Jlieuiue £Hitsdj t(JTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 poitokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i Cl. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 6 DECEMBER 1937 18e Jaargang aöbertentieprij?en: Van I tot 3 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend0.10 NO. 6260 Om den lezerskring extra te vergrooten Wie zich heden op ons blad abon neert, ontvangt de tot 2 Januari a.s. te verschijnen nummers met inbe grip der Zondagsbladen gratis. Voor aanbrengers van lezers voor minstens één jaar is beschikbaar onze premie. Nieuwe abonné's op te geven aan ons Bureau of bij onze agenten. DE ADMINISTRATIE DAT IS „GEMEENTE BELANG"! In verschillende gemeenteraden treft men leden aan die zich sieren met de betiteling: „Gemeentebelang". Dat beteekent volgens hun eigen zeggen dat zij noch rechts, noch links, maar „normaal" zijn en alleen het gemeentebelang nastreven zon der naar partij of richting te vragen. Menigmaal hebben we ons afgevraagd, waaraan men zulke raadsleden van de bo venste plank kan herkennen. Voor de lief hebberij een vliegende kraai heeft altijd wat lezen we nog al eens diverse raads- verslagen in allerlei bladen, doch wanneer achter de namen der sprekers niet de poli tieke kleur (of kleurloosheid) aangege ven. dan komen we bij nadere kennis making vaak tot de conclusie dat we een man van „Gemeentebelang" voor een dood- gewonen liberaal of voor iemand van Nat. Herstel of zoo iets hebben versleten; nooit echter maakte hij de indruk tot een der rechtsche partijen te behooren. We hebben thans echter het criterium gevonden, waaraan we een Gemeentebelan- ger kunnen herkennen. Want in de raad van Utrecht sprak zoo'n kleurlooze politie- keling de volgende gedenkwaardige woor den ter verdediging van zijn voorstel om 't bioscoopverbod voor kinderen beneden li jaar op te heffen: „Aanneming van het voorstel zou een .vergrooting der inkomsten aan vermake lijkheidsbelasting geven en die zou als dekking voor het bedrag noodig voor kwee kelingen met acte kunnen dienen." Wij duizelen als wij ons pogen ln te den ken welke perspectieven zich hier openen. Doch wij wagen ons niet aan eenige toe lichting, want boven alles uit gaat de vreugde, dat wij nu weten wat eigenlijk gemeentebelang is. De groote puzzle is op gelost: Dèt is „Gemeentebelang'^ „POLITIEAGENT VAN BOEYEN" Het voorbeeld van de „Vrijzinnig-Demo craat", die volgens den vroegeren voorzitter van de partij Prof. van Kranenburg geen „witte das" noodig heeft en dus weer, zoo als vroeger gebruikelijk was, mag spotten met „lijzige ouderlingen onder kachelpijpen en groene regenschermen" heeft aansteke lijk gewerkt. Nadat „Het Liberale Week blad" de spottende prent van den vrijzinni gen collega had gezien, kwam het blijk baar tot de conclusie: dat is waar, wij ziju toch ook vrijzinnig. Toen rijpte #iet plan om zelf ook zoo iets te doer, en het resultaat was een spottende plaat in het „liberale" let wel, liberale weekblad op de win kelsluiting op 5 December. De voorstelling is aldus: St Nicolaas met zijn knecht pogen op 5 December een speelgoedwinkel binnen te gaan, maar Minister van Boeyen in de uniform van een politieagent verspert hun de weg. Het onderschrift luidt: Politieagent van Boeyen: „Je komt niet binnen op den Sabbath, bisschop heilige; we benne hier positief christelijk!" Met de vermelding van deze dingen kun nen we volstaan. Zie hier vrijzinnige be schaving en de eerbied voor anderer over tuiging van zoovelcn, die niet ophouden ons te verzekeren: „wij zijn vroom". Het kleedingfonds Tien mille ln de hoofdstad Volgens een voorloopige opgave heeft de in de hoofdstad gehouden collecte voor het Kleeding-, Schoeisel- en Dek kingfonds een bedrag van ongeveer tienduizend gulden opgebracht. Er is nog een aantal giften toegezegd. Het conflict bij Allan Ultimatum ingetrokken Het voonstel van den Rijksbemiddelaar, prof. mr A. C. Josephus Jitta, ten aanzien van het conflict bij de firma Allan en Co te Hillegersberg, dat reeds door de directie was aangenomen, is thans ook door de ar beidersorganisaties a.anvaard, zoodat het ultimatum van de werknemers is inge trokken. W. C. M. T. WOLTERS f De Burgemeester van Ge n n e p, de heer W. C. M. T. Wolters is vrij plotseling overleden, na een kortstondige ziekte. Bur- gemeester Wolters zou in Juni a.s. zijn zil veren ambtsjubileum hebben gevierd. KRAAMVERPLEEGSTER VOOR DE PRINSES Mej. R. Vermeer te 's Gravenhage benoemd Naar wij thans vernemen, is mej. R. Vermeer, kraamverpleegster te 's-Gravenhage, als diacones ver bonden aan de Diaconessen-inrich ting Bronovo aldaar, aangewezen om Prinses Juliana te verplegen bij de te verwachten blijde gebeur tenis in het Prinselijk Gezin. DE TOESTAND VAN PRINS BERNHARD Bezoek vooralsnog niet toegestaan De particuliere secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard, Jhr. Mr. C. D e d e L verstrekte ons hedonochtend te 9.45 uur het volgonde communiqué: „De goede toestand, waarin Prins Bernhard verkeert, houdt aan. Niettemin wordt bezoek vooralsnog niet toegestaan. In afzienbaren tijd blijven alle bemoeie nissen van den Prins buitengesloten". Gistermiddag om 12 uur werd het volgen de communiqué verstrekt: Prins Bernhard heeft in den nacht van Zaterdag op Zon dag zeer goed geslapen. De hoofdpijn is gering en afwisselend. Overeenkomstig den aard van het ongeval zal het volkomen rust houden geruimen tijd duren. De toestand van hof jager Spek was heden morgen goed. De operatie, die onder plaat selijke gevoelloosheid verricht is, heeft geen nadeeligen invloed op zijn gestel gehad. Het beleid van Minister Weiter Versterking economische basis van Curasao Mogelijkheid van Leerplicht? Verschenen is de Memorie van Antwoord van den Minister van Koloniën op het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer intake hoofetetuk XII (Koloniën) der rijkèbegroo- ting voor 1938. De minister geeft gereedelijk toe, dat, wan neer men zidh op een 6trikt formeel staats rechtelijk standpunt stelt, tegen de benaming „Departement van Koloniën" bedenking is te maken. Nochtans brengt dit naar zijn mee ning niet de noodzakelijkheid mede tot ver andering van een naam, die gedurende meer dan een eeuw gegolden heeft en in het spraakgebruik is ingeburgerd. Ten aanzien van Curagao deelt de Mi nister mede, dat overwogen wordt de in stelling aldaar van een orgaan in het belang van economisch-technologi6che onderzoekingen, welke zouden kunnen leiden tot versterking van de economi sche basis van dat gebiedsdeel. In 1934 is aan de N.V. Vulkanische Asch Maatschappij door den gouverneur vergun ning verleend voor de exploitatie van vul kanische asch op Sint Eustatius. Gedurende het afgeloopen jaar is het even wel nog niet tot afgravingen gekomen, daar blijkbaar het voor de hervatting van de ex ploitatie benoodigd nieuw kapitaal nog niet gevonden is. Leerplicht In Curasao Alhoewel de leerplicht in Curacao nog niet bestaat i6 het percentage der schoolgaande kinderen op het totaal zielental niet veel lager dan in Suriname, n. 13.65 pCt., tegen over 14.6 pCt. Zonder leerplicht is dus m Curasao de verspreiding van het lager on derwijs practisch weinig minder dan in Suriname. De minister heeft er onder deze omstan- dingheden uiteraard geen bezwaar tegen met den landvoogd in overleg te treden om trent de mogelijkheid tot invoering van leer plicht in dit gebiedsdeel. Voor wat betreft de noodzakelijk geoor deelde versterking van het detachement ma riniers in Curaqao wordt aangeteekend, dat na den in 192.9 plaats gebad hebbenden over val, de machtsmiddel eg aldaar rijn gereor ganiseerd. Nationale Blauwe Week- Commissie Da jaarlijksche gedelegeerdenvergadering Onder presidium van den hoer J. C. R u- gaart, van Apeldoorn, werd in „Krasna polsky" te Amsterdam de jaarlijksche gedelegeerdenvergadering g<efliouden van de Nat Blauwe Weekcominissie. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkcm tot de aanwezigen Spr. richtte een woord van dank tot het al- getreden bestuurslid, den heer C. J. Toebes, van Rotterdam. De aftredende voorzitter en secretaris wer den, nadat de jaarverslagen waien goedge kenrd, herkozen, evenals de aftredende be stuursleden de heeren J. v. Dijck te Am sterdam, H. J. Teuts"herte Zaandam en W. C. F. Srheps te 's-Gravendiage. In de vac. van wijlen den heer De Haas werd ge kozen de heer J. Vermeulen, groot-secr der I.O.G.T. te Utrecht en in de vac. van de heeren Ds. B. F. J. Bik en C. J. T o e b e s de iheeren Ds. G. B a r g e r E z n.. Ned. He.-v. predikant te Heukalum en J. Diesbergen te Eindhoven. Besloten werd op den 2en Pinksterdag "38 de sluitingsdemonstratie te houden te Rot terdam en die te wijden aan geheelonthou ding en onderlinge versterking. AUTO IN RAVIJN GESTORT Ir C. J. van Dusseldorp om het leven gekomen Tijdens een reis naar Ned. Indïè SABANG, 5 Dec. (Aneta). Ir. C. J. van Dusseldorp, firmant van Heldring en Piereon in Den Haag, die met de „Dempo" een reis naar Ned.- Tntdië maakte, is heden tengevolge van een auto-ongeluk te Sabang om het leven gekomen. Zondagochtend hadden vier passagiers van de „Dempo", tw. Baronesse v. d. Feltz; Ir. v. Dusseldorp, mevr. v. Dussel dorp en hun nicht, mej. Gerrit sen, in gezelschap van Baron v. d. Feltz, hoofd administrateur van de Satfeng Maatschappij een rondrit over het eiland gmaakt. Bij het Bergmeer in een scherpe bocht is de auto in een ravijn gestort. De heer van Dusseldorp werd vrijwel op slag gedood. Mevrouw van Dusseldorp liep een niet ern stige ribfractuur op, terwijl de overige inzit tenden ongedeerd bleven. De tijding van den plotselingen dood van Ir. van Dusseldorp zal in breeden kring in ons land groote ontroering verwekken. De heer van Dusseldorp genoot in de kringen \an handel, industrie en bankwezen groot aanzien en vooral in dc latere jaren van zijin leven, toen hij als firmant toetrad tot het Haagsche Bankiershuis Heldring cn Pierson, was hij een algemeen geachte en gewaardeerde persoonlijkheid in de Neder landsche Bankwereld. Ir. van Dusseldorp werd in 1886 in Vlaar- üingien geboren en studeerde aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, waar hij in 1910 het diploma van werktuigkundig ingenieur verwierf. Eemge jaren daarna werd hij benoemd in de directie van de N.V. Stoomrneelfabrieken „De Maas" te Rotterdam, ais hoedanig hij tot 1920 werkzaam was. Daarna was hij eenige jaren directeur van de reconstruc- tiebank voor Oostenrijk en van 1924 tot 1926 directeur van de N.V. Wm. H. Muller 3n Co. In 1927 werd hij lid van de firma Hel dring en Pierson, bankiers te Den Haag. De heer Van Dusseldorp vervulde bij tal van maatschappijen en ondernemingen een belangrijke plaats in het bestuur. Door zijn scherp inzicht en groote kennis en tevens door den eenvoud van zijn per soonlijkheid genoot hij de sympathie van allen, die met hem in aanraking kwamen en met hem samenwerkten. Bedrijfsraad voor het Kappersbedrijf Het werkloosheidsvraagstuk behandeld Dezer dagen kwam de Bedrijfsraad voor het Kappersbedrijf, onder presidium van den heer J. Cornax, te Amsterdam in vergadering bijeen. De vergadering was betegd ter behande ling van door de werkcommissie tot bestrij ding van de werkloosheid gedane voorstel len inzake verruiming van werkgelegenheid in het kappersbedrijf. Door het bureau van de raad was aan de leden tevoren een praeadvies over de ge dane voorstellen toegezonden, waardoor de discussies belangrijk werden vergemakke lijkt De vergadering toonde zeer ernstig te streven naar zoo vlot en doelmatig mogelij ke samenwerking met de Werkcommissie en nam ten aanzien van verschillende voor stellen al reeds definitieve besluiten, ter wijl andere voorstellen aan een nader on derzoek zullen worden onderworpen. Ongetwijfeld zal de medewerking van deze Bedrijfsraad leiden tot zoo krachtig mogelijke inperking van de werkloosheid in het kappersbedrijf. Kolendampvergiftiging te Lunteren Energiek optreden van de buren Twee oude menschen, de 85-jarige S. B. en zijn 60-jarige dochter te L u n t e re n door kolendampvergifti ging bijna 24 uur bewusteloos geweest Gelukkig hebben omwonenden bemerkt, dat er iets niet in orde was en dank zij dit ingrijpen, zijn de beide oude menschen thans weer bijna geheel her steld. Leveranciers kregen Zaterdag geen ant woord op hun herhaald bellen. Zij schon ken hieraan echter geen aandacht, in de veronderstelling, dat de bewoners uit zou den zijn. Toen men des avonds evenwel nog geen leven in de woning bespeurde, hebben omwonenden zich toegang ver schaft en vonden den ouden heer en zijn dochter in bewusteloozen toestand. Na door een geneesheer te zijn behandeld, bleken de slachtoffers er niet zoo ernstig aan toe te zijn. daar nog juist bijtijds fris- sche lucht was binnengekomen. Beiden verklaarden niets bijzonders bespeurd te hebben. Dank zij het energiek optreden der buren, konden zij thans echter bespeu ren in ernstig levensgevaar te zijn ge weest. Een gelukzoeker beloond Tijdens een voorstelling in de manege te Deventer verloor een der bezoekers een kostbare diamant, hetgeen hem zeer ter harte ging. Hoe men ook zocht, men kon het kleinood niet terugvinden. Tenslotte loofde de bezoeker een ruime belooning uit voor dengene die hem het sieraad zou terug bezorgen. De huzaren zochten ijverig doch zonder resultaat, totdat een van hen op de gedachte kwam met een zeef de geheelc zandvoorraad van de manege aan een on derzoek te onderwerpen. Vele vrije uurtjes gingen aan dit precie6e karweitje heen. Doch de uitslag was verrassend. Het sieraad werd gevonden en de gelukkige vinder kreeg van den eicenaar een St Nicolaas surprise van honderd gulden, waarm-p ie jhu'aar wét in zijn schik was! DUiTSCH SCHIP GESTRAND Tn het Huibertsgat te Rottumeroog In het Huibertsgat tusschen Rottumer oog en Boschplaat is Zaterdagmiddag het omstreeks 7000 ion metende Duitsche s.s. „Konsul Karl Fisser" gestrand. Het schip is geladen met ijzererts. De „Fisser' was 's morgens op Rottumer oog waargenomen. Tegen het middaguur be merkte men, dat het schip was vasigeloo- pen. Het verzocht sleepboot-assistentie, die vnjwel onmiddellijk uit Embden werd ge zonden. Aangezien er op dat oogenblik echter een stevige Noordenwind woei, achvte men het niet waarschijnlijk het sohip spoedig vlot te zullen krijgen. De reddingboot van de N.Z.H R.M. „Insulinde', schipper Toxopeue, is daarom van Oostmahorn uitgevaren, om eventueel assistentie te verleenen. Te groote diepgang Nader wordt gemeld: Het schip, dat zwaar geladen was met ijzererts of steenkool, was 's nachts in de nabijheid van Rottumeroog in het Huiberts gat, waarschijnlijk tengevolge van zijn al te grooten diepgang, aan den grond geloopen. Toen het daglicht werd, heeft men het schip van bet eiland af waargenomen, doch verder geen pogingen om assistentie te ver leenen ondernomen, aangezien men tevens zag, dat Duiische sleephooten, die op de Ecms bij Embden gestationneerd zijn, in de nabijheid waren. Bovendien veronderstelde men dat de „Konsul Karl Fiseer" te elf uur, wanneer het hoog water zou zijn, vlot zou komen. Toen echter tijdens hoog water de aanwe zige sleepbooven alle krachten inspanden om den vrachtstoomer los te trekken, terwijl ook de „Konsul Karl Fisser" zelf volle kracht achteruit sloeg, en dit niet mocht baten, heeft de vertegenwoordiger van de N.Z.H. Redding Mij. te Oostmahorn. de heer J. Vis eer, het raadzamer geoordeeld de daar ge- stationnccrde motorreddingboot „Insulinde" met schipper Toxopeus om half can 's mid dags naar de plaats van de stranding te zen den. En men achtte de aanleiding hiertoe te grooter, toen men constateerde, dat ook de op Borkum gestationneerde Duitsche mo torreddingboot „Hindenburg" zich in de na bijheid van den vastgeloopen 6toomer be vond. De „Insulinde" zal nu nabij de „Konsul Karl Fisser" blijven. Mocht het schip bij het volgende hoog water nog niet vlot komen, dan zou zij in geval van nood behulpzaam kunnen zijn bij het van boord halen van de bemanning. Het kleine Spoorboekje Zal het verdwijnen? Naar het Vad. meldt, zou het in de be doeling van de Ned. Spoorwegen liggen het z.g. kleine spoorboekje niet meer uit te ge ven en zich te bepalen tot uitgifte van een algemeenen reisgids, bestaande uit vier deelen, n.l. het 1ste deel omvattende de toe lichtende bepalingen, aanwijzingen, sta tionsnamen, tarieven enz., dan een drcl met de gewone dienstregeling, vervolgens de tram- en autobusaansluitingen en ten slotte de buitenlandsche aansluitingen. Overwogen wordt het boekje zoo te con- strueeren, dat de verschillende deelen uit- neembaar zijn, zoodat de houder een of meer deelen naar behoefte bij zich kan ste ken, daar het geheel daarvoor te groot zou worden. Inbreker gearresteerd Groote reeks diefstallen te Lanteren gepleegd Als een Su Nicolaasverrassing heeft de politie te Lunteren thans den dader weten op te sporen van de reeks diefstallen, die aldaar een half jaar vrij regelmatig werden gepleegd. Dezen zomer werd bij een electricien vier maal achtereen ingebroken, waarbij in to taal een bedrag van ongeveer tweehonderd gulden werd vermist. Ondanks ijverige na sporingen van de politie werd geen spoor ontdekt. De laatste veertien dagen werden wederom eenige diefstallen gepleegd. Toen de heer M. Zaterdagochtend bemerkte even eens met een bezoek te zijn vereerd en een bedrag van honderd gulden miste, greep de politie, die nu sterke vermoedens had gekre gen, krachtig in en arresteerde den vermoe- delijken dader, den 17-jarigen G. H. uit Amersfoort, die meermalen in Lunteren lo geerde, toevallig juist in den tijd dat de diefstallen weiden gepleegd. De jeugdige verdachte heeft een volledige bekentenis afgelegd. Reeds eerder waren van H. vingerafdruk ken genomen, doch deze kwamen niet over een met die, welke door de politie waren gevonden. Vermoed wordt nu. dat H. een medeplichtige heeft gehad. Hierover heeft hij zich echter nog niet willen uitlaten. Het „geschaakte" meisje Weer terecht In onze vorige editie maakten wij melding van een oproep inaake een meisje te A m- ste rtlam dat .geschaakt" en per motor rijwiel naar Duitschland gebracht zou zijn Thar b blijkt van een schaking geen sprake zijn geweest. Het meisje i6 n.l. met twee een ritje op een motorrijwiel gaan maken. Daarbij werden verscheidene café's bezocht. Het geval had een naspel diep im de nacht in de Fndusöhe buurt. De beide man- n-.n en het meisje kwamen daar op bezoek bij een familie in de le Atjehstraat, te we ten bij drie broers van 't meisje. Er ontstond een huiselijke twist en e>en der broers ging zijn mes halen uit een im- de buurt geves tigde visch-opslagplaats. Met dat mes kwam hij thuis, de ruzie werd voortgezet en de mes9enheld bracht een zijner broers een niet gevaarlijken 9teek in den hals toe. De polite kwam er nu aan te pas. Het slachtoffer werd verbonden en de m:ssen- held gearresteerd. Het meisje werd mcege nomen om aan haar ouders te worden terug gegeven SPAANSCHE VLUCHTELINGEN VERMIST Hebben zij hun eerewoord gebroken In Hotel Figi te Zeist verbleven sedert Juli negen Spaansche vluchte lingen. Deze waren bij het uitbreken van den burgeroorlog uit vrees voor linksche overheersching uit het land gevlucht en hadden in ons land een onderdak gevonden. Zij hebben daarbij hun eerewoord gegeven, dat zij het land niet zullen verlaten. Daar zes der mannen reeds verscheidene dagen niet in Zeist zijn teruggekeerd, vreest de vreemdelingenpolitie, dat zij hun woord gebroken hebben en op weg zijn gegaan naar hun vaderland. Per radio werd inmiddels hun opsporing en voorgeleiding verzocht. De directie van het hotel deelde mede, dat het nog niet vaststaat, dat deze mannen het land verlaten hebben. Zij hadden een groote bewegingsvrijheid het kwam wel meer voor, dat zij eenige dagen Zeist verlieten om elders in het land bij ken nissen op bezoek te gaan. Thans wacht mer af, of zij zioh vandaag volgens afspraak bij de Zeister politie zullen melden. Gisteravond waren zij nog niet in het hotel teruggekeerd Volgens afspraak vervoegden de negen Span jaarden zich iederen Maandag op het bureau van politie te Zeist. Dit was dan ook vrijwel de eenige contróle die men op deze menschen had. Men vertrouwde op him eerewoord, vooral daar het hier vooraanstaande indus- trieelen en diplomaten betrof, van wie men niet kon verwachten, dat zij hun woord te genover de Nederlandsche regeering zouden breken. Lage waterstand op de Waal Verbod van nachtvaart weer ingevoerd. Tengevolge van het opnieuw intreden van val op den Boven-Rijn is het peil van de Waal zoo laag geworden, dat de rijk waterstaat zich genoodzaakt heeft gezien opnieuw beperkende bepalingen voor de scheepvaart Ln te voeren. Evenals bij de op 18 November j.l. afge kondigde bepalingen is de nachfvaart op de rivier verboden. De signalen hiertoe zijn reeds geplaatst. Gefingeerde inbraak te Westervoort Zoon des huizes in arrest Donderdagavond, terwijl de wed. v. d. S. te Westervoort in Arnhem op bezoek was, werd er bij haar thuis ingebroken. Zoo meende men althans. Zooals we reeds ge meld hebben, werden eenige gouden voor werpen en een bedrag van ƒ90, dat de zoon van de weouwe onder zich had als penning meester van een R.K. bouwvakarbeiders- bond, vermist. Het uitvoerig onderzoek heeft uitgewezen dat het aanvankelijk vermoedert, dat men hier met een gefingeerde inbraak te doen had, juist was. De zoon werd in arrest gesteld, en nadat hij eerst eenigen tijd hardnekkig ontkend had, viel hij door de mand en erkende zijn misdaad. Hij moest afre kenen en had het geld aan „avondjes" zoek gebracht. Nu meende hij zich op aeze wijze te redden, hetgeen tever- geefsch gebleken is. Op heeterdaad betrapt Met een hamer forceerde hij de sluiting Bij verschillende sportvereenigingen te Arnhem werden in den laatsten tijd' enkele malen inbraken gepleegd in de kleedkamers, waarbij vooral speelmateriaal werd ontvreemd, terwijl ook uit de cantine goederen verdwe- Uit het onderzoek bleek, dat de waar schijnlijk nog jeugdige dader niet de noodige brutaliteit te werk ging. Toen dan ook bij de politie mededeeling werd gedaan, dat van een aan den weg staande kiosk de sluiting was verbroken, werd een wakend oog op aeze kiosk gehouden, aangezien vermoed werd. dat de dader zijn pogingen zou her halen. Na eenigen tijd verscheen inderdaad een jongeman, die niet een groote hamer de slui ting verder trachtte te forceeren, waarna zijn aanhouding op heeterdaad volgde. Het bleek bij onderzoek, dat de politie hier een goede vangst had gedaan. Een ruime verscheidenheid van gestolen goederen, zoo als voetballen, fietsen, chocolade, konijnen, klompen, handschoenen en andere artikelen were te voorschijn gebracht De dader, du- aanvankelijk hardnekkig ontkende, moest voor zooveel bewijsmateriaal zwichten en legde ten slotte een volledige bekentenis af. Hij werd ter beschikking van de Justitie ge steld. VREEMDE TOESTELLEN BOVEN NEDERLAND? Naar de „Vlis6. Crt." meldt zijn te V lis sin gen een drietal militaire toestellen van een buitenlandsche mogendheid gesigna leerd. De toestellen bevonden zich op ca. 800 Meter hoogte en vlogen in N.O. richting Men vermoedt afgaande op verklaringen van ooggetuigen dat men hier te doen beeft gehad met een drietal Duitsche oor- logsvliegtuigon. die aan den strijd in Spanje bobben deelgenomen. Zij hebben zonder toe emming over aas land gevlogen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Ir C. J. van Dusseldorp is bij een auto ongeval in Indië om het leven gekomen. Dr. J. R. Callenbach is gister 75 jaar geworden. Een uiteenzetting over het Amster- damsche luchtbeschermingsplan. Te Zeist worden Spaansche vluchtelin gen vermist. Vergadering van ..Barnabas" te Utrecht De 25ste partij van de Schaakwedstrijd Euwe-Aljechin is bij de 40ste zet afge broken. Koning Leopold van België, koningin Elisabeth en prins Karei vertoeven mo menteel incognito in Engeland. De Japanners hebben twee Britsche schepen met bommen beschadigd. ZUURVASTE VLOER- en WANDTEGELS voor CHEMISCHE FABRIEKEN., N.V. Vereenigde Nederlandsche 1 Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN - TeL 3 en 69 I pil inCDC die een goed internaat kJ L7E.l\0 zoeken voor hun kinde ren, speciaal voor die een tekort toonen aan aandachts-concentratie, wenden zich tot het INSTITUUT KLEIN WARNSBORN te Arnhem. Kleine klassen. Individueel onderwijs. Geregeld toezicht, dag en nacht Gezonde omgeving. Dir. P. VAN AALTEN Telefoon: Arnhem 22012. Stormschadeverzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE-VERZEKERING Algemeen Onderling Waarborg Genootschap „RENOVATUM" te Amsterdam, Spuistraat 219/21, Tel. 35626 Vraagt eens een prospectus aan! Door stalen kabel getroffen Schipper ernstig gewond Zaterdagnamidaag half zee liep io het Volkerak ter hoogte van Ooltgensplaat het met tarwe geladen schip „Jaco" van, Stad aa.i 't Haringvliet aan den grond. Bij de pogingen om los te komen verleende een motorschip uit Stad aam 't Haringvliet, schipper Struik, assistentie. Hierbij werd gebruik gemaakt van een staaldraad. Plot seling knapte deze draad en trof den schip per van de „Jaco", den ongeveer 55 jar. L. Keyzer, die daardoor over boord sloeg. Zijn beide zoons haalden hem spoedig uit het water. Het bleek, dat de draad hem een been van de lies tot de heup had openge scheurd. In een roeiboot werd de ongeluk kige naar Ooltgeneplaat vervoerd, waar dr. Kramer de eerste hulp verleende. In ver band met het bloedverlies, dat de schipper leed, achtte de geneesheer zijn overbrenging naar het ziekenhuis te Dirksland hoogst noodzakelijk. Nog des avonds is schipper Keyzer aldaar overleden. De gestrande logger Vlot gekomen Vanmorgen 5 uur is het de bemanning van den in Scheveningen thuisbehoorenden logger GDY 51, wel schip dezer dagen bij Terheyde op het strand was geloopen, ge lukt de boot weer vlot te krijgen. Vletterlie- den hadden in den naoht ankers in zee ge zet en_ hiermede gelukte het den logger te circa 5 uur in dieper water te trekken. Het schip is hierna op eigen gelegenheid in de Scheveningsche haven teruggekeerd. Oogenschijnlijk heeft de boot geen schade gekregen. De lading van 32 last haring was reeds nagenoeg geheel op het strand gelost. BRAND TE EINDHOVEN Zaterdagavond omstreeks half negen ont stond door onbekende oorzaak brand op do bovenverdieping van de bakkerij van M. van der Laar aan de Orchideeën- straat 20 te Eindhoven. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch de brandweer wist het vuur vrij spoedig te blusschen. Desniettemin verbrandden de ge- heele bovenverdieping en het dak. Beneden kreeg de winkel zoodanige waterschade.dat het bedrijf niet kan worden voortgezet De aangerichte schade wordt door verzeke ring gedeikt Bovendien is bakker van de

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1