llieuiuf IViitsdjr Cfottmttt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BEPERKING VAN LOONARBEID Gemeenteraad van Rotterdam Nieuw Sanatorium bij „Veldwijk" P B N A Ernest irroy abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct No. 6265 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 56936 ZATERDAG 11 DECEMBER 1937 18e Jaargang abbertentieprijjtn: Van 1 tot 5 regels Elke regel meer0.22'It Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 De gehuwde vrouw in 't gezin Wie zegt „de gehuwde vrouw mag niet werken", bedoelt daarmee natuurlijk geenszins dat alle arbeid haar verboden dient te worden. Ook voor de gehuwde vrouw is een werktaak weggelegd, een zeer zware en vermoeiende taak, waar mee de huisgenooten niet zelden al te weinig rekening houden. Het ware in menig geval te wenschen dat deze taak verlicht of verdeeld kon worden, maar het zou wreed zijn de gehuwde vrouw deze natuurlijke en door God gezegende arbeid af te nemen want de Schrift spreekt haar zalig in het voeden en op voeden van kinderen. En het gaat dus rechtstreeks tegen Gods ordinantiën in, wanneer het communisme het gezin ont bindt, opdat ook de gehuwde vrouw in het „productie-proces" opgenomen kan worden. Helaas geschiedt zulks Vrijwillig of ge dwongen al te veel ook in ons land. Ge dwongen, omdat de gehuwde vrouw loonarbeid moet verrichten teneinde het gezinsinkomen op draaglijk peil te bren gen: vrijwillig, omdat het in de regel kleine gezin door cumulatie van inkomens naar hooger, weelderiger levensniveau streeft. Aan die arbeid in onderneming en be drijf denkt men als men het beginsel ver dedigt „de gehuwde, vrouw mag niet werken." Een beginsel, dat minister Romme thans in wettelijke regelen wenscht vast te zetten en dat hij met deze klare, fiere Christelijke taal aldus verde digt: Ik zie dit vraagstuk vooral als een zaak van beginsel: '„De overheid behoort zich openlijk te scharen aan de zijde van hen, die meenen, dat de gehuwde vrouw, door het enkele feit, dat zij gehuwde .vrouw is, haar levenstaak heeft in haar gezin en dat het gezin beschermd dient te worden, zooveel mogelijk, tegen het verrichten van beroepswerkzaamheden door de gehuwde vrouw." Dit is een eenvoudige, maar zuivere waarheid. Het gaat als men het heel scherp wil zeggen niet om het belang der gehuwde vrouw, maar om het welwezen van het gezin. De Minister streeft na: bescherming van het gezin, dat genoemd wordt „een zóó waardevol element in de maatschappij, dat, waar mogelijk, in het algemeen belang tegen ongezonde gezins verhoudingen moet worden opgetreden. Hiermee wordt in eens alle waarde ontnomen aan alle betoogen welke uit gaan van de stelling, dat de gehuwde vrouw recht heeft op vrijheid en zelf standigheid en wat dies meer zij.. Dat heeft er niets mee te maken: de vrouw die huwt spreekt daarmee in feite uit, dat zij een andere, een hoogere en misschien zelfs moeilijker levenstaak op zich neemt, maar in elk geval een geheel andere. En de bedoeling der Regeering is om voor zoover het harde leven zulks niet belet de gehuwde vrouw in staat te stellen die nieuwe arbeid zoo goed mo gelijk te vervullen. Dit laatste houdt als vanzelf in. dat uitzonderingen op de regel gemaakt wor den. Wanneer de vrouw van den wefk- looze of van den man, die siechts een half inkomen verdient, loonarbeid verricht, dan is dat feit te betreuren, doch het ware onbarmhartig deze uiting van moe derliefde en gezinszorg te verbieden. Het is abnormaal dat de vrouw kostwinster moet zijn, doch die abnormaliteit stelt on ontkoombare eischen. Voorts mag overwogen worden al is het niet de hoofdzaak dat het in strijd is met sociale rechtvaardigheid, wanneer de gehuwd2 vrouw het werk ontneemt aan een huisvader. In deze tijden van werkloosheid mag ook op dit argument ^elet worden. Ook de regeering dient dit te doen als zij overgangsbepalingen maakt. Deze zijn natuurlijk onmisbaar, doch men voorkome tot elke prijs dat hierbij de schijn van bevoorrechting worde gewekt. Nu reeds Om den lezerskring extra te vergrooten Wie zich heden op ons blad abon neert, ontvangt de tot 2 Januari a.s. te verschijnen nummers met inbe grip der Zondagsbladen gratis. Voor aanbrengers van lezers voor minstens één jaar ir beschikbaar onze premie. Nieuwe abonné's op te geven aan ons Bureau of bij onze agenten. DE ADMINISTRATIE leeft in ambtenaarskringen de vrees, dat terwille van „hoogere dienstbelangen" menige gehuwde vrouw die toch geen kinderen „te haren laste" heeft ge handhaafd zal worden. Met name denkt mei. aan de spreuk „wie het dichtst bij het vuur zit enz." Die vrees moet be schaamd worden! Van vrijzinnige zijde zal men wel zeer principieel stelling nemen tegen het ko mende wetsvoorstel. Men moge dan echter bedenken dat zeer velen die geen godsdienstige bezwaren hebben tegen loonarbeid der gehuwde vrouw zich niet kunnen vereenigen met het feit, dat de vrouw den man op de arbeidsmarkt ver dringt. Zelfs wanneer het ongehuwde vrouwen betreft zooals b.v. de con ductrices op de tram merkt men tel kens de weerzin ook van vrouwen tegen zulke maatregelen. Er leeft nu eenmaal in breede kringen een onuitroeibare en in wezen Christe lijke opvatting dat er al of niet omschre ven rechtsregelen zijn op het terrein van de arbeid welke men niet ongestraft kan overtreden. Daarom gelooven wij dat het voor ontwerp van wet van Minister Romme in het land meer sympathie vindt, dan de tegenstanders ons willen doen gelooven. De Tunnelbouw te Gouda Een rijkssubsidie van 125000 7 Aan het antwoord van Ged. Staten van Zuid-Holland op de desbetreffende opmer kingen van de commissie uit de Prov. Staten inzake het wegenverslag wordt het volgende ontleend: De vraag, of het redelijk is, dat van pro- vinciewege de eisch wordt gesteld, dat het rijk eveneens een bijdrage van ten minste 75.000, moet verleenen in de bouwkosten van een tunnel onder de spoorbaan 's-Gra- venhage—Utrecht, wordt bevestigd beant woord, omdat ook het rijksbelang bij de tot standkoming van dezen tunnel is betrokken. Immers, het rijk legt niet alleen de hoofd wegen aan door het gehcele land. doch zorgt tevens voor de verbinding van steden van eenige beteekenis ozoals Gouda met die wegen. Aangezien zonder den bouw van dezen tunnel geen behoorlijke aansluiting kon wor den verkregen, is het redelijk, dat ook het rijk een bijdrage verleent. Naar Ged. Staten ter oore is gekomen, zou er dan ook sprake zijn van het verleenen van een rijksbijdrage van f 125.000 H.Ms. „Hertog Hendrik" H. Ms. pantsersohip „Hertog Hendrik" onder bevel van Kapitein-Luitenant ter Zee le Klasse L. F. Klaassen, is gister te Gi braltar aangekomen. Ott&e en)tto&crne^t|)iUergenS).RaaTtifS 4/4Jcl;emue£$? tel: uw* ^Daotf etiiattv Nieuwe Gezant te Brussel Benoeming van Mr. B. Pb. baron van Harinxma thoe Slooten Naar verluidt zou Mr. B. P h. baron van Harinxma thoe Slooten, sinds 15 Maart 1933 tijdelijk zaakgelas tigde bij de Turksche. en Bulgarijsche Regeeringen, mr. Patijn te Brussel als gezant opvolgen. De P.T.T. op Eerste Kerstdag Dit jaar valt deze feestdag op een Zater dag. Van verschillende zijden worden ons vragen gesteld op welke wijze de dienst op die dag wordt uitgevoerd; aldus schriji „Door Plicht tot Recht" en het antwoordt daar als volgt op: Voor de tweede Kerstdag- als deze op een Dinsdag of een Zaterdag valt, wor den te dien opzichte afzonderlijke rege lingen getroffen. Voor de eerste Kerstdag, op Zaterdag vallende, is dienaangaande niets bepaald Thans behoort dus de in het A.R.R. en het D.A.P.T.T. algemeene regel te wor den gevolgd. Voorop sta dan dat feestdagen geen Zondagen zijn. Op de eerste Kerstdag kan daarom aan ieder ambtenaar dienst worden op gedragen met deze restrictie dat de werktijd in verband met de aard der werkzaamheden niet overmatig zij en be hoorlijk door rusttijd wordt onderbroken, alsmede dat alleen bij onvermijdelijkheid dierst wordt gcëischt en bovendien dal. de regeling zoo is, dat ieder zooveel mogelijk zijn Kerk kan bezoeken en in 7ijn rust zoo weinig mogelijk wordt beperkt. Deze feestdag heeft dus met de Zondag niets te maken, 't Is geen Zondag, word! daarmede ook niet gelijk gesteld, doch een dag waarop de dienst tot de kleinste proporties wordt teruggebracht. Zoo opgevat kan er natuurlijk geen sprake van zijn. dat de beperkte dienst op die dag overwerk zou zijn. Zelfs niet al zou een volledige dienst worden gevraagd- Sneltrein verbrijzelt vrachtauto Een doode, een ernstig gewonde Gisteravond is op den onbewaakten over weg nabij Akkrum een groote ledige zes- wielige vrachtauto, welke afkomstig was uit Dokkum, door den sneltrein van Zwolle naar Leeuwarden aangereden en vrijwel geheel vernield. Er zaten twee mannen in de cabine, die op het laatste mo ment uit den wagen sprongen. De auto kan telde en een van beiden kwam er onder te recht, met het gevolg, dat hij onmiddellijk werd gedood, zijn metgezel liep ernstige kneuzingen op en is in bewusteloozen toe stand naar een in de nabijheid gelegen wo ning vervoerd. Indien mogelijk, zou hij naar het ziekenhuis te Leeuwarden worden overgebracht. De dokters van Albada en Dijkstra ver leenden de eerste hulp. De trein had een half uur vertraging. Dat is geen Nederlandsch In de memorie ven antwoord van den Minister van Onderwijs, op het verslag der Tweede Kamer over zijn begrooting lezer, we, dat de Minister aanvankelijk geneigd was voor het Rotterdairische orkest een uitermate bescheiden bedrag uit te trekken ,,Ten slotte heeft hij evenwel de eisch van het huidige financieele beleid der regeering moeten laten overwegen". Overwegen? vraagt de Volkskrant Bedoeld is uiteraard niet overwegen, in de zin van nadenken over: ik heb uw denkbeeld overwogen. Bedoeld kan nk njet zijn over wegen in de beteekenis vau nóg eens wegen: ik heb de koffie over- gewogen om mij te vergev. of het ge wicht klopt Wat is er dan bedoeld? Bedoeld is. zwaarder laten wegen dan, een letterlijke vertatling van het Duitsche ber wie- ge n.Maar Nederlandsch is het niet En dat in een staatsstuk over Onder wijs! O dierbare moadertaall De Zondagsrust te Schagen Een adres aan den Gemeenteraad In de gemeente Schagen worden jaar lijks twee Zondagen door de kermis in be slag genomen. Ook werd dit jaar de rustige sfeer in deze gemeente gestoord door mu ziek op ongewenschte tijd en door 'n onchris telijke bokswedstrijd bij gelegenheid van de gehouden winkelweek en tentoonstelling. Naar aanleiding hiervan hebben zich een ouderling van de Geref. Kerk van Schagen en de deken-pastoor daar ter plaatse met een adres tot den Gemeenteraad gewend, waarin met verwijzing naar de desbetreffen de passage, in de Troonrede,, dringend ver zocht wordt de gemeenteverordeningen op het punt van de Zondagsrust te doen hand haven en in den geest van de Troonrede aan te vullen met bepalingen, die de gewraakte feiten zooveel mogelijk beperken op publie ke plaatsen en terreinen van Hr Ms Hertog Hendrik Op het departement van Defensie is het bericht ingekomen, dat H.M.s pantserschip „Hertog Hendrik" op 10 December van Gi braltar naar Den Helder is vertrokken. DE ..ALGEMEENE FRIESCHE" te LEEUWARDEN is de grootste ONDERLINGE LEVENS VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ In Nederland Verzekerd kapitaal RUIM 294 MILLIOEN GULDEN De eerste stap naar een nieuwe Petroleum-haven Spreektijd-rantsoeneering Financieele beslommeringen (Van onzen Rotterdamsohen redacteur) De Gemeenteraad van Rotterdam is begonnen aan het j aarlij ksch be- grootingsdebat. Alvorens daarin, zooals gebruikelijk, eenige middagen en avonden onder te duiken, is een agenda van voorstellen afgehandeld, waarbij om, de belangrijke beslissing is genomen om aan een ongenoemd buitenlandsch oliecon cern optie te verleenen op de huur van een onder Pernis gereed te maken terrein aan diep water van 18 H.A., met uitbreidings- mogelij'k'heid van ten minste 6 H.A., tegen een huurprijs van resp. 40 en 30 cent per M.2 voor grond langs het oeverfront en meer dan 200 M. daarvan verwijderd. Voorts is f 100.000 gevoteerd om het bedoelde terrein in orde te maken. Bij den prijs is inbegrepen de voorwaarde, dat de gemeente van bedoeld concern een terrein onder Maasland zal over nemen. De aanneming van dit voorstel betee- kent vermoedelijk het nemen van de eerste maatregelen voor den aanleg van een nieuwe petroleumhaven. De begrotingsbehandeling werd nog voor afgegaan door een debatje over de rantsoeneering van den spreek- t ij d. evenals dit het vorig jaar is geschied. Mr. A. de Jong (a.r.) die er op wees, dat hij het vorig jaar bij de replieken 3!^ minuut kreeg en daarom van het woord had afgezien, noemde de voorgestelde behandeling een paskwil van een begrootingsbe- handeling. In antwoord aan den heer Van Burink, die ook bezwaar maakte, omdat tegelijk met de begrooting verschillen de belangrijke onderwerpen aan de orde worden gesteld, merkte de voorzitter, burge meester Droogleever Fortuyn, on, dat dit college niet anders doet dan de tra ditie voortzetten. Waarop de heer Van Bu rink snedig interrumpeerde: „Zooals het •met ales doet". De spreektijd-rantsoeneering werd met 32 tegen 6 stemmen aangenomen: tegen enkele kleine partijen en Mr. A. de Jong. De algemeene beschouwing e over de begrooting zijn daarna ingezet en zijn thans in vollen gang. De as. spreker Mr. T. de Jong merkte o.a. op, dat dit s.d-.-college in geen enkel op zicht, voor zoover dat mogelijk zou zijn, za kelijke perspectieven opent. De groote lijn ontbreekt om ons op eigen kracht uit de DOKTER KRIJGT ONGELUK BIJ HULPVERLEENING Ernstig verkeersongeval te Loenersloot Twee gewonden naar het ziekenhuis Men meldt ons uit L 0 e n e n: De Rijksstraatweg Amsterdam Utrecht was gister in verband met 't feit dat de neervallende natte sneeuw op den ijskouden grond snel bevroor, levensgevaarlijk. Nabij Loenersloot deed zich tengevolge van de gladheid een ernstig ongeluk voor, waarbij de 28-jarige G. zwaar werd gewond. De man reed per rijwiel en wilde zich huiswaarts begeven. Een vrachtauto kwam hem achterop gereden. Toen de auto naast den wielrijder reed, schijnt G. geslipt te zijn. De fietser viel tegen de auto en werd hier hij zwaar gewond. Hij had een schedelbreuk en een hersenschudding bekomen, twee ge broken ribben en verschillende verwondin gen aan het gelaat opgeloopen. Met de hulp- verleening van het slachtoffer deed zich n->g een ander tragisch ongeluk voor, waarbij de geneesheer, die was ontboden vrij ernstig werd gewond. De zwaargewonde wielrijder was na het ongeval terstond een langs dm weg staande woning binnengedragen, van waaruit telefonisch een dokter te Baaui brugge werd gewaarschuwd. Daar Dr. Geurtsen uit Baambrugge ziek te bed ligt, verscheen spoedig de plaatsvervan ger op de plaats van het ongeval. Toen deze de woning, waar het 6lachobffer binnege- dragen was, wilde binnengaan, kwam hij zoo ongelukkig te vallen, dat hij vrij ernstig gewond werd. Hij bleek een hersenschud ding te hebben en werd ter observatie over gebracht naar een ziekenhuis te Amsterdam. Toen de dokter dus niet in staat bleek hulp te verleenen, werd in allerijl Dr. Gor- tel uit Abcoude ontboden en deize verleende aan de beide gewonden de eerste hulp. De zwaar gewonde fietser is op last van den geneesheer naar het O. L. Vrouwengasthuis te Amsterdam vervoerd. precaire situatie te helpen. Het college schijnt ailles van het Rijk te verwachten. Maar waarom dan het Rijk zoo als boe man af te schilderen? Spr. wil dat wel met een korreltje zout nemen en in aanmer king nemen, dat achter het college de p a r tij riaat, maar op den duur moet het funest werken als altijd maar getracht wordt op het Rijk te leunen, In het leunen op de eischen van het Rijk ziet spr. eens' demagogische speculatie. Kreeg men alles wat men van het Rijk eisdht dan zou er nog een gat in de begrooting blijven van 5 millioen. Verwijzen naar het Rijk is vlucht voor eigen verantwoordelijkheid. Wat de toekomst betreft, die is zoo zwart als de nacht en beladen met de onmetelijke schul den uit het verleden. En de toekomst zal zijn eigen nieuwe eischen stellen. Inrichting voor 100 bedden Volgende maand aanbesteding (Van onzen Gelderschen Redacteur) „Veldwijk", de oudste stichting van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van Zwakzinnigen in Nederland heeft nog niet de zoo noodige uitbreiding ondergaan, die alle andere stichtingen van deze vereeniging gekregen hebben. „Bloemendaal" te Loosdumen kreeg „Ockenburgh", „Dennenoord", „Wolfheze en „Vogelenzang", kregen hun zg.n open afdeelingen, maar „Veldwijk" bleef tot nu toe steeds hetgeen het geweest was. Zooals reeds gemeld werd, zal nu te Ermelo het Sanatorium voor zenuwzieken worden, ook een „open afdeehng'Dit be- teekent dat er patiënten kunnen worden opgenomen en ontslagen, zonder machtiging van den Officier van Justitie, voor rekening van de overheidsinstellingen. Op eigen bodem Het nieuwe Sanatorium zal verrijzen op eigen terrein van de vereeniging, een stuk boschgrond, grenzende aan de stich ting „Veldwijk", van 8 h 10 H.A. groot. Het terrein is gelegen aan de andere zijde, dus zuidelijk van de spoorlijn AmersfoortZwolle, in de gemeente Ermelo, en was tot op heden niet benut. Toen de plannen ontworpen waren, heeft het Staatsbosohtoeheer aanvankelijk bezwa ren geopperd tegen het hakken van een groot deel van het hout, dat noodgedwongen val len moet. Men is evenwel gezwicht voor het argument dat het natuurschoon in de ge meente Ermelo, die toch over bebossching voldoende beschikt, meer gebaat was bij den bouw dezer inrichting en de aanleg van een goed te onderhouden park, dan met een stuk vrij verwaarloosd bosch, al heeft dat nu ook vrije wandeling. Om het sanatorium zal een groot park wonden aangelegd met op den voorgrond, juist tegenover het station Ermelo, een kolos sale vijver, die voor de patiënten prettige zitjes en dus veel genot bieden zaL De nieuwe inrichting De bouw van het sanatorium staat onder architectuur van den heer E. J. Rothuizen te Arnhem. Het gebouw zal een totaal oppervlakte krijgen van ongeveer 2750 M2. en het is zoo gepro jecteerd (niet geheel symmetrisch), dat alle zalen, waarin patiënten verblijf hou den, op den zuidkant liggen, dus altijd van de zon, als ze schijnt, kunnen pro fiteered Het zal honderd bedden bevat ten, vijftig mannen en evenveel vrou wen; 38 voor eerste- en tweede- en de rest voor derde klas patiënten. Zooails de voorloopige parspectief-teekening aangeeft (het komt niet zoo sterk uit omdat diverse wijzigingen zijn aangebracht) zijn de afdeelingen van het gebouw gegroepeerd een geheel gesloten binnentuin, waar patiën ten en bezoekers een rv >tige, van de buiten wereld afgesloten, wandelgelegenheid vin den. De vier afdeelingen, geprojecteerd op de vier hoeken, zijn eigenlijk los van elkaar liggende paviljoens, resp. voor mannen eerste en tweede klasse en idem derde klasse. Het geheele middengedeelte ii dan voor wat men noemt economie (admini stratie, doktersverblijven, medicamenten enz.) Elke afdeeling heeft voor zichzelf eer sterfkamer, drie separeerkamers, een isoleer- kamer, een permanent-bad, dagverblijven er werkkamers voor de patiënten. De watervoorziening is zoo geregeld, dat ix de waschtafels en de baden een maximum temperatuur van 35 graden sléchts bereik baar is, waardoor het verbranden der patiën ten voorkomen wordt. Ds eerste en tweede klasse-afdeelingen hebben afzonderlijke slaapkamers voor de patiënten, de derde klasse zaaltjes met zes bedden. Behalve enkele andere verbeteringen (men leert bij iederen bouw) zijn in dit gebouw ontworpen een tweetal gas- en scherf-vrije kelders, waarin de patiënten geborgen kunnen worden bij een even- tueele bomaanval van. vliegtuigen. Het is een angstig toeken van den tijd, dat men bij den bouw van een sanatorium daar mede moet rekenen. De ligging van deze inrichting, in de omgeving van de kazer ne-terreinen te Harderwijk, maakt het echter noodzakelijk. Wij vernemen verder, dat de voorbe reidingen voor den bouw zoover gevor derd zijn, dat volgende maand de aan besteding zal plaats hebben. Voorloopiqe gevclperspeetief van het nieuwe sanatorium van de Vereeniging voor Chr Verzorging van Krankzinnigen, dat in 1938 zal worden gebouwd te Ermelo. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD. De Tweede Kamer heeft de Onderwijs- begrooting behandeld. Dr. Moller heeft een spelling-motie ingediend. Onze nieuwe gezant te Brussel. Gister is de ledenvergadering van de Ned. Chr. Landarbeidersbond voortgezet. Gisteravond is nabij Akkrum een vracht auto door een trein verbrijzeld; één per soon werd gedood en één ernstig gewond. Bij Loenersloot zijn tengevolge van de gladheid een wielrijder en een behande lend geneesheer ernstig gewond. Financieel Weekoverzicht. Een zware spoorwegramp in Schotland heeft 34 dooden en omstreeks 40 gewon den geëischt. Een terroristen-complot tegen den Franschen minister Delbos ontdekt. De' vrienden van den massa-moordenaar Weidmann melden zich bij de politie. N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 3VZ Pandbrieven a- IOOV4 (Koers van omwisseling 100 U kunt deze man worden! Hoe staat hel echter met Uw theoretische' ontwikkeling P B N A, het Nederlandsche Technicum, Arnhem, geelt reeds bijna 25 jaar met groot succes schriftelijke cursussen op het gebied van BOUWKUNDE. WATERBOUW. KUNDE, WERKTUIGBOUWKUNDE, ELEC- TR£>TECHNIEK en CHEMIE. Zend deze Uw 1 als afzender aan PBNA-ARNHEN BETONHOUT KISTENHOUT HOUTHANDEL „ALBLAS'Vv. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te 's-Gravenhage, Fahrenheit- straat 343. Rotterdam, Zwaanshals 119-121 TRIPLEX' Vraagt prijs LIJSTWERK VRAAGT Champagne Het merk voor de a.s. feestdagen Generaal Agent: ANDRE KERSTENS, Tilburg •lIJJtS-TlUfOON STftOQMENP WAftM •QA-R H KOUD VAT ft 00 ALU KAMC9S KAMEOS WET ONTBIJT-P-3." NET BADKAMER -f-4.- Verplichte verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid Commissie van onderzoek geïnstalleerd Gister heeft de minister van Waterstaat, Mr. Dr. Ir. J. A. M. v a n B u u r e n. in tegen woordigheid van den minister van Justitie, Mr. G o s e 1 i n g, de commissie geïnstalleerd, welke tot opdracht heeft een onderzoek in te stellen terzake het verdicht stellen van ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van de aansprakelijkheid volgens de wet, voort vloeiende uit het gebruik van motorrijtuigen Suriname en de koffiecrisis Sluiting van ondernemingen PARAMARIBO, 10 Dec. (Aneta). De koffie crisis. welke het gevolg is van de recente groote prijsdalingen, heeft voor Suriname ernstige gevolgen. Verscheidene onderne mingen zijn reeds stilgelegd en alle onder nemingen van de West-Indische Cultuur- bank zullen na den oogst gesloten worden. In kringen van belanghebbenden is men ran oordeel, dat de houding van het gou vernement teleurstellend moet worden ge noemd en dat geen voldoende hulp wordt verschaft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1