De Vestigingswet Kleinbedrijf DINSDAG 7 DECEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. Binnen afzienbaren fijd van merkbaren invloed Inhoud en strekking van de wet Middenstandsbonden in actie NU de Vestigingswet Kleinbedrijf, sedert 9 April 1937 in werkin ggetreden, binnen afzienbaren tijd van merkbaren invloed zal gaan worden, is het gewenscht van inhoud en (trekking der wet een korte uiteenzetting te geven, om degenen, die er zich straks naar pillen moeten gedragen eenigsrins wegwijs te jnaken. Oorsprong en hoofdkenmerken fler wet De wet dankt haar ontstaan aan de moei lijkheden, die vooral in de crisisjaren naar voren kwamen, in het middenstandsbedrijf. Zij geldt zoowel voor groot als kleinbedrijf Jn zooverre deze zich bezig houden met den detailhandel. Wanneer, zoo zegt art. 1. een of tneer rechtspersoonlijkheid bezittende ver- eenigingen van ondernemers in een tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid daartoe het verzoek doen, kan bij algemeene maatregel van bestuur worden bepaald, dat een inrichting niet zal mogen worden geves tigd zonder vergunning van de Kamer van Koophandel. Hieruit blijkt, dat alleen op zoek van het bedrijfsleven zélf de kan worden gebonden aan een vergunning. Van een dwingend voorschrift van boven af kan geen sprake zijn, indien initiatief uit eigen kring achterwege blijft. De taak van de Regeering is dus uitsluitend een steunen wat in de organisaties zelf is gegroeid. Samenvattend kan men zeggen, dat de hoofdprincipes van de wet op het volgende neerkomen: le. Vestigingseisehen worden alleen gesteld, wanneer er uit de kringen van betrokke nen om gevraagd is. 2e. Ieder blijft vrij zich te vestigen op voor waarde, dat hij voldoet aan de vestigings- eischen. Het is daarom verkeerd te spre ken van een „gesloten" bedrijf. Se. Zoowel groot- als kleinbedrijf in den de tailhandel zullen zich hebben te schikken naar de gestelde voorschriften. 4e. Geen vestigingseischen zonder opleidings mogelijkheid om zich daarin te bekwamen. Wie moeten aan de vestigingseischen voldoen? Wanneer voor een bepaalde branche vesti gingseischen zijn gesteld, zullen daaraan moeten voldoen: le. De ondernemer, die een zaak nieuw begint. Is dit een alleen handelend per soon, dan moeten de drie vereischten in hem aanwezig zijn. Anders staat het wanneer twee of meer personen de drijven. Dam moeten deze gezamenlijk aan de eischen voldoen. 2e. Degenen, die hun zaak uitbreider met een inrichting, waarop vestigings eischen van toepassing zijn. 3e. Hij, die, of zijn het er meer, degenen die en zaak overnemen en verder de ïieuwe beheerder, die in de plaats ran een ander treedt. Men kan dus n het algemeen zeggen, dat bij vijziginginde pe De vestigingseischen Welke vestigingseischen kunnen nu gesteld worden? De wet noemt er drie n.L die handelskennis, vakbekwaamheid en credietwaardigheid. De handels kennis, welke vereischt wordt zal het mini mum bevatten van hetgeen met rede kan worden gevorderd van ieder die zelfstandig een zaak wil drijven. Er zal worden voortge- fxwwd op het verworvene in de lagere school en de eischen der practijk zullen tot richt snoer dienen. Wie zich voor dit onderdeel wil bekwamen zal een speciale cursus kunnen Volgen ter verkrijging van het „Midden- Itandsdiploma". Ook hier berust het initiatief weder bij de bedrijfsgenooten zelf, die voor de opleiding zullen moeten zorgdragen. De middenstandsbonden hebben in overleg met het Departement zich de zaak reeds aange trokken en o.a. de Hanze heeft een 150-tal cursussen georganiseerd met 4 a 5000 leerlin gen, terwijl de beide andere bonden eerst daags ook in dit opzicht zullen aanvangen. De practijk zal nu zoo zijm, dat hij die in 1 bezit is van het middenstandsdiploma a den eisch van handelskennis voldoet. De examens staan onder Regeerlngs- toezicht en zullen georganiseerd1 woerden door de middenstandsbonden en, hoe wel de opleiding vrij is, doet men toch goed zich terdege te overtuigen, of particuliere cursussen, die reeds hier en daar worden aangeboden, voldoende ingesteld zijn op de examens. Wanneer de cursus uitgaat van de midden- Itandsbonden zal dit vanzelf het geval zijn. Voor de ouderen, die zich willen vestigen, liggen stoomcursussen, voordrachten en der gelijke in de bedoeling. Wat nu de vakbekwaamheid betreft ls aan de vakorganisaties opgedragen in de oplei ding te voorzien. Het „Leitmotiv", dat alles lijn oorsprong en uitwerking moet vinden het bedrijf zelf, treft ook hier weer. Het vakonderwijs zal goedkoop en gemakkelijk bereikbaar moeten zijn en zooveel mogelijk dienen aan te passen op hetgeen in de werk plaats is geleerd, waar de opleiding het best kan aanvangen. De vakcursussen hebben dus een aanvullend karakter toet als sluitsteen het vakdiploma. De cur sussen zijn zoo gedacht dat ieder, waar ook in den lande, er nog per fiets kan komen. Overgangsmaatregelen zullen vanzelfsprekend hiet gemist kunnen worden om geleidelijk aan den nieuwen toestand aan te passen. Wie bij de Kamer van Koophandel een vergunning tot vestiging vraagt zal dus voor de eischen van handelskennis en vakbe kwaamheid doorgaans kunnen volstaan met het toonen van de behaalde diploma's. Hoe zit het nu met de credietwaardigheid? Hier is niet een voor elk geval passend sche ma aan te geven. Plaats van vestiging, milieu en stand maken een afzonderlijke beoordee ling noodig. Een niet gemakkelijke taak rust hier op de schouders van de Kamers Koophandel, welke zullen hebben le maken of im een bepaald geval aar Vereischte van credietwaardigheid wordt vol daan. Vooropstellende dat het gaat om r toumeischen, zal de richtlijn wel deze zijn, dat het bedrijfskapitaal voldoende moet Wezen om een jaar lang de zaak te drijven, Waarbij uitgegaan wordt van de gedachte, dat els de zaak is „ingeloopen" het volgend; jaar toet winst kan worden gewerkt. Verder zal minstens de helft van de inventaris contant moeten kunnen worden betaald terwijl, wan neer gelden ter leen zijn opgenomen, de voor waarde wel zal wordien gesteld, dat dit binnen een zekeren termijn niet opvraagbaar Maar, zooals gezegd, dit punt staat grooten- deels ter beoordeeling van de Kamers van Koophandel, zoodat we dienaangaande slechts Veronderstellenderwijs kunnen spreken. De Blgemeene maatregel van bestuur, die zoowel kier als inzake de beide andere eischen de l»'n zal aangeven, dient eveneens te wonden •fgewecht. het ndeld mo b e he rordei stigin old. De wet houdt er rekening mede, dat bij wisseling van ondernemers of beheerders terstond een opvolger moet kunnen op treden en onvoorziene omstandigheden hier oorzaak kunnen zijn, dat de vereischte ver gunning nog niet in het bezit is. Daarvoor systeem van voorloopige vergunningen ingelascht. Het aanvragen der vergunning De vergunning meet schriftelijk worden aangevraagd bij de Kamer van Koophandel binnen wier gebied de zaak zal worden ge vestigd, onder gelijktijdige voldoening bedrag aan leges. De aanvrage behoort te geschieden door dengene, die als ondernemer zal optreden of wanneer er meer zullen zijn door hen gezamenlijk. Na onderzoek of de drie vereischten wordt voldaan, wordt de vergunning verleend of geweigerd. Van de beslissingen van de Kamer van Koophan del staat beroep open op den Minister. Spertijd Wanneer er vestigingseischen voor een be paalden tak van bedrijf in de lucht hangen, kan men er zeker van zijn, dat verschillen den nog even gauw een zaak zullen vesti- voor het te laat is. Op die manier zot de werking van de wet gedurende Langen tijd illusoir kunnen worden gemaakt. Daarin voorzien door den spertijd, die de strek king heeft dien toeloop te voorkomen. Voor imum twee maal zes maanden kan de Minister verbieden, dat in een bepaalde branche zaken wordien gevestigd zonder rijn toestemming. Mr. J. G. W. En omdat het publiek op 5 December zou willen koopen, adreseeerde het hoofdbestuur voor openstelling der winkels. Maar terecht stelt de Chr. Bakkerspa vroon de vol gende vragen- 1. Als er in de Ned. Banketibakkersver- eeniging plaats is voor iedere. vakman, van welke richting dan ook, waarom re kent men dan alleen met de z.g. g r o o t e groep, wier belang het is deze Zon dag open te hebben? Moet die eene ondag in zooveel jaar de zaak goed maken, zoodat daardoor in gegaan wordv rechtstreeks tegen het be ginsel van de kleinere groep? 2. Ie het wel tot de redactie doorgedron gen. dat wat de Ned. Banketbakkers Ver- eeniging doet, mede daarvan de verant woordelijkheid legt op al haar leden? Dat dus de kleine groep, welke orn des begin sels wille tegen verkoop op Zondag is mede schuldig wordv gesteld aan deze actie? En ten slotte wijst het blad er op, dat bij de Ghristelijke patroons het beginsel primair is en het belang secundair, zoodat de redac tie met haar uitspraak zelf de weg heeft aangewezen waar de Christelijke patroons thuis behooren, en wel in een eigen princi- pieele organisatiel Spoorwegen sluiten stations en halten Ingaande 15 Mei 1938 Naar wij vernemen, zullen de volgen de stations en halten, Ingaande 15 Mei 1938, voor relzigersvervoer worden gesloten: Rijswijk-Wateringen; Kethel; Wouw; Woensdrecht; 's Heer Arendskerke; Lewe- dorp; Langeweg; Nuenenj Helenaveen: America; Zevenbergsche Hoek; Gestel; Eer de; Nootdorp-Noord; Zoetermeer-ZegwaarcH Bleiswijk-Kruisweg; Zevenhuiaen-Moerka- pelle; Zwammerdam; Duivendrecht; Bun- nik; Driebergen-Austerlitz; Maarn; Maars- bergen; De Klomp; Buunderkamp; De Vlas akkers: Kleine Koppel; Hooglanderveen; Hoevelaken; Hattemerbroek; Doesburger- buurt; Ede (gemeentehuis); Dedemsvaart; Koekange; Wijster; Beilen; Hooghalen; Vries-Zuidlaren; Peperga; Oudeschoot; Stobbegat; Idaard-Roordahuizum; Wirduin; 4dorp; Gorssel; Brummen; De Steeg-Rhe- den; Oosterbeek (Loog); Bergehem; Geffen; Rosmalen; Vught (halte); De IJzeren Man; Helvoirt; Udenhout; Berkel-Enschot; Leur; Etten-Leur; Seppe; Kwadijk; Avenhorn; Westwoud; Broekerhaven; Koudum-Molk- werum; IJlst; Bozum; Mantgum; Beers; Ulsda; Veenklooster-Twijzel; Drouwen; Vil- steven; Aadorp; Nootdorp-Oost; Vught; Best; Geldroj; Heeze-Leende; Sterksel Maarheeze; Baexem-Heythuisen; Haelen; Buggenum; Linne; Maasbracht; Echt; Sus- teren; Nieuwstadt; Lutterade; Beek-Elsloo; Geulle; Bunde; Gronsveld; Maarland; Lim- mel; Eys-Wittem; Barneveld-Voorthuizen (a. d. lijn AmersfoortApeldoorn); Stroe Twello; Bathmen; Holten; Klarenbeek Voorst; Laren-Almen; Laag-Zuthem; 1/ le; Berghuizen; Ernst; Valburg; Mook-Mid- delaar; Vierlingsbeek; Meerlo-Tienray; Lot- turn; Tegelen; Belfeld; Reuver; Swalmen; Baanhoek; Arkel; Wadenoyen; Echteld; Sint Pancras; Middelweg; Spierdijk; Zui- dermeer; Bobeldijk-Berkhout; Noord-Schar- woude; Zijdewind; Oudesluis; Breezand, Koegras; Zaanbrug; Oostzaan; Oosthuizen; Blokker; Lutjebroek; Warns; Oudega: Scharnegoutum; Wieuwerd; Jorwerd; Jel luni-Boxum; Den Horn; Eext; Dalerveen; Rechteren; Veenweg; Lintelo. Wat „neutraliteit" beteekent „Bij beslissingen de vakbelangen primair" Wij wezen er reeds op dat eeai Christelijk banketbakker, maar nog georganiseerd in de „algemeene" Ned. Banketbakkers-Vereeni- ging zich in het orgaan zijner vereeniging beklaagde over de houding van het hoofd bestuur, dat geen rekening hield met d vatting van hem en zijn medebelijders in zake Zondagsrust- In verband met de actie voor openstelling Ier zaken op Zondag 5 December geeft de redactie van de banketbakkerij" nu eens een duidelijk antwoord op de vraag wat „neutraliteit" in een algemeene bond be teekent. Zij schreef nl.: Onze Nederlandsohe Banketbakkers- vereeniging is geen neutrale organisatie maar een „algemeene", waar plaats is voor ieder vakgenoot van welke richting part ijof geloof hij ook is. In onze vereeni ging komt nóch politiek, nóch geloof ter sprake bij onze vakbelangen en juist waar onze vereeniging alle schakeeringen onder haar leden telt, zijn bij overwegin gen of beslissingen de vakbelangen pri mair. Hier 9taat o.i. omonstoovelijk vast, dat. de groote meerderheid van onze vak- genooten, helaas, de verkoop op de Zon dag niet kan missen en zelfs wier be staan staat of valt met de verkoop op die dag. Het is dus geboden voor de belangen De zaak-Vrij man De Senaat bemoeit er zich mee Als voorzitter van de Commissie voor de verzoekschriften rapporteerde Jhr. Van Citters op 3 November j.l. aan de Eerste Kamer, dat een adres was ingekomen van A. W. Vrijman, oud-Rijksbouwmeester, houdende o.m. verzoek, een onderzoek te willen instellen naar hetgeen de Ministei a Financiën (Mr. Oud) te zijnen opzichte de vergadering van de Eerste Kamer van 2 Maart 1937 heeft meegedeeld, alsmede een adres van de Algemeene Katholieke Amb tenaren-vereen iging, die dit verzoek onder steunt Het merkwaardige is, zegt de Maasbo de, dat de commissie voorstelde: „deze adressen te verzenden aan den Mi nister van Financiën, met verzoek om in lichtingen en daarbij over te leggen af schrift van de beschikking, waarbij de heer Vrijman werd ontslagen, zoomede do vonnissen van de rechtbank en van het gerechtshof te 's-Gravenhage, op deze zaak betrekking hebbend". op den voorgrond getreden, door den acht- kamp op den Semmering te winnen. Hoewel nog zeer jong (hij studeert op het oogenblik nog in de wiskunde), beschikt hij over een uitnemende theoretische kennis, terwijl zijn verrassende combinaties blijk geven van veel talent. Of hij echter reeds nu rijp is voor een dereelijke match, meenen wij in twijfel te moeten trekken. Het is niet waarschijnlijk, dat Dr Aljechin deze uitnoodiging zal aannemen, aangezien hij te kennen heeft gegeven niet vóór 1939 een match om den titel te willen spelen. 't Zou ook wat veel gevraasd zijn twee jaar aaneen een match om het wereldkam pioenschap te spelen. Bovendien meenen wij dat Capablanca de eerste rechten van uit daging nog heeft. En het blad voegt e l toe: Groepeering van cijfers Te donkere tinten op het palet? De cijfers over de rijksbegrooting, welke de heer Schouten met behulp van den heer Wagenaar samenstelde, hebben zoowel in als buiten de Kamer groote in druk gemaakt- Sommigen meenen echter, dat de tinten wel wat al te donker zijn. Zoo vond de Christelijke Ambtenaar het vreemd, dat men bijq het opstellen van het overzicht begon bij het jaar 1929: Dit heeft blijkbaar ook minister Colijn gevoeld, toen hij in zijn antwoord op de redevoeringen van de kamerleden op merkte: „De goede zeven jaren van 1924 tot en met 1930 en de slechte van 1931 tot en met 1936 hebben vrijwel tegen elkaar opgewogen". Indien de heeren Schouten en Wage naar de jaren 1924 tot en met 1928 niet buiten hun overzicht hadden gelaten, zou het eindcijfer van het overzicht belang rijk gunstiger zijn. Dan begrijpt men de andere opmerking van minister Colijn: „De geachte afgevaardigde, de heer Schouten heeft nog iets donkerder tinten op zijn palet gelegd dan de minister van financiën heeft gedaan". Welk resultaat hebben de jaren 1924 tot en met 1928 voor 's lands financiën opgeleverd? Niet minder dan een totaal voordeelig saldo van 245.5 mililoen gul den. Inaien dit bedrag in het overzicht was opgenomen, zou het eindbedrag niet hooger zijn geweest dan 464.5 millioen. Er is nog een donkere tint op het pa let van de heeren Schouten en Wagenaar. Naar hun oordeel moet het bedrag ad 116.5 millioen, hetwerk in de jaren 1931- 1933 ten laste van het leeningsfonds is gebracht, in hun overzicht worden opge nomen, ornaat de uitputing van het lee ningsfonds ten gevolge heeft gehad, dat de aflossing van de itaatsschuld in de jaren na 1933 belangrijk is vertraagd. Het is niet geheel uitgesloten, dat an deren een afwijkende meening dienaan- gaanae hebben en dat ook deze post van 116.5 millioen als een donker vlekje op het pplet mag worden beschouwd. Het is naar onze bescheiden meening wel wat vèr gezocht om de crisis-uitga ven, die ten laste van het leeningsfonds zijn gebracht, thans nog in rekening te brengen. Kroon en Kabinetsformatie Dr Colijn kon niet anders handelen Meermalen wezen we er op dat het geen zin gehad zou hebben wanneer Dr Colijn de opdracht voor Kabinetsvorming had terug gegeven toen men ter linkerzijde zijn regee- ringsprogram niet wilde aanvaarden. Het zelfde betoogt Mr H. P. M a r c h a n t nog maals in de Tijd. Volgens hem valt aan Dr Colijn niets te verwijten. Allereerst bestrijdt hij, dat de formateur onhoffelijk was tegen de niet herbenoemde ministers: Deze critiek was volmaakt te onpas. De politiek kent nu eenmaal geen dank baarheid. Bovendien is normaal, dat een minister na een parlementaire periode heeft uitgediend. Het is wel verklaarbaar, het komt zelfs veel voor, aat iemand vier jaren zoozeer zich heeft ingeleefd in zijn ambt, dat een gevoel van onmisbaar heid zich van hem heeft meester ge maakt, maar dit gevoel wordt meestal niet door ieder ander gedeeld, en weldra blijkt dan, aat ook anderen in staat zijn, om dezelfde taak te vervullen. Maar er is nog wat anders. Publiek is, dat de formateur van de Kroon de opdracht had ontvangen om te vormen „een kabinet", welk ook. Die on beperkte opdracht wettigt het vermoeden, zoo niet de aanvaarding als zekerheid, dat de Kroon den heer Colijn als leider wensohte van welk kabinet ook. Dit was een bewijs van groot vertrouwen. Wil men nu volhouden, dat de heer Colijn reeds bij de opdracht had moeten ant woorden: Majesteit, ik ben zoo vast ?r- knocht aan de brepde basis, dat ik alleen een daartoe beperkte opdracht kan vaarden? Had hij moeten zeggen: als ik alleen medewerking kan vinden voor een rechts- of een „christelijk"-kabinet, dan zal Uwe Majesteit aan een ander de op dracht moeten geven? Wie zich in deze mogelijkheid ver plaatst, zal toch moeten erkennen, dat hij zelf in die positie tegenover ae Kroon zich uiterst zwak zou hebben moeten voelen. Hij moet wel tot de conclusie ko men: als ik zelf in die positie ware weest, zou ik niet anders hebben kunnen handelen. En dan moet hij daarvan geen middel maken tegen den heer Colijn. Met hoeveel energie de hier besproken critiek ook is voorgedragen, voor het ge velde vonnis heeft die critiek de noodige gronden niet geleverd. Zeer juist. Het ware een groote fout ge weest, als Dr Colijn de opdracht had n gelegd, omdat de breede basis bezweek. Het voorstel van deze Commissie ver dient vooral aandacht om de door ons ge spatieerde zinsnede. De daarin vervatte wensch heeft kennelijk ten doel, zich te vergewissen van de juistheid van de „en kele opmerkingen", waarin de heer Vrij man in September j.l. poneerde, dat de toenmalige minister van Financiën, tege lijk met het indienen van zijn aanklacht bij de justitie, die Vrijmans tweede ge vangenneming ten gevolge had, het K. B. uitlokte, tengevolge waarvan de heer Vrijman op 19 December 1923 oneervol werd ontslagen, terwijl de strafzaak zelf nog hangende was, daar het Haagsche Hof die pas in Februari 1925 berechtte. Niet duidelijk is inderdaad, waarom de heer Vrijman in dit stadium ontslagen werd, daar hij reeds sedert 23 Juli 1923 was geschorst in zijn functie en van die datum af ook geen bezoldiging meer noot, zoodat het Rijk bij dit ontslag geen enkel voordeel had. De heer Vrijman was eerst, zoogenaamd op eigen bekentenis gevangen genomen. Deze gevangenneming liep op niets uit. Toen volgde de tweede aanklacht met haar droevigen nasleep. Zijn wij goed ingelicht, dan was zoo wol de eerste bekentenis als de latere aanklacht geproduceerd door den ambte naar van Financiën, die in Vrijmans plaats werd benoemd, toen diens zaak nog suh judice was. In dit licht wordt het verzoek van de Kamer-commissie om overlegging van stukken duidelijker. Tram botst tegen melkauto Geen persoonlijke ongelukken Vanmorgen tegen half acht is op de Ro zengracht te Amsterdam een motorwa gen van lijn 13 tegen een stilstaande melk auto aangereden. De auto kwam van de zijde van de Nassau- kade en wilde de Tweede Rozendwarsstraat inrijden. Op dat oogenblik kwam een tram van de kant van de Westermarkt zoodat de auto, die op de trambaan stond, stopte. De bestuurder van de motorwagen, die vlak adhter de auto reed, kon nie<t snel genoeg stoppen en botste met een slag tegen de achterzijde van de zware auto. Het voorbal- con van de tram werd voor een deel inge drukt. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, zoowel de bestuurder als de passa giers kwamen met de schrik vrij. De melk auto bleef vrijwel onbeschadigd. De tram wagen werd op dood spoor geplaatst, zoo dat het verkeer weinig vertraging had. Een dierenbeul veroordeeld Tot een week gevangenisstraf Voor den Haarlemschen Politierechter Mr. Top, heeft ziah een 23-jarige bakker te verantwoorden gehad wegens diei-enmls- handeling. De man, die er in zijn omgeving voor bekend staat, dat hij zoo goed konijnen kan slachten, kreeg onlangs bezoek van een kennis, die hem verzociht, zijn kat .te willen afmaken. De bakker gaf de kat eerst een harden slag op den kop, stopte het versufte dier in een zak en wierp deze in het vuur van zijn oven. Het arme dier had in zijn doodsangst nog een poging gedaan, om door een rookkanaal te ontsnappen, maar was daarin niet geslaagd. De Officier van Justitie eischte 15.— boete, doch de Politierechter, die in scherpe bewoordingen de handelwijze van den bakker laakte, achtte een geld boete hier niet de juiste straf. Hij ver oordeelde den bakker tot een week gevangenisstraf. Te krachtig argument tegen keeper Bij de oefening der spelers van een voet bal-elftal in de gemeente Ubach (L.) knal de plotseling een schot over het voetbal veld. Verschrikt werd door allen gekeken in de richting vanwaar het schot scheen te zijn gekomen, doch niemand was er te be speuren. Bij een ingesteld onderzoek kwam vast te staan, dat een kogel één der doel palen getroffen had, zoodat het schot wel licht voor den doelverdediger bestemd was. Onmiddellijk werd de politie van deze gebeurtenis in kennis gesteld. Zij stelde ter plaatse een onderzoek in en heeft verschil lende personen in verhoor genomen. Ook is op verschillende plaatsen een huiszoeking verricht, tot heden echter zonder resultaat. 1900 GESTOLEN Bij Mej. de wed. H. v. D. te Waverveen is ingebroken en f 1900 ontvreemd. Door een stalraam heeft men zich toegang verschaft. De politie heeft de zaak in onderzoek Economie en Financiën SPAARBANKEN VERLAGEN RENTE Niveau beneden 3 gedaald In sommige gevallen tot 2V2 of lager Reeds eerder vestigden wij er de aan dacht op. dat de sterke daling van de rente stand ook aan de spaarbanken niet voorbij- Verschillende instellingen hebben de rente reeds verlaagd tot 21/2 of zelfs 2Yx%- Thans geeft het vakblad voor Nederland- sche Spaarbanken, het orgaan van den Ne- derlandschen Spaarbankhond een overzicht van de renteverlaging, die de laatste jaren plaats vond. Vergoedden oo 31 December 1934 81 van de 180 bij den Spaarbankbond aangesloten instellingen meer dan 3% rente, dit aantal was eind 1936 reeds ge daald tot 55. Men mag aannemen, dat in den loop van dit jaar het aantal spaarban ken, hetwelk minder dan 3% vergoedt, be lajigrijk is gestegen en dat in het komende jaar dit proces zich nog verder zal ont wikkelen. Dit blijkt o.a. uit het feit. dat sedert 1 Juli 1935 reeds 35 spaarbanken een veria ging der rentevergoeding beneden 3% heb ben aangekondigd. Dat het proces van de rentedaling snel doorzet blijkt o.a. uit het volgende over zicht, dat nog met vele voorbeelden zou Mr. G. VISSERING Naar verluidt is Mr. G. Vissering, oud- president van de Nederlandsohe Bank, reeds eenigen tijd ernstig ziek. De patiënt wor-lt te zijnen huize te Bloemeadiaal verpleegd. Zooals men weet, is Keres pas sinds kort SCHAKEN Het wereldkampioenschap schaken Naar men beweert in bepaalde schakkrin- gen heeft de heer Zeindin, die de achtkamp op de Semmering enkele maanden geleden organiseerde, thans Aljechin uitgenoodigd om in 1938 zijn titel te komen verdedigen tegen Keres. (Aangenomen natuurlijk, dat Aljechin de nog loopende match wint.) Hij wil daarvoor een som beschikbaar stellen van 10.000 dollar, waarvan 2/3 voor den winnaar en 1/3 voor den verliezer. paarbank te Rotterdam. Deze instelling zal met ingang van 1 Januari de rente aan inlegeers als volgt vast stellen: 2.64 tot ƒ2000, van ƒ2000 tot ƒ10.000 1 en daarboven geen rente. Tot nu toe werd vergoed 2.75 tot ƒ2000, van 2000 tot ƒ10.000 2 daarboven niets. Voor 1 Januari 1937 werd bij deze instelling 3 vergoed tot ƒ2000 en 2 voor ƒ2000 en hooger. De rente in 1938 zal due voor bedragen beneden ƒ2000 komen op het ni veau van de Rijkspostspaarbank. Spaarbank te Deventer. Het be stuur dezer instelling heeft aan den raad der gemeente Deventer een voorstel gedaan om met ingan? van 1 Februari 1938 de aan inleggers te vergoeden rente te verlagen van 3 tot Spaarbank te Hilversum. Deze instelling zal met ingang van 1 Jan. 1938 de aan inleggers te vergoeden rente verla gen van 2.7 tot 2.4 Spaarbank te Delft Deze instelling zal met ingang van 1 Jan. 1938 de aan in leggers te vergoeden rente verlagen van 2.75 tot 2.5 Nutsspaarbank te Scheveni gen. Met ingang van 1 Jan. 1938 zal deze instelling de aan inleggers te vergoeden rente verlagen van 3 tot 2.7 Nutsspaarbank te Maassluis. Deze instelling zal met ingang van 1 Jan. 1938 de aan inleggers te vergoeden rente verlagen van 3 tot 2.7 Gem. Spaarbank te Zaandam. Deze instelling zal met ingang van 1 Jan. 1938 de aan inleggers te vergoeden rente verlagen van 3 tot 2.5 Nutsspaarbank te Schoonho ven. Deze instelling zal met ingang van 1 Jan. 1938 de aan de inleggers te vergoeden rente verlagen van 3 tot 2.7 Nutsspaarbank te Assen. Deze in stelling zal met ingang van 1 Jan. 1938 de aan de inleggers te vergoeden rente ver lagen van 3 tot 2.7 Nutsspaarbank te Almelo. Deze instelling zal met ingang van 1 Jan. 1938 de aan de inleggers te vergoeden rente ver lagen van 3 tot 2.7 Nutsspaarbank te Hengelo. De ze instelling zal met ingang van 1 Jan. 1938 de aan de inleggers te vergoeden rente ver lagen van 3 tot 2.7 Spaar- en Hulpbank te Ede. Deze instelling zal met ingang van 1 Jan. 1938 de aan inleggers te vergoeden rente als volgt wijzigen: 3 tot 10.000, daarboven 2 Thans wordt 3.24 vergoed. Nutsspaarbank te Oosterbeek. Dpze instelling zal met ingang van 1 Jan. 1938 de aan inleggers te vergoeden rente verlagen van 3 tot 2.7 Nutsspaarbank te 's-Gravenha- ge. Bij deze instelling wordt de rente met ingang van 1 Jan. a.s. verlaagd tot 2*4 Hoogste stand te Abi6ko 772.1 Laagste stand te Brest 742.8 Stand vanmorgen half twaalf 749.0. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit O. richtin gen, nevelig tot zwaar bewolkt, nog kans op regen of sneeuw, lichte vorst des nachts, overdag temperatuur om het vriespunt. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT Het gebied van hoogen luchtdruk in het N* van het waarnemingsgebied nam in betee- nis toe. Aangezien het luchtdruk verval in dit gebied naar het Z. nog vrij groot is, waaien er matige Oostelijke winden. De lucht is er gedeeltelijk bewolkt, zonder neerslag. Het geheele zuidelijke deel van het waarne mingsgebied wordt ingenomen door een groot depressie-gebied, waarin verschillende kernen voorkomen, waardoor het weer plaat selijk een zeer verschillend karakter ver toont. In de omgeving der kernen valt regen of sneeuw, terwijl op de ruggen tusschen de kernen in de lucht opklaring is. De wind is over het algemeen matig, alleen in Zuid- Scandinavië, waar het luchtdrukverval het grootst is, waaien krachtige Oostelijke winden. De vorst breidde zich over geheel Duitsch- land tot in het Z.O. van ons land uit; in Z.-Scandinavië nam zij echter wat af. Voor onze omgeving wordt weer O. wind verwacht met nevelig of zwaar bewolkt weer, lichte vorst des nachts en temperatuur om het vriespunt overdag. TH EYïMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 0.2 C. 8 DECEMBER Zonsopgang 7.57 uur, zonsondergang 3.46 uuc Maan op vm, 11.03 uur, onder nam. 9.25 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 8 DECEMBER Van 's avonds 4.16 uur tot 's morgens 7.29 uur 3 pet. Leening Drente Een groot succes Bij de gister gehouden inschrijving op dd 3 leening ten laste der provincie Drente,' groot 1.033.000, waarvan een bedrag vat» 500.000 reeds op emissie-voorwaarden was geplaatst, is op het beschikbare gedeelte itx dusdanige mate ingeschreven, dat de toewijd zing slechts uiterst gering zal kunnen zija^ Piet van Reeuwijk Uitgifte van 100 aandeelen In de gister gehouden buitengewone alge-* ls voorts besli wijk. stem sellng deelen. 600.001 De n voor hi boekjaar 1938. en tot uitgifte van 100 ge- rmede het maatschappelijk ut wordt op f 600.000. Uzlging behelst o.m. de omwla- :rente aandeelen ln gewone aan- it kapitaal bestaan sal uit uit ndeelei Groothandelprijzen in October Licht gedaald Het indexcijfer van de groothandelsprijzen stelde zich voor November op 76,3 tegen 69.5 in November 1936. Sinds October 1937 is een daling ingetreden van 0,9 pCt. Voor vrijwel alle categorieën trad een da ling in. Het sterkst vertoonde deze rich bij lederwaren, houtwaren, metaal waren en gefabriceerde voedings middelen. Een stijging trad nog in bij dierlijke voedingsmiddelen en chemische waren, zij het dat deze van be scheiden omvang was. Ned. Ford Automobielfabriek Interim-dividend verdubbeld De Nederlandsehe Ford Automobielen Fabriek kondigt een interim-dividend aan van 6 pCt. over het loopende boek jaar. Over 1936 werd een Interim-dividend betaald van 3 pCt.. en een slotdividend van 7 pCt, totarl dus 10 pCt, DE AMERIKAANSCHE STAALINDUSTRIE Volgens raming van het „American Iron Steel Institute" bedroeg de staalproductio aan het begin der loopende week 27.5 pCt< der capaciteit tegen 29.6 pCt. der capaci teit een week geleden. Ver. Transatlantische Hypotheekbanken Verlies 1936/'37 ƒ132.881 (v. ƒ222.217) Lan het Jaarversla* van de N.V. Vereenlgde insatlantlsche Hypotheekbanken te Rotter- n ontleenen wij het volgende: Jedurende een bezoek, dat door den ~pre>s!dent- timlssaris met een der directeuren het vorige r aan onze beleggingsgebleden ln Amerika. Canada werd gebracht, trad de achteruitgang den algemeenen toestand, die zich ln belde landen ontwikkeld had. sedert onze reorgani satie ln 1931 ln een scherp licht en dit gaf ïletdlng onzen vertegenwoordigers ln Ame- a en Canada te verzoeken een geheel nieuwe :atle van onze beleggingen daar te maken ln staat te zijn na te gaan ln hoeverre afschrijvingen, bö die reorganisatie ln 1931 verkstelligd, op dat oogenblik nog voldoende IlerbIJ bleek dat de afschrijvingen Inder daad belangrijk hooger niofaten worden ge- daar speciaal ln Canada door de opeen- snde misoogsten en ongunstige politieke oudingen ln de provincies Alberta en Sat- lewan, waar zulk een belangrijk deel onzer fglngen gelegen ls. de toestand zooveel >ek, dat ln uitgestrekte deelen ?ngenoemde provincie» het Jaar »en misoogst bracht, die als do •olge lsche resreerlng Sent latle plaat en dollar ten opzichte van den gulden, n voor onze Instelling g -oote gevolgen Ich bracht. Aangezien per 30 Juni 1937 ïerlkaansche dollar ƒ182 en de Cana- e dollar 1.814 noteerden, konden tengevolge daa: b' 1:.: :rbk reduceeren. De dollaractiva be* nada uit 3 3.315088 (4.599.108). 937 348 (1 915.906), welke zijn 5.067.903 (v. J. ƒ3 teld wordt dit be Op de aande 1937 wederom van 250 op e groot 2500 en apronkelijk gr< sto geboekt). sluit met een 2.217). Voorge- tlen werd per 1 October een betaling gevraagd v n aandeel, oorspronkelijk 50 op een aandeel, oor- ot 500. Met Inbegrip i het

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3