&ndv«Vjt,,laüd IM ET F. 1000.- I Marktbeeld weinig opgewekt ZATERDAG n DECEMBER 1937 COÖRDINATIE VAN HET VERKEER Wetsontwerp te wachten in de eerste helft van 1938 Rijtijdenwet treedt binnenkort in werking De mijnontginning in Peel en Achterhoek In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting 1938 van Waterstaat zegt de Minister be reid te zijn zooveel mogelijk te bevorde ren, dat de voorschriften van de ver keerswet tegen lintbebouwing stipt wor den nageleefd. De vraag, in hoever deze wet op andere wegen van het rijkswegen plan dan rijkswegen van toepassing verklaard zal moeten worden, is in on derzoek. Op het zoo spoedig mogelijk in werking treden van de Wegenverkeerswet blijft de aandacht van den Minister gevestigd. In het Wegenverkeersreglement zullen ook ten aanzien van voetgangers ©enige .Voorschriften worden opgenomen De inwerkingtreding van de rijtijdenwet 1936 wacht op vaststelling van den algemee- nen maatregel van bestuur ter uitvoering van die wet Dit rijtijdenbesluit, waarvan de samenstelling ook dooj het overleg met or ganisaties van werkgevers en werknemers, uiteraard veel tijd heeft gevorderd, zal, naar de Minister vertrouwt, in den aanvang van 1938 het Staatsblad kunnen bereiken. Tramwegreglement De Minister is bereid spoedige -totstand koming van een wijziging van het tramweg- reglement met betrekking tot de vrije zon en werkdagen in den bedoelden geest te be vorderen. De Minister is bereid de dienst- en rusttijden aan eendge sluizen en bruggen in nadere overweging te nemen. Afwatering van de Linge Omtrent bouw van een nieuw gemaal en uitwateringssluis te Steenenhoek en oprich ting van een nieuw waterscliap bewesten de kruising van de Linge met het Amsterdam- Rij nkanaai is overleg gaande met de provin ciale besturen van 't bestaande waterschap. Je commissie, welke inzake de afwatering van het Westelijk Noord-Brabant een onder zoek instelt, heeft haar arbeid nog niet vol tooid. Van plannen tot indijking van den Bies- bosch zal vermoedelijk niets komen. De Regeering heeft zich vereenigd met het advies dat de instelling van een bedrijfs- raad voor het mijnbedrijf achterwege be hoort te blijven onder de huidige omstandig heden. Verkorting van arbeidsduur in de mijnen zou de concurrentiekracht van het bedrijf met het buitenland ve sterk aantasten. Het Mijnbouwplan Het probleem, yan de ontginning van de Peel maakt een onderwerp van voorberei dende studie uit. Het ligt iö de bedoeling deze reserve eerst aan ve spreken, wanneer hieraan behoefte blijkt, maar dan zal ook de ontsluiting voldoende voorbereid moeten zijn om elders uitvallende productie te kunnen overnemen en vrijkomende Nederlandscbe mijnwerkers tewerk te kunnen stellen. Bijzondere veohnische en economische vraagstukken hieromtrent, vormen een punt van verdere studie voor de regeering. Ontginning van de kolenlagen in den Gel- derschen Achterhoek, voor een deel waarvan de concessie „Gelria" is verleend, wordt te gengehouden door moeilijkheden van econo- mischen en van technischen aard. Coördinatie van het verkeer De regeering is van meening, dav thans 'de overgang geregeld dient te worden naar den toestand van coördinatie van het ver keerswezen, waarbij inmenging van de re geering in de binnenscheepvaart onvermij delijk is. Een wetsontwerp van deize strekking, waarbij tevens gesvreefd wordt naar wegneming van de tegen de huidige re geling bestaande bezwaren, is in voorbe reiding en zal, naar de minister ver trouwt, de Kamer in de eerste helft van het volgend jaar bereiken. In afwachting van dit wetsontwerp, zal een wijziging van art. 13 der wet van 5 Mei 1933 worden bevorderd, tot ver schuiving van den daarin gestelden ter mijn tot 30 Juni 1938. Het vraagstuk van verlaging van scheep vaartrechten is in studie bij de centrale commissie van advies en bijstand voor het verkeersfonds. Eveneens is de kwestie van vermindering van het teveel aan scheeps- ruimte in de binnenscheepvaart m onder zoek. Automatische alarmapparaten bij scheepsrampen Dinsdagochtend 30. November is met de Reiger" van Bandoeng naar Europa vei - trokken, Ir. W. F. E i n t h o v e n het hoofa van de afdeeling Telegrafie van den P-Ll' dienst De heer Einthoven is het hoofd de. Nederlandsch-Indische delegatie voor de Internationale Conferentie betreffende ae verre-berichtgeving „Telecommunication te ^In verband hiermede weet Aneta nog te melden: Men zal zich herinneren, dat destijds vzei te doen is geweest over het falen van ..e automatische alarm apparaten bij de ramp van de ,Van der Wijck". Twee schepen, nut gealarmeerd door de toestellen, welke „au'o matisch" het noodsein hadden moeten op vangen, voeren voorbij, onbewust van het vreeselijke, dat in hun nabijheid was ge schied en vernamen eerst bij aankomst te Soerabaja, hoe zij de onheilsplek waren ge passeerd zonder in staat te zijn geweekt eenig reddingswerk te verrichten. Naar het falen dier alarmgeving werd toen dadelijk een onderzoek ingesteld en P.T.T. en de Dienst voor Scheepvaart heb ben tezamen bestudeerd, hoe een juiste functionneering van het radio-alarmsysteem kan worden bereikt. Ir. Einthoven heeft, naar wij vernemen, het opgestelde rapport bij zich. Dit rappor- zal bij de besprekingen te Cairo een onder werp van behandeling vormen. Ook andere landen blijken belang te stellen in deze aangelegenheid. Prinses Herminegemalin van den Duitschen ex-keizerverliet gistermorgen in ge zelschap van ex-kroonprins Wilhelm Huize Doorn voor een wandeling door 't dorp [TELEGRAMMEN (binnenland I 10 woorden kosten tegenwoordig léén kwartje De verbetering der tertiaire wegen In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot wijziging van de motorrijtuigenbe lastingwet en van de wet tot instelling van een verkeersfonds, inzonderheid met het 002 op het belang oer tertiaire wegen zeggen de ministers van Waterstaat en van Financiën o.a.; dat zij gaarne erkennen dat het vele jaren zal duren, voordat alle tertiaire wegen met de beschikbaar te stellen gelden in be hoorlijken toestand zullen zijn gebracht. Zij betreuren, dit, doch zien voor het oogenblik geen mogelijkheid daarin verbetering te brengen. Hetzelfde geldt trouwens ten aan zien van verschillende wegen van Rijks- en provinciale wegenplannen, welker aanleg of verbetering reeds veje jaren op zich doet wachten. Een voetgangersvereeniging opgericht Dezer dagen werd te 's-Gravenhage een vergadering gehouden van de onlangs op gerichte Ned. Vereen, van voetgangers. De statuten werden vastgesteld. Besloten werd de Koninklijke goedkeuring hierop aan te vragen. Genoemde vereeniging stelt zich ten doel: a. Voorlichting te geven aan den voetgan ger met betrekking tot het gebruik der stra ten en wegen in den uitgebreidsten zin des coords; b. bevordering van het toepassen der maatregelen, die door of vanwege de over heid zullen worden of zijn getroffen voor de veiligheid van den voetganger op en/of langs den openbaren weg of straat; c. Te ijveren voor een doelmatig toezicht, door of vanwege de overheid t.a.v. de nale ving der wetten en verordeningen in ver band met veilig verkeer der tractie op we gen en straten. Besloten werd voorts een fonds in te stel len in verband met verzekering der leden tegen ongevallen op den openbaren weg, het voeren van procedures enz. Per 1 Januari is men voornemens een orgaan, genaamd „De Voetganger" uit te geven. In .het dagelijksch bestuur zijn gekozen de heeren F. N. Bruinooge, voorzitter, A. P. J. A a r s e, secretaris, beiden te 's-Graven- hage en F. J. Huisman, penningmeester te Voorburg. Het bureau van de vereeniging is geves- stigd te Den Haag: Noorderbeekdwars- straat 228. 't Is winter en dan vooral wordt ons Zondags blad van 12 pagina's door alle huisgenooten zeer gewaardeerd. Ook deze week is 't weer een mooi nummer geworden, zoowel wat druk als lectuur en illustraties be treft. De Letterkundige Rubriek werd verzorgd door P. J. Risseeuw. Dr. H. Kaajan vervolgt zijn boeien de beschrijving van 't leven van Ds. Wilhelmus a Brakel. Een bezoek aan Borneo is de titel van 't artikel, waarin H. Petermeijer verhaalt over de prachtige film, die spoedig in ons land zal worden vertoond. Zijn eerste vangst en Het oude winkeltje zijn twee ver halen, die ongetwijfeld met span ning zullen worden gelezen. En dan nog de vele vaste rubrieken: Meditatie, Binnen- en Buiten- landsch Overzicht, Damrubriek, Ruilbeurs, Kruiswoordraadsel enz. De Kinderkrant geeft weer groote afwisseling in verhalen, versjes, plaatjes, raadsels, grapjes enz. Zoo'n „eigen krant" vinden de jon gens en meisjes wat fijn! De vestigingswet kleinbedrijf In de practijk van de uitvoering van de vestigingswet kleinbedrijf is gebleken, dat meer dan een organisatie van ondernemers in detailhandel, kleine nijverheid of am bacht niet geheel op de hoogte is van de wijze waarop voor den betre ff enden tak van bedrijf vestigingseischen kunnen worden vorkregen. Voor belanghebenden organisaties bestaat daarom van heden af de gelegenheid om zich voor alle vragen, de vestigingswet kleinbe drijf betreffende, van voorlichting te doen dienen. Men zich kan wenden tot het secre tariaat van de commissie van overleg uit de drie Nederlandscbe Middenstanosbonden, Mauritskade 23, Den Haag. De Kerstvee- en Slagersvak- tentoonstelling te Utrecht Ondanks mond- en klauwzeer toch behoorlijke inzendingen Ons wordt bericht, dat de op 15 en 16 Dec. in de veemarkthallen te Utrecht te houden Kerstvee- en Slagersvaktentoonstelling, on danks de remmende invloed van het mond en klauwzeer op de veemesterij, toch een be hoorlijke inzending van slachtvee te zien zal geven, die in aantal zeer weinig bij vorig jaar ten achter zal staan. De afdeeling slagersvaktentoonstelling zal - 1 belangrijkheid die van vorig jaar verre overtreffen. Er zijn niet minder dan 250 deel nemers aan den vakwedstrijd, die de jury maar even een 700-tal fijne vleeschwaren- producten en een 100-tal opgemaakte scho tels en sierstukken ter beoordeeling zullen geven. Onder deze deelnemers is een belangrijk deel oud-leerlingen der Utrechtsche Slagera vakschool, ook zelfs uit België. De reusachtige expositietafel in de ten toonstellingshal zal dan ook een beeld geven van hetgeen vernuft en vaardigheid, geba seerd op vakopleiding, in het slagersbedrijf weten voort te brengen. De officieele opening der tentoonstelling vindt plaats op Woensdagmorgen 15 Dec. te 10 uur in Café Maatman op de veemarkt te Utrecht. Papierfabrieken van Van Gelder Uitbreiding van de fabriek te Velsen De Directie der N.V. Ver. Kon. Papierfa brieken der firma Van Celder Zonen te Am- ster d a m heeft besloten de electrische centrale harer fabriek te Velsen uit te breiden. Deze uitbreiding zal o.m. omvatten: een hoogedruk-stoomketel-installatie en een tur bo-generator, fabrikaat A.E.G., Berlijn. De turbine van dit aggregaat ontvangt den stoom uit boven genoemden hoogedruk- ketel en levert dezen weder af onder een druk van 40 atm. ibij circa 360 gr. C. De voordeelèn, verbonden aan de toepas sing van stoom van zoo hoogen druk en zoo hooge temperatuur, hebben reeds aan leiding gegeven tot uitvoering van een be langrijk aantal van dergelijke installaties in het buitenland. De firma Van Gelder is echter de eerste in Nederland, die tot uit voering vam zulk een installatie heeft be sloten. De Bakkersbondscourant Viert het vijftigjarig bestaan Wanneer de bakkers naast hun dagblad ■tii vakblad willen lezen, dan kunnen ze kiezen uit tien kranten die de bakkerij tot m.ddelpunt hebben. Eén van deze tien, de „Bakkersbondscourant", het orgaan van de Neaeriandsche Bakkersbond bestond op 5 December 1.1. vijftig jaar en verscheen deswege in jubileum-gedaante. Men leert er uit dat bakkers nog iets anders kunnen dan „zoete broodjies hak ken" en met St. Nicolaas-prenten werken. Want hoe men principieel ook tegenover deze organisatie mag staan, dit prachtnum- mer geeft in zijn keur van artikelen een duidelijke indruk van de kracht der organi satie en de rijkdom van de geboden lectuur. Warme dank wordt dan ook gebracht aan den hoofdredacteur, den heer J. van der Blom te Heemstede en deze op zijn beurt roemt de medewerking van de bestuurs- leuen, de heeren Fred. C. Staehle (voor zitter), Herm. E. Kloet en C. Kuypers. Neen, ze zijn het niet altijd met elkaar eens wat de inhoud der artikelén betreft, welke altijd van te voren worden bespro ken (dat kan bij een weekblad) en een enkele maal gaat een redactiebroodje wel in de oven- maaj komt het niét in de étalage. Bij die moeilijkheden dacht de redactie aan de wet tegen de Bakkersnacht- arbeid, waarover de meeningen blijkbaar uiteenliepen en ook aan de bestrijding der coöperaties, waarvan men thans niet veel meer merkt, „omdat men nu gevoelt dat men elkander noodig heeft" In dit feestnummer, dat heel veel geeft, zijn zeer mooie foto's opgenomen en ook een facsimile van de voorpagina van het eerste nummer dat op 5 December 18S7 verscheen. la: in de provincie 7, u i d-h o 11 an d tot vertegenwoordiger van het bestuur van dei Stormpolder, P. C. v. d. G les sen, te Krimpei land; tot Maartensdijk, J. W. dUk. 7# n KOOPT U REEDS EEN HUIS BIJ Dit te het parool van een „Mijnhardtje" want de geneesmiddelen waaruit een „Mijnhardtje" is samengesteld ondersteunen elkander weder- leeerig in hun werking, zoodat de pijn met vereende kracht verdreven wordt Goed en wonder snel helpen ze bij: Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Spierpijn, Rheumaiische pijnen, Migraine, Periodieke pijnen, Moeheid, Kou en Griep. oMefcadoftlk. L AooO>et«' KOOPT U REEDS EEN HUIS BIJ ZOMERHOF", OVERSCHIE ROTTERDAMSCHERIJWEG LAND- EN TUINBOUW Inspectie landbouwonderwijs Op zich zelf staande werkkring I11 verband met den toegenomen arbeid op het gebied van het landbouwonderwijs en verdere ontwikkeling die daaraan zal worden gegeven, zal Ir H u i z i n g a, in specteur van den landbouw en het land bouwonderwijs met ingang van 1 Januari s. uitsluitend worden belast met de zorg voor het landbouwonderwijs. De landbouw- voorlichtingsdienst zal met ingang van ge noemden d turn onder rechtstreeksche lei ding komen van den directeur-generaal van den landbouw, die daarin, wat het land bouwkundig onderzoek betreft, zal worden bijgestaan door Ir Otten, rijkslandbouw- consulent in algeaneenen dienst. Organisaties in de plaats der Zuivelcentrale Belanghebbenden moeten samenwerken Zooals we gisteren reeds berichtten zijn i verband met de reorganisatie van de consumptiemelkregeling, welke uiterlijk 1 April a.s. zal ingaan, de beide organisa- van belanghebbenden tot stand geko men en de bestuursleden reeds geïnstal leerd. Bedoeling is, dat de geheele regeling in handen komt van de belanghebbenden. Aan >ene zijde dus de producenten en aan de andere zijde de handel, de distribuanten. Hierbij zal de Overheid zich het reoht voorbehouden om toezicht te houden od de prijsstelling. Het schijnt in de bedoeling te liggen om met deze reorganisatie werk te verrichten niet alleen voor de tijdelijke situatie, waar in de eon sump ti e-mel kregel ing tengevolge van de crisis is gekomen, dooh deze ook een blijvend karakter te verleenen. Men heeft hier dus een begin van wat i de Troonrede is uitgesproken, namelijk, waar dit mogelijk is, de „landbouwcrisis- maatregelen te beëindigen met handhaving van den voor den landbouw noodzakelijken prijssteun" en daarnaast het „bevorderen, dat nuttige regelingen door de bedrijfsge- nooten zelf zullen worden overgenomen en voortgezet of opgebouwd". Van de nieuwe regeling voor de consump- tiemelk hoopt men, dat het gevolg zal zijn, dat de melkwinning wordt verbeterd en de economie en de hygiëne van het distri butiebedrijf worden bevorderd. Voor den consument zal dit ook voordeelen geiven. Zoo hoopt men, dat producent, dis- tribuant en consument er wel bij zullen varen. Deze doelstelling wordt uitgedrukt im de statuten der opgerichte vereenigingen. Zoo luidt een der artikelen van de producen tenorganisatie, dat het doel is: bevordering van een doelmatige en hygiënische* "win ning en afzet van consumptiemelk tegen loonenden prijs en bevordering der ge zondmaking van den veestapel. Dit doel zal men trachten te bereiken door op te treden als verkoopster of be middelaarster hij den verkoop van de melk, 'geproduceerd door de aangeslotenen, be nevens door zoo noodig op te treden als koopster van de melk. In de statuten van de handelarenorgani- satie, de Alg. Vereen. Melkvoorziening, staat als doel aangegeven: „Goede samenwerking met allen, zoowel individueele, als in eenige corporatie samen werkende personen, betrokken hetzij bij de iproductie. hetzij bij de verwerking van of handel in melk en nevenproducten, daar bij zooveel mogelijk ruimte latende aan het rechtstreeksche contact tusschen haar leden, aangeslotenen en andere belanghebbenden, met de individueele melkveehouders". Als middelen om dit doel te bereiken worden aangegeven: adviezen, voorschrif ten en toezicht nopens het sluiten van con tracten met melkveehouders en den handel in, het vervoer en het in voorraad hebben van melk, benevens door het opleggen van orde-, straf- en andere maatregelen. Ver der door het al dan niet in samenwerking met anderen maken van regelingen teT zake van de prijzen waartegen en de voor waarden, waaronder de melk zal worden verhandeld. Het is te hopen, dat de verandering van Overheidsbemoeiing in zelf handelen der betrokkenen, goede resultaten zal hebben. Chr. Boeren- en Tuindersbond Afdeeling HollandBrabant Op de bestuursvergadering van de Holl. Brab. afdeeling van de C.B.T.B. is besloten de jaarvergadering te houden op Dinsdag 25 Januari te 's-Gravenhage- Door Mr.W. Rip, secretaris van het Hoofdbestuur, werd een rede gehouden over „Ordening in de Praktijk." Spr. behandelde daarbij: Het vaststellen en regelen van uitvoer met betrekking op kwaliteit, kwantiteit, prijs- en afzetmoge lijkheid van onze producten; en 10 daarbij vier factoren n.l. Ie. de vruchtbaar heid van den bodem en van het vee; 2e. de hoogte of laagte van die productiekosten; 3e de prijs en afzetmogelijkheid van onze pro ducten; 4e. de Overheidshulp. Spr. wees er op, dat wij als Christenen boven deze fac toren een hoofdfactor stellen, n.1. dat het God de Heere is, die geheel ons lot en leven beheerscht en leidt. Dat is de kracht van ons, als Christelijke organisatie. Vervolgen: behandelde spr. meer uitvoerig de vier genoemde factoren. Door een groot aantal leden werden vra gen gesfeld en opmerkingen eemaakt en Ook instemming met het gesprokene betuigd. Mr. Rip had bij de beantwoording gelegen heid op enkele punten breeder in te gaan. Door een krachtig applaus verklaarden dr aanwezigen hun instemming met het ge sprokene. N.V. TELEFOON 42247 Huizen voor geldbelegging Huizen voor zelfbewonlng Financieel Weekoverzicht ONDERTOON WAS GUNSTIG Koersen en goederenprijzen handhaven zich Vrij dagavond Het jaar 1937 loopt zoo langzamerhand ten einde en dit werkt er niet toe mede een op gewekt marktbeeld te bevorderen, nltegen- deel, de omzetten waren zoowel in W a 11- treet, in de City als te Amsterdam van uiterst geringen omvang. Men bepaalt er zich toe af te wachten en stelt zich voor- loopig maar vast in op de perspectieven voor het komende jaar. In het algemeen aspect der dingen is trouwens in de afgeloopen week weinig verandering gekomen. Zoowel het k 0 e r s p e i 1 als de goede- enprijzen hebben zich weten te hand haven en dit versterkt den indruk, dat de we evenwichtsbasis wordt bereikt. Het bericht, dat de staalindustrie in de V.S. thans werkt op een niveau van 27y2 pCt. was weinig moedgevend, maar het werkte on middellijk stimuleerend dat er meerdere teekenen aanwezig zijn van een wijziging in de stemming op de staalmarkt. De Spoor wegen hebben n.l. voor meer dan 100.000 ton rails besteld, terwijl voor de staal- chrootprijzen eenige stijging intrad, op vraag van de zijde der producten. De betere tendenz zou volgens „Iron Age" eerst ten volle aan den dag treden na de beëindi ging der inventarisatie in de loopende maand Het blad meent dan ook te mogen consta- teeren dat na half Januari een matige verhooging van de staalprodnctie zal intreden zoodat een bedrijvigheidsgraad kan worden verwacht van ca. 50 pCt waar op het bedrijf net winstgevend zal zijn. Het feit dat verschillende Amerikaansche onder nemingen behoorlijke dividenduitkeeringen blijven doen stemt hoopvol. De Bethl. Steel Corp. heeft een dividend van één dollar op de gewone aandeelen gedecla reerd, zoodat deze Mij. dit jaar een totaaldi vidend van 5 uitkeert (v.j. 1%). De auto- obielafzet was over November bevre digend, terwijl de Republic Steel in één keer de helft van het achterstallige pre ferente dividend declareerde. Men kan zich indenken dat al die gunstige berichten de meening bij sommigen hebben doen postvat ten dat het met de depressie in de V.S. wel zal losloopen en dat zij slechts door de Ame rikaansche zakenlieden wordt geënsceneerd. Voor deze opvatting bestaat echter weinig reëele grond en men zal goed doen aan dgl. los in de lucht hangende beweringen niet al te veel geloof te hechten. Voor wat ons land betreft, mag men 1 nemen dat de opleving voorloopig tot stil stand is gekomen en dat de Invloed van de muntdepreciatle is uitgewerkt Duidelijk is dat gedemon streerd door de gepubliceerde cijfers inzake den in- en uitvoer over de maand' No vember. Beiden zijn ten opzichte van Octo ber gedaald waarbij de grootste teruggang valt te constateeren voor den invoer, die met niet minder dan f 19 millioen is terugge gaan. Dit verloop van zaken is in tegenstel ling met November 1936. Toen gingen im mers zoowel in- als uitvoer vooruit waarbij de grootste stijging voor rekening van den invoer kwam. Echter dient hierbij opgemerkt, dat zoowel in als uitvoer in de afgeloopen maand nog aanzienlijk bleven boven de cij fers van vorig Jaar. Hoe sterk de handelsbeweging van ons land dit jaar is toegenomen blijkt overigens uit de cijfers voor elf maanden. De invoer bedroeg in deze periode f 1.423.000.000 (v.j. f 1.017.000.000) en de uitvoer f 1.050.000.000 (v.j. f 747.000.000). Men ziet dat deze cijfers allerminst ongunstig zijn en aangezien ook de inkomsten van ons land uit anderen hoofde (scheepvaart etc) dit jaar belangrijk zijn gestegen, kan de conclusie niet anders luiden, dan dat de betalingsbalans voor Ne derland dit jaar een bevredigend beel zal vormen. Was de handel loom en het marktbeeld weinig opgewekt, de ondertoon was toch ni ongunstig. Het koerspeil is bezig zich te co: solideeren en er komt meer „houvast" in markt. Over de afzonderlijke fondsen va weinig te vermelden. De Nivas meld; eenige belangrijke suikerafdoeningen dot voor de betrokken fondsen bleef dit zond invloed. Eveneens was dat het geval m Philips, die geen stimulans ontleend- de cijfers omtrent den uitvoer van artikelen en lampen in Novei ber. De uitvoer'van kunstzijde was November het laagst sinds Augustus 19! De prijs handhaafde zich echter op f 2.26 kg. netto zoodat het totaal een niet onb vredigende indruk maakte. Niettemin hi de A.K.U. een ongeanimeerd voorkomt Voor Kon. Petroleum werkte stimule rend het bericht dat er een interimdividei van 7pCt. op til zou zijn. Amerikaansche share's waren trekkelijk gunstig gedisponeerd. Dit go eveneens voor Rubber waarden. In Scheepvaarthoek was weinig te de De beleggingsmarkt blijft vast van too De 4 pCt. emisie Kopenhaagsche Telefe Mij. is een groot succes geworden. De beu heeft flink gemajoreerd om een enkel stu je te pakken te krijgen. Voor de N e d landsche beleggingsmarkt bli de stemming nagenoeg onveranderd. Gem ei teleeningen en pandbrieven zijn gevraagd Bethlehem Steel Anaconda Copper Shell Union U. S. Steel Kon. Olie H. V. A. Philips A dam Rubber Deli Mij H. A. L. Ned, Soh. Unie 11% 36% 315% 38% 22% 42 23 12% 12 42% 43 341 346 425 428 284% 284 209 211 278% 290 108 110 115 116 Gemeente Groningen 3 Conversieleening De Holl Bank Unie. H. Oyens en Zonen N, -Ji Bankierskantoor LLssa en Kann steil. Donderdag 16 Dec. a.s. de Inschrijving on 4.553.000 3 obligaties gemeente Gror„„ (leening 1938). tot den koers van 100 De ii ning heeft een looptijd van uiterlijk 21 j Houidens van obligati' -- - aflosbaar gestelde 3J bij deze inschrijving recht De tinrestrictie Quota vastgesteld op 70 Het Internationale Tin comité, dat gis ter te Londen vergaderd heeft, he< de quota voor het eerste kwartaal v. 1938 vastgesteld op 79 Ooni Fransah Indochi: Ia, den Belgisc i] .chterstai iord afstand over 1937, welke zij het de overeenkomst in 1938 bovendien afstand deden van een hoeveeïï tot een totaal van bij benadering 11.500 1938. Deze tonnage, die ia, zal worden verdeeld lakka, en Nigeria, naar t stellen tti 1 bij benadering 80 .rdtonnages, zoolang 't quotum op 70% bil Restrictie met 40 verscherpt ;(De beslissing van het Tin Comité overt verre alle verwachtingen. Op 25 October werd nl. besloten voor het eerste kwartaal 1938 de uitvoer quota vast te stellen op 85 van de standaardtonnage, terwijl het voor het vierde kwartaal 1937 110% bediv dus een vermindering van 25 Deze veria wordt blijkbaar nog niet voldoende gei want thans is besloten de vermindering op te stellen, hetgeen de meest drastische be king is die het Tincomitó ooit heeft toegepi van het eene op het andere kwartaal. De besij sing Is allerwege zeer gunstig ontvangen. 59 ziet er een bevestiging in van de opvattin dat het ernstige streven bestaat productie consumptie met elkander in evenwicht te hJ den ook In tijden van neergaande conjunctu Cen echte ZAALBERG deken kosi f ioJ De Zondagsschool-vereeniging „Dat de broederlijke Aiefde blijve" te Den herdacht in de Zuiderkerk haar 75-jarig bestaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8