STADSNIEUWS „IDEAAL TAX" TEL. 5 VRIJDAG 3 DECRMRER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Zevende lustrum Indologen-Vereeniging Verdere feestelijkheden Tijdens de door her bestuur der Indolopen Vereenipinp gehouden receptie in het Oos- tersch Instituut hebben velen hun geluk- wenschen aan den praeses, den heer N. Th. van der Veer.'aangeboden, in verband met het zevende lustrum der Indologen Vereeni pinp. Z. Exc. de minister van Koloniën on derhield zich geruimen tijd met het bestuur. Verder werden opgemerkt Mr. A. van de Sandfl Bakhuyzen, President-Curator der Universiteit en Mr. P. J. Idenburg, secreta ris van het Curatorium; Prof. Dr. P. C. Flu, secretaris van den Academischen Senaat, overste de long, garnizoenscommandant van Leiden, verscheiden hoogleeraaren en hun dames, vertegenwoordigers van Studenten- vereenigingen. van de Vereen, van Ambte naren bij het Binnenlandsch Bestuur en an dere belangstellenden. Vele bloemstukken gaven een feestelijk cachet aan deze ont vangst. die tot ongeveer 6 uur duurde. Des avonds vereenigden zich leden en reünisten aan een gemeenschappelijkcn maaltijd waar ook de Rector-Magnificus en de Decaan der Vereenigde Faculteiten Prof. Dr. A. J Wensinck aanzaten, alsmede Prof. Dr. J. H. Boeke, een der medewerkers van het binnenkort te verschijnen Lustrumboek der Indologen Vereeniging. Kring Leiden van A.R. Propagandaclubs Lezing van den heer P. A, Colijn De Kring Leiden der A.-R. Propaganda- Clubs vergaderde Woensdag 1 December in gebouw Rehoboth te Leiden. De voorz, de .heer D. Algra, uit Lisse, opende de vergau'e ring met het laten zingen van Ps. 33 10, ging voor in gebed en las een gedeelte van Jac. 5. Voorts sprak hij een kort openings woord, waarin hij den spreker van dezen avond, den heer P. A. Colijn, burgemeester van Alphen a. d. Rijn, welkom heette, die daarna het woord verkreeg om te spreken over het Werkloosheidsvraagstuk. Spr. noemt in zijn inleiding eenige cijfers en komt dan tot de conclusie, dat er verband bestaat tusschen de werkloosheid en het conjunctuurverloop. Voor alle takken van bedrijf is het cijfer der werkloosheid geste gen vanaf 1930 tot 1936, daarna werd eea daling geconstateerd. Opmerkelijk is he' dat het' cijfer voor de Tooneel- en Bioscoop- bi .ra ar*c gunstigst is. De crisis is één der hoofdoorzaken toename der werkloosheid. De wereldhandel is sedert 1929 tot op een derde teruggeval len. Echter is het percentage daarin voor ons land maar weinig gezakt Het is du? niet alleen de crisis die de werklooshe d in clie mate deed groeien, er zijn ook andere factoren. Daar is de bevolkingsaanwas, doch deze behoeft niet tot vermeerdering te leiden, zoo de^e gepaard gaat met de ontwikkeling der welvaart Voorts noemt spr. de rationalisatie en machinalisatie en neemt daarbij het haven bedrijf tot voorbeeld van de groote invloed der factoren op het werkloosheidsvraagstuk. Ook de gewijzigde structuur is van belang, hetgeen wel sterk uitkomt bij de wegen bouw, waar de klinkerbestrating sch er over al wordt varvangen door een ander wegdek. Het wegvallen der eanigratiemoge- Jjjkheden is eveneens van groote beteekenis Daarna wordt de steunregeling onider cle loupe genomen, welke van dien aard is, dat ze velen tot ^jeroepswerkloozen maakt De steun is geboden, doch de regeering zal daarbij ook alles in het werk hebben te stellen, dat tot verbete ring van den toestand kan dienen en het voornaamste daarvan is het verstevi gen van het economisch bedrijfsleven. De werkverschaffing brengt een hooge kapitaalsuitgave met zich, doch het presteeren van arbeid moet worden verkozen boven het verleenen van steun. Daarom acht spr. de werkverruiming van groot belang. Dat een Staatscommis sie in het leven werd geroepen tot bestu deering van 't vraagstuk juicht spr. toe. Van industrialisatie wordt weinig heil verwacht, gezien het kapitaaJ dat moet wor den gefourneerd en de povere uitkomsten Vervolgens staat spr stil bij het emigratie- vraagstuk, de arbeid der gehuwde vrouw, verkorting van den arbeidsleeftijd en der werktijden. Alles moet worden bezien naar de innerlijke waarde, terwijl moet worden gelet op de resultaten ervan. Had de regeering niets ter bestrijding der werkloosheid gedaan, dan zou zeer zeker de toestand veel ongunstiger zijn geweest. Na een aangename discussie ging de heer Colijn voor in dankgebed. „Damclub Lelden" Woensdaeavond hid in d" 'de ontmoeting plaats tusschen D.C.L, I en II en A.D.C. c-n n .o.-, >uui ue i« N'.D.B. en 2p klasse L.D.D.B. 7>:rio Tientallen van D.C.L. wisten een '137-overwinning te boeken. Het le tiental hrd twee reserves voor bord 5 en 10. Deze hebben hun plaats goed verdedigd. A.D.C. I had 1 reserve voor bord 10. Door deze overwinning blijft D.C.L. I aan bod voor de le plaats. D.C.L. II herstelde zich na de nederlaag tegen L.D.V. II, door met 7 reser ves A.D.C. II een 137-nederlaag te bezorgen. p t-, r- it i,„^ rtr'n invp'inrs A DC zal eWh- ,ier alle zeilen moeten bijzetten om de onder- Sie |,.aa... - üiu.uu.vn. A.s. \.o isdag speelt D.C.L. I en II tegen K.W.Z. I en II. D.C.L. Ill speelt dan thuis tegen K.W.Z. III. Hieronder volgt de gedetailleerde uitslag* DCL. T A.D.C. I W. F. Olivier—J. v. d. Horst J. oiaWeu— K. v. Leeuwen P. Olivier—J. Oosterman P. LigtvoetV. Lagerweii „Het Residentie Orkest" Derde Abonnements-Concert Donderdag 9 December as. zal het Derde Abonnements-Concert plaats hebben. Soi is Rich. Odnoposoff, viool. Deze violist ver wierf den derden prijs op het concours Isaye te Brussel. Het programma bevat werken van Mo zart, Jul. Röntgen en o.a. l'Oiseau de Feu \wn Strawinsky. Rich. Odnoposofff zal het viool-concert van Beethoven spelen. De Werkloosheid De dagstaat van 2 December van den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, behan gers 34, betonvlechters 65, betonwerkers 65, fundeeringswerkers 3, glazenmakers 2, gla- zenwasschers 12, granietwerkers 14, grond werkers 109, heiers 7, metselaars 135, opper lieden Hl, schilders 246, sloopers 10, steen houwers 2, straaumakers 10, hulp-straatma kers 17, stucadoors. witters 47, timmerlieden 276, uitvoerders 8, voegers 20, ongesch. bouw vakarbeiders 10. Totaal 1166 Fabrieksarbeiders; bleekers 19, lompensor teerders 12, vellenblooters 5, steen fabr.arb. 136, zeepfabr.arb. 5, ongesch. fabr.arb. 59. To taal 236. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 114, reizigers, colp. 43, winkelbedienden 32, éta leurs 2. incasseerders 19, musici 6, onderwij zers 10. overheidspersoneel 11, verplegers 4. Totaal 241. Hotel-café-personeel: huispersoneel 10, keil nors 49. koks 7. Totaal 66. Houtbewerkers: beddenmakers 4, houtbe werkers 73, kistenmakers 6, kuipers 6, lijs tenmakers 4, mandenmakers 3. meubelstof feerders 23, meubelmakers 37, politoerders 3, ongesch. fabr.arb. 32. Totaal 190. Kleermakers: kleermakers 67. kappers 8, schoenmakers e.a. 22. Totaal 97 Land- en tuinarb.: bloemisten 43, landar beiders 33, tuinlieden 3S, warmoeziers 12, on gesch. landanb. 8. Totaal 134. Metaalbewerkers: bankwerkers 102, blikfce- werkers 29, burgersmeden 39, electriciens 75, gasfitters 13. gasmeteimakers 1, gereed- schapmakers 2, instrumentmakers 2, isoleer- ders 2, kevtingsmeden 20. klinkers 9, koper slagers 5. lab. bedienden 3, lasschers 6. lood gieters 63. machinisten IS, metaalboorders met aal draaiers 2, metaalslijpers 1, metaalza gers 1, monteurs 20. pianostemmers 4, polijs ters 4, ponsers 4, rijwielherstellers 21, rijtuig schilders 2. scheepstimmerl. 7, stokers 25, te- genhouders 15, hulp-verw. monteurs 22, voor- slaanders 5, voorwanners 4. vulcaniseurs 1, vuurwerkers 11, wagenmakers 5, ijzerwer kers 35. zandspuiters 2, zandvormers 2, on gesch. arbeiders 48. Totaal 636. Sigarenmakers: Sigarenmakers 20, sig. sor teerdere 3, sig. strippers 1. Totaal 24. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 7, in genieurs 3, technikers 5, teekenaare 16, werk meesters 22. Totaal 53. Textielarbeiders: hekelaars 4, katoendruk- kers 22, kluwers e.a. 9, luikers 11, plaatsnij ders e.a. 18, 6chrobbelaars 2, spinners 65, spoelers 3. staaldraaddraaiers 6, sterkers 2, strijkers 15, wevers 120, wolbewerkers 42. ongesoh. textielarb. 72. Totaal 391. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 14S, exp. knechten 19, koetsiers 12, loop knechten 43, schippers 92. magazijnknechven 62, spoor- en trompers. 19, wakers 6, trans portarbeiders 85, losse arbeiders 590. Totaal 1081. Typografen: boekbinders 24, boekdrukkers 15, 'fotografen 4, hulp-vakarbeiders 4, letter zetters 32, steendrukkers 2. Tovaal 81. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 88, ovenis- ten 5, slagers 69, suikerwerkers 20, wijnkoo- perskn. 13, zoutzieders 3, zuivel-bereiders 5, ongesch. fabr.arb. 42. Totaal 245. Vrouwen: Apothekereass. 2, kapsters 2. naaisters 6, strijksters 3, maastere 1, kook sters 1, winkeljuffrouwen 15, serveersters 3, buffetjufrouwen 3. linnenjuffrouwen 1. kan toorbedienden 44, verpleegsters 8, bedrijfs leidsters 1, teekenaressen 1, onderwijzeres sen 4. ass. en buishoudsters 14, dienstb. d. en d. en n. 44. kinderjuffrouwen 2. werksters 93, fabr. arbeidsters 43, A.V.O. 10. Totaal 301. Alg. totaal 4942. 3 Dec. 1936: 4S33. 4 Dec. 1935 4611. Ben. 44 ged. werkloozen en 12 jeugdwerk- vensdhaffing. BURGERLIJKE STAND 2—0 2-0 2-0 0—2 A. Prónk (res.)—W. v. Ofwegen 1—1 D. MegchelseJ. v. Oeveren 20 t - T/_-"r,r>eiman 11 ,Th. Overdijk—G. Zijlstra 0—2 1'. u...u ..(JVerkade 11 I. La verveer (res.)—W. J. v Berkel (res.) 2—0 Totaal 13—7 D.C.L. II A.D.C. II M. KruiderJ. D. v. Berkel 20 J. de Vink—A. Brauwer (res.l 0—2 f v. d. Hoorn 2—0 P. J. Lemair—L. v. Oosterom 11 „s; .1. Zijlstra 11 D. Laterveer (res.)—H. v. d. Meent 2—0 L. Nagtegeller (res.)—J. Ruitenberg 0—2 E. Wassenaar (res.)J. Boot 20 J. Boter (res.)—G. de Grauw (res.) 1—1 flV. Koetze (res.)—C. Wolswijk (res.) 2—0 Totaal 13—7 WIE SNEL GEEFT, GEEFT DUBBEL Zooals U bekend, kunnen bijdragen op postrekening No. 302400 ten name van den Penningmeester Carillon Co mité Stadhuis Leiden worden over geschreven. UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN Gemeentebegrooting Verslag afdeelingsonderzoek Het was voor vele leden een voldoening, dat de begrooting weder sluitend gemaakt kon worden en men dus niet van het Rijk afhankelijk is. Velen zagen de toekomst nog donker in. Van de opleving heeft onze gemeente weinig geprofiteerd en ook de be grooting geeft nog geen aanwijzing in die richting. Zij gelooven niet, dat de werkloos heid in de naaste toekomst in sterke mate zal dalen. Niettegenstaande dit. zal de gemeente in de toekomst voor groote uitgaven komen te staan, vooral inzake het rioleeringsplan, waaraan dringend behoefte bestaat Algemeen werd betreurd dat de winsten uit dp bedrijven zoo sterk zijn teruggeloo- pen. Daarbij werd de vraag gesteld of de stroomprijzen voor de groot-industrie niet te laag zijn gesteld. Een ander lid heeft de moeite genomen na te zien of de winsten uit de bedrijven werkelijk zoo sterk zijn gedaald en daarbij is hem trebleken, dat voor 1937 werd ge raamd f 109.600.— en voor 1938 een bedrag an f 103.S00.alszoo slechts f 5800.min der. en W. de opmerking van de te lage stroom prijs voor de grootindustrie beant woordende, geven toe, dat deze prijs in ver band met de inkoopsprijs feitelijk te laag is. Het in met de gemeente Leiden aangegane overeenkomst opgenomen tarief voor PER 6 PERSOONS AUTO naar DEN HAAG 2.25 ROTTERDAM 5 AMSTERDAM 6. stroominkoop, voldoet niet aan door de te genwoordige tijdsomstandigheden redelijke voorwaarden voor leveringen ten behoeve van de grootindustrie Do directie der stedelijke lichtfabrieken te Leiden, is evenwel niet bereid aan onze re delijke bezwaren tegemoet te komen, zulks tot schade èn van Leiden èn van Alphen, zoodat het niet mogelijk is met deze over eenkomst aan alle aanvragen te voldoen. Bij de Begrootting Gasfabriek drongen een tweetal leden aan op verhooging der afschrij vingsperccntages. B. en W. staan tegenover verlaging van het tarief voor groote gezinnen afwijzend we gens financicclc onmogelijkheid en kunnen niet toegeven, dat de afschrijvingspercenta ges te laag zouden zijn- Begrooting Grondbedrijf Een lid is van meening, dat de prijs van den grond in de omgeving van het nieuwe Raadhuis, waar veel plantsoen-aanleg is, thans veel to laag is en dringt op verhoo ging aan Een ander lid gelooft, dat er bij grondaan koop nog te veel wordt gemarchandeerd. Meerdere leden wijzen op de behoefte aan goede arbeiderswoningen. De grondprijzen voor deze woningen zijn te hoog. Gevraagd wordt om daarvoor gronden beschikbaar te stellen tegen den prijs van I 4 per M2. B. en W. zullen de opmerking, dat de prijs van den grond in de omgeving van het nieuwe Raadhuis te laag is, overbrengen aan de commissie van bijstand, met de toe voeging dat naar hun meening. geleidelijk moet getracht worden een hoogere prijs te be dingen. Met de verkoopprijzen wordt niet gemarchandeerd. Om grond beschikbaar te stellen voor f 4.— voor arbeiderewoningen, zijn B. en W. niet te vinden. In de eerste plaats niet, omdat daardoor de huurprijs slechts een zeer geringe vermindering zal kunnen ondergaan en in de tweede plaats niet, omdat in werkelijkheid het voordeel gewoonlijk niet ten bate van den huurder, maar van den verhuurder komen zal. Bij de gemeentebegrooting werden oude klachten herhaald, maar nieuwe frissche ge dachten zoekt men tevergeefs. Op de ge- heele begrooting rust nog te veel de druk van de crisis. Hartelijke instemming vond de uitbrei ding van het Boschpark als werkverschaf- fings-objeet. Ook voor de stichting van een badhuis was de tijd niet rijp. Wel willen B. en W. overwegen of een der leegkomende gebou wen bij de ingebruikneming van bet nieuwe raadhuis in te richten is voor dit doel. HAZERSWOUDE EERVOL ONTSLAG Aan mej. A. C. Blij leven—van der Wiel alhier, is op haar verzoek eervol ontslag verleend als locale kracht l#ij de P.T.T - dienst. HILLEGOM BENOEMING. Daar het hoofd der Chr. Burgerschool, de heer H. C. v. d. Schuur, binnenkort den pensioengerechtigden leeftijd zal bereiken, is als zijn opvolger benoemd de heer P. de Vries te Zaandam. AUTO-BOTSING Op de Haarlemmerstraat is een bestel auto, die plotseling urt moest wijken om een kleine jongen te sparen, drie onver wachts overstak, tegen een vrachtauto ge botst. De bestelwagen werd totaal in el kaar gedrukt. De chauffeur werd licht ver wond. De eerste hulp werd verleend door leden der E.H.B.O. De vrachtauto werd licht beschadigd KATWIJK a.d. RIJN TUINBOUWO VERZICHT Met de bloemkool soort Le Cerf, is het zoo goed als afgeloopen. Deze bleek niet tegen de vorst van vorige week bestand te zijn geweest. Met de icuzenbloemikool is het even beter gesteld, al heeft ook deze er van geleden. Maar over een paar dagen is dit leed weer geleden, dan zal er niets meer van te zien zijn. In de prijzen nogal eenig verschil. De 1ste soort Le Cerf ging tot hoogstens f5.50 pot 100, terwijl 1ste soort reuzenkool tot f 15.50 per 100 op brachten, 2de soort f2.tot f5. De totaal uitkomst van het bloemkoolgewas is niet slecht geweest. De middenprijs was hoo- ger dan meerdere jaren te voren. Met de sluitkool is het droevig gesteld. Vooral gele kool is moeilijk te plaatsen en de laat ste veilingen blijft er nogal een vrij groot kwantum onverkocht, de rest gaat voor den minimumprijs of hoogste fl.20 per 100 K.g. Roode kool heeft ook weer het hoogste punt bereikt, Vorige week kwam er nog wel eens een partij even boven f3, tot f3.30 iper 100 K.g., doch ook dit is weer afgeloopen en men moet zich tevreden stellen met f2.30 tot f2.90 per 100 K.g. in de 1ste soort. Groene kool is er schijnbaar minder dan vorig jaar. De aanvoer is matig, de prijs al zeer matig, van f 1.30 tot f 1.G0 per 100 st. In Selderieknollen is geen verandering van prijs gekomen: van f2 den minimumprijs tot uiterlijk f2.30 per 100 stuks. Ook hiervan gaat een ge deelte naar de „Haagsche afdeeling". An dijvie komt in massa afzetten. De op brengst is bedroevend weinig, van f0.60, den minimumprijs, tot hoogstens f0.75 per 100 stukis gaat dit artikel. De schade, die de vorst hieraan heeft toegebracht valt ten slotte alles mee. Ook van dit product gaat nogal eens een partij naar de bekende af deel ing. Men kan toch ook niet iederen dag andijvie eten, te minder omdat de an dere producten goedkoop zijn. Op dit laat ste maken uiën nog steeds ©en uitzonde ring. Maar ook hiervan is schijnbaar het hoogste punt voorbij. Er is al f 10 per 100 K.g. genoteerd geweest, doch thans kan de noteering niet hooger meer komen dan f 9.10 tot f 9 50 per 100 K.g. Bospeen komt nog in kleine partijen en de prijs lokt niet uit tot groot eren aanvoer. Be taald werd van f4.70 tot f6.50 per 100 bos in de besta kwaliteit. Dat is voor dezen tijd van het jaar wel wat weinig. Ook br-eek'i>een voor conserven wordt onvol doende afgenomen. Ook hiervan moest de iets beter zün. Wat nog verkocht wordt gaat voor f 3.50 tot f 3.80 per 100 K.g. Met waschpeen ging het nogal met schommelingen. Oploopend tot f0.80 a f 1.15 per kist ging het daarna weer terug tot f 0.50 ft f 0.70. Men heeft in het algemeen goede verwachtingen voor dit product, me de, omdat de productie van waschpeen aanzienlijk lager is dan vorig seizoen5 De slechte uitkomsten van toen heeft vermoe delijk menigeen weerhouden van dit pro duct uit te zaaien. De veilingveroeniging alhier heeft dezer dagen een gewichtig be sluit genomen, n.l. oen besluit tot het bou wen van een nieuw veilinggebouw, naar het model der Delftsche Groenten veiling, welk gebouw als een der meest modernste en meest prartischc bekend staat. Tegelijk zal er een uitbreiding plaats hebben van terreinen en vaarten. De aanbesteding zal ongeveer Nieuwjaar plaats hebben, zoodat het nieuwe zomerseizoen zal begonnen kun nen worden in het nieuwe gebouw. REORGANISATIE VOORSTELLEN DER NED. HERV. KERK. Gisteravond hield Ds. M. Groenenberg, van VIaardingen, een lezing over bovenge noemd onderwerp in een openbare verga dering der Ned. Herv. Mannenver. De voorz. Ds. E. Warmolts, opende op de ge bruikelijke wijze en leidde daarop dein spreker met een kort woord in. Sr. ving zijn boeiend betoog aan met te constateeren, dat voor wij over de in Jan. a.s. te bespreken voorstellen gaan hande len, wij eerst onder oogen hebben te zien, waarom er organisatie nodig is. Tegen de organisatie, ons in 1816 door Koning Wil lem I opgelegd, hoe goed ook bedoeld, be staan ernstige bezwaren. De taak der kerk is dat ze haar boodschap door Jezus Christus verkondigt. Voor controle noch op belijdenis noch op kansel is in de huidige orsanisatio plaats. Dit moet veranderen ter wille van Christus en van de menschen, die geen behoefte hebben aan particuliere overtuiging, maar aan Gods Woord. Belij denis en kansel kloppen niet. Het hoogste doel der div. kerkelijke besturen is en kan slechts zijn orde en rust te bandhaven en er voor te waken, dat Gods Woord verkon digd wordt. Vanz»lf komt spr. tot de Reorganisatie- voorstelen. Alle besturen dienen afge schaft en Classicale vergaderingen, Prov. en Gen. Synoden weer ingesteld. Spr. memoreert de pogingen van Gun ning, Hoedcrmaker, Conf. Ver. Gcref. Bond. de eorgnnisatie-commiissie 1929, Kerherstel en Kerk ophouw gedaan, waaruit tenslotte door safrionspreking van heide laatste het nieuwe Synodale rapport geboren is. 't welk bedoelt belemmeringen weg te nemen, opdat de Kerk weer kan belijden. Uitvoerig staat spr. stil bij art. 8 waarin doel en wezen der N. H. Kerk vervat zijn. Vooral punt 5 waar over de zorg voor do Belijdenis, haar Hervorming en Handha ving gesproken wordt, licht spr. volledig toe. Vooral tegen de Leertucht zijn in 1929 bezwaren gerezen. Een Kerk zonder tucht is echter een Kerk zonder liefde. Tegen te groote risico's is bepaalde zore besteed. Het groote doel is weer een eenheid te vormen. Bij het punt Kerkvteitatoren, Zending en overgangsbepalingen staat spr. stil. Spr. wijst erop dat evenals Israël niet direct van Egypte in 't Land der Beloften was, ook ons een woestijnneis wacht. Doch voorttrekken is eisch des geloofs. Dan kan eenheid groeien, omdat dan de H. K. haar eenheid gevonden heeft in Jezus Christus. Een geanimeerde bespreking volgde. De voorz. dankte den spreker namens de vele aanwezigen, waarop Spr. voorging in dankgebed en de voorz. deze uitstekend geslaagde vergadering sloot KATWIJK AAN ZEE AARDAPPELDIEFSTAL M. de L. alhier is gearresteerd als ver dacht van diefstal van 12 zaktyen aardappe len te Egmond binnen, 45 zakken aardappe len te Noordlwijk terwijl men hem ook ver denkt van aardappelendiefstal te Spaara- dam gepleegd1- G. II. uit cle Waal Malefijt- straat is hem bij deze diefstallen, welke met een vrachtauto zijn gepleegd, behulp zaam geweest. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL NIEUWE KERKVOOGD In de plaats van den heer C. Zwitser die bedankt heeft als president Kerk voogd is gekozen de heer L. Kruijt WAARSCHUWING Door enkele reeders alhier is een klach* ingedienden tegen een zekeren G. v. d. Staal uit Blaricum, die advertenties colporteerde van een uit te geven adresboek Ve inspec teur van politie alhier Mr Warmoltz, ver zoekt ieder, die met v. d. Staal in relatie wil treden eerst bij hem om inlichtingen te vragen. HONDERDJARIG BESTAAN GEREF. KERK Het 100-jarig bestaan dezer gemeente werd gisteren in een gezellige bijeenkomst van de gemeenteleden herdacht Na een inleiding van den pastor loei. Ds. Ingwer- sen voerden verschillende sprekers het woord die uit de overlevering en uit de be scheiden de geschiedenis van de gemeen en van het kerkelijk leven van Katwijk 't algemeen releveerden. De h.h. G. v. Duyn, Jac. Guijt, Ds. II. Meijering van Katwijk aan den Rijn, C. van Tongeren. C v. d. Plas en Ds. Joh. Jansen em.-pred. te Katwijk aan Zee wisten het gehoor door treffende toe spraken te boeien De avond werd afgewis seld door gezang en tractatie; het gespro kene liet bij de aanwezigen een diepen in druk na. Na een slotwoord van Ds. Ingwer sen sloot Ds. Meijering het samenzijn KOUDEKERK a.d. RIJN CHR. NAT. WERKMANSBOND Woensdagavond kwam de afd. van den Chr. Nat. Werkiman&bond alhier, onder pre- sedium van den heer A. van den Enk, in der lokalen der Ned. Herv. School, in vergadering bijeen. Na opening en behandeling der ingeko- en stukken, volgde verkiezing voor een vertegenwoordiger van de afdeeling in hei' bestuur der Chr. Besturenbond door het be danken van den hoer Van den Ent, wegens drukke werkzaamheden. In dien plaats erd gekozen de heer P. Plomp, bestuurslid der Afdeeling. Daar de plaatselijke predikant. Ds. Odé, zich bereid verklaard had om de leden die met vragen en moeilijkheden zitten, van antwoord en voorlichting te dienen, beston den de werkzaamheden voor dezen avond verder in het stellen van vragen die door Ds. Odé op afdoende wijze werden beant woord. Deze hoogst leerzame bijeenkomst werd door Ds. Odé met dankgebed gesloten. TOEZEGGING VAN BEROEP De Ned. Herv. Gem. alhier heeft toezeg ging van beroep gedaan aan Ds. A. A. van Ruler te Cubaard (Fr.) DE N.V. SCHEEPSBOUW-, TRANSPORT EN HANDELMAATSCHAPPIJ, TE ROTTERDAM geeft uit: 5 EERSTE-HYP0THECAI RE OBLIGATIES a pari GROOT ƒ500.—, 250.— EN ƒ100.—. Trustee: Dr. P. J T. ENDENBURG, Schiedam. Prof. Mr. W. J. A. KERNKAMP, Utrecht Prof. Mr. CHR. ZEVENBERGEN, Utrecht Directie: A. DE BAKKER. Mr. C ZEVENBERGEN, Prospectl dezer leening KOSTELOOS verkrij gb. ten kantore der N.V.: Diergaardelaan 19. en bij alle kantoren in Nederland der N.V. NEDERL. MIDDENSTANDSBANK. Zijldijk. De W. had 's nachts wel iets ge hoord, maar dacht dat de koeien waf rustig waren, aangezien bij de buren een bruiloft was. Eenige kinderen van de W., die op de bruiloft waren, 's morgens thuis ko mende, vonden het huis overhoop gehaald. Laden en kasten waren opengebroken, maar er wordt weinig vermist. Van de fietsen wa ren de belastingplanvjes ontvreemd. LISSE BLOEMBOLLENCULTUUR De afd. Lisserdijk van BHoembdllencul- A. R. PROPAGANDA- EN STUDIECLUB Onder leiding van Dr. L. -Algera verga derde de A. R. Propaganda- en Studieclub in de zaal achter de Geref. Kerk alhier. De heer A. Schalk sprak in deze verga dering over het onderwerp: „Bijbelgebruik'. De .heer Schalk wijst er op, dat de Bijbel het eenige is, wat ons wijs kan maken tot zaligheid en tevens: het eeftige richtsnoer ook voor het politieke leven, mede ten aan zien van onze houding tegenover anders denkenden. Wij, Anti-Revolutionairen, die aan spraak willen maken op den naam Chris ten. moeten in navolging van Chr Mus, God lief hebben boven alles en den naaste als onszelf. Dit brengt vanzelf mede, dat wij onze politieke tegenstanders in de ste plaats trachten tot God te brengen, het geen eisch van het Evangelie is. Het spreekt echter vanzelf, dat wij eerst dan zelf waarlijk Christen moeten zijn, dat is van Christus! Ook het belachelijk maken van onze politieke tegenstanders, die wij toch als onze broeders hebben te zien, en het ver draaien van eens andens woorden om daaruit politieke winst te behalen, wordt als on- Bijbelsch, dus als on-Christelijk gebrand merkt. In dit verband noemt spr. de vaak hatelijke caricatuur. Zal er werkelijk kracht van ons uit gaan, dan zullen wij ons hebben te open baren in onzen handel en wandel als Bij- belsche Christenen, die. zij het met veel zwakheid en gebreken, willen leven naar Gods wet. Alleen spreken en schrijven als een Christen is niet voldoende. De wereld moet het aan ons kunnen zien, wat wij zijn! Wij zijn nog geen ware christenen, omdat wij Calvinist of A. R. zijn! Op deze lezing volgde een langdurige dachtenwisseling. NOORDWIJK GEMEENTERAADSVERGADERING De Raad dezer gemeente kwam Woens dagmiddag 4 uur in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter v. d. Mortel. De Begrootinu De Gemeentebegrooting voor 1938, als mede die der Bedrijven over hetzelfde tijd vak worden den Raad aangeboden. Deze zullen nu gedurende 14 dagen, volgens wet telijk voorschrift, voor een ieder ter inzage liggen. Getracht zal worden deze vóór de Kerstdagen nog te behandelen, zoodat vóór het tijdvak, waarvoor zij moeven dienen, de cijfers komen vast te staan. Nog een begrooting De begrooting van den vleeschkeurings- dienst „Katwijk" over 1937 en 1938 is door het gemeentebestuur van Katwijk ingezon den. Tegen de raming van het salaris van den heer de Graaf, hoofd van den dienst, hebben B. en W. bezwaar. Er is nl. geen re kening gehouden met de jaren, die hij vóór 1 Juli 1934 in Noordwijk heeft doorgebracht, zoodat hij tot nu toe slechts één periodieke verhooging hoeft ontvangen. B. en W. willen die voorgaande jaren wel doen meetellen, zoodat hij dan reeds aan zijn vierde verhoo ging zou toe zijn. In Katwijk hepft men. blij kens informatie, geen bezwaar om Noord- wijk tegemoet te komen, maar aangezien daarvan in het ontwerp niets blijkt, stellen B. en W. voor met deze posten niet accoord te gaan. Ook willen zij de post reiskosten van f oOO op f 700 brengen. De Raad ziet de billijkheid hiervan in en gaat met B. en W. mee. Teleurstelling werd het deel van deze ac tieve organisatie en van vele autobezitters want op het adres om de personeele belas ting te verlagen voor wat den grondslag mo torrijtuigen betreft, meende de Raad afwij zend te moeten beschikken. De kleine kweekers Aan de kleine kweekers, die deze hulp noodig hebben, kan een crediet worden ver strekt. De door hen ingeleverde nota's dienen dan als onderpand. Nu dit jaar ae opbreng sten van de bedrijven hooger zijn dan vorig jaren is ook de vraag paar crediet grooter. Indertijd was besloten de f 8000 niet te over schrijden, maar nu bedraagt het totaal f 9176. Daarom vragen B. en W. het totaal bedrag voor 1937 alsnog te verhoogen tot 9500. Ofschoon het met bloembollen'bedrijf on miskenbaar in de goede richting gaat. zal de financieele toestand der kleine kweekers in het komende jaar niet zooveel verbeterd zijn, dat ze deze hulQverleening zullen kunnen missen. Daarom wordt voor 193S een crediet van f 10.000 gevraagd. Daar alleen hulp ver leend wordt aan menschen, die te helpen zijn, is het- risico der gemeente niet zeer groot. De Raad durft dat dan ook wel on zich te LEIDERDORP INBRAAK In den afgeloopen nacht hebben onge- wensehte bezoekers zich toegang verschaft tot de boerenwoning van L. de W„ aan den Geld voorzieningen Geld is de ziel van de negotie, ook voor de gemeente. Zij kan in haar behoefte aan kas geld voorzien door gelden in rekening-cou rant bij een bankinstelling op te nemen of donr kasgeldleeningen te sluiten. Dit laatste is het voordeeligst. want dan bedraagt de rente 5/n% met inbegrip van de provisie. Voor de rekening-Courant rekent de Bank voor Ned. Gemeenten nog 3%%. Daar echter 7.00'n leening meestal niet langer dan 3 maanden loopt, moet vaak op korten termijm weer een nieuwe worden aangegaan. Daar om willen B. en W. vrij mandaat deze te sluiten tot een bedrag van f 300.000. Daarnaast blijft echter de rekening-cou rant noodig. B. en W. willen voor de gewo ne uitgaven der Bank voor Nod. Gemeen- ten een crediet nemen van f 145.500. Voor RADIO-DISTRIBUTIE VRIJDAG 3 DECEMBER Programma 3: 8 Keulen; pl.m 9.20—9.40 ParHj Radio; 9.50 Keulen; 10.35 Parüs R; 11.20 Keu- 13.20 Brussel VI; 14.20 Radio PTT Js'ord- 15.05 Parüs R; 15.35 Radio PTT Nord; 17.20 Brussel VI; 19.50 Diversen; 20.15 Londen Rog- RadioE,USSel VI: 22'3° BrUSsel Fr; 23"20 ParÜ« Programma 4: 8 Brussel VI; 9.2-9 Diversen* 10.3o London Reg; 12.50 Droitwlch; 13.35 London Reg; 17.20 Droitwlch; 20.20 GRD; 22 Diversen* pl.m 22.45 London Reg; 23.25 Droitwlch ZATERDAG 4 DECEMBER ,^-°?rarnnia 3: SKeulen; pl.m 9.20 Parüs R; 1-05 London Reg; 12.35 Keulen; 13.20 Brussel VI; 15.20 Keulen; 17.20 Parüs R; 17.50 Brussel Fr; 18.20 Keulen; 19.20 Weenen of dlv.; 2130 Parüs R; 22.10 Berlün Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen* 10.35 London Reg; 12.96 Droitwlch; 13.20 Lon don Reg; pl.m 16.20 Drotiwich; 22.50 London R* 23.25 Droitwlch Agenda De avond-, nacht, en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 27 Nov. tot en met Vrijdag 3 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel 807, en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegsti geest, tel. 274 buitengewone uitgaven echter zich bij de plaatselijke instellingen vervoegen. Dit laat ste kan de heer Lieferink maar matig beko ren. Hij wil de klandizie in zijn geheel aan de gemeeirtenaren gunnen. Waren daar be* zwaren aan verbonden, informeert hij. Hij weet dat het niet duurder uitkomt'. De voorzitter zegt dat er nog onderhal deld wordi' met die banken en men moet nog afwachten welk verloop dit zal nemen. Na eenig tegensputteren krijgen B. en W hun zin. Kindertoeslag Eenige ambtenaren hadden een verzoek in gediend een kindertoeslagregeling voor hen 'e treffen, zooals die voor burgemeester, secretaris en ontvanger geldt, n.l. 3% der jaarwedden, voor elk kind beneden 18 jaar. De commissie van personeelsaangelegen heden vindt dit te duur. Maar zij wil tege moetkomend zijn en een zelfde regeling voor stellen als voor de gemeentewerklieden geldt De verhooging van 3% gaat dan in met het derde kind beneden 18 jaar. Aldus besloten. Nevenbetrekkingen van ambtenaren Het ambtenarenreglement verbiedt aan de ambtenaren nevens hun betrekking eenige andere betrekking te bekleeden. werkzaam heden voor anderen te verrichten, alsmede hetzij zelve, hetzij op naam van eenig lii van hun gezin, handel ve doen drijven eenige nering uit te oefenen of in hun wo "ing toe te laten. Echter kan de Raad machtigen tot het ver leenen van ontheffing. Verschillende verzoeken daartoe waren inj gekomen. De commissie van personeelsaangelegenhe' den heeft geen bezwaar tegen inwilliging, Het betreft hier gevallen, die zich reeds voor deden vóór het inwerking treden van het reglement. Een enkel ge\al daargelaten, maar ook daartegen heeft de commissie geen bedenkingen. De Raad wenschtë, alvorens le besluiten, in besloten zitting hierover te delibereeren. Het moeilijke punt Het schijnt voor automobilisten een heele toer te zijp om zonder ongelukken vanuit Noordwij kenhout komend over de Gooweg de gemeente te bereiken. Een gevaarlijke S- bocht in den weg, boomen aan den eenen kant, een muur aan den anderen kant, alles ven ongerieflijk. Eenige bewoners van de Gooweg verzoch» ten daarom aan B. en W. verbetering van den bocht door het plaatsen van attentiepa- len in den trottoirband er langs en het om hoog brengen van de straatkolken aldaar. Daardoor kunnen de auto's niet meer op de trottoirband komen, wat zoo vaak tot be schadiging der gevels aanleiding gaf. B. en W. erkennen dat de toestand daar, .anwege het geringe uitzicht voor het ver keer zeer ongunstig is. Zij willen de bestra ting in de buitenbocht omdioogbrengen, waardoor de auto's in de bocht gemakkelij ker bestuurbaar zijn. Voorts moet de inrij voor de firma Lindhout lot de normale breedte worden verkleind, waardoor het be loop van de zijstraat duidelijker kan worden aangegeven. De kosten bedragen 450. De heer v. d. Meer vindt de bedoeling wel goed, maar wil de drie bekende boomen, het erkende verkeersobstakel, doen wegnemen. Wethouder Meijers zegt reeds mei' den heer Everwijn, den eigenaar, besprekingen te hebben gevoerd hetgeen sommige leden op het idee brengt maar met de verbetering to wachten tot men met dezen heer tot over eenstemming i6 gekomen. Dan kan alles ra dicaal worden behandeld. De heer Moneiie wil de boomen sparerr. Ze vormen een kostelijke barrière voor de voetgangers tegen de auto's. De voorzitter be looft voor een nieuwe verdedigingslinie te zullen zorgen voor hei' geval de bijl aan do boomen wordt gelegd. De heer Wassenaar wilde verkeersborden duidelijker zichtbaar geplaatst hebben Hij krijgt zijn zin. En B. en W. ook. Om een strookje grond De heer Krau had gevraagd een strookje grond, groot 17 M2 van de gemeente te mo gen koopen, daar dit de exploitatie van eeni ge zijner panden zou vergemakkelijken. Ech ter. dit strookje had de gemeente eertijds ge kocht van „Bevea", voor f 1 de M2. met be stemming voor plantsoenaanleg. Div was na tuurlijk een min of meer gedwongen verkoop geweest voor „Bevea". En nu achtte de com missie van openbare werken het onjuist dat deze grond, nu zij niet voor plantsoen noo dig bleek, aan een derde werd overgedaan, waarbij natuurlijk óf de gemeente de winst zou maken óf de heer Krau. In beide geval len even onverdiend. Men wilde nu de grond weer aan de oorspronkelijke eigenaresse brengen voor de vroegere prijs van f 1 p. M2. Hierover werd lang en breed gepraat. Wet houder Meijs kwam tenslotte met het vol gend voorstel: B. en W. gaan met de com missie accoord. maar maatregelen zullen worden getroffen tegen misbruik van de zij de van Bevea. Niet wordt verkocht voor de heer Krau verklaard heeft accoord te gaan met den prijs, die Bevea belooft te zullen

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6