STADSNIEUWS P HASSELMAN &PANDER DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER J. MULDER Een hartelijke huldiging ■Gisteren herdacht de heeT J- Mulder den dag, waarop hij 25 jaar geleden in Rijks dienst trad. Een stroom kaartjes brieven en telegrammen bereikte den jubilaris, wiens woning bijna in een bloemen- en fruitwinkel was herschapen. Uit alle kringen kwanten blijken van belangstelling binnen; ook de werkster van het Kanton gerechtsgebouw had den heer Mulder met .een fraai bloemstuk verrast. De post bezorgde gelukwenschen van den oud-kantonrechter Mr. J. Klein,'van Mr. P. E. Briët, van Mr. E. A, Cosman van mr. A. van der Eist, van den wethouder J. J. van Stralen, van de deurwaarders S. Geertsma en W. Dirkse, die vroeger te Leiden op de Griffie werkzaam waren, van verschillende oud-advocaten en notarissen, van onder scheidene autoriteiten en van tal van par ticulieren. In den loop van den dag kwamen velen, w.o. den oud-hoofdinspecteur van politie, d'e heer Eskens, de brig, commdt van de Rijksveldwachter, majoor Bron, de deskun dige bij de crisis-pachtkamer, de heer J. de Graaf, den jubilaris de hand drukken. Des morgens complimenteerden de Grif fier en wnd. Griffier van het Kantonge recht, Mr. H. van Oordt en Mr. J. Hovingh. met, de chef du bureau, de heer H. Hertel, namens het griffie-personeel en den con cierge van het Kantongerechtsgebouw, den heer Mulder. Air. van Oordt huldigde den jubilaris en sprak namens degenen, in wier midden hij zijn dagelijkschen arbeid trouw .verricht. De stemming en onderlinge ver standhouding is, aldlus Mr. van Oordt, op de Griffie uitstekend en zulks is niet het minst aan den jubilaris, die voor zijn col lega's een goed collega is, te danken. Spr. heeft alle achting voor de wijze, waarop de heer Mulder zijn werk verricht en bracht hulde aan mevr. Mulder, voor de voortref felijke wijze, waarop zij hem in de levens moeilijkheden bijstaat. Aan den jubilaris werd een luxe vulpenhouder met bijpas send potlood, alsmede een taart, aange boden. Des middags werd de iheer Mulder, die in .verband met zijn gezondheidstoestand) eenige voorzichtigheid in aoht moest nemen bezocht door de heeren Dr. F. Ligtenberg, Kantonrechter, Mr. W. de Clercq, H. M. Markusse, P. A. H. van der Woude en Th. J. van der Heijden, namens de Kantonrech- ters-plv., de advocaten, notarissen en Kan tongerechtsgemachtigden. De Kantonrechter, Dr. Ligtenberg, mede sprekende voor de Kantonrechters-plaats- vervangers, memoreerde dat de jubilaris onder 2 Kantonrechters en onder 2 Griffiers diende. Wijlen Mr. Neuman d© Loos, die nog in functie was, toen de tegenwoordige Kantonrechter zijn ambt aanvaardde, heeft, aldus Dr. Ligtenberg, zich steeds met bij zondere waardeering over U, Mulder, uitge laten. Ik kan haar volkomen deelen, nim mer werd eenig© klacht over U gehoord. In de jaren dat ik in Leiden Kantonrechter ben hebben mijn plaatsvervangers en ik U lee- ren kennen als een ambtenaar met groote arbeidskracht en veel arbeddslust, die de hulpvaardigheid in persoon was, met veel accuratesse zijn werk verrichtte en die uit muntte door een scherp geheugen. Spreker hoopte van harte dat de heer Mulder aan de Griffie verbonden zou blijven, zoolang 'de wettelijke bepalingen zulks toelaten. Mede namens de Kantonnechters-plv. bood Dr. Ligtenberg den jubilaris en zijn .vrouw een fraaie electrische salonlamp aan Bij ontstentenis van Mr. E. A. Cosman en ,van Mr. P. E. Briët sprak Mr. W. de Clercq als oudste advocaat hier ter stede. De Leid- sche balie, aldus Mr. de Clercq, heeft van den heer Mulder steeds de meest welwillen de medewerking genoten, hoewel de balie vaak lastig kan zijn. De jubilaris heeft steeds de juiste soepelheid weten te vinden om quaesties te vermijden en wist vele moeilijkheden op de hem eigen praktische wijze spoedig tot een goede oplossing te brengen. Namens de advocaten, de notarissen, den Kamtonrechters-deurwaarders en de Kan tongerechtsgemachtigden gezamenlijk bood Mr. de Clercq den jubilaris een groote fruit mand met een geschenk onder couvert aan. Notaris Markusse, vertegenwoordiger van 'de notarissen uit Leiden, Warmond1, Voor schoten, Sassenheim, Noordwijk en Katwijk gewaagde van de hulp, die de notarissen steeds van den heer Mulder mochten ont vangen. De notarissen dragen allen U veel hoogachting toe en spr. wenschte den heer Mulder nog vele gezegende jaren met de zijnen toe. Ten slotte spraken nog de heeren Van 'de Woude en Van der Heijden, namens de Kantongerechtsgemachtigden, o.w. de wnd deurwaarder en de leden van de bureaux voor arbeidsrecht van de Chr. en Moderne Bestuurdersbonden. Zij sloten zich volko men aan bij de vorige spreker#i en vonden in de spontaniëteit waaraan de rechtsbeoefe naren aan het geschenk hadden deelgeno men, een weerspiegeling van de achting er populariteit die de heer Mulder zich in den loop der jaren bij een ieder heeft weten te verwerven. De jubilaris dankte ontroerd, mede na mens zijn vrouw en kinderen, de verschil lende sprekers. Niet uit zich zelve heb ik ■de kracht om mijn arbeid te verrichten, doch aan God moet alle eer en lof daarvoor worden toegebracht. De heer Mulder hoop te dat het hem nog vele jaren vergund zou mogen zijn het werk, dat hij lief heeft, te verrichten. Jaarvergadering C.G.W. Onder leiding van haar voorzitter, den heer A. v. d. Velden, hield de sportclub C. G.W. Dinsdag j.l. haar jaarvergadering. De heer v. d. Velden sprak een woord van dank aan allen die op de een of andere .wijze C.G W. in het afgeloopen jaar ge steund hebben Beschermheer bestuursleden alsmede commissieleden worden ook in ddt dankwoord betrokken. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. P. Crama, werd evenals het finan cieel verslag van den penningmeester, den heer H. Zuidema, onder dank goedgekeurd Hierna werd door de bestuurscommissie verslag uitgebracht, waaruit bleek dat men een klein tekort had1. Door den bescherm heer van C G.W., den heer C. de Korver, werd het tekort bijgepast. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werden alle aftredende leden herkozen, terwijl in de vac. van 2en commissaris voorzien werd door de verkiezing van den heer J. van Hooidonk. Nadat nog enkele commissies waren gevormd volgde een drukke rond vraag, waarop de voorzitter de vergadering sloot met dankgebed/ NIET TWEEMAAL VOOR DEZELFDE ZAAK (Non bis in idem) Voor het Carillon is deze regel niet van toepassing. Bijdragen kunnen zooals XI weet op post rekening No. 302400 tep name van den Penningmeester Carillon Comité Stad huis Leiden worden overgeschreven. De overweg-plannen bij B. en W. ingediend Hte zou vier en een half millioen moeten kosten Naar wij vernemen zijn thans door de directie der Ned. Spoorwegen bij B'. en W. van Leiden plannen en kosten berekeningen ingediend voor de oplos sing van het overwegvraagstuk aan den Rijnsburgerweg Dit plan zou omvatten het omhoogbrengen van de geheele spoorbaan van de Vink tot aan de Haarlemmertrekvaart waaiibij dus tevens een nieuw station zou moeten worden ge bouwd. De kosten dezer plannen zou den ongeveer 4% millioen gulden be dragen. De financieele zijde van de zaak vorml uit den aard der zaak het voornaamste pro bleem. Er is, zooals men weet, een beroep gedaan op het Werkfonds en er bestaat hoop, dat de Regeering haar medewerking zal verleenen Daarnaast zal de hulp en medewerking worden ingeroepen van aller lei andere belanghebbenden instanties, zoo als Ned. Spoorwegen, provincie, genabuurde gemeenten, tramwegmaatschappijen enz. De plannen zijn dus nog allesbehalve voor openbare behandeling rijp. Met de voorbereiding zullen nog wel vele maanden 'heengaan, maar er is dan toch roering in de zaak en de definitieve oplossing schijnt heel wat dichterbij gekomen, dan men voor kort durfde hopen. De Blinden-Werkinrichting Liefdadigheidsconcert in de Stadszaal Op Dinsdag 7 Dec. zal in de Stadsge hoorzaal een liefdadigheidsconcert gegeven worden ten bate van de Leidsche Blinden- werkinrichting. De Commissie van Beheer heeft gemeend hiertoe te moeten overgaan .wijl gebleken is dat tewerkstelling van méér arbeidskrach ten, waarvoor reeds aanvragen binnenkwa men, en verschaffing van geregelden ar beid dan het geheele personeel, alleen dón mogelijk is, wanneer uitbreiding van werk gelegenheid kan worden verkregen. Plaatsing van een weefgetouw, speciaal voor blinden geconstrueerd, zou hiervoor een gunstige oplossing zijn. De Commissie beschikt echter niet ovei het daarvoor benoodigd bedrag, doch zal tot directe aanschaffing kunnen overgaan, wanneer het opgezet plan het liefdadig heidsconcert volkomen zou slagen. Reeds werd hiervoor de welwillend© medewerking verkregen van Jaap Stotijn, Suze Luger, Hans Franco Mendes en het Leidsch a Capella Koor, zoodat voor ee uitstekend programma is zorg gedragen. Wij wekken met aandrang tot een bezoe aan dit concert, z Bazaar Oranje-Garde Hedenmiddag geopend Hedenmiddag is de bazaar van het Vendel Leiden van de Oranje Garde, welke gehou, den wordt tot stijving van de kas, in de foyer van de Stadsgehoorzaal geopend. De Oranje-Garde zou haar vleugels wel gaarne wat breeder uit willen slaan om nog meer dan tot nu toe aan haar doel te kunnen be antwoorden, maar zij tobt wat met de finan ciën, die nu eenmaal de onhebbelijke ge woonte hebben, als zij schraal vertegenwoor digd zijn om het werk, waarvoor liefde en ijver genoeg aanwezig is, te remmen. De Oranje-Garde verwacht dus, dat Oranje- minnend Leiden haar wat ruimere armslag zal geven om het nuttige en sympathieke werk, dat zij zoo gaarne doet, heter te kun nen volbrengen. Daartoe bestaat op de ba zaar ruimschoots de gelegenheid. Het is een groote bazaar en hij is keurig ingericht. Evenals in den winkel van Sin- kei is er van alles te koop en daarenboven zijn er tal van attracties, die het noodige vertier en de noodige vroolijkheid zullen brengen. De bazaar is geopend met een inleidend woord van den Garde-commandant, den heer F. J. Groot Enzerink en een korte toespraak van den voorzitter der commissie van Toezicht, Ds. C. de Meyere. Tot en met Zaterdag blijft de bazaar geopend. Laat men er eens gaan kijken. Men vindt er dozijnen prettige manieren om een goed doel te steunen en ieder ontdekt gemakkelijk de manier die hem of haar het meest ligt, zoo dat niemand onverrichter zake huiswaarts behoeft te keeren. Dat dit niet gebeurt, daar zullen trouwens de oranje-gardisten wel voor zorgen. C. G. W.L.S.C. 7-4 De wedstrijd Q G. W.Studenten ge speeld op Wonsdag j.l. eindigde in een 7K4 overwinning var C. G. W. KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwe inschrijving. G. P. v. d. Krogt. Zoe- terwoude, Weipoort B 53. Koek- en banket bakkerij. E.: G. P. v. d. Krogt, Zoeterwoude. Wijziging G. Labree. Oegstgeest, Deutz- straau 8. Banketbakkerij. De eigenaar C. La bree is overleden dd. 24 Nov. 1937. Wijz. han- delsn. in: Wed. C. Labree. N. E.: Wed. C. LabreeJansen, Oegstgeest. W. v. 't Wout. A'lphen a. d. Rijn, Raad huisstraat 185. Kruidenierswaren en brand stoffen. De eigenaar W. v. 't Wout is uitge treden, dd. 1 Nov. 1937. Wijz. handelsn. in: S. v. 't Wout. N. E.: S. v. 't Wout. Alphen a. d. Rijn. Opheffing. W M. A. Oppelaar. Leiden, Lan- gegracht 206. Handel in boter en kaas en in en exoort van vetten Sleutels, portemonnaies, handschoenen, kindermutsje, een Fransch boekje, een bank biljet, een groene regenlioed.een tankdop, 2 rozenkransen, kindertaschjes, een vulpen houder, een jutetasch, 4 brillen, zilvergeld, eea lat, een paar gabardine regenpijpen, een kmderhoedje, een vulpotlood, een da- mestaschje, mutsen, 2 armbandhorloges, oorknoppen, een zadeltaschje, een paar gummi kinderlaarzen, een deksel met glas van horloge, een armband' met blauwe steen 2 koperen gewichten, een koffer inh. aarde werk, ceintuurs, breiwerk met 2 pennen, nummerplaat van auto, een zakmes, 2 bruine kinderschoentj es. een paar been pijpen, een konijn, een blauw schortje, een blokfluit in étui, een broche, een autocrick, een motorjekker, een actetasch, een geit, mes in schede, een schoen en 2 been beschermers, een kinderschortje, een zwarte tasch, een manchetknoop, een veerenwagen een zwarte gymnastiekschoen, een schei kundeboek, rijwielbelastingmerken. Gevonden in het Postkantoor: 1 bruine heerenhandschoen. Gevonden in de tram (stadslijn): 2 blauwe ceintuurs, 4 paar handschoenen, een licht blauw dameshoedje, een damesparapluie, een sleutel, 2 paar handschoenen, 1 hand' schoen, twee damesparapluies, een gouden diamesring, een muts, een Lips sleutel, een actetasch, een boodschappentasch. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Zaterdag, telkens uitsluitend tusschen 1—3 uur namiddag ten Politiebureele alhier. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J G J v d BergBosman z M A Schoutende Brabander d WA Verniet) Meijboom z A GlintmeüerOttevanger z J Plug—Duijndjyn d A v Duün—de Jong d A v AkkerObma z J C JongleeenHoo- gervoret z M v d Laan—Bareveld z OVERLEDEN: W Wiethoff wedr 60 J. C A AmeioanMolkau wede, 84 J. G Bouter m, 76 J. A M Lancelrevoo, vr., 54 1. GEHUWD: J Bennlng en J v Weizen H W eunen en P J Herbst J de Boer en S A oute A J Buschman en E H Njjnens J aman en J P Ju W Momberg on S de Bruin A v Polanen en G P M v d Eist H Teege- i»ar en A S y Klaveren G J Getjsman .en M Slooti ONDERTROUWDG H Noppe 36 J. en M G UIT DEN OMTREK ALKEMADE GEMEENTEREKENING De gemeente-rekening over het jaar 1936 is door Gedep. Siaten van Zuid-Holland on gewijzigd vastgesteld. ALPHEN AAN DEN RIJN UITVOERING „SURSUM CORDA" In een geheel gevulde Nui'szaal gaf de Chr. Gem. Zangvereeniging „Sureum Corda" gisteravond 'haar 24ste uitvoering. Aan deze uitvoering werkten mede de heer Bosman, uit Baam, tenor; onze plaats genoot Frans van Elk. bas en het Boskoop- sche Strijkorkesit. De avond werd geopend door den eerw. heer AJ. Dekker, eere-voorzitter van „Sur- sum". In zijn openingswoord wees Spr. er op, dat, hoewel het koor uitstekend bezet is, eenige versterking van de alt- en tenor partij geen kwaad kan, waarom Spr. har telijk opwekte zich bij1 dit koor aan te slui ten. Door het koor werd hierna eerst ten ge- hoore gebracht het „Largo" van G. F. Handel, met begeleiding van hei orkest. Reeds dadelijk spande dit stuk de verwach ting hoog voor het verdere gedeelte van den avond. Correct en gevoelvol werd dit altijd weer ontroerende nummer uitgevoerd. Van de, vóór de pauze gezongen nummers vermelden we voons: „Ave Verum", van Mozart en „Lenteboodschap" .van N. W. Gade. Eveneens vóór de pauze werden eenige nummers ten gehoore gebracht door het meisjeskoor. Hiervan vermelden we het op concours gezongen no.: „De klokken lui den" van W. Hespe. Met de uitvoering ver sterkte dit meisjeskoor de gunsiige repu tatie die men reeds bezat. Hierna komen we toe aan een tweetal bas-solo's van den heer Van Elk, n.l.: „Gott' sei mir gnadig" uil' „Paulus" van Mendels sohn en een Aria „O dei mio dolce ardor" van C. W. Gluck. Twee jaar geleden werkte Van Elk voor het'eerst te Alphen mede aan een uitvoe ring van „Het lied van de klok", eveneens door „Sursum" uitgevoerd. Thans waren we in de gelegenheid te constateeren, dat onze plaatsgenoot onder leiding van Marcus Plooyer, reusachtige vorderingen maakt. Voordracht, uitspraak, acoentueering, al les is zeer belangrijk verbeterd. Ook het publiek toonde op ondubbelzinnige wijze dat men deze solo's wist te waardeeren. Een woord van lof voor de (begeleiding van deze nummers door mej. Houtman, pianiste van het Boskoopsche Strijkorkest. Na de pauze volgde de hoofdschotel de uitvoering van: „Der Ostermorgen" van S. Neukomm. Onder de uitstekende leiding van direc teur van Beek, uit Woerden, is dit mim- mer het glanspunt van den avond gewor den. De zang van het koor getuigde van goede studie en een keurige opvatting. Steeds bleef de zang zuiver, hoewel vaak het uiter ste gevraagd werd. Wij herinneren hier slechts aan het indrukwekkende slotkoor. Als eenige critiek willen we er op wijzen, dat de uitspraak van het Duitsch niet steeds correct was. De'solist Van Elk noemden we reeds. Ook hierin was zijn rol uitstekend verzorgd. De heer Bosman vervulde op keurige wijze de tenorpartij. Ook deze is leerling van Plooyer. Zijn stem is-, hoewel niet zoo heel sterk, mooi en vol. De heer Bosman heeft zijn leef tijd niet mee, maar dat neemt niet weg, dat wii hem nog wel eenige toekomst voor- snellen. De eigen solisten de dames Kerk hoven en Saton verdienen als steeds een woord van hulde en hierin betrekken we mei. Snel die, in het door de drie dames gezongen terzett, ook uitstekend naste. Ook de terzetten met de heeren waren keurig en harmonieerend. Het Boskoopsche Orkest bestaat uit ama teurs. Directeur van Beek komt voor zijn leiding een woord van lof toe. Aan het einde van deze uitstekend geslaagde avond werden hem en de solisten bloemen aange boden die zeer zeker verdiend waren. De avond werd door den eere-voorzitter gesloten met dankgebed. JUBILEUM IN DE MARTHA-STICHTING Gister herdacht de heer H. de Weys dat hij 25 jaar werkzaam was als tuinbaas in de Martha-Stichting. In de versierde Kerk- zaal der Martha-Stichting kwam men gister morgen bijeen voor de gebruikelijke huldi ging. Aanwezig waren verschillende be stuursleden der Stichting, Ds. Meijer, pred.- directeur, het personeel voor zoover het aan Geschenken voor de feestdagen Een sierlijk schemerlampje Kleuterfauteuiltjes in gelakt staal f 4.75 fflHB BREESTRAAI146 BOTERMARKT LEIDEN B&QH RADIO-DISTRIBUTIE DONDERDAG 2 DECEMBER Programma 3: S Keulen: 10.35 Farlis R; 11.20 Keulen12.20 Parijs R; 13 20 Brussel VI; 14.20 'Radio PTT Nord; 16.05 ParljsR; 15.35 London R; Brussel VI; pl.m 18.50 Keulen: 19.30 Berlin iburg)20.20 Rome (of diversen) ■gramma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.25 Londen Reg; 12.20 Droitwich; 1-1.20 London Reg; 15.35 Droltwlch; 18.40 Diversen; 19 Droit- wich; 20.20 GRD; 22 Droltwich VRIJDAG 3 DECEMBER ■gramma 3: 8 Keulen; pl.m 9.20-9.-10 PaiUs Radio; 9.50 Keulen; 10.35 Parijs R; 11.2o Keu, len: 13.20 Brussel VI; 14.20 Radio PTT Nord; Parijs R; 15.35 Radio PTT Nord; 17.20 sel VI; 19.50 Diversen; 20.15 Londen Reg- 22.20 Brussel VI; 22.30 Brussel Fr; 23.20 Parüs Radio Progranuna 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; i,35 London Reg; 12.50 Droitwich; 13.35 London Reg; 17.20 Droltwlch; 20.20 GRD; 22 Diversen; pl.m 22.45 London Reg; 23.25 Droitwich Agenda De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 27 Nov. tot en met Vrijdag 3 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel, 807, en J. Doedcns, Wilhelminapark S, Oegst- geest, tel. 274 wezig kon zijn en verder een groot aantal verpleegden. De jubilaris werd op hartelijke wijze toe gesproken door Ds. Meijer, waarna namens directie, personeel e.a. verschillende fra-aje cadeaux werden aangeboden, o.a. een fraaie pendude, een tafelkleed en een vloer kleed. Voorts werd de iubilaris flink in de bloemeijee gezet en ontving hij tal van an dere blijken van belangstelling. RINGVERGADERING In het Wijkgebouw te Gouwsluis verga derde de Ring Alphen a. d. Rijn en omstre- ;n van het Ned. Jongelingsverbond. Door den heer A. v. d. Bosch werd een Bijbelinleiding gehouden over Hand. 8 26 40. Na de pauze sprak Ds. Scheers, Ned. Herv. pred. alhier over: „Zondagsheiliging". Eerst gaf Spr. een uiteenzetting van de fun- damenteele begrippen Zondag en Sabbat, om hierna enkele aanwijzingen te geven, olgens welke z.i. de Zondagsheiliging dient te worden bevorderd. Een levendige discussie volgde op dit on derwerp. Na afwerking der agenda werd de vergadering door den heer Nijhoff geslo ten, KATWIJK a.d. RIJN N.C.R.V.-FILMS „In Stormgetij" en „Hoe 't reilt en zeilt" Gisteravond werden in de Geref. Kerk bovengenoemde films vertoont. Ds. H. Meyering, Geref. pred. alhier, sprak een kort openingswoord, waarin hij o.a. de groove zegeningen der Radio releveerde en in het bijzonder -het werk der N.C.R.V. in dienst van het koninkrijk Gods. Hierna draaide de film: „Hoe 't reiJt en zeilt", waarin verschillende beelden uit het Omroepbed-rijf werden gegeven. Hier werd wel bijzonder gewaardeerd dat de „Lente klokjes", ons eigen kinderkoor, op doek gebracht werd. (De leden van genoemde vereeniging mochten de kindervoorstelling daarom gratie bijwonen, waar dit gedeelte tweemaal gedraaid werd). Nu volgde de z.g.n. ??-film, een origineele aanbeveling voor de collecte ten bate van een nieuw studio-orgel, welke f 10.50 op bracht. Na een korte kleurenfilm volgde: „In stormgetij". We volgen een jongeman, een varensgezel in 's levens stormgetij. We zien hem als kind, knaap en jongeman in Kat wijk aan Zee, Noorwegen, Marseille, enz., waar hij zijn opvoeding verloochent en ein delijk in een hospitaal aan Afrika's noord kust, door middel van de Radio, die hem in een N.C.R.V.-uitzending, moeders versje geeft, „thuis" gebracht. In zijn slotwoord bracht Ds. E. Warmolts, Ned. Herv. pred. alhier, hulde aan de N.C R.V. voor de wijze, waarop zij een greep heeft weten te doen, uit haar werk, waar- van 't grootste gedeelte in 't verborgen ge schiedt. Spr. wees o.a. op de groote ver dienste der N.C.R.V. voor zieken en een zamen. Hij wekte allen op voor dit werk schouder aan schouder te blijven staan. Nadat Psalm 72 11 gezongen was, ging Spr. voor in dankgebed. KATWIJK AAN ZEE DIPLOMA E.H.B.O Voor het diploma E.H.B.O., slaagden do volgende leden van de Katwijksche Red dingsbrigade: de dames: N. M. Boekhoven Kruijt, C. Parlevliet, J. Woud^ E. Nije- boer, en de heeren: D. C. O. Boekhoven, D. Parlevliet Lzn., C. Schaap, C. de Best, A. Kleinman, A. Lens. J. Vliegenthart. M Durieux, A. Jongeneel, J. Janse, W. v. d. Oever en H. de Graaf. Afgewezen 3. Exami nator was Dr. H. A. Molhuijsen, uit Den Haag. Leider der cursus was Dr. W. Hueting, uit Katwijk au d. Rijn. 40-JARIG JUBILEUM R. P. TJEBBES Daar het gister de dag was, waarop de heer Tjebbes vóór 40 jaar bij het openbaar onderwijs kwam, is hij op zeer hartelijke wijze des morgens in de school gehuldigd. De heer Pannan, hoofd der school, sprak hem in hartelijke bewoordingen toe. Des avonds vond in de school een Ouderavond plaat3, waarbij vele ouders waren opgeko men. Door verschillende personen werd hierbij het woord gevoerd, terwijl de jubi laris inet zijn echtgenoote vele gelukwen schen en bloemstukken in ontvangst moch ten nemen. Het was voor don heer Tjebbes een onvergetelijke dag! EEÏDSCHENDAM Propaganda-avond „Het Hoogeland" De Vereeniging „Het Hoogeland" tot stichting en, instandhouding van ar- beidskolonies, had in het dienstgebouw yan de Ned. Hervormde Kerk een (pro- paganda-filmavond georganiseerd, wel ke als geslaagd mag worden be schouwd, Nadat Ds. Vermet de avond op de ge bruikelijke wijze had geopend, gaf hij een uitvoerige schets over aan lager wal ge raakten, om daarmede in verband te bren gen de noodzakelijkheid van toetreding tot het Hoogeland, welke vereeniging beoogt red ding xe brengen aan deze aan lager wal ge raakten. Gedraaid werd de geluidsfilm „Door de branding". In dit filmwerk wordt een over zicht gegeven/ van den arbeid, welke de vereeniging in haar drie kolonies en twee tehuizen voor circa 600 personen verricht. We zagen de verschillende opgenomenen aan den arbeid in de vens-chillende bedrij- welke de vereeniging zoowel uit han delsoogpunt als voor eigen gebruik exploi teert. Een mooie film van mooien arbeid/ Gedurende de pauze gaf de propagandis te nog een uiteenzetting over het werk der vereeniging, waaruit bleek dat men helaas nog 122 personen voor opname had moeten afwijzem Het resultaat was dat zich 13 per sonen voor het lidmaatschap opgaven, ter wijl velen door aankoop van luxe voorwer pen fina/ncieelen steun gaven. Na de pauze kreeg we nog een1 treffend beeld te zien, van het resultaat der reclas- seering, wanneer Joost de zwerver van voorheen door opneming weder is gewor den een bruikbaar lid in de samenleving. Nadat nog enkele populaire Profilti-films waren vertoond sprak de heer Biele eld, bij verhindering van Ds Boukema, het slotwoord met een opwekking om mogelijk te maken de vier en veertigjarige arbeid van het Hoogeland te kunnen voort zetten, tot opbeuring van de gevallenen. Voor het lidmaatschap kan men zich aanmelden bij de correspondente, mej. G. Stutvoet, Sluiskant 11, GEMEENTESECRETARIS ONGESTELD Daar de gemeentesecretaris, de heer H. J. Delft in het ziekenhuis Sint Antonishove te Voorburg is opgenomen, zal de heer B. Biele- veld als waarnemend secretaris optreden. DRONKEN IN DE VLIET Doordat hij in staat van dronkenschap ver keerde is alhier een Haagsche zwerver in de Vliet geraakt. Hij is door den heer S. gered, waarna de politie hem naar de Residentie heeft gebracht. BRUGWACHTER KOOISTRA Wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd zal brugwachter Kooistra te Stomp- wijk met pensioen gaan. De heer v. Genderen, werkzaam aan de Schutsluizen alhier, zal hem opvolgen, terwijl in dien plaats de heer Froo- lijk zal optreden. B.-STEUN EN MIDDENSTAND De voorzitter der R.K. Middenstandsvereen. „De Hanze" heeft met burgemeester Keijzer een onderhoud gehad inzake het verstrekken van B-steun aan werkloozen. De burgemees ter zegde toe, zoo veel mogelijk de artikelen hier ter plaatse te zullen koopen. LISSE Gemeenteraad Woensdagmiddag kwam de Raad der Ge meente in openbare vergadering bijeetn, on der voorzitterschap ven burgemeester Dr. S. Baron van Wijnbergen. Aanwezig alle leden. Openbaar U.L.-Onderwijs Als eerste agenda-punt komt aan die orde de gemeenschappelijke regeling met de-open bare Ulo-scholen te Leiden voor leerlingen die van buiten Leiden dieze sdholen bezoeken. Tot heden bestond er wel een regeling met de openbare Ulo-school te Hiilegom, doch op verzoek van Ged. Staten werd ook con tact gezocht met die openlbare Ulo-scholen te Leiden. De beer Romijn heeft geen beswa ren ,docih vindt de vaste bedragen van f 27 te hoog. Hij zou liever de werkelijke kost prijs betalen. Deze zullen vermoedelijk f 40 per leerling bedragen. Aangezien de ouders schoolgeld betalen, wil hij dit schoolgeld dan in mindering op den kostprijs brengen. Hij acht het risico te groot voor deze ge meente. De heeren Tibboel, Schrama en de Vroomen deelen dit standpunt en achten een werkelijke kostenberekening beter. Ge tracht zal nu worden om voor Lisse een aparte regeling te treffen, hetgeen, naar de Voorz. zeide, niet gemakkelijk zal gaan, doch hij vraagt bij mislukking volmacht voor B. ©n W. Aldus besloten. Er wordt te Hil'l egom een cursus voor bouwkundig teekenen gehouden. Ook van uit Lisse wordt deze cursus bezocht, en nu wordt gevraagd een subsidie beschikbaar te stellen. De VoprZ'. aoht het billijk, dat deze cursus van de gemeente Lisse een subsidie van f 10 per leerling ontvangt. Aldus be sloten. Schoolt and verzorging Vervolgens komt in behandeling de School- tandverzorging. Hierover worden door den Voorzitter de noodige toeüicihtingen gegeven. Uit de rapporten van den schoolarts heeft nnen concludeer en dat tandverzor- ging in deze gemeente zeer veel te wen- schen overlaat. De schoollandverzorging be oogt hierin verbetering te hirengen, hetgeen niet alleen een sociaal werk is, doch ook uit hygiënisch standpunt noodzakelijk is te achten. Het ligt in de bedoeling met de la gere klassen te beginnen en successtevelljü door te gaan met de boogere klassen. Werkt deze dienst in vollen gang, dan zal lit een bedrag van ongeveer f 3000 per jaar -ragen. Voorloopig echter au 1,1 en de kosten beduidtend lager zijn. Voor het eerste jaar zijn deze op f 400 te sohatten. De protestant- sóhe flracties zijn niet zoo enthousiast voor deze zaak. Zij hebben financieele en tevens principieele bezwaren. Naar hun oordeel be zien B. en W. de tijdsomstandigheden wat te optimistisch. De heer Sogers me,riet op, dat de bemoeiingen van de Overheid te ver gaan. Hij wil eerst de opcenten op de belas ting verlagen en andere uitgestelde werken ten uitvoer te brengen. Ten slotte wordt be- sloten dit punt aan te houden tot de behan deling der begrooting voor 1938. Gastarleven Aan de orde kwamen nu de gewijzigde gastarieven, waarvan wij reeds melding hebben gemaakt. Op de vraag van den heer Kmetsch of in het algemeen van een verla ging der tarieven gesproken kan worden mehkt die Voorzitter op, dat de tarieven voor de gewone verbruikers hetzelfde zijn geble ven. Het stfun-daardverbruik is er thans uitgelicht, hetgeen onbillijkheden bevatte, Hoe meer men thans gebruikt, hoe goedfkoo- per het wordt Na een wanne aanbevelin/ den Voorzitter en Weth. Warmerdar" wordt deze regeling goedgekeurd. In behandeling komt nu het verzoek de R.K. Vereeniging tot verschaffing en vordering van onderwijs ten behoeve van den landbouw- en tuinbouwcnlden stand in ■het bisdom Haamlem, om op grond van art 25, 2e lid, der Nijverheidsonderwijswet de wenschelij'kheid uit te spreken van het or- gamiseeren van een ambulante huishoud- cursus voor meisjes in deze gemeente. Na nog eenige discussie wordit besloten a/f te wachten hoeveel personen aan dezen cursus deelnemen. De hedrijfsbegrooting voor 1938; de begroo ting voor het Burgerlijk Armbestuur 1938 en de Gemeentebegrooting voor worden aangeboden en zullen vermoeflelijk 22 December behandeld worden. Besloten wordt tot intrekking van het Raaldisbesluit tot verbouwing van het kan toor der Gem. Arbeidsbeurs in dit jaar, aan gezien de /verbouwing in 193S zal plaats vinden. Voorts wordt medegedeeld, dat' de heer Steen/winkel, de vroögere controleur der Ar- beidldheurs, welke in 1936 in vasten dienst werd aangesteld, in het vervolg administra tief werk zal verrichten, hetgeen beter uit komt in verband met de werkzaamheden en dat in diens plaats is benoemd de heer Boekei op arbeidscontract tegen een lager loon, n.l. f 22 per week. Voorts werd als tijdelijk klerk voor die wintermaanden be noemd de heer Houberg. Medegedeeld werd: a. dat den Minister van Soc. Zaken is verzocht om een veihoo- ging van den brandstofifen-toeslag met f 0.20; b. dat de zoutkisit op -dien Heereweg bij Wit- senJburg zal moeten blijven; c. dat er geen zitbanken zullen komen voor ouden van dagen op het Vierkant in verband met de daaraan verbonden moeilijkheden en be zwaren; d. dat een kerstgave zal worden uitgereikt aan de werkloozen. Rondvraag De heer Segers,brengt de vluchtheuvel bij de Vuursteeg ter sprake. I-Iij iv/raagt een hoogcre verlicht1 hg hiervoor. Hierna ging de Raad in geheime zitting over. vanf n be-', van PROPAGANDA-VERGADERING CHR. BOND VAN TRANSPORT. EN FABRIEKSARBEIDERS De afd. Lisse van bovengenoemden Bond hield Woensdagavond in gebouw „Reho- both" een goedgeslaagde propaganda-ver- gadering welke druk bezocht was. Des mid dags werd een filmvertooning gehouden voor de kinderen. De propaganda-avond werd geopend op gebruikelijke wijze door den voorzitter der plaatselijke af dee ling, den heer A. van Blitterswijk. Eerst werd vertoond de mooie Prinses-Juliana-film, welke het geheele le ven van onze Prinses in beeld bracht. Daar na werd de propaganda-film vertoond ge naamd „Toegemiuurde verten" welke film aantoonde, dat zij, die van God en Zijn geboden afdwalen bet verderf tegemoet gaan en hun levensgeluk verwoesten. Het betrof een door de crisis getroffene, die op het verkeerde pad. is geraakt, doch geluk' kig nog weer door veel levensleed zich van dien weg afkeert en zich weer aansluit bij de Christelijke vakbeweging. Deze film /maakte diepen indruk op de aanwezigen. De Hoofdbestuurder, de heer Strijbis, hield nu een rede waarin hij duidelijk uit liet komen dat het leven zooveel mooier zou zijn, wanneer er meer saamhoorigheid en liefde gevonden werd Men zoekt echter in vele gevallen eigen belang en eigen eer en vergeet met elkaar één lijn te trek ken en schouder aan schouder te staan. Spreker zette duidelijk uiteen, dat men geen lid eener organisatie moet zijn om da stoffelijke voordeelen die er vm .■nr.ion'

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6