Twintig sprekers bij Onderwijs ZATERDAG 18 DECEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Ter sluiting van het roei-seizoen hield de Detflsci, studenten-roeivereenigjug Lagaeen tocht naar d< Wittebrug. Een der achten bij de Oostpoort in Delft De heer Zuidertia, die het initiatief heeft genomen om de soldaten van het garnizoen Groningen beter te leer en zingen, heeft steeds meer succes Tijdens een der repetities op de binnenplaats van de kazerne. Links: een vreedzame ontmoeting tusschen een Japansche troepenafdeeling en achtergebleven inwoners van een der veroverde dorpen. Hechts: een Japanr- sche kanonneerboot bestookt de Chineesche jonken op de Whangpo, wélke de doortocht der Japanners trachtten te beletten. Voor de Atlantische luchtvaart werd door de Imperial Airways op Croydon een speciale school geopend, waar de piloten, die op de toekomstige lucht lijnen over den Atlantischen Oceaan dienst zullen doen, worden opgeleid. NH Edammer kaas Ir zoo goed, dat ze over al wordt nagemaakt Alleen waar NH In staat Is de „echte". Let op l ftjJKSTOE> 1Het Rijksmerlc,dan hebt U (tyjtjüdp BLIJVEND MOTVRIJE VLOERBEDEKKING Ds üioninger Brandwaarborg-Maatschappij Opgericht 1890 VASTE PREM1B ONDERLINGB WAARBORG SLUIT BRAND- INBRAAK en BEDRIJFSVERZEKERING Directie M. BROUWER - Mr G. A. DIEPENHORST Kantoren Groningen O.Boferlngeslr. 7 Zeist Stationslaan 8 ACTIEVE VERTEGENWOORDIGERS GEVRAAGD êfijm. Ze werken zacht, bevordert goeden stoelgang en zijn goedkoop. Prijs per doosje met 15 pillen 771/2 cK, 30 pillen 31 ct., met 50 pillen 57 ct. Overzicht Tweede Kamer De leerlingenschaal bleel bewaard tot de volgende week. Schipperskinderen De jaorlijksche stroom van nieuwe Onderwijzers De heer v. Houten beeft met zijn pen- sioenimotie betreffende het spoorwegperso neel geen succes gehad, Zij zou het gat in het s'poorwegipensioenfoQids nog maar groo- ter geanaakt hebben, de verplichtingen van den staat hebben verzwaard en de belangen der betrokkenen hebben geeohaad. Dat wa re avereohtsch beleid. Met 58 tegen 25 stemmen heeft de Kamer de motie verworpen. Voor stemden de com munisten, soc.-dem., C.D.U. en N.S.B. Bij de aanstaande herziening der Spooc- egpeneioenwet zal stellig de bekende on- bilMjklhedd in de regeling van de korting op lage pensioenen de aandacht hebben. Van ondeirsöheiiden zijden is daarop aan- Van een tiental kleine wetsontwerpen, dat zonder stemming den hamer passeerde, lok te alleen dat betreffende de vereeniging van Veur en Stompwijk en wijziging van de gmens tusschien Leidschendam en Nootdorp debat uit. Minister v. Boe yen, blijkbaar zeker van zijn zaak, hield enkele beschouwingen over eenheid, over vereenvoudiging eu bezuini ging en liet het er verder bij. Alleen wij zigde hij de considerans van de wet, omdat deze sprak van een naar de -heer v. d. Heuvel had opgemerkt nog niet be staande „gemeente" Leidsdhendam. Er werd geen stemming gevraagd en dus ging het wetsontwerp-er z. h. s. door. De Kamer is daarna weer verder gegaan met „Lager Onderwijs". Een getal van 20 sprekers werd bereikt. Weinig nieuws vall van dit front te melden. Over het bewaarsohoolonderwijs sprak mevr. BakkerNort; zij wilde al vast maar een Bewaarsohoolwet maken. Dank u wel, zeide de minister. Zoo'n wet zou niet alleen enorm veel geld kosten, maar eer we E. FRIER Weimarstraat 253-259 hebben Wereld Repntatt- BLECTROTECHNISCH BUREAU Telefoon 33 20 JK aan invoering er van toe zoudien zijn, zou ze reeds totaal verouderd zijn. Meer scheen a.* minister te gevoelen voor het denkbeeld om, waar bewaarsohoolonderwijs bestaat, be staande concurrentie tusschen openbaar en bijzonder voorbereidend onderwijs op te heffen. We zouden zoo'n maatregel toe juichen. Voor het onderwijs aan schipperskinderen hield de heer Duymaer van Twist een welsprekend pleidooi. Financieel)? bezwaren verhinderden echter in ae gewenschte rich tang stappen te doen, verklaarde de minister. De heer T i 1 a n u s vestigde o.a. de aan dacht op inperking van den jaarlijkschen stroom van nieuwe onderwijzers. Verd'r deeed .hij het denkbeeld aan de haind om een ruimer toepassing te geven aan art 56, Z-1 lid der L.O.-wet het artikel van die „bijzon dere gevallen", die zouden kunnen ont staan, indien een leerlingenaantal boven de normale grenzen van een sohool uitgroeit. Is dat te duur, dan zou de minister een kweekeling van ƒ50 per maand mogelijk kurenen maken of wel hulp verleenen aan de Vojo-comité's. Doorvoering van de 3545 schaal zou thans te duur worden. Ook de heer Krol besprak e>en kant vaa het probleem der werklooze acten-bezitters Is het zoo luidde zijn vraag, niet mogelijk do ze rmejischen bij h'et onderwijs te laten in plaats van ze naar de werkkampen te laten gaan? Apart moeten we nog de aandacht vragen voor de rede van Mr Oud. De zaken, zoo zeide deze, liggen minder simplistisch dan de heer y. Hopten het voor stelt. Deze tracht inderdaad den indruk te wekken alsof een kind in de politiek met een handomdraaien alles in orde kan ma ken, maar dat deze verschrikkelijke regee ring het niet wil, omdat zij aan de landver- dediging alles opoffert. De Katholieke fractie had een ernstige reprimande in ontvangst be nemen. Allereerst is haar berekening van de kos ten van verbetering der leerlingenschaal minstens een millioen te laag, omdat het millioen dat voor vervallende wachtgelden wordt afgetrokken, reeds in de te effec- tueeren perspectief bezuinigingen in de be grooting opgenomen is. Nu de Katholieke fractie voor de defensie- uitgaven heeft gestemd, is hef onredelijk en onbehoorlijk, dat de heer Suring sprak zoo als hij gedaan heeft Och, zoo vervolgde de oud-minister, 't zal wel bij wat booze woorden blijven. Men kan niet dezen minister alleen, met de zonden van het geheel e kabinet beladen, de woes tijn in stunen. In dat geval zou stellig het Katholieke vierspan in het kabinet zeggen: hou en trouw in nood en dood. Wij kuntruen over het algemeen met deze opvattingen van den heer Oud instemmen» Minister Slotemaker heeft zijn antwoord niet. geheel beëindigd. „Des Pudels Kern", de leerlingenschaal, bleef bewaard tot de volgende week. Slechts enkele notities maken we uit s ministers rede. De heer v. D ij k e n kreeg ten aanzien van te rechtspositie der vakonderwijzers bij het bijz. L.O. een gunstige toezegging en pven- eens met betrekking tot enkele punten, wel ke de bijzondere kweekscholen raken. Typisch was bij dit laatste weer de han d-igheid van dien minister. Hij achtte wijziging van het K. B. betref fende de kweekscholen in de riohting van gelijkstelling mogelijk, maar. niet waarsohijnlijk. Er zijn financieele conse- kwenties 't Was vriendelijk gezegd 1 De minister hoopt, dat de klachten over de resultaten van het onderwijs, zuilen ver stommen, zoodra de toekomstige opleiding maar invloed zal kuninen doen gelden. Het tuohtrecht der onderwijzers, waarover de heei T r u y e n had gesproken, is erkend, verklaarde die minister. Het is niet dispu tabel. Gingen we het wettelijk regelen, dan zoudeu allerlei moeilijkheden ontstaan. De tuchtlooshedd der jeugd heeft intus- schen met de leerliiugenschaal niets te ma ken. Dat is juist. Tekort aan tuoht komt bij elke leerlingenschaal voor en is meer een gevolg in. de eerste plaats van zedelijke, innerlijke factoren, dan van iets van uit- wendigen aard. Wie de leerlingenschaai voor alle fouten in onderwijs en opvoeding aansprakelijk wil stellen, wil te veel bewij zen en bewijst dus niets. Wat de minister over de leerlingenschaal te zeggen heeft, blijft vooralsnog verborgen. Een kloek woord op a.s. Woensdagavond zal het ons onthullen Het algemeen beleid van het kabinet is in November goedgekeurd. Geen enkele reser vatie kan dat ongedaan maken. Voor "t oogenblik zien we den minister van Onder wijs dus even veilig als zijn collega's vam Justitie en Socialie Zaken die ook alle nieu we uitgaven hebben afgewezen en eveneens het verwijt te hooren kregen, dat ze onvol doende oog hadden voor behoud en verster king van de volkskracht. Een korreltje zout bij deze dingen kaïn geen kwaad 1 LAND EN TUINBO-- BOSKOOPSCHE BLOEMEN EN PLANTEN Verkregen een wereld vermaardheid 't Puikste van het puike wordt straks getoond dat prat kan gaan op het bezitten van een eigen tentoonstellings gebouw, terwijl in andere plaatsen zulke bloemenshows gehouden worden in gebouwen, die niet altijd daar zoo bij zonder geschikt voor zijn; Boskoop, dat verleden jaar een bloemententoonstel ling in het toen pas nieuwe gebouw orga niseerde en toen ongeveer 80.000 betalen de bezoekers trok, Boskoop bereidt zich voor op een nieuw bloemenfestijn en zal met Paschen op zijn paaschbest voor den dag komen. Van 14 tot en met 30 April a.s. zal het tentoonstellingsgebouw, gelegen tegenover Station, weer een bloemenweelde toonen als voorheen alleen in sprookjes voorkwam en die men zich moeilijk voorstellen kan als men nog nooit zoo 'n tentoonstelling mee- ROFFELRIJMKN LICHT IN 'T ZICHT? Uit het betoog van den Rotterdamscnen wethouder Ratté, bleek dat er in de directeurenvergadering van de middel bare scholen Is gesproken over de wen- scheltjkheid te komen tot een hulswerk- looze Zaterdag, zoödat de kinderen het weekend vrij zouden kunnen z(Jn. De huiswerkvrije Zaterdag Voor middelbare scholen Reeds eerder en ook mijnerzijds Van harte aanbevolen Kwam m de Rotterdamsche Raad Bij „Onderwijs" ter sprake; Ik hoop dat Rotterdam daarmee Een goede beurt zal maken En, naar 't exempel-Hilversum, Een prachtig voorbeeld geven, Waarvan het Christelijk gezin Veel vreugde kan beleven. Mij gaat het om de „uitjes" niet Die thans de jeugd ontglippen. Een ander, ernstiger bezwaar Wensch ik hier aan te stippen: De Zondagsrust in ons gezin Is in 't gedrang gekomen Sinds ieder uur van 't leerend kind Wordt in beslag genomen. Er is een tweede soort bezwaar Waarop de ouders stooten: Ontspanning, die broodnoodig is, Is vrijwel uitgesloten. En moet de jeugdvereeniging Helaas niet constateeren Dat onze zeergeleerde jeugd Zich niet laat annexeer en? 't Is waar: de onderlinge kamp Der scholen duldt geen speling; Een fout, zei ons een paedagoog Der huidige bedeeling. Het kind heeft niet alleen een Maar ook een hart gekregen! Dat mag vooral in onze kring Toch wel het zwaarste wegen. (Nadruk verboden) LE( hoofd maakte. Geen opeenstapeling van bloemen dat je er wee van wordt geen kleurenvak ken, die je oogen pijn doen, doch een over vloedige weelde van kleuren zoo gerang schikt en gegroepeerd, dat je er uren naar kunt zien in stil genieten en telkens weer nieuwe, weldadig aandoende combinaties van tinten opmerkt Zooiets kunnen onze bioemenkunstenaars Dat zag men verleden jaar, toen dc ten toonstelling een succes werd, hoewel alles in zoo korten tijd voorbereid moest worden. Ditmaal is dat anders en is alles tijdig voorbereid. Waardevolle connecties konden worden aangeknoopt met buitenlandsche tuinbouwvereenigingen, reisbureaux. scheep vaartmaatsclTappijen. De hoop mag dus zeer zeker gekoestenl worden, dat er straks in April een buiten gewoon groote stroom bezoekers uit ons land en uit alle oorden der wereld, naar Boskoop zal stuwen. Zoo en passant hoorden we dezer dagen in de trein dat menschen uit Sydney de plan nen voor him vacantie zóó hadden geregeld BESCHUIT EN BANKETFABRIEK 13 BARENDRECHT bij Rotterdam. Telei ICC. HALVE BACONVARKENS wegende circa 25 K.G (gerookt) a 0.85 per K.G. onder rembours NITRO VALSPAR VOOR LUXE WAGENS DE ALLERBESTE N I T R O L A K ..GEMBO" N.V. Aïd. Lakken, Winschoten Verkoopkantoor: J. ROSE Prinsengracht 762. A'dam-C dat ze ook de Boskoopsche tentoonstelling kunnen bezoeken. Dat is nu een staaltje dat we zoo in de trein afluisterden en dat typee rend is voor Boskoops roem. Wat we er van hoorden, doet het vermoe den wettigen, dat het weer buitengewoon zal zijn. Iets heel aparts is ook dat de organi satoren van deze tentoonstelling een prijsvraag uitschreven voor de aanleg van deze tentoonstelling. Niet minder dan 34 inzendingen kwa men binnen. Wij zagen een twaalftal daarvan. Daar zit heel wat moois onder. Zóó wordt een edele ijver ge kweekt voor mooie tuinaanleg Er is een commissie benoemd om het voor Boskoop beste plan uit te zoeken. Dat zal niet zoo gemakkelijk zijn. Voor beoordeeling van de ingezonden plan ten is een internationale jury benoemd. Meerdere tuinbouwvereenigingen toonen belangstelling voor de Boskoopsche plannen. Zoo overweegt b v. de Genetische vereeni ging een speciale Geneta dag. tijdens do tentoonstelling te Boskoop te houden. Het reclamemateriaal, een mooi affiche, een goudenregen voorstellend, zal in duizen den exemplaren in verschillende talen over heel de wereld verspreid worden. Ook hierin zijn de Boskoopers doortastend ■n weten van handelen, energiek als ze zijn. Dat zal de tentoonstelling van 14 tot en met 30 April a.s. ook weer laten zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5