Minister Romme en de Steunregeling Gewichtige dag voor den N.C.B. DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Tweede Kamer-ov er zicht De agifafie fegen „hef kwarlje van Romme" Sterk en overtuigend be- betoog van den minister Begrooling goedgekeurd De motie-Kupers De derde motie van den heer Kupers is Dinsdagavond geboren bij de behandeling van de afdeeling Steunverleening van het Departement van Sociale Zaken. De motie vraagt een algemeenen duurtetoeslag op de uitkeeringen krachtèns de Steunregeling Meer niet. Wat haar lot zal zijn? De heer Kupers zal zich vermoedelijk weinig illusies maken. Zijn vacantiemotie ls reeds met groote meerderheid verworpen. Die voor het Staatspensioen, waarvan Dr. Kuyper reeds in 1912 verklaarde, dat het rechtstreeksche bedeeling is en de pit en de fut, die alleen komen kan als de menschen van eigen levenskracht leven, breekt, werd ingetrok ken. Zij was onoverzienbaar en onuitvoei baar. Nu hebben we de derde motie van de roode lieeren. Verwerping of intrekking zal ook ongetwijfeld haar einde zijn. Want men moge een roerende schilde ring van het lot der langdurig werkloozen kunnen geven, daarnaast staat het feit, dat ons land de beste steunregeling ter wereld heeft, althans voor zoover deze regelingen onderling vergelijkbaar zijn. Daarop heeft de heer v. d. Heuvel terecht gewezen. Negentien sprekersl Het lijstje der sprekers liep gisteren op tot 19. Nieuws brachten ze weinig. Dat de heer v. Houten zich weer In het gevolg der soc.-democraten schaarde, zal niemand venvonderen. En zijn uitspraak, dat de anti-rev. de meeste reactionaire rich ting in de Kamer vertegenwoordigen, is een goedkoop politiek mopje, dat door nie mand serieus wordt genomen, dan alleen door degenen, die hand- en spandiensten aan de soc.-dcm. plegen te verleenen. Verbetering der steunregeling vroeg ook de R.-K. heer Steinmetz, die sprekende over de spaarregeling zich de uitspraak ontvallen liet, dat aan de werkloozen niet de weg naar de armenzorg behoeft te wor den geleerd. Deze diskwalificatie was niet alleen vol komen mis, maar klinkt uit dezen mond wel wat vreemd in de ooren van wie weet hoe de katholieken met hun armen hande len. In Den Haag b.v. keerden in 1936 de katholieke armbesturen aan hun behoefti- gen gemiddeld75 cent per week uit, \egen de Protestantsche diaconieën f 3.20 en da Gereformeerde f 5.24. De minister aan 't woord Alles bij elkaar was het bijna half zes geworden eer minister Romme aan het woord kon komen. Op krachtige wijze heeft hij zijn beleid verdedigd. Hier sprak een regeerder van breeden blik, die meer zag dan incidenten en momenten en zich laat leiden door ons sympathieke beginselen, waardoor het huis onzer samenleving in bepaalde structuur en stijl voor hem staat. Vurig en welspre kend was de minister in het bijzonder, toen hij zijn veel becritiseerde, maar op zettelijk of onopzettelijk slecht begrepen spaarregeling verdedigde. Geïnteresseerd heeft do Kamer dit sterke, overtuigende be toog aangehoord. Met den heer Amelink maakte de Minis ter front tegen de idee van den verplichten arbeidsdienst, die den mensch tot slaaf maakt van een bepaalde heldensche staats opvatting. Hij zal geen inbreuk dulden op het primaire recht en den primairen plicht der ouders ten aanzien van hun kinderen. Wie in deze richting iets zou willen onder nemen zou de Regeerii»^ op zijn weg vinden. Het verhoogen der subsidies ten behoeve van de organisaties voor de werkkampen, is reeds in studie. Aan deze mededeeling werd toegevoegd, dat overwogen zal wor den of een regeling mogelijk is, waardoor aan jongelui uit de werkkampen voorkeur wordt verschaft bij plaatsing In het par ticulier bedrijf. Langer dan bij de werkkampen stond' de minister stil bij de werkverschaffing. De Regeering blijft daarbij van het ter rein van het normale bedrijfsleven af, maar ook gaat ze met de particuliere werk verschaffing, die op haar medewerking kan rekenen, niet verder dan, strikt nood zakelijk is. Met dit bestrijdingsmiddel der werkloos heid wordt voortgegaan: meer dan 42.000 menschen worden thans op deze wijze ge- nolpen. Dat ls allermijist in den geest van het Plan van den Arbeid, dat alleen groote werken vraagt. Maar ook op dit punt is de Regeering actief, zoo werd aan Ir Vos dui delijk gemaakt.. Reeds is 40 millioen van de Werkfonds- credieten verwerkt, 95 millioen is geblok keerd, een nieuw crediet van 30 millioen cn zoo noodig meer zal worden aange vraagd, terwijl bovendien het Verkeers- fonds een aantal werkcredieten van het Werkfonds, zal overnemen. Daarmee komen we verder dan met de pa pieren, theoretische plannen van het Plan van den Arbeid, dat voor de practische poli tiek dood is. Het verleenen van loontoeslagen in land en tuinbouw zal door den minister nader worden overwogen. Besloten is alle faciliteiten van de steun- regeline ook ten goede te doen komen van de kleine boeren: kolentoeslag, gezinsaftrek, spaarregeling, enz. Het vraagstuk der kleine zelfstandigen ln het algemeen zal door een spoedig in te stel len Staatscommissie worden onderzocht. Zij zal hebben na te gaan op welke wijze in den steun voor werkwillige personen onder hen kan worden voorzien. De heer Duvmaer van Twist had ook dit maal het Waterschap Vollenhove niet verge ven. Hii mocht de mededeeling ontvangen, dat besloten is de ontginning verder te be vorderen Pièce de résisvance van 's ministers rede was vve merkten het reeds op hetgeen hii zeide over de steunpolitek Er is op die punt veel critiek, waaronder veel onredelijke critiek. Wie de roode pers leest, twijfelt daar geen oogenblik aan en hij kan die meening nog versterkt vinden, in dien ook kennis wordt genomen van wat op dit punt in een deel der Roomsche bladen ten besve is gegeven. Daartegenover merkte de minister op: er gebeurt alles wat in re d e 1 ij k h e i d van de Regeering kan worden verwacht. De Nederlandsche loonpolitiek Mr. Romme gaf daarna zijn principieel© visie op het groote probleem. Zij komt hierop neer. dat de diepsve moei lijkheid schuilt in de Nederlandsche loon politiek, die in den regel geen rekening houdt met het kindertal. Dat doet de steun regeling echuer wel. Ilaar werking wordt evenwel belemmerd door het „loonplafond", dat, op een gegeven punt den steun stop zet, zeer tot schade van de groote gezinnen. Niemand ontkent, dat tu6schen loon en steun zeker verband moet bliiven ontstaan. Wil men, naar 's ministers wijze van zien, hier uit de moeilijkheden komen, dan moet eerst de loonpolitiek rekening gaan houden mei' het behoefte-element. Daarna zal ook tussc.hen loon en steun de goede verhouding kunnen worden gevonden. Deze redeneering klopt. Uit dit standpunt vloeit logisch de conse- kwentie voort, dat aan een algemeenc ver hooging der sveunnormen over de geheel© lijn niet kan worden gedacht, wil men niet de bestaande onbillijkheden vérgrooten. Hiermee was meteen het vonnis gestreken over de motie-Kupers, die dat juist wèl wil. De minister bleef hier eohter niet bij staan. De door hem gewenschte toestand is er nog niet en dus is hii bedacht geweest op het leggen van een „noodverband" in den overgangstijd. Vier middelen zijn daartoe aangewend. De steunnormen volgen de loonsverhoogingen. waar noodig worden arbitraire loonbeslissin- gen uitgelokt terwijl een extra bijslag voor oudere inwonende kinderen geldt. Dit laat ste zal 1.4 millioen kosten, maar mocht deze regeling minder gunstig werken dan de mi nister veronderstelt, dan zal hij de eischen lager stellen. In de toekomst wachf. nog een vierde mid del, nl. kindertoeslag bij de werkverschaf fing, zoodra de kindergeldverzekering zal zijn tot stand gekomen. Omtrent de gelijkstelling tusschen uitge- trokkenen en dubbel-uitgetrokkenen kon de minister nog niets beloVen. Hij wil 't punt aan de in te stellen Staats commissie ter bestudeering geven. Opheffing van het verschil zonder meer zou neerkomen op een bevoordeelen van de kleine gezinnen en de hoogste loonen. Ook de uitkeeringsper- centages zullen worden bezien. Als laatste element in het noodverband be sprak d« minister zijn spaarregeling. De algemeene voedingstoestand Dankbaar mag worden geconstateerd, dat de algemeene voedingstoestand onder de werkloozen niet ongunstig is. Zelfs mevr. de VriesBrums heeft dit erkend en met de individueele gevallen ditmaal een niet zoo demagogisch spelletje gespeeld als in het verleden wel gebeurd is. De minister merkte in dit verband bij voorbaat op, dat individueele tekorten in den voedingstoestand gebleken zijn veelal gevolg fe zijn van onbekendheid met het op zoodanige wijze bereiden van het voedsel, dat het het meeste rendement afwerpt. Daar om zal ook het subsidie voor de zoo nuttige De heer A. Pijselman herdacht gisteren den dag waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad der P.T.T. terwijl hij de laatste 21 jaar belast was met het bij' post' en tele- gcaafkantoor „Binnenhof", dat zetelt in het Tweede Kamergebouw. De voor' zitter der Kameroud'minister van Schaik, kwam den jubilaris de hand drukken huishoudelijke voorlichting worden vergroot. Hier komt nog iets bij. Veel te weinig wordt gebruik gemaakt van de goedkoooe levensmiddelen, waardoor naar een berekening van e>en der vakcentra les voor een gezin per week een voordeel van f 1.65 kan worden verkregen. Met de verstrekking van vet en margarine gaat het goed. Deze zal nog worden uitge breid tot de kleine gezinnen en de „stille armen". De minister deelde op dit punt enkele frappante cijfers mede. In Rotterdam bijv. maakt 6lechts 10 a 15 pet. der gesteunden gebruik van de goedkoope levensmiddelen. Minder gunstig dan met de voeding staat het echter met kleeding, schoeisel en dek king. Reeds is de B-steun verhoogd voor gezin nen met 2 en meer kinderen. De spaarregeling De spaarregeling bedoelt nu voor een groot stuk nuttig en noodig levensonderhoud snel ler iets goeds te kunnen bereiken. Op alle arbeidersbudgetten werden posten aangetroffen voor kleeding, enz., en overal meer dan een kwartje. Welnu, wat is er dan tegen een kwartje te reserveeren, waar de Regeering dan een kwartje of meer bijlegt? Er wordt onder werkloozen ook wel voor onnoodige en schadelijke dingen gespaard. Zoo spaarden Amsterdamsche communisti sche werkloozen meer dan een kwartje per week voor een „nachtfeest in het Concert gebouw". Ook bedoelt de spaarregeling een eind te maken aan het euvel der afbetaling, dat door groote gemeenten en ook wel door so cialistische vakvereenigingen wordt bevor- werd. De terugbetalingen bedragen dan 25 cent tot een gulden per week! Men ziet wat te denken valt van de agita tie tegen het „kwartje van Romme". Het is een door en door onwaarachtige agitatie, waardoor menschen, die het toch al zoo hard hebben, zijn en worden afgehouden van wat beoogt hen en hun gezinnen te dienen en te helpen. Met armenzorg, die individueel pleegt op te treden, heeft de spaarregeling, die een al gemeen werkende regeling is, niets te ma ken. Wie in den B-steun, die na onderzoek en zuiver individueel wordt toegekend, geen bezwaren heeft, kan tegen de spaarregeling allerminst eenige bedenking hebben. Dat. de spaarregeling slagen kan, staat vast. Er zijn, deelde de minister mede, nu reeds gemeen ten, waar 100 pet. der gesteunden meedoet. Elders is het percentage lager. 'Hoe dat komt? De minister gaf de verklaring. Men heeft, zeide hij, mijn regeling een mie- greep genoemd. Ten onrechte. Wel is het echter als een misgreep te beschouwen, dat een deel van ons volk daartegen „een blanco houding" heeft aangenomen, wat nadeelige gevolgen gehad heeft. En infaam zoo be sloot de minister is het praatje, al3 zou de spaarregeling dienen om op de steunre geling te gaan bekrimpen. Met genoegen hebben we dit ernstige, kloeke woord gehoord. Het vinde in den lande weerklank en leide er, zoo mogelijk, toe dat alsnog velen tot de spaarregeling toetreden en zich niet langer door onverant woordelijke critici, maar die verder niets voor hen doen, daarvan laten weerhouden- De begrooting werd z. h. s. goedgekeurd. Over de veroordeelde motie-Kupers zal heden worden gestemd. DE „HERTOG HENDRIK" H. Ms. Pantserschip „Hertog Hendrik" onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee L. F. KI a assen is op 1 December van Ponta Delgada vertrokken. OPENING HUIZE „AVONDZON" 45 JAAR RAADSLID Jubileumstichting van het Leger des Heils Onder groote belangstelling van autoritei ten en geïnteresseerden is gistermiddag te Hilversum Huize „Avondzon", het na tionale geschenk aan het Leger des Heils, ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum, op officieele wijze geopend door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, den heer H. van Boeyen. Na het gemeenschappelijk zingen van een lied en opening met gebed door Ds A. -C. Diederiks, Ned. Herv. predikant te Hil versum, sprak de chef-secretaris, kolonel A. C. Beekhuis uit Amsterdam, een inlei dingsrede uit, waarin hij een overzicht gaf van het maatschappelijk werk van het Leger des Heils. Hierna was het woord aan den Minister die zijn blijdschap erover uitte, dat zijn ambtge noot van Sociale Zaken van oordeel was ge weest, dat deze opening ressorteerde onder Binnenlandsche Zaken. De regeering, aldus spr., stelt het op prijs te verklaren, dat de arbeid van het Leger des Heils in haar algemeenheid niet langs de taak der Overheid heengaat. De regeering ziet in deze plechtigheid een vernieuwde aan leiding om uit te spreken, dat zij het werk van het Leger des Heils met groote belang stelling volgt, dit werk waardeert en zijn be- teekenis niet onderschat. Z.Exc. achtte zich gelukkig een tehuis te mogen openen waar de avondzon zal zijn de zon der gerechtigheid en verklaarde het huis geopend met de bede, dat hier de jubel moge opklinken: Geen nood in den levensavond, want ik juich in donker en in dood omdat ik door de üefde van Jezus Christus mij Zijn eigendom weet." Na de rede van den minister zong mevr. D. Groo t-B ruyns een toepasselijk lied. Burgemeester Lambooy bracht zijn ge- lukwenéchen aan het Leger des Heils en speciaal aan de afd. Hilversum over voor het tot stand komen van dit schoone werk. Steeds is spr. getroffen geworden door het Godsver trouwen en de heilige ijver van de functiona- Achttien jaar wethouder Dat had men in 1892 ook niet gedacht, toen men in Spijkenisse een vlasser in de raad begeerde, waarbij het oog viel op een der bekende jonge vlassers aldaar, den heer P. Geldtelder, dat deze meer dan vijf- en-veertig jaar aan een stuk door lid van de raad zou blijven. Bij de gratie van de liberalen, die vóór 1892 alle 7 zetels van de raad bezetten, werd in een tusschentijdsche vacature, gevolg van het overlijden van een der vroede vaderen, de heer Geldtelder gekozen, hoewel deze be kend stond als een principieele antirevolutio- 't Was toen wel een andere tijd, vertelde de heer Geldtelder ons dezer dagen, toen we hem in verband met dit vijf-en-veertig-jarig jubileum eens bezochten, 't was toen wel een rissen van het Leger des Heils. De voorzitter van het plaatselijk jubileum comité, dr. A. Th. Planten, directeur vai den geneeskundigen dienst, somde de vele punten op, waar medici en Leger elkander ontmoeten en aanvullen zooals drankbestrij ding, reclasseering, nachtasylen, inrichtingen voor jongens en meisjes, zorg van invalieden, welke alen op sociaal-medisch gebied thuis hooren. Ook deze stichting ligt op sociaal-medisch terrein, doch wat de medicus aan bejaarde dames niet kan geven per recept dat is de liefde, waarmede het Leger des Heils haar ontvangt en omringt. Spr. eindigde zijn rede met den wensch, dat dit jubileumgeschenk waarvan de Hil- versumsche bevolking de kosten der geheele inventaris bijeen bracht een spoorslag zal zijn om in de volgende 50 jaar het zegenrijk werk van het Leger des Heils onverflauwd voort te zetten. Ten slotte sprak de commandant van het Leger des Heils in Nederland, de heer Bouwe Vlas, en zegde autoriteiten en sprekers dank voor hun belangstelling. De opening geschiedde door Minister Van Boeyen. V.l.n.r. kommandant Bouwe Vlas. dr. A. Th. Planten, kolonel A. C. Beekhuis en Minister van Boeyen. andere tijd: er werden in het geheel 92 stem men uitgebracht en thansmeer dan 1000 hoewel de gemeente toch niet veel groo'er is geworden. Thans zijn er 7 raadsleden, even veel als 1892. Van deze 92 kreeg de vlasser 48; twee tegencandidaten respectievelijk 37 en 7. Zoo deed op 26 November 1892 de heer Geldtelder zijn intrede in de Spijkenisser raad als eenige antirevolutionair met 6 libe rale raadsleden. En 't ging heel goed, zei de krasse 77-jarige ons. Och, er komt niet zooveel poli tiek naar voren in de raadsvergade ringen. Maar de oprich- ing van een Chr. school in 1906 deed wel even de partijen fel tegen over elkaar staan, en het kostte de rechtschen bijna de twee zetels die ze hadden, één a.r. en één cJi. die er sedert bijgeko men was. De heer Geldtelder had juist de meerderheid, 137. Eén stem minder en het was herstemming geworden. Het c.h. lid kon het ook bij de herstemming niet halen en verdween voor één periode uit de raad van Spijkenisse. Naast den liberalen burgemeester waren er ook steeds twee liberale wethouders geweest. De rechtsche fractie werd echter steeds ster ker. In 1915 waren er 2 a.r., 2 c.h. en 3 lib. Bij de wethoudersverkiezing werd toen de heer Geldtelder gekozen in de plaats van een liberaal, die niet in de raad terugkeerde. De andere wethouder bleef de aftredende libe- raal. Later kwamen ook 2 s.d.a*p.-ers in de raad ten koste van de liberalen. Tot 193i bleef de heer G. wethouder. In dat jaar echter verloren de a.r. één zetel en werd de raad weer linksch. Wel wilde men den heer G. als wethouder behouden, doch de tweede wethouderszetel, inmiddels door een c.h. ingenomen, dezen ontnemen en aan een liberaal geven. Daarvoor was echter de heer G. niet te vinden, met als gevolg, dat èn hij èn de cJi. als wethouder verdwenen en een lib. en een s.d.a.p.er deze zetels in namen. Het jaar 1935 bracht weer twee a.r. in de raad (dat nummer vier van de a.r. lijst ge kozen werd gaf wel eenige beroering in deze partij). Daarnaast werd gekozen 2 c.h., 2 s.d. a.p. en 1 lib. Rechtsch heeft dus de meer derheid in de raad, doch met geen stevige bodem; op rechtsch werd uitgebracht 480 en op linksch 521 stemmen. Met overleg van den eenen liberaal werden nu als wethouders ge kozen een cJi. en den heer Geldtelder. Hoewel toen reeds 75 jaar oud, meende hij niet te moeten bedanken, en althans voor deze periode, als God hem in het leven spaart deze functie nog te moeten aannemen. Als God hem de gezondheid geeft zal hij nog wel een gouden jubileum in de Spijke nisser raad meemaken. De krasse wethouder, die ook op kerkelijk en schoolgebied een geziene persoonlijkheid is in het dorp, moge dan geen vlasser meer zijn en dus zijn maatschappelijke werkzaamheden die hem in de raad brachten, hebben laten varen, als raadslid en als wethouder zal hij nog alles doen in het belang van zijn ge meente. En het nog wel enkele jaren kunnen blijven volhouden ook. Ons trof in ons gesprek met hem de zake lijke frischheid en het absolute ontbreken van alle frasen en termen. Een frissche, principieele antirevolutionair. Een zakelijk raadslid. Een ijverig wethouder. Afscheid van J. H. de Hoog als pennir -«meester Veranderingen in de bestuursformatie HET was gisteren voor den Ned. Chr. Bouwvakarbeidsbond een gewich tige dag. De Bondsraad vergaderde met het Centraal Bestuur in het gebouw voor K. en W. te Utrecht om twee belangrijke zaken af te handelen. In de eerste plaats gold dit den pen ningmeester, den heer J. H. de Hoog die heden zijn 60sten verjaardag viert en zijn functie als penningmeester heeft neergelegd in verband met het bereiken van dezen leeftijd, terwijl in de tweede plaats de agenda voor deze vergadering vermeldde de verkiezing van een nieu wen /oorzitter en secretaris. De voorzitter, de heer H. J. Terwey opende de drukbezochte vergadering op ge bruikelijke wijze en wees in zijn openings woord op het bijzonder karakter van deze bijeenkomst. Een bijzonder welkomstwoord richtte spr. tot den heer A. Stapelkamp, voorzitter voor het C.N.V. Met de bede dat Gods zegen op de besluiten van dezen dag rusten mag verklaarde de voorzitter met dit enkel woord de vergadering van den Bondsraad voor ge opend. Aan de orde kwam hierna de bestuursverkiezing. In verband met het feit dat de voorzitter de heer H. Terwey in Maart a.s. zijn functie moet neerleggen wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, werd thans aan de orde gesteld de verkiezing van een nieuwen voorzitter. In de tweede plaats moest er een bondssecretaris worden gekozen. Het Centraal Bestuur had, voor wat de eerste functie betreft, deze toegedacht aan den te- genwoordigen secretaris, den heer J. A. Schaafsma en wat de secretaris-functie betreft deze willen toewijzen aan den heer J. V e ld w ij k, thans de 2de voorzitter. Hierover werd nog eenigen tijd van ge dachten gewisseld. De heer N. Dekker richtte eerst nog eenige woorden van deelne ming namens den Bondsraad, tot den heer Terwey in verband met het overlijden van diens echtgenoote. De voorzitter betoonde zich voor deze deelname buitengewoon gevoelig en dankte met ontroering in zijn stem. Voorts wilde de heer Dekker een nadere uiteenzetting van het bestuur omtrent boven genoemde voordrachten. De voorzitter vol deed hieraan en zette uiteen dat het geheele bestuur er zoo over dacht en dat er geen tegencandidaten gesteld waren althans niet in dien zin dat het bestuur geaarzeld had. Hierna werd gestemd. Tot voorzitter werd met algemeene sternen gekozen de heer J. A. Schaafsma en tot secretaris de heer J V e 1 d w ij k. Opvolger van den penningmees ter den heer de Hoog is thans de G. M o 1L Afscheid van den penningmeester Vervolgens heeft de Bondsraad afscheid ge nomen van den heer J. H. de Hoog die nu meer dan 20 jaar leiding heeft gegeven in den Bond. De penningmeester was aanwezig met zijn echtgenoote en verdere familie. Dit meer intiem samenzijn werd geopend met het zin gen van Psalm 89 vs. 8, waarna de voorzitter nogmaals de aanwezigen welkom heette, nu ook in het bijzonder de echtgenooten van de verschillende bestuurders. De voorzitter wees erop dat dit afscheid in het centrum van de belangstelling staat en dat bij het Centraal Bestuur de drang leefde om den heer de Hoog een hartelijk afscheid te bereiden. Spr. dankte den penningmeester voor het vele dat hij gedaan heeft, herinne rende o.m. aan zijn bijzondere arbeid t.a.v. de werkloosheidsverzekering en zijn pogingen om het complex financieele belangen der leden, te vergrooten. Vanaf 17 Augustus 1908 heeft de heer de Hoog de functie van penningmeester vervuld, hij was nu 27 jaar de verantwoordelijke per soon voor de financiën en 29 jaar lid van den bond. x j Spr. memoreerde vervolgens het feit dat de heer de Hoog in 1914 meende zijn werk voor den bond te moeten neerleggen maar na enkele maanden zag hij in dat zulks onmo gelijk was en hij keerde terug. Een zware tijd heeft de heer de Hoog meegemaakt, de tijd van gebrek aan samenwerking. Maar God heeft den bond rijk gezegend en spr. was dankbaar voor de goede verstandhouding welke er altijd geweest is in het bestuur. Thans mag de penningmeester een gezonde financieele basis van den bond overdragen. Daarnaast herinnerde spr. aan de functies welke de scheidende penningmeester nog bekleed heeft als lid van het algemeene be stuur van het C. N. V., als commissaris van de drukkerij en in de bedrijfsvereenigingen. Na een persoonlijk woord van afscheid bood spr. namens den bondsraad, het dagelijks be stuur en collega's een fraai salonameublement a3De heer A. Stapelkamp voerde hierna het woord namens het C. N. V. en herinner de eraan dat reeds toen het C. N. V. nog ge ring van invloed was, de heer de Hoog zijn beste krachten aan de Chr. Vakbeweging heeft gegeven. In 1915, aldus spr. kwam de Hoog in plaats van den heer L v a n W a- geningen in het bestuur van het C. N. V. Later heeft hij deel uitgemaakt van het da- gel ijksch bestuur tesamen met de heeren K. Kruithof en H. Diemer. In de eerste jaren nam hij de administratie van „De Gids waar en in 1917 kwam de Hoog in 't algemeen bestuur van het C. N. V. Daarin heeft hij zitting gehad tot op heden. In al die jaren, zoo besloot spr., hebt gij u het vertrouwen waardig gemaakt. Gods zegen ruste op u en uw gezin ook in de veranderde staat des levens welke gij nu ingaat. Vervolgens werd den heer de Hoog een fraaie ets van Utrecht en het boekwerk „Op weg naar Sion" van Dr. Gunning, aangeboden door het personeel van het bondsbureau waarvan hij nu ruim 20 jaar de onmiddellijke chef geweest is. In zijn daarop volgend dankwoord betoog de de heer de Hoog dat hij zich bewust was van zijn „nuchtere zakelijkheid", waardoor zijn werk zich heeft gekenmerkt en ander zijds dat deze dag hem zeer zwaar viel om dat zijn leiding in den bond, heden een „1 ij a i n g" was. Het afscheid viel spr. zeer moeilijk. Na Januari 1916, aldus ging spr. voort (hier en daar een greep doende uit de rijke schat van herinneringen) had ik de heele 7.- ak er wel bij neer willen gooien. Maar God zij dank ging ik dit werk zien als zijnde een mij opgelegde taak. Vandaag zie ik over alle moeiten en bezwaren heen en blijft voor mij over de groote dank, vooral jegens God die mijn arbeid zoo gezegend heeft. Ik hoop dat de goede samenwerking welke in onze bond gevonden wordt, bestendigd zal blijven De vergadering zong tenslotte staande Ps. 121 vers 4, waarna de voorzitter deze plech tigheid met gebed sloot. Drukbezochte receptie Na een gemeenschappelijke maaltijd reci pieerde de heer de Hoog in de ontvangzaal van het gebouw voor K. en W. Het was hier een drukte van belang. Er waren bloemen, er was muziek ende zaal was tot de laatste plaats toe bezet. De meeste bij het C. N. V. aangesloten organisaties waren vertegenwoor digd, er waren afgevaardigden van de Roomsch-Katholieke en de Moderne Vakbe weging, bestuurders van vakvereenigingen uit alle deelen des lands, terwijl natuurlijk de N. C. B. wel in zeer groote getale vertegen woordigd was. Enkele sprekers hebben hier nog het woord gevoerd. De heer A. Stapelkamp deed dit nog maals namens het C. N. V., de heer V e 1 d- h u y z e n namens den Rijksdienst voor Werk- loozenverzékering, de heer van D e t h ver tolkte de gevoelens van dank voor de genoten samenwerking met den Alg. Ned. Bouwarbei- dersbond, terwijl de heer Vollaerts het woord voerde uit naam van den R.K. Bouw vakpatroonsbond. De heer D o o y e r s, sprekende namens de Moderne Schilders, zeide het eigenlijk jam mer te vinden dat menschen op 60-jarigen leeftijd gedwongen worden hun werk neer te leggen. Zij zijn nog dikwijls in de kracht van hun toewijding. Spr. denkt aan mannen als Kuyper, Colijn Wibaut en van Vliegen. Die werkten door en uit dit oogpunt beschouwd, vindt spr. het zeer moeilijk om van den heer de Hoog afscheid te nemen. Dat neemt niet weg dat spr. den scheidenden penningmeester waarmede hij zooveel jaren mocht samenwer ken, een welverdiende rustige levensavond toewenscht Achtereenvolgens hebben nog ge sproken de heeren Simons, namens de bij het C. N. V. aangesloten organisaties, v. d. Kruk (afd. Utrecht), K. Kruithof, oud voorzitter C. N. V. de Roode, lid van den Bondsraad, P. Steenblok, namens de drukkerij van den bond en den eere-voorzit- ter van den N. C. B., den heer F r y 1 i n k. Een afgevaardigde uit Friesland van de „Ziekte Onderlinge" heeft nog een prachtige ets aangeboden, terwijl de heer Dooyers na mens de Moderne Bond een fraai klokje pre senteerde. De heer de Hoog heeft in een korte en bewogen toespraak allen hartelijk dank ge bracht voor de belangstelling op dezen moei lijken dag. Er is weemoed in mijn hart, zoo zeide spr., omdat ik een stuk van mijn leven afsluit. Maar ik ga met herinneringen heen die, zoo God mij het leven spaart, niet zullen vervagen. Vermelden wij nog dat tijdens de receptie het C. N. V.-lied gezongen is en tenslotte werd aangeheven Ps. 72 11. Daarna bestond er gelegenheid den penningmeester nog een maal de hand te drukken. Een verdienstelijk strijder gaat een welverdiende rust genieten. Voor den N. C. B. een gewichtige dag! Deze foto toont den jubilcris temidden van zijn vrouw en kinderen er het bestuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5