|lieuure iCciitsdjf GTmmutt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken labonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaalsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscTie zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cf. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 13 DECEMBER 1937 18e Jaargang atfoertentieprijjen: Van 1 tot 3 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22 'Ij Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regelsf 230 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend0.10 NO. 6266 Om den lezerskring exlra te vergrooten Wie zich heden op ons blad abon neert, ontvangt de tot 2 Januari a.s. te verschijnen nummers met inbe grip der Zondagsbladen gratis. Voor aanbrengers van lezers voor minstens één jaar ir beschikbaar onze premie. Nieuwe abonné's op te geven aan ons Bureau of bij onze agenten. DE ADMINISTRATIE SCHOOLSTRIJD BIJ EEN GEMEENTERAADSVERKIEZING Dat de wijze waarop onze Lager-Onderwijs- iwet de financieele gelijkstelling tusschen open baar en bizonder onderwijs praktisch tot gelding doet komen, feilloos zou zijn, hebben wij nooit beweerd. Integendeel, we hebben meermalen toegegeven, dat zich gelukkig zeer sporadisch bedenkelijke gevallen heb ben voorgedaan. Maar slotconclusie is toch altijd dat ten onzent de vrijheid van onder wijs beter gewaarborgd is dan waar ter wereld ook. Een belangrijke factor en tevens voordeel is daarbij, dat de schoolstrijd zoo goed als geheel buiten de gemeenteraad wordt gehou den en daar ternauwernood een twistappel kan worden. In die gelukkige omstandigheid verkeert men in Engeland niet, zooals uit het volgende bericht blijkt: „Volgens de Engelsche schoolwet kunnen de plaatselijke besturen aan de bijzondere schoolbesturen een subsidie toekennen van hoogstens 75 der onkosten, zoowel van bouw als van exploitatie. Te Liverpool treedt nu echter de conservatieve partij in het strijdperk met de leuze: Redt de belastingen! Geen toelagen meer voor de confessioneele scholen! De aartsbisschop heeft zich nu met een manifest tot de kiezers gericht, waarin aangedrongen wordt, niet op conservatieve candidaten te stemmen. Het bestaan der scholen, waarvoor zoovele offers zijn ge bracht, staat op het spel." Zóó .vertroebelt de schoolstrijd de verkie- iingsactie, omdat de rijkswet geen impératifef voorschrift geeft, maai- aan de competentie d«r raadsleden overlaat of het subsidie al dan tiet verleend zal worden. Natuurlijk gaat in Engeland de tegenactie Dit van wat men daar noemt de conservatieve partij, en even natuurlijk dient als motief: redt de belastingen, spaart de contribuabelen! Het zou de moeite loonen als we eens gewaar konden worden of die conservatieve partij bereid is op gelijke wijze als zij van de con fessioneele ouders vergen wil, voor héér eigen openbare school te zorgen. En ook zouden we wel eens willen weten waarom ze dit sub sidie bestrijdt en niet de subsidies waarvoor vrijzinnigen zich interesseeren. Ware in ons land mogelijk wat uit Liver pool gemeld wordt, dan zouden hier ook wel kiesvereenigingen gevonden worden die onder het motto: Redt de belastingen! aan de rechten der bijzondere school gingen tornen; gelijk ze nu gekant zijn tegen de wettelijk onverplichte gelijkstelling op het gebied van het ondierwijs, b.v. ten aanzien van Be waar- en Middelbare scholen. Ten onzent zouden zulke kiesvereenigingen I zich sieren met de pretentieuze naam: „Ge meentebelang". De ramp van de Petrakis Nomikos Commissie van onderzoek komt in 1938 gereed In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting 1938 van Waterstaat deelt de Minister het vol gende mede: Omtrent de maatregelen naar aanleiding van de ramp in September 1929 aan boord van het tankschip Vimeira, kan de minister mededeel en, dat de gemeente Rotterdam sedert dien haar voorschriften betreffende liet ontgassen en de reparatie van tank schepen heeft herzien. De in het voorloopig verslag bedoelde commissie, die bezig is met het voorberei- den voor voorschriften van verschillenden 1 aard verband houdende met de gevaren, j welke brandbare vloeistoffen veroorzaken, heeft ook op dit gebied voorschriften ont worpen, welke ofschoon nog niet in een eindrapport vastgelegd, toch reeds in de voornaamste gemeenten, waar zeesrhepen I worden hersteld, in verordeningen zijn op genomen. Het rapport dezer commissie zou reeds zijn verschenen, ware het niet, dat het onderzoek naar de ramp van de Petra- kis Nomikos onvermoede toestanden aan het licht heeft gebracht, waardoor de reeds ontworpen reparatievoorschriften moeten worden omgewerkt. Verwacht mag worden, dat de com missie in den loop van 1938 gereed zal zijn met alle door haar ontworpen voor schriften en leidraden, verband houden de met de gevaren, welke brandbare vloeistoffen veroorzaken. Hieronder be vindt zich een stel voorschriften nopens de reparatie van binnenschepen^ welke gevaarlijke goederen vervoeren of ver voerd hebben. Na de ramp van de Petrakis Nomikos is een justitieel onderzoek ingesteld, waarbij gebruik is gemaakt van de voorlichting van een aantal deskundigen, waaronder verschillende leden van genoemde commis- OPLEVING ZETTE LANGZAMER VOORT Gegevens over het derde kwartaal van 1937 In het bouwbedrijf wat meer werk dan vorig jaar Blijkens mededeellng van het Cen traal Bureau voor de Statistiek bewoog de werkgelegenheid ln onze industrie, als geheel genomen, zich ln verband met den afloop van het Zomerseizoen ln het 3de kwartaal vergeleken bij het vorige ln dalende lijn. Bij uitschakeling van den seizoeninvloed blijkt Intns- schen, dat de opleving zich nog heeft voortgezet. Het tempo is echter vrij wat langzamer geworden, deels als gevolg van de nieuwe onzekerheid in de we reldconjunctuur. In de metaalindustrie werkten in 11 ondernemingen op het eind van Sep tember j.l. bijna 17.450 man, d. i. pl.m. 6100 meer dan een jaar geleden (in welke stij ging slechts één dezer bedrijven geen aan deel had) en pl.m. 870 meer dan eind Juni j.L In de staalgieterijen hecrschte een bevredigende bij een jaar geleden gun stig afstekende bedrijvigheid, gepaard met verdere toeneming van personeel, voor al in de grootste onderneming. In het grootbedrijf der gloeilam pen- en radio-industrie werd de personeelsterkte nog met 800 man tot rond 15.800 uitgebreid (eind September 1936 bedroeg zij rond 12.250 man). In eenige fabrieken van spoor- en tramwagens onderging de personeel sterkte, die zeer belangrijk was opgevoerd, o.a. wegens beginnenden afloop van een groote bestelling, eenige vermindering. In de katoenindustrie heeft de reeds eerdèr waargenomen verflauwing van de vraag zich over het geheel verder geac centueerd. De toestand in de wolindustrie is er over het geheel niet op verbeterd, al hadden niet alle fabrieken over slapte te klagen. In een groot aantal schoenfabrie ken bleef in het laatste deel van het kwartaal de werkgelegenheid niet alleen beneden die van verleden jaar, doch zij ver toonde bovendien ondanks het seizoen een neergaande lijn. De verminderde vraag werkte de reeds scherpe concurrentie in de hand, zoodat ook de financieele resultaten veelal te wenschen lieten. De slechte gang van zaken in de schoenenindustrie oefende mede zijn invloed op den toestand der leerlooier ij en, waar de afzet boven dien nadeel ondervond van de weifelende stemming op de huidenmarkt. In het bouwbedrijf was, hoewel de toestand plaatselijk zeer ongelijk was en slapte nog sterk overheerschte, over het geheel meer werk dein verleden jaar. Scheepsbouworder van Brazilië? Nederlandsche werven hebben een goede kans Een combinatie van Nederlandscihe scheepsbouwwerven heeft ingeecheven op de bouw van 12 schepen voor den Lloyd Brasileiro. Het betreft hier de bouw van een tweetal groote passagiers schepen van 8000 ton en een aantal kleinere vrachtschepen. Op het oogenblik vertoeven eenige vertegenwoordigers van de Nederlandsche combinatie in Brazilië om over deze opdracht onder handelingen te voeren. Het is nog niet zeker, dat Nederland de opdracht zal krijgen, want ook buitenlandsahe werven dingen mede. De kansen moeten echter ivoor ons land niet ongunstig staan. Reeds eerder heeft Brazilië in ons land een flinke scheepsbouworder geplaatst ln 1936 hebben de werven aan de Noord en de Merwede de opdraoht ontvangen tot bouw van 5 sc-hepen van 4000 ton voor den Brazi- liaanschen staat Rio Grande del Sul. deze schepen zullen volgende maand worden af geleverd. Uitbreiding electriciteits- voorziening van Dordrecht Afwijzend advies aan Prov. Stalen De Commissie uit de Prov. Staten van Zuid-Holland inzake de electriciteits-voor- ziening in deze provincie heeft advies uit gebracht over het beroep van het gemeen tebestuur van Dor dr echt tegen het be sluit van Ged. Staten, waarbij uitbreiding der Dordtsche Centrale is geweigerd. De groote meerderheid der commissie ts van oordeel, dat door uitbreiding der Dordt sche centrale in de huidige omstandig heden het totale beschikbare vermogen in de provincie Zuid-Holland zonder noodzaak zou worden vergroot, dat dit ©en onnoodige kapitaalsuitgave en een oneconomisch ge bruik van het in de provincie aanwezige vermogen tengevolge zou hebben, en dat daardoor een goede ontwikkeling der elec- triciteitsvoorziening zou worden geschaad. De qpmmissie oordeelt, dat de ge vraagde vergunning tot uitbreiding van de electrische centrale der gemeente Dordrecht niet behoort te worden verleend en adviseert de Prov. Staten eenstemmig, het beroep, door B. en W. van Dordrecht als gemachtigden van den gemeenteraad ingesteld tegen het beluit van Ged. Staten af te wijzen. De Beurs op Vrijdag 24 Dec. Ter beurze, te Amsterdam, is een lijst ter teekening gelegd, waarin het beursbestuur wordt uitgenoodigd om de beurs op Vrijdag 24 December a.s. des oahtends te houden en wel op het uur van de Zaterdag6Che beurs. Cumulatie van functies De Antirev. Kiesvereeniging „Nederland 1 Oranje" te Leeuwarden in vergadering bijeen den 10 December 1937; met voldoening kennis genomen hebbende in de maatregelen in den loop der laatste jaren door de Regeering genomen om cumu latie van functies, waaronder ook die in de publieke colleges, en de daaraan verbonden inkomsten tegen te gaan; constateert tot haar groot leedwezen, dat van de 17 A.R. Kamerleden eenige tegelijk nog een ander zeer belangrijk ambt in het openbare leven bekleeden, waaraan tevens •n zeer goede bezoldiging is verbonden; betreurt dat, waar ook in onze partij al gemeen zeer gerechtvaardigde ontstemming bestond over de hierbedoelde cumulatie, thans eenige Tweede Kamerleden hiermede blijkbaar geen rekening wenschen te hou den; keurt de door deze Kamerleden toegepaste cumulatie van publieke functies en de daar aan verbonden inkomsten af; verzoekt het Moderamen van het Provin ciaal Comité in deze een uitspraak te vragen van de Kiesvereenigingen in Friesland en besluit deze motie ter kennis te bren gen van het Centraal Comité, de Algemeene Centrale Kiesvereeniging in Friesland; de A.R. Tweede Kamerfractie en de A.R. peis. Oude redders gehuldigd Op het «tadhuis te Den Helder zijn Zaterdagavond drie van de vier nog in le ven zijnde redders, die bij de ramp van de „Rienown" vóór een halve eeuw hun leven waagden, gehuldigd. Het waren Janus Kuiper, Piet Oostenburg en Piet Botter. Kees Klaassen, die momen teel te Scheveningen woont, was niet aan wezig. Toen het carillon van het monument op het Helden der Zeeplein om 8 uur speelde, waren in het stadhuis reeds tal van autori teiten en genoodigden aanwezig. Ook de drie ridders van de zee, met eereimetaal op hun jassen, waren al vroegtijdig gearrriveerd. Precies half negen marcheerde het Stede lijke Muziekkorps, onder de tonen van vroo- lijke marschen, aan. Het bestuur en de oud ste dertig ridders van de vereeniging „Moed. Volharding, Zelfopoffering" volgden in den stoet. Burgemeester Ritmeester heeft in de trouwzaal de drie helden der zee op har telijke wijze toegesproken. Hij herinnerde aan de heldendaden van de mensohenred- ders voor een halve eeuw en verzocht daar bij hen die reeds heengingen een oogen blik in stilte te gedenken. Spr. wees er vervolgens op dat men voor de garde van redders, die zich, wanneer de nood aan den man komt voor de medemenschen opoffert, groote waardeering heeft. Getracht zal worden hen zooveel mogelijk te steunen. Den Helder, dat trotsch is op zijn ridders, zal hen altijd blijven eeren. Vervolgens werd de eerewijn rondge diend en was er gelegenheid de drie oude redders geluk te wenschen. Tenslotte heeft de heer Jan van Dok, voorzitter van „Moed, Volhqrdine, Zelfopofferine, den hur gemeester dank gezegd voor zijn hartelijke en waardeerende toespraak. Omtrent de bij den P.T.T.-dienst in voor bereiding zijnde voorstellen inzake de in stelling van een postchèque- en girodienst, verneemt het Bat. Nieuwsblad, dat ze gereed zijn en weldra bij de regeering zullen wor den ingediend. Een principieele beslissing tot instelling van den postchèque- en giro dienst is reeds in 1920 genomen, waarbij werd beslist, dat de leiding zou worden toe vertrouwd aan de Postspaarbank. Volgens de thans gereed liggende voor stellen, schijnen leiding en beheer aan den postdienst toevertrouwd te worden. De Post spaarbank dient echter nog advies uit te brengen. Van bepaalde zijde word het niet efficient geacht, den dienst geheel aan de Post op te dragen, oaar de Postspaarbank reeds over een organisatie beschikt, "welke aan den postchèque- en girodienst dienst baar gemaakt kan worden. Hoe het ook zij, de dienst is er nog lang niet, want er zullen zeker van verschillende zijden bezwaren worden gemaakt, o.a. van de zijde der ban ken en de kassierskantoren. De organisatie, zal eventueel op bescheiden schaal worden ter hand genomen. Tegen het beslaan van ruiten Twee als heer gekleede personen Op 18 November vervoegden zich bij een brandstoffenhandelaar te Marssum twee als heer gekleede personen, die per auto wa ren gekomen, volgens zeggen uit Amsterdam en die den alleenverkoop aanboden van een artikel tegen het beslaan van brillenglazen, auto- en étalageramen. Het bleek een vet- aahtige stof te zijn, verpakï in doozen van 150 gram met het opschrift: „Chemisch pro duet Auto Heil", prijs f 2.50. De inkoopsprijs bedroeg f 1.50 per doos. Hunnerzijds zou ge zorgd worden voor de noodige reclame, door het huis aan huis bezorgen van een circu laire betreffende het bovenstaande artikel. Ze waren zeer bespraakt en wisten onder een vloed van woorden den brandstoffenhan delaar te bewegen 30 doozen te koopen 1.50 contant. Van het verspreiden langs de huizen van de beloofde circulaire is tov op 23 Nov. niets gekomen, terwijl bij onderzoek bleek, dat de handelswaarde van 't genoem de artikel zeer gering is en zelfs voor den inkoopsprijs totaal onverkoopbaar De bur gemeester van Menalduraadeel waarschuwt belanghebbenden tegen de prakrijken dezer geöignaleerden. Zaterdagavond hebben padvinders aan h oofdkwartierscommissaris ds. W. M. A. Kalkman, voorzitter van de Ned. Chr. Padvindersvereen., naar aanleiding van zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau, een serenade gebracht aan zijn woning aan de K(<ninginneweg te Amsterdam. Welpen zingen ds. Kalkman (derde van rechts) toe. Vrachtauto in den Rijn Pont vaart over de auto heen! Zaterdagmiddag om halfdrie is een met goederen geladen vrachtauto van de gebroe ders Van Beekhof te T i e 1 bij het verlaten van de gierpont, doordat de ketting van het vaartuig brak, in den Rijn gereden. Twee der drie personen, die in de cabine zaten, konden zich bijtijds in veiligheid brengen. De derde geraakte te water, doch kon na eenige oogenblikken op het droge worden gebracht. Toen de vrachtwagen, die een lading van vier ton zeep van Tiel naar Kampen ver voerde, aan de Betuwsclie zijde overgezet wilde worden, lag de pont als gewoonlijk vastgemeerd met een ketting. Zooals ge bruikelijk bij het oprijden van zwaarbela den automobielen werd de pont ook dit maal extra vastgemeerd met een stalen kabel. Door tot nu toe onbekende oorzaak is bij het oprijden echter zoowel de ketting als de stalen kabel gebroken. Hierdoor kwam de pont los te liggen en werd door den druk van de voorwielen van den wal kant afgeduwd. Dit had tot gevolg, dat tractor en aanhangwagen in de rivier ver dwenen. Doordat het ter plaatse zeer diep is on dervindt de overtocht met het veer geen vertraging, want ondanks de lage water stand kan de pont gewoon over de in het water liggende auto heenvaren. Waarschijnlijk zal de hulp van een dui ker ingeroepen worden om de zeep weer op het droge te brengen. Mogelijk zal deze dan ook behulpzaam zijn bij het ophalen van tractor en aanhangwagen. Ernstige aanrijding te Kinderdijk Arbeider zwaar gewond Zaterdag was men bij de firma Klip te Kinderdijk bezig om vanaf de binnen kant van den Kinderdijk lange hoekijzers te brengen aan den buitenkant van de ri vier de Noord, waarvoor drie man voor en drie man achter liepen. Terwijl men den weg over wilde steken kwam er een vracht wagen aan, die tegen het hoekijzer opbotste met het gevolg, dat A. Roodnat tegen den muur werd geworpen. R. bekwam hierbij, behalve enkele hoofdwonden, een zeer zwa re hersenschudding. Nadat dr. Terpstra eerste "hulp had verleend werd het slacht offer vervoerd naar het ziekenhuis te Dor drecht. Zijn toestand is nog zeer zorgwek kend. De gegijzelde journalist Verzoek om invrijheidstelling afgewezen Het Haagsche gerechtshof heeft in hooger beroep afwijzend beschikt op het verzoek om invrijheidstelling van den journalist C. L. Hansen, redacteur van het Vaderland, wiens gijzeling door de rechtbank is bevolen op grond van zijn weigering als opgeroepen getuige mededeelingen te doen over ae bron van een publicatie in zijn blad betreffende een geheime raadsvergadering. Zooals men weet had ook de advocaat- genreaal Mr Vermeulen bevestiging van do beslissing der rechtbank gevraagd. Auto's botsen Twee ernstig gewonden Zaterdagavond zijn te Amsterdam op de hoek van de Paleisstraat en den N.Z. Voorburgwal twee particuliere auto's tegen elkaar gebotst. Een der wagens kwam var- den kant van het Centraal Station, terwijl het andere voertuig in de richting van den Dam reed. Van ae beide inzittenden van een der wagens, een jeugdig echtpaar, werd de vrouw op straat geslingerd, terwijl de man gedeeltelijk uit het voertuig viel. Beiden He nen een vrij. érnstige hersenschudding en flinke hoofdwonden op. In bewusteloozen toe stand zijn de slachtoffers per ambulance van den Geneeskundigen Dienst naar het Onze. Lieve Vrouwe-gasthuis gebracht, waar zij ter verpleging werden opgenomen. De be stuurder van de andere auto bleef ongedeerd. Beide voertuigen werden ernstig bcscha digd. VUURZEE IN DE HOOFDSTAD Brandweer strijdt met 8 stralen Onhandigheid van een bediende In den afgeloopen nacht is te Amster dam tegen kwart voor een een felle brand uitgebroken in het perceel Vijzel straat 135, waarin een fruit- en comesti- bleszaak is gevestigd van den heer La- croix. De geheele breedte van het per ceel wordt door den winkel in beslag ge nomen, en des avonds staat tegen het étalage-venster aan den straatkant een reeks automaten, waarin o.a. warme eet waren worden verkocht. In verband hiermede wordt ook des avonds laat in het vertrek achter de win kel visch gebakken. Een 18-jarige bediende was hiermee bezig en gebruikte een petro- leum-vergasser, terwijl hij eenige pannen met warme olie in zijn nabijheid had staan. Waarschijnlijk door een onhandig- hield stootte hij tegen de bank, waarop de vergasser stond Het toestel viel op den grond en de brandende petroleum verspreid de zich over de vloer. De jongen trachtte nog met een emmer zeepsop, waarmee hij den grond kort tevoren had geschrobd, het vuur te stuiten, doch hij slaagde hierin niet. Integendeel bereikten de vlammen dc pannen met heete olie en hevig ontdaan vluchtte de bediende uit de laaiende vuur zee, waarin het vertrek in een ommezien De vlammen sloegen naar voren en naar boven, waar zich drie gelukkig onbewoon de verdiepingen bevinden. Toen de brand weer ter plaatse kwam sloeg het vuur aan den voorkant door de ramen van alle diepingen naar buiten en weldra sloeg ook door het dak. Het vrij diepe oude huis grenst aan het hoekhuis van de Prinsengracht, waarin bakkerij is gevestigd. Ook de daarnaast legen huizen aan de Prinsengracht hebben hun achterkant zeer dicht bij het branden de perceel, en de brandweer achtte het dan ook geraden het alarm „groote brand" te geven. Van een viertal kazernes rukte mate riaal uit en weldra waren verscheide ne motorspuiten, ladderwagens en per- sone°l-wagens ter plaatse. Ook de staf wagen en eenige materieelwagens ruk ten uit en onder leiding van den com mandant, den heer G o r d ij n, werd 't vuur met acht stralen aangetast, waar van drie gevoed werden uit het open water van de Prinsengracht Inmiddels had men de buren van de belendende perceelen voorzichtigheidshalve geadviseerd om. voor zoover zij dat niet reeds uit eigen beweging hadden gedaan, hun woningen te verlaten. In nachtge waad gekleed, een overjas of mantel snel omgeworpen, en de kleine kinderen in de kens gepakt vonden zij een toevlucht bij op grooteren afstand van het brandende huis wanende buren. Van de acht stralen werden drie door een der huizen aan de Prinsengracht geleid, terwijl met eenige stralen van de lad ders af het vuur door de ramen der boven, verdiepingen werd bestreden Hoewel het aan den achterkant der huizen van de Prinsengracht eenigen tijd spande slaagde de brandweer er in, te voorkomen dat het vuur zich naar een der belendende per ceelen uitbreidde en tegen half twee was zij den brand meester. Alle verdieping!' en de kap van het huis waren toen uit gebrand, en gezien de felheid van het vuur en de wijze, waarop in dezen hoek de hui zen op elkaar staan mag het een kranige prestatie heeten, die ed brandweer verrich te door te voorkomen, dat de belendende perceelen ook maar eenige schade oplie pen. Orurpi"«M konden de bewoners dan ook ^pERL- WüAfv HOLLANDS' 4A CENTS BESTE IU SIGAAR VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de Wijziging van de Crisis-Invoerwet De Rudolph-Stichting te Achterveld herdenkt heden het tienjarig bestaan. Te Amsterdam is de jaarvergadering gehouden van de Centraal Bond voor In wendige Zending en Christelijk-Philantro- pische Inrichtingen. Dr Aljechin heeft de 28e schaalgpartij gewonnen. Te Amsterdam heeft een geweldige brand gewoed. Er is kans dat Nederland een groote scheepsbouworder uit Brazilië krijgt. Japanners hebben een Amerikaansch oorlogsschip tot zinken gebracht en enkele Britsche oorlogsschepen onder vuur ge- >men. Republikeinsch Spanje wil trachten Franco's kustblokkade te verbreken. In Sovjet-Rusland hebben algemeene verkiezingen plaats gehad. Italië heeft den Volkenbond verlaten. tegen twee uur in him woningen terug- keeren. De bediende, die bij het uitbreken van. den brand aanwezig was, was eenigen tijd later nog zoodanig van streek, dat de ge neeskundige dienst, die zooals bij eiken grooten brand, met een ambulnace-wagen aanwezig was, zich over hem moest ont fermen. Ondanks het late uur sloeg een groote menigte, die door de politie op voldoenden afstand werd gehouden, den brand gade. De positie van de „Aidabi" Wordt er niet beter op Volgens een bij Van Nievelt Goudriaan binnengekomen telegram van den gezag voerder van het tusschen Santos enMon- t e v i d e o gestrande stoomschip „Aidabi" heerscht er ruw weer. Het schipt loopt zwaar tegen de rotsen. Het water in ruim 1 is ge stegen. Ook op het tusschendek staat nu water. De reederij Van Nievelt Goudriaan heeft hedenochtend een telegram ontvangen van den gezagvoerder van het bij Kaap Santa Martha in Brazilië op de rotsen geloopen s.s. „Aidabi", waarin wordt medegeaeeld, dat de passagiers naar Santos zijn overge bracht. Ook is het grootste deel van de ber manning aan den wal gezet De positie van het schip is onveranderd. KUNST Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde Het bestuur van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde benoemde tot lid der Maatschappij den heer J. de Groot te 's-Gravenhage. Mevrouw L. van derHoog tM a r k s, die 13 October te New-York is overleden, heeft aan de Maatschappij 9900,nagela ten,, ter versterking van het door haar echt genoot gestichte fonds voor den jaarlijk- schen prijs van aanmoediging voor de Schoone Letteren, den C. W. van der Hoogt- prijs. De Maatschappij kreeg behalve dit legaat nog een ander geschenk, ditmaal een donum inter vivos, die met niet minder warme er kentelijkheid werd in ontvangst genomen. Dr. C. J. Wynaendts Francken gaf 1500,ter versterking van het fonds voor den naar hem genoemden en door hem ge stichten prijs, die om de twee jaar wordt uitgekeerd voor het best geoordeelde in druk verschenen, in Nederlandsch proza geschreven werk, hetzij op het gebied van essays en litteraire critiek, hetzij op dat van biografie en cultuurgeschiedenis. Zooals bekend, is dezen zomer de prijs aan een werk uit de eerstgenoemde afdee- ling toegekend, zoodat in 1939 er een aan een biografisch of cultuurhistorisch werk moet ten deel vallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1