Geen protectionistische politiek Jaarvergadering .Sonnevanck" VRIJDAG 3 DECEMBER 1937 VIERDE BLAD PAG. 11 Tweede Kamer-overzicht Streven naar normale markt verhoudingen Achterstand bij defensie moet met spoed ingehaald „Mijnheer de voorzitter, de geachte afge- vaarr.igde heeft geen nieuwe gezichtspun ten geopend, en dus kan ik ook niet veel nieuws zeggen, maar F.en spreker, die ongeveer aldus begint in de Kamer, is reeds direct verdacht daar mee te preludeeren op een niet zoo korte rede. Minister Weiter heeft zich gister ge schaard onder degenen, die steun bieden aan deze verdenking. Een onbeteekenende niet zeer pientere opmerking van een heer Effendi over de verlaging van het uitvoer recht op rubber, werd nl. beantwoord op een zoo gedetailleerde wijze, dat oe presi dent gegeven den tijdnood, waarin de Kamer verkeert de wenkbrauwen fronste en wolken over zijn gelaat togen. Helaas hielp jbet middel niet c.irect Gelukkig was de repliek behoorlijk kort. Kort van stof was ook niet de heer Drees toen hij bij de begrooting van het Werk- loosheidssubsidiefonds o.a. een poging deed om de z.g. extra-bijarage aan noodlijdende gemeenten fonds perdu te doen verstrek ken. Minister De Wilde was daar, terecht, niet voor te vinden en evenmin voor het cadeau doen van in het verleden verleende voorschotten waarvan terugbetaling is be dongen. Wie kan, moet terugbetalen, opdat anderen weer geholpen worden. En zeker gaat het niet aan de grnote slokoppen de millioenen bij tientallen in den schoot te werpen. Wat zouden ze lachenl Hoe het met deze gemeenten staat, werd even belicht Goor de mededeeling, dat Am sterdam 20 millioen meer uit het Werk- looshcidssubsidiefonds en de Fonosbelas- ting ontvangt dan het eraan betaalt. Natuurlijk ging het wetsontwerp z.h.s door. Hetzelfde was het geval met het voorstel om ten laste van het Verkeersfonds de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" te hel pen door voor 1*4 milljoen deel te nemen in haar preferent aandeelenkapitaal. Het geld zal worden gebruikt voor de zeer noo- dige vernieuwing van de vloot. De heeren Krijger en v. Braambeek meen den. dat het Verkeersfonds voor dergelijke manipulaties niet was ingesteld. Minister v. Buuren was van een andere opinie en tenslotte stelde de geheele Kamer zich aan zijn zijde. Een belangrijk deel van den middag werd verder besteed aan de behandeling van de wijziging der Crisis-invoerwet Bij Koninklijke Boodschap van 29 April Jl. was bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet ingediend, inhoudende den vorm van de Crisis-invoerwet, zooals zij met in gang van' 1 Januari 19.18 zou gaan luiden. Dit wetsontwerp heeft in den lande veel beroering veroorzaakt, omdat hèt aan de Crisis-invoerwet haar c r i s i s-karakter 6cheen te ontnemen en deze niet maar een afweermiddel zou blijven tegen overmati- gen invoer, maar zou worden getransfor meerd in een scherp handels-politiek wa pen, dat bovendien dienstbaar zou kunnen worden gemaakt aan zg. economische orde ning op de binnenlandsche markt. Heel de handel zou in détails kunnen worden gere glementeerd, tot de soort en de prijzen van in te voeren goederen toe. Ook industrie exnort achtten zich door het voorgestelde ontwerp van wet bedreigd. Ons blad van 21 October j.L besprak deze dingen zeer uitvoerig. Tegen de door de Regeering gevraagde ver gaande machtigingen op economisch gebied bleek ook in de Tweede Kamer het verzet groot, zoodat minister Steenberghe bij zijn Memorie van Antwoord reeds met concessies moest komen. Hij verklaarde zich o.a. bereid aan de invoervergunningen slechts voorwaarden te verbinden, welke dienen ter bevordering van de normale marktverhoudingen. Nog was men in de Tweede Kamer niet tevreden. Het nader mondeling overleg met den minister leidde er toe, dat zelfs de conside rans van de wet wera gewijzigd en siskarakter er van volledig gehandhaafd werd. Wijziging In de considerans Ten einde voorts te doen uitkomen 'dat het niet in het voornemen der Regeering ligt, bij het gebruik maken van de gevraag de volmachten ten principale af te wijken van de criteria, welke in het algemeen reeds bij de toepassing van de crisis-invoer wet, zooals dez(> sedert de wijziging v-n 1933 luidt, worden gevolgd, verklaarde de minister zich bereid om het begrip „over matige invoer" in de ctnsiderans weder op te nemen. Ook zullen commissies van des kundigen woraen ingesteld, welke den mi- üister over de bezwaarschriften inzake de weigering door het crisis-invoerbureau van bijzondere toewijzingen, van advies zullen dienen. Geen protectionistische politiek dus. Zulks is in overeenstemming met de verklaring van den minister-president bij de Alg. Be schouwingen over de Rijksbegrooting, dat de Regeering in die door velen gewraakte richting geen stappen zal doen. Wel wordt de Crisisinvoerwet in haar werking iets verruimd: overmatige invoer kan er mee wor&en tegengegaan en ook zal zij als handelspolitiek-wapen kunnen worden aangewend. Zelfs de grootste pacifist op handelspoli tiek gebied kan daar geen redelijk bezwaar tegen maken. Toch deed c.e heer Bierema dat, hoewel hij erkende, dat de Regeering in beide op zichten dient te zijn geoutilleerd. Hier was dank zij of ondanks de nieuwe liberale koers, de logica zoek, gelijk te heer Schou ten en minister Steenberghe aantoonden. Wel wenschte de liberale woordvoerder ver lenging van de bestaande wet toe te staan, maar deze is eigenlijk alleen bestemd voor het weren van overmatigen invoer, al is zij ook wel eens aangegrepen om er iets an ders mee te bereiken. Na de zeer tegemoetkomende houding der Regeering waren veler bezwaren weggeno men of althans voldoende verminderd om aan de wet hun stem niet te onthouden. Tot dezulken mag men de heeren v. d. Tempel in zijn fracti" week alleen Dr v. d. Waerden af Schouten en Bakker re kenen. Ook de vrijz. dem. wilden wel mee gaan, al hadden ze nog een wensch. Daar aan kon echter om technische redenen niet worden voldaan. Dat besliste: ze gaven aan het ontwerp hun stem. Minister Steenberghe had het dus bij z'n •erdediging niet moeilijk meer. Hij erkende het crisiskarakter van het wetsontwerp, dat bovendien los staat van de nog aanhangige Tariofmachtigingswet. Als aanvalswapen zal de gewijzigde —et niet worden gebruikt, wel als verdedigings middel. Aan dergelijke middelen hebben we groote behoefte want onze handelspolitieke positie is op meer dan een punt zoo zwak. dat het belang des lands zelfs verbiedt om over te spreken. Niet zonder belang was wellicht in dit verband een door den heer Schouten aan den minister gestelde vraag omtrent de on- onderhandelingen met Duitschland over een nieuw handelsverdrag en de eventueele mo gelijkheid nm hij die gelegenheid verschil lende contingenten op te ruimen. Minister Steenberghe deelde nl. mede nadat hij te voren reeds verklaard had. dat er landen zijn. die een vrije handelspolitiek, zooals wij gewoon zijn te voeren, niet eens op prijs stellen dat de Nederland- sche en Duitsehe delegaties de eerste be sprekingen reeds hebben gevoerd. Er is echter geen resultaat bereikt. Ons standpunt is thans bij de teegnpartij in onderzoek. Echter loopen de meeningen zoo ver uiteen, dat van een moeilijke situatie gesproken kan worden. Wanneer de be prekingen kunnen worden her at is niet te zeggen. De minister, die nog eens een opsomming gaf van de belangrijke tegemoetkomingen de Kamer gedaan, besloot met op haar beroep te doen om aan de Regeeri.Lg niet de middelen te onthouden, welke zii on handelspoliiek gebied in 's lands belang niet ïl.beren kan. De Kamer schonk den minister het ge vraagde vertrouwen. Met 58 tegen 9 stem men werd het wetsontwerp goedgekeurd. Tegen stemden 2 Comm., 2 N.S.B.ers on der groote vroolijkheid der Kamer toonde de minister aan, dat de critiseerende heer de Marchant de stukken niet kende 4 liberalen en 1 soc.-dcmocraat, de heer v. d. Waerden. Het was een vreemd mengel moes. Bij den aanvang der vergadering is de motie-Kupers betreffende een verhooging van den werkloozensteun verworpen met 51—29 stemmen. Met de soc.-dem. stemden mee de 3 comm., 2 N.S.B.-ërs en de heer v. Houten, zooals van zelf spreekt. met nieuwe wenschen voor de toe komst. Zulk een vergelijking is niet te aan aarden. Alleen wanneer de voorgestelde uitgaven belangrijk worden besnoeid, kunnen de soc.-dem. er zich mee vereenigen. De heer Albarda acht de Marine veel te duur, door het z.g. „over-en-weer-dienen". Kruiserbouw wenscht hij niet en dus zal •orden gestemd voor het vrijz.-dem. voor tel om geen f5 millioen als eerste termijn voor een vervangen kruiser uit te trek ken. De aankoop van materiaal zou voorts met 1/3 moeten worden verminderd. Tenslotte behandelde de heer Albarda de Dienstplichtwet Vergrooting van contin gent en verlenging van den diensttijd werd als noodig erkend. Maar de Regeering over- •roeg weer. Sympathie werd betuigd met de vrijz.-dem. amendementen ter zake. We komen daar nog nader-op terug. Defenslebegrooting In de Avondvergadering werd een begin gemaakt met de behandeling van de Dcfen- siebegrooting en de wijziging der Dienst plichtwet. De Kamer kwam te staan voor de onhe taalde rekeningen van het verleden. Wat toen is nagelaten waarvoor met de soc.- democraten, ook anderen verantwoordelijk zijn moet thans worden ingehaald. En, met het oog op de gevaarlijke internationale verhoudingen, met spoed. Dat kost inspan ning en offers. Maar kan het wel anders? De oud-anti-militairisten meenen het aldus de heer Duymaer v. Twist weer i koopje te kunnen doen. Zij hebben dus de internationale klaklooperij nog niet geheel afgeleerd. Hun pekelzonden uit het erled enzijn nog steeds niet geheel afge- woren. Om dat te maskeeren, zegt de heer Albar da, dat hij de noodzaak van versterking der weermacht wel erkent, maar de Regee ring in haar militaire plannen niet blin delings wil volgen. Maar niemand vraagt dat, merkte d( anti-rev. afgevaardigde op. Het gaat echter niet aan in dezen nood der tijden weer te gaan knabbelen en zich te excuseeren met de bewering: de Regeering overvraagt Strikt genomen is echter wat zij vraagt nog beneden het minimum. Wat de Marine betreft mag zelfs worden gezegd, dat wat in 1930 voor Indië nog voldoende kon wor den geacht, het nu vrij zeker niet meer is. Voor het op-stapel-zettcn van de vierde kruiser was de anti-rev. spreker dankbaar. Wat de Dienstplichtwet betreft toonde de heer Duymaer v. Twist zich er nog al zorgd over of wel voldoende en voldoende opgeleid kader verkregen zou kunnen worden. Ten aanzien van den diensttijd gaf hij wel van afwijkende inzichten blijk, maar practisch kwam hij ten slotte bij den mi nister uit, vooral ook met het oog op de grensbeveiliging. De voorkeur zou intus- schen worden gegeven aan de vorming van aparte grensregimenten. Na te hebben gepleit voor meer steun om de schietvaardigheid en de marschtrai ning van den B.V.L. te kunnen opvoeren en een goed woord te hebben gedaan voor de oud-gepensionneerden, werd de heer Duymaer v. Twist als spreker gevolgd door den dissidenten R. K. IJsselmuiden, die de fensiepolitiek op eigen houtje schijnt te voeren. De Regeeringsvoorstellen gingen hem te ver. Hij zag de noodzaak er van niet in en achtte ook de financieele lasten te hoog. „Er blijft op deze wijze niets over voor an dere dingen", aldus de vrijbuitende afge vaardigde'. Met wie zoo redeneert is moeilijk over eenstemming te bereiken. Evenmin is dat met den defensie-nihilist v. Houten moge lijk. Het pleidooi van den heer v. d. Zaal voor uitbreiding van de geestelijke verzorging in het leger en op de vloot hebben we met heel wat meer genoegen gehoord dan de af- brkende betoogen van de beide sprekers, die we zoo even hebben genoemd. Sociaal-democratisch verweer Dat de heer Albarda zou trachten zijn pad schoon te vegen, kon niet verwonde ren.. Heeft het wel zin, zo ovroeg hij, te onderzoeken wie schuldig zijn aan zwakheid van onze weermacht? De soc.- dem. hebben toch nooit de meerderheid had! En had hun streven overal ingang gevonden, dan was het uit geweest met be wapening en oorlog. De zwakheid van deze redeneering ligt voor de hand. Zij gaat uit van een illusie en vergeet welk een destructieve invloed van der soc.-dem. optreden is uitgegaan. Uiteengezet werd daarna, dat de bezwa ren der soc.-democraten tegen de regee ringsvoorstellen in de kosten er van zijn gelegen. De landsverdediging werd niet als primairen nationalen plicht erkend in de zen zin, dat hetgeen in het verleden ver waarloosd is, thans moet worden inge haald. De bekende tegenstelling werd weer naar voren geschoven en een vergelijking gemaakt niet met wat op sociaal en cul tureel gebied gedaan is en nog geschiedt, BINNENLAND Jam- en Limonadebesluit onuitvoerbaar Request aan den Minister Op 1 Januari a.s., eventueel op 1 Juni '38. zullen de bepalingen in werking tre den. die ingevolge het jam- en limonadebe sluit (K. B. van 13 Augustus 1937. Staats blad nr. 854) gemaakt zijn ten aanzien van de bereiding van jams, limonades en derge lijke artikelen. Thans blijkt echter reeds, dat het zoowel voor de fabrikanten als voor de detailhan delaren onmogelijk zal zijn dit besluit na te leven De fabrikanten bereiden de con serven namelijk van begin Juni tot half November. Bij de verwerking van den oogst 1937 heeft men dus slechts gedeeltelijk re kening kunnen houden met het 13 Augus tus 1937 gepubliceerde besluit. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Neder-Betuwe te Tiel heeft zich daarom met een request tot den Minister van Sociale Zaken gericht, waarin de ge noemde bezwaren uitvoerig toegelicht wor en, mede op grond van de gevolgen der bepalingen omtrent de etiketteering. verzocht wordt het besluit 1 Januari 193.9 voor de fabrikanten in werking te doen treden. In verband met de voorraden van den kleinhandel wordt tevens gevraagd de da tum van inwerkingtreding voor dezen te bepalen op 1 Juli 1939, met dien verstan de. dat de Keuringsdiensten ook na dien datum soepel zullen optreden indien aan getoond wordt dat sprake is van ouden 'oorraad. Mochten tegen een gesplitsten invoe- ringstprmijn juridische bezwaren bestaan, dan verzoekt de Kamer de datum van in voering voor fabrikanten en handelaren heide te stellen op 1 Juli 1939. Een tachtigjarig jubileum Van de Boekhandel en Uitgeverij Ph. Zalsman te Kampen. Naar wij vernemen zal de bekende boek handel en uitgeverij van den heer P h. Zalsman teKarapen op 6 December a.s. haar tachtigjarig bestaan vieren. In het jaar 1857 toen de Theologische School te Kampen reede enkele jaren be stond, was er in deze plaats behoefte aan een Chr. boekhandel. Door zijn vrienden onder de toenmalige studenten aangemoe digd, opende de heer G. Ph. Zalsman op 6 December 1857 te Kampen een boekhandel en boekbinderij. De kleine zaak breidde zich al spoedig uit en tal van uitgaven zagen er het licht, w.o. veel schoolboekjes, die datee ren uit de dagen van de schoolstrijd. Men denke b.v. aan de leerboekjes van Veenen- daal, Vlieg, de Waal. Evers. Koning en vele anderen. Ook gaf de heer Zalsman de „Wek stem" uit. alsmede 35 jaar het weekblad „De Bazuin" en het later opgeheven orgaan „Het Kerkblad", het officieele orgaan van de in 1892 op de Synode in Kampen vcr- cenigde kerken A en B. In 1910 overleed de oprichter van de zaak. In 1893 verbond de zoon, de heer Ph. Zals man, aan de bestaande boekdrukkerij een steendrukkerij met lithografisch atelier. Hij heeft sindsdien, dus 44 jaar,-de leiding en gaat nog iederen dag, ondanks zijn 67 jaar. geheel in zijn zaak op. Waar deze 80 jaren het herdenken waard •zijn, zal de heer Zalsman, naar we bij infor matie vernamen, op Dinsdagavond 7 Dcc. as van 79 uur in de Gehoorzaal recipieeren Gisteren werd Mr J. A. S. Holland ge ïnstalleerd als burgemeester van Benthui zen en van Moercapelle. De wethouder Benthuizen de heer C. van der Knijff hangt den nieuwen burgemeester de ambtsketen om. Een bloeiende stichting Steun gevraagd voor het Suppletiefonds Mr J. H. M. van Roosmalen f Op 55-jarigen leeftijd overleden Op bijna 56-jarïgen leeftijd is te 's-IIer- togenbosch, na een zeer langdurige ziekte, overleden de heer Mr. J. H. M. van Roosmalen, uitgever van de Prov. Noori- Brabantsche en 's-Hertoger.bossche Courant. Mr. van Roosmalen studeerde te Amster dam. waar hij 9 Juni 1914 promoveerde. Op 1 Juli van dat jaar werd hij medevennoot in genoemd bedrijf, dat hij in den loop der jaren tot grooten bloei wist te brengen. De heer Roosmalen is bij herhaling geko zen in het bestuur van de Ver. De Noderl. Dagbladpers. Hij maakte deel uit van ver scheidene commissies of instellingen, welke door De Ned. Dagbladpers in het leven zijn geroepen. O.a. was hij lid van den uitvoe renden raad, ingesteld bii de regelen voor het advertentiewezen, lid van den Bedrijfs- raad voor het boekdrukkers- en rasterdiep- drukbedrijf. Hij heeft verder zitting gehad in de periodiekencommissie en is vooreitter de districtscommissie in het typografi sche bedrijf geweest. Mr. van Roosmalen maakte voorts in de plaats zijner inwoning deel uit van ver scheidene Katholieke godsdienstige organi saties. Pro Rege-kalander Dit is een zak-agenda apart. Want ,Pn Rege" streeft een doel na dat vooral nü dc aandacht moet trekken. Daarom wijden v ook een woord apart aan deze kalender. Pro Rcge beoogt n.l. de bevordering van de verspreiding van de Christelijke beginselen in onze Weermacht, en de verbreiding van de kennis onder ons volk van hetgeen op dat terrein bestaat en wordt verricht En deze frisch uitgevoerde kalender be vat voor de ouders onzer dienstplichtigen en voor allen, die belang stellen in de gees telijke verzorging onzer soldaten talrijke en belangrijke gegevens. Hel boekje is tegen de prijs van tien cent verkrijgbaar bij den secretaris der vereeni- ging, den heer N. A. Schuman, Catha- rina van Clevelaan 32 te Amsterdam Z. De ramp op de Petrakis Nomikos Inlichtingen gevraagd aan den Minister Het Tweede Kamerlid V a n den B r u 1 e heeft aan den Minister van Justitie een viertal vragen gesteld omtrent het onderzoek naar de oorzaak van de ramp op het Griek sche s.s. „Petrakis Nomikos" te Schiedam op 31 October 1936. Verzocht wordt mede te deelen of het onderzoek al beëindigd is en zoo dit het geval mocht zijn en geen ver volging woedt ingesteld of er dan geen ter men aanwezig zijn de redenen hiervan de te deelen. INDIE—NEDERLAND Gistermiddag om kwart voor vijf is op Schiphol het K.L.M.-toestel de „Reiger" gekomen. Hiermede was de 500ste vlucht IndiëNederland volbracht. De Vereeniging tot Christelijk Hulpbetoon aan tuberculoselijders, waarvan uitgaat het sanatorium „Sonnevanek" te Harderwijk, heeft gistermiddag te Amsterdam haar jaar vergadering gehouden. Openingsrede Ds C. J. Sikkel De voorzitter der vereeniging, Ds. C. J. Sikkel, van Amsterdam, zeide in zijn openingswoord, dat in het vorig jaar zeer ingespannen is gearbeid, inzonderheid in sanatorium, waar groote trouw en toewijding in de verpleging is getoond. Er zijn momen teel 233 patiënten, w.o. 26 kinderen, zoodat 't sanatorium geheel gevuld is en thans 10 pa tiënten op plaatsing wachten. Het bedrijf werkt op topcapaciteit en bijgevolg zijn de zorgen van den geneesheer-directeur Dr. Bergsma groot. Spr. bracht hem een woord van dank voor zijn mooi werk. Het bestuur werkt in volle harmonie samen met den di recteur en met het geheele verplegend per- soneeL Bij allen, ook bij de patiënten, heerscht een goede geest. Spr. memoreerde dat Ds. Hartwigsen in de geestelijke ver ging wordt geassisteerd door Ps. Ploos van Amstel. In verband met den bij den aanvang der bijeenkomst voorgelezen Psalm 146, zei Ds, Sikkel, dat het leunen op den Heere God vruchteloos zou zijn, als dit niet geschiedt diepe onderwerping aan Hem, van Wien de vereeniging alle hulp verwacht en Wien alle dank en lof moet worden gebracht, dat het werk in rustige toewijding mocht geschieden. Wat de toekomst betreft, het bestuur wil de stichting, waar veel gemoderniseerd en daar door veel goeds tot stand gebracht is, be dachtzaam en voorzichtig op peil houden. Uit breiding moet niet al te ruim zijn, anders wordt de stichting te kwetsbaar; wat gebeu- moet, zal op conservatieve wijze worden gefinancierd. Een woord van hulde bracht spr. den se cretaris en den penningmeester, die de zwaar ste taak in het bestuur hebben. RIJKSWEG No. 12 DEN HAAG—UTRECHT Op 21 December as. zal, naar de A.N.W.B. meldt, door den Rijkswater staat worden aanbesteed het aan brengen van de verharding op het weg- vak Gouwe-straatweg Gouda—Bodegra ven van den weg Den HaagUtrecht, ter lengte van 5,6 K.M. Voor het eerst is hier een bestek, waar in ia voorgeschreven dat op de hoofdrij baan van een snelverkeersweg de verhar ding moet worden aangebracht op een fundeering van gestabiliseerde klei. Gesta biliseerde klei is een mengsel van klei. zand en cement, in welk mengsel de nadee- len van klei (zacht worden in natten toe stand) en van zand (rul worden in drogen toestand) worden opgeheven. De fundee- ringslaag verkrijgt een dikte van 20 c.M. De Zuidoostelijke, van Den Haag komend dus de rechter rijbaan, zal worden verhard met klinkerkeien, welke bestraat worden in een traskalk-zandmengsel, hetgeen een vaste ligging der kinkerkeien bevoi-dert het opbreken niet bemoeilijkt Bij de Noordwestelijke haan wordt aan de bovenste zeven c.M. dikke laag van de gestabiliseerde klei 40 pCt. split toege voegd, waarna een slijtlaag van 2 c.M. koudasfalt wordt aangebracht. Dit ge beurt bij wijze van proef; mocht de proef niet slagen, dan fs de dunne deklaag ge makkelijk te verwijderen en door klin kers te vervangen. De verhardingsbreedte van beide banen bedraagt 6.25 M„ opgesloten tusschen twee betonnen kantstrooken van 0.50 M. Langs de rechterzijde van beide banen wordt een 2.50 M. brede vluchtborm aangelegd, eveneens bestaande uit gestabiliseerde klei ter dikte van 15 C.M., bespoten met wegen olie en afgedekt met parelgrint Het werk moet 10 maanden na den da tum van aanvang gereed zijn. Het suppletiefonds niet zijn vóór dit werk der barmhartigheid ten aan zijn doel beantwoorden kan. Er is f 30.000 per jaar noodig, wil de vereeniging lan alle aanvragen indien deze niet te veelvuldig worden voldoen. Het bestuur vertrouwt, dat dit bedrag zal worden bereikt 2n besloot inmiddels alle gewone contribu tion in de kas van het suppletiefonds te stor ten. De nood van dit fonds bond spr. het Christenvolk op het hart. De inkomsten moeten worden verdubbeld. Ten slotte zeide de voorzitter, dat het be stuur wenscht te handhaven het karakter van vereeniging en stichting, hetwelk hierin be staat dat in een Schriftuurlijken goeden geest allen in het werk der barmhartigheid den Heere zullen blijven dienen. Hoewel het be stuur in het afgeloopen jaar duidelijke blijken van de liefde van het Christenvolk heeft on dervonden, vraagt het, aldus eindigde spr., sterker medeleven met de stichting Sonne vanck. Statutenwijziging goedgekeurd Bü de ingekomen stukken bevond zich een missive van den Minister van Justitie, behel zende de Koninklijke bewilliging op de ge wijzigde statuten. Voorts was ter tafel een schrijven van het bestuurslid den heer J. P. Thierry, van 's-Gravenhage, meldende diens aanvankelijk herstel. De voorzitter had in zijn openings woord de hoop uitgesproken den heer Thierry die reeds zoovele jaren in het bestuur zitting heeft, in zijn vergaderingen te moger. terug zien. Jaarverslagen Het jaarverslag, waarin opgenomen het rapport van de Commissie tot Contróle der rekening van den penningmeester over i936f werd goedgekeurd. Dank werd gebraunt aan den secretaris, den heer T. S. G os lie ga, •an Leiden, en aan den oenpingmeej-vr den hee- A J. van de Marei, van Apeldoorn, wien op grond van genoemd rapport décnarge werd. verleend. Benoemingen Als bestuursleden werden herkozen ver klaard de heeren A. Bakker, burgemeester van Oldenbroek; C. van der Zaal lid der Tweede Kamer, 's-Gravenhage: Dr. A. Hütter, Zest, en A. Reijers, Rotterdam. Een woord van dank werd gebracht aan het afgetreden oes uurslid Dr Wesse'.s. Ais leden van de Contröle-commissie we> den benoemd de heeren Hamer, Knol ea Possenb: oek. UIT DE A.R. PARTIJ PROV. COMITé NOORD-HOLLAND Mr. Dr. E. J. Beumer spreekt Aan de A.-R. Kiesvereenigingen in Noord Holland is rondgezonden de beschrijvings brief voor de jaarvergadering van het Pro vinciaal Comité in de-e provincie, welke Zaterdagmiddag 11 December e.k. in Kras napolskv le Amsterdam wordt gehouden. Van 2 tot 3 uur worden huishoudelijke ziaken behandeld. Op laatstgenoemd uur kamt aan 't woord Mr. Dr. E. J. Beumer, van Utrecht, ter inleiding van een bespreking over het Rap port inzake ordening van het Bedrijfsleven De conclusies van het rapDort zijn in den beschrijvingsbrief opgenomen, terwijl hier aan is toegevoegd een adressenlijst ten dien ste van de provinciale organisatie. LAND- EN TUINBOUW Identiteitsbewijzen Kalveren Voorzichtig zijn met overnemen Naar ons wordt medegedeeld, komt het herhaaldelijk voor, dat identiteitsbewijzen voor kalveren ter inwisseling worden aange boden, voorzien van een verklaring, dat hei daarbij behoorende kalf gestorven is of ge slacht, terwijl bij onderzoek blijkt, dat di. kalf nog in leven is. De inwisseling wordt in dat geval natuur lijk geweigerd, met als gevolg dat de vee houder, die in de meeste gevallen te g ieder trouw is, schade lijdt. Daarom wordt den veehouders in v.un eigen belang aangeraden, identiteitsbewijzen, welke hun te koop worden aangelopen niet te be talen, voordat zij van de landbouwcru'isnrga- nisatie bericht hebben ontvangen, dat inwis seling kan plaats vinden. De positie van den Boer In de vergadering van de Groningei Maatschappij van Landbouw hield de voor zitter, de heer H. D. Louw es te Ulrum een openingsrede, waarin hij eerst verschi: lende zaken, die de Gron. Mij. v. Landbouw aangaan, belichtte. O.a. wat grondonderzoek en bemestingsinzicht aangaat. In de tweede plaats werd uitvoerig ovei de nieuwe pachtwet gesproken, waarbij spi opmerkt, dat hierdoor consequenties ont staan, die buiten de regeling van de pachi liggen. Zoo wordt de eigerf geërfde boei het kind van de rekening. Eindelijk besprak de heer L- het onge zonde verschijnsel van de stijgende bodem prijs, die een bedreiging is voor eigen bodemgebruïk. Voor de verbonding tussclw deze twee, grondprijs en bodtmgebruik is men helaas nog blind. De heer L. stond verder stil bij twee punten, welke onmiddellijk met den boeren stand, zijn toekomst en den bodem, waarop hij werkt, te maken hebben, n.l. de toekomst onzer boerengeslachten en do grondverbete ring in samenwerking met de werkver schaffing. Wat het ordeningsstrevcn ruangaat, dit moet als noodzaak van dezen tijd aanvaard worden. De taak van den boerenstand is nu: het landbouwprobleem ten grondslag leggen aan de ordening op sociaal- en economisch gebied: dit kan en moot gebeuren zonder eenigen zweem van standhoovaardij of zeii overschatting. Met kracht en eensgezinheid zullen de Nederlandsche hoeren bier hun eigen belang moeten overdenken en hand haven. Wanneer zij willen dat een ander om hen denkt en hen metterdaad helpt, moeten zij zelf niet achterblijven in het zooken van den weg en de middelen. Nadat de Commissaris der Koningin voor Groningen, mr. dr. J. Linthout Homan de vergadering had toegesproken, hield ir S. Smeding, directeur van de Wieringei meerpolder, een inleiding over: „de Koloni satie van de Wieringermeerpolder en de perspectieven voor de N.O. polder". Deze inleiding werd met de film toe ge- licht Spr. komt tot de volgende conclusies: de inpoldering geschiedt door de Staat; deze moet de grond de eerste jaren ook exploiteeren, totdat particulieren dit zonder groot risico kunnen doen. Practisch gevorm de goed onderlegde landbouwers doen dienst als opzichter. De duizenden landarbeiders zullen zeer bekwaam voor hun vak moeten zijn- Voor hen moeten dorpen gebouwd worden op grooteren afstand dan in de Wieringermeer. De wijze van gronduitgifte in de Wierin germeerpolder toegepast zal ook in de N.O. polder gevolgd moeten worden. Het is gewenscht dat dadelijk de N.O. polder één gemeente wordt. Basisprijzen bloembollen Door den Minister vastgesteld Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, heeft de minister van Economische Zaken ter vervanging van de binnen- en bui tenlandsche minimumprijzen van bloembol len de volgende basisprijzen vastgesteld: Hyacinthen per 100 stuks: 90 c.m. op f6.50 18—19 cm f 5.25. 17—18 cm f 4. 16—17 cm f 3, 15—16 cm f 2.25. 14—15 cm f 1 75. 13—14 cm 140. Enkeie en vroege dubbele tulpen: zift 12en op f 1.60. zift 11—12 f 1.35, zift 10— 11 10.95, Darwin-, Mendel-, late en ander© tulpen, met uitzondering van Parkiettulpen: zift 12en op f 1 40. zift 11—12 f 1.10. zift 10— 11 f 0.70. Parkiettulpen: variëteiten café brun, café pourpre, Constantinople, craimoisi brillant. lutea major, markgraaf van Baden, perfecta en gemengd in deze variëteiten: zift 12en op f 1.40. zift 11—12 f 1.10, zift 10—11 f 0.70. zift 910 f 0 45. Narcissen, welke groo te bollen voortbrengen: f 0.14 per kg. Nar cissen, welke kleine bollen voortbrengen: f 0.17 per kg. Deze basisprijzen vormen den grondslag voor de berekening van de uitvoerheffingen, welke dienen om de noodige fondsen bijeen te brengen om den verkoop van een even tueel surplus te financieeren. Tevens dienen deze basisprijzen als grond slag voor de uitbetalingen door het bloem- bollensurplus. De mogelijkheid tot verplichte inlevering, de tot nu toe gevolgde wijze van inning der uitvoerheffingen, alsmede het systeem van kortingen door den exporteur blijven ge handhaafd. De teeltregeling 1938 voor pluimvee igen heeft de Algemeene Neder] iveeteelt vereeniging: (A.N.P.V.) >n algemeene ledenvergadering ge in de heer Ir. J. G. Tukker, d lederlandsche Centrale voor elere •sé gaf lallngi 1938 inde de I trege- 'en eerste zullen de hroedvergunnlngen tn gelflking met 937 met lOpct. verhoog rden. Over. het geheele land beteekent dit een nngrjike verruiming van de kulkenbroederll. regeering behoudt zich het recht voor bü aantal der grootste broederöen een aantal 1 de kuikens, die dit Jaar meer uitgebroed Jinde r uden. ogd de opkoi epaalde Dersonen. zooals ie dan de kuikens vorkoi >n onder i oor\vnard( an kulker te gebruiken, te imonder zoek btl al hun dier üerenarts. Van het percentage besm. i fokkers zal het afhnneen of aan h nderznek opgelegd zal worden, of c

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11