelsport-d organisatie. De architect Tjeerd Kuipers wordt van- ia g tachtig jaar. De burgemeester van Den Haag heeffi n verklaring afgelegd in de aangelegen-* heid van den gegijzelden journalist. Londen benoemt een nieuwen Chinees schen ambassadeur. De Spaansche oorlog spitst zich toe ora[ Teruel. De Duitsche rouw om Ludendorff. PAULUSSEN N.V.-DEM HAAG „BLAUFRIES" AMSTERDAN ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK I vraagt tarieven i Vijf UUT het uur voor RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede In het duister van Den Haag Beroofd van enkele duizenden gnldens DEN HAAG, 21 December. De immorali teit sohijot in bepaalde dealen van deze stad onrustbarende vormen aan te nemen. Daar bij komt, dat ten laatsten tijd zich nu reeds vier a vijf gevallen van berooving van aan zienlijke bedragen hebben voorgedaan. Het ergste feit van dezen aard is echter wel dezer dagen gepleegd. Vorige week Vrijdagmiddag n.1. is een „buitenman" uit Limburg in een perceel aan de Muzienstraat beroofd van eenige duizen den guldens. De omstandigheid dat hij van deze berooving aan de politie eerst Zater dagmorgen aangifte deed, heeft het onder zoek uiteraard niet vergemakkelijkt. Daar* bij komt nog, dat de Limburger niet meer wist op te geven, waar hij geweest was en evenmin kon hij een beschrijving geven van de kainerbe\voon6ter. De politie is daar om met den man langs de daarvoor in aan merking komende perceelen gegaan en zoo is men terecht gekomen Ln de Muzen6traat, alwaar de Limburger een perceel als het door hem bezochte herkende. In verband met deze berooving is de po litie gisteravond overgegaan tot arrestatie van de kamerbewoonster S. S. en van zeke ren N Het geld is evenwel nog niet gevon den. Beide genoemde personen zijn ingeslo ten doch ontkennen iets met het feit uit staande te hebben. JONGEN EN MEISJE ONDER DE TRAM Gisteravond tegen acht uur is op den hoek van de Rozengracht en Mamixstraat te Amsterdam een ongeluk gebeurd, waar* bij een jongeman en een meisje ernstig zijn gewond. Een motorwagen van lij.n 10 reed in de richting van de Raampoort. Daar door een motordefect de bestuurder niet kon remmen, reed de wagen op het spoor van lijn 17 waar de jongen en het meisje liepen. Die dachten, dat lijn 10 zijm gewone route zou volgen. Zij werden door den motorwa gen gegrepen en zijn ernstig gewond in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Het meisje had een hersenschudding opgeloopcn, ter wijl de jongeman een schedelfractuur heeft. In de Residentie werden gisteren de eerste toebereidselen voor de luistern viering van de komende blijde gebeurtenis in ome Koninklijke Familie merkbaa,Bij den Hofvijver is men nl. begonnen met het aanleggen van de ondergrondsche gasleiding voor de vreugdevuren qn den geboortedag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1