KERK EN ZENDING L. W. Schilperoort EVERSLEEP" Meinema's Kerstboeken DINSDAG 7 DECEMBER 1937 GEREF. KERKEN Drietal: Te Thesinge, cand. A. J. Heer- sink te Drijber, cand. J. F. Sol-lie te Eindho ven en cand. P. Westerloo te Groningen. Beroepen: Te Stadskanaal, D. Vreug- denhil te Appelscha. Aangenomen: Naar Deventer, H. Mul der te Homhuizen-Kloosterburen. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Bunnik, H. K. E. Grave- meyer te 's-Gravenhage. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Baarland Na een vacature van 6}4 jaar ontving Zondag de Ned. Herv. gemeente te Baar land weer een eigen predikant. In de mor gengodsdienstoefening werd de heer B. Da ge vos, theol. cand., bevestigd door Dr. L. J. Cazemier van Terneuzen met een predikatie over 2 Tim. 4:2: „Predik het Woord". Na de bevestiging werd toegezongen Gezang 77 2. Onder groote belangstelling deed des mid dags Ds. D a g e v o s zijn intrede met een predikatie over Johannes 3 30. De gebruike lijke toespraken volgden. Echten Na des morgens door ds. Tj. Petersen, van Boskoop, te zijn bevestigd met een pre dikatie over Jes. 52 7, deed cand. Joh. Blauw Zondagmiddag j.l. zijn intrede bij de Geref. Kerk van Echten (Fr.) met een predikatie over 2 Cor. 4 7. De nieuwe leeraar werd toegesproken door ouderling De Jong namens den kerkeraad, ds. Waagmees- ter namens de classis Heer en veen en de ge- nabuurde kerk van Ocsterzee, en door oud. B e r g s m a, namens de kerk van Lemmer. Hem werd toegezongen Ps. 134 3. NyegaBreukelen Ds. G. F. D. Locher hoopt op 12 .Dec. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Ge- VRAAGBAAK voor v CHRISTELIJKE INSTELLINGEN X1 er trouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen. i r i v invaliden- L t LY rijwielen P. v. d. LEIY Sr Stille Veerkade 33, OEN HAAG, Telefoon 113614 HOUTHANDEL A. BOOM ROTTERDAM DENNEN BEUKEN LIJSTWERK VUREN EIKEN DETAIL GRENEN TRIPLEX ENGROS Technisch-Bureau voor Cent rale-Verwarming Warm water-Voorziening SNIJDERSSTRAAT 21 'S-GRAVENHAGE TELEFOON 335561 II Te). No 3096 ALMELO VILTMATRASSEN KAPOKMATRASSEN 100% KWALITEIT 1887 50 1937 ELECTRISCHE INSTALLATIES OP ELK GEBIED k». GROENEVELDv.o. POLLsCo's ELECTROTECHNISCHE FABRIEK Opgericht 1 September 1887 ROTTERDAM AMSTERDAM WORMERVEER Techn. Installatie Bureau „ROTTERDAM" Centrale Verwarming Sanitair BOTTERDAM Tel. 37302. MAASSLUIS. Tel. 159. Vertegen woordleer te VENLO Tel. 288 fo V I A 1 TJ VST 'MftW Hek - en Rasterwerken door geheel Nederland Vogelenzang (N.-H.) Fa.C.A.Ruigroken Zn. meente te Nijega H. O. N. en op 19 Dec. intree te doen te Breukelen, na bevestigd te zijn door Da-. J. C. S. L o c h e r van Leiden. Ds. B. CREMER Morgen viert ds. B. Cremer, em. predikant teVeendam en oud-lid van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, zijn 70sten-ver- jaardag. Ds. Ci-emer is voorzitter van de Comm. van Toezicht inzake den Gezangen bundel. VEREENIGING VOOR VOORLOOPIGE OPLEIDING De Najaarsvergadering Onder presidium van ds. G. Mansvelt em. predikant te Utrecht, werd op „Ruim zicht" te Doetinchem de najaarsvergadering gehouden van de Vereeniging voor Voorloo- pige Opleiding. Na opening der vergadering gebruikelijke wijze bracht ds. H. Visser i verslag uit, waarin hij allerlei mede- deelingen deed over den stand van het werk. Inzake het gymnasium mocht hij rapportee ren, dat verschillende leerlingen reden tot te vredenheid geven en goede verwachtingen wekken, hoewel over het algemeen het peil der leerlingen er niet op vooruitgaat, een ge- van de omstandigheid, dat niet vol doende selectie kan toegepast. Het bestuur zal trachten het peil der kweekelingen op te voeren door voor werkelijk begaafde jongens, die predikant wenschen te worden een rui- ere hulp in uitzicht te stellen. Dr. J. Haantjes, rector van het gym- isium, bracht vervolgens een nauwkeurig verslag uit over de 22 leerlingen van dezen cursus, die hij een voor een de revue liet passeeren om het bestuur een indruk te ge ven van hun persoon en werk, waarna zij zeiven ter vergadering verschenen en door den voorzitter werden toegesproken. Ds. J. H. C. Kamsteeg, Ned. Herv. pre dikant te Gorssel, bracht hierna verslag uit over het overgangsexamen Godsdienstonder wijs, dat hij als afgevaardigde had bijge woond, tei-wijl hij namens de commissie van controle verklaarde, dat de boekhouding in orde was bevonden. Dr. H. Stoel, Ned. Herv. predikant te Veenwouden, deed mededeeling over het on derzoek der adspirant-kweekelingen in - Juli j.l. ingesteld. De aftredende bestuursleden, de heeren H. H. ten Cate te Eibergen, dr. J. v. Dorp, Ned. Herv. predikant te Gendxingen en ds. J. H. C. Kamsteeg, idem te Gorssel, werden her kozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van dr. F. C. Wieder te Lei den, gekozen werd dr. H. F. J e n n y te Dinxperlo, die zijn benoeming aannam. De vergadering werd door ds. C. D. van Noppen, Ned. Herv. predikant te Zwolle, op gebruikelijke wijze gesloten. Mej. M. D. van Hoogstraten, Park laan 6 te Zeist, secretaresse van het Co mité van Bijstand in Nederland voor den ar beid van het gesticht Oranje Nassau te Ma- gelang èn zijn bekenden directeur, den heer Joh. van der Steur, schrijft ons het volgen de: „Ik vraag niet, maar gij wilt wel herinnerd worden, nietwaar?" zoo schrijft Pa van der Steur in zijn Kerstcirculaire. Met ruim 1000 kinderen wil deze haast blinde grijsaard weer een blij Kerstfeest vieren, waarbij ieder een nuttig geschenk ontvangt: zakdoe ken, kleeren, boeken voor de grooteren: pop pen, knikkers, ballen enz. voor de kleineren: maar dan is er heel wat noodig! In het jaar dat ten einde spoedt hebben ook de Neder- landsche vrienden ruimschoots geholpen, maar schrijft Pa „nu kom ik nog de kruimkens halen en de oude papa brengt bij voorbaat zijn hartelijken dank en rekent op hulp". Het Comité van Bijstand in Ne derland heeft nooit tevergeefs gevraagd en staat paraat om ook nu weer een overvloed van biljetten te verwerken op giro 166060, van der Steur fonds te Zeist. In de Ned. Evang. Gem. te Antwerpen, voorganger ds. P. de Haan, wordt in het Kerkgebouw in de Lange Winkelstraat aldaar aan den avond van den Eersten Kerstdag een Kerstfeest gehouden voor de te Antwerpen en omgeving liggende Ned schippers. „HET HOOGELAND" Met een fraai gedenkschrift geeft de Chr. Ver. tot stichting en instandhouding van ar- beidskoloniën „Het Hoogeland" kennis van haar 45-jarig bestaan. Men weet, dat dit de Vereeniging is, die zwervers, landloopers, drankzuchtigen, reclassanten e.d. onderdak of herstel in het maatschappelijke wil bieden. Zij heeft in 't Noorden des lands en te Beek bergen haar stichtingen, terwijl zij te Amers foort een Reclasseeringsbureau heeft. Van het vele en veelsoortige werk, door de jubileer ende vereeniging verricht in het geestelijk en stoffelijk belang van duizenden sombere levens, laat dit boekje een en ander zien, terwijl bovendien eenige autoriteiten en op dit gebied bekende mannen, den lof van dit moeilijke en mooie werk zingen. Vele foto's helpen den indruk versterken. Aan het reclasseeringswerk wordt bijzon dere aandacht geschonken; het wordt in zijn religieuze beteekenis bezien door Dr W. G. Harrestein, in de maatschappelijke door Mr. B. v. d. Waerden, in de individueele door Ds A. K. Straatsma, en in verband met de rechtsspraak door Mr. J. N. Al bias. Verder hebben bijdragen geleverd Ds J. Meeuw enberg (historisch overzicht) freule H. S. H artsen (drankbestrijding), Ds J. Overduin, Dr P. Prins, Dr H. W. v. d. Vaart Smit, Mr J. N. Alblas, R. C. Franck en A. H. P. de Pree. Een en ander vormt een reeks beschou wingen, welke ons achterlaten met de vraag, of dit gezegende werk wel voldoende gekend en gesteund wordt in het g e h e e 1 e land. Waarom de verschijning van dit propaganda boekje ook alleszins te begrijpen is. Het vinde vele lezers en daders. ZONDAGSCHOOL PER POST Sedert vier jaar bestaat in Australië een schriftelijke Zondaigschool. Het doel is, jon gelieden op afgelegen plaatsen en verspreide landhoeven te bereiken. Het bureau bevindt zich te Sydney. Meer dan 8000 jongens cn meisjes worden op deze wijze bereikt, waar van in het afgeloopen jaar 2718 nieuwelin gen werden ingeschreven. Een maandelijk- sche periodiek onderhoudt de gemeenschap. Deffe wordt gratis toegezonden en bevat bij- bellessen met vragen en opgaven. De inge- komen antwoorden worden aan bepaalde adressen gezonden en daar gecorrigeerd. Verschillende Bijbelgenootschappen steunen dit werk. dat ook Nieuw Zeeland, de Fidzji- eilanden cn Nieuw-Guinea bestrijkt. ADVENTSBOODSCHAP Voor Zondag 12 December Een dringende oproep van de Oecumenische Wereldconfe renties te Oxford en Edinburg Aan de kerkeraden en kerkbesturen der kerken, die aan den oecumenisclien arbeid deelnemen, heeft het Hoofdbestuur van den „Wereldbond van internationale vriend schap door de Kerken" verzocht om onder- staanden in beknopten vorm weergegeven oproep van de conferenties te Oxford en Edinburg op Zondag 12 December van den kansel voor te lezen en in kerkelijke bladen te publiceeren: De dringende oproep van de oecumenische wereldconferenties te Oxford en Edinburg, aan de Kerken luidt: Kerk te zijn. 1. Wij zijn één in onzen Heer Jezus Chris tus, hev vleesch geworden Woord Gods, één verbondenheid aan Hem, als Hoofd dei- Kerk, als Koning der koningen, als TIeer der heeren. Wij zijn één in de erkenning, dat deze verbondenheid uitgaat iioven elke an dere binding, die aanspraak op ons zou kun nen doen gelden. 2. De eerste plicht der Kerk en haar groote dienst aan de wereld is inder daad Kerk te zijn, d.w.z. het ware ge loof te belijden, de vervulling van den wil van Christus haren Heer als haar opdracht te aanvaarden en een in lief de dienende broederschap te zijn, die één is in Hem. 3. In overeenstemming met haar wezen moet de Kerk in haar eigen leven die ge meenschap tot uitdrukking brengen, die de menschen samenbindt in gemeenschappe lijke afhankelijkheid van God en aile schei dingen van stand, ras en nationaliteit overbrugt. 4. Juist wanneer de oorlog uitbreekt heeft de Kerk duidelijk de taak voor een ieder Kerk te zijn, nog steeds één als het Lichaam van Christus. Zij moet bewust dezelfde ge beden opzenden, dat Gods Naam worde ge heiligd, Zijn Koninkrijk kome en Zijn wil geschiede onder beide of alle strijdende vol ken. Deze gebedsgemeenschap moet tot el- ken prijs worden bewaard, terwijl Christe nen alles moeten doen, wat in hun macht is, om onder de volken gereohtigheid en vreed zame samenwerking te bevorderen. 5. God zelf is de bron der gerechtig heid, waarvan de staat niet is de heer, maar de dienaar. De Christen kan slechts God erkennen als hoogste ge zag. De gehoorzaamheid aan den staat mag zich nooit op de plaats dringen van deze eerste en volstrekte gehoor zaamheid. 6. Op de Kerk rust de verantwoordelijk heid op te komen voor de juiste verhouding tussohen geestelijke en stoffelijke goederen. De monsch kan. niet leven zonder brood, maar hij kan ook niet leven van brood al leen. Menechelijke rijkdom bestaat in ge meenschap met God en in Hem met onzen naaste. Aan deze gemeenschap moet de ge- heele maatschappelijke orde dienstbaar ge maakt worden 7. De vervulling van de taak, waartoe de Kerk thans geroepen is, ligt voor een groot deel in handen der jeugd. Velen van de jon-; gere generatie richten zich tot Christus, dik-, wijls ondanks bespotting en soms ondanks vervolging. Wij verheugen ons over hun dapper getuigenis. 8. De wereld is beklemmend en verwar rend en vol van smart en vrees. Wij zijn be zorgd, maar wij wanhopen niet, vvant onze hoop is verankerd in God. De Kerk kan goedsmoeds zijn. Zij hoort het Woord van haar Heer: „Ik heb de wereld overwonnen". 9. Wij weten, dat dit ons getuigenis ver zwakt wordt door onze verdeeldheid. Toch zijn wij één in Christus en; in de gemeen schap Zijns Geestes. Wij bidden, dat de wereld eindelijk vrede en eenheid vinde in Hem, Wien zij de eere in eeuwigheid Luisterend naar dezen oproep van Oxford en Edinburg worden wij gedrongen tot de bede: „Heer, God des hemels en der aarde, vergeld ons niet naar onze ongerechtigheul en straf ons niet in Uw heiligen toorn. Doe het oorlogsgeweld ophouden en verleen ons de genade om door de kracht van Uwen Hei ligen Geest waarlijk Kerk te zijn, de ééne gemeenschap, die U prijst en dankt en in deze wereld de levende getuige is van het triumpheerende leven van haar Heer, dien zij venvacht. Amen". KOPTISCHE KERK IN ABESSYNIE De vice-koning van Italiaansch-Oost Afrika Graziani, heeft de Koptische kerk van Abes- synië onafhankelijk verklaard en den Abuna Abraham als hoofd der kerk erkend. Deze stap is van groote beteekenis; wij herinneren aan het artikel, dat wij in den aanvang van den Abessynischen oorlog aan de Koptische Kerk gewijd hebben. Haar on af hankelijkverklaring zie men ook in het licht van de door Mussolini toegelaten R.K. veldwirming in Abessynië. Sinds het concilie van Nicea in het jaar 325 stond het hoofd der Abessijnsche kerk onder den Koptischen pa triarch van Alexamdrië in Egypte. Italië heeft uit nationalistische motieven dezen band van Egypte (Engeland) en Abessynië thans geheel doorgesneden, IIET GROOTE GEHEEL Ds H. J. Winter vertelt in Het Maandblad ten dienste v. d. Geref. Kerken in België iets over een verblijf in Italië en hij verbindt daaraan wijze raadgevingen: „Verschillende Italiaansche predikanten mochten oyij er leeren kennen en door ge sprek een indruk krijgen van den strijd en ook van de zegepraal, die de kerk des Hee ren daar kent. Verblijdend was ook de goede samenwerking tusschen de verschillende ker ken, vooral ook daaraan toe te schrijven, dat men er geen modernisme en ongeloof in 't protestantisme kent. Toch mist men een zekere gefundeerdheid en het ware te wenschen, dat het mogelijk was eens een wagonlading van die Italiaan sche pastores naar Nederland te zenden om wat degelijke dogmatische kennis op te doen, En het zou ook geen kwaad kunnen als een schip vol Nederlandsche predikers en prof fen naar Italië kwam om met eigen oogen te zien, dat Gode zij dank overal de kerk des Heeren is, om nieuwe bezieling eri liefde op te doen bij het aanschouwen van Gods ge nadewerk in zoovele harten en levens onze broeders en zusters in Italië. Wat den veel dingen, die van belang zijn en voor wij moeten strijden eerst pas goe- hun ondergeschikte plaats gezien, wanneer wij het groote geheel mogen aanschouwen!" GIFTEN EN LEGATEN De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te N a a 1 d w ij lc heeft van iemand die onbe kend wenscht te blijven een gift van f 500 ontvangen voor de diaconie, en f 500 voor de kerkvoogdij. Kerk en Staat in Duitschland Het R.K. verweer tegen Kerrl Na het korte resumé van gisteren, geeft de Times thans een breeder overzicht van het herderlijk schrijven, Zondag van de R.-K. kansels in Duitschland voorgelezen. Er staan enkele zinsneden in, die om de felheid en raakheid, waarmee de Berlijnsche bisschop P r e y s i n g zich uitlaat, de aandacht verdienen. Zoo vraagt hij: 1 ,Hoe staat het echter in werkelijkheid met de vrijheid van godsdienst in Duitschland?" „Ik zal U een paar dingen vertellen, waar uit het gebrek aan vrijheid van de kerk en "e geloovigen in Duitschland blijkt. Twaalf drukkersbedrijven in Duitsch land, die de pauselijke encycliek hadden gedrukt, zijn zonder dat vergoeding aan den eigenaar is uitgekeerd, In beslag ge nomen, omdat zij, volgens verklaring van den minister van binnenlandsche zaken, door het drukken van de pauselijke en cycliek een vijandige daad tegen den Staat verrichtten. Wij worden verhinderd om ons op eeniger- lei wijze te verdedigen tegen de propaganda, voortvloeiende uit de zedelijkheidsprocessen. Scholen voor bijzonder onderwijs worden met geweld of door middel van gedwongen stem mingen gesloten en maatregelen van verde diging worden belemmerd door moreelen of economischen druk". Over de gevolgen van de anti-kerkelijke campagne zegt von Preysing: „Men behoeft slechts te zien, welke lectuur aangeboden wordt in de kiosken van de stations. Door middel van plaatjes, caricaturen, propaga-n- da-biljetten en schotschriften wordt er i gestreefd allen eerbied voor de kerk en i het christendom uit de ziel van het jonge slacht te verbannen. De feitelijke positie het christendom in Duitschland kan alleen gedefinieerd worden door te zeggen, dat de wet te zijnen opzichte discriminatie toepast. De christen moet goed vinden, dat hij belachelijk wordt gemaakt en verachte lijk wordt behandeld, beperkt wordt in zijn vrijheid en wordt verdrukt, alleen omdat hij gelooft, en niet in staat is zich te verdedigen. Aan den anderen kant ge nieten de vijanden van de kerk de vrij heid om aanvallen te doen en te ridicu- liseeren." Als de dwang wijkt De R.K. bisschop van Eichstadt heeft zich den toorn van de autoriteiten te Neurenberg op den hals gehaald door verleden Woensdag alarm te maken in verband met een „stem ming" welke de nazi's onverwachts onder de bevolking van zijn diocees wilden houden met betrekking tot het zenden van kinderen naar openbare scholen. Verleden jaar w de nazi's erin geslaagd hun gewone 90 pet. meerderheid te halen, doordat zij de stem ming hielden voordat de kerkelijke autori teiten zich tot de ouders van schoolgaande kinderen .konden richten om haar standpunt bekend te maken. Deze week echter liet de bisschop de klokken luiden en zond bood schappers op motorfietsen uit om alle geeste lijken, in zijn diocees te waarschuwen. Het resultaat was, dat de nazi's een meerderheid van slechts 80 pet., kregen, de kleinste welke zij in de afgeloopen jaren hebben gehad. De nazi'pers beweert thans, dat de bis schop door zijn optreden een paniek bij het volk heeft teweeggebracht en tegen hem degenen, die hem bijstonden, zijn politie maatregelen aangekondigd. Bijbels en Bijbelgedeelten voor Indië De reis van Dr. H. C. R u t g e r s als secre taris van het Ned* B belgenootschap over Java, blijkt volkomen gerechtvaardied te zijn door de vele en velerlei belangen, welke hij daar tusschen 9 en 28 September heelt kunnen verzorgen. Onze lezers, die van Dr. Rutgers zelf uit zijn reisbrieven indrukken ontvangen, zijn daarvan ten deele reeds op de hoogte. Het maandbericht van het Ned Bijbelgenootschap deelt mede, dat men reeds breedvoerig verslag van den energieken secretaris ontving; ook daaruit blijkt welK 7waarbezct programma moest worden afgewerkt. Bijna eiken dag trad Dr. Rut- gei-s op in goed-, soms verrassend druk be zochte bijeenkomsten, maar. bovendien had bij te ziorgen voor (d.w.z. actief mee te doen Regeling van zaken met den Chr. Boek handel; Regeling van den gang van zaken in be trekking tot het nieuwe depót voor den ge zamenlijk™ arbeid van het Britsch- en van het Ned. Bijbelgenootschap te Bandoeng. Vergaderingen met het Indische Comité an het N.B.G. tot regeling van den ni ven toestand. Besprekingen met de Lectuur-Commii 'an den Ind Zendingsbond tot instandhou- ling en voortzetting van haar arbeid. Bezoek aan drukkerijen en binderijen tot het verkrijgen van inzicht omtrent de vraag, oor Indië hier te lande of daar gedrukt moet worden. Bespreking van vele vertalingsaangelegen heden. De resultaten van de tournee zijn, zoo ge tuigt Dr. Rutgers, ver hoven zijn verwach ting. Ook de radio in Indië (Nicro en Nirom) heeft daartoe krachtig meegewerkt. verband met deze reis heeft Jac. van Amstel in „De Amsterdammer" een zijner wekelijksche brieven gewijd aan de zeer groote behoefte aan bijbels en bijbelgedeel ten in Ned.-Indië. Moet het ons niet zoo raagt hij een eereschuld wezen, om aan de volken van ons Oost-Indië een Bijbel te geven in hun eigen taal? Zij kunnen. s de overgroote meerderheid, niet de volle kosten betalen, die hiervoor gemaakt moeten worden. Jaarlijks is minstens f 50.000 noodig en dan kan aan uitbreiding van het erk nog niet worden gedacht. Het Bijbel genootschap heeft nu aan ongeveer 2500 Protestanfsóhe Kerkeraden gevraagd om een jaarlijksche collecte voor dit doel. Want de Zending heeft vooral noodig: Bijbels. Haar kansen zijn zoo groot, maar men voi haar van materiaal. „Duizenden zonder Bijbel! Volkeren en stammen, die het Woord niet kunnen leze» in hun eigen taal. Een Bijbelgenootschap dat zegt: Wij willen niets liever, dan dat in die vele talen de Bijbel wordt verspreid Wat zal ons antwoord zijn?" Nederlandsch kerkelijk leven in Canada In „Neerlandia" geeft de heer C. I n g- wersen, die reeds een 25-tal jaren in Al berta (Canada) woont, een overzicht van het typisch Nederlandsche leven, dat zich daar ontwikkeld heeft, en dat o.m. gekenmerkt wordt doordat men er veel Nederlandsch hoort spreken. Destijds hebben een 18-tal jonge en voort varende landzoekers, die zich niet wenschten op te lossen in de massa van het Canadee- sche volk, daarvoor den grondslag gelegd. Deze mannen, bezield door een echte oud- Hollandsche pioniersgeest, kwamen na vele dagen van zwerven en zoeken eindelijk te recht 80 mijlen Noord-West van de stad Ed monton, en waren dankbaar dat ze ruimte genoeg gevonden hadden om een flink settle ment te stichten. De woorden van den dich ter Bilderdijk, die Nederland eenmaal aan- zeide: ,,'t Geheim van allen zegen, Oranje en Neerland hoort! Is in Gods gunst gelegen, Zijn Geest, Zijn dienst, Zijn Woord!" leefden in de harten dezer pioniers, en wer den ook hier in .toepassing gebracht. Geen wonder dat, nadat de eerste settlers hun „log houses", hadden gebouwd, werd omge zien naar een plaats van geregelde samen komst: een kerk uit boomstammen samen gesteld. In de reisbrieven, een paar jaren geleden in ons blad verschenen, heeft Dr J. F. Re its ma ook op deze nederzetting gewe zen. De kerk van boomstammen werd later vervangen door een meer up to date gebouw, dat allerwege wordt geroemd als een crediet voor deze kolonie. (Deze uitdrukking ver raadt, dat de heer Ingwersen toch ook Ame rikaan is geworden). Ds H. van der Wou de, geboren in Nederland, gestudeerd heb bende in de Ver. Staten, predikt hier twee maal 's Zondags in de Nederlandsche taal, catechiseert de jeugd in dezelfde taal. Ook óij het vereenigingsleven van ouderen jongeren wordt zonder bezwaar gebruik ge maakt van het Nederlandsch. Dit alles ir weerwil van het feit, dat het schoolonder wijs wordt gegeven uitsluitend in de Engel- sche taal door Canadeesche onderwijzers. Nog een eigenaardigheid kan van dit settlement vermeld, en wel dat er niet al leen op geestelijk maar ook op maatschappe lijk gebied een eenheidsfront bestaat, waar van buitenstaanders verbaasd staan. Uit den nood der eerste tijden is n.l. ontstaan een farmerscoöperatie, die begon met een omzet van 300 per jaar. Gteleidelijk is deze zaak uitgegroeid, en bereikt nu een jaarlijksche omzet van 40.000. Men zal moeten toe stemmen, voor Nederlanders, afkomstig uit bijna alle provincies van dat land, een ge weldige prestatie. Zoo heeft heel ver weg de Nederlandsche stam zijn vertakkingen en ze zijn blijk baar van gezonde kwaliteit. TIJD VAN KOMEN EN VAN GAAN In „De Waarheidsvriend" lezen wij: „Er zullen in 1937 in totaal 45 predikanten emeritus zijn geworden in de Ned. Herv. Kerk, tei-wijl er 10 met eervol ontslag gaan, Overleden zijn 14 d.d. predikanten. In totaal worden er dus 69.-dienstdoende predikanten afgeschreven. Daar staat tegenover, dat er 82 nieuwe predikanten bijkomen. In totaal dus een winst van 13 op een aantal vacatures van onge veer 300. Van de 45 predikanten, die emeritus wor den, hebben er 19 meer dan 40 dienstjaren, terwijl er 9 eerst onlangs hun veertigste dienstjaar vol kregen. Van de 17 die met minder dan 40 dienstjaren het ambt verla ten, deden 7 dat wegens ziekte, 10 wegens het. bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Van de predikanten, die met méér dan 40 dienstjaren nog dienst doen, gingen heen; maar er komen er nu weer 15 bij. In totaal zijn er thans nog 65 predikanten met meer dan 40 dienstjaren in het ambt. „Wij zouden zeggen, aldus „De Waarheids vriend", het moet onder ons gevoeld worden, dat er een tijd van komen, maar óók eei van gaan is. Wanneer men 40 dienstjaren heeft moet het genoeg zijn. Het is voi gemeenten goed en voor de personen in kwestie goed, als men dan weggaat. En het is voor onze candidaten en voor onze jonge dominees óók goed, dat er plaats komt'" OECUMENISCH JEUGDCOMITE Het Oecumenisch Jeugdcomité zal 22 en 23 Jan. a.s. op Woudschoten te Zeist een conferentie houden over de Zending. Zater dag 22 Jan. zullen als referenten optreden Prof. Dr. H. Kraemer, hoogleeraar te Leiden, met het onderwerp: „Waarop ba seert de Kerk het recht om te evangelisee ren?" en Prof. Dr. C. G. v. R i e 1, onder werp: „Het evangeliseeren in ons Christelijk werelddeel". Zondagmorgen 23 Jan. zal Ds. J. de J o n g in de kapel de godsdienstoefe ning leiden, waarna 's middags spreken zal zendeling J. H. W esse 1 dijk over: „Hat wezen van de uitwendige Zending". UIT DE TIJDSCHRIFTEN In het Geref. Theol. Tjjdschrif gee-ft Dr J. van Lonkhuyzen een eerste artikel over de dissertatie van Dr M. Bouw man over het recht der meerdere (kerke lijke) vergaderingen; het is een critiek, Voorts is in deze aflevering opgenomen het verslag der vergadering van de Ver. van Geref. predikanten te Utrecht op 31 Maart en 1 April j.l. De Kroniek is geheel gewijd aan de Kuyper-herdenking. TROUWCOLLECTEN Dr L. D. Terlaak Poot, Ned. Herv. predikant te Den Haag, schrijft in de s-Gra- venhaagsche Kerkbode over trouwcollecten, „Alles is klaar. De organist zit achter zijn speeltafel: de koster met zijn kerkelijke be dienden heeft alles prompt in orde; de me schen, de bruiloftsgasten, vullen vele rij banken; er zijn ditmaal vier paren en vi ongeveer 130 belangstellenden. De predikant, de ouderling, de diaken, allen zijn present op hun beurt actief. Het kost heel wat, - op zulk een schaal en voor zulk een gelegi heid, alles tip-top in orde te hebben en zi veel dienaren tot uw beschikking te hebben! De dienst is afgeloopen. Bewonderd door een laantje van toeschouwers zijn de paren weer in hun gerij gestegen en weggerold, In de consistoriekamer worden de collecten geteld. Er werden twee collecten gehouden; voor de behoeftigen en voor de kerk: voor de armen een vijf gulden en voor de kerk bijna vijf gulden. Ondertusschen heeft de kerk vier bijbels meegegeven ditmaal; kosten: twaalf gulden. Behalve de kosten van personeel, ge bouw en verwarming legt de kerk er om te beginnen zeven gulden op toe". Het euvel is interkerkelijk, zouden we hier nog bij willen voegen. Er moet dus een al gemeene oorzaak wezen. Misschien is er ook een algemeene oplossing? ONDERWIJS EN OPVOEDING EEN TWEEDE LYCEUM TE BANDOENG Men schrijft ons: „Met verbazing lazen wij onder het op schrift: „E e n Lyceum in Bandoeng", dat men plannen heeft om aldaar een lyceum op te richten". En verder wordt in het artikel, ont leend aan het N. v. d. D. voor N.O.I., gespro- ;n van „een lyceum in de bergstad"! Weet genoemd blad in het geheel niet, dat in Bandoeng al sinds jaren een Christelijk Lyceum bestaat, dat dit jaar zijn elfde schooljaar aanving? Er zijn toch, ook in In dië, goed klinkende namen aan verbonden, het heeft een eigen Internaat en ten bewij- an zijn bloei kan dienen, dat in Augus tus 1935 het aantal leerlingen 392 bedroeg, Augustus 1936: 480! Toen waren er niet min der dan 20 klassen, waarvan 5 eerste ei tweede! Zelfs in Nederland zou dit Lyceum onder de grootste tellen! Was hier niet alleszins aanleiding om te spreken van „Een tw eede Lyceum in Bandoeng"?" Over dit onderwerp sprak Ds. J. E. Uit man (Ned. Herv. predikant te Groningen, de Groningsche afdeeling der S. S. R. (V.e.r.a.). Spr. ving aan met te zeggen dat zoowel Barths als Brunners uitlatingen karakteristiek voor de Groep, maar vooral ook voor hun eigen theologische opvattingen. Het eerst werden nu Brunners uitspraken behandeld, die neergelegd zijn in een werkje van zijn hand, dat handelt over de verhou ding van „De Kerken, de Groep en de Kerk Jezus Christus ten opzichte van elkaar." Spr. ging de verschillende hoofdstukken nai gaf van de meeste de korte inhoud weer oefende tevens hier en daar kritiek. Sa menvattend kan gezegd worden dat Br urmen, zoowel de Kerken als de Groep ziet als in stanties, die meewerken aan de opbouw vai de Kerk van Jezus Christus. De Kerken zijn stabiel, meer bezonken, de Groep is Kerk in beweging, het gemobiliseerde legen met geraffineerde middelen een aanval doet op de wereld. Brunner vraagt van beide partijen een verdraagzame en begrijpende houding en acht samenwerking zeer gelukkig, Barth over de Groepbeweging Heel anders staat Karl B-artih tegenover del Groep, in een kort werkje heeft hij 6 stellin gen geponeerd, die de Groep volkomen af in, als te zijn in oorsprong of methodiek God uitgaande. Een synthese acht hyj dan ook volkomen overbodig, ja niet eens gewenscht. Barth gaat er van uit dat of de Groep of de Kerk uit God is. Een tusschen- standpunt acht hij niet mogelijk. Zijn bezwaren gelden zoowel de doel stelling van de Groep (Nieuw Nederland loopt van stapel), als het enthousiasme de Groep (men let te veel op het zicht bare resultaat) en ook de methoden waar mee zij het resultaat en het doel nastreeft en wijze waarop zij Gods leiding tot in de finesses overal maar bij meent te mogen sleepen. Spr.'s betoog droeg een thetisch karakter, waardoor "zijn. eigen opinie op de achtergrond^ bleef, het was dan ook vooral hierdoor dat de lezing aan helderheid en begrijpelijkheid KUN JE NOG ZINGEN, ZING DAN MEE! de 6e druk van de bundel voor JONGE KINDEREN is NIEUW GEÏLLUSTREERD door T. BOTTEMA. 2.50, gecart. 3.25, geb. 3.50 Ook bij de boekhandel verkrijgbaar. P. N00RDH0FF N.V. GRONINGEN ONDERWIJSBENOEMINGEN Delft. Oranje Nassauschool. Tot onder wijzer: de heer J. Kousemaker, onderw. Heldringschool te Den Haag. CHR. BUITENGEWOON L. O. OP Z. BEVELAND De belangstelling voor het buitengewoon L. O. is in Zeeland ontwaakt. Zoowel op Walcheren als op Z. Beveland wil men komen tot stichting van een Chr. School voor bui tengewoon L.O. In een Zaterdag j.l. gehouden vergadering van besturen van Chr. scholen op Z. Beve land is opgericht een vereeniging voor Chr. Buitengewoon L.O. waarin Hervormden en Gereformeerden samenwerken. Het bestuur werd samengesteld als volgt: W. 't H o o f t te Goes, W. A. v a n W y c k te Wolfaartsdijk, W. Honders te Ierseke en J. Hommes te Nieuwdorp. Dit zal op de e.v. vergadering op 22 Januari a.s. een ontwerp Statuten en huishoudelijk reglement aanbieden. VERZEKERING VAN SCHOLIEREN In het Aantsblatt des Thüringischen Minis- teriums für Volksbildung wijst de Thüring- sche Minister van onderwijs er op, dat leer lingen en ouders herhaaldelijk schade lijden tengevolge van ongevallen in de school, omr dat ze verzuimd hebben, het kind bijtijds te verzekeren. Hij herinnert aan de door hem in 1926 bij de Algemeene Verzekeringsbank te Gotha geopende gelegenheid voor scho lieren-ongevallenverzekering. Wanneer er voor alle leerlingen eener school aan wordt deelgenomen, is de premie slechts 25 Pfennig per kind. Toetreding wordt door hem drin gend aanbevolen aan ouders en onderwijzers. (Valcoogh) Examens Acadcm. Examen* Lelden. Voorber. kerkelijk de heer W. van Berg-en. Utrecht. Doet-, Indisch recht: P. de Lecufl en jhr. A. W. van Suohtelen. stramBloemendaal GeSl' A' H' W' Scheep" Stuurlieden. Den Haag-. Tweede stuurman groote stoomvaart: A. C. Andrea, J. Borstlap, C. Rol, F. T. Blaukeimeyer, L. F. Lange, L. H. 1 H. L. Schueri

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10