STADSNIEUWS ESCOMPTO M. S. DE JONG N.V. WOENSDAG 15 DECEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Kantteekeningen bij het Raadsverslag Het is met de politiek van de s.d.a.p. een ganscih zeer wonderlijke zaak. Daar stond Maandagavond een der roode raadsleden namens zijn fractie een indirecte belasting, die zeer een zijdig op de minst-draagkraohtigen gaat drukken, te verdedigen. Herin nert men zich nog de pathetische geba ren en de-traan-in-de-stem, als bij vo rige gelegenheden, nog maar enkele jaren geleden, dergelijke voorstellen aan de orde kwamen en de esdeapee- ers betoogden, dat elke cent, die men déar, bij die minst-draagkraohtigen, haalde, weinig meer dan schandegeld was? Herinnert men zich nog de verontwaardi ging bij zulke debatten, op het gezicht van den heer van Eek, op de langademige verto gen van den heer van Stralen. Herinnert men zich nog de fiere leuze: Men moet het halen waar 't zit. Herinnert men zich die dingen nog? Jammer! 't Is zoo hinderlijk voor de s.d.a.p. 't Was Maandagavond ook hinderlijk, dat de heer de Reede zich alles nog zoo goed herinnerde en dat hij zoo waar botweg durf de beweren, dat de s.d.a.p. thans de treurige vrijmoedigheid heeft om het te halen waar het niet zit. Ja, dat beweerde hij, en geen esdeapeeër, die in edele verontwaardiging opsprong om tegen die bewering te pro testveren. Zij zaten daar, de roode raadsle den, en slikten het. Slechts waagde het de woordvoerder der s.d.a.p., de heer Hossing, om den heer de Reede naar andere dekkings middelen te vragen als bij dit. voorstel de verhooging van het enkeltarief der electri- citietsfabrieken afwees. Hij had beter maar heelemaal kunnen zwijgen, want toen was het de heer Goslinga, die de geesel op hief en zijn slag toebracht: Dat moet de s.d.a.p. noodig zeggen, om dekkingsmiddelen heeft die partij zich nimmer bekommerd. En daar zaten de heeren wéér met een glim lachje op hun gelaat, maar 't was een uiter mate pijnlijk glimlachje. Haal het waar 't zit, zei de de heer de Reede, verhoog de be lasting, waarvan een groove groep der minst draagkrachtigen vrijgesteld is en waarvoor billijke progressieve regelingen zijn getroffen. Maar de s.d.a.p. gaf er de voorkeur aan om het te halen waar het en zéker volgens hadr niet zit 't Was een interessant debat Maandag avond, niet om de houding der s.d.a.p., want daar zat iets zieligs in (zooals het zielig is, wanneer een hond met de staart tusschen de beenen de slagen afwacht"), maar om de vernuftige wijze, waarop de heer de Reede zijn argumenten als een rij welbewapende mannen in 't gelid plaatste om dit voorstel van B. en W. te bestoken. Daar was niet veel tegen in te brengen en er ie ook niet' veel tegen in gebracht. De heer de Reede kon zijn betoog zoo goed houden, omdat B. en W. zelf de zaak los hadden gemaakt van de begrooting, waar zij eigenlijk bijhoorde. Ook de heeren v. d. Tas en Eikenhout heb ben de tariefsverhooging met klem van ar gumenten bestreden. Het spreekt echter van zelf, dat die begrooting toch de stok achter de deur bleef. Men had te kiezen tusschen deze tariefsverhooging of een belastingver- hooging .En toen koos de raadsmeerderheid, de s.d.a.p. plus enkele leden der rechterzijde, w.o. de heer Goslinga, die zijn vroeger meer malen ontwikkelde principes trouw bleef, de tariefsverhooging. Merkwaardig deze stemverhouding, hoogst merkwaardig in het licht van het nog versche verleden. Mevr. Braggaar—de Does beleefde 's mid dags het succes, dat haar voorstel om aan daarvoor in aanmerking komende schoolkin deren schoenen in plaats van Hompen te ver strekken, werd aangenomen. De heer Lombert (r.-kath.) bracht zijn stem thans vóór uit, zoodat de stemverhou ding van 17—17, 18—16 werd. Wij vreezen. dat hiermee de kwestie ,schoen(en of klom pen" nog lang niet van de baan is. In de eerste plaats deugde o.L de vorm van het voorstel al niet. De gemeente verstrekt hee lemaal niets, dat doet de Vereeniging. De Vereeniging is ook gerechtigd het besluit naast zich neer te leggen, omdat zij kan me-enen, dat het strijdig is met haar doel (bevordering schoolbezoek). Daaruit kun nen weer andere vervelende dingen voort vloeien, zoo dat er veel kans op is, d at de schoenen- óf klompenkwestie nog wel eens opnieuw op de raadsagenda zal verschijnen. De gemeentelijke vertegenwoordiging in 'de Vereeniging Schoolvoeding en -kleeding (thans één lid) wordt met twee leden uit gebreid. De heer van Eek wilde uitbreiding met een lid, het met name genoemde lid mevr. Braggaarde Does; de heeren Eiker bout en v. (L Kwaak deden er nog een lid bij, om het persoonlijke uit de zaak te halen, waardoor deze inderdaad zuiverder werd, al valt over de juistheid der remedie te praten. De heer Goslinga- had geen succes met zijn voorstel in de richting van de opheffing der sohoolkindervoeding en het daarvoor in de plaats stellen van thuis-kindervoeding. Dit voorstel werd ingegeven door de goede Chris telijke gedachte, dat het kind door de ouders en niet door de overheid moet worden ge voed Het tijdstip om het in te dienen heeft de heer Goslinga o.i. echter niet gunstig ge kozen. In de huidige omstandigheden moest het voorstel wel schipbreuk lijden. Toch is het goed, dat weer eens duidelijk naar vo ren is gebracht, dat niet iedereen de huidige echoolkindervoeding bewondert, maar dat een belangrijke volksgroep de meening is toegedaan, dat in die voeding op school niet geringe gevaren schuilen voor de eenheid van het gezin. De agenda kon bij lange na niet afgewerkt worden. En de zitting wordt dan ook Maan dag voortgezet teneinde schoon schip te maken. Gouden jubileum Op 1 Januari a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat Jan Lina, chef-kruier aan het sta tion alhier, in dienst trad bij de Ned. Spoor wegen. Een aantal personen heeft zich vereenigd tot een comité om te helpen dien dag voor hem tot een feestdag te maken. Daarin heb ben o.m. zitting de burgemeester Mr. A. v. de Sande Bakhuyzen en de rector magnifi cus der Leidsohe Universiteit, Prof. Dr. J. A J. Barge. Horvelen zijn niet in den loop der jaren 'door Lina, aanvankelijk bijgestaan door zijn beide broeders, aan het station en in hun woningen geholpen. Stipt op tijd met groote nauwkeurigheid, wist bij u altijd hulp te bieden bij het weghalen van uw bagage. Hij zorgde voor uw plaatsbewijs en voor alles waarmede hij u van dienst kon zijn. Hij behoort tot die tnenschen die de kunst ver- Staan, overal gelijk te zijn. Het speeltuinwerk Gisteravond werd in café-restaurant „Zo- merlust" een propaganda-bijeenlcomst ge houden door de Leidsohe Speeltuin-cen- trale welke slechts matig was bezocht. De heer C. F. Lardee, voorzitter der Centrale, gaf een stukje historie over het onderwerp: „Tien jaar Leidsch Speeltuin werk". Spr. wees er op hoe na veel zongen en werken alle vereenigingen haar speeltuinen verkregen. Het was echter niet voldoende den kin deren gelegenheid te geven tot spelen: daarnaast stond in de statuten vermeld, dat een ander doel was het moreel der kin- dern op een liooger plan te brengen. Daar voor moesten clubs gevormd worden, doch ook daarvoor was actie noodig, men moest de beschikking krijgen over zalen, enz, Daaraan waren echter evenwei ook weer financieele lasten verbonden, zoodat ver schillende clubs weer ontbonden moesten worden. Een eigen huis voor de Speeltuin- Centrale is een vrome wensch, welke nog steeds niet in vervulling is gegaan. Is dit eigen huis tot stand gekomen, dan kunnen ook de clubs gevormd worden. Hierna volgde vertooning van de film der Speeltuinvereniging Crooswijk te Rot terdam, toegelicht door den heer C. Bosch, 2e voorzitter van de Ned. Unie van Speel tuin-organisaties. Daarna sprak de heer J. Dubois, voor zitter van do Ned. Unie van Speeltuinver- eenigingen, over de gemeentelijke bemoei ingen met het speeltuinwerk. Spr. schetst hoe in Amsterdam reeds meer dan dertig jaar geleden met het speel tuinwerk werd begonnen. De speeltuin moest er komen, omdat het met het steeds toenemend snelverkeer voor de jeugd niet meer veilig was op straat te spelen. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft deze taak dadelijk begrepen, en behalve voor liet onderwijs voor de jeugd zorgde 't ook voor ontwikkeling en vermaak huiten den schooltijd. Behalve voor het aanleggen van speeltuinen zorgde Amsterdam ook voor een subsidie om de tuinen zoo goed mogelijk in te richten. Zonder steun is het speeltuinwerk ner gens te volbrengen en daarom ligt het al lereerst op den weg der gemeenten om hulp te verleenen. Na een dankwoord tot de heeren Bosch en Dubois gaf de heer Lardee de ver zekering, dat op den ingeslagen weg 'zal worden voortgegaan en dat waarschijnlijk zeer spoedig tot aansluiting bij de N.U.S.O. zal worden besloten, om daardoor een goe den steun in den rug te krijgen. De waarde van het Montessori- onderwijs voor de opvoeding In verband met de plannen, die be staan om hier ter stede een schooltje voor Voorbereidend Montessori-onderwijs op te riohten, sprak gisteravond Prof. Dr. H. A. Kramers, in een der zalen van het Nut, over het onderwerp: „Mon- tessori-onderwijs, zooals 't door de oudiers gezien wordt", Spr. begon met op te merken, dat de richt snoeren die Dr. Maria Montessori voor moder ne opvoeding en modern onderwijs gespan nen heeft, ook zijn wetensahappelijken zin lokt en bevredigt. Vol van opofferende liefde voor het kind en met fijne intuïtie heeft zij n.l. van den aanvang af den proefondervin- delijken weg ingeslagen. De synthese, die zij geschape» heeft, zoowel theorethisch als practisoh getuigt van een werkelijk grooten geest op he gebied der opvoeding en spr. behoort tot de reeks van dankbare ouders, die beleefd hebben dat zijn eigen kinderen de vruchten van haar werk plukten. De tijden zijn rijp, dunkt spr., dat allo opvoeding, al'le bijbrengen van kennis, door een bewust begrijpen van het kind, en van de taak van den opvoeder gedragen wordt. Dat vinden we bij Montessori, hdj wie werk zaamheid van het kind zelfwerkzaamheid, gehoorzaamheid: gehoorzaamheid aan zioh zelf en vrijheid, gebondenheid aan zich zelf en aan zijn medemensch beduidt. Bij het gewone onderwijs wordt dikwijls de opvoeding in hoogeren zin vergeten, ter wijl deze bij het Montessori-onderwijs pri mair is. Motessori heeft ontdekt de gevoe lige periode bij het kind en daarvan wordt bij haar opvoedingsmethode gebruik ge maakt. Men moet het kind niet dwingen tot leeren, zoodat het het doet uit slaafsche gehoorzaamheid. In vrijheid leert het veel meer in veel korteren tijd. Door de Montes- sori-methode leeren de kinderen gemeen schapszin en zelfstandigheid, omdat £ij zich zelf en elkander helpen. De kinderen zijn zooveel beter dan men wel gedacht had. Laat de gedachte, aldus spr., dat ieder kind alleen met den onder wijzer contact moet hebben, .dJat ze zich niet met zichzelf en niet met elkander mogen bemoeien toch los en ge zult zien, dat zo zichzelf en elkaar veel beter kunnen helpen dan ge meendet. Aan die hand van een aan tal lantaarnplaatjes vertelde spr. nog het een en ander over de methoden bij het M.- onderwijs. Dr. A. H. Fortanier sprak daarna over de psychologische zijde van het Montessori- onderwijs, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat dit onderwijs het voordeel heeft, dat het niet 'de abrupte overgang kent van de vrij heid van thuis naar het klassikaal onder wijs. Door het minder geremd-zijn wordt de activiteit vergroot en het werken in collecti viteit biedt uit psychologisch oogpunt even eens belangrijke voordooien. Intussohen mag niet vergeten worden dat niet slechts de methode maar vaak meer nog die persoon, die leiding geeft, van doorslaggevende be teek enis is. Er volgde op beide redevoeringen eenige discussie. Zilveren jubileum G. Bron Morgen viert de majoor van de rijksveld- wacht, de heer G. Bron alhier, zijn 25-jarig amilvtsjubileum. De heer Bron was aanvan kelijk werkzaam bij d'e gemeente-politie te 's-Gravenhage. In 1912 werd hij aangesteld bij de rijksveldwacht met standplaats Erica Daar werkte hij 12 jaar. In 1918 werd hij bri gadier-titulair, in 1923 slaagde hij voor het examen brigadier, in welke rang hij in 1924 werd aangesteld met standplaats Musselka- naal. Bij zijn promotie tot brigadier-majoor ging hij naar Spijkenisse, terwijl in 1933 zijn overplaatsing naar Leidien 'volgde. De heer Bron is voorzitter van de groep Rijksveldwacht van den Bond van Chr. Po litieambtenaren. IEDEBI. -INDISCHE MAATSCHAPPIJ NjV. Opgericht 1857 Bankzaken Effectenzaken Open Bewaarneming Beleggingsadviezen Assurantiën AMSTERDAM i m Keizersgracht 573-575 VGRAVENHAGE: Lange Vijverbero 13 A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" Praatavond over Bedrijfsordening Morgenavond te 8 uur houdt de A R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in „Patrimonium" een praatavond over „Be drijfsordening". Dr. C. Beekenkamp, die in dit onderwerp thuis is als weinigen, zal de noodige toelichtingen geven. Het kan dus een leerzame avond worden, waar geen meelevend anti-revolutionair mag ontbre ken. Ned. Chr. Bond van Pers. in Publ. Dienst De Jaarvergadering Onder voorzitterschap van den heer W. Veerman hield de afd. Leiden van den Ned. Qhr. Bond van Personeel in Publ. Dienst haar jaarvergadering. Zeer velen woonden deze samenkomst bij, w.o. ook af- vaardigden van den Chr, Besturenbond en van den Chr. Ambtenarenbond. Na gebruikelijke opening heette de voor zitter allen hartelijk welkom, waarna hij memoreerde, wat in het afgeloopen ver- eenigingsjaar werd bereikt en moest wor den prijsgegeven. Het verdere gedeelte van den avond werd afgewisseld met declamatie van den heer Spaanderman, begeleid en afgewisseld door piano- en vioolmuziek. Veel bijval oogstte de heer Spaanderman vooral in het hoofd nummer „De autobus". Tijdens de pauze werden versnaperingen rondgediend. Ook werd een collecte gehou den voor de Kerstgave aan de Chr. werk- loozen. Woorden van gelukwensch zijn op dezen avond nog gesproken door den heer Van Cittert De avond werd, na het zingen van „U alleen, U loven wij", gesloten met dankge bed door den heer Veerman. Contact-Commissie Het bestuur van de Contact-Commissie bericht ons, dat thans tot dieze Commissie is toegetreden de Vereen. Katholiek Leiden, bij wélke vereeniging de verschillende Leid sohe Katholieke vereenigingen en organisa ties zijn aangesloten. GOUDEN DOCTORAAT Woensdag 22 Dec. a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. E. J. Chr. Greven, oud- griffier bij het kantongerecht te Oud-Beijer- land, thans woonachtig te Nice, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doc tor in de rechtsgeleerdheid. AANGEHOUDEN Door de politie is aangehouden de 18-jari- ge T^ verdacht van diefstal van een rij wiel bij de Hollandsche Constructiewerk plaatsen. DIoFSTAL UIT BUFFETLADE Door de directie van de sociëteit „Miner va" is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een bedrag van 110,uit de buffetlade. Waterpolo De Zijl I—H.C.Z. I (1—5) Jammer genoeg speelde gisterenavond in de „Overdekte" De Zijl haar eerste wedstrijd met twee invallers, n.l. Lut en Arbouw, waar door de voorhoede al zeer gehandicapt was. Het begin was nogal gelukkig voor de thuis club, vooral waar D. Kraaienbrink spoedig in het leege doel kon inschieten, 10. Even verwekt dit doelpunt groote consternatie, maar spoedig zijn de gemoederen gekal meerd en weet H.C.Z. door Brogt mooi gelijk te maken, 11. De Zijl is daarna geruimen tijd sterker, schiet veel, maar heeft weinig geluk met haar schoten. Juist in deze periode benut Brogt met een praohtige doorslagbal zijn kans, 12. Direct na het uitzwemmen in de tweede helft redt Kloots fraai, kan zich ech ter niet herstellen en Broigt maaikt 1—3. Opnieuw komt de thuisclub sterk in den aanval, maar kan haar meerderheid nieit in doelpunten uitdrukken. De strijd wordt wat hard, zonder resultaat echter, totdat opnieuw met een fraaie door slagbal Brogt de stand op 14 brengt. Een gelukkig boogballet.je rverrast Kloots en de stand is 15. Verschillende schoten van De Zijl gaan jnist naast en over, maai' gedoelpunt wordt er niet meer. Burgerlijke Stand ONDERTROUWD: G. v. Woudenberg 23 jr en C. C. M. Molenkamp 23 jr BEVALLEN: D. J. Kemperman—Relchert dr K. Boeleev. d. Gugten dr J. J. NJssen—Van Bemmelen zn OVERLEDEN: J". M. Havers—v. d. Sande vr. 72 jr J. de l'Ecluse wed.nr 75 Jr -h D. 'Riet hovenDuiker vr. 46 jr H. Onderwater—Koet vr. 47 jr J. H. L. Haan ongeh. m. 67 jr M. Deev. WUk wede. 82 jr. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN MET KORPSEER BEGRAVEN Begeleid door de geheel geüniformeerde brandweer is gisteren het stoffelijk ov< schot van den heer L. van Gogh grafwaarts gedragen, die ook tal van j/aren aan dit korps verbonden was. Op het graf werd ge sproken door den commandant Ir. Waar- denburg. Gemeenteraad De gemeentebegrooting Na de heropening wordt direct begonnen aan de gemeentebegrooting. De lieer v. Kleef wijst er op dat een ver laging van de opcenten op de personeele be lasting van 10 15 pet. misschien nu moge lijk zou zijn, maar dat dan op de volgende begrootingen weer een verhooging zal moe ten worden voorgespeld. Daarom is het beter liet aantal opcenten thans te handhaven. De heer R u t i n g herinnert er aan dat B. en W. eenige verlaging der waterleidingta- rieven eenige jaren terug hebben Toegezegd. Nu daarvan niets kan komen is hij het. ge- woest die een verlaging der opcenten heeft bepleit. Na de surprise van het Armbestuur des morgens neemt spr. dit verzoek terug. De Voorz. wijst er op dat aan eenige verlaging der lasten niet ie te denken. Had men het vorig jaar zich niet verzet tegen verlaging der lasten dan was nu verhooging noodig geweest Hierna volgt de artikelsgewijze behande ling. Met betrekking tot het uitbreidings plan deelt de Voorz. mede dat de geschilpunten met Ged. Staten uit den weg zijn geruimd. In de eerste of twee de vergadering van het nieuwe jaar zal het plan worden ingediend. Politie en veiligheid De heer v Kleef vraagt in verband met het ongeval vorige week streng optreden te gen baldadigheid. Van sneeuwballen gooien mag het publiek geen last hebben. Ook de heer Ruyssenaers wijst boven dien op de onhebbelijkheden van de jongens der Martha-Stichting bij het Jongenshuis in de Julianastraat. De heer Geerlof vestigt de aandacht op de ongewenschte verkeerstoestand hoek Bruggestraat—Julianastraat. Spr. betreurt dat niet meer kan worden gedaan. De Voorz. zegt dat de jeugd in het algemeen hier baldadig is. Spr. ont kent echter ten sterkste dat het erger is dan elders. Het Jongenshuis der Martha-Stichting geeft voortdurend zorg. Wat het ongeval betreft, dat is vol gens veel goede getuigen, niet aan bal dadigheid te wijten. Het betreft een treurige samenloop van omstandighe den. Wat de vraag van den heer Geerlof betreft deelt de Voorz. mede, dat oök aan de Hooge zijde in de Bruggestraat een lichtbak met stopsein zal komen. Op een vraag van den heer Lam deelt de oorz. mede niet van limieten ie houden inzake maximum-snelheid met auto's. Spr. voelt meer voor het art. in de Motor en Rij- wielwet, waar staat dat ieder in overtreding is die het verkeer in gevaar brengt. Wel wordt vaak te hard gereden. Met de aanstel ling van een nieuwen agent, die ook buiten de kom van het dorp zal gestationeerd wor den, is strenger toezien hierop misschien mo gelijk. Inzake de brandweer vraagt de heer van Kleef of het materiaal, mede in verband met verplichtingen tegenover andere ge meenten, voldoende is. en W. achten vernieuwing thans nog' ndet noodig. Het materiaal bleek tot nu toe zeer voldoende. Echter kan met de aanschaf fing van een nieuwe spuit niet gewacht tot de oude op is, reden waarop op een volgen de begrooting waarschijnlijk een post voor aanschaffing zal voorkomen. Straatverlichting De heer v. Kleef zegt dat de verlichting in onze gemeente zeer onvoldoende ie in ver schillende deelen. Spr. aoht de stroomprijs voor electriciteit en de gasprijs te hoog voor de gemeente. De Water- en Lichtbedrijven moeren de gemeente goedkooper leveren. Ook het onderhoud der lantaarns acht spr. veel te hoog. Weth. S p r e ij erkent dat op verschillende plaatsen de verlichting niet ideaal is, maar dat komt door ontactische plaatsing. Wat het gedeelte Prins Hendrikstraat Gouwsluis betreft zegt spr., dat met het' rijk onderhandeld wordt over de verbreeding van dit gedeelte. Misschien volgt dan betere verlichting Ook de V o o r z. wijst er op dat niet steeds op goede plaatsing wordt gelet. Dit heeft de aandacht van B. en W. Op een vraag van den heer Groenen- dij k deelt de Voorz. mede, dat het de be doeling is dat het luchtbeschermingeplan wordt uitgevoerd met vrirvvillige krachten. De Burgenvacht en E.H.B.O. werken mede. Ongeveer 140 mensohen zijn noodig. De heer Groenend ij k betreurt het dat nu eerst de plannen voor de bouw van 6 woningen voor sociaal-achterlijken zoowat klaar zijn. Had men meer spoed gemaakt dan had men voor hetzelfde geld er 8 kunnen bouwen Weth. S p r e ij vindt 6 eigenlijk nog teveel daar er geen behoefte aan schijnt te bestaan. Ook nu weer komt het weggedeelte bij de fa. van Dijk Jr. ter sprake. De heer B e rgsh o'e f f vraagt waarom B. en W. de langs de weg loopende sloot niet. willen doen dempen. De Voorz. zegt dat als straks de nieuwe weg klaar is de Lage Zijde belangrijk ontlast wordt. Ideaal zou het wezen indien de weg daar 5 M. breed kon worden. Bij de fabriek staat echter een stellage waarvan de doorrij maar 4 meter is. Een oplossing die het meest voor verwezenlijking vatbaar is het gedeelte dat beschikbaar is, maar te asfalteeren. De fa. wil absoluut niet medewerken de tegels een halve meter achteruit te plaatsen, hoe wel ruimte genoeg beschikbaar is. De sloot zou te veel kosten. Er moet dan ook een rioleering en afrastering komen. Weih. Spre ij zegt dat de kosten minstens 6000 zullen zijn. Op een vraag van den heer Groenen- d ij k of er voor de meerdere uitbreiding van werkzaamheden bij de gemeente door Boschpark e.a. een voorman of werkbaas aangesteld zal worden ontspint zioh een le vendige discussie. Weth. S p r e ij deelt mede dat wel plannen besproken zijn maar vaste vormen hebben die nog niet aangenomen De heer Groenend ij k heeft bezwaar tegen de verdere uitvoering van het riolee ringsplan - in werkverschaffing. Mep de uit breiding van het boschplan stemt spr. in Het verschil hierin is voor spr. dat men voor werkverschaffing geen urgente objecten als het rioleeringsplan moet nemen. Van de werkverschaffing profiteert alleen de ge meente. De heer Den Ouden vraagt of B. en W. 1 of 2 zuiveringsinstallaties willen bij het rioleeringsplan. De Voorzit'ter geeft op uitgebrei de wijze weer, hoe men zich het volle dig rioleeringsplan had voorgesteld. In het kort komt het hier op neer, dat het mogelijk is dit rioleeringsplan zonder rijkssteun uit te voeren. En ook met' rijkssteun zal dit werk in etappes moe ten uitgevoerd, daar anders de lasten nog te zwaar worden. Wat de vraag .van den heer Den Ouden be treft deelt spr. mede dat men over een en ander besprekingen voert met hei' Rijksinsti tuut. Alle mogelijkheden zullen worden on derzocht genover den heer Groenendijk zegt spr., dat het rioleeringsplan uitvoeren zonder steun van hoogerhand niet mogelijk is. Voorts is de werkverschaffing het meest productief bij inschakeling van den aanne- Wat de loonen betreft, deze stonden gemid deld op ongeveer 35 cent. Hierbij komen de emolumenten, als boterbonnen, groente enz. Vele arbeiders zijn beter af dan in het vrije bedrijf. 100 en meer werkten dit jaar tegen in behoorlijk loon De heer Geerlof wijst er op dat velen zeer dankbaar zijn dat zij in de gelegenheid gesteld worden te werken en daardoor meer te krijgen dan de steun. Inzake de vakcursussen voor jeugdige werkloozen deelt de Voorz. op een vraag van den heer Geerlof mede, dat nog slechts 15 jongens zioh opgaven, verdeeld over de ver schillende vakken. Dit is te weinig. Inzake het spaarkwartje van min. Romme betreurt de heer Geerlof dat er nog 30 pet. van de personen die in aanmerking ko men niet meesparen. De Voorz. deelt mede dat het de bedoeling is dat ieder kan koopen bij eigen winkeliers. Controle is echter noo dig. Want van het geld mag de winkelier niet bijv. eerst een oude schuld aftrekken. De heer Velt man vraagt naar de be strating van de Kerkstraat. Hierin zal wor- den voorzien. De geheele begrooting wordt hierna zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Voorstel van B. en W. inzake onderhand- sohe verhuring van een gedeelte van het pand Raadhuisstraat no. 118. Aangenomen. De geloofsbrief van mevr. M. Houtman v. d. Schee wordt in orde bevonden. Voorstellen van B. en W. inzake onder- handsohe verhuring van eigendommen. Aan genomen. Hierna dankt de nestor van den Raad de heer Rutirig den Voorz. voor zijn plezierige leiding, ook van deze zitting en hij spreekt de wensch uit dat de Voorz. onder Gods ze gen nog menig jaar de begrootingszitting mag leiden, zoo mogelijk onder gunstiger om s tan d igh e den De Voorz. dankt voor de goede ril en. Hierna sluiting. HET EERSTE LEVENSTEEKEN Het is opvallend zoo weinig men tot nu toe hoort van plannen voor de verwachte blijde gebeurtenis in Januari Wij kunnen thans echter mededeelen, dat door de directrice van de Landbouwhuis- houdschool met enkele andere dames hrt initiatief genomen is om ook in onze ge meente aan behoeftige gezinnen baby uit zetten te versfrekken. GESLAAGDE UITVOERING VAN DjO.S. In de tot in alle bezette Nutszaal heeft de Chr. Gymn. Vereen. D.O.S. gisteravond haar eerste lustrum-uitvoering gegeven. De uitvoeringen van D.O.S. hebben in die vijf jaren een goeden naam gekregen en die naam heeft men met deze uitvoering weer hoog gehouden. De avond werd door den heer A. Groeneveld, Dos' populaire voor zitter, geopend. Onmiddellijk werd hierna begonnen aan het, uit 17 nummers bestaande, programma. Het is uiteraard zeer moeilijk uit een goed uitgevoerd programma weer nummers te noemen, die uitblonken. De eerste nummers, vrije oefeningen voor jongens adsp. en klassikaal brug voor meis jes adsp., werden correct uitgevoerd. No. 4 geven we een extra vermelding. Het actieve bestuur van D.O.S. richtte enkele weken lang een kleuterafdeel ing op. Er wa ren werkelijk bewaarsdhoolkleuters bij van een jaar of vier, vijf. In die paar wéken had de directeur van D.O.S., de heer de Jong, reeds kans gezien die kleuters de eerste be ginselen van vrije oefeningen enz. bij te bren gen. Het was werkelijk alleraardigst. Eenige nummers later zagen wij van verschillende kleuters de moeders optreden in aesthetische bcw.-oefenmgen, ongetwijfeld een der glans punten van den avond. Deze gehuwde dames afd. verdient een woord van extra lof. Slechts een 6 tal werkende dames-leden vertoonden nu ook weer ware staaltjes van acrobatiek. Een gym-uitvoering kan saai zijn, D. O. S. bewees dat dit niet noodig is. De volle zaal toonde dan ook meerdere malen door een daverend applaus dat er ge noten werd. Wij noemen nog de verschillende keurig uitgevoerde standen met de fantastische ver lichting. Voor de muzikale begeleiding zorgden ook u weer op de 'bekende goede wijze de hee- in Koren, viool en van der Stoel, piano. Als aardige attentie hadden deze heeren, die al de uitvoeringen van D.O.S. medewerkten, een huldigingsmarsch samengesteld. Direc teur de Jong noemden we reeds. Zijn leiding was ook nu weer af. Aan het eind der gymn. uitvoering heeft de heer Spaanderman uit Leiden met goede humor de aanwezigen nog langen tijd bezig gehouden. ONEERLIJKE STEUNTREKKER A. S. alhier had zijn verdiensten niet juist opgegeven. De controleur v. W. had S. reeds lang gewantrouwd. Ingrijpen kon tenslotte geschieden. Hij moest zich voor den Haag- schen Politierechter verantwoorden. De officier vertelde dat S. voor andere fei ten reeds tweemaal voorwaardelijk werd veroordeeld. Hfj moest dus oppassen, maar deed dit niet. Het geduld is nu ten einde en daarom vroeg de officier drie maanden gevangenis straf De Politierechter hield er rekening mede, dat de tien maanden voorwaardelijk nu ook moeten uitgezeten en legde hier nog drie maanden op. HAZERSWOUDE NED. HERV. MANNENVEREEN. Op uitnoodiging van de Ned. Herv. Man- nenvereen. op G. G. „Onderzoekt de Schrif ten", hoopt D.V. a.s. Donderdag 16 Dec. n.m. 7 uur in „Salvatori" Ds. H. Bout, Ned. Herv. pred. te Rotterdam, een lezing te houden over het onderwerp „De opstanding der doo- den". DAMMEN De stand van de gehouden onderlinge competitiewedstrijden van „H.D.C." is als volgt: gesp. gew. rem. verl. v. t.pnt. Groep 1: M. Kroon 13 4 3 6 11 15 J. C. Windhorst 11 2 5 4 9 13 L. Matze 6 2 4 8 4 A. J. v. Tol 7 2 4 1 8 6 K. J. Matze 5 2 3 7 3 D. v. Staveren 5 3 117 3 A. Dorsman 5 1 2 2 4 6 G. Ruys 3 1 1 13 3 J. de Gelder 5 113 3 7 Groep II: Jac. Hassefras 16 9 2 5 20 12 L. Luiten 17 9 2 6 20 14 ,P. v. .Veert 12 6 4 2 16 8 RADIO-DISTRIBUTIE WOENSDAG 15 DECEMBER Programma III: 8.Keulen, 9.2/) Parijs R., 9.40 diversen. 10.35 Par«s R.. 11.05 Londen Reg., 11.50 Partis R., 12.05 Radio PTT Nord, 12.20 Pa* r(js R., 13.20 Brussel VI., 13.35 Keulen, 14.20 Lon- den Reg., 17.20 Parijs R., 18.20 Londen Reg., 19.02 Keulen, 20.20 Brussel Fr., 22.20 Parijs R.4 23.05 Boedapest ol div., 23.25 diversen. Programma IV: 8.— Brussel VI., 9.20 diversen, 10.35 Droitwich, 18.40 diversen, 19.00 Droitwich, 20.20 Londen Reg., 21.20 Droitwich. DONDERDAG 16 DECEMBER Keulen, 13.20 Brussel VI., 13.35 Keulen, Londen Reg., 17.20 Brussel Fr., 17.50 Berlijn ot div., 18.20 Keulen, 19.20 Berlijn of dlv.„ 20.20 Rome (Barl). Programma IV: 8.— Brussel VI., 9.20 diversen, 10,35 Londen Reg., 12.20 Droitwich, 18.45 Londen Reg., 19,00 Droitwich, 19.20 Keulen, 19.30 Sport praatje dooor den neer J. G. J. Janssen, Journa* list, 20Keulen, 20.20 GRD, 22.Droitwich, Loni i Reg., 23.20 Droltw Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 11 tot en met Vrijdag 17 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502: G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef, 136 en J. Doedens, Wilihelminapark 8. Oegst- geest, teflef. 274. KLEERMAKER 's-GRAVENHAGE AMSTERDAM L. Houtstraat 26 Heerengracht 440 C. v. Veen 13 5 4 4 14 12 D. Langeveld 14 4 2 8 10 18 P. v. Gorkum 5 2 2 1 6 4 P. v. Wieringen 7 3 4 6 8 H. Loomen 9 1 3 5 5 13 J. Rademaker 10 2 1 7 5 15 A. de Witte 2—1113 M. Klomp 6 1 5 1 11 KATWIJK AAN ZEE GESLAAGD Bij de op 10 en 11 Dec. te Rotterdam ge-! houden examens van de Vereen van Mode>' vakscholen in Nederland slaagden voofl Costumiére de dames A. v. Duijn, W, do; Haas en J. M. Varkevisser, leerlingen van Mej. J. F. Rooij alhier. CHR MIDDENSTANDSVEREEN. In „Casa Cara" kwam de Middenstands' vereen, bijeen. De heer C. v. Tongeren! opende deze drukbezochte vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna het woord werd verleend aan den heer Hardenboï uit Utrecht, secretaris van d>en Kon. Bond, Spr. wensch te dezen avond enkele puntert te behandelen in verband met de vestigings eischen, en wel die punten welke direct dé middenstand raken. Om deze wet, aldus spr., hangt nog een waas, de middenstan den weten "nog niet waar zij aan toe zijn, Een verkeerde toepassing van deze wet kart noodlottige gevolgen hébben. Doel van dezd wet is controle op het groot-winkelbedrijf. De groote vraag is echter wat verstaan moet worden onder erkende centrale orga nisaties. Funest is echter, dat bet behoefte-' element in deze wet is uitgeschakeld. Zon-1 der 'bedrijfskapitaal is het thans niet meen' mogelijk om een zaak op te zetten. De be oordeeling van de vakbekwaamheid is ovetj gelaten aan de Kamers van Koophandel, Dit. brengt ook groote moeilijkheden melj zich, mede, omdat maar voor enkele vak ken een opleiding gegeven kan worden. Na der ging spr. in op bet volgen van even- tueele cursussen voor jongeren. Voor oude ren zal een andere regeling wordien ontwor pen. Spr. weer op het misverstand als zou den de reeds gevestigde "winkeliers nieté met deze wet te maken hebben. Ook de warenhuizen vallen onder 'dezd wet, evenals de z.g. vliegende winkels. NaJ deze uitvoerige uiteenzetting volgde een' aangename gedachtewisseling. De voorzit ter deelde mede dat in Katwijk op 3 Jan, a.s. onder leiding van den heer Van An- del een cursus boekhouden begint. Heden avond tusschen 7 en 8.30 kan mien zich' hiervoor aanmelden, Meerburgstraat 36. KOUDEKERK a.d. RIJN RAADSVERGADERING De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag 16 December 1937, des namiddags te 7.15 uur. UITVOERING „SOLI DEO GLORIA" De Ger. Zangver. „Soli Deo Gloria" met 't' kinderkoor „Klein Soli Deo Gloria" gaÜ gisteravond haar 16e openbare uitvoering in de Geref. Kerk alhier, onder leiding van. haren directeur^ den heer H. Zlrkzee te Leiden. Nadat Ds. Has pers geopend had met gebed en een welkomstwoord tot de aan wezigen had gesproken, zetten we ons tot luisteren. We moesten al aanstonds in den nieuwen directeur bewonderen, dat hij een fijne nuanceering in z'n koor weet to leggen. Het afwisselende programma zag er keu rig verzorgd uit. Het bevatte een 25-tal zangnummers, waarvan een 12-tal nummers door het kinderkoor werden gezongen. Er werd met animo, vastheid en bezieling ge zongen. Het kinderkoor zong ook heel lief, De hoofdschotel van dezen avond was Ps. 103, van E. Mobach, waarvoor we ook alle lof hebben, zoowel voor koor als voor do solisten, mej. W. Wille en M. de Blois. Vermelden we nog, dat de 'begeleiding berustte bij den heer G. Batelaan, die zich' ook uitstekend kweet van zijn taak. Alles bij elkaar was het een goede uit voering en Ds. Haspers was wel de tollc van alle aanwezigen, toen hij in zijn slot woord dank bracht aan directeur en koren! voor de opoffering en moeite die aan deze genotvolle avond zijn voorafgegaan. Spr, wenschte de Vereen, met den nieuwen di recteur van harte geluk. LISSE THEORIE EN PRAKTIJK In verband met het feit, dat de Kerstdagen weer vele menschen uit het bloembol] en vak op de buitenlandsche reis gaan, werd Dins dagavond in „De Nachtegaal" te Lisse de laatste vergadering in deze campagne ge houden door „Theorie en Praktijk", vereeni ging van oud-leerlingen der Rijkstoiinbouw- sohool voor de Bloembollenstreek. Er was groote belangstelling. Opgemerkt werden de voorz. der A'lg. Ver., de heer dr. A. J. V e r- hage, ir. K. Volkersz, directeur defl

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6