lliraiue jCriitsdjc daumnt AvanG s Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Justitiebegrooting afgehandeld Schaatslaarzen I Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zond?f>*¥H 7" ,''reau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937 18e Jaargang Sitöertentieprijjen: Van I tot 3 regels1.17V» Elke regel meer 0327» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2J0 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 1 bureao wordt berekend0.10 No. 6251 I ST. NICOLAAS EN ZONDAGSRUST Het is wel zeer te betreuren, dat de voudige en voor de hand liggende beslissing van den roomsch-kath. minister Steenberglhe zelfs in een deel van zijn eigen pers geen volle instemming vindt. Onderscheiden roomsch-kath. bladen zijn blijkbaar bang, dat de Minister al te veel naar het puritanisme van de .steile gereformeerden" zal over- hellen. j Het scherpst is, als gewoonlijk (zooals andere rooipsch-katholieke bladen opmerken) Ons Noorden, die het groote gevaar vreest, „dat door een dergelijke extreme op vatting oppositie wordt gekweekt tegen een wet, die in zich goed is, maar die ook, als 1 alle wetten, soepel moet worden toegepast." Ook de Residentiebode toont zich niet bijzonder ingenomen met de ministeri- eele afwijzing van het verzoek om dispensatie in de Zondagsrust op Sinterklaasavond. Het blad ziet groote bezwaren in verschuiving naar een andere dag, want „het publiek is eenmaal zoozeer gewend aan de vijfde De cember, dat het onmogelijk is, het feest unaniem op een andere dag te laten houden, De gewoonte van het publiek schijnt dus voor het blad van meer beteekenis te zijn dan de duidelijke wet van God en ook ern stiger dan de eiseh van sociale gerechtigheid voor bakkerij- en winkelpersoneel. Intusschen blijkt men zich in eenige Bra- bantsche gemeenten weinig van de ministe- rieele beslissing aan te trekken. Het Dag blad van Noord-Brabant deelt althans mee, „dat in verschillende gemeenten, zooals ook Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom, door de plaatselijke overheid toch belangrijke ver koopverruimingen op den bewusten Zondag worden toegestaan." De redactie is het ook niet met ons eens, dat zulks in strijd is met de wet, omdat in 1935 de Kroon een desbetreffende Amster- damsche verordening heeft goedgekeurd, j waardoor het precedent was geschapen dal thans in verschillende plaatsen wordt ge- volgd." IWe zullen deze wetskwestie nu maar even laten rusten en slechts ons leedwezen over deze persstemmen uitspreken, met de betui ging, dat de R.K. Volkskrant de zaak veel eenvoudiger erf veel juister ziet. Dit blad I agt n.l.: „Moet nu de Zondag per se de f mriienste en het heil brengen? I Is het noodzakelijk de anti-revolutionairen en den minister hard te vallen en om de stille Zondag op 5 December het zuiver christelijk beginsel tot iets afschrikwekkends te ver klaren?" En voegt er de eerlijke opmerking aan toe: „In gemoede: wij katholieken zouden in het algemeen de Zondagsrust noodzakelijk 1 element voor Zondagsheiliging iets nauw gezetter kunnen betrachten zonder in het uiterste van te vergedreven puritanisme te 1 vervallen." Zeer juist is de onderscheiding tusschen Zondagsrust en Zondagsheiliging: wie de laatste wil dient ook de eerste te bevorderen, Overzicht Tweede Kamer Echtscheidingsgronden worden niet uitgebreid Leekenrechtspraak in het geding Gistermiddag heeft de Kamer de Justitie begrooting aangenomen. Zulks was te ver wachten, evenals te verwachten was. dat op niet alle punten overeenstemming zou wor- oen bereikt Dit geldt met name het vraagstuk van de echtscheidingen. Welke twee kwesties hier bij voornamelijk in het geding komen, heb ben we gister reeds in ons overzicht uiteen gezet. Thans willen we daaraan nog slechts het volgende toevoegen. Terecht constateerde de minister, dat de bestrijders van zijn opvat ting, volgens welke uitbreiding van de gron- c.en tot echtscheiding niet gewenscht is, hun betoog blijkbaar niet op principieele be schouwingen hebben gefundeerd, zoodat zt niet verder kwamen dan tot een lyrische re de op het gelukkig huwelijk. Dèt huwe lijk was echter juist niet in het geding. De soheidingslijn van beginsel lijt in de vraag opgesloten, of het huwelijk slechts een contract is, óf dat ook hier naar Goddelijk bestel moet worden gezocht, en in aanslui ting daarop: of men zelf kan regelen, óf cat men Goddelijke ordinantiën erkent. Laat men hoogere normen schieten, dan blijft al leen over een subjectieve opvatting over fat soen en betamelijkheid. Niet zonder klem van redenen heeft de Minister betoogd, óat allen deze zienswijze kunnen deelen, óók zij, die in het huwelijk slechts zien een zaak van maatschappelijk belang. Van beteekenis was voorts de opmerking van t.en Minister, dat het verstek-laten-gaan door partijen kan worden gewild, omdat zij de daad van het overspel niet willen beken nen of bekend willen zien, ondanks het feit, dat deze daad werkelijk is begaan. Met sub jectieve gevoelens dienaangaanae heeft de rechter rekening te houden, omdat indivi- dueele helangen van persoonlijke waarde in het spel kunnen zijn. Bij wettelijke voorzie ning in deze materie zal de regeering zeker ook met dezen factor hebben rekening houden Bij de bespreking van de vreemdelingen in ons land en oe invloeden, welke van bui tenaf op ons land kunnen worden uitge oefend, heeft de Minister de juiste opmer king gemaakt, dat hier één regel diende te worden gevolgd. Eenzijdige waakzaamheid is vooral ten deze onverantwoord. Niet ver onachtzaamd mag worden elke Duitsche po litieke beïnvloeding, doch daarbij dient het dienaangaande opmerkte, bleek duidelijk, dat de regeering hier voldoende op haar qui-vive is. Ten aanzien van deze kwestie maakte de Minister, blijkbaar meermalen met instem ming, melding van het betoog van den heer Van der Goes van Naters. Het kan dan ook niet worden ontkend, dat deze afgevaardig de door zijn bescheiden, maar beslist optre den dadelijk de juiste snaar heeft aange roerd. De socialistische partij deze e«i mag haar niet worden ontzegd ls er op uit, haar fractie, indien maar eeni gelijk, te voorzien van niet al te oude krachten met een scherp verstand helder inzicht. De waarde van het parlement kan er slechts door stijgen. Van de vele losse punten, die aan de orde kiyamen, vermelden we thans alleen, dat de Minister een tegenstander is van „leeken rechtspraak". Het gaat hier over de vraag of een bindend oordeel van partijen, zooals dat b.v. wordt aangetroffen in de bedrijf» rechtspraak, gelijk is te stellen met ..gewone- rechtspraak, in welk geval deze rechtspraak zou veroordeeld zijn door de Grondwet. Hier verder op in te gaan zou ons te ver voeren, doch we willen er alleen op wijzen, dat, in dien de Minister zich het juridisch verschil realiseert, dat bestaat tusschen arbitrage en bindend advies, de bedrijfsrechtspraak, die in bepaalde bodrijven tot grooten bloei k komen, niet onder zijn veroordeeling vai leeken-rechtspraak behoeft te vallen. De terie behoort overigens meer thuis bij den Minister van Sociale Zaken, wiens voorgan ger intusschen bovengenoemd onderscheid niet steeds duidelijk voor oogen bleek staan, Wijziging van de ontwerp- Crisis-Invoerwet Instelling van commissies van deskundigen Na mondeling overleg van de vaste com missie der Tweede Kamer inzake handels politieke aangelegenheden met den minis ter heeft laatstgenoemde de considerans van het wetsontwerp tot wijziging van de crisis- invoerwet gewijzigd in dier voege, dat daar in tot uitdrukking wordt gebracht, dat de gevraagde volmachten tot het nemen van tijdelijke maatregelen gevorderd worden wegens- het voortbestaan van de bijzondere omstandigheden op economisch en handels politiek gebied, welker bestaan aanleiding gaf tot de wijziging in 1933 van de crisis invoerwet 1931. Ten einde voorts te doen uitkomen, dat het niet in het voornemen van de regeering ligt, bij het gebruik maken van de gevraag de volmachten ten principale af te wijken van de criteria, welke in het algemeen reeds bij de toepassing van de crisisin wet, zooals deze sedert de wijziging 1933 luidt, worden gevolgd, verklaarde de minister zich tevens bereid over te nemen de suggestie van de commissie om het be grip „overmatige invoer" in de considerans weder op te nemen. Daarnaast wordt echter in de considerans tot uitdrukking gebracht, dat de gevraagde bevoegdheden eveneens ter verdediging en bevordering van den export ter beschik king zullen worden gestelcL Voorts heeft de minister zich bereid verklaard, de instelling te bevorderen van commissies van deskundigen, die icin over bezwaarschriften inzake de weigering door het crisisinvoerbureau van bijzondere toewijzingen van advies zullen dienen. GEMEENTE VERANDERT VAN NAAM Wegens liet ongerief, veroorzaakt door verwarring van den naam dier gemeente met Koudekerke (Zeeland) heeft de ge meenteraad van Koudekerk (Z.-H.) be sloten den naam van deze laatste plaats met ingang van 1 Januari a s. te wijzigen in Koudekerk aan den Rijn. Het spoorwegcrediet aan Frankrijk Vragen van den heer Pollema Het Eerste Kamerlid, de heer Pollema, hééft een achttal vragen gesteld aan den Minister van Financiën naar aanleiding van het bericht, dat de heeren Mendelssohn en Co. te Amsterdam en de Ned. Handel Mij. een crediet van 150 millioen zullen ver strekken aan de zeven groote Fransche Spoorwegmijen voor den duur van een jaar, Gevraagd wordt o.m. welke waarborgen Frankrijk heeft gegeven voor de zekerheids- stelling der eventueele terugbetaling der ver leende credieten, en welk Nederlandsch be lang bij deze credietverleening is gebaat. Onze Handelscommissie naar Zuid-Amerika Concept-overeenkomsten nog ln studie Toen onze handelsmissie in Zuid-Amerika vertoefde, werd met de Argentijnsche auto riteiten een concept-overeenkomst gesloten. De Nederlandsche Regeering, aldus deelt de Minister mede in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van Buitenlandsche Zaken, heoft dit concept tn studie genomen, waarbij meer in het bü zonder aan het departement van Economi sche Zaken een onderwerp van overweging uitmaakt de vraag, of het aan Argentinië in deze overeenkomst toegedachte contingent vleesch kan worden toegestaan in verband niet de vleesehpositie hier te lande. Een de finitieve beslissing kan binnenkort worden tegemoet gezien. Voorts is eveneens een concept-immigra- tie-overeonkomst gesloten. Dit concept maakt thans nog een onderwerp van over weging uit aan het departement van Social. Zaken. Fotografeerverbod in Staphorst Men zal zich herinneren, dat deze zomer een bericht in de pers circuleerde over een paar dames die op Zondag te Staphorst bij het uitgaan van de kerk wilden fotogra- feeren en daarin door enkele Staphorsten werden verhinderd. Uit wat wij diaarna heb ben vermeld is duidelijk gebleken, dat do^r toeristen vooral in de zomer op de Zondag veel last aan de vreedzame bewoners wordt veroorzaakt. Thans heeft de raad van Staphorst be sloten de politie-verordening aan te vul len met de bepaling, dat het zonder toe stemming verboden is iemand op de openbare weg te fotografeeren. Dit be sluit valt te begrijpen. zich bereid Onze betrekkingen met Italië Naar de benoeming van een gezant? Het zou te betreuren zijn t^dus de mi nister van Buitenlandsche Zaken in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer Indien de oorstelling ingang vond, dat de betrekkin gen van ons land tot Italië niet normaal zijn Het eenige wat niet normaal is, is de toe stand, dat tot dusver geen nieuwe Neder landsche gekant te Rome kon woiden geac crediteerd, omdat de Italiaansche regeering verlangt, dat de aan dezen fu-nctionnaris mede te geven geloofsbrieven gericht moeten zijn aan den Koning van Italië, Keizer van Ethiopië. De minister zint op middelen om in dezen minder gewenschten toestand ver betering te brengen; DE ROTTERDAMSCHE GEMEENTEBEGROOTING Verlaging der Zakelijke Bedrijfsbelasting In hun antwoord op de vragen der Rot- terdamsche Raadsleden naar aanleiding van de geineentebegrooting 1938 hebben B. en W. thans een memorie doen verschijnen welke geen opzienbarend nieuws bevat. Het belangrijkste is wel, dat het college erklaart een verlaging *•- 0 1 ij k e b e dr ij f irbereiden, terwij. „,3 '.egeering zullen wenden om een uniforme heffing van deze belasting over het geheele land te verkrijgen. B. en W. deelen mede dat de Minister van Financiën in de korting op de haven- tarieven slechts wil bijdragen het daar voor gevorderde bedrag na aftrek van den vooruitgang in inkomsten, die de toe name van het scheepvaartverkeer tot gevolg heeft gehad. Gedeputeerde Staten hebben namens de Regeering aan Rotterdam medegedeeld, voor kapitaalsuitgaven beh; die voor den tunnelbouw in 1937 in geval een hooger bedrag kan worden gelaten dan ongeveer de helft van het be drag der aflossing op de gevestigde schuld. B. en W. hebben daartegenover betoogd, it deze bepaling geen ander gevolg kan hebben, dan dat de gemeente geen werken meer door bemiddeling van het Werkfonds zal kunnen doen uitvoeren, wat toch tegen de bedoeling der Regeering moet zijn. In de Memorie van Beantwoording komt voorts de centrale beteekenis van den tunnelbouw onder de Maas voor de stadsontwikkeling sterk tot uiting. De aansluitende wegtraversen en de tunnel- werken aan den Beukelsdijk zullen voor liet gereed komen van den tunnel klaar zijn; naar men vertrouwt ook de demping van de Schie. De invoering van auto matische verkeer s-signalen in Rotterdam wordt uitgesteld tot dat tijdstip. Het stichten van een groot tentoon stellingsgebouw wordt overwogen omdat men na het gereed komen van den tunnel een groote Rotterdamsche tentoon stelling wil houden. Medegedeeld wordt nog, dat het Zuider Ziekenhuis met 250—275 bedden eind 1938 in gebruik zal kunnen worden genomen. Het aanleggen van een strandboulevard te Hoek van Holland wordt voorbereid. Ten aanzien van den financieelen toestand geven B. en W. toe, dat nog de grootste zorg is ver- eischt. Geen tweeploegenstelsel In de kalkzandsteen-indostrie Begrijpen wij de ministerieele aanschrij ving goed, dan heeft Minister R 0 m m e den directeur-generaal van de Arbeid duidelijk gemaakt, dat het met diens overwerkver- gunning aan een bepaalde kalkzandsteen- industrie niet in orde was. De Minister heeft n.l. den directeur-generaal een brii gezonden, waarin hij hem onder het oog houdt, dat in de kalkzandsteenindustrie het eenploegenstelsel als normaal werk systeem is op te vatten. Bovendien be- hooren bij de beslissing over een over- werkaanvraag de economische en sociale belangen van de industrie als geheel een oicrwegende rol te spelen. Wij vermoeden dat deze beslissing in brtede kring bevrediging zal wekken. PERSONEN-AUTO IN DE ZUID-WILLEMSVAART Drie inzittenden verdronken Slechts één persoon gered Gisteravond tegen 6 nar heeft zich even voor de Hoogbrug te Nederweert een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waarbij drie personen het leven verloren. Het zijn de rector van de Landbouwhuis- houdschool te Posterholt, de heer F. H. Wevers, pastoor P. J. d e F a u w e uit Leveroy en het lid van de Provinciale Staten van Limburg, de heer P. J. K e s- *e.ls uit Heythuizen. De mede-inzittende, de heer Derks,, eveneens uit Heythuizen, kon worden ge red. Het gezelschap kwam van een vergadering van jonge boeren te Weert en was op weg naar Leveroy. Rector Wevers zat aan het stuur. Na de bocht, welke de weg met de er naast loopende Zuid-Willemsvaart achter Nederweert maakt, te hebben genomen, heeft de bestuurder, misschien in de mee ning, dat hij reeds zoo ver was gevorderd, dat hij rechts af kon slaan, om in de richting Heythuizen te rijden, het stuur krachtig naar reóhts om gegooid, met het gevolg, dat de iragen van den meer dan zeven meter hoo ien walkant de Zuia-Willemsvaart inreed. Op het geschreeuw van de inzittenden kwamen verschillende dorpsbewoners toege sneld. Luttele minuten later was ook een agent van politie, die gewaarschuwd was, ter plaat se, De politieman begaf zich onmiddellijk te water. Inmiddels hadden de inzittenden van auto kans gezien het portier te openen en uit de wagen te klimmen. Alleen de heer Derks was de zwemkunst machtig. Hij zwom den kant en werd met behulp van een touw opgehaald. De andere drenkelingen zijn, nog voordat agent van politie hen had bereikt, ver dronken. De slachtoffers werden door den sterken stroom, welkt op dat oogenblik in het kanaal stond, meegesleurd. Personen, die in roeibootj'es te hulp waren gekomen, vonden de drie slachtoffers op grooten afstand van elkaar. Zij brachten de drenkelingen aan boord en voeren er ijlings mee naar den wal. Gedurende anderhalf uur hebben daar dokter Van der Wouw uit Nederweert, die de eerste hulp verleende, en een geneesheer van het St. Jansziekenhuis te Weert, die, na ge- aarsohuwd te zijn, met een verpleegster ter plaatse verscheen, kunstmatige adem haling toegepast, waarbij ook nog van een stuurstof-apparaat gebruik werd gemaakt. Dit alles heeft echter niet mogen bateru De lijken zijn per ziekenauto naar het St Jans ziekenhuis te Weert overgebracht. De heer Derks, die zeer overstuur was, werd bij omwonenden binnengebracht, waar men hem van droge kleeren heeft voorzien en onmiddellijk onder de wol heeft gestopt. De auto gelicht Om half twaalf is de auto met een takel uit het water gelicht. De remmen van den wagen zaten vast, zoodat men vermoedt, dat de bestuuroer op het laatste oogenblik nog getracht heeft het ongeluk door krachtig remmen te vermijden. Afscheid B. van Noordwijk Naar men weet is een Comité gevormd dat zich voorstelt den heer B. van Noord- wijk, hoofd van de Da Costaschool aan de Vinkenstraat te Rotterdam in verband met zijn naderend afscheid namens de oud-leer lingen een blijvend aandenken aan te bie den Gebleken is echter dat misverstand mo gelijk is ten aanzien van het gironummer. Degenen, die van hun sympathie blijk wil len geven, kunnen zich vervoegen bij den heer G. van Milligen. Bleyswijkstraat 11 te Rotterdam, giro 316246. Auto in het Winschoterdiep Gladde wegen in Groningen Na een druiligen regen, bij een tempera tuur om het vriespunt, werden gisteravond in en om Groningen straten en plei nen 'spiegelglad. Vooral voor automobilisten en wielrijders was het zeer gevaarlijk. Ver scheidene wielrijders kwamen te vallen. De auto's reden slechts uiterst langzaam. Om 1 uur vannacht gleed een auto, van de bestuurder verblind werd door een tegenligger, vlak bij Groningen met kalmen gang van den weg in het Winschoterdiep De heer Brouwer, uit Winschoten, die al leen in den wagen zat, schreeuwde luid keels om hulp, waarop twee heeren toesnel den en hem bevrijdden. Hadden zij zijn angstig schreeuwen niet gehoord dan zou de automohilist zeker verdronken zijn. Heistelling omgevallen Heibaas ernstig gewond Bij \verkzaamheden aan de Oostka- naalweg te Alphen a. d. Rijn heeft gis teren een ernstig ongeval plaats gehad waardoor twee personen werden gewond, waarvan een, de lieer A. de Pater uit Ter Aar in ernstigen toestand n-yir het Acad. Ziekenhuis te Leiden is overgebracht. Eenige personen waren bezig met het af breken van de 8 M. hooge heistelling, welke bij de nieuwe brug over het Aarkanaal is gebruikt Om de katrol uit de stelling te halen, klom de heibaas, A. de Pater uit Ter Aar naar boven. Zonder zijn medeweten maakten een broer van hem en de arbeider C V uit Ter Aar de wortels los waarmee de palen waren bevestigd met het noodlottig gevolg dat, toen, de P. in de nok was de heistelling ge heel omkantelde en Oip den weg terecht kwam, De heibaas werd in zorgwekkende toestand opgenomen. Dr. v. W. constateerde o.m. een bekkenfractuur. Na de eerste hulp is hij naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden ver voerd. De arbeider C. V. werd door een der palen gewond aan rechterheup en linkerbeen. Zijn toestand is niet ernstig. Gouden en zilveren voorwerpen gestolen Ter waarde van eenige duizenden guldens Tijdens afwezigheid der bewoners is inge broken in een benedenhuis aan de Zuider Amstellaan te Amsterdam. Toen men thuis kwam, vond men alles overhoop ge haald. Voornamelijk gouden en zilveren voor werpen worden vermist Voor zoover tot nu is na te gaan ter waarde van eenige duizen den guldens. Verzekering dekt slechts ge- N.V. Ant. van Gils' Schoenlabrieken Tel. No. 7Moergestel N B. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen is de Memorie van Ant. woord aan de Tweede Kamer over de be grooting van Buitenlandsche Zaken. De behandeling van de begrooting van Amsterdam. Te Rotterdam is de algemeene leden-» vergadering gehouden van de Federatie van Chr. Vereen, van en voor Vrouwen en Meisjes. Te Rotterdam is heden de tiende Efficiency-dag gehouden. Algemeene vergadering van de Herv. Bond voor Inwendige Zending. Gisteravond is een auto in de Zuid- Willemsvaart gereden waarbij drie per sonen zijn omgekomen. Overleden is Prof. Dr A. H. M. J. van Rooy, rector-magnificus van de Amster* damsche Universiteit. De Brusselsche conferentie is voor on« bepaalden tijd verdaagd. Chamberlain legt een verklaring af over de Duitsche reis van Halifax. In de streek van Nanking zijn de Chi- neezen tot een tegenaanval overgegaan. Franco gaat een nieuwe Raad van State vormen. Groote boerderijbrand Hedenochtend om zeven uur is brand uit gebroken in de groote boerderij van den heer J. de Jong, te M ij n s h e e r e n 1 a n d, doordat een vlam uit den tractor van de dorschmachine sloeg bij het aanslaan van den motor. De schuur stond spoedig in lichter laaie. Ondanks het krachtig optre den van de brandweer kon echter niet ver hinderd worden dat de schuur een prooi der vlammen werd. Een groote hoeveelheid hooi en graan ging verloren. Het vee kon in veiligheid worden gebracht. De schade, welke door verzekering wordt gedekt, be draagt ongeveer 25.000. ONEERLIJKE KLERK GEARRESTEERD De Haarlemsche politie heeft den 29-jari- gen kierk De W., van de Gemeentelijke In- cassodienst' gearresteerd, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van onge- eer f 2SOO, ten nadeele van deze instelling. De man, die bij zijn verhoor een volledige bekentenis heeft afgelegd, is in het Huis van Bewaring ingesloten. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de verduisteringen gedurende de laatste twee jaren gepleegd zijn. De W., die om. belast as met het inboeken van de bij den dienst tvangen gelden, vulde kleinere bedragen 1, dan hij in werkelijkheid ontving, de ver schillen eigende hij zich toe. Hij was on langs getrouwd en hot grootste deel van het verduisterde geld had hij voor de inrichting van zijn woning besteed. /»PIR n u S voor aanmaken go ld n h d 1 aarden. [Houtskool enkt in spiritus al middel. Merkwaardig geknoei met bankbiljetten Uit stukjes maakte men „nieuwe" Onlangs kwamen er op het bijkantoor van de Nederlandsche Bank te Rotterdam enkele bankbiljetten binnen, die vrij ernstig verminkt waren. Aangezien de beschadiging echter niet zoo erg was, dat men de biljetten niet meer herkende, was het bankpapier niet ongeldig, maar men vermoedde toch wel, dat er iets niet in de haak was en daarom waarschuwde men de valsclureld- centrale. De herkomst van de biljetten werd nage gaan en het ondersoek van de politie had tot resultaat, dat telkens tneer verminkte biljetten in beslag konden worden genomen. Verschillende winkeliers, die de biljetten ln betaling hadden gekregen, konden zich d<?n u'tgever daarvan nog vaag herinneren. Aan de hand van dit vage signalement slaagde de politie er niettemin in een man aan te houden, die zich bezig hield met het uitga* ven van deze echte valsche, of valsehe echte biljetten. Het bleek namelijk, dat deze man weer een heel nieuw trucje had uitgedacht om zijn geld te vermeerderen. Hij verminkte n.l. een aantal goede bank biljetten zoodanig, dat hij deze nog net kon uitgeven als betaalmiddel, terwijl hij van de rest een nieuw en eigenlijk niet een* valsch biljet samenstelde. Een en ander heeft de man op zoo vernuftige wij zo ge daan, dat de politie de geheele zaak angstig geheim houdt en elke inlichting in verbant* met het publieke belang weigert. De man is met deze praktijken reeds eon maand of vijf aan den gang geweest en hij opereerde vooral aan den Linker Maasoever, waar de politie hem ook heeft aangehouden. Hij is inmiddels naar het Huis van Bewa ring overgebracht. DE DORDRECHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING N.V DORDRECHT Groenmarkt 84 Anno 1871 B O U W-C REDIETEN EFFECTEN E X T K A AANBIEDING: Gedurende eenige weken reinigen wij bl] elk Dames-of Heerencostnum, Mantel of Over- k .1 i?** een paar handschoenen of een hoed. Een inderdaad goede aflevering ia alleen te verkrijgen in goed geoutilleerde u j eken met vakkundig personeel Dit bedenke met wel bij he* chemisch laten Cn verven van 7iin Koerieren I -METS RISKEKREN t n A I TUF l'ALTHE BEGEKKRUrr A L T H E De gemeentebedrijven te Den Haag organiseerden een cursus in gasbescherminu waaraan door alle takken der bedrijven werd deelgenomen. Een opname tijdens de oefening tn de buurt van Houtrust Dr. H. NANNING'» KINADRUPPELS Het aangewezen middel bfl- BLOEDARMOEDE BLEEKZUCHT MALARIA GEBREK AAN EETLUST tw. Men lette op den naam „De. H Nanning bulten op de roode doos en op de flacon. Pms f 1.10 M- "AN"T« ftira. Cktm. ftWiak, R.V. OEN HAAG.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1