Nankings val aanstaande geacht DINSDAG 7 DECEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland FINLAND 20 JAREN ONAFHANKELIJK Een voorspoedige opbouw arbeid JV^EN schrijft ons van Finsche zijde: Zondag vierde de Finsche republiek haar vierde lustrum. Al weer twintig jaar geleden is het dan. dat de Finsche landdag 's landg onafhankelijkheid proclameerde en daarmede een langdurigen ontwikkelings gang afsloot. Als autonome volksgemeen schap had de Finsche staat toen namelijk reeds een geschiedenis van meer dan een eeuw achter den rug. In den tijd van lotsverbondenheid met Zweden, welke van de kruistochten tot 1S09 bestendigd bleef, had Finlands bevolking dezelfde rechten aLs die van de overige deelen van het toenmalige Zweedsche rijk- zoowel in den rijksdag als in de regeering traden telkens weer persoonlijkheden uit Finland op den voorgrond. Evenals in Zweden ontwikkelden zich in Finland in stad en land reeds vroeg een gemeentelijk zelfbestuur en andere open bare instellingen op vrijen democratisc.hen grondslag. Dit strookte o.m. met het zelf standig karakter der boeren/bevolking, die «vanouds haar vrijheid wist te bewaren. Tijdens de unie met het Russische rijk, .welke in 1809 ontstond, vormde het land der duizend meren een afzonderlijk' groot- vorstendom, dat zoowel tengevolge van zijn typische ligging als door de eigen cultuur en taal zijner bevolking ook als rechtsge meenschap een bijzondere plaats innam. Finland u-as destijds door een tolgrens van Rusland gescheiden. Het had een eigen regeering, welke rechtstreeks onder den keizer-grootvorst stond en uitsluitend even als trouwens het ambtenarencorps uit Fin sche onderdanen bestaande. Ook toen reeds bezat Finland een eigen circulatiebank en een eigen munt, de Finsche Mark. De van St Petersburg uit gevoerde Rus- sificatie-politiek, die in 1899 inzette, ver mocht in Finlands autonomie geen blijven de wijzigingen te brengen. Zij had tenslotte geen ander resultaat, dan dat zij aan het streven der Finsche natie naar volledige politieke zelfstandigheid den beslisscnden stoot gaf. Het was tijdens den wereldoorlog, dat bedoeld streven met gunstig resultaat be kroond werd. Tegen het einde van 1917 kon Finlands voorloopig staatsbewind een begin maken met het zuiveren van het land van bolsje wistische elementen, teneinde zich vervol gens te wijden aan het organiseeren van de weermacht en de buitenlandsche betrek kingen. Wat het economische leven betreft, kwam het er in de eerste plaats op aan, nieuwe afzetgebieden te vinden voor 's lands export, nu Rusland nog slechts op beperkte schaal in aanmerking kwam. Cultureel naar het Westen georiënteerd Zocht Finland in het vervolg ook econo misch nieuwe wegen Westwaarts. De des betreffende pogingen werden met succes bekroond. Finland is op het oogenblik het voor naamste houtexportland ter wereld en heeft sinds jaren een actieve handelsbalans. Sociaal zoowel als economisch gaat het nog steeds vooruit. Vergeleken met de laat ste jaren voor den wereldoorlog is Finlands handelsverkeer met het buitenland, naar de hoeveelheid gerekend, verdubbeld. Fin lands jaarlijksche uitvoer van gezaagd hout bedraagt 1.100.000 stds, die van mijnhout en papierhout ca. drie millioen M3. triplex 146 millioen kg, cellulose 1.081 millioen kg, papier 453 millioen kg, mechanische hout stof 278 millioen kg. Zooals voor de hand ligt richtte Fin lands buitenlandsche politiek zich inzon derheid tot de naburige Scandinavische rijken. In dit verband verdient vermelding, dat Finland zich spontaan bij de Oslo-staten voegde. In het Volkenbondswerk zien wij Finland over het algemeen samengaan met 'de in den wereldoorlog neutraal gebleven staten. Na een opbouwend werk van welhaast twintig jaar verheugt Finland zich thans in een periode van voorspoed en verdere eco nomische consolidatie. HET AMERIKAANSCHE LEGER De voortgaande motoriseering De chef van dep. Amerikaanschen genera- len staf Craig Hfceft in een zoo juist ver schenen rapport verklaard, dat de motorisee ring van het leger bij de geregelde troepen voor 66 pet. en bij de nationale garde voor 45 percent ten uitvoer is gelegd. Generaal Craig wijst er in dit verband op, dat op grond van de jongste ervaringen vast staat, dat de beslissing bij de infanterie ligt, die door de nieuwe wapens niet kan worden vervangen. Bij het tankwapen moet daarom 't zwaar tepunt gelegid worden op een type tank, dat voor nauwe aanpassing aan de infanterie ge schikt is. Generaal Craig constateert voorts, dat het Amerikaansdie leger gebrek heeft aan lucht afweergeschut en moderne anti-tankwapens. Blijkens een in het Duitsche staatsblad gepubliceerde statistiek heerschte begin December op 12.128 boerderijen het mond en klauwzeer. Op 15 November j.l. heerschte de ziekte op 6.481 boerderijen. Wat doet ge liever DUUR WONEN In een huurhuis en Uw leven lang huur betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch ln 20 (aar het huls geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN ol het RENTEBEDRAG GEBRU1 KEN om uw schuld af te lossen? Vrsngf pnn prospectus aan bij de N.V. B 0 U W K A S „R 0 H Y P" SPUISTRAAT 219/221 AMSTERDAM (C.). Hoofd-Vertegenwoordiger voor Rotterdam en Omgeving: J, J. KOOIJ, Bouwkundige te IJsselmonde. DUITSCHLANDS ONVERZETTE LIJKE KOLONIALE EISCH „Zonder koloniën is geen vrede mogelijk. „Wij zijn niet als bedelaars geborenen willen het niet blijven In een massavergadering van de a Reichskolonial Bund te Berlijn heeft generaal V o n E p p voor tienduizenden toehoorders het woord gevoerd over Duitschlands absoluten en onverzettelij- ken eisch inzake koloniën. „Duitschland wil echter slechts die koloniën, hebben die het bij het verdrag van Versailles verloren heeft. De berich ten, dat Duitschland aanspraak zou ma ken op den Belgischen Congo en Portu- geesch Angola zijn verzinsels van de bui tenlandsche pers". Er is volgens von Epp geen enkele avdere oplossing mogs'ijk dan restitutie van Duitschlands koloniën „Duitschland was eens een rijk land. Door deze roove- rij zijn wij tot bedelaars geworden. Wij zijn niet als bedelaars geboren en wil len het niet blijven. Indien de problemen van grondstoffen e ruimte opgelost moeten worden, dan is het noodig, dat de geest van Versailles verdwijnt. Ü3t is noodzakelijk dat de eigendom wordt teruggegeven aan den rechtmatigen bezitter. Ai het andere is nutteloos. Onze tegenstan ders kunnen zich de moeite sparen, alterna tieve voorstellen aan de hand te doen. Die bespreken wij niet meer." Von Epp herinnerde eraan, dat Wilson in de vredesconferentie bezwaren had geop perd tegen het afnemen van Duitschalnds koloniën. Hij slaagde er zelfs in, de annexa tie-plannen te verijdelen, zoodat in plaats van de annexatie het systeem der mandaten werd aanvaard. „Doch het mandatensysteem is gebaseerd op frases en op de leugen, dat Duitschland zijn koloniën niet waard was", Von Epp gaf toe, dat de Duitsche koloniën geen winst hadden opgebracht, doch dit was te wijten aan het feit, dat Duitschland geld erin belegde, om ze in de toekomst ie rendeeren. „Toen ze eindelijk gingen rendee- ren, nam men ze ons af". Hij verklaarde verder, dat Duitschland zijn koloniën niet noodig heeft ter aanvulling van zijn weermacht en verwierp de onder stelling, dat Duitschland zijn grondstoffen kon koopen: „dat kunnen wij niet aanvaar den". Scherp keurde von Epp de veronderstel ling af, dat Duitschland koloniën wil, om er strategische centra van te maken of handelsoorlog te voeren. „Wij willen geen koloniën, om ons van de overige wereld te isoleeren, doch om weer in het bezit te ko men van het land, waar onze pioniers ieder en duim gronds tot Duitschland hebben ge maakt. Het koloniale probleem moet men met geen andere politieke kwesties verwarren. Tenslotte citeerde hij Hitiers woorden in Augsburg: „Ik twijfel er geen oogenblik aan, dat wij, juist zooals wij erin gesla zijn Duitschland inwendig te vereenigen, staat zijn, Duitschlands vitale rechten buiten de grenzen te doen gelden". Na von Epp voerde nog Walt her W i e s e und Kaiserswaldau, leider der af- deeling Berlijn van den bond, het woord: „Zelfs indien Duitschland geen aanspraak kon maken op koloniën", zeide hij, „dan nog zou het derde rijk alléén reeds uit hoofde van zijn bestaan het recht hebben, koloniën te eischen, wijl zonder koloniën geen vrede mo gelijk is en het derde rijk vrede wil!' EEN ITALIAANSCHE „ONTHULLING" Londen noemt haar „belachelijk" De Italiaansche pers maakt groot kabaal rond een zoogenaamd geheim plan van Groot-Brittannië in de Mid dellandsche Zee. In vrijwel gelijkluidende woorden be vatten alle bladen een bericht uit Wee- nen, dat een samenvatting inhoudt van een bericht uit het „Neues Wiener Journal", dat zelf weer uit Parijs af komstig zou zijn geweest Het document in kwestie luidt als volgt: „Een exposé, door den eersten Lord van de Britsche admiraliteit gericht aan den lootvoogd van de Engelsche vloot, zet de Engelsche zorgen uiteen nopens den inter nationalen politieken en maritiemen toe stand van het oogenblik. Het document ge waagt met name van de strategische gevol gen van het gebruikmaken van de kust van Libye voor militaire doeleinden en de ver sterking van de Italiaansche troepen in Libye en van de luchthavens op Sicilië, evenals van de uitbreiding van de organi satie van de Italiaansche duikbooten. Zijn grootste beteekenis ontleent het do cument echter aan de aanwijzingen, welke het bevat nopens de Engelsche bedoelingen voor den eerstkomienden tijd. Het besluit met te zeggen,, „dat de Engel sche regeering voornemens is bij schikte gelegenheid Palestina te ren en met geweld de Azoren en met name het eiland Horta te bezetten. „Het is volstrekt noodzakelijk, de vrijheid van den Atlantischen zeeweg te verzekeren. Dat deze eilanden door een mogelijken vijand gebruikt zouden worden voor voor duikbooten, zou uiterst gevaarlijk zijn, terwijl er aan den anderen kant weinig kans bestaat op een speciale overeenkomst in dit opzicht met de Portugeesche regee ring." Volgens de Italiaansche bladen is het do cument ter kennis gekomen van zekere in ternationale militaire kringen en kan aan deszelfs authenticiteit niet worden getwij feld. Het heeft dan ook, blijkens genoemde pers in Italië, diepen indruk gemaakt." Haat zaaien het doel? In officieele kringen te Londen noemt men de „onthulling" in de Italiaansche bladen zóó belachelijk, dat ze wel niemand geloofwaardig zal toeschijnen. Er wordt aan toegevoegd, dat dergelijke berichten geen ander doel kunnen hebben, dan wantrou- te zaaien en behandeld moeten worden met de verachting, die zij verdienen. DELBOS' POLITIEKE TOURNEE Na zijn bezoek aan de Poolsche hoofd stad is de Fransche minister van bui tenlandsche zaken Yvon Del bos, in gezelschap van zijn Poolschen collega Beek, naar Krakau vertrokken. Onder weg daarheen zullen zij opnieuw- van gedachten wisselen over de hangende politieke vraagstukken. De koloniale kwestie zou niet zijn aangeroerd. Wel is gesproken over Tsjecho-Slowakije, waarbij echter geen wijziging der we- derzijdsche opvattingen zou zijn bereikt. Wat de kwestie van oen westelijk pact aangaat zou Delbos de toezegging heb ben gedaan, dat Polen zou deelnemen aan eventueele desbetreffende bespre kingen. Voor zijn vertrek uit Warschau heeft de Fransche minister van buitenlandsche za ken nog de Poolsclie ea Fransche journa listen ontvangen. Hij bedankte de Poolsche kranten voor de hartelijke woorden, die aan het adres van Frankrijk waren gericht. Delbos zeide, gelukkig te zijn geweest de Poolsche staatslieden en onder hen zijn col lega Beek te hebben ontmoet. Met Beek toch had hij zich reeds vaak mogen onder houden, evenals met maarschalk S m i g 1 y R y d z, aan wien Frankrijk de beste herin neringen bewaart. Delbos zeide, dat hij het aan minister Beek, den gastheer overliet iets me- deelen over de besprekihgen, die de beide ministers van buitenlandsche zaken gehad hebben. Voortgaande, verklaarde Delbos getroffen te zijn door de vriendschap voor Frankrijk, die hij in alle kringen constateerde. Hij meende te kunnen zeggen, dat het Fransch Poolsche bondsgenootschap niet slechts in verdragen is belichaamd, maar dat het ver ankerd is in de harten. Het bondgenoot schap is onverbreekbaar en strekt tot heil van den vrede. Na vriendelijke woorden gezegd te heb ben over Warschau en omstreken, zeide de minister, dat zijn bezoek aan Polen, komen de na de besprekingen te Londen, waar hij met Chautemps de nauwe solidariteit van Frankrijk en Engeland heeft kunnen constateeren, komende ook na de bijzondere hoffelijke geste vn Von Neurath. voor hem een groote geruststelling en steun was. Ons streven is Frankrijks bondgenoot schappen te versterken, maar het behoud onzer bondgenootschappen is tegen nie mand gericht. Wij willen sterk zijn, omdat in de huidige wereld de zwakken geen stem in het kapittel hebben. De overeenkomsten, die wij hebben gesloten, hebben de bescher ming onzer veiligheid ten doel, doch kun nen worden uitgebreid. Ik ben er zeker van, aldus Delbos. dat Polen en andere landen, die ik ga bezoeken, ons in staat zullen stellen de zware atmo sfeer, die wij overal constateeren op dit oogenblik, te verlichten en zoo te komen tot een Europeesche ontspanning. De verdere ronte Delbos zal volgens zijn reisplan in den ochtend van 8 December in de Roemeen- sche hoofdstad aankomen, om Boekarest op 11 dezer weder te verlaten, voor zijn bezoek aan Belgrado. Vandaar gaat de reis dan naar Praag, de hoofdstad van Tsjecho- Slowakije. In Honcaarsche kringen te Warschau gaat het gerucht, dat het mogelijk is, dat de trein, die Delbos van Belgrado naar Praag zal brengen,, ondanks het vroege uur een kort oponthoud zal hebben te Boeda pest, waar dan von Kanya zijn Fran- schen collega aan het station zou komen DE DUITSCHE CONCENTRATIEKAMPEN Joodsche gevangene in Dachau schrijft een brief.... Te Karlsbad in Tsjecho-Slowakije ver schijnt de Neue Vorwarts, het orgaan van de socialistische Duitsche emigranten. Dit blad maakt melding van een brief, dien het ontving uit het concentratiekamp Dachau. De brief was afkomstig van Kurt Eisner, den 33-jarigen zoon van Kurt Eisner, minis ter-president van de Beiersche communisti sche raden-republiek, die 21 Februari 1919 door den nationalistischen student graaf Ark o werd vermoord. Kurt Eisner werd in Maart 1933 gearresteerd. Reden van zijn arrestatie was volgens de Neue Vorwarts, dat hij een foto gemaakt heeft van de door S-A.-lieden verwoeste woning van 't sociaal democratische rijksdaglid Kurt Löwen- s t e i n. Sedert bevindt Kurt Eisner zich on onderbroken in gevangenschap. In den brief aan de redactie van de Neue Vorwarts schrijft Kurt Eisner, dat in num mers van de Neue Vorwarts, van de in Parijs verschijnende Deutsche Volk&ztg.. van de in Praag uitgegeven courant, die eveneens Deutsche Volksztg. heet, en van de te Weo- nen verschijnende Joodsche courant Stimine. „opnieuw gruwelleugens over de concentra tiekampen verspreid zijn. Deze onbeschaam de leugens zijn verspreid door emigranten- joden. De Joden in Dachau worden er nu van verdacht leugeniberichten buiten hot kamp te hebben gesmokkeld. Totdat de daders zijn ontdekt, worden wij, Joden, in geïsoleerde gevangenschap gehouden. Wij deelen mede, dat wij ge durende den duur van deze isolatie vol komen afgesloten zijn, dat alles, wat ons leven veraangenamen kan, verloren gaat, dat wij geen post mogen verzendon en evenmin post mogen ontvangen. Het ligt aan u de emigranten-joden te Praag te influenceeren, dergelijke dwaze leu gens over concentratiekampen in het vervolg achter te houden, daar de Joden in Dachau als rasgenooten hiervoor ver antwoordelijk worden gesteld. W.g. Kurt Eisner". De Neue Vorwarts voegt aan dezen brief toe een samenvatting van het artikel, waar op Kurt Eisner in zijn brief doelt. In het artikel werd melding gemaakt van een te Stockholm gepubliceerd boek van d.in Zweedschen dichter Bertil M a 1 m b e r g, d:e daarin indrukken beschrijft, opgedaan in Duitschland. De commandant van Dachau heeft hem het concentratiekamp getoond en Malmberg vertelt bij dit bezoek, een gevan gene gevraagd te hebben waarom hij in het kamp zat. Deze verklaarde op de S.S. te hebben ge scholden, daar deze zijn besten vriend had doodgeschoten. Communist was de mannin, De J apansch-Chineesche oorlog Soen Yat Sens graf reeds in Japansche handen Luchtbommen tusschen vluchtelingen-menigte IN Tokio rekent men erop dat Nanking heden zal vallen. Een van de belangrijk ste punten in de verdediging der stad, de „Purperberg", is volgens oen nog niet offi cieel bevestigd bericht uit Shanghai, dat uit Japansche bron afkomstig is, reeds in handen van de Japanners. Ook in psycholo gisch opzicht is deze Japansche verovering van het grootste belang wijl op den „Pur perberg" het stoffelijk overschot van Soen Yat Sen, den vader der Chinecsche revo lutie ter aarde is besteld. Het Japansche telegraafagientschap Do mei meldt, dat de Chineezen nog slechts zwakken tegenstand bieden. De chefs van de generale staven van le ger en vloot, de minister-president, de mi nister van buitenlandsche zaken, de minis ter van oorlog en van marine en de sous chefs van de generale staven zullen in te genwoordigheid van den keizer bijeenkomen onmiddellijk na dien val van Nanking, wel ke een keerpunt in Japans militaire opera ties in China beteekent. De „Jomioeri Sjimboen", welke deze bij eenkomst aankondigt, wijst er op, dat het vertrek uit Nanking van Tsjang Kai Sjek zijn regeering degradeert tot een gewoon plaatselijk bestuur. Het blad meent, dat op deze conferentie waarschijnlijk een nieuwe politiek ten opzichte van China zal worden bestudeerd, benevens de veelbesproken oor logsverklaring aan China en het nieuwe be stuur in Noord-China en in andere deelen van het Hemelsche Rijk. Volgens Havas zou de Chineesche generale staf ervan hebben afgezien, Nanking te ver dedigen^ omdat de militaire deskundigen van meening zouden zijn, dat Nanking practisch onverdedigbaar is en de bij Nan king samengetrokken troepen bedreigd zou den worden door een Japansche omsinge lingsmanoeuvre. Met het oog op dit gevaar zou de generale staf haastig de troepen van den linkeroever van de Jangtse terugtrek ken. Gruwelijke tooneelen bij een station Gistermorgen in alle vroegte is het Toe- kau-station te Nanking getroffen door tien bommen, welke door Japansche bombarde- montstoestellen werden omlaag geworpen. Het aantal dooden en gewonden ten ge volge van dit bombardement is ontstellend groot, daar zich meer dan tweeduizend Chineesche vluchtelingen bij het station hadden verzameld in afwachting van de treinen, die hen moesten wegvoeren. De bommen vielen juist temidden van de dicht opeengepakte massa menschen en richtte een gruwelijke slachting onder hen aan. De emplacementen zijn letterlijk be zaaid met dooden en verminkten. De branden, die door het bombardement zijn ontstaan, hebben tal van pakhuizen aangetast en de verwarring in de stad is verbijsterend. De brandweercorpsen staan vrijwel machteloos tegen de vuurhaarden. De buitenlanders, die nog in Nanking vertoeven hebben zich voorzien van stalen helmen en wachten geduldig af, tot zij een plaats op een der overladen stoomhooten kunnen krijgen. DE OMSINGELING VAN NANKING. Japanners treden steeds driester op Twaalf agenten van de Japansche consu laire politie zijn, gewapend met geweren er pistolen, zonder voorafgaande waarschu wing doorgedrongen in de internationale nederzetting. Zij reden in twee auto's in volle vaart over de Bund, zonder op de ver- keerssignalen te letten en doorzochten het Britsche Great Eastern Hotel. Drie mannen en een vrouw, allen Chineezen, werden ge arresteerd en naar Hongkioe vervoerd. Na een streng verhoor, dat een uur duurde werden zij weer vrijgelaten. Men weet niet wat hun ten laste werd gelegd. Men beschouwt dit optreden als een duiding, dat de Japansche autoriteiten voornemens zijn, onafhankelijk maatrege len te nemen in de internationale nederzet ting, wanneer zij dit noodig achten. Een hooggeplaatste Britsche ambtenaar van de internationale nederzetting heeft een uitzonderlijk ernstige commentaar geleverd op dit incident. Men heeft hier algemeen den indruk, dat het van essentieel belang is. dat nu de Britsche en Amerikaansche consuls-generaal een krachtig standpunt nemen. Wanneer men toestaat, dat dit in cident zonder protest verloopt, beteekent dat een practisch afstand doen van de bui tenlandsche macht in Shanghai en een in eenstorting van het laatste spoor van trouwen der Chineezen in het gezag van den gemeenteraad. De Chineezen van alle rangen en standen zijn door een paniekstemming aangegrepen tengevolge van de ontwikkeling van zaken. Voorts wordt nog gemeld, dat Japansche soldaten een tweehonderdtal Chineesche jonken, welke binnen den Britschen verde- digings-sector in de Soetsjau-kreek voor anker lagen, in beslag hebben genomen. De Japansche vlag werd op de schepen gehe- schen en nadat de Chineezen, die zich aan boord bevonden, verwijderd waren, werden de schepen weggesleept. Vliegtuigen voor China Het Amerikaansche departement van bui- tenilandsche zaken deelt mede, dat de uit voervergunningen voor wapens en oorlogs materiaal naar China een waarde vertegen woordigen van 1.702.070 dollar. Bijna geheel deze uitvoer bestaat uit militaire vliegtui gen. die voorts verklaarde Hoff te heeten. De commandant liet zijn papieren komen en toen bleek, dat de man Off heette. Bovendien constateerde de commandant, dat de man „fanatiek bolsjewiek" was. De commandant stelde zich op het standpunt, dat de man een valschen naam had opgegeven en beval daarom, dat de gevangene twintig dagen in een donkere cel moest worden opgesloten! De Neue Vorw&rts merkt op, dat het dui delijk is, dat Kurt E i s n e r op bevel van de kampleiding geschreven heeft. Stojadinowitsj te Rome De Joegoslavische minister-president Sto jadinowitsj, die voor het voeren van politieke besprekingen zich te Rome bevindt, heeft o.a. bezoeken gebracht aan de groote Augustus-tentoonstelling en aan de natio nale textiel-expositie. Ook heeft hij aange zeten aan een banket, dat te zijner eere door den duce gegeven werd in het Palazzo Venezia. Na afloop van het diner werden twee re cepties gehouden, de eene in het Palazzo "enezia, de andere in het Grand Hotel. Men geeft toe, dat Muscoïini en Stojadino witsj tijdens het onderhoud, dat zij gisteren gehad hebben, o.a. de Middellandsche Zee- politiek besproken hebben. Besloten zou zijn, dat Joego-Slavië de regeering-Franco zou erkennen. Wat den strijd tegen 't communisme aan gaat, wordt verklaard, dat ten aanzien hier van geen enkele overeenkomst zal worden ondeir teekend. Poolsche Joden naar Madagascar Tusschen Frankrijk en Polen zijn reeds geruimen tijd onderhandelingen gaande over een eventueele emigratie van Poolsche Joden naar het Fransohe eiland Madagas car. Men vermoedt, dat deze kwestie e-.n punt van bespreking heeft uitgemaakt bij de gedachtewisselingen, die Beek en Dei- b o s te Warschau gehouden hebben. Madagascar, het grootste eiland ter wa- reld, ligt voor de zuid-oostrkust van Afrika, het is een rijk land met een voortvarende inlandsche bevolking van Maleisch bloed. Het is zoo groot als Frankrijk, België en Nederland tezamen en heeft nog geen vier millioen inwoners. Het midden-westen van het eiland is het best bevolkt; daar vindt men ook wegen en spoorlijnen. Madagascar bezit vele goede havens, o.a. Majunga, Diego, Suarez en Tamatave, wel ke de hoofdhaven is. Deze laatste haven is verbonden per spooi met de hoofdstad Tananarivo. Er wordt vesl rijst, tabak, katoen en cacao verbouwt. De wouden brengen vele waardevoile houtsoorten op. Het eiland bezit groote voedsel-factorijcn te Masunga, Tamave en Tananarivo. Tamatave is bekend om zijn groote viscli- markten. EEN GEZONDHEIDS VIJFJARENPLAN De regeering van Burma overweegt een vijfjarenplan voor de gezondheid, dat even tueel opgenomen zal worden in het komende begrootingsjaar. Dit plan omvat de inrich ting van ongeveer driehonderd plattelands apotheken, drijvende en rijdende apotheken, de levering van medicijnkistjes aan de dor pen en het uittrekken van subsidies voor praotizeerende geneesheeren. De witte rhinoceros, die nergens anders ter wereld meer wordt gevonden dan in Zoeloeland dreigt uit te sterven. Een kud de van veertig dezer neushoorns heeft, naar uit Johannesburg aan de „Daily Telegraph and Morning Post" wordt gemeld, tot voor kort geleefd in de wildreservaten tusschen de zwarte on de witte Oemfolosi-rivier. De neushoorns beginnen thans de natuur lijke grenzen van het reservaat te over schrijden, waardoor zij ten prooi vallen aan de kolonisten, die al het wild, dat in de nabijheid van het vee komt, dood schieten. De rhinoceros beschouwt men namelijk evenals andere in het wild levende dieren, als dragers van de tsetsevlieg, die de „na- gane" overbrengt, een ziekte, die groote schade aan den veestapel toebrengt. De strijd togen de tsetsevlieg wordt nog steeds krachtig voortgezet en de kolonisten drin gen er bij de regeering op aan al het wild in de omgeving, ook de rhinocerossen, uit te roeien. De witte neushoorns zijn Inheemsch in het gebied van de Oemfolosi-rivier en el ders zou er, naar men gelooft.geen kans zijn^ip hun voortbestaan. Kort Nieuws Het Amerikaansche bureau voor munitie controle heeft 17.900 kubieke voet helium vrijgegeven voor de Zeppelin-reederij. De vliegtuigfabrieken Caudron te Issy les-Moulineaux (Fr.) zijn door tweehonderd arbeiders bezet als protest tegen het ont slag, aan 22 werklieden verleend. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. Op 15 November bedroeg het aantal werkloozen in Engeland 1.499.203, hetgeen 10S.954 meer i3 dan op 18 October. BINNENLAND De werkloosheid te Amsterdam Onze Amsterdamsche redacteur meldt ons: Aan het einde van November stonden als niet geplaatst nog bij de Gemeente-Arbeids- j beurs ingeschreven 60478 werkzoekenden, waarvan 55185 werkloozen naar eigen op gaaf. Bij vergelijking met het einde van October, toen het aantal werkloozen 51185 bedroeg, blijkt dat dit aantal aan het einde van No» vember 4000 hooger is, hoofdzakelijk als ge volg van seizoen-invloeden (bouwvak, enz.)' maar ook van een afnemende bedrijvigheid in het diamantbedrijf. Vergeleken met de cijfers aan het einde van November 1936, toen 56659 werden ge noteerd, toont November 1937 een daling van 1474 werkloozen CHEMIGRAFISCH BEDRIJF Do minister van Economische Zaken deel! mede, dat door den bedrijfsraad voor hetj Chemigrafisc-h Bedrijf is ingediend een ver zoek tot verbindendverklaring van bepalin gen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor .het Chemigrafisch Bedrijf, afgesloten tuschen de Vereen, van Ned. Chemigrafische Inrichtingen eenerziids en den Ned. Litho Foto. en Chemigrafenbond, den Ned. R.K, Graf. Bond en den Ned. Chr. Graf. Bond anderzijds. WONING UITGEBRAND TL KORNWERD Te Kornwerd brak een felle uitslaan de brand uit in de woning van den heep Lvclama A. Nieholt. Een juist passeerendo wielrijder hoorde een knal en zag, toen hij zich omkeerde, de gordijnen in vlammen gehuld. Direct waarschuwde hij den eige naar, die zich bij kennissen bevond, waar na men onmiddellijk de brandweer v a Makkum en Witmarsum alarmeerde. Deze arriveerde kort daarop, doch het vuur greep zoo snel om zich heen, dat er aan blusschen niet meer te denken viel. De wo* ning, met de daaraan verbonden wagenma- kerij, brandde geheel uit. Dg oorzaak is onbekend, doch men ver moedt schoorsteenbrand. De schade wordf door verzekering gedekt. WAAR WERK TE VINDEN IS AANBESTEDINGEN TE AMSTERDAM baan en perceel no 802, met btjbehooronde t ken. De laagste inschrijver was de fa Wille Koningen te Amsterdam met ƒ21.891. Voorts werd aanbesteed het maken van e toegangsweg met twee bruggen, naar het pa aan het Nieuwe Diep, met bijbehoorende we ken. Hiervoor was de laagste Inschrijver de fa G e b r. H. V. J. de V r 1 e s te Haarlem 41.990. Ten slotte besteedden B. en W. aan het brug ten behoeve va bUbehoorende sterdam was loschplan nabij de verken. De fa A v. Hall "te ~A net 19.686 de laagste lnschrtjvi WONINGBOUW IN DE HOOFDSTAD Het bestuur d< „het Oosten" te door den architect de Maasstra aal aal ld. In _eer J. B, ïsterdam met 726.386] voor heti eerste en tweede bestek de heer D. Schalk te Amsterdam met resp. 416.200 en' 313.600. Laatstgenoemde berelcende het totaal op 728.000. WEGVERBETERING AANBESTEED gedeeltelijk de aanleg van lakken of asfaltbeton BOEKEN EN GESCHRIFTEN „Het grote boek, voor de kleinsten verteld", door J. C. de Koning. Uitgave van J. H. Kok N.V. te Kampen. „Het Schriftbewijs" door Dr. F. W« Grosheide, idem. „Ex Libris", Keur uit de werken van Dr. J. H. Gunning J.Hzn. door C. J. I. Sluyk, Uitgave van J. Ploegsma, te Zeist. „De betere wereld", tien toespraken van Dr. J. C. A. Fetter, idem. „Christus en de Schriften" door Dr. A. Saphir, vertaald door A. R. Zalman- Marda, Uitg. j. N. Voorhoeve, Den Haag. „Zie hier is uw God", Kerstboodschap door Ds. A. K. Straatsma. Kerstgedichten; en „Jongeren, wat antwoordt gij Christus?" door Ds. D. Kuilman: Libel lenserie no. 250 en 263. Uitg. Bosch en Keu- ning, Baarn. „W at de wereld overwint" door Dr P. D. Tjalsma, Uitg. J. Ploegsma, Zeist. „De oorsprong der ziel, in het licht der Gereformeerde Levensbeschouwing", door Prof. Dr. H. Visscher, Uitg. Bur. van Lonk- huyzen, Zeist. „De psalmen voor deze b-ij d", be werkt door Andreas Glotzbach, Uitg. Mij. Van Loghum Slaterus, Arnhem. „De jeugd vraagtdoor Ds. J. C. Koningsberger met medewerking van Ds. G. W. v. Deth, M. C. Fallentin, R. Kuitert, Dr. M. J. Langeveld, D. Noordam, Dr. J. C. Roose, Ds. J. J. Stam. Uitgave N.V. Boekhandel W. ten Have, A'dam. ,Jong in het volle leven", een boek voor de rijpende Christelijke jeugd, door Dr. Joh. H. Scheurer, e.a. Uitgave H. A. van Bottenburg N.V., Amsterdam. karaktervorming bij jeugd i- g e n" door Dr. S. O. Los, Uitgave van Druk kerij „De Standaard", Amsterdam. „Burgers v a n N ij s t a d" van J. K. van Eerbeek, Uitgave van J. H. Kok N.V., Kampen. irandende Harten" door Gera Kraan-Van den Burg. Uitgave van J. H. Kok N.V. te Kampen. „Jong Suriname op avontuur" door Hans van Amstel, Uitg. L. C. G. Malm berg, 's-Hertogenbosch. „Geketende leeuw" van Zsigmond Móricz, uit het Hongaarsch door E. Vahl-De Roos. Uitgave Nederlandsche Keurboekerij, Amsterdam. ie Vaderlandsche Geschiede nis in een notedop", een boek voor de jeugd, door N. Tj. Swierstra. Uitgave Hol- landia Drukkerij N.V., Baarn. „Hoe moet de lijder aan suiker- iekte leven?" door Dr. L. Schaap, arts te Amsterdam. Uitgave Van Holkema en Wa- rendorf N.V., A'dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2