STEMMERIK C° De Antirev.partij in Noord-Holland MAANDAG 13 DECEMBER 1937 TWEEDE BEAD PAG. 5 BLIJVEND MOTVRUE VLOERBEDEKKING TtatióibJ/^kTTVckicite^en /i&ejt efvv&J&udJmifl ]Vetaanzetting| i ontsiert en is schadelijk 'Drink» dagelijks dbloedrulvaranda, v»t- {verwijderende Richter'. Kruidenthee. Zij Dn. E. RICHTERS KRUIDENTHEE sj Wijziging van de Crisis-Invoerwet Ej Economische politiek Op basis van wederkeerigheid In het Voorloopig Verslag van de Eerste o3 Kamer over het wetsontwerp tot wijziging iiJt van de Crisisinvoerwet. lezen wij o.a.: l4 Eenige leden betoogden, dat een zoo ver strekkende delgatie van wetgeving, als hier wordt voorgesteld, slechts op haar plaats Izou zijn in een antoritairen, op corporatie ven grondslag rustenden staat. Bovendien duchtten deze leden, dat de wapens, welke de voorgestelde regeling bedoelt te stellen in handen van den Minister van Economi- I sehe Zaken, voornamelijk zullen worden ge- j hanteerd ten bate van de industrie, zonder dat daarbij genoegzaam rekening zal wor- reii den gehouden met de belangen van den u I landbouw. Verscheidene leden betoogden, dat de Re geering moet kunnen beschikken over mid delen ten einde zoo gunstig mogelijke han- delstractaten te kunnen sluiten. Zulks mag evenwel niet leiden tot een, eveneens door den Minister afge keurde, agressieve handelspolitiek, wes halve dan ook. naar de mecning van deze leden, het crisiskarakter van het wetsontwerp moet worden gehand- Vele leden betuigden hun volledige in stemming met de ontworpen regeling. Zij waren van oordeel, dat aan de Regee- ïing, onder de tegenwoordige omstandig- Rechtsche foto: In de poort van de oude St. Clement Danes Church aan het Strand te Londen is het jongens koor der kerk zich aan het oefenen in het zingen van de traditioneéle kerstliederen. Met den bouw van het nieuwe stadhuis te Leiden is men zoover gevorderd, dat het betonnen geraamte geheel gereed is en met de ommanteling kon worden begonnen. Overzicht van de betonconstructie, gezien van de zijde der visch hallen. INDISCHE UITRUSTINGEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT LAAN VAN MEERDERVOORT 66 DEN HAAG EIGEN ZAAK SOERABAIA GEMBLONGAN. Groote vooruitgang in organisatie en bij de stembus Rede Mr. Dr E. J. Beumer IN Krasnapolsky te Amsterdam heeft 't Provinciaal Comité van A.R. Kiesvereni gingen in Noord-Holland Zaterdagmiddag 'n drukbezochte jaarvergadering gehouden. Uit alle deelen der provincie waren de be stuursleden en leden der kiesverenigingen en centrales opgekomen. De voorzitter, Prof. Mr V. H. Rutgers, van Amsterdam, heeft de bijeenkomst met een woord van welkom geopend, waarna de secretaris, de heer H. R. Zij lstra, van Amsterdam, het Jaarverslag uitbracht .Hierin werd gememoreerd, dat ook in Noord-Holland in 1937 een verkiezing actie is ontwikkeld als nooit te voren. Oa den voorgrond trad hierbij Dr H. Colijn te Aalsmeer, IJmuiden, Haarlem, Amsterdam, Alkmaar en Hilversum waar in totaal circa 32.000 personen van zijn klaar en bezielend woord hebben genoten. Onze partij, zei spr., heeft hierin een duidelijke aanwijzing ont vangen om van het instituut der massale vergaderingen het grootst mogelijke profijt te trekken en de A.R. beginselen ook op deze wijze uit te dragen. Een tweede factor van beslissende in vloed noemde spr. de lectuurverspreiding, waarin Noordholland krachtig heeft medegewerkt. En namens het Prov. Co mité wekte spr., voor zoover noodig, de kiesvereenigingen op, hiermee in 1938 voort te agan en daarbij gebruik te ma ken van de regeling, die het Centraal Comité met de kiesvereenigingen via de Kamercentrales heeft getroffen. Sprekend over de stembusresultaten bij Kamerverkiezingen gedurende de laatst9 8 jaren, gaf de secretaris het volgende over zicht van de stemmencijfers in de drie Ka merkieskringen: Amsterdam Den Helder Haarlem Totaal 1929 21.117 12.209 16.678 50.001 1933 38.036 17.661 26.841 82.538 1937 61.021 25.560 41.737 128.318 Deze cijfers, concludeerde spr., stemmen tot dank en sporen aan tot krachtige actie, die de Statenstembus van 1939 ten goede dient te komen. Bij 't Prov. Comité zijn .thans aangesloten 98 kiesvereenigingen, 18 meer dan 8 jaar ge leden. Nieuwe kiesvereenigingen werden in 1937 opgericht te Wieringerwerf, Castricuin en Hillegommerdijk. heden, zooveel mogelijk vrijheid van be weging op handelspolitiek gebied moet wor den gelaten om bij de ondehandelingen zoo groot mogelijke voordeelen voor ons land te verkrijgen. Een zich binden aan een be paald beginsel als bijvoorbeeld den vrij handel. achtten zij alsnu uit den booze. Vol komen naar opportuniteit dient huns in ziens hie»* te werk te worden gegaan. De economische politiek kan slechts op de basis der wederkeerigheid worden gevoerd. Hierna bracht de penningmeester, de heer L. Harms Jr, van Zaandam, het financieel verslag uit, waarna beide verslagen zijn goedgekeurd. Ordening van het bedrijfsleven Mr Dr E. J. Beumer, van Utrecht, refe reerde nu over het Rapport vanwege het Centraal Comité inzake-Ordening in het Be drijfsleven. Mr Beumer wees er op, dat aan het be drijfsleven in de laatste jaren ruimen In vloed was gegeven op de wetgeving en het landsbestuur, hetgeen spr. met eenige voor beelden illustreerde. Een tekort in dit op zicht achtte spr. niet aanwezig; zelfs schrijft de Grondwet sedert 1922 voor, dat ian andere dan in de wet genoemde lichamen verordenende bevoegdheid kan worden gege ven, waarbij in de eerste plaats aan de be drijfsorganisatie is geacht. De grondwettige regelen hieromtrent zijn bij de laatste, thans bij de Eerste Kamer aanhangige wij zigingen der Grondwet aanmerkelijk uitge breid. Nagenoeg ieder, zei spr., is althans vóór eenige ordening. Sinds jaar en dag leven wij onder allerlei vrij strakke ordeningen; spr. noemde in dit verband de gemeentebe drijven, het vervoer, oosterijen en spoorwe gen. Voor vele andere bedrijven zijn, al of niet in verband met de crisis, verordenende regelen vastgelegd, waartegen nagenoeg nie mand bezwaar heeft. Concrete gedachten omtrent de nieuwe ge dachten over ordening vindt men in de con clusies van het Rapport vanwege het Cen traal Comité inzake „Ordening van het be drijfsleven" waarin gesproken wordt over het nemen van zoodanige maatregelen op sociaal-economisch terrein dat juiste coör dinatie en behóbrlijke samenwerking in dit opzicht worden verkregen. De beginselen van Gods Woord moeten hierbij richtsnoer zijn. De Overheid moet bij haar gedragslijn rekening houden met de groote veranderin gen in de maatschappij gedurende de laat 6te 50 jaren, gelijk zij in de wetgeving trou wens reeds deed. Spr. doelde hierbij op de bepalingen in sommige sociale wetten, de Bedrijfsredenwet en de wet tot verbindend verklaring van ondernemers- en arbeids- overeenkomstig. Gewaakt heeft de wetgever tegen eenzijdigheid, die door de sociaal-de mocraten wordt voorgestaan. Uitvoerig ging spr. ten slotte na de wenschen, die door de Commissie vanwege het Centraal Comité ten aanzien van de ordening met sociaal-econo misch doel, in overweging worden gegeven. Na een geanimeerde gedachten wisseling is de goed geslaagde vergadering gesloten. Nederlandsche Spoorwegen Personeel gaat heen Een zeventigtal pensioengerechtigde amb tenaren en beambten der Spoorwegen heb ben gebruik gemaakt van de gelegenheid om 1 Januari a.s. (bij den overgang van den ouden naar den nieuwen bestuursvorm) den dienst der Spoorwegen te verlaten. Onder hen behooren de stationschef le klasse A van den Haag S.S., de heer F J. van Zuilen, de stationschef le klasse A te Rotterdam-Maas. de heer J. O. D i 11 en de heer H. P. D ij k s t r a. stationschef le klasse A te Rotterdam. lieke gemeenebest is te achten. Het valt in een man met een sterk-gepronoceerd verleden als dat van den ex-leider eener radicale en anti-militaire partij ve begrij pen, dat hii stelling neemt op de frondee- rende zoom der R.K.S.P. Maar misschien hrengt de bovenaange haalde „Einladung zum Tanz" van een zijde, die zich buiten de Katholieke Staatspartij heefv gesteld en daarin met taaie vasthoudendheid volhardt, hem tot het inzicht, dat hij zich politisch op de verkeerde weg bevindt HET BAANVAK GOUDA—OUDEWATER Naar wij vernemen zal. zulks in verband met de opvoering der treinsnelheden met ingang van den zomerdienst 1938, wanneer 't elektrisch materiaal in dienst gesteld zal worden, het baanvak GoudaOudewater een beduidende versterking moeten onder gaan. omdat de ondergrond van dit stuk nogal veenachtig is Met een versterking van den bovenbouw kan men hier niet vol staan. daarom zal het geheele diiklirhaam verstevigd worden. Aan beide zijden zal men zware zanddammen maken die het veen zullen samenpersen Het werk zal on getwijfeld eenigen tijd duren. De trein snel heid zal gedurende dien tijd aldaar ver minderd worden. Links: zuster Romke Vermeer, die als nachtzuster en rechts: zuster Trijntje Boonstra, die ah dagzuster van H.K.H. Prinses Juliana werden aangesteld, in verband met de a.s. blijde gebeurtenis. Ter aanvulling van de Japansche troepen, welke Nanking moeten aanvallen, arriveeren in Shang materiaal. Een opname van begin December j.l. van het aan land brengen van geschut. De a.s. blijde gebeurtenis Sroote betooging in de Hoofdstad Het Centraal Comité van Oranje- en Mationale Organisaties te Amsterdam, is voornemens ter gelegenheid van de a.s. leugelijke gebeurtenis van ons Koninklijk Suis binnen zeer korten tijd na het bekend ivorden van het verheugende feit, een Vlassa-demonstratie op den Dam te beleggen Tijdens deze betooging zal op den Dam een rroote versiering en verlichting worden in ïewijd, welke versiering door haar buiten gewone afmetingen en toepasselijk karakter jen unicum in de geschiedenis van Amster dam zal worden. Bestrijdingsmiddelen tegen Mond- en Klauwzeer Dr. Frenkel zoekt in biologische richting Daartoe uitgenoodigd door den directeur- generaal van oen landbouw hebben de dagelijksche besturen der centrale landbouw organisaties van de F.N.Z. een bezoek ge bracht aan het Staatsveeartsenijkundig Ön- derzoekingsinstituut, dat ondergebracht is in de Rijksseruminrichting. Dit is een toestand die aan gerechtigde critiek onderhevig is. Mocht b.v. een oer serumdieren aangetast worden door mond- en klauwzeer, dan zou den alle dieren afgemaakt moeten worden, met al de gevolgen daaraan verbonden. Een geisoleerd liggend onderzoekings instituut is dringenp noodig. Denemarken beeft er zoo een, en Duitschland ook in het eiland Riems, waar niemand toegelaten wordt. De genoemde besturen werden eerst toe gesproken door Prof. Berger, die over de tegenwoordige stand en de verspreining van het mond- en klauwzeer in 1937 een en ander mededeelde. „Er bestaat een bepaalde periodiciteit in het optreden der ziekte, die vaak om Ge 4 jaar terugkomt en dan veelal een tijdelijke onvatbaarheid van den veestapel tot gevolg heeft. Zeer sombere jaren waren 1912, 1924 en 1926 met resp. 70.000, 88.930 en 62.756 be smette bedrijven, maar ook 1937 zal mee tellen: op 1 October waren er al 48.484 be smette boerderijen geteld Raadselachtig blijft, dat zelfs bij de meest ernstige aantasting veel bearijven vrij blijven; in Friesland werden dit jaar echter boerderijen besmet, waarop de ziekte in geen 40 jaar was voorgekomen. Ditmaal heeft West-Europa de ziekte met schapen uit Marokkogekregen. Frankrijk, dat al 6 maanden vrij was, werd daardoor besmet: de ziekte brak ten Zuiden van Parijs in hevige mate uit. Merkwaaroig is dat niet de aan Frankrijk grenzende bieden in België het eerst besmet werden, maar Oost-Vlaanderen en in Nederland de Alblasserwaard. Men veronderstelt dat de smetstof altijo aanwezig is, doch onder bepaalde invloeden werkzaam wordt. Ook werd wel de gedachte uitgesproken, dat het ziekmakende agens zieh zou ophouden in de eiwitkern van de cel. Voorts heeft men zich afgevraagd, waar om Polen, Denemarken en Letland nog vrij blijven, terwijl zooveel andere landen al be smet zijn. De toegepaste middelen geven nog weinig baat. Een algemeene behandeling met serum is niet uitvoerbaar. Om b.v. de aanvoeren op de wereldmarkten te behandelen, zou per week 1650 1. serum noodig zijn die f 40.000 en kosten. Dat beteekent, gesteld al, dat het mogelijk zou zijn deze hoeveelheid te produceeren een jaaruitgave van 2 millioen gulden. Reeds sedert 1928 kwam men tot de over tuiging. dat een prophylactische of therapeu tische bestrijdingsmethode niets zou geven. Men zoekt het thans geheel in biologische richting. Ook in ons land sedert Gr. Frenkel directeur van het Onderzoekingsinstituut is. Door dr. Frenkel werd een overzicht egeven van wat hier en elders is bereikt De studie van het mond- en klauwzeer is een zeer ondankbare taak, omdat da bron van besmetting buiten onze zin tuiglijke waarneming valt. De smetstof is ook onder de microscoop onzichtbaar; men ziet enkel de erdoor opgewekte reacties. De cultuur is volkomen helder: men weet niet of men met een levende dan wel met pen levenlooze stof te doen heeft. Ook stoort zich weinig aan antiseptica, waarvoor bacteriën zoo gevoelig zijn. Verschijnselen wijzen er op, dat men té doen heeft met een fermentachtige, in de aangetaste cellen ge produceerde stof. Men meent, cat de cel on der invloed van de smetstof, zelf virus kan vormen in eiwitten, de phosphorhoudende pro teïden. In de eerste 40 jaar van het wetenschap pelijk onderzoek is het nooit gelukt het virus te kweeken. Eindelijk gelukte dit in 1931 aan dr. Hacker op het eiland Riems. Ook dr. Frenkel is dit gelukt en wel op Eembry's van runderen en varkens in het slachthuis goedkoop te krijgen. De virus moet echter verzwakt wor den, anders wekt het de ziekte in kwaad aardige vorm op. Thans is het wachten op een instituut om de verkregen smetstof die de dieren zou immuniseeren in de praktijk te toetsen. Mr Marchant derailleert „Hij is niet op de goede weg" In het jongste nummer van her partij- orgaan, het weekblad „Onze Vaan" van de Kath. Dem. Partij wordt met ingenomenheid gewag gemaakt van de oppositie, die mr. Marchant voert tegen de Defensie-voorstellen der regeering. „Hii zet de R.K. Staatspartij op tot verzet tegen het regime van den heer Colijn". omschrijft de red. de houding van den ex-minister en voegt erbij, dat die houding strookt met de steeds door de K.D.P. gevolg de. 't Is jammer, vindt „Onze Vaan", dat mr. M. blijkbaar geen notitie neemt van dit blad: „Deed hij het wel, dan zou hij sinds lang tot de ontdekking zijn gekomen, dat zijn plaats niet ergens achteraf in de po litieke mummie der Staatspartij is, maar aan het hoofd der Kath. Dem. Partij". Na hierop gewezen te hebben schrijft de Utrechtsche Crt (r.k.): Onder de katholieken van Nederland heeft de overgang van mr Marchant tot de oude Moederkerk dezelfde ingenomen heid gewekt als die. waarmee van elke bekeering wordt kennis genomen. Echter zijn velen, zeer velen zelfs onder hen van meening. dat zijn actieve bemoeienis met politieke aangelegenheden, thans uit een deels anderen dan zijn vroegeren eezichts- hoek, niet ten voordeeJe van het katho- uai voortdurend troepen en oorlogs te mans MATTmfs-RPFIIKFLEN Ziet, hoe de kleine Jan Van 't kuchen wordt genezen, Dit heerlijk medicijn, Zal vast zijn redding wezen Prijs per flacon 0 50 men er niet in (föffltfej.l)viel een bewoner in een zeer diep onder den ^Üföplaatse niet bekend wasOndanks de uren- in Aeï slachtoffer terug te vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5