OEKT A LIE SCHADEN Eischt Ned. Fabrikaat vanderLINDEMenVELDHUIS ASBEST I RUBBER DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 EERSTE BEAD PAG. 3 De Sint-Nicolaas verrassing bij uitnemendheid! Een geschenk voor Vic ZOON! Een geschenk, waar iedere Hollandsche jongen trotsch op is: de nieuwe Philips' rijwiellantaarn! Welk een genot als de nieuwe lantaarn zelfs bij zeer matige snelheid van den fietser zijn bijzonder krachtig licht over den weg uitstraalt. Na I-Januari ts 'n eleclrisch rood achterlicht. Verplicht. Zorgt nu voor 'a Philips' achterlicht, Voorzien van Rijks keur. Prijs, Inclusief lampje, exclusief snoer, In zwarte uitvoering 63 cents, in verchroomde uilvoering 79 cents! B'UWIEllANTAAR N Buitenland DUITSCHLANDS KOLONIËN Het was te verwachten, dat na het uiteen gaan van het Britsch-Fransche politiek con sult te Londen de openbare meening niet lang genoegen zou willen nemen met duurzame stilzwijgendheid omvrent de voor- loopige resultaten. Zoo gauw een minister een optimistische verklaring heeft afgelegd, verwacht men dat er iets „gebeuren" zal, hetwelk de wereldsituatie zal veranderen, terwijl juist een van de kenmerken van den huidigen toestand is de geweldige gecompli ceerdheid van de hangende problemen. Men kan tot geen enkele wijziging komen zonder zeer omzichtige peilingen, waaraan de ver schillende diplomaten dan ook reeds i stonds begonnen zijn. De huidige behoefte aan „nieuws" wordt' eenigszins bevredigd door een sensationeel bericht, hetwelk de „£>aily Telegraph" wist te brengen. Volgens dit blad zou Hitier aan Halifax, tijdens de besprekingen te Berchtes- gaden, hebben te kennen gegeven, dat het Duitschland niet zoozeer te doen is om her krijging van al zijn voormalige Afrikaansche koloniën, dan wel het verwerven van Togo en Kameroen, aangevuld met een deel van Belgisch Kongo en van Portugeesch Angola. Deze laatstgenoemde gebieden zouden geen Duitsche koloniën in volstrekten zin behoe ven te worden, doch invloedssferen, zulks met behulp van een nieuw te stichten man daat Dit persbericht heeft al aanstonds weder heel wat kwaad bloed gezet, en voor nieuwe onrust gezorgd. De Duitsche kranten wijzen het met verontwaardiging naar het rijk der fabelen, daar het o.a. met herhaalde uitla tingen van Hitler in flagranten strijd is. De Führer immers heeft herhaaldelijk betoogd, dat Duitschland slechts zijn oude bezit wil terug hebben, en er niet op uit is, koloniën te verwerven ten koste van andere kolo niale mogendheden. Intusschen is er ln Bel gische en Portugeesche kringen een gevoel van onbehaaglijkheid; men is er eens te meer voorloopig in geslaagd, het anti-Duit- sche wantrouwen opnieuw te doen opschie ten. Uit het verhandelde te Londen blijkt één ding wel met groote duidelijkheid. De vraag of Duitschland opnieuw in het bezit zal ko men van koloniën is van het stadium van theoretische bespiegelingen overgegaan in de phase der actieve politiek. Het vraagstuk staat thans op de actualiteiten-agenda, en zal daarvan wel niet meer verdwijnen, eer een zekere satisfactie is bereikt Een ander ding is ook zeker, nl. dat Parijs en Londen, bij al hun geneigdheid tot onderhandelen over Duitschlands wenschen, weinig toe schietelijkheid zullen toonen, zoo zij elders niet iets daarvoor in de plaats terugkrijgen. Men spreekt in dit verband van een alge meen regeling, te treffen met het Derde Rijk, waardoor Hitler-Duitschland weer ten volle in het volkerensamenleven zal worden inge schakeld De oude problemen van een west pact, van veiligheid in Oost-Europa, van beperking van bewapening en van herstel van den Volkenbond vormen als het ware een tegenwicht, dat naar boven wordt-getild, zoodra Berlijn zijn koloniale interessen wenscht te behartigen. Het kan nog zeer lang duren eer uit deze uitweging van inter nationale belangen een nieuw Europeegch evenwicht zal worden geboren. LUDENDORFFS TOESTAND De behandelende geneesheer van gene raal Ludendorff, prof. Kielleutzer, heeft het volgende bulletin uitgegeven: „De toestand van Ludendorff is on gewijzigd en blijft dus onveranderd ern stig". „HET KANON SPREEKT KRACHTIGER DAN GENEVE" Italiaansche voldoening over het Brusselsche éch^c In de „Popoio d'Italia" wordt een arti kel gepubliceerd, vermoedelijk afkom stig van Mussolini, waarin op schampere wijze commentaar geleverd wordt op de resultaten van de conferentie van Brus sel en op het mislukken van de gemeen schappelijke actie. „De collectieve actie heeft te Brusse'. een volkomen mislukking geboekt, wel ke bijna den omvang van ee-n fiasco aanneemt. Wij zouden huichelaars zijn, wanneer wij niet zeiden, dat bij ons, die geen waarde hechten aan de „beetneme- rijen" van den Volkenbond, dit een groo te voldoening heeft gewekt". Vervolgens wijst de schrijver van het» ar tikel erop, dat men v^*el verwachtte van n^t ingrijpen van de Vereenigde Staten en hij stelt vast, dat Norman Davis met stille trum verdwenen. „De eerste „interventie" van de Vereen. Staten in een Europeesche conferentie had dus een ongelukkig slot". De beste oplossing zou schrijver het vin den, wanneer de geheele zaak stilzwijgend zou worden „begraven", zooals dat in tiet Geneefsch jargon heet. Schrijver is van mee ning, dat tegen Japan, dat onkwetsbaar is. niets gedaan wordt. Economische maatrege len zouden zich ook keeren tegen hen. die ze toepassen. Het artikel wordt v as loten met de volgen de woorden: „Aangezien de collectieve actie ls mislukt, blijft China niets anders over dan aan Japan zijn vredesvoorwaarden te vragen. Het is niet onmogelijk, dat deze voorwaarden niet hard zullen zijn, ais men wel zou den ken". De schrijver merkt nog op, dat het denkbeeld, dat men den drang welke in een volk leeft, zou kunnen onderdruk ken, belachelijk ls. Het is niet prettig voor de humanitaire oude jongejuffrou wen, doch iedereen weet dat in het ver volg het kanon, dat in het verre Oosten buldert, krachtiger te hooren zal zijn dan de huidige en toekomstige dagorders van Genève, of elders. De Spaansche vrijwilligers- kwestie Ook de Barcelona-regeering heeft zich thans bereid verklaard, mede te werken aan de evacuatie van de Spaansche vrij willigers. Het voorstel, om een commissie naar Spanje te zenden wordt aangenomen, maar er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat deze uit absoluut neutrale persoonlijkheden moet bestaan. Verder worden in de antwoord-nota eenlge kwesties aangeduid, ten aanzien waarvan nog geen eenstemmigheid verkregen is. O.a. wordt opheldering gevraagd over het verschil in het origineel plan van Groot- Brittannië en het ontwerp, door de non interventie-commissie aan Barcelona over handigd. De antwoord-nota accepteert de voorstellen, teneinde de controle te verster ken op voorwaarde, dat een definitieve overeenkomst worde bereikt .inzake de te rugtrekking der vrijwilligers. Het recht van oorlogvoerende maakt eveneens een punt van opmerkingen uit, daar de controle, zoo wordt verklaard, klaarblijkelijk niet bij Barcelona maar bij andere machten bui ten Spanje berust Amerika's „neutraliteit" Een beschamende situatie De „New-York Times" publiceert een hoofdartikel, waarin het blad het stand punt verdeaigt van de kringen, die het niet zijn met de afzijdigheid der Vereen. Staten in kwesties betreffende de interna tionale conflicten. Het blad spreekt de opvatting uit, dat men zich in een beschamende situatie be vindt, aangezien iedere buitenlander weet, dat Amerika, zoolang het niet zelf aange- allen wordt, niets wil ondernemen tot be houd van den wereldvrede. Dit artikel, aldus het blad, beteekent wel iswaar geen aansporing om naar de wa pens te grijpen, maar Amerika kan op eco nomisch gebied „verdragsmisdadigers" te genhouden. Het artikel heeft in kringen te Washing ton sterk de aandacht getrokken. Staats secretaris Huil heeft in een persconferen tie verklaard, dat hij het artikel „zeer in teressant" achtte. Het is een teeken, dat Amerika zich eindelijk bezig houat met de fundamenteele vredesproblemen. In politieke kringen leidt men uit de verklaringen van Huil af, dat hij den aan val op de zeer machtige groepen toejuicht, welke hem en Roosevelt op het gebied der buitenlandsche politiek tot volkomen onmacht willen dwingen. HET VRAAGSTUK DER VLAAMSCHE ACADEMIËN Dr. J. G o o s s e v a e r t s, secretaris van de Vlaamsche wetenschappelijke congressen en van de vereeniging voor wetenschap, heeft te Mechelen in een rede uiteengezet, wat de eischen der Vlamingen zijn ten aanzien van de academiën. De Vlamingen verlangen een spoedige oplossing. In de Vlaamsche academiën moe ten mannen van wetenschap zitting heb ben, die niet „vaderlandsliefde" koesteren voor vreemden, doch de belangen van hun eigen volk behartigen. De politiek en ook de taalkwestie dient uit de academiën geweerd te worden. Tenslotte vragen de Vlamingen geld om jonge geleerden te kunnen steunen. De oplossing, iie minister Hoste. Dr. No 1 f en senator Aug. Vermeilen aan het vraagstuk willen geven (splitsing der bestaande Fransche academiën) achtte dr. Goossevaerts onaanvaardbaar. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „F I D U C I A" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 Brand-, Glas-, Ongevallenverz enz Een Duitsche bemiddelingspoging? Snelle Japansche opmarsch naar Nanking De stad heeft zich extra versterkt UIT g-woonlijk wei-ingelichte bron wordt vernomen, dat de Duitsohe ambassa deur in China, Dr. Oscar Trautmann, een audiëntie zou hobben aangevraagd Dij Tsjang Kai Sjek en Hankau reeds zou hebben verlaten op weg naar Nanking, ten einde aldaar den generalissimus te ontmoe ten. In Chineesche kringen gelooft men, dat hij belast is de Chineesche regeering Duitsch lands bemiddeling aan tc bieden en mis schien wel pressie uit te oefenen, opdat men een spoedig einde make aan het conflict. Men gelooft verder, dat Berlijn in volledige overeenstemming met Rome handelt. De opmarsch naar Nanking De Japanners melden snelle vorderingen op beide vleugels van het tegen Nanking gerichte aanvalsfront. Hun strijdkrachten schijnen de belangrijke stad Tsjang-Tsjou reeds te zijn gepasseerd en het volgende be langrijke station aan de ShanghaiNan- king-lijn, Loe-Kia-Poe, alsmede een aantal plaatsen in de buurt daarvan, o.a, Se-Tien- Poe, Hwa-Koe-Tang, Tsi-Poe-Tsjen en Ling- Kau-Tsjen, te hebben veroverd. In den Zuidelijken frontsector zouden zij ten Westen van het Taimeer den weg Hang- Tsjou-Nanking hebben bereikt. De verbin ding van Nanking met Zuid-China wordt hierdoor rechtstreeks bedreigd. Inmiddels worden in de hoofdstad de toe bereidselen tot afweer van het Japansche offensief met koortsaohtigen ijver voortge zet. Men verwacht, dat binnen een week of wellicht reeds eerder voor de poorten van Nanking een verbitterde strijd zal ontbran- dne, die in omvang en hevigheid alle totdus- ver verrichte gevechtshandelingen zal over treffen. Om den Chineeschen troepen uitmuntende verdedigingsstellingen te verschaffen, wor den in de buitenwijken en in de omgeving van Nanking een groot loopgravennet, tal van tankvallen en omvangrijke fortificatie- werken aangelegd, voorzien van prikkel draadversperringen en mitrailleurnestcn Maarschalk Tsjang Kai Sjek leidt persoon lijk deze werkzaamheden. In de hoofdstad zijn dezer dagen weer nieuwe troepenversterkingen gearriveerd, zoodat de indruk versterkt wordt, dat de Chineesche legerleiding vastbesloten ts, Nanking slechts ten koste van groote offers prijs te geven. Ook het Chiheesche luchtwapen in Nan king is opnieuw versterkt. Woensdagnamid dag verschenen boven de hoofdstad 21 Chi neesche jachtvliegtuigen en bommenwerpers. die gedurende een half uur luchtmanoeuvres uitvoerden. Tien Japansche vliegtuigen, die op dat oogenblik Nanking naderden, zouden door de Chineesche toestellen op de vlucht zijn gedreven. Op <5 mijl van de hoofdstad In een nieuw offensief tegen Nanking en Woe-Hoe heeft een Japansche colonne, naar gemeld wordt, Tang-Jang, op 45 mijl van Nanking, bereikt, terwijl een andere colon ne vasten voet heeft gekregen in Li-Jang, op 3b mijl van Woe-Hoe. De opmarsch der Japanners heeft zich thans ontwikkeld tot een ware race tussehen de strijdkrachten welke oprukken naar Nan king en die welke opmarcheeren naar Woe- Hoe. De Chineezen hebben de bruggen opgebla zen en onder de groote verkeerswegen mij nen gelegd, om den opmarsch van de Ja panners te belemmeren. Strubbeling om Hongkong De Japansche consul-generaal te Hong kong heeft aan de autoriteiten aldaar de waarschuwing doen toekomen, dat een ver der dulden van de anti-Japansche activiteit der Chineesche regeeringsleiders in Hong kong eventueel tengevolge zou kunnen heb ben, dat Hongkong meegesleurd zou worden m den stroom van het Chineesch-Japansche geschil. De consul-generaal bracht voor het over handigen van deze waarschuwing een bezoek aan het bureau van het Hongkongsche be stuur, waar hij de aandacht der Britsche autoriteiten erop vestigde, dat een aantal Chineesche regeeringsleiders kortelings naar Hongkong zijn gekomen en weer vandaar zijn vertrokken in verband met politieke bedrijvigheid tegen Japan. De consul-gene raal drong aan op volledige onderdrukking van deze bedrijvigheid. De Japansche verlieslijst Het Japansche keizerlijke hoofdkwartier heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de Japansche lucht strijdkrachten sedert het uitbreken van het Chineesch-Japansche conflict 417 Chinee sche vliegtuigen hebben vernield. Onder deze toestellen bevonden zich 199 bommen werpers, die tijdens luchtgevechten neerge schoten zijn en 218, die op den grond wer den vernietigd. De Japansche luchtstrijdkrachten verloren 60 toestellen. Tot 1 December zijn 835 marine-officieren en matrozen tijdens gevechten gedood. Hier van waren 120 officier. Honderdtwintig Japansche soldaten en of ficieren zijn gedood langs den spoorweg van Tsjeng-Tai, van den Niang-Tsepas tot Tai- Juan, van midden October tot begin Novem ber, terwijl de Chineesche troepen naar schatting 52.000 man verloren, van wie 21.500 dood op het terrein zijn achtergelaten. In het geheel zijn door de Japanners 300 Chi neesche soldaten gevangen genomen en ont wapend. Duitschland wacht op zijn koloniën Het zal geen nieuw initiatief nemen De „Berliner Boersenzeitung" wijdt een beschouwing aan een artikel van de „Daily Telegraph" waarin dit blad meldt, dat de Fransche ministers Maandag de besprekin gen te Londen verlaten hebben met de overtuiging, dat Duitschland zijn oogen meer richt op den Belgischen Congo en op Portugeesch Angola, dan op de gebieden, die thans onder Zuid-Afrikaansch of En- gelsch mandaat staan. Natuurlijk moet de opvatting gesugge reerd worden, aldus de „Boersenzeitung", dat deze Fransche indrukken tot stand zijn gekomen op grond van het rapport van lord Halifax over zijn bezoek aan Duitschland. Het doel is Duitschland bij de andere landen verdacht te maken en het te be tichten van begeerten naar vreemde bezit tingen Dat met deze berichten bewust Iets SITTERS 6 %KAR ROTTERDAM: Nieuwe Binnenweg 160. Tele 37033. Jonkerfransatraat 33. DEN HAAG mbusstraat 2. hoek Suezkade, HAARLEM onwaars tot uitdrukking is gebracht, ligt voor de hand. Want niemand kan van de „Daily Telegraph" verwachten, dat het de verklaringen van Hi tl er op 30 Januari jl. niet heeft gekend, waarin uitdrukkelijk gezegd is: „Duitschland heeft geen kolo niale aanspraken jegens landen, die het geen koloniën ontnomen hebben". In gezaghebbende Berlijnsche kringen verklaart men, dat Duitschland naar aan leiding van de te Londen gevoerde Fransch Britsche besprekingen geen nieuw initiatief zal nemen; Frankrijk en Engeland dienen zulks te doen. Duitschland is bereid „eenigen" tijd te wachten tot deze kwestie meer in bijzon derheden wordt besproken. De bewering, dat Duitschland het denk beeld zou hebben geopperd van een terug gave van Kameroen en Togo en van het in stellen van een „soort Duitsch mandaat over den Belgischen Congo en Angola" heeft m Duitsche politieke kringen groote ontstemming gewekt. Men betoogt, dat Duitschland slechts d° koloniën eischt, die het als zijn eigendom beschouwt en die het „door het dictaat zijn ontnomen". MISLUKTE AANSLAG OP BLUM7 Volgens de „Paris Soir" werd gister on een der Parijsche postkantoren de aan dacht getrokken door een enveloppe, din aan minister Blum was geadresseerd en m hard voorwerp scheen te bevatten De onmiddellijk gewaarschuwde politie opende de zonderlinge enveloppe, waarhij bleek, dat de inhoud bestond uit een ge broken buisje, dat een zwart poeder be vatte. De inhoud zal nader worden onderzocht. Oostenrijksch minister te Londen De Oostenrijksche minister van finan ciën Neumayer heeft dezer dagen een bezoek aan Engeland gebracht alwaar hij diverse besprekingen heeft gevoerd. Aan den vooravond van zijn thuisreis verklaarde hij tegenover de Britsche pers: „Mijn reis naar Londen heeft ten doel gehad mij in staat te stellen persoonlijk kennis te maken met de voornaamste persoonlijkheden van de Brit sche regeering en de city. Ik ben uiterst dankbaar voor de wijze, waarop ik ben ontvangen. Oostenrijk is er in geslaagd te bewijzen, dat het levensvat baar is en dat het door Engeland verleende vertrouwen gerechtvaardigd was. Wij vertrouwen, dat Engeland zal voort gaan Oostenrijk vertrouwen en goeden wil te betoonen". „beschaving" „DE VRIJHEID VERNIETIGD, DE GERECHTIGHEID VERMOMD' Minister Hoare ov In een redevoering aan de universiteit van Reading heeft sir Samuel Hoare ten aanzien van de tegenstellingen, die zich tegenwoordig voordoen, het volgende ver klaard: „Voor zoover wij ons kunnen herinneren heeft het brute geweld nog nooit zulk een belangrijke rol gespeld iij thans. Zoudei. onze ouders, die opgevoed zijn in liberale en ruimer begrippen van menschelijkheid, het geloofd hebben, wanneer hun verteld was. dat wij in het jaar 1937 genoodzaakt zouden zijn bij wiize van zelfverdediging gasmaskers te maken? De vrijheid is op verschillende plaatsen vernietigd, de gerechtigheid vermomd ter wijl de onverdraagzaamheid een deugd ge noemd wordt. Daarentegen bestaat er, ondanks de te genstellingen een groote en groeiende groep idealisten. Ondanks 's werelds ruwheden, misschien juist tengevolge daarvan, denkt jong en oud meer dan ooit over een volle diger en vrijer leven, waarin de burger plichten weer universeel aanvaard zouden zijn". DE RUSSISCHE POOL- OVERWINTERAARS IN GEVAAR Hun ijsschots is gebarsten Volgens een bericht uit Moskou verkeert de uit drie man bestaande Russische Pool expeditie, die zich, zooals men weet, met tent en toebehooren op een groote ijsschots bevindt, in groot gevaar. Na een gekraak, dat 24 uur geduurd heeft, is de ijsschots namelijk gebarsten. Do ondoordringbare duisternis van den maan den lang durenden Poolnacht maakt hot onmogelijk, den omvang der catastrofe vast te stellen. Men gelooft echter, dat de ijs schots, onder den druk van de aangren de massa's pakijs, eenvoudig werd stukge- perst. De kleine expeditie staat nog ln radio communicatie met de buitenwereld, maar het is nog niet bekend geworden, of de lis- schots reeds in kleinere stukken; gebarsten is en op welk stuk de Poolvorschers zich bevinden. NOORD HOLLANDSCHE BRANDWAARBORG MIJ. van 1816 GEVESTIGD TEOU 'KARSPEL Flinke menschen stellen wij gaarne aan als VERTEGENWOORDIGER STOJADINOWITSJ NAAR ROME De Joego-Slavische minister-president i minister van buitenlandsche zaken, Sto- j a d i n o w i t. s je zal 5 dezer voor een of ficieel bezoek te Rome aankomen, om tegenbezoek te brengen voor de reis van Ciano naar Belgrado. De Italiaansche regeering heeft Villa Madama, waar ook Goering heeft gelo geerd, te zijner beschikking gesteld. Het gerucht gaat, dat Stojadinowitsj wil trachten Zuid-Slavië te laten toetreden to de protocollen van Rome, welke zijn ender teekend door Italië, Oostenrijk en Hongarije OVERSTROOMINGEN OP JAMAICA Volgens een door het Britsche ministerie van koloniën ontvangen telegram zijn 53 personen gedood of verdwenen tijdens over stroomingen, welke een groot gedeelte van het eiland Jamaica hebben verwoest. De schade zou meer dan 50.000 pond sterling bedragen. Meer dan 3000 personen zouden op het oogenblik dakloos zijn. KORT NIEUWS De Italiaansche bladen berichten, dat te Bologna een maatschappij is opgericht, welke zich ten doel stelt tomatenschillen te gebruiken voor het vervaardiggen van syn thetische rubber. Een postvliegtuig van de lijn Stock- holm—Helsinki heeft een noodlanding ge maakt op een bevroren meer bij Stockholm. De beide inzittenden, bestuurder en radio telegrafist zijn verdronken. Te Belgrado ontkent men, dat Joego slavië de Franco-regeering zou hebben er kend. Er zijn op het oogenblik onderhande lingen gaande over het aanstellen van eer Joego-Slavischen handelsagent in het na tionalistische Spanje, doch deze onderhan delingen zijn nog niet voltooid. UIT HET SOCIALE LEVEN De toestand in het bakkersbedrijf Werkgevers bereid de contractueels loonen uit te betalen De gecombineerde besturen der Gezellen- organisaties in het Bakkersbedrijf te Am- sterdam hebben mededeeling ontvangen dat de Werkgeversorganisatie de Vereen. De Voorzorg, de R. K. Patroonsvereenigim; St Clemens en de Vereeniging van Israëli tische Patroons, zich schriftelijk bereid hebben verklaard de loonen. zooals deze contractueel in 1936 waren bepaald, te zul len uitbetalen. De besturen der Samenwerkende Gezel lenorganisaties houden voortdurend be ra ads lagingen om toe te zien, dat de loo nen onverkort betaald zullen worden. Het ligt in de bedoeling met de patroons, die zach niet aan de gemaakte afspraak hou den, dan wel zich niet schriftelijk verbon den hebben, onderhandelingen te voeren en bij weigering tegen hen op te treden. Najaarsvergadering P.C.B. De Najaarsvergadering van de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel zal gehouden worden op Woensdag 15 December as. in gebouw Chr. Soc. Belangen, Kr. Nieu- wegracht 39, Utrecht. Aanvang 10.30 uur. De agenda vermeldt o.m.: inleiding door Dr. Ph. Idenburg, Referendaris aan het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag, onderwerp: „Bevolking en welvaart". Dr. Idenburg stelt zich voor de invloed te behandelen, welke van de verandering in de grootte en de opbouw der bevolking voor het economische leven te wachten is. (Deze in leiding zal precies 13.30 uur aanvangen). Het loon niet publiceeren Fascisten en nationaal-socialisten geven voor, de belangen der arbeiders te behartigen en te ziullen behartigen indien zij aai macht komen. Wat daarvan in de practijk wordt, leert een brief, die de „Haagsche Post" ontleent aan de „Tonindustrie-Zei- tung". In Pommeren kreeg de bedrijfsleider van een bouwwerk voor eenige maanden van a P.ijkscontroleur van de Arbeid ii zijn district het volgende schrijven: U hebt in de .courant van 16 Augustus 1937 arbeiders tegen een uurloon van mark en tiniimerlieden tegen een uurloon van 1 mark gevraagd. Ik acht het zeer ongewp soht, dat in advertenties ge gevens worden verstrekt over de hoogte van loonen. Door dergelijke adverten- tentie wordt zoowel de arbeidsvrede als de geregelde toestand van de arbeids markt („der geordnete Arbeidseinsatz") ii gevaar gebracht. Bovendien moet dat deel der arbeiders, dat met lagere loonen genoegen moet nemen, door een gewel dige - opwinding worden aangegrepen. Aan de andere kant bestaat het ge vaar, dat door dergelijke advertenties de uitvoering van hoogst belangrijke open bare bouwwerken, die dikwijls tegen het laagste tariefloon moeten worden onder nomen, in gevaar wordt gebracht, door dat de arbeiders vertrekken naar bouw werken, waar hun een hooger loon wordt toegezegd. Ik verzoek u daarom, u in het vervolg van het plaatsen van dergelijke advertenties te onthouden". Zou dat enkel een „verzoek" zijn? Schaken AFGEBROKEN PARTIJ REMISE Na tien zetten De 23ste pal Aljechln. w ken, werd gist Bjj het ^afbreKen stond de partjj 1 Wit: Dr M. Euwe: Kfl, Tb5, ploni lat dr Aljechin zou trachten, den Koning naar ie andere züde van het bord te brengen, ten :inde den voorultstnwcnden voorpost op b3 bü iet vervullen van zffti verantwoordelijke taak er züde te staan. Doch tot dit doel zou Züne .lajestelt de trouwe lUfwacht op den Kontngs- 'leugel aan een wissen dood op het slagveld noeten prüsgeven en indien hü al bereid zou ;ün, In dit opzicht geen scrupules te doen relden, zouden wlfs stügonde remisekansen, vel ke er het gevolg van zün. hem wel tot ndere gedachten brengen. Ergo bepnalt Dr Aljechln zich tot een andere methode, waar- ede het materiaal weliswaar wordt vereen- DUdigd. doch zwart de beschikking krijgt ver twee vrijpionnen, ln plaats yan een. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenooten en U zelve GEMENGD VOEDER VARKENS. MELKVEE EN PLUIMVEE DCDTEI c'oliefabrieken DCIXICLO AMSTERDAM N.V. BAARLOSCHE IJZER IN METAALGIETERIJ Baarlo Telef. 205 Baarlo Ma: sagie Machinegietwerk Hoog vuurvast gietwerk Mangaangelegeerdgletwerk Ook bewerk» Concurreerende prijzen, korte levertijd EEN „PELGRIM" ALLESBRANDER N V Fabriek Handel,r „PELGRIM" GAANDEREN (Gem. Doetinchem) BARNEVELD Melkproductenfabriek „DE EENDRACHT' te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA Levert alle MELKPRODUCTEN, met goud bekroond, uiterst CONCURREEREND SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. voor GRONDVERF N.V. v.h.0.MATAK FONTEIN harlingen.tel.22s N.V. DORDRECHÏSCHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 DEN HAAG J. Koster Hzn. Scheepswerf „Gideon' Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan benf U zeker met een KOSTER-COASTER n.v. Papierfabriek „MAASMOND" raamsdonksveer Houtvrije- Houthoudende schrijf, en Druk papieren en Pergamyn verkrijgbaar b. d. Groothandel AMSTERDAM-ROTTERDAM •GRONINGEN VOORALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN H. LANG ZOON - ULFT (Gld.) rietmeubelfabriek „industria" Opgericht 1875 TeL 213. Rietmeubelen voor serre's, terrassen, schepen. zie kenhuizen. sanatoria, etc» Levering door den handel Td3—f3 f6—f5 Kg6—f7 f5—f4 ledoelde denkbeeld: zwart den tegenstander door zag in te boezemen, doch logeljjkheid af. 45 Th6Xh5 46 Th 5b5 47 Kei—d2 48 Kd2e3 49 Ke3—f4 60 Kf4—e3 •tUen; E u v tUen. 11 remise. De volgende partü wordt heden: Rotterdam ln do Doelezaal gespeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2