TUINBOUW. Ons Praatuurtje Van Zeebodem tot Cultuurgrond Huisbrand- en Industriekoien STORMSCHADE RENOVATUM AGENTEN GEZOCHT „GRONINGEN' De landaanwinst In de Wadden Door beïnvloeding van de aanslibbing Sedert October 1935, dus ruim twee jaar geleden, zijn door den Technisch en Dienst der Domeinen, onder leiding van Mr. Dr. Ir. W. van Konijnenburg, landaanwiu ningswerken uitgevoerd op de Groninger Wadden. De resultaten zijn van dien aard, dat het 'de moeite loont na te gaan hoe de stand van de werkzaamheden is na twee jaren arbeid. Door een der redacteuren van het A.N.P. is daartoe een bezoek gebracht aan deze werken en werd ons daarover het een en ander medegedeeld Deze landaanwinnigswerken vinden hun oorsprong in de z.g. delimitatie-contracten, die de regeering met de aangelanden af sloot De regelingen, in deze contracten ver vat, gingen aanvankelijk met groote moei lijkheden gepaard. Vooral de aangelanden hadden bezwaren en wel v.n.l. tegen de wij- te van landaanwinning, waartoe de staat zich in de- contracten had verplicht. Dadelijk na de teelten!ng der contracten is met de landaanwinning begonnen. Eerst was het kantoor van den heer v. Konijnen burg te Ulrum, later te Leens, gevestigd in een eenvoudig woonhuis, dat op primitieve wijze tot kantoor en tot laboratorium is in gericht, dooh van waaruit heel de arbeid langs de Groninger kust geleid wordt. De heer Van Konijnenburg kreeg voor de eerste jaren de beschikking over een bedrap. van rond i 1.100.000, deels als subsidie van het departement van Sociale Zaken, deels als bijdrage van het Werkfonds 1934. Df- landaanwinningswerken worden dus dienst baar gemaakt aan werkverschaffing. De wijze, waarop de heer Van Konij nenburg sinds October 1935 land tracht te winnen en daarin ook zeer bevredi gend geslaagd is, komt in het kort hier op neer, dat getracht wordt het sinds onheuglijke tijden voorkomende ver schijnsel van aanslibbing gunstig te be- invloeden. Lukt dat, dan verhoogt het wad zich, het raakt langzamerhand be groeid, eerst met zeekraal en later met zoute grassen, waardop£' hét, wad laag- zaam en geleidelijk wordt omgezet .van rauwe slik in nog niet bedijkte graslan den (kwelders). Deze kwelders kunnen in den zomer beweid worden. De aanwe zigheid aan deze kwelders komt uiter aard den dijken langs de kusten ten goede, omdat ze bij zwaar weer de aan stormende watermassa's breken mi de golven voor een niet gering deel haar kraoht en onstuimigheid ontnemen. Is men er eenmaal in geslaagd 'n voldoend breed e strook kwel dier te vormen, dan kan bedijking volgen en heeft men een nieuwe polder gewonnen. Het land kan dan in cultuur worden ge- bomen. Ter bevordering van de aan- en opslibhing worden voor de dijken in het wad vakken gemaakt, welke ongeveer 400 vierkante ,M groot zijn. Tusschcn de verschillende vakken komen damiyien, gemaakt van dennenpalen en rijshout. Zijn deze damimen eenmaal aangebracht, dan wordt ieder vak in klein? akkertjes verdeeld. Deze akkertjes zijn 5 RL breed en 100 a 200 M. lang en zijn van el kaar gescheiden door greppels. Na verloop van tijd tot tijd zijn die greppels weer vol geslikt, zoodat -zie opnieuw gegraven moeten worden. De uitkomende specie wordt over 'de akkertjes gegooid, waardoor deze steeds hooger worden. Het ligt in heit voornemen in eerste In- fctantie een strook langs de Gropinger kust te bewerken van 800 tot 1000 RI. breedte, ge meen loodrecht op den dijk. Op 1 September 1.1. waren met dammen afgezet en door begreppeli-ng in bedrijf ge nomen 772 hectare, waarvoor 40 K.M. dain gemaakt is. Er waren op genoemde datum, naar ae plaatsen langs de kust, waar werk wordt uitgevoerd, 14y2 millioen kilogram rijshout en palen getransporteerd. Voor dit trans port, dat met zeer groote moeilijkheden ge paard gaav, omdat het eerst over de wegen of met schepen, daarna over de polderwegen en kwelders en tenslotte met de slikslede over het wad moet worden vervoerd, is een aparte organisatie opgericht In totaal waren op 1 September 1937 (na plm. 600 arbeidsdagen) ongeveer 72.000 „mandagen" arbeid geleverd. De kosten ba- droegen met inbegrip van het eerste grep- pelwerk 500600 gulden per H.A. In het vorige najaar waren de nieuw ge vormde slibiagen nog niet ingedroogd en had men af te wachten, wat er zou gebeu ren, indien de najaarsstormen hun vernie lende krachven op de nog in het begin stadium verkeerende werkzaamheden had den uitgeoefend. Dat is echter zeer mee ge vallen. Blijkens de geplaatste peilschalen al dus deelde, de heer van Konijnenburg mede ging de bodem bij de Westpolder 8 cM. omhoog, eldens zelfs 20 cM. in onge veer 1 jaar tijd. Deze cijfers geven de hoogte aan van de uitgedroogde sliblaag, welke verhooging blijvend is. Wanneer in aanmerking wordt genomen, dat liet w-ad achter de Westpolder blijkens een ingesteld onderzoek tusschen 192S en 1935 "circa 17 c.m, is gezakt, dan moge worden vastgesteld, dat de technische dienst der domeinen er niet alleen .in is geslaagd de achteruitgang tot staan te brengen, doch dat hij tevens met succes bezig is den achteruitgang ongedaan te maken- Het' aantal arbeiders, dat voor de werk zaamheden langs de kust is aangewezen .varieert, ook al in verband met het feit, dat het groote werk in werkverschaffing wordt Uitgevoerd. Des zomers bedraagt het aanval zoo onj en bij honderd; des winters en in het voor- en najaar 100 tot 500, al naar ge lang er werkloozen beschikbaar zijn. Sedert korten tijd is in het kantoor te Leens een studie-dienst ingesteld, speci aal om na te gaan waar het slib van- daan komt on hoe zich de afzetting van allo vóltT^uvi^an t" hoewel sinds onheu- gelijkeJtijdeü lénd wordt aangewonnen, zoowel in Groningen als elders, is nog nooit uitgemaakt, waar het slib vandaan komt. Voor dit' onderzoek is in het kan toor te Leens een klein laboratorium in bedrijf- gesteld, waar een geoloog en een bioloog-werkzaam zijn. Ook wordt de plantenvegetatie onderzocht. De levens gemeenschappen an lagere organismen, (mosselen e.a.) worden speciaal bestu deerd met het oog op het belang dat de aanwezigheid van deze dieren kan heb ben voor de slibafzetting. Bghalve op het terrein geschiedt deze studie in een klein laboratorium te Zout kamp door een Zoöloog. Ook verschillende hoogleeraren werken aan de verschillende onderzoekingen mede. Zoo vormen de landaanwinningswerken aan de kust van onze Noordelijkste provin cie zeker een werkobject, welks beteelcenis èn voor het-heden èn voor de toekomst niet moet worden onderschat Evenals rond het IJsselmeer strijden ook hier wetenschap en techniek agressief tegen Neerlands' grootste vijand,, het water. P. DE VOGEL Pzn. TELEF. S3 BERKEL Z.-H. WIE DRAAGT .ONHEILIG VUUR"? De G.B.T.B. en de Geldersche eierveiling Het overwonnen liberale standpunt gehandhaafd (Van onzen Gelderschen redacteur) Op den Gelderschen bodem wordt altijd nog een zware strijd gevoerd tusschen de christelijke en de neutrale iandbouworga nisatie, den C.B.T.B. en de Geld.-Ov. Mij van Landbouw. De CB.T.B. wordt vooil durend door felle aanvallen van de neutraie zijde bestookt en het is vooral de redac teur van het Geldersch Landbouwblad, de heer G. A. v. d, Ley, die dit vuur met lust en liefde aanblaast. Waar hij daartoe de gelegenheid vindt betoogt hij met een keui van woorden, dat de Geld.-Ov. Mij. van Landbouw geen neutraie organisatie is. doch dat zij zich fundeert op een natio nale basis, een grondslag die nader geïnterpreteerd wordt door de woorden: „Christendom, Oranje, Trouw aan het ge zag". In een polemiek, die hij had met den burgemeester van Wisch, den heer J. J. O Boot, heeft de redacteur deze gedachte in een lang verhaal uitgesponnen. Hij betoog de daarin o.m. dat de scheiding, die ook wel eens op coöperatief gebied dreigt, haai oorzaak vindt in financieele en niet prin cipieels verhoudingen zooals, volgens hem, het Centraal Bureau van Landhouworgani saites deze scheiding naar Christelijke coo peraties afkocht met eenige .duizenden zil verlingen per jaar. „Rlen heeft getra-cht", zoo vervolgt hij dan, „dezelfde tactiek toe te passen ten op zichte van de Geldersche Eierveiling, die geëxploiteerd wordt door de Geld.-Ov. Mij. van Landbouw en de Roomsch Katholieke organisatie. Na aanvankelijk groote offers zijn hier sinds eenige jaren baten De beide samenwerkende organisaties zijn hiervoor niet gezwicht we hebben nu de droeve figuur, dat de C.B.T.B. propaganda mgakt tegen het leveren van eieren aan dezo ling". Het is over dit laatste dat we het hebben wilden. „Onheilig vuur naar het altaar dra gen" noemt de heer v. d. Ley dit- RIaar toch, ook die kwalificatie zou ons niet uit de tent gelokt hebben, w.are b©t niet dat de (misschien ook „neurale?'') landbóu'wmede- werker van „Het Handelsblad" dit geschriil aangegrepen had om er een aanval van zeer fel karakter tegen den CB.T.B. uit te distil- leeren. (Avondblad van 3 Dec.) Nu wordt het noodig de geschiedenis van de Geldersche eierleverantie die ons al ge- ruimen tijd bekend was, eens te laten spreken. Wat toch zijn de feiten? De Geldersche Eierveiling te Arnhem is oorspronkelijk een stichting van de A.B. T.B., de R.K. boerenorganisatie. In de latere jaren heeft men toen de verantwoordelijk wat groot werd, daarbij als mede-onderne mer de Geldersch-Ov Mij. v®or Landbouw gevraagd, die daarin heeft toegestemd. In dien tijd was de Geldersche C.B-T.B. nog een nietige organisatie van enkele honder den leden en het mag alleszins begrijpelijk worden geacht dat men deze organisatie daarin niet .direct kende. Intusschen zijn de verhoudingen zeer belangrijk gewijzigd. Dé Christelijke hoeren zijn hun verantwoordelijkheid gaan beseffen en hebben, zich bij hun organisatie aangesloten, zoodat de Gel dersche C B. T. B. thans als derde standsorganisatie met 3000 leden een vrij sterke positie in de provincie in neemt. Ze heeft nn althans recht van meespreken tegenover de G. O. M. v. L. De Geldersche eierveiling bleek een goe de handel te zijn, want na eenige risico- jaren wierp de inrichting zulke winsten al. dat zij aan de landbouworganisaties- waar an uitging, subsidies uitkeerde elk van 10.000 per jaar- Deze winsten werden ver kregen mede door de leveranties die de boe ren, georganiseerd in den C.B.T.B., aan de veiling deden. Was het nu een wonder, dat deze leden van de Geldersche afdeelma roegen om hun gerechtigd deel in de winst, die uit hun zak naar de andere or ganisaties in hun stand vloeiden? Immers ?enl Rlen heeft de Geldersche CB.T.B. nooit gevraagd, toen ze tot kracht gekomen was lid-oprichter van de veiling te worden doch zusterorganisaties, die slechts contri buties en bijdragen vroegen en geen direc te voordeelen opleverden, als Geldersen Varkensstamboek, T.B.C.-bostrijding, Con missie voor stal verbetering, wel. i is het niet noodig in dit verband de geheel e geschiedenis van de aanvragen en de weigeringen te releveeren. Het recht tol weigeren heeft de veiling ongetwijfeld, om dat zij slechts een handelszaak is en gt coöperatief instituut, maar het gaat toen niet aan om te zeggen: Gij hebt vroeger, toen er risico's waren, die niet meegedra gen, dus gekrijgt nu ook niets van de win sten. Rlen heeft het den C.B.T.B. nooit ge vraagd- dus het is ook nooit geweigerd Een bestuur van een eierveiling zal toch zeker niet zoo aartscons°rvatief zijn, dat het geen veranderde verhoudingen ziet en het zal moeten erkennen dat de tijd voorbij is dat om den C.B.T.B. wat gelachen werd. Zelf eieren veilen En nu komt „de droeve figuur". Toen de weigering er was en men niet in plan bleek om noch de erkenning als lid oprichter (hetgeen van den C.B.T.B. be langrijke offers zou hebben gevraagd) noch deel van de winst aan deze organisatie te verleenen, heeft het bestuur van de Gel dersche afdeeling over andere middelen be raadslaagd. Allereerst is overwogen om in het een tram van de eierlevantics in „De Graaf schap" een eigen veiling op te richten. Hiervoor bleken de bezwaren te groot aar wel bleek mogelijk om een eigen eierafzet in het leven te roepen, hetgeen ook geschied is. Een aantal afdeelingen leveren, tot groote tevredenheid van de kippen houders- nu hun eieren via de afdoe lingen van den CB.T.B. Tot nu toe met stijgend succes en het mag vermeld dat er over het loopende jaar een aan tal van 8.000.000 eieren op deze wijze werden afgezet. De prijzen zijn niot lager dan van de Geldersche eierveiling en de voordeelen van levering ko men de afdeelingen en de Prov- afdee ling van den C.B.T.B. ten goede. Rlen maakt daarvoor, terecht, propaganda en ziedaar „de droeve figuur" en het „on heilige vuur dat naar het altaar gedragen wordt". Een overwonnen standpunt Het standpunt dat hier door den heer v. d. Ley, en in zijn spoor door „Het Handels blad", verdedigd wordt, is het oude liberale standpunt dat het alleen bestaansrecht voor de z.g.n. neutrale of algemeene vereeniging opeischt en dat eiken anderen levenskring, die zijn rechten gelden laat, de deur wijst. „Het Handelsblad" prijst in deze geschiede nis de R.K. organisatie, doch we meenen te weten dat R.K. leden van het bestuur der eierveiling. althans voor een deel. de weige ring niet in orde achten. Het feit dat één hunner geweigerd heeft voor de uitkeering van een subsidie aan den Gelderschen C.B. T.B. van f 1000 per jaar, wijst daar wel op. Neen, we hebben hier te doen met een uiting van de oud-liberale opvatting die het recht voor zich opeischt en den ander een voudig oplegt als recht te aanvaarden wat zij gelieft te decreteeren. Wij kennen in de geschiedenis die opvatting op schoolgebied, organisatieleven en in de 'Christelijke radio. Het heeft ons volk al onnoemelijk veel scha de gedaan en onder die opvatting heeft men gewetensdwang toegepast en de vrijheid van denken belemmerd. De Geldersche C.B.TiB. doet hier niet aan mammondienst, maar handhaaft slechts zijp eigen reohtsstandpunt legenover de princi pieel, en op vele gebieden ook reeds prak tisch. overwonnen liberale gedachte. Het is zijn plicht die voortvloeit uit den eisch van het principieel gescheiden optrekken. OZEEHMZE» Op ,,'Avicorni'de groote internationale pluimveetentoonstelling verleden week te Am sterdam gehouden, waren onder de 6000 exemplaren o.a. ook bovenstaandetwee uit eenloop ende rassen: de aroote Brahma en een klein krielkipje. VERZEKERING TEGEN ONDCRUNg WAAWSORQ ««KOOTSCWP OEVES-TlöD TE AMSTERDAM OPGERICHT IÖ22 Als het waard is vee goed te voeten-, dan is het zeker waard OHa VOEDERS te koopenl gegarandeerd met D-vitamtnen en Ukra-Salts (minrealen) Van Oijen's Handels-Mij. N.V. Postbox 48 Vtl\IL()(L.) voor den verkoop van onze T 3 I N-, BLOEM- LANDBODWZAD FA. 6EBR. OUDIJK Alg. OnderL Maatsch- t Verzekering van Paarden en Rundvee. Catbarijnesingel 75 UTRECHT TELEFOON '.2138 Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden, tegen lage onderlinge of vaste premie RESERVE: f 178.79944. Deskundige vertegenw. gevraagd! D. VAN DEN BOSCH Telefoon 28 NAALDWIJK Tuin bouwgereed schappen KASSENBOUW IN IJZEf' VERWXRffiite - WATERLEIDma STALEN WAGENS en BUEKIES JONGE HENNEN EN EENDEN m. 8 dagen vrij zicht. 100 W.L., 6 mnd. oud 1.30; 40 Rh. Isl. Reds, 6 mnd. oud, 1.40; 30 Barnevelders, 6 mnd. oud, 1.40; 100, Khakj Campb. Eend., 6 mnd., 0.85. Flink ontw. én kérngez. a. en t. de leg. werkd. te bez. Vanaf 12 st. vr. en verp. vrij, Zend. remb. Bel. aanbev. W. v. d. BERG, Stationsweg 541, WOUDENBERG (Utrecht). Ontvangen geschriften J. KOK, Kennis van de grond J. KOK, Bemestingsleer. Groningen J. B. Wolters. Twee oude bekenden uit de „Handleiding bij- hét lager Land- en Tuinbouwönderwijs" die respectievelijk de twaalfde en de acht tiende druk beleven en natuurlijk geheel op de hoogte van de tijd gebracht zijn. Vooral het leerboekje „Bemestingsleer" heeft een omwerking ondergaan, met name het gedeelte, dat over kunstmeststoffen han delt. Hun bruikbaarheid behoeft niet meer be wezen te worden. De vele drukiten zeggen genoeg. WAT IK HOORDE EN ZAG, LAS EN DACHT. OP. REIS EN THUIS 394 Zelfs cijferaars beluisteren mijn we&e- Üjksch praatje. Dat is misschien wat al te kras gezegd jen bescheidener zou .het zijn als ik zei: Zelfs cijferaars luisteren wel eens naar ïnijn praatje. Althans de vorige week. Maar dat was, Omdat daarin enkele cijfers genoemd wer den en... of ze het ruiken kunnen, die lui, daar stond een foutje in. Nou, natuurlijk, daar zitten ze op als de bok op de haver kist. Daar waren drie nullen vergeten, wegge val Len bij het zetten waarschijnlijk, en dat waren nullen, dlie achter het cijfer moesten staan en dus wel wat beteekenen. Vooral als ze met zijn drieën zijn. Ge weet, ik had het over de melkdrinken- He Finnen, die alleen in de hoofdstad 99 millioen liter melk gebruikten, waarvan S3 millioen voor bereiding van zuivelpro ducten, zoodat er dus voor rechtstreeksche consumptie van melk 66.000.000 liter ge bruikt werd. Er stond echter 66.000 liter. Maar de „welwillende lezer" (zoo zegt men 'dat, niet waar), zal dit foutje zelf wel- ver beterd hebben. Dit gereken van den cijferaar, overigens geen dood cijfer en heelemaal geen droog cijferaar, maakte mij ook eens aan 't cijfe ren. Als ik het nu maar goed doe!,.,. 'k Zag ergens een staatje van de uitge geven boerderijen in de Wieringermeér. En daaruit meende ik te zien, dat I HET GROOTBEDRIJF IN DE WIERINGERMEERPOLDER OVERHEERSCHEND IS. Dat wist ik trouwens wel, want daar is al meer over gesproken. Daar is- zelfs, als we ons wel herinneren, de aandacht van de Regeering op gevestigd geworden. Daar over is ook-al meermalen geschreven. Maar toen ik de cijfers zag, viel het me weer zooveel fe duidelijker op. En daarop begon ik eens te rekenen. Er is nu ruim 6000 HA in pacht uitgege ven. Juister gezegd, 6225 HA. In totaal zijn deze 6225 HA verdeeld over 156 boerderijen. Gemiddeld zou dit al 40 HA per bedrijf be teekenen. Goed rekenen voor mogelijke na-cijferaars!heelemaal 40 is 't niet... er ontbreekt per bedrijf bijna 0.1 HA aan. Doch die geef ik ze cadeau. Dat zijn al tamelijk groote bedrijven. Rlaar het is het gemiddelde nog miaar. Er zijn er veel grooter. Het grootste aantal der uitge geven boerderijen nl. 38 heeft een grootte van tusschen 40 en 50 HA. Twaalf zijn er tusschen de 50 en 60 I-IA. Negen tusschen de 60 en 70 HA. Elf van 70—80 HA. Twee van tusschen de 90 en 100 HA. En twee van meer dan 100. (Deze laatste twee zijn samen 254 HA groot) Ons lijkt deze verdeeling niet goed. Het groötliedrijf moge enkele voordeelen hebben, het kleinbedrijf niet minder. „Tn het klein bedrijf kan", zegt iprof. Diepenhorst terecht, in „Onze Landbouw", „de bebouwing opge voerd worden tot een graad van intensiteit, die in het grootbedrijf bij lange na niet wordt bereikt". In ons land is de gemiddelde grootte van alle bedrijven 9 HA. Riet het oog op den aard van den grond kan men dit wel niet als norm voor de Wieringermeer aannemen. Doch tusschen de 40 en de 9 HA is een groote tusschen- ruimte. Bovendien, hoeveel meer jongelui zouden geholpen zijn, als de boerderijen, die uit gegeven werden, wat kleiner genomen waren en gemiddeld 20 h 25 HA hadden bedragen. Dan waren er circa 250 aan een eigen boerderij geholpen. Ongeveer 100 meer dan thans het geval is. Men moet dit niet te gering achten. Evenmin als men- gering moet achten, de BETEEKENIS VAN DE N U TPLUIMVEEHO U DE RIJ. Door minister Steenberghe is bij de ope ning van de groote pluimveetentoonstelling „Avicorni" te Amsterdam, de vorige week gehouden, daarop gewezen. Al is een groot deel der inzendingen sportpluimvee, toch doet 't mij, aldus sprak de minister ongeveer, „bijzonder veel ge noegen, dat er op deze tentoonstelling ook een plaatsje is ingeruimd voor de nut- pluimveehouderij. Deze toch is voor volkswelvaart van eminent belang. De bedrijfapluimveehouderij is in den loop der jaren uitgegroeid tot een voor namen tak van den landbouw. De kippon- houd erij vormt een belangrijk onderdeel va-n het kleine landbouwbedrijf, speciaal in de zandstreken van ons land. En het is niet alleen de kippenhouder, die hiervan de vruchten plukt. Hoeveel andere handen vinden niet indirect werk door de kippen en de eiren, ook in de groote steden. Den ken we slechts aan de eieren, die dagelijks voor export verscheept worden. In Amster dam en Rotterdam bijna 600 millioen per jaar. En aan de 600 duizend tonnen graan, welke -de kippen verorberen en die bijna geheel door onze groote havensteden bin nenkomen. De kip als enkeling is maar een kip. dooh cje massa vormt een factor, welke niet wei nig meetelt voor het economisch le vei* van ons land. De 'vlucht, die de nutpluimveehouderij ge nomen heeft, is mede te danken aan dt sporifokkerij. Het vervangen van de hoen ders van het oude inheemsche type door de meer productieve moderne nut-rassen is door de sportpluimveehouderij sterk in de hand gewerkt. De belangstelling der sport- fokkers bepaalde zich niet tot de inland- sche rassen, maar ging eveneens uit naar hetgeen in andere landen werd gekweekt. Er had herhaaldelijk import plaats van buitenlandsche dieren en op die wijze zijn de voornaamste nutpluimveerassen van thans in ons land gekomen". Ja, ja, de verschillende landen hebben elkaar noodig. Dat moest wat meer begrepen en in prak tijk gebracht worden. Het wordt wel ge daan. Zoo heeft men een BLOEMBOLLENRECLAME IN KASTEELTUINEN bedacht, om de aandacht van buitenlanders te vestigen op ons product, waar ze zelfs in Amerika niet tegen op kunnen. De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur te Haarlem en de Ned -Amerikaansche Kamer van Koophandel, hebben samen tienduizen den bloembollen uitgezet in een viertal be kende kasteeltuinen in ons land (in eiken tuin ongeveer 50.000 stuks). Rlen venvacht in begin Mei 1938 een gezelschap van eenige honderdon Amerikanen, leden van de Hor ticultural Society (vereen, van eigenaren van Amerikaansche landgoederen), die onder leiding van de Ned.-Amerikaansche Kamer van Koophandel een excursie door Nederland maken. Zij zullen dan ook de vier kasteelen bezoeken, waar dan de nu uitgezette bloombollen in bloei zullen staan, nl. kasteel Middachten, Huize Doorn, kas teel Amerongen en Zuilestein bij Leersum. De Amerikanen kunnen dan eens zien, dat wat wij kweeken in ons land, superieur is boven wat elders wordt bereikt. Ook boven wat in Amerika zelf gekweekt wordt. Hopelijk staan ze verbaasd te kijken. Even verbaasd als de veehouders te Breu- kelen, die met St Nicolaas nog melkvee in het land hadden en OP ST. NICOLAASDAG HET VEE UITGEMOLKEN IN DE WEIDE AANTROFFEN 't Was ook zulk mooi weer geweest de laatste dagen van November en de eerste van December. Er was nog zooveel gras in de weide en wat in geen jaren was ge beurd, zag men nu, er liepen met St Nico^ laas nog melkkoeien buiten. Maar waar ook in geen jaren gelegenheid voor ge weest was, dat was nu mogelijk geworden, nl. een „oud recht" toe te passen. In vroeger jaren schijnt het namelijk de gewoonte te zijn geweest, dat, wanneer er in den Sint Nicolaasweek koeien buiten liepen, dat dan een ieder het recht had de koeien uit te melken en de aldus vergaar de melk ten eigen bate te verkoopen of zichzelf daaraan te goed te doen. Het zoo genaamde „Sint Nicolaas-melken" was in jaren niet voorgekomen, doch enkelen schij nen de hoofden bij elkaar gestoken te heb ben en.... de boeren, die in den vroegen ochtend het land introkken om hun beest jes te gaan melken, kwamen spoedig tot de ontdekking, dat hun taak, zij het dan ook door ongenoode gasten, reeds was verricht. Er bleef hun niets anders over dan huis waarts te keeren, nu natuurlijk zonder melk. Ze zullen Zwarte Piet wel de schuld ge geven hebben. De cowboys in Amerika gelooven niet in Zwarte Piet, doch geven de vliegtechniek de schuld van de werkloosheid in hun vak. Want VLIEGENDE COWBOYS KOMEN ER STEEDS MEER. De ouderwetsche cowboys schudden eerst him hoofden. RIaar toen ze zagen, dat er steeds meer collega's per vliegtuig hun werk deden, hielden ze, zooals te doen ge bruikelijk is. een protestvergadering, omdat één vliegende cowboy liet werk van vele anderen doet. 't Protest zal wel niet haten. Geeft enkel misschien aanleiding tot eenige Wild-West- drama's. Maar de bezuiniging is groot. Want een farm met 10.000 of 20.000 stuks vee heeft aan twee vliegende cowboys reeds genoeg en dat is natuurlijk een enor me bezuiniging. Aldus sterft er weer een stuk Wildwest-romantiek uit. De vliegende cowboy hoedt zijn kudde an de lucht uit. Hij werpt zijn meldingen aan de weinige wachters op den beganen giond toe. Deze meldingen - luiden onge veer als volgt: „Achter den heuvel zwerft een eenzame Duffel. Drijf hem naar de kudde terug". Of: „Aan den rand van het bosch ligt een dood -paard. Ongeluk of heet van een slang? On derz0ek het geval onmiddellijk". Verder: Vfm£0eienJrachtcn de rivier in zuid-wes telijke richting over te steken. Snijdt hén den weg af rJ;0??!? „men zi°t: Niets ontgaat aan het oog van den cmvhoy in de lucht. Men vindt onder deze vliegende cowboys reeds pro minenten zooals b.v. Tom Tarragan. Hij hPirfin'PK ,salaris. wiJ' zijn handig heid in het hoeden van enorme kudden zeer groot is. Hij presteert meer dan 20 ge wone cowboys. Door laag te vliegen, kan 1 een kudde m elke gewenachte richting m u ^en kunststuk, dat hem nog nie- riKt is nn na*?daan' Z«n ?r0°iö popula- E^-i"* Srooter geworden, toen het hem Lort geleden gelukte, een aanval van India nen op de kudde af te slaan. riJn ?e. levensmjddeien-schaarschte van heïhïüïirT,. H? "VTexas eebeurt h°t weer 7 if at de Indi^nen er op uit dieren te Tooven. Tar ragan dreef de roodhuiden op de vlucht oor eenige ongeladen bommen naar be neden te werpen. Alles echt Ameriltaansrh, vindt ge niet! tegenop mii° P™atlM eht Dus sluit ik Tot de volgende week.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8