liirnwr (tfmtmitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Vijftien Spanjaarden breken hun eerewoord ^4en^lieinik Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en In plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 7 DECEMBER 1937 18e Jaargang abbertcntieprijjtn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22 '/a Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 No. 6261 Om den lezerskring extra te vergrooten Wie zich heden op ons blad abon neert, ontvangt de tot 2 Januari a.s. te verschijnen nummers met inbe grip der Zondagsbladen gratis. Voor aanbrengers van lezers voor minstens één jaar ir beschikbaar onze premie. Nieuwe abonné's op te geven aan ons Bureau of bij onze agenten. DE ADMINISTRATIE DE ZUIGKRACHT VAN HET BEGINSEL Het N.V.V., de roode vakbeweging in ons land komt met zijn politieke compagnon, de S.D-A.P. het volgend jaar wel in een zeer moeilijk parket te zitten. De situatie is aldius: Het I.V.V., het Internationaal Vaüv^bond, hoe rood gekleurd ook, heeft het vori& jaar op zijn congres te Londen geweigerd onder handelingen te openen met de Komintern, de communistische vakvereenigingsinternatio- nale, waarin Moskou de leiding heeft. Dit geschiedde onder aandrang en met volle instemming van het N.V.V., want de sociaal democraten in ons land wijzen elke samen werking met de communisten ten eenenmale af. Zij willen geen gemeenschap met hen hebben en aan de oprechtheid van hun afkeer valt niet te twijfelen. Echter, elders in de wereld hebben de communisten meer invloed dan hier. B.v. in Moskou, zal men zeggen. Ja, maar ook in Frankrijk en Spanje. In het laatste land heb ben de extremisten over de bezadigden ge- triumfeerd en in Frankrijk oefenden de communisten groote invloed op de Volks- frontpolitiek en Jouhaux, de socialistische vakverbondsleider schoof zoo ver mogelijk naar de communisten op. Dit alles gaf de laats ten weer nieuwe hoop voor de toekomst en zoo werd dezer dagen bereikt, dat de communistische organisatie nog wel niet in het I.V.V. is opgenomen, maar dat de voorbereidende besprekingen over sa menwerking te Parijs tot een goed einde ge bracht zijn. En het staat nu reeds vast, dat de conferentie, welke het volgend jaar te Oslo gehouden zal worden, tot verbroedering tusschen sociaal-democraten en communisten zal leiden. Dan komen onze roode organisaties in een zeer moeilijk parket. De communisten hier juichen nu reeds en de roode pers begrijpt heel best wat dit beteekent. Zij trekt er de conclusie uit, „dat onze Nederlandsche com munisten al staan te watertanden om binnen te dringen in de moderne vakbonden in Ne derland, met het doel, daar het spel der cel- lenbouwerij te spelen." Zeer juist gezien. De profetie kan nog wel verder gaan, want de gang van zaken is altijd zoo, dat de extremisten, de uitersten, de drijvers de overmacht krijgen al blijven ze in aantal de minste en de anderen onder de voet loopen. Ook dat toekomstgevaar zien de sociaal democraten ten onzent wel en dus verklaren zij bij voorbaat, dat zdj dat binnen dringen Zullen beletten en zij wenschen nu reeds met nadruk vast te stellen, „dat voor Nederland in de houding van SD.AF. en N.V.V. ten op zichte van de communisten geen wijziging zal komen". „Het partijbestuur zal in geen geval bereid zijn, op internationaal of nationaal gebied e enige verbinding met de Communistische Internationale of met haar secties te bevor deren of te aanvaarden". Eerlijk en oprecht gemeend: we twijfelen er geen oogenblik aan. Trouwens, wie zou zijn eigen ondergang begeeren? Maar heeft de historie in binnen- en buitenland bewe zen, dat op oritieke momenten de „verstan dige" leiders afdoende verweer hadden tegen de opdringerige revolutionairen? Ware zulks het geval geweest, dan zou de 3D.A.P. thans geen wroeging gevoelen over zoo menig „anarchistisch avontuur". LOON EN STEUNN0RM Toen wij onlangs schreven dat een alge- meene verhooging der steunnormen, hoe gewenscht ook op zich zelf (afgedacht van linancieele bezwaren) niet mogelijk was met het oog op de looncn in vele bedrijven vooral op het platteland, veroorzaakte dat wel eenige deining. Ook het feit, dat wij le spaarregeling ondanks de aanklevende bezwaren in bescherming namen, werd niet overal even welwillend ontvangen. De roode vakbeweging zat er blijkbaar mee. In sommige plaatsen^ o.a. Rotterdam, namen sociaal-democratische stadsbestuur ders en voormannen der roode arbeiders beweging een zoodanige lijdelijke houding aan, dat de collecte vrijwel totaal veronge lukte. In andere plaatsen legde men de verklaring af: als de regeling aanvaard Wordt, zal onze beweging er zich moeilijk aan kunnen ontt-ekken. Na alles wat er over geschreven en ge sproken ls en na de storm, welke hier en daar opstak, lette men nu op het feit, dat de begrooting van Minister Romme zonder hoofdelijke stemming in de Tweede Kamer werd aangenomen. Dat zegt toch heel wat na zooveel scherpe critiek. Hoe kwam het dan? Ten eerste omdat de Minister aantoonde dat het spaarkwartje niet zoo afkeurens waardig is als aanvankelijk werd voorge steld. Het heeft ook een gunstige invloed en is een goed strijdmiddel tegen het koo- pen op afbetaling, wat vooral voor werk- looze gezinnen een dubbel gevaarlijk ding is. Bovendien is niet tegen te spreken, dat er zelfs in werklooze gezinnen gespaard wordt, zij het dan vaak achteraf. Dat wil zeggen, dat men eerst het absoluut noodige kleedingstuk of huisraad koopt en de schuld vervolgeus in een paar termijnen niet op gewone afbetalingscondities af doet In deze methode brengt dc regeling van den minister nu verbetering en wie daar van het goede niet wil zien kent het leven niet. Moeilijker staat de kwestie met de steun normen. De Minister heeft terecht betoogd, dat de totale steun van den vader van het groote gezin bijna raakt tot het loonplafond in zijn bedrijf. Misschien stoot het werke lijke steunbedrag als men alles en alles in geld ging omrekenen er wel eens door heen. Vandaar de verzuchting van een anti. revolutionair wethouder van een belang rijke gemeente: de loonen moeten hier en daar omhoog, want het groote gezin lijdt bij dit steunbedrag gebrek. Het is echter economisch onverdedigbaar om geen sterker woord te gebruiken het steunbedrag boven de loonnorru te brengen; en het zou zeer onbillijk zijn om het kleine gezin te helpen en het groote aan zijn lot over te laten. Deze moeilijkheid hoopt minister Romme te kunnen omzeilen door zijn wettelijke kindertoeslagregeling voor bet geheele be drijfsleven, waardoor het loonplafond voor vaders van groote gezinnen automatisch hooger komt te liggen. Daarna zal de mo gelijkheid van algemeene wijziging der steunregeling nader bekeken kunnen wor den. Het zal nog wel wat voeten in de aarde hebben voor deze regeling in de praktijk werkt, maar een oplossing zou op deze wijze gevonden kunnen worden. Een andere uitweg is niet mogelijk. Blijkbaar zag de Kamer dat in en zij keurde de begrooting van den Minister, wiens optreden alge meene waardeering vond, zonder stemming Achttienhonderd genaturaliseerden in 1937 Onze wetgeving kent geen onderscheid naar ras of godsdienst De Minister van Justitie schrijft in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake naturalisatie-ontwerpen betreffende een groot aantal personen, dat de mogelijkheid niet uitgesloten schijnt, dat het staatsblad van het jaar 1937 de namen van om en bij de 1800 genaturaliseerden zal vermelden. Bij de beoordeeling van de vraag, of een bepaalde naturalisatie met het oog op den toestand der arbeidsmarkt wel gewenscht ia, wordt geval voor geval bezien, terwijl de duur van het verblijf in Nederland daarbij mede in aanmerking wordt genomen. Onderscheid naar ras of godsdienst kent de Nederlandsche wetgeving niet. Reeds daarom is er geen aanleiding bij het leenen van het Nederlanderschap de Jood- sche bevolkingsgroep afzonderlijk te classi- ficeeren. Dat het overigens betrekkelijk geringe aantal voorgedragencn van Joodsche af komst, wier aanvragen aan volkomen de zelfde normen worden getoetst als alle an dere, verdeeldheid zou bevorderen, is een opvatting, die alleen past in een eenheids constructie, waarin de verdeeldheid kenne lijk van te voren is ingeschakeld. Loonconflict bij Rijnsleepdienst Het personeel in staking gegaan De federatie van transportarbeiders heeft gister de staking geproclameera voor het personeel der Rijnsleepbooten der N.V. Sleep en drinkwaterdienst v.h. Ruttens te Am sterdam. Aanleiding hiertoe is een loonconflict Op 9 November 1.1. was door de federatie een schrijven aan de onderneming gericht in houdende verschillende wenschen van het personeel tot verbetering van de loonen. Op dit schrijven waarin de federatie zich bereid verklaarde verdere onderhandelingen te voeren werd geen antwoord ontvangen, evenmin als op een herinneringsschrijven, dat 24 November gezonden werd. In overleg met het personeel is daarop gister de staking geproclameerd. Op het oogenblik liggen te Rotterdam drie van de zeven booten van de N.V. nl. de Newa, de Dwina en de Noordkaap. Het personeel van deze drie booten heeft het stakingsparool gevolgd en het werk neergelegd. Wanneer de overige booten in Rotterdam kompn, zal de bemanning daar van eveneens bij de staking betrokken wor den, tenzij er eerder een overeenkomst met de N.V. kan worden getroffen. Uit Zeist, Eindhoven en 's-Gravenhage ontvlucht De overgeblevenen in bewaring gesteld Totdat Franco hen terugstuurt Het is gebleken, dat er thans 15 Span jaarden, die in ons land geïnterneerd waren, hun eerewoord tegenover de Ne derlandsche Regeering hebben gebroken en vermoedelijk op weg zijn naar hun vaderland. Er zijn zes Spanjaarden ver dwenen uit Zeist, vier uit Eind hoven en vijl nit 's-Gravenhage. Nog 53 geïnterneerden zijn thans blij kens een gister gehouden telling in ons land aanwezig. De Regeeringspersdienst meldt, ten ver volge op de mededeeling van gisteren be treffende de ontvluchting van een aantal hier te lande geïnterneerde Spanjaarden dat, met het oog op de onzekerheid, dit mede daardoor aan den dag is getreden ten aanzien van de overgebleven Spanjaarden de regeering besloten heeft, deze in verze kerde bewaring te houden tot van het bc wind van generaal Franco bevestiging zal zijn ontvangen, dat de gevluchte Spanjaar den, die hun aan de Nederlandsche regee ring gegeven woord hebben gebroken, bij aankomst in het onder dat bewind staande deel van Spanje naar Nederland zullen worden teruggezonden. De betrokken Spanjaarden zijn in de plaats waar zij vertoefden in politiebewa ring gesteld in afwachting van overbren ging naar een gezamenlijke verblijfplaats. Het eerewoord gebroken De zes uit Zeist verdwenen Spanjaarden hadden gister tusschen 10 en 12 uur moeten verschijnen op het bureau van de Zeister- politie. Toen zij zich om 12 uur nog niet hadden gemeld heeft de politie proces-ver baal opgemaakt van hun verdwijning. De Rijksvreemdelingendienst zoekt de zaak thans verder uit. Vermoed wordt, dat de verdwenen Spanjaarden met elkaar ii contact hebben gestaan en gezamenlijk de ontvluchting hebben besproken en uitge voerd. De drie te Zeist achtergebleven Spanjaar den ontkennen iets geweten te hebben van de plannen van hun lotgenooten. Gp weg naar Spanje? De „Eindhovensche en Meijerijsche Cou rant" verneemt, dat de 15 ontvluchte Span jaarden, allen voorzien van buitenlandsche paspoorten, dde niet door Franco verstrekt zijn, de Nederlandsch- Belgische grens heb ben overschreden te Loramel. Aren- donk en ten Zuiden van Breda. Vrijdag zijn zij te Antwerpen scheep ge gaan, welke haven zij te 4 uur in den namid dag hebben verlaten met bestemming naar Lissabon. Vanuit Lissabon zullen zij doorreizen naar Spanje, om dienst te nemen in het Franco- leger. De vlucht uit Den Haag Van de vijf Spanjaarden, die uit Den Haag zijn ontvlucht hielden drie verblijf in het Kolpinghuis aan den Zuid-Oost-Bui tensingel. De andere twee woonden in bij particulieren in de Indische buurt. Zij had den zich gister volgens de voorschriften bij de politie moeten melden, doch hebben dit nagelaten. Tegen den beheerder van het Kolpinghuis hebben zij allen een smoesje verzonnen om enkele dagen weg te blijven. Om geen achterdocht te wekken hadden zij al hun bagage, koffers en eigendommen in het Kolping huis achtergelaten. Vragen aan de Regeering Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Goes van Naters, heeft aan de minis ters van Buitenlandsche Zaken en van Jus titie de volgende vragen gesteld: Hebben de ministers kennis genomen van dc berichten, dat sinds 2 December j.l. tien te Zeist en Eindhoven met beperkte bewe gingsvrijheid geïnterneerde Spanjaarden voortvluchtig zijn? Zijn de ministers wanneer deze berich ten juist zijn niet van oordeel, dat. waar reeds meer geïnterneerde Spaansche com battanten in strijd met hun eerewoord onlvluchtingspogingen hebben gedaan, de thans nog aanwezige Spaansche geïnter neerden aan een strengere bewaking moe ten worden onderworpen, zoowel in ver band met de tegenover de Spaansche re geering, aangegane verplichtingen, als in gevolge de wet van 8 April 1937 en het Ko ninklijk Besluit van 11 Juni 1937 betreffen de de non-interventie-overeenkonist? Zijn de ministers bereid mede te deelen. welke maatregelen zij te dien einde zullen nemen, of wellicht reeds hebben genomen? Overgebleven Spanjaarden naar fort Konswijk? Vanochtend te negen uur verschenen aan het Kolping-huis te 's-Gravenhage, waar 25 Spanjaarden, aanhangers der Franco-re geering, verblijf hebben gehouden, acht re chercheurs van den Vreemeiingendienst der Haagsche politie. De twintig Spanjaarden, die overgebleven waren, nadat de politie de ver dwijning van vijf hunner lotgenooten had moeten constateeren, zijn dupe geworden van de woordbreuk der ontsnapten. Zij zijn door de politiebeambten in verzekerde bewaring gesteld en met twee ges-loten politieautos naar het huis van bewaring in den Haag overge bracht. Op het oogenblik zijn er, na de ontsnap ping van vier personen uit Eindhoven, ze Zeist en vijf uit den Haag, nog 53 Spanjaar den in ons land aanwezig, die allen gister avond of hedenochtend door de hoofden van politie in verzekerde bewaring zijn gesteld. De Eindhovensche groep is intusschen reeds naar 's-Hertogenbosch gedirigeerd. Omtrent de definitieve verblijfplaats der Spanjaarden is niets beslist, doch zeer vermoedelijk zal fort Honswijk de plaats zijn, waar de vreem delingen met heel wat minder bewegingsvrij heid doch tevens met heel wat meer waarbor gen tegen hun ontsnapping de komende maanden zullen slijten. LANDSTORMAVOND IN DE HOOFDSTAD Oud-Minister Deckers waar schuwt tegen het communisme Taak en wezen van den B.V.L. geschetst De afdeeliner Am sterdam van den Bijz. Vrijw. Landstorm heeft gisteravond in Kras- napolsky een bijeenkomst gehouden, welke onder leiding stond van het lid van de Tweede Kamer A. B. R o 0 s j e n. Eenige his torische tafereelen uit „Den Vaderlant ghe- trouwe", die onder leiding van reservekapi tein D. G. Sanders ten tooneele werden ge bracht gingen vooraf aan een rede van oud minister Deckers, waarin deze het wezen en de taak van den Bijzonderen vrijwilligen landstorm schetste. Rede oud-minister Deckers Wat iedereen moet treffen, die aan leven en werken van den B V.L. aandacht schenkt, aldus begon spr., is, dat zijn bijeenkomsten, oefeningen, landdagen en vergaderingen al tijd slagen. Waar andere organisaties met bezorgdheid het ledental zien terugloopen, daar "schaarden in nog geen 20 jaar tijds 80.000 mannen zich in hou en trou achter hun grijzen, maar altijd jeugdigen aanvoer der, generaal Duvmaer van Twist en daar zien wij de groei nog steeds aanhouden. Dit geeft reden tot dankbaarheid en verheuge nis. De beste en meest doeltreffende propa ganda voor den B.V.L, aldus spr., is het kra nige, zich steeds verjongende leger van de landstormers zelf. Spr. noemde het ontroe rend te zien, hoe telkens weer nieuwe gele deren van geoefende mannen zich in ko ninklijke vrijheid, door de hoogheidsdaad van vollen eigen wil, beschikbaar komen stel len oan als 't moet met het zwaard in de vuist hof en haard te beschermen. Vrije vereeniging thans, aan de krijgstucht onderworpen legeronderdeel straks. Veel is in Nederland de laatste tijden ten aanzien van de landsverdediging veranderd. Ons volk wil weer weten, dat het een zee- en een landmacht heeft: erkent de noodza kelijkheid van beide en. wat meer zegt, is bereid tot het brengen van groote offers, gel delijke en persoonlijke, om zijn weermacht in stand te houden en haar in staat te stel len haar taak te vervullen. De weermacht is in eere hersteld en dat eerherstel is mede aan den B.V.L te danken. Maar de taak der landstormers is nog niet ten einde. De tijden zijn er nog niet naar, dat de B.V.L kan worden ontbonden. Nog dage lijks spannen helaas ook in Nederland aldus spr., zeer velen zich in om het gezag te ondermijnen. De geschiedenis onzer dagen is leerrijk. Wat elders mogelijk bleek, is bij ons niet bij voorbaat uitgesloten en zou hier ook mogelijk worden, als wij zorgeloos wa ren en werkeloos den loop der dingen af wachtten. Hoe gelukkig staat tegenover een voor beeld als dat van het teeenwoordige Rusland ons Nederland. Wij hebben onzen gezonden volksinvloed op het staatkundig leven: onze volksrechten, geëerbiedigd van hoog tot laag, vastgelegd in de grondwet en door de over heid beschermd. Wij hebben ons opgewekt godsdienstig leven, onze pers. onze eigen scholen en eigen organisaties. Wij hebben dit alles en wij willen het behouden. En als die kostbare schatten verdedigd moeten wor den tegen revolutionair geweld of tegen wel ken misdadigen aanslag ook, dan weet Ne derland, dat het kan rekenen op de mannen, altijd vaardig, altijd paraat, op ons bedroefd vrijwilligerslegioen, den bijzonderen vrijwil- PRINS BERNHARD OPGEWEKT Hoofdpijn kwam heviger op De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernard, Jhr. Mr. C. D e d e 1, ver strekte ons hedenochtend te 11 nur het volgende communiqué: „De hoofdpijn, die gisteren wat hevi ger opkwam, is heden, na een rustigen nacht, bijna geweken. Prins Bernhard blijft niettemin al dien tijd opgewekt en belangstellend voor zoover hem dat ver gund is. De toestand van den hofjager Spek blijft normaal." Een telegram van de autorenners Namens het bestuur van de Nederland sche Autorenclub heeft die voorzitter van deze Club, de heer H. Th. van Marken, te Baarn een telegram tot Z.K.H. Prins Bemhard gericht, waarin wordt te kennen gegeven, dat de Club in hooge mate betreurt, dat Z.K.H., niettegenstaande haar groote stuurmanskunst het slachtoffer is gewor- van een voor het snelverkeer onverant woordelijke situatie. Namens alle leden be tuigt het bestuur zijn oprechte medeleven en spreekt het de beste wenschen voor een spoedig herstel uit KONINGIN WEER IN DE HOOFDSTAD De Koningin, die gister haar verblijf in het Burgerziekenhui9 te Amsterdam heeft onderbroken om een bezoek aan Den Haas te brengen, is gisteravond te ruim half zeven uit Den Haas te Amsterdam te ruggekeerd, waar zij wederom haar intrek in het Burgerziekenhuis heeft genomen. Verpleegsters voor de Prinses Niet alleen zuster R. Vermeer, maar ook zuster Kleintje is aangewezen als ver pleegster voor Prinses Juliana tijdens de te verwachten blijde gebeurtenis. Beide zusters zijn verpleegsters uit de Diaconesseninrich- ting Bronovo te Den Haag. Chr. Nat. Vakverbond Verkiezing nieuwe bestuurder Het algemeen bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond heeft dezer dagen vergaderd en een voorstel van het dagelij ksch bestuur aangenomen om over te gaan tot de ver kiezing van een nieuwen bezoldigden be stuurder en daardoor te voorzien in de va cature, ontstaan door het pensionneeren van den heer K. Kruithof. De hoofdbesturen van de aangesloten or ganisaties hebben het verzoek ontvangen candidaten op te geven voor de vervulling dezer vacature, uiterlijk tot 8 Jan. 193 Een buitengewone algemeene vergadering van het Chr. Nat Vakverbond, die D.V zal plaats hebben op Vrijdag 28 Jan. 1938, in het Gebouw voor Chr. Soc. Belangen Kr. Nieuwe Gracht 39, te Utrecht, zal uit de gestelde candidaten een keus doen. Het ligt in de bedoeling den nieuw te be noemen bestuurder eerlang in de gelegen heid te stellen het internationale werk te doen verrichten. Afscheid W. Kok Film voor „Draagt Elkanders Lasten" Op 13 December a.s. zal een algemeene bestuursvergadering van het Chr. Nat Vak verbond gehouden worden, tot welke bij eenkomst ook de hoofdbestuursleden der aangesloten organisaties worden uitgenoo- digd. In die vergadering zal de heer W. Kok, ligen landstorm. Wij zullen niet toelaten, zoo besloot spr., dat de oude cultuurwaarden, ons overgedra gen van geslacht tot geslacht, ons worden ontroofd Na afloop van de rede van oud-minister Deckers werden de laatste tafereelen van „Den Vaterlant ghetrouwe" vertoond, waar bij het symfonieorkest Arti et Religione en twaalf trompetters van het korps rijdende artillerie hun medewerking verleenden. Het Patrimonium-tehuis voor tewerkgestelden in de werkverschaffing in 't Looster- veen (gem. Bellingwolde Gr.) Dit tehuis is hedenmiddag geopend door den Com missaris der Koningin in de provincie Groningen VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen Nadere bizonderheden omtrent het voorontwerp van wet inzake arbeid van gehuwde vrouwen. De Minister heeft geantwoord op de vragen van Dr. Vos-betreffende opheffing van de crisisregeling voor consumptie-: melk in het zgn. buitenwettelijk gebied. De inhoud en de strekking van de Ves- tigingswet Kleinbedrijf. De Adventsboodschap van de Oecume-. nische Conferenties te Oxford en Edin-! burg. Te Utrecht is de algemeene vergadering gehouden van de Nat. Chr. Officieren- Vereeniging. Op de Oude Rijn te Bodegraven is een bootje omgeslagen, waarbij een reiziger is verdronken. Finland herdenkt zijn 20-jarige onaf hankelijkheid. De Japanners verwachten heden den val van Nanking. Italiaansche pers doet anti-Britsche „onthullingen". Delbos op reis naar Krakau. PAULUSSEN N.V-DEN HAAG Vijf uur het uur voor RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede „BLAUFRIES" ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK! VRAAGT TARIEVEN I die sinds Juni 1919 bestuurder in algemee- nen dienst is, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, afscheid ne men van de Christelijke vakbeweging. Daarna zal de film worden vertoond, die vervaardigd is door de Ned. Chr. Filmcen trale, ten behoeve van het fonds tot be strijding der tuberculose „Draagt Elkan ders Lasten". De bijeenkomst zal worden gehouden in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen. Kr. Nieuwe Gracht 39. te Utrecht, en vangt aan om 2.30 namiddags. Bootje omgeslagen Een reiziger verdronken Gistermiddag voer een 10-jarige jon gen met een wrak bootje op den Ouden Rijn te Bodegraven. De 35-jarige handelsreiziger W. J. v. d. Berg, ge woond hebbend aan de Vlaggemans- kade te Rotterdam, dje veel haast scheen te hebben, vroeg den Jongen hem naar den overkant te zetten, op dat hij niet tot de brug zou behoeven te loopen. De knaap wees den man erop, dat het bootie niet stevig was en dat het wel zou kunnen kapseizen. De reiziger stoorde zich hier niet aan en sprong op het vaartuig. Toen het bootje halverwege voer drong door een lek water naar binnen. De boot sloeg om en beide inzittenden vielen in het water. De jongen wist zich te redden. De reiziger evenwei verdween in de diepte. Enkele buurtbewoners, die het ongeluk zagen gebeu ren, sprongen te water en slaagden erin, den man op het droge te krijgen. Met zuurstof apparaten van het Roode Kruis trachtte men de levensgeesten van den man. die in bewus- teloozen toestand verkeerde, op te wekken. Hierin mocht men inderdaad slagen, doch na korten tijd is de ongelukkige, ten gevolge van een inwendige verbloeding, overleden. Het schijnt dat de man, voor dat hij in het water viel, tegen den rand van de boot H geslagen. Vrachtauto botst tegen tram Chauffeur zwaar gewond Hedenmorgen omstreeks kwart voor acht is te Biert onder Z u i d 1 a n d op den onbe- waakten overweg, eerste Stompaard, een melkvracht-auto bestuurd door D. Mitvser van Spijkenisse, door de passeerende tram van de R.T.M. van Rotterdam naar Helle- voetsluis gegrepen. Door de botsing werden de locomotief en de postwagen uit de rails gelicht, waardoor ze nagenoeg in de ver keerde richting kwamen te staan. De melkauto werd totaal versplinterd en de chauffeur bekwam een zware hersen schudding. Nadat eerste hulp was verleend "•erd hij naar zijn woning te Spijkervat» vergebracht. Omtrent de oorzaak van deze botsing kon men nog geen nadere medeoeelingen doen Het zie! t ia daar ter p'.aatse zeer goed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1