iHrnair $>ihsrtjr GTcitraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken OP HET POSITIEVE GETOETST Ernest Erroy iaöonntmetrtsprijS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5,50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondags!)!?... 1 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postniro 53936 ÜUrtjertenti'eprtjjen: Van I tot 5 regels1.17'/ Elke regel meer0.22 'L Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekem'0.10 No. 6271 ZATERDAG 18 DECEMBER 1937 18e Jaargang L>at een deel van ons volk zijn vroegere houding tegenover de toepassing der Christelijke beginselen in den staat nog niet heeft afgelegd, blijkt met den dag duidelijker. Sommige organen worden met nieuw leven bezield wanneer zij zich zetten aan de taak om het positief-Christelijk karakter van dit kabinet aan de kaak te stellen. Pen en teekenstift worden in gal gedoopt om U de overtuiging bij te bren gen, dat er in de-gesteldheid der geesten nog niet zooveel veranderde en meer dan een levert omtrent zichzelf het bewijs, dat de ontwikkeling der tijden geen meerdere ruimte in zijn politieke opvattingen bracht. De dagen van olim keerden terug. Inderdaad, de tijd van weleer schijnt weer daar te zijn, ook wanneer men dit verstaat in positieven zin. Van vele prin- cipieele wenschen moest onder het bewind van het kabinet op breede basis noodge dwongen niet alleen de verwezenlijking worden uitgesteld, maar voor een vrucht bare bespreking was onder die omstandig heden weinig plaats. En het is verstaan baar dat velen, die in ons land vragen naar breeder toepassing van het Christelijk be ginsel op staatkundig gebied, hunkerend uitzagen naar een tijd, die daartoe meer ruimte zou laten. Sommige lieden hebben zich vermaakt met vanaf het eerste optreden van dit ministerie speurend na te gaan, in welk opzicht de rechtsche groepen onderling verschillen als het gaat om de r e a l i s e e- r i n g van sommige wenschen. Als dan de heeren de Geer en Deckers eenerzijds en Minister Van Boeyen en de heer Zijlstra anderzijds van inzicht blijken te verschillen bij de beantwoording der vraag, o£. de geldende Zondagswet het middel kan zijn om de Zondagsrust te bevorderen, vermag dit feit sommigen tot een ver rassende graad van verheugenis op te voe ren. Maar men vergeet, dat het belang der Zondagsrust deze allen samen brengt tegenover allerhande aansla gen van links op dit gebied, Wanneer de heer Albarda bij de alge meene beschouwingen over hoofdstuk I cfcr Staatsbegrooting poogde aan te (oónen, dat er niet onbelangrijke politieke verschillen zijn tusschen de groepen ter rechterzijde onderling, was dit pogen feitelijk niet anders dan het intrappen van een open deur. Waren deze verschillen er niet, dan zouden zij immers één groote partij vormen! De heer Albarda leverde intusschen het duidelijkste antwoord op de vraag wat de Christelijke groepen samen bindt, toen hij aan het slot zijner beschou wingen opsomde tegen welke gewichtige zaken de sociaal-democraten zich zouden verzetten. Een overtuigender bewijs voor de vraag, waar de scheidslijn loopt, vfare nauwelijks te leveren. Daarom zijn wij dankbaar voor de aan wezigheid van dit kabinet. Die dankbaar heid vermeerdert geleidelijk, nu we ver schillende Ministers bij de behandeling der begrooting aan het werk hebben gezien. Want allerminst spaarzamelijk zijn de gevallen, waarin bewindslieden uit dit kabinet de beteekenis der Christelijke be ginselen voor hun beleid hebben erkend en verklaard hebben die tot richtsnoer te wil len kiezen. Dat het noodig was de waarde van het Christelijk beginsel voor staat en volk met nieuwe kracht voor oogen te stellen, heeft de Minister-President verstaan toen hij, nadat anderen blijkbaar gemeend hadden het begrip „Christelijk" tot een passe partout te moeten maken door het van zijn merg te berooven, het positief-Christelijk met overtuiging handhaafde. Daarmee in overeenstemming was wat Dr. Colijn bij de algemeene beschouwingen betoogde over de handhaving der Zondagsrust. Volkomen sloot zich daarbij aan het kloeke betoog, dat de Minister van Bin- nenlandsche Zaken hield over de ver houding tusschen Overheid en Zondags- vraagstuk. Ook de beschouwingen, door dezen Minister gewijd aan de zaak van de bevordering der publieke eerbaarheid, zul len zeer velen hebben voldaan. Met warmte heeft de Minister van Justitie de Christelijke opvatting van het huwelijk uiteengezet, het kenschetsende als een in wezen onverbreekbare verbinte nis voor heel het leven. De wijze, waarop de Minister zich verzet heeft tegen onder mijning onzer huwelijkswetgeving en uit breiding der echtscheidingsgronden, heeft voor wie dat nog mocht noodig hebben het bewijs geleverd, dat deze belangen bij Minister Goseling veilig zijn. Weldadig deed ook tegenover den nationaal-socia- listischen eisch van rassenscheiding en Jodenverachting 's Ministers warm getui genis aan, ingegeven door het naderend Kerstfeest, dat onze dierbare Verlosser der menschheid werd geboren uit een Joodsche vrouw. Dat voor Minister Romme de Christe lijke levenswaarden beteekenis hebben, kon blijken uit de onderscheidene maatregelen, door dezen Minister met name getroffen in het belang der groote gezinnen. Het ge zin is voor de toekomst van ons volk een allesbeheerschende factor, het is een der zuilen onzer samenleving. Is het dan won der. dat het voor-ontwerp van wet tot be perking van den arbeid der gehuwde vrouw zooveel instemming vond in de kringen van rechts? Van de defensie van het gezin naar de landsdefensie is slechts één stap. Het beleid van dit departement is van overwegende beteekenis voor de beteeke nis van ons gezag als mogendheid, ook voor de handhaving van het Overheidsge zag. Welnu, de begrooting van Defensie en de verdediging er van heeft het bewijs geleverd, dat Minister Van Dijk, die onze nationale zelfstandigheid aanvaardt als een van God gegeven goed, met ernst en overtuiging voor het behoud daarvan waakt. Over de geestelijke verzorging onzer weermacht, over de Zondagsrust voor het loodspersoneel, over de hand having van gezag en eerbaarheid in hét leger heeft de Minister uitnemende dingen Wanneer wij op enkele momenten uit den parlementairen arbeid der laatste maanden de aandacht vestigen, maken wi daarbij allerminst aanspraak op volledig heid. Slechts voerden wij eenig materiaal aan om te laten zien, dat het „positief- Christelijk, eenerzijds voor dit kabinet een oorzaak van smaad, anderzijds volstrekt niet is een toevoeging, die slechts tot sieraad moet strekken. Is er dan geen aanleiding om, wam men ziet hoe evenals in vroeger dagen de haat oplaait tegen wat zich aandient als positief-Christelijk, met dankbaarheid na te gaan wat dit kabinet zich op de ver schillende onderdeelen van zijn beleid tot taak stelt? Wie waarneemt hoe in vele landen de Staat den, vrijen loop van het Evangelie tegenstaat, de Christelijke beginselen uit bant uit het staatkundig en maatschappe lijk leven en den strijd aanbindt tegen den Gezalfde, kan Gode niet genoeg dankbaar zijn voor hetgeen Hij ons in Zijn genade in ons staatsbestuur geeft. DE SPELLING Er is in onze kringen, evenals in vrijwel alle andere, over de aanhangige speilring- „vraagstiukken" verschil van gevoelen. Het Christelijk Lager- en Middelbaar Ond-erwij: is, voorzoover wij weten alleen met uitzon dering van twee gymnasia, algemeen overge gaan op de spelling-1934. Buiten het onder wijs zijn er drie groepen: voorstanders vai de spelling-1934, voorstanders van de Vries en te Winkel en een groote groep van mi sclhen, die het vrijwel koud Laat. Bij di laatste groep zijn er zeer velen, die, als ze zouden moeten kiezen, zouden zeggen: laat men nu maar overgaan op de nieuwe spel ling, het nieuwe wint het toch meesital in de wereld1; onze kinderen kennen geen andere spelling meer en zeggen van ons, ouderen, dat we „ouderwetsoh" zijn. De Tweede Kamer heeft zich thans met 57 tegen 38 stemmen uitgesproken vóór door voering van de nieuwe spelling ook in de Regeeringsstukken, en bij de 38 tegenstem mers zijn er nog heel wat, die alleen tegen stemden omdat ze meenden, dat deze zaak niet per motie behoorde te worden geregeld. Er blijkt dus afgezien van het al of niet juiste van het indienen van een motie over deze aangelegenheid in de Tweede Kamer een sterke meerderheid te zijn, die vindt dat er op dit terrein een nieuwe eenheidmoet komen. Twee spellingen naast elkaar is op den duur een onhoudbare toestand. Wij heb ben dit reeds neergeschreven in een artikel in ons blad van 25 Juni 1934. Bij de overgang van Siegen/beek naar De Vries en Te Winkel duurde het achttien jaar, drie en een half jaar is nu ai meer dan genoeg. Maar een terugkeer tot De Vries en Te Winkel zal nu toch wed uitgesloten geacht moeten worden. Als dat zoo is, moest men nu ook maar zoo spoedig mogelijk beslissen. Daar heeft ieder een 'belang bij. Men kan niet over op zichzelf onbelangrijke kwesties als de spelling, maar altijd door blijven kibbelen. De vraag is nu maar, wat de Regeering zad doen. Het schijnt toch wel, dat zij moeilijk anders zal kunnen, het besduit van. 1934 ook voor de Regee- ringsstukken doorvoeren. Wij herinneren er bij aan, dat een op 21 December 1935 in de Eerste Kamer door Prof. de Savornin Lobman voorgestelde motie, waarin de invoe ring „zonder voldoende overleg" van een „eenzijdig voorbereide nieuwe spelding" werd afgekeurd, met 23 tegen 17 stemmen wend verworpen. zal dan ook wel geen lieve-moederer meer aan helpen of de Minister zal rekening moeten houden met de feiten. Welk stand punt men „principieel" als men het zoo aen wil, ook inneemt, de practijk schreeuwt om een oplossing en wie geen fa naticus is aanvaardt het compromis, dat in heel de onderwijswereld geaccepteerd is. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND (Vergadering van gister) De verrolling van de Delftsche Poort In de. gisterochtend in de Ridderzaal voort gezette vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland merkte de heer Sandifort (s.d.) ten aanzien van de plannen tot ver plaatsing van de Delftsche Poort te Rotïcr- dam op, dat Ged. Staten hun oordeel om zeen subsidie te verleenen gronden op de overweging, dat hev hier meer een onder werp van stedebouwkundige dan van monu men ten zorg betreft. De kosten van afbraak en wederopbouw, waarbij geen garantie voor volledig behoud kan worden gegeven, bedragen f90.000, die van verplaatsing (ver rolling), waarbij het monument volkomen invact blijft, f 180.000 Voor de laatstbedoelde methode dient z.i. wel eenige subsidie te worden verleend. De heer v. Asch v. W ij c k (a.r.) merkt ten aanzien van de uitwegen langs verkeers wegen op, dat de houders dezer terreinen, wanneer zij recht op-uitweg meenen ïe heb- ien. dit zelf moeten bewijzen. Overigens bepleit spr. het betrachten van meer soepelheid in de voorwaarden, waar onder vergunningen tot her hfbben van uit wegen worden verleend. De heer I n t V e 1 d (h.g.) zou de maatre zelen tot werkverruiming ten goede willen zien komen aan de kleine bedrijven, waar van er vele in een noodtoestand verkeeren Tn de streek van Rijnsburg zijn er hei" wel ^0 pet., die zich in hun voortbestaan be dreigd zien. De heer v. Kranenburg (s.d.) bepleit volledige erkenning van het collectieve con tract in het bouwbedrijf door opneming van alle desbetreffende bepalingen in de bestek ken voor provinciale werken. Tot nu toe ie lit slechts ten deele het geval. De heer Ooms (r.k.) deelt mede. dat zijn fractie zich op het standpunt stelt, dat bb hlijvende stijging van den levensstandaard de 5 pet. salariskorting, welke in 1936 is inge voerd. dient te worden ingetrokken en terug gegeven. De heer v. SI een (s.d.) bepleit, verhoo ging van het subsidie aan de Handelsschool Mercurius te Rotterdam, welker leerlin gental van 1932 tot 1937 is toegenomen van 790 tot 1230, terwijl het subsidie onver anderd is gebleven. Voorts zou het subsidie voor onderwijs aan schipperskinderen eeni ge verhooging behoeven. De heer Moor (sd.) wenscht meer aan dacht voor het vraagstuk der langzame ver zouting van gronden op de Eilanden. Herstel van de loonen is zeer urgent. Er is z.i. geen enkele reden waarom de provincie Zuid-Holland niet het voorbeeld zou geven voor een algemeen salaris-herstal. Verder dringt spr. aan op spoed ten aan zien van de bestrijding der lintbebouwing. De heer Beekenkamp (lib.) bepleit een meer soepele toepassing van oe subsidie regeling voor vereenigingen en instellingen in het belang van de volksgezondheid, zoo mogelijk herstel van de bedragen van vóór 1934, toen de 20 pet. verlaging is begonnen. De heer Kersten (s.g.p.) is van oordeel dat de uitvoering van het wegenplan kan worden getemperd. De heer de Geer (c.h.) kan zich met de voorstellen van Ged. Staten met betrekking tot de begrooting vólkomen vereenigen. Spr. acht de fondsvorming ten behoeve van speciale belangen volkomen redelijk, maar ten aanzien van de wegenverbetering moet men de re-aliteit in het oog houden en geen lasten op den kapitaaldienst leggen, wanneer die niet geheel kunnen worden verantwoord. De heer van Weizen (comm.) bepleit maatregelen tot verkorting van arbeidstijd, teneinde meer werkloozen te kunnen plaat sen. De heer N ij e (n.s.b.) heeft geen behoefte om aan de „algemeene beschouwingen" deel te nemen. Ged. Staten kunnen, wanneer hun voor stellen goed zijn, op de medewerking van de N.S.B. rekenen. -De. heer Warn aar (a.r.) betoogt, dat vooral met de belangen van het platteland rekening moet worden gehouden. Spr. bepleit den aanleg van rijwielpaden langs provinciale verkeerswegen. Hij hoopt, dat bij het maken van een plnn voor de verbetering der tertiaire wegen voor al de financieel zwakke gemeente» zullen worden ontzien, waar het hier vooral inter communale belangen betreft. De heer V o n Fis enne (Ged Staten) meent, dat ten aanzien van de afdamming van de Brielsche Maas het rapport van de regeering omtrent de verzouting van gron den moet worden afgewacht. De toestand van de duinen heeft de aar- dacht van Ged. Staten. Wij moeten in tusschen de autonomie van de. daarbij be trokken waterschappen respecteeren. Spr. kon intusschen toegeven dat Rijn land, waar de duinstrook tusschen Katwijk en Scheveningen zeer breed is, niet onmid dellijk kan overgaan tot kostbare werken, wanneer er eenige inschering heeft plaats ge had. Van eenig gevaar is geen sprake, terwijl anderzijds mag worden verwacht, dat het natuurlijk evenwicht zal worden hersteld. Met belangen van het platteland ten on zichte van de tertiaire wegen wordt reke ning gehouden. Omtrent het desbetreffende ontwerp kan spr. geep nadere mededeelin gen doen Inzake aanleg van rijwielpaden wil sp' larne onderzoeken welke wenschen de wandelaars ten deze hebben. Systematisch zal elk gebiedsdeel oer provincie worden na •egaan. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag 11 uur Grave garnizoensplaats ae gister onder voorzitteu \an burgemeester Jhr MrC. van Nis, ,i tot Sevenaer gehouden spoedeischeadc ver gadering van den gemeenteraad van Grave werd besloten voor militair oefenterrein be schikbaar te stellen de z.g. Langenboomsche heide ter grootte van ongeveer 180 H.A., ge legen tusschen den Graafscheweg en den Langenboomscheweg. Dit staat in verband met de plannen om de stad Grave wederom ■als garnizoensplaats te verimffen. ALGEMEENE FRIESCHE LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ Burmanlahuis. LEEUWARDEN TR'I'.ER BOTST OP VRACHTAUTO Ernstig auto-ongeluk te Apeldoorn Twee dooden In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur zijn op den Amersfoort- schen Straatweg te Apeldoorn twee personen bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Op genoemden weg, aan den voet van den Langenberg, is een vrachtauto van de Am sterdamsche Droogdok Mij, welke met twee '.erconstructies van vierduizend kilo van Amsterdam op weg was naar Stork in Hengelo, aangereden door een trailer van ae expeditieonderneming Rietveld te Amster dam. De schok, waarmede laatstgenoemde wa gen, die in volle vaart den Langenberg af reed. tegen de vrachtauto opbotste, was zoo hevig, dat de ijzerconstructies, met een ge wicht van duizenden kilo's van den wagen geworpen weraen, terwijl het linker achter wiel van de auto werd afgerukt. Vervolgens schoot de volgeladen trailer enkele tientallen meters door en kwam toen in botsing met de langs den weg staande boomen. Hierna schoot hij over liet rechts van den weg achter de boomen gelegen rij wielpad, waarna hij omsloeg. Verscheidene zware boomen werden hierbij ontworteld. Van de cabine bleef slechts een ruïne over. De beide inzittenden, de 24-jari£e M. Enge], gehuwd en vader van één kind, en de 20-jarige gehuwde Van Elburg, beiden uit Amsterdam, konden, ondanks het feit dat op den ontzettenden slag direct hulp aanwezig was, niet direct bevrijd worden. Zwaar gewond lagen de beide slachtoffers Onder een boom, welke in de cabine ge drongen was. Daarop is een stuk uit het dak en den voorwand van den oplegger ge zaagd, waarna men de achterzijde van de cabine kón bereiken. Eerst toen konden de zwaar gewonden uit hun hachelijke positie bevrijd worden. Per ziekenauto zijn zij naar het Juliana- Ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht, waar zij enkele uren na aankomst, zonder bij kennis te zijn gekomen, zijn overleden. Als door een wonder bleef de bestuurder van de'■vrachtauto van de Amsterdamsche Droogdok Mij, W. A. Toeter, ongedeerd. De Amsterdamsche stadhuisprijsvraag Wij vernemen omtrent de prijsvraag, uit geschreven aoor het gemeentebestuur van Amsterdam voor den bouw van een nieuw stadhuis dat de jury, die de ingezon den ontwerpen had te beoordeelen vier in zendingen heeft uitverkoren, die naar haar meening voor verdere uitwerking in aan merking komen. Overeenkomstig dit advies is thans be sloten de vier inzenders van deze ontwerpen te verzoeken hun project veraer uit te werken. In het begin van de volgende week zullen de bij de vier uitverkoren ontwerpen behoo- rende enveloppen worden geopend, zoodat men dan zal weten, welke vier architecten de plannen mogen uitwerken, waaruit een nadere keus voor d«n bouw van het nieuwe stadhuis in de hoofdstad zal worden geaaan. H.M. de Koningin schenkt portret aan oude dame in Amerika De 92-jarige mevr. Van Heiningen, die vroeger te Boskoop woonde en rinds 1927 bij haar beide zoons in Amerika ver toeft, ontving van H. M. de Koningin een portret met begeleidend schrijven. De hoog bejaarde mevrouw had indertijd bezoek van een Hollander gehad, aan wien zij te ken nen gaf, dat zij zoo gaarne het portret van de Koningin in haar beizit wilde hebben. Dat het oudje hiermee vereerd was, laat zich begrijpen. Oude voerman overvallen Gisteravond is te R ii e n (N.-B.) de 70-ja- rige voerman A. Snoeren, werkzaam bij de lederfabriek Noord-Brabant te Rijen, toen bij zich, komende van zijn werk, door het veld naar huis begaf, door een onbekend waardoor de man ernstig aan 't hoofd werd gewond. S. verweerde zich krachtig en riep luidkeels om hulp, waarna de dader het op een loopen zot to. Niettegenstaande zijn ver wondingen ?ag S. nog kans zijn woning te bereiken. Dokter A. A. van Glabbeek heeft do wonden verbonden. De politie stelde direct een uitgebreid onderzoek in, maar de dader is tot dusver niet opgespoord. Ver moedelijk is roof de drijfveer voor den aan slag geweest Snoeren droeg n.l. zijn week loon, dat hij op Vrijdag ontvangt, bij zich. AFSCHEIDSDINER EUWE-ALJECHIN Dr Euwe kondigt een derde match om den titel aan Eerst krijgen Capablanca en Flohr een kans De revanchematch E u w eA1 j e- c h i n heeft thans haar definitief einde gevonden in een sluitingsmaaltijd wel ke gegeven werd in het Carlton-hotel te Amsterdam, tijdens welke men volop gelegenheid heeft gehad winnaar en verliezer nog eens meer officiéél te huldigen. Tijdens deze maaltijd hebben zoowel Euwe als Aljechin het woord gevoerd. Dr. Euwo gaf te kennen, dat hij de overtuiging had gekregen, dat zijn tegenstander zeer gaarne tegen Capablanca voor een match om den titel zou willen uitkomen. Ik hoop, dat u daarna ook met Flohr zult willen spelen. En als u deze beide gevechten Tnet succes doorstaan hebt, dan hoop ik nog eens met u om den wereld-titel te mo gen spelen. Euwe bood daarna zijn secondant Fine een fraai souvenir aan, om yervolgens nog even in te gaan op de redenen, welke men heeft aangegeven voor zijn nederlaag. Men zei de: ze waren van technisch en aard, ook hoorde ik spreken van psychologische oor zaken. Zeer laat zijn die verwijten tot mij doorgedrongen, maar daarna heb ik ook geen partij meer verlorenHad men mij die tekortkomingen maar aan het begin van de match medegedeeld Het antwoord van Aljechin Diepen indruk maakten de woorden van Aljechin. De nieuwe wereldkampioen constateerde, dat Dr. Euwe voor de eerste maal van een evontueele nieuwe match met hem gesproken had. Alleen hoop ik, dat deze derde match niet zoo lang op zich zal laten wachten als u hebt aangeegven. Ik erken, dat ik gaarne tegen Capa blanca zal spelen en ik geloof ook, dat de mogelijkheden daarvoor aanwezig zijn. Maar een enkele kleinigheid ont breekt er noe aan: Ik heb tot nu toe niets van Capablanca zelf gehoord(I). Inderdaad beschouw ik den titel, ging Aljechin verder, als privé bézit. Een wereld organisatie is noodig, maar niet zooals zij in den huidigen vorm werkzaam is. Uit de be sluiten van Stockholm 1937 blijkt duidelijk dat do F.I.D.E. ziek is. De schaakmeesters, die n..b. vaak hun geheele leven aan de schaakzaak hebben gewijd, worden nergens in gekend, terwijl zij toch de vakmenschen bij uitstek zijn. Aljechin bracht hierna dank voor de ont vangst in Nederland en zeide altijd bereid te zijn terug te keeren. Tot ver na het middernachtelijk uur bleef men bijeen. Flohr's uitdaging niet aanvaard. Naar Mij vernemen heeft Aljechin de uit daging van Flohr om in 1940 met hem een match om de wereldtitel te spelen, van de hand gewezen. Aljechin wil eerstin 1939 spelen met Capablanca. Eerst daarna zal hij over een eventueele nieuwe uitdaging van Flohr beslissen. Beurs op 24 December Bij de gister gehouden stemming over het voorstel van 127 leden van de Ver- eeniging voor den Effectenhandel, om Vrijdag 24 December 1937 de beurs als op een Zaterdag te houden, werden 241 stemmen voor en slechts 18 stemmen tegen uitgebracht, zoodat het voorstel met overweldigende meerderheid is aangenomen. Verdwenen kind te Maasland Sinds half November zoek Nu reeds sinds half November wordt te Maasland het 4-jarig 'pontje van den landbouwer Van Mill vermist. Het kind was dien middag aan het spelen en plotseling kon men het nergens meer ontdekken. Men heeft mestputten leeg geschept, vlie ten afgedregd, doch alles tevergeefs. Deze verdwijning heeft intusschen reeds tot. allerlei fantastische verhalen aanleiding gegeven, waarbij aan kinderroof wordt ge dacht, De politie meent evenwel, dat het knaapje te water is geraakt en verdronken, doch dat door den sterken stroom, die nu en dan in de vlieten staat, het lijkje onder water is vast geraakt Intuschen wordt door den burgemeester ook rekening gehouden met andere moge lijkheden, èn in het Algemeen Politieblad wordt ook een foto en signalement van hol vermiste kind opgenomen. De doodslag te Boskoop Omtrent het droevig feit dat zich Donder dagavond te Boskoop afspeelde, waarbij de 60-jarige rijwielhandelaar P. H. eon klap van den 27 jarigen chauffeur P. F. B. ont ving, waardoor de dood bijna onmiddellijk intrad, kan nog meegedeeld worden, dat de sectie op het lijk Vrijdagmiddag in het gym nastieklokaal der openbare school door Dr Hulst, uit Leiden, is verricht. B., die zich in hechtenis bevindt, moet zeer onder den indruk zijn van het gebeur de. De dader was juist dien dag in onder trouw opgenomen. N.V. GRÜMSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 3i/2 Pandbrieven IOOV4 (Koers van omwisseling 100 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD. Verschenen is "de Memorie van Ant-, woord aan de Eerste Kamer inzake het' wetsontwerp tot wijziging van de Crisis- invoerwet. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Onderwijs verder behandeld. Van 14 tot 30 April a.s. zal te Boskoop een bloemententoonstelling worden ge houden. Dr. Euwe heeft een derde match oni de wereldtitel-schaken tegen Dr. Aljechin aangekondigd. Finantieel Weekoverzicht: Amerikaan- sche oliepositie gunstig. Delbos' politieke besprekingen te Praag. Japans voorbereidingen tegen Zuid- China. Wil Van Zeeland een economische we-, reldconferentie voorbereiden? BETONHOUT KISTENHOUT HOUTHAN DEL „ALBLAS"N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te 's-Gravenhage, Fahrenheit- straat 343. Rotterdam. Zwaanshals 119-121 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK MCN LOGGEQT A7CC0 t-.ncn HOTfL TCI 31660 CAft GAft AijkL-TIHFOOn srftoQMSN® wiftw 6N KOUD WATCO Of AILS KAWCHS KAMERS HET ONTBIJT-F-3.' MET BADKAMER - f 4.- VRAAGT Champagne Het merk voor de a.s. feestdagen Generaal Agent: ANDRE KERSTENS, Tilburg Uitgeversmaatschappij BROEKHOFF N V. v.h. KEMINK ZOON DOMPLEIN 2 UTRECHT Verschenen: Mevr. N. van Sillevoldt Haasse S.L E U T E L S prUs Ingenaaid1.75 gebonden2.25 ?n'n °nt.roerendc beschrijving •ust de verdenking van hU procuratie houder vreemd. Dit was echter angenlsst: Duren. Op haar vai was, geld te hebbei zfon dochtertje kv geestelijke ede invloed 'elsjes van 12—17 jaar En tóch gaat het leven nog voort boelende, vlot gescT o van de belevenisser renknecht. die soldaai ordt en opklimt l r lanscne v reemdelingen-legl krijebaur bij don boekhandel BOEKHOUDEN Volledige opleiding Boekhouden M.0. MIDDENSTANDS DIPLOMA NED., ENG. en D. HANDELS CORRESP. Alle Onderwijzers akten incl. Hoofdakte Officieele Berichten Privaat-docenten BU beschikking van den minister van on laten als privaat-docent in de faculteit der fer?Ttrn^,>Wl3sbegj0rte..aan do rijk-sunivers ichappen Is dr. A. Dek- weleropzeggena toege in de faculteit der let- lan de rijksuniversiteit

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1