KERK EN ZENDING In der hnismne hilii Meinema's Kerstboeken LANGS WONDERLIJKE WEGEN MAANDAG 6 DECEMBER 1937 GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Schiebroek-Hi 11e- gersberg-Centrum Jac. Jonker te Zuidbroek. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Eerrmes-Buiten, J. J. Poot te Bunschoten. Aangenomen: Naar Made, cand. J. B. Oskamp te Den Helder. Bedankt: Voor Rijsoord. A. W. Lazonder te Westmaas. Voor Eist (Bet.), C. M. van Endt te Groenlo. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Papendrecht, M. W. Nieuwenhuyze te Franeker. Voor Werken dam, N. de Jong te den Haag-West. GEREF. GEM. Tweetal: Te Terneuzen, A. Verhagen te Middelburg en H. Ligteniberg te Lisse. HULPPREDIKERS Cand. J. Laf eb er, die bijna een jaar de GerefKerk te L o b i t h als hulpprediker heeft gediend, nam als zoodanig afscheid, sprekende over Openbaring 3 11. Ds. H. J. K n a u f f, van Westervoort, tot wiens ge meente Lobith behoort, bracht den scheiden den hulpprediker dank voor zijn arbeid on der de schippers in Lobith en de verstrooide Nederlanders in Duitschland. Namens de ge meente voerde ouderling J. M o o k het woord. Cand. Lafeber, die als predikant naar Puttershoek vertrekt, is nog eenigen tijd in de gelegenheid des Zondags te kerken te dienen. Adres: Jozefstraat 98 te Gouda. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE West-IJsselmonde Gisteravond heeft cand. H. J. Spier van 's-Gravenhage zich aan zijn eerste gemeente verbonden, de Geref. Kerk van West-IJssel monde, na in den morgendienst door zijn broeder, Ds. J. M. Spier van 's-Gravendeel in zijn ambt te zijn bevestigd, terwijl voorts Ds. Oosterveen van Barendrecht aan de handoplegging deelnam. Bij de intrede waren o.a. aanwezig burge meester Hazenberg en de beide wethou ders van IJsselmonde, A. in Veldt Czn. en C. D. Tuinenburg, alsmede Burgemees ter B a k x van Barendrecht met zijn beide wethouders. Ds. Spier heeft zijn intrede-rede uitgespro ken naar aanleiding van 2 Cor. 4 vers 5 en 6. De nieuwe leeraar verdeelde het thema der tekst in 3 gedeelten: Wat het uitsluit, wat hei inhoud en wat de achtergrond is. Na den dienst heeft Ds. Spier verschillen de personen en kerkelijke instanties dank gebracht, voorts de beide Colleges van B. en W. der gemeenten IJsselmonde en Baren drecht, Ds. A. Schippers voor het consu lentschap en Ds. Oosterveen. Namens den Kerkeraad heeft één der ouderlingen gesproken; Ds. Schippers sprak namens de Classis Barendrecht en Ds. Oos terveen, namens naburige gemeenten. Ds. H. L. HENRIOD De algemeene secretaris van den Intern. Wereldbond van kerken en van den Oecume- nischen Raad voor practisoh Christendom, ds. L. Henriod, van Genève, hoopt Dinsdag 7 December a.s. te Utrecht in ons land met de leden van het bestuur van de Nederland- sche afdeeling van den Wereldbond een sa menkomst te hebben ter bespreking o.a. van de internationale samenkomst in ons land in 1938 en het plan tot vorming van een „Wereldraad der Kerken". GEREF. KERK VAN LEIDEN Een achttal onbekende leden van de Geref. Kerk van Leiden heeft den kerkeraad aldaar ten geschenke aangeboden een bijkans le vensgroot portret van wijlen ds. H. Thomas, in leven predikant bij de Geref. Kerk aldaar. Het portret zal een plaats ont vangen in de kerkera adskamer. De kerkeraad heeft op verzoek van een der beroepen predikanten besloten, dat bij de intrede van ds. A. Weggemans en dr. H. J. Westerink op 9 Febr. as. in den ge- meenschappelijken dienst alle toespraken achterwege zullen blijven. RUDOLPHSTICHTING Haar 10-jarig bestaan Maandag 13 December zal de Rudolphstich- ting te Achterveld (Utr.) haar 10-jang be staan herdenken met een samenkomst in een der gebouwen. Des middags half 2 zal een door de bevolking gesticht herinnerings monument worden aangeboden aan het be stuur, welks voorzitter Dr. A. A. L. Rut gers het zal aanvaarden. Fa. H. J. Phaff Winschoten Dr. J. R. CALLENBACH Vijf en zeventig jaar Dr. J. R. C a 11 e n b a c h, de bekende eme ritus-predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam, die sinds April 1936 te Bilt- hoven woont, is gisteren 75 jaar oud ge worden. Na het interview by zijn vertrek uit Rot terdam, dat zulk een veelzijdigen kijk op het leven en werk van den Rotterdamschen pastor gaf, behoeven we thans niet uitvoerig over hem te schrijven. We herinneren er aan, dat hij aanvankelijk in de drukkerij van zijn vader, den Nij- kerkschen uitge ver, werkzaam was, doch op 19- jarigen leeftijd theologie ging stu- deeren. Hij had trouwens te Amersfoort al gym nasiale opleiding genoten. Dr. Cal- lenbach was vier jaar predikant te Ierseke en ook vier jaar te Doorn en kwam toen te Rotterdam, waar hij weldra thuis was, zeer veel en zeer hard gewerkt heeft en ook zijn aanleg voor historie hij was op een historisch onderwerp gepromo veerd heeft ontwikkeld. Bijna 25 jaren is hij voorzitter van het classicaal bestuur ge weest en hij werd als zoodanig zeer gewaar deerd om zijn objectiviteit. Dr. Callenbach heeft te Rotterdam ook herhaaldelijk dien sten waargenomen in de Schotsche Kerk. De voorbereiding voor het preeken in de Engel- sche taal had hij zich verworven in verband met zijn reizen naar New York (de eerste groote internationale Zendingsconferentie) en Edinburgh. Ook heeft hij twee reizen ge maakt met het hospitaal-kerkschip „De Hoop". Dat Dr. Callenbach als emeritus-predikant nog sterk meeleeft in de zaken der Ned. Herv. Kerk betreffend, is herhaaldelijk gebleken. Kerk en Staat in Duitschland R.-K. KERK PROTESTEERT De twee laatste redevoeringen van Rijks minister Kerrl hebben ditmaal de R.K. Kerk gedrongen weer eens openlijk en algemeen te protesteeren tegen „de anti-kerkelijke en anti-Christelijke propaganda van officieele zijde getolereerd en zelfs gesteund". Hoewel dit protest, in den vorm van een herderlijk schrijven gistermorgen van alle Duitsche R.K. kansels voorgelezen al evenmin nieuws bevat als de aangevallen redevoeringen van Kerrl, is het toch de volle aandacht waard, dat de R.K. Kerk even vast en volhardend stand houdt tegenover de nat.-soc. penetratie in het kerkelijk leven als de Prot. Belijdende Kerken dit doen. Teekenend zijn ook de slot woorden der herderlijke boodschap: „Zoo gaat het niet langer. In het be lang der kerk en der gerechtigheid zul len wij spreken, hoe en wanneer wij het noodiig achten. Niets zal ons daarvan kunnen terughouden, geen dwang en geen dreigement. En daarom smeeken wij den geloovigen, niet traag te worden en de kerk verder trouw te blijven. Ook wij RK. zijn goede Duitschers, wij hebben ons vaderland lief en laten ons bij nie mand ten achter stellen". Evenals den vorigen keer zyn de afdruk ken van het herderlijk schrijven weer des nachts door geheime koeriers aan de betrok ken geestelijken bezorgd. Uw zoon in militaire dienst? Geen mooier geschenk dan een „dundruk" Zakbijbel. Uitgave A. Jongbloed N.V. Leeuwarden. Licht, dun en zeer duidelijk. Banden in alle prijzen. Vraagt Uw Kerkboekhandelaar deze uitgave. (Adv.) DE BIBLIOTHEEK VAN WIJLEN Prof. HOEKSTRA In de mededeeling betreffende de schen king der bibliotheek van wijlen Prof. Hoek stra aan de Theol. H. S. te Kampen is sprake van een legaat. Dat is het niet; Prof. Hoekstra heeft reeds tijdens zijn ziekte deze schenking gedaan, doch er is op zijn verzoek toen geen melding van gemaak.t OECUMENISCHE RAAD Ds. J. A. Kwint, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, trad wegens drukke werkzaam heden uit den Oecumenischen Raad en werd vervangen door dr. R. B. Even hu is, Ned. Herv. predikant te Scheveningen. Mgr. A. Rinkel, die na zijn verkiezing tot aarts bisschop het secretariaat van het Ned. Lau- sanne-Comité neerlegde, werd. daarin ver vangen door pastoor E. Lagerweij. MARMER UIT ITALIË Pastoor Jos. Janssen van de onlangs inge wijde St. Anbonius van Padua-kerk te Scharn, bij Maastricht, heeft van de Italiaan- sche regeering de verheugende mededeeling ontvangen, dat hem de voor zijn kerk benoo- digde hoeveelheid marmer ten geschenke zal worden gegeven. Hij mag zelf kiezen hoeveel welke soorten. NA AFLOOP BAL Eenigen tijd geleden kon men bij de predik diensten van gemeenten in N.-Holland boven het IJ de volgende aankondiging lezen: „Nieuwe Niedorp geen dienst wegens zang concours in de Kerk". Daarbij stond een ad vertentie: „Groot zangconcours in de Ned. Herv. Kerk. Na afloop Bal bij Café Kossen". Bij zulk een bericht ontbreekt ons zelfs de moed voor een commentaar. KORTE BERICHTEN In het berioht over het emeritaat van Ds. S. O. Los, Geref. predikant te Giessendam, is opgemerkt, dat hij „ais oudste van 7 kin deren als kostwinner voor zijn moeder moest optreden". Ds. Los vroeg ons, deze zinsnede terug te nemen, daar de situatie zoo niet was. DE ZEVEN-HONDERDSTE „Diakonia" bericht met begrijpelijke ver heuging de inschrijving der zevenhonderdste Diaconie (Drimmelen) als lid der Fede ratie van Diaconieën der Ned. Herv. Kerk. GIFTEN EN LEGATEN Door bemiddeling van ds. A. K. Straat- s m a aldaar, ontving de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage een gift van duizend gulden ten bate van de Wilhel- mina-kerk „OPROEP AAN DE CHRISTENHEID" Wij ontvingen een boekje met den volledi- gen tekst van de „Boodschap aan de Christe lijke Kerken" en de „Betuiging onzer een heid" van de wereldconferenties der kerken, dit jaar te Oxford en Edinburg gehouden. Een korte inleiding beschrijft het ontstaan en den groei der beweging, terwijl eenige foto's van de conferenties zijn opgenomen. Ongetwijfeld, ondanks den kleinen omvang (32 blz.). een oriënteerend werkje, dat zeker aan de bedoeling, n.l. gr00tere bekendheid aan de oecumenische-beweging te geven, zal kunnen voldoen. Het is een publicatie van de Oecumenische Vereeniging in Nederland, die het in de Oecumenische Week in grooten ge tale tracht te vespreiden en is verkrijgbaar bij het Oecumenisch Bureau te De Bilt. UIT RUSLAND De Zwitsersche Evangelische Persdienst te Zurich verneemt uit Rusland, dat te Engelsk de 75-jarige boer S ch m o 1 z gevangen geno men werd omdat hij bijbellezingen voor jeug digen gehóuden had. Na een hechtenis van 3 maanden wend hij thans tot 4 jaar gevange nisstraf veroordeeld. De bijbel in kwestie, die een familiestuk was, werd „als document van den ouden kapitalistischen tijd" in het god- loozenmuseum te Saratov geplaatst. Hetzelfde bureau deelt mede, dat tot eind Juni 42800 geestelijken in de Sovjetunie vol gens haar eigen officieele statistieken „j quideerd" zijn; deze werden doodgeschoten of naar Siberië gezonden of op andere wijze onschadelijk gemaakt. KERST-UITGAVEN Als gewoonlijk is de 3e zending van de Evangelisatie-Bibliotheek, uitgave van J. N. Voorhoeve te 's-Gravenhage, geheel in gesteld op Kerstfeest en jaarwisseling. Voor op gaat een nieuwe bundel Kerstverha len onder den titel „Stille nacht, hei lige n a c h t". Er zijn er voor volwassenen en voor kinderen; onder de schrijvers der 14 verhalen zien wij bekende namen: Bert Bak ker, Hendrika Kuypervan Oordt, J. M. WesterbrinkWirtz e.d. Maar ook door de minder bekende auteurs Joh. van Broekhui zen, J. A. van Leuven, Nalo Kamu, D. Men kesv. d. Spiegel, Alb. J. de Neef, G. J. Peelen, C. Redert, G. van Teylingen, J. Veen- stra, Joh. Vis en J. M. v d Zande is goed werk geleverd. Men zal bij het voorlezen in den gezinskring of bij het navertellen in dezen bundel menig zeer geschikt verhaal vinden. En het spreekt wel vanzelf, dat de inslag van deze verhalen erop berekend is nog wat meer dan gezellige afwisseling te brengen. Op treffende, vaak aangrijpende wijze is de beteekenis en de strekking der Blijde Bood schap verweven in deze verhalen, die ove rigens in de meest uiteenloopende omgevin gen (o.m. onder de Chineezen en in Indië) hun onderwerpen vinden. Voor Zondagsscho len en Evangelisatie-samenkomsten een keur bundel, waarin de polsslag van tijd eeuwigheid duidelijk waarneembaar is. De weekkalender voor 1938 is weer een keurige, dagelijks (door een tekst) tot het gemoed sprekende huiskamergezel, met een plaat in koperdiepdruk als schild. Bijzonder geschikt als Kerstgeschenk. Voor versprei ding op grootere schaal heeft Voorhoeve uit gegeven een nieuwjaarskaart (een uit een serie van zes, in kleuren geteekend door ar tistieke hand) en een Kerstster voor versie ring of insluiting in pakjes of enveloppes. Tenslotte weer een achttal tractaten op ge kleurd papier, waarvan inhoud en strekking gewaarborgd zijn door de naam van den uit gever. Wij blijven de Evangelisatie-Bibliotheek gaarne aanbevelen, omdat zij voortdurend in de behoefte aan goede lectuur en welver zorgd verspreidingsmateriaal blijft voorzien. ONDERWIJS EN OPVOEDING PROMOTIE R. BRUMMELKAMP Aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam hoopt Woensdag 8 December a.s. te promoveeren tot doctor in de geneeskunde de heer R. Brummelkamp. Het proef schrift is getiteld „Normale en abnormale hersengroei in verband met de oephalisatie- leer". Promotor is Prof. Dr. C. U. A r i n 1 Kappers. Behalve aan dezen wordt in he voorwoord o.m. dank gebracht aan de hoog leeraren der Vrije Universiteit G. J. Sin J. F. Koks ma, G. Ch. Aalders, J. W a- t er ink .en L. van der Horst. Van de bij het proefschrift gevoegde 19 stellingen vermelden we de laatste. „Het volgen van een college in de grondbeginselen der ken nistheorie stelle men voor den aanstaanden medicus verplicht". De heer Brummelkamp is werkzaam het Laboratorium van Prof. Dr. J. Waterink. BARNABAS Zaterdagmiddag kwam te Utrecht de Ver. „Barnabas" tot steun van Wed. en Weezen van Chr. Onderwijzers, in buitenge wone algemeene vergadering bijeen. De aanleiding tot deze vergadering was een brief van de Verzekeringskamer, waarin ge adviseerd werd de wettelijke verzekeringen over te doen aan een der groote Verzekerings maatschappijen, omdat deze veel meer kerheid bieden, dan een kleine vereeniging ooit kan geven. Naar aanleiding hiervan heeft het bestuur in overleg met heeren Commissarissen zich in verbinding gesteld met verschillende Maat schappijen en hun opgaven ontvangen en vergeleken. Toen bleek, dat er kapitaal overbleef als aan alle wettelijke verplichtingen voldaan was, werd ook voor de weduwen der Supple- tiekas opgave ter verzekering harer bijdra gen gevraagd. Deze opgaven kwamen in Utrecht ter tafel en na bespreking werd met alge meene stemmen besloten alle kassen van, „Barnabas" (Uitkeeringskas, Ver- deelingskas en Supplietiekas) over te doen aan den laagsten inschrijver. Het kapitaal is daartoe juist vol doende. Het bestuur werd gemachtigd de noodige stappen hiertoe te doen en dus feitelijk de vereeniging te liquideeren. ZELDZAAM JUBILEUM Een zeldzaam jubileum vierde een beamb te van de Friedrich - W ilhelm-univ ersiteit te Berlijn. De heer Scholzke, met den rang van inspektor lange jaren belast met het in schrijven van de studenten, schreef den hon derdduizendsten student in de lijsten der universiteit in. Zestien jaren lang was hij als zoodanig werkzaam. De universiteit bestaat 125 jaar. Examens Acadcmlache Examens Utrecht. Doet rechtswetenschap: G. W. baxon v. d. Feltz, J. G. B. Dommerlng. Doet geneeskunde 2e ged.: D. Rag;ay. Ke-rkel. voorber.: W. J. Kolkert Groningen. Artsexamen eerate deel de heeren C. W. Veen te Beetsterzwa&g en L Smid te Langweer; bevorderd tot arts de heeren J. M. C. Emmen te Groningen, geboren te den Bom mel: G. R. Hllbrandie te Annerveensche-Kanaal, geboren te Eexlerveen en A. Löwenherg te Groningen, geboren te Sullngen (Duitschland). ag. Gesl.: D. A. P. Wlnkiind W. Beekman U nan groote handelsvi Fait Apotheker» snul* tent. iej. K. Leutacher te BINNENLAND Directeur der Spoorwegen Nog geen voordracht In verband met het overlijden van den directeur der Spoorwegen ir. van Dijk is op de Zalerdap voor het eerst na dit over lijden gehouden vergadering van de com missarissen gesproken over de ontstane vacature. De benoeming berust bij de aandeelhou ders, dat is in dit geval bij de regeering, die alle aandeelen bezit, doch de commis sarissen zijn bevoegd, niet verplicht een voordracht op te maken. We vernemen dat nog geen definitieve voordracht is opgemaakt. Misschien gaan de commissarissen hiertoe wel niet eens Artsjubileum in het zilver De heer E. J. van Schalk te Aalten jubileert Men schrijft ons: Dokter E. J. v. Sc h a i k te Aaken gaat jubileeren. Het zal op Donderdag 9 December 25 jaar geleden zijn, dat hij zich, als opvolger van wijlen Dr v. Leuven in deze plaats vestigde. Daarmede is er de gelegenheid een blik te werpen op een kwart eeuw leven van trou we toewijding en stille kracht van één, die in geen enkel opzicht ooit zichzelf heeft ge zocht. doch altijd het belang van zijn pa tiënten en van heel de burgerij op het oog had. De heer v. Schaik werd 30 November 1881 te Wapenveld geboden. Zijn vader, Ds P. v. Schaik was aldaar preaikant bij de Chr. Geref. Kerk. Met hem verhuisde hij later naar de Haarlemmermeer, Middelharnis en Nieuw-Lekkerland. Opgeleid aan het Geref. Gymnasium en de Stedelijke Universiteit te Amsterdam, vestigde hij zich, na de voltooi ing van zijn stuoie, te Aalten. Door het eigen karakter van zijn persoon lijkheid veroverde dokter v. Schaik zich in het Achterhoeksche leven een geheel eigen plaats, die hem vele vrienden deed verwer ven. Óm zich zelf dacht hij nimmer, zelfs zoo was het, dat hij met het begrip vacantie voortdurend op gespannen voet heeft geleefa. Jarenlang heeft hij zijn werk gedaan zon der daaraan slechts te denken. De groote eenvoudigheid, die hem siert, maakte hem sympathiek bij allen die met hem in aanra king kwamen. Het zal hem bij zijn Jubileum stellig niet aan belangstelling ontbreken. Loonsverhooging bij de Keramische fabrieken Ook hetero arbeidsvoorwaarden Te Maastricht worden onderbande lingen gevoerd over betere arbeidsvoor waarden bij de Keramische fabrieken. Deze schijnen thans tot gunstig resultaat te leiden. De Directies van de N.V. „De Sphinx", de S. A. „Ceramique" en de G V. „Moea" hebmen een nieuwe vacantierege- ling toegezegd, terwijl een gedeelte van het personeel een loonsverhooging vi pCt. zal ontvangen, nl. alle arbeiders bo ven 24 jaar. De arbeiders vinden het ge deelte van het personeel dat onder de loonsverhooging zal vallen nog te klein, doch men hoopt ook op dit (punt tot over eenstemming te komen-. Een goedkoop varkenshok Te D e 1 d e n wordt, naar het Hibl. meldt., een nieuwe bestrating in de Dorpsstraat aangebracht ten behoeve waarvan een groot aantal klinkers wordt aangevoerd. Dezer dagen was een partij van deze klinkers ver dwenen en bij het onderzoek bleek, dat een landbouwer, die in de onmiddellijke nabij heid woont, bezig was een nieuw varkens hok te bouwen, waarvoor hij klinkers ge bruikte, die volkomen gelijk waren aan de verdwenen klinkers. Daar de man omtrent de herkomst geen bevredigende verklaring kon geven, werd huiszoeking verricht en toen bleek, dat op den zolder een groote partij klinkers was verborgen. De man kon toen niet anders doen dan bekennen, dat hij de klinkers uit de Dorpsstraat had wegge nomen. Het varkenshok, dat hij op zoo goedkoope wijze had willen bouwen, zal nu toch nog 'behoorlijk duur worden, daar de zaak in handen van de Justitie te Arnhem is gesteld. EEN MEIKEVER IN WINTERMAAND Een arbeider, werkzaam bij de werkver schaffing bij het Fort de Ruyter, vond dezer dagen bij het omspitten van den grond een springlevende meikever. Het blijkt alweer, dat ook de natuur zioh kan vergissen. I-n dezen tijd van het jaar is deze vondst wel zeldzaam! r&m DECEMBER HILVERSUM I. 1875 M. KRO-UltisonclInK. i —9.15 en 10.00 Gram.muzlek. 11.30 Godedi.,_ «tig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Or- ik. 2.00 V< 05 Gram.muziek. 5.00 Dt soll-st. (Om 5.45 Fel lel- 3.05 ïlodecu KRO-Melodii tatlebezoek). 6.40 Espe-rantocursua. 7.00 Be. riohtcn. 7.15 „De godadlcnatig-zedelUki wlkkellngsgang In Sowjet-Rusland" rle. 7.35 Sporthi 8.00 Berli tertedeellngen. 8.15 Stedelijk Orkest Mi trlcht, iste. 9.15 KRO-Orkest. 9.81 Radtotoocieel. 10.30 Berichten ANP. 10.41 Bla Kiss' orkest. 11.0512.00 Gramofoonpl. HILVERSUM II 301 M. AVRO-Ultzendlng. 8.0| Gramofocnmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.» Gewijdo muziek (Gr.pl.) 10.30 Het Kovaci Lajos-orkest en soliste. 11.00 Huishoudelijk) wenken. 11.30 Orgel-, vlooi- en saxofoonsoi 12.15 Gramofoonmuzlek. 12.45 Omroeporket en solisten. 1.45 Gramofoonmuzlek. 2.00 Om roeporkest en soliste. 2.45 Knlples. 3.45 Lyra. Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kin. deren. 5.30 Omroeporkest. 6.35 Gramofoon muzlek. 7.00 Voor de klnderei 7.30 Engel- ache lea. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingec ïzlek. 8.30 Bonte Dinsdag. 00 Vervo' je schaal 1.00 Beriohten ANP. 11.40—12.00 Gr, moroonmuziek. DROITWICH 1500 M. 12.05 Cello en piano. 1.0| Orgel. 4.35 Zigeunerorkest. 5.20 Orkest. 5.5( Ensemble. 6.55 BBO-Orkest-. 8.20 Radiotoo. neel. 9.05 Piano. 10.00 Orgel Vlooi en plano. en 484 M. 822 M.: 12.50 Orkest 5.20 Orkest 5.55 Orkest. 8.20 Operette „Dei Zigeunerbaron". 484 M.: 12.50 Orkest 5.20 Oijgel. 8.20 Sym> phonie-orkest Op Donderdag 9 December a.s. zal in- plaats van Secretaris Sohipper, de penning meester van het C.N.V., de heer W. dt Jong. het radio-kwartiertje verzorgen. Hi;j doet dan een bijzondere medodceling oven de film die ten behoeve van het fonds ..Draagt- Elkanders Lasten" is vervaardigd door de Christelijke Filmcentrale. De uitj zending heeft plaats des avonds van 6.45— j \7UCRÈME een weldaad \/cnr Uw huid Verurken Het nieuwste werkwoord Er is een nieuw werkwoord uitgevondei Ons land dreigt verurkt te wordei 6chrijft Friesch Dagblad- Op Urk heerscht n.l. op Zondag bijna ondenkbare doodschheid. De N.R.Ct. heeft het vermeld. Daar op Urk zijn des Zondag1 zelfs de herbergen gesloten. En dat is wel héél erg. De kerken zijn er des Zondags vol. Alle werk ligt er stil. Zelfs zijn er de herbergen dicht. En nu vreest de N.R.Ct.. dat onn regeering het gansche land verurkei wil. Het is een groote eere voor Urk, da het zoo over de tong gaat. En wij zijn zóó ouderwetsch, dat wi inderdaad wel zouden wenschen, dat it ons gansche land het gebod des HeererJ betreffende den Zondag zóó nauwgezet in acht werd genomen als op het eiland Urk. DOOF1? Waarom zoudt U niet weder kunnen hooren met een SIEMENS „Phonophoor?' Reeds duizenden kunnen het Vraagt gratis brochure P 54 of demonstratie van de nieuwste hoor- toestellen oor- of beenge leiding. 19 verschillende modellen Billijke prijzen N.V. „ALMAR A" Afdeeling „Phono" ROKIN 86 AMSTERDAM (C.) Een spannend Engelsch verhaal Vertaald door E. H. (23 Degene, die er zich misschien nog wel het meeste door gedupeerd voelde was dokter Clements. Hij had er niet aan gedacht, dat de secretaresse tot dezen stap zou overgaan; maar het viel hem erg tegen. Zooals de zaken nü stonden, had hij Daphne Somerville kunnen gebruiken als tusschen- persoon voor hem en Mrs. Oliphant. Hij kon moeilijk per soonlijk naar haar toe gaan, omdat dokter Oliphant er gewoon lijk den dokter uit de naburige stad bijriep. als er nog andere hulp noodig was dan die van den specialist, die haar slechts een enkele keer kwam bezoeken. Clements had het niet in zijn macht Daphne te dwingen om te blijven, en wat zijn positie nu nog moeilijker maakte: de- geen. die de zaak met hem besproken had op dien avond, dat Daphne het wel had moeten hooren, had nu een dringen de brief geschreven om hem t? verzoeken een laatste poging te wagen, om Oliphant geld af te persen. Di.t was een man, die al had deelgenomen aan vele duistere zaken en Clements had reden om te vermoeden, dat de politie hem al zocht. Om nü te breken met zoo iemand, daarmee riskeerde hij te veel! Hij wendde verschillende pogingen aan, om een onderhoud te verkrijgen met Mrs. Oliphant, maar het lukte hem niet. want zij was weer veel minder, omdat zij zich het vertrek van Daphne zoo zeer aantrok. Dokter Oliphant had dan ook alle bezoek ten strengste verboden. .Vandaar dat Clements zich tóch tot de secretaresse moest wenden. Terwijl dokter Oliphant zijn ronde deed bij de patiënten van het sanatorium, begaf Clements zich naar het kantoor, waar Daphne en haar assistente zaten. „Vergeef mij, dat ik u lastig val, Miss Somerville, maar kunt u mij even volgen?" Hij ging haar voor naar zijn privé-kamer en sloot de deur. „Ik wilde u enkel een paar woorden zeggen. Miss Somer ville. Hier is een brief, die u zeker vanavond wel eens aan Mrs. Oliphant wilt geven. En ik verwacht, dat u mij om middernacht het antwoord overhandigt in het boschje". „Om middernacht?" „Ja, op dat uur kunt u makkelijk door het venster van de salon naar buiten komen; net als Mrs. Oliphant dat ook heeft gedaan. Niemand zal u dan zien". Daphne huiverde. „O, waarom doet u dit toch?" riep zij toen wanhopend. ,,'t Is zoo verschrikkelijk!zoo afschuwelijk!" „Ik doe het om geld te krijgen, lieve jonge dame. Dit is alles. Nu weet u het". „Ik kan het niet doen. O, ik kan het niet!" „Als u daar niet is om .twaalf uur; dan ga ik den volgen den morgen naar Coulbeech", klonk het beslist. Clements deed de deur voor haar open en met gebogen hoofd ging Daphne langs hem heen en trad haar kantoor weer binnen. HOOFDSTUK XI De assistent-typiste ging om half een weg en eerst toen haalde Daphne den brief te voorschijn, dién Clements haar gegeven had en overlegde Ze kon dokter Oliphant niet in gevaar brengen, maar evenmin kon ze de arme moeder misleiden door het afgeven van een brief, zoogenaamd van haar jongsten zoon. Clements had geld noodig; dat was alles. Kon zij het hem maar geven! De vraag was nu, hoe groot het door hem verlangde bedrag zou zijn? Met plotseling koen besluit scheurde ze den brief open en las wat die behelsde. Er stond geen enkele naam in genoemd. Degenen, die het plan beraamd hadden, waren wel zoo voorzichtig geweest. De inhoud luidde: „Dit is waarschijnlijk de laatste keer, dat ik hulp van u zal moeten vragen. Met mijn gezondheid gaat het iets beter; er zijn dingen gebeurd, die het mogelijk maken voor mij om bui tenslands te gaan. Later zal ik u meedeelen waarheen". „Misschien, - wie weet komt u ééns nog wel bij mijl Ik hoor dat u ziek is. Troost u maar! Na regen komt zonne schijn. Als u honderd pond voor mij kunt missen, dan zullen de kosten van de reis gedekt zijn en als ik maar eenmaal in een ander land ben en mijn gezondheid blijft beter, dan twij fel ik er niet aan, of ik zal wel in mijn eigen onderhoud kun nen voorzien. Draag maar goed zorg voor uzelve. U begrijpt, dat ik niet meer durf zeggen". Dit was alles. Daphne las en herlas den brief. Honderd Pond!^at leek weinig genoeg, om er de gemoedsrust van zoo velen voor te koopen. Daphne was nog te jong en te onervaren, om te weten dat als men eenmaal begint zich geld te laten afpersen er in den regel geen eind is te zien aan een dergelijke wanhopige geschiedenis. Ze dacht een oogenblik na. Het salaris van een half jaar, dat haar slechts drie weken geleden was uitbetaald, was na genoeg nog onaangeroerd; maar ongelukkigerwijs had ze het aan haar oom gezonden, om er „het een of andere staats-j stuk voor te koopen en, ofschoon hij haar teruggestuurd hadj een paar zeer zakelijk uitziende papieren, had ze er in de verste verte geen idee van, hoe ze die ooit weer verzilveren! kon. Toen ze aan die papieren dacht, herinnerde ze zich in' eens. dat haar moeder haar een pakje had gegeven, toen ze uit huis ging. Het vertegenwoordigde een legaatje van een; overleden peettante. Het bedrag wist zij niet meer, want op! finantieel gebied was ze totaal onkundig. Ze spoedde zich naar huis en zocht de bewuste portefeuille op; maar ze werd niet veel wijzer uit de aandeelen, die deze papieren vertegenwoordigden. Toch begreep ze er zóó veel wel van, dat het meer geld was, dan ze noodig had. Ze begon zich „rijk" .te voelen. Maar de vraag was nu, hoe het te verzilveren, want ze wilde het bedrag aan Clements liever in ponden geven. Ze zag er maar één weg op: Ze zou met die papieren naar dokter Oliphant gaan en hem vragen of hij haar in ruil voor die „aandeelen" geld wilde geven. De gong luidde al. toen ze het huis verliet, maar ze was te zeer verdiept in haar boodschap, om daar acht op te slaan. De lunch en daarmee het humeur van de keukenmeid wer-j den er niet beter op, terwijl de onschuldige oorzaak van die beide catastrophen zich regelrecht naar de kamer van den dokter begaf. Dokter Oliphant zat aan tafel, toen ze binnentrad. „Ik wilde u een gunst vragen!" begon ze ademloos. „Ik ik...... zou zoo graag hebben dat u deze ruilde voor honderd pond? Ik geloof wel, dat er zooveel is". Roland Oliphant wierp een vluchtigen blik op de papieren* die nu op tafel voor hem uitgespreid lagen. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8