Ruwe handen Rook TRIUMPH SNEEUW OVER STAD EN LAND Wacht niet tot het laatste oogenblik' PRIMA GELDBELEGGING ZATERDAG ix DECEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. Tentoonstelling ORREFORS KRISTAL ZWEEDSCH FABRIKAAT H. K. H? PRINSES JULIANA werden voor deze Expositie welwillend afgestaan, een VAAS (Huwelijksgeschenk) en FRUITSCHAAL OP SCHOTEL N. F. van GELDER Co. AMSTERDAM Prins Hendrikkade 25-27 Geopend 10 tot IS en S tot 5 uur BUITENLAND De uitbreiding der Fransche «oorlogsvloot In de Fran salie kamer heeft Campin- chi, als Minister van Marine, een verkla ring afgelegd in verband met de vlootb.j grooting. De minister Beide o.a, dat er ou net oogenlblik een waanzinnige vlootbewa- peningswedloop heerscht. De vermindering van credieten voor de Vloot zal den bouw der op stapel te Betten 6ohepen niet vertragen. Ook zijn de credie ten er op berekend, om de vloot in staat to stellen binnen 't kortst mogelijk tijdsbestek in actie te komen. Het bouwtempo van 32.000 ton per jaar wordt gehandhaafd. De regie ring zal dit bouwtempo niet langzamer la ten worden. De credieten zijn voldoende om den op het program staanden vlootbouw ten uitvoer te Bij handopsteken nam die kamer tenslotte 'de marinebegrooting aan. Koning Faroeks a.s. huwelijk Een Engelsch geschenk Koning Faroek van Egypte heeft het voornemen op 20 Januari a.s. met F a r i d a Zoelficar in het huwelijk te treden. Bij deze gelegenheid zal hij van de Britsche regeering twee jachtgeweren ten geschenke ODtvangen. De koning kon kiezen tussdhen een Engelsch raspaard en een stel jachtge weren, doch hij heeft het laatste gekozen DE IViOÖRDZAAK-WIEDMANN Vermoedelijke medeplichtigen in arrest Het in hechtenis nemen van den Duitsdhen massa-moordenaar Eugen W i e d m a n n, welke te St. Cloud een villa bewoonde, juist tegenover het beruchte landhuisje van den misdadiger Landiru, houdt in Frankrijk nog steeds de gemoed eren in beweging. Uit gelekt is dat een zekere Million en zijn vriendin Colette Tricot tot Wiedmanns „zakenvrienden" zouden hebben behoord', evenals een zekere Jean Blanc. Deze drie Fransohen hebben een verre van ongerepte reputatie; de politie heeft getracht, hen in handen te krijgen, doch visdhte daarbij ach ter het net, de vogels waren reeds gevlogen. Later vernam men, dat zij zich bij de Parij- sche prefectuur vrijwillig zouden hebben aangemeld. De vraag, weüke het publiek thans in span ning houdt is deze: heeft Wiedmann nog meer misdaden dan de reeds opgebiechte op zdjn geweten? In Duitschland en Canada moet hij een zeer bewogen leven hebben geleid: zijn ouders, die welgesteld zijn, hebben nimmer raad met den omhandelbaren jongen geweten. In Frankfort onderging hij een gevangenis straf van vijf jaar, wegens een gewapende berooving van een juweliers-winkel. Het gerucht wil, dat in de villa te St. Qloud verschillende gemerkte dameskleeren zouden zijn ontdekt. Als zulks juist is zijn er mis schien nog lugubere onthullingen te wachten. Wiedmanns medeplichtigen Jean Blanc, de medeplichtige van den massamoordenaar Wiedmann, die zich bij de politie heeft gemeld, heeft medegedeeld, dat hij in begin 1933 met Million deviezen uit Duitschland heeft gesmokkeld. Zij werden in Duitschland gearresteerd en in de gevan genis leerden zij Wiedmann kennen. De drie vonden elkaar in 1937 te Parijs terug en Blanc leende aan zijn medeplich tigen dertien duizend franc om een schoon heidsinstituut op te richten; de zaak mislukte evenwel» Te Nantua hoorde Blanc door de radio van die misdaden van Wiedmann en hij besloot zich aan te melden bij de politie te Parijs. Hij onderging een langdurig verhoor, dat heden zal worden voortgezet, waarna d< rechter van instructie een beslissing ten aan zien van hem zal nemen. De tweede medeplichtige, Roger Million heeft bekend, dat hij ongewild medeplichtig a den moord op Roger L d. Hij 'bevond zich in de kamer naast het vertrek, waar Wiedmann zijn slachtoffer neerschoot. Na den moord deelde Wiedmann hem mede, dat hij Lebiond gedood had om te berooven. Million verklaarde zijn aanwezigheid in de villa met te zeggen, dat DE STRIJD OM NANKING Symbool van China's wil tot weerstand De strijd om Nanking duurt voort, naar d_j „United Press" van het. Japansohe 'noofi- kwartier te Shanghai verneemt, nog steeds voort, doch men gelooft, dat men -roer spie- dig de belangrijkste punten der stad in han den zal hebben. Het hevigst woedde de strijd na de ver- ietiging van de Kwan-Hwapoort aan de Zuidoostelijke zijde van Nanking. De Chineesehe stellingen schijnen het te gen het geconcentreerde vuur der Japansohe artillerie niet te heiliben kunnen uithouden. Ook do explosies der Japansche landmijnen hebben ontzettende 'verwoestingen aange richt, zoodat vrijwel alle fortificaties met den grond gelijk zijn gemaakt De eerste Japansche soldaten, die de stad betraden, werden, zoodra zij tusschen Je huizen gekomen waren, in eeii verbitterd gevecht van man tegen man gewikkeld. Zij konden zich slechts over de lijken der ver dedigers een weg banen. Dc Japanners verklaren, naar Reuter ver neemt. dat zij zes van de achttien poorten m Nanking hebben beziet Chineesehe kringen te Shanghai geven toe. dat een verdere «verdediging van Nan king geen militaire waarde heeft, doch zij voegen hieraan toe, dat zij wel van belang is als symbool van China's wil tot het bie den van weerstand. Zij geven als hun mee- Doos 30-60d. Bij Apothen Drogisten ning te kennen, dat het verlies van Nanking evenals dat van Shanghai slechts een phase van den oorlog is. Mongoolsche steun aan China? Naar uit Hankau vam Chineesehe zijde wordt gemeld, heeft de kort geleden aldaar aangekomen generaal Tsjoe Sja Liang verklaard, dat alle provincies in het Noord westen druk beeig zijn met de verdediging voor te bereiden. Hij deelde mede, dat sedert verscheidene dagen in Kokonor gemobili seerd wordt en voegde hieraan toe, dat het meerendeel der „Mongoolsche banieren" in Soei Joean zich plechtig verbonden heeft de centrale regeering te steunen. Generaal Ma Koeng Kwe i, de gouver neur van Ning Sjai, heeft verklaard, vastbe sloten te zijn de indringers te bestrijden. Gemengd Nieuws EEN GESTOLEN GELDKISTJE En zijn geschiedenis Pseudo-rechercheurs krijgen proces-verbaal Een onschuldige beticht In de Heuvelstraat te Tilburg werd in het laatst van 1934 een geldkistje gestolen, met een bedrag aan geld en waardepapieren ongeveer f 2600. De diefstal werd aan gegeven en de Tilburgsche politie ging op onderzoek uit Vast kwam te staan dat, de dader van dezen brutalen diefstal een Duitsch sprekend persoon was, die zich al meer aan diefstal had schuldig gemaakt. Nadat de man het begeerde kistje in han den had gekregen vertrok hij per taxi naar Berkel-Enschot, opende daar het kistje en stak den inhoud bij zich. Het kistje liet de man in een aanbouw zijnd huis achter en vertrok per trein verder. Om de politie, die hem op de hielen zat op een dwaalspoor te brengen nam hij vervolgens een taxi dan weer een trein enz. Tot op den Berg- en Dal- schenweg te Nijmegen kon de politie het 6poor van den dief nog volgen. Daar heeft hij de taxi verlaten en is waar schijnlijk te voet de Duitsche grens gepas- Tot zoover verliep deze zaak niet anders dan soortgelijke affaires, die niet geheel tot oplossing kunnen komen wegens bijzondere hinderpalen. De vrouw echter, te wier nadeele het geld gestolen was, liet het er niet bij zitten. Zij was blijkbaar overtuigd, dat de politie een verkeerd spoor gevolgd had, want in haar oogen was de dader iemand anders, die later bleek echter geheel onschuldig te zijn. Bij de vrouw stond het eenmaal vast, dat de man, die zij op 't oog had, de dader wa^ en zij wist haar zwager van Tr. uit Tilburg en het raadslid L. te bewegen om voor re- oheraheur te gaan spelen. Tr. en L. gingen op pad naar Berkel-Enschot, waar zij eenige getuigen o.a. den stationschef, die op den bewusten avond den dief hadden gezien, on dervraagden. Zij vervoegden zich ook bij den gemeente veldwachter Delleman aan wien ze zich voor stelden als „rechercheurs". De gemeente veldwachter niet vermoedende met pseudo- rechercheurs te doen te hebben verleende medewerking en de getuigen werden ge hoord. Later vertrok men naar Eindhoven j waar de „verdachte" Dersoon woont, met wien de getuigen werden geconfronteerd. Voor het echter tot deze confrontatie kwam de 1 cent sigaret die over alle andere triomfeert VREUGDE EN LAST Zoo begon men den dag (Van onzen Amhemschen redacteur) Arnhem, 10 December In d.e grijze ochtendschemering trok hij, met de kolenbak gewapend, de deur naar zijn tuintje open. Sneeuw, sneeuw. Dat was het eenigste wat hij zag. De sneeuwjacht van den vorigen mid dag en avond had de witte, stuifpoeder tot hoog voor zijn deur opgejaagd en vormde nu een barricade, die hem tot ver over de knieën reikte. Zijn plan om kolen te halen werd al direct opgegeven; de hudspantoffeltjes werden voor een paar stevige schoenen verwisseld en toen waagde hij de tocht naar z'n schuur. Bom. De eerste stap In de sneeuw bezorgde hem al bijna een duikeling, want zijn berekening om het opstapje, dat van zijn deur naar de tuin voerde, te be reiken, was onjuist. Een nieuwe poging en nu begon de worstelstrijd met de elementen. Schop en bezem kwamen er aan te ipas en spoedig was al zwoegend en werkend in de kille morgennevel, een pad door de sneeuwhoopen gebaand. Toen werden er kolen geschept De odhtendidyl'le, op den tienden December j.l., van papa. geheel ander winterbeeld, dan aan het' platteland. Zij veroorzaakt last, moeite en; zorg. Busverkeer loopt ongeregeld. Trams kun- en moeilijk haar dienstregeling precies volgen enz. enz. Maar erger is, dat het smetteloos witte dek in minimum van tijd tot een bruine miasma vermalen wordt. Sneeuw in de stad is vies, lastig, smerig; je kunt er moeilijk mooie woorden voor vinden. De motoren van het zware verkeer grom- len grimmiger als ze hun zware last door en over de moeilijk begaanbare wegen' trekken. Toch spotten, zij nog met de men- sahen. Een juffie greep haar mantelpanden samen en tippelde op de teenen van haar laag uitgesneden schoentjes met dunne zooltjes, door de chocolade-kleurige oceaan naar den overkant. Helaas lette ze niet op het verkeer en een zware vrachtauto be zorgde haar een plechtig modderbad. Het" erkeer spotte met haar en de venijnige blik, die ze de auto nawierp en het onpar lementaire woord, dat haar mondje ont-' gleed, waren niet in staat dien spot to keeren. Het moet je maar gebeuren. x Zoo werkt men zich in het Oosten van j <- ons land thans door de sneeuw. Sneeuw heeft vele mooie kanten, maar ze h brengt een stroom vam ongerief en moeite voor de werkers in ons maatschappelijk leven. Maar wie de natuur gaat zien en de on zichtbare hana opmerkt, die dit kleed over de aarde heeft gelegd, die staat in stomme verbazing even stil. Hoe groot zijn, Heer, Uw werken. Besmet vee niet tijdig aangegeven dit tot het laatste oogenblik uitstellen en daardoor in moeilijkheden geraken, omdat het betrekkelijk geringe aantal rijwielhandelaren niet In staat zal zijn, binnen enkele dagen voor de montage op al deze fietsen te zorgen- Koopt NOG VANDAAG bij den erkenden rijwielhandel een GOEDGEKEURD PHILIPS' ACHTERLICHT. Prijs, inclusief lampje, ongemonteerd, In zwarte uitvoering 63 ctjr in verchroomde uitvoering 79 ctsl isen re zorgen- - PHILIPS* ACHTERLICH vormt met Philips' electrische rijwiellantaam een ideale combinatie TERRORISTISCH COMPLOT VERIJDELD Te Praag zou een aanslag op Delbos worden gepleegd 'Politie heeft tijdig ingegrepen Ongeveer een maand geleden is te Va lenciennes een Hongaar gearresteerd, Budai Koleman geheetem, een bekend terrorist. Sinds zijn arrestatie is de politie er in geslaagd twee brieven te onderscheppen, die, in cijfercode gesteld., aan zijn adres te Valenciennes en te Saint-Amand ge zonden waren. Na ontcijfering bleken de brieven gegevens te behelzen omtrent twee aanslagen, die ontworpen waren en waarvan een in Praag nou moeten wor den uitgevoerd op Yvon Delbos tijdens zijn aanstaand bezoek aan die stad en een op den Algerijnscihen gouverneur- generaal Le Beau, lvon Delbos De onderteekenaar van de beide brieven, iiie Koleman geld vroeg voor de- uitvoering yan den aanslag, is te Praag gearresteerd. In verband met deze ontdekking zijn reeds speciale maatregelen genomen, toen Delbos juit Polen vertrok. Er zijn thans verschillende bevelen tot Voorgeleiding uitgevaardigd tegen den me deplichtige van Koleman, die uitvoerders van den aanslag, naar het schijnt, de noo- dige aanwijzingen moest overbrengen. Hole- man is nu in allerijl van Doornik naar Va lenciennes overgebracht, waar hij door den rechter van instructie gehoord zal worden. Zooals gemeld, heeft de politie te Praag, gewaarschuwd door Parijs, onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Reeds twee uur, nadat zij van den inhoud der aan Budai Koleman geadresseerde brieven had kennis genomen, heeft de Praagsche politie den schrijver di<«- ep'slelen gearresteerd. De man verklaarde oud-strijder te zijn. Hij had aan den oorlog deelgenomen als soldaat van hel vreemdelingen-legioen. Hij werd ge wond en hem werd destijds een been ge amputeerd. De man is behept met de idéo fixe, dat hij rechten kan doen gelden tegen de Fransche regeering. Hij verklaart, dat er van een oom plot geen sprake Is en dat hij geen medeplichtigen heeft. Hij wordt na tuurlijk in arrest gehouden), dat zij alle drie hierheen waren gegaan om een bioscoopkwestie te bespreken. Million veridaarde gezwegen te hébben, omdat Wiedmann hem had bedreigd, wan neer hij iets zen.de. De vriendin van Mil lion, Renée Tricot, verklaarde, dat haar vriend haar van den moord had verteld, doch ook zij durfde uit angst voor Wiedmann niets zeggen. Van de andere misdaden van Wiedmann as haar niets bekend. De beruchte Londensche mist Per vierkante mijl 415 ton vuil in de lucht! Wat één middag kost Langzamerhand schijnt de beruchte Londensche mist af te nemen. Nog altijd wordt de stad er gedurende on geveer veertig dagen jper jaar door ge plaagd, doch het lijkt toch, dat de mist minder dicht is en korter aanhoudt. Er zijn uitgebreide onderzoekingen naar gedaan, hoeveel vuil en stof er in den nevel wordt opgenomen, en meer algemeen, hoeveel „ongerechtigheden" zich in de luoht bevinden. Omstreeks het begin van den wereld oorlog werd geschat, dat er per vier kante mijl per jaar 415 ton vuil in de lucht zweeft De metingen van het laat ste jaar wijzen uit, dat dit cijfer terug gebracht is tot 270 ton. Uiterst gevaarlijk is de aanwezigheid in de lucht van zwavelhoudende bestand- deelen, vooral te wijten aan het verbranden van ruwe kolen. De hoeveelheid daarvan wordt dagelijks op zeyen plaatsen in Lon- len gemeten en bedraagt nog ruim 35 ton per jaar, per vierkante mijl. Men wijt het aan de vervuiling van de lucht, dat de Ixmdensehe mist zooveel zwaarder en dichter is dan de nevel op 't land. De gevolgen ervan zijn ook veel ern stiger, keel- en longaandoeningen zijn geen uitzondering en zeer gevoelige oogen rea- geeren er weinig minder op 'dan op traan gas. Een groote verbetering is geweest de in voering van de moderne verbrandings methoden. Maar toch altijd worden er nog 19.000.000 ton steenkool verbuikt. De city van Londen lijdt er overigens minder van dan de industrieele buitenwijken. Dit is te danken aan de strenge maatregelen, die genomen worden. Zeven opzichters contro leeren den geheelen dag de stad en iedere rookkolom van eenige beteekenis wordt gerapporteerd en onderzocht. Dat het probleem der luchtvervuiling voor Londen van groot belang is, wordt wel bewezen door de volgende cijfers: Een d«ag mist in Londen kost ongeveer een millioen pond sterling. Alleen het bedrag, dat de Londenaars uitgeven voor 't schoon houden van hun ramen wordt geschat op 750.000 pond. ITALIAANSCHE HIMALAYA-VLUCHT De Italiaansche vlieger en journalisi Lualdi, is, vergezeld van een tweeden bestuurder en twee deskundigen, te Turiju opgestegen in een tweemotorig vliegtuig om een vlucht van 22.000 K.M. te onderoe men naar het Himalaya-gebergte. De tocht is georganiseerd door het Turijn ^che dagblad „La Stampa". ZWARE SPOORWEGRAMP IN SCHOTLAND Sneltrein EdinburghGlasgow botst op personentrein Vier-en-dertig dooden; veertig gewonden Gistermiddag heeft zich in Schotland op het kruispunt van de spoorlijnen Dundee-Glasgow en Edinburgh-Glas gow een zeer ernstig spoorweg ongeluk voorgedaan, van een omvang als sedert 1915 in dat land niet meer is voorgekomen. Nabij het kleine station Castlecary reed eer express-trein met een snelheid van circa tachtig kilometer op een trein in, welke, i: verband met den sneeuwval en verwarde sig nalen, even buiten dit stationnetje tot stil stand was gekomen. De locomotief van den express tuimelde op het naastliggende spoor; de eerste twee personeniwagons botsten op den tender en schoven geheel im elkander. Tot ovenmaiat van ramp gingen op dit zelfde oogenlblik alle lichten uit. In het duister hoorde men het j aanmeren en steunen talrijke gewonden. Door den zwaren snet val werd het reddingswerk nog ten zeerste belemmerd. De spoorwegbeambten zochten wrakstukken van de versplinterde wagons bijeen en staken daarvan groote vuren bij het licht waarvan de reddingsploegen konden arbeiden. De geneesheeren, verpleegsters en zieken wagens moesten zich over wegen, die dui- mendik met sneeuw bedekt waren naar het tooneel van het ongeluk begeven. Meende men eerst, dat er niet meer dan vier dooden te betreuren waren, later bleek het aan tal slachtoffers, naarmate de opruiming derde, steeds gtrooter. Na eenigen tijd was het aantal lijken reeds tot twee en twintig gestegen en nog altijd achtte men het mo gelijk, dat in den wrakhoop nog meer lijken geborgen lagen. In den trein uit Edinburgh bevon den zich een aantal soldaten van de Cameroan Highlanders op weg naar hun woonplaatsen om het kerstveriof door te brengen. Deze soldaten hebben een groot aandeel gehad in het ber gingswerk, waarbij velen hun puttees gebruikten om verbanden aan te leg. gen. Zeer vermoedelijk zijn bij deze ramp 34 personen omgekomen; er zouden meer dan 40 gewonden zijn. Het ver keer op beide s«poorldjnen is geheel ont wricht. Accountantskantoor R KROL Haanplein 2, Telefoon 39382G. 's-GRAVENHAGE Dorpsstraat 55, Telefoon 77, ZOETERMEER B IJ HOUDEN moesten de menschen tegenover de „recher cheurs" echter verklaringen afleggen. Daar bij deden zich enkele moeilijkheden voor. In de eerste plaats konden de meeste getuigen zich den man slechts vaag herinneren en bovendien verklaarden zij, dat de betrokkene blond' haar had. a aan dit euvel te ontkomen, vonden de rechercheurs het de eenvoudigste weg om te zeggen, dat de man zijn haar geverfd had. De confrontatie met den onschuldigen ver dachte in Eindhoven liep af, zooals te ver wachten was. De getuigen herkenden in den betrokken persoon den man niet, dien zij op den bewusten avond te Berkel-Enschot had den gezien. De heeren „rechercheurs" hielden, ondanks dit alles, hun beschuldiging tegen den „ver dachte" vol Het raadslid L. (een afgevaardigde van 't „Kath. Zuiderfront") bracht zelfs bij de laat ste begrootingsdebatten deze zaak ter sprake en verweet de Tilburgsche politie de zaak niet ernstig te hebben onderzocht. De burgemeester die hiervan meer wilde weten, stak zijn licht op bij de politie en kwam tot de conclusie, dat de man die als schuldig werd gebrandmerkt, geheel on schuldig was. De z.g. schuldige, die door de „recher cheurs" werd achtervolgd en aan de tand gevoeld, was op den dag, dat de diefstal te Tilburg plaats vond, inEngeland. Zijn pas wees uit dat deze te Dover afgestempeld was, enkele aagen vóór den bewusten datum en daarna opnieuw afgestempeld op het vliegveld Croydon enkele dagen nadat de diefstal gepleegd was. De feiten toonden dus overduidelijk de onschuld van dezen per soon aan. Thans heeft de Tilburgsche politie op nieuw in deze zaak ingegrepen. Zij heeft tegen de beide „rechercheurs" proces-ver- baal opgemaakt wegens hun valschelijk op treden als politieman, terwijl van Tr. boven dien nog een verbaal kreeg wegens smaad. BIJBELSCHE VERTELLINGEN VOOR ONZE KLEINTJES DOOR W. G. VAN DE HULST Met vele gekleurde en zwarte platen van Ismes In prachtband f 5.75 Bij den boekhandel en bij de uitgevers i N.v.B.J.SPRUYr$ UITG..MIJ, AMSTERDAM Postrekening 18657 Heerengracht 112 Telef. 45041 De terreur in Palestina De in de laatste weken door de autoritei ten in het werk gestelde pogingen om' het terrorisme te onderdrukken, schijnen een gevoelige slag te hebben toegebracht aan de opstandige beweging. De politie is er van overtuigd, dav de daders der aanslagen lid zijn van twee benden, elk zestig man groot, en optredende in het Noorden en Zuiden van Palestina. Deze terroristische formaties ontvangen steun en munitie uit het buitenalnd. Zij zou den o.m. de vorige week 600 Palcstijnsche ponden en ontploffingsmiddelen ontvangen hebben. De politie heeft drie der vermoede lijke moordenaars van den gouverneur-gene raal Andrews gearsesteerd. Een hunner heeft een volledige bekentenis afgelegd. De drie individuen waren lid van de terroristi sche organisatie van Sjeik Izzedoine Kas- sam. Bovendien heeft de politie den leider van een gewapende bende in het Noorden, Badallah Asbah, gearresteerd Zoo zijn gister in Oost-Nederland tal van huisvaders den dag begonnen. De sneeuwval was den vorigen dag zoo geweldig geweest, dat tal van woningen waren geblokkeerd. De windstille hoekjes hadden de sneeuw vergaard en opgehoopt, op enkele plaatsen wel anderhalve meter hoog. Dat moest eerst opgeruimd. Anderen, 't waren de werkloozen, hadden nu plots werk gevonden en een groot leger is in den grijzen morgen van den lichten den dag uitgetrokken, met schop en bezem gewapend, om stoepen en trottoirs schoon te maken. Zeven stuivers voor een normale stoep, een bedrag, waaraan een behoorlijk dag loon te verdienen was. Gemeentelijke ver ordeningen, zooals Arnhem die heeft, die voorschrijven dat voor negen uur de sneeuw van het trottoir voor de woning verwijderd moet zijn, leveren niet voor alle menschen 6chade pp. Maar lastig is het. Ach, wat beteekent die laist, als we den melkboer en den groenteman zien voort zeulen achter zijn kar, waarvoor hij aan een touw al een extra mannetje gespannen heeft. Wat beteekent die last als we den postbode zien gaan, moeizaam loopend door de sneeuw en die nochtans zorgt, dat de post keurig om kwart over zeven in de bus zit. Wat beteekent die last als we den loop jongen zaen optomen tegen den sneeuw storm, die hem de adem beneemt en de oogen verblindt. Niets, dan mopperen we niet eens en dan grijpen we blijmoedig de schop en beuken op de vastgevroren sneeuwkorst. Herboren landschap Zulk een sneeuwvracht hebben we in geen jaren gezien. Bergen zijn uit de wolken gevallen en ze hebben de velden veranderd in een groot wit dek, dat zich uren ver uitstrekt. Slechts de verkeerswegen trekken groote bruine strepen door het landschap, dat nu plotse ling herboren is in wintertooi. Wie in de landgoederen van Arnhem een kijkje gaat nemen, waant zich in een sprookjeslaoil. Een paleis van witte dons. De scherpe noordenwind heeft de sneeuw hoog tegen de natte boomstammen opge jaagd, ze er aan vastgehecht door zijn kouden adem, die het water tot ijs deed stollen. De takken en twijgen hangen zwaar neer onder een centimeters dikke laag van het smetteloos witte. Zoo ziet men 't land schap slechts een enkele maal 's jaars en nu in verband met de hoeveelheid, welke viel, een enkele maal in zijn leven. Het herboren landschap met zijn vele en steile hellingen, biedt voor jong en oud een reusachtig genot. De sleetjes worden voor den dag gehaald en men gaat zooals men het in Arnhem typisch dwaas zegt: sleetjerijden. De leut diie daaraan is, laat zich gemakkelijk be grijpen. De sleetjes worden aan elkander gekoppeld en bemand met acht, tien, zelfs twaalf koppen, gaat het met een geweldige vaart naar beneden. Gevaar kent men nip' en het gejuich va«n de „rijders", die over de spiegelgladde haan naar beneden vliegen fs niet van de» lucht. In de omgeving van Arnhem heeft men zelfs de ski's opgezocht en men benut de? ongezochte gelegenheid om deze buitenland- sche sport ook hier te beoefenen. Het gaat nu.... maar 't is toch maar kinderspel vergeleken bij het buitenland. Sneeuw in de stad ïvfat geeft Ös sneeuw aan de stad gen wer K. te Almelo, wegens het niet tijdlgl aangifte doen van het feit, dat vee van heml aan mond- en klauwzeer leed. K. zeide, dat hij niet geweten had, dat het vee besmet! was. Volgens den Kantonrechter had hijl echter geen aangifte gedaan, om melk tol kunnen blijven afleveren. Hij veroordeelde hem conform den eischi tot vier honderd gulden boete, subs, tweo maanden hechtenis. Tweede Kamerlid veroordeeld Tot betaling van 1000 wegens beleediglnfli Wegens het feit dat in een publicatie in! het maandschrift „Landbouw en Maatschap- pij" het lid der Tweede Kamer, de heer TL S. van Houten den heer S. Velling te Leeuwarden had aangewezen als de schrij ver van een bepaald artikel, heeft de recht bank te Groningen genoemd Kamerlid wegens beleediging veroordeeld tot betaling! van een som van duizend gulden, waarbij de rechtbank xevens den heer Vellinga gerech tigd heeft verklaard dit vonnis op kostert van den veroordeelde openbaar te maken door aanplakking in het paleis van Justitia te Groningen en te Leeuwarden. Nieuw gebouwde Portiekhulzen te koop, op eigen grond te Den Haag. Modern ingericht en voorzien van waschtafels, douchecel, enz., enz. Gunstig gelegen. 10 Rente van Uw geld! ALGEMEEN BEHEER L. v. MEERDERVOORT 259 DEN HAAG IN AMSTERDAM? IDan naar het kantoor van L. BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118-119, Tel. 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, adminisireeren en I verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden Woninglijst en Inlichtingen GRATIS

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2