STADSNIEUWS M. S. DE JONG N.V, Een prin WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937 1WEEDE BLAD PAG. I Militaire plechtigheid KANTTEEKENINGEN B3J HET RAADSVEESLAG Dat was Maandag weer eens een echt ouderwetsohe vergadering. Hef spraakwater, gedurende een paar zit tingen zoo aardig tussclien de dammen gehouden, liep er thans weer over heen en er was geen houden en geen keeren meer aan, met het gevolg, dat, als in de goede dagen van ouds, een behoorlijk stuk van de raadsagenda voor de volgende gelegenheid kan wor den opgepot. In de middagzitting deed wethouder Tepe zijn uiterste best om aan de sociaal-demo cratische leden van den Raad duidelijk te maken, dat de uiwoering van algemeen bin dende voorschriften iets andei's is dan die voorschriften zelf en dat i.e. een bepaald afvloeiingsplan iets anders is dan een alge meen bindende afvloeiingsregeling. Zij be grepen het niet. Zij begrepen ook niet, dat bij de bespeking van een bepaald af vloeiingsplan allerlei persoonlijke kwesties ter sprake moeten komen en dientengevolge begrepen zij evenmin dat het minder ge- wenscht is over zulk een plan het Georgani seerd Overleg te hooren. Onbegrijpelijk, maar zij begrijpen het niet en de Wethouder gaf het in arrenmoede op, nadat de heer Hessing nog een aantal hooghartige dingen had gezegd over de vakorganisaties, die best in staat waren om hun eigen peultjes te doppen enz. (u kent dat wel), waarmee hij sloeg naar een groote beer, die achter de wethoudersstoel zat, maar die alleen de heer Hessing in staat was op te merken. Ja, 't is wat, zoon beer, zoo'n gevaarlijk beest En fin, gelukkig begreep de raadsmeerderheid den wethouder beter en werd het voorstel- v. d. "\foort inzake het hooren van het G. O. over eeh afvloeiingsplan niet aangenomen. Het voorstel inzake de uitbreiding van de waterwinningsmiddelen der Leidsche Duin watermaatschappij was belangrijk genoeg Maar er viel niet veel van te zeggen. En het punt. waarover de raad nog iets zeggen wil de. nl. over het metertarief, daarover hè.d hii niets te zeggen, omdat dit tarief slechts aan de goedkeuring van B. en W. is onder worpen en het trouwens al was ingevoerd. Maar toch werden nog eenige wenschen in gediend in den vorm van moties, welke B. en W. bereidwillig in prae-advies namen. In de avondvergadering kreeg de Meelfa briek „De Sleutels", na een débat, dat wel buiten proportie groot is geworden, de be geerde perceelen water van de Binnenvest- graoht, welke deze firma zal laten dempen, zoodat het „water", dat niet bepaald frisch schijnt te zijn, op de meelwaren geen scha delijke invloed meer kan hébben. Verschil lende raadsleden waren bang dat door dem ping de belangen van de fa. Marijt, die een huidenplooterij exploiteert, in het gedrang zouden komen. In 't bijzonder de heer Gos- linga was nogal huiverig voor deze demping om de onherroepelijkheid ervan, maar o.i had na het sterke betoog van den wethouder deze huiverigheid goeddeels kunnen ver dwijnen. Wij kunnen misschien nief alle elementen van de zaak beoordeelen, maar uit het debat konden we geen andere con clusie trekken dan dat de belangen van „De Sleutels" hier het zwaarst wegen en dat het algemeen belang daar in geen enkel opzicht mee werd geschaad. De heer de Reede deed een zware aanval op het voorstel om het gas- en electriciteits- bedrijf van Rijnsburg te koopen, maar hoe gezaghebbend de stem van den heer de Reede in dergelijke financieele zaken ook is, de groote raadsmeerderheid zeilde thans toch liever op het kompas van de deskun digen der Lichtfabrieken, die deze belang rijke transactie nauwkeurig hebben voorbe reid en alleszins gerechtvaardigd achtten. De aanval van den heer de Reede werd trou wens reeds voor een groot gedeelte opgevan gen door den heer Goslinga, die het streven der Lichtfabrieken om concessies te krijgen, toejuichte, omdat een rechtstreeksche leve ring aan de particulieren op den duur voor- deeliger is dan het leveren en gros aan een gemeentelijk bedrijf Tenslotte heeft de Raad zich te goed gedaan aan een ouderwetsch echoe nen- of klompen-delbat. En dit debat overziende springt toch wel heel dui delijk naar voren, dat de voorvechtster van de schoenen voor de schoolkinde ren, mevr. Braggaarde Does, zelfs al zou de zaak met stemmenmeerder- heid ten gunste van de schoenen wor den beslist, een groote nederlaag heeft Het betoog van den wethouder het was simpel en eenvoudig sloeg haar alle argu menten uit de hand. Mevr. Braggaar—de Does wilde één paar echoenen per jaar ge ven, aanvankelijk met reparatie, maar later, vanwege de kosten, daar zonder. En tegen over dat eene paar schoenen zonder repara tie stelde de wethouder zijn 6 paar klompen en nu moet de eerste de beste huismoeder maar eens uitrekenen op welke wijze het schoolbezoek het beste wordt bevorderd. Want daar gaat het om! Daax-voor is de schoolkindervoeding en -kleeding in het leven geroepen: om de leerplichtige kinde ren in de gelegenheid te stellen de school te bezoeken. Laat men dat toch niet vergeten. Wat is één paar schoenen voor een kind per jaar zonder reparatie? Koude voeten, zorg. narigheid, kosten en schoolverzuim. Ja, als 't geld voor 'f opscheppen lag en er voor gezorgd kon worden, dat het kind het heele jaar door een goede schoen aan de voeten had! Maar daaraan durft mevr. Braggaarde Does zelfs niet te denken en dit zou ook met het oog op de gemeente- financiën onverantwoordelijk zijn. Leiden staat wat schoolkindervoeding en -kleeding betreft toch al aan de spits. Maar nu met dat ééne paar schoenen streed mevr. Brag gaar voor een barmhartigheid, die, zacht ge zegd, onverstandig en (o paradox) onbarm hartig was, hoe barmhartig ook bedoeld Maar hier dwalen we al af naar de bij argumenten. De bevordering van hef school bezoek is doel en als men dat in 't oog houdt, dan kan men uit het betoog van mevr. Brag gaar weinig steekhoudends opvisschen en dan is het betoog van den wethouder onaan vechtbaar. De stemmen slaakten over hef voorstel omdat de s.d.a.p. steun ontving van de heeren van Weizen (comm.), Key (v.d.) en Manders (r.k Het komt dus in de vol gende zitting opnieuw in stemming. Het hangt van de al of niet voltalligheid van den Raad af of het dan verworpen kan worden geacht. Als het aangenomen wordt dan komt het ons voor dat de Vereeniging School kindei-voeding en -Kleeding, die geheel onaf hankelijlc is, het niet zal kunnen aanvaar den, omdat zij daarmede met haar doel in strijd zou komen Wat dan? Intrekking der subsidie, die opheffing der Vereeniging zou beteekenen? t.aat ons hopen, dat het voor stel verworpen wordt en dus geen nasleep meer zal hebben. Zevende lustrum Indologen Vereeniging Hoe het gevierd zal worden De Lustrum-Commissie der Indologen- Vereeniging meldt ons: Het zevende Lustrum der Indologen-Ver eeniging alhier, dat op 1, 2 en 3 December a.s. wordt gevierd, is in meer dan een op zicht een bijzondere gebeurtenis voor de Vereeniging der aanstaande Indische Be stuursambtenaren. Zooals bekend kondon gedurepde de jaren 1932, 1933 en 1934 geen candidaat-Indische ambtenaren worden aan gewezen, waardoor het aantal leden der Vereeniging uiteraard aanzienlijk vermin derde. Pas in 1935 werd weer een beperkt getal C-I.A.'s aangewezen, terwijl in 1936 en 1937 een normaal aantal leden toetrad. De viei'ing van dit Lustrum is dus a. h. w. te beschouwen als de afsluiting van een crisis periode, die> echter de Vereeniging niet uit sluitend nadeel heeft berokkend, daar in 1933 een eigen Sociëteitsgebouw in gebruik is genomen. Het Lustrum zal geopend worden in het Groot-Auditorium der Universiteit mpt een rede van den Praeses der Indologen-Veree- niging, den heer N. Th. van der Veer. Hier na zal de heer L. Larive, oud-gouverneiir der Molukken, als praeses van het Réunis ten-Comité, een herdenkingsrede houden. Tenslotte zal de decaan der Vereenigde Fa culteiten der Rechten en der Letteren en Wijsbegeerte, Prof. Dr. A. J. Wénsinck spre ken over: „De ontwikkelingsgang der Indi sohe wetenschappen", ter opening van een tentoonstelling, op dit onderwerp betrekking hebbende. Deze tentoonstelling, door do L C. ter gelegenheid van dit Lustrum georga niseerd, kon, dank zij de gastvrijheid van den directeur. Dr. W. H. Rassers, in een der zalen van het Rijksmuseum voor Volken kunde worden ingericht. Zij zal-van 2—15 December voor het publiek geopend zijn. Na de bezichtiging van deze tentoonstelling zal het bestuur der Indologen-Vereeniging roci- pieeren in het Oostersch Instituut. De dag wordt besloten met een diner en een feest %r Sociëteit Een thé-dansant en een manège-avond vormen het programma van den tweeden dag. Op 3 December zal, onder regie van den heer E. Prins, de eerste opvoering plaats vinden van „Johan van Oldenbarne- velt", treurspel door Albert Verwey. Er wordt een Lustrumboek uitgegeveu, dat een overzicht biedt van de opleiding dier bestuursambtenaren. Voor de verschil lende koloniseerende mogendheden is een deskundigen aangezocht, die den toestand in zijn eigen land beschrij'ft Uit den aard der zaak is het aantal réunis- ten, dat de feestelijkheden zal bijwonen, be perkt daar het overgroote deel in Indië ver blijf houdt Toch zal het mogelijk zijn, daar de Phahi de uitzending van dit Lustrum verzorgt, dat ook zij deelnemen aan deze herdenking. Intern. Orde van Goede Tempelieren Jaarfeest loge „Tot Aller Welzijn" Bovengenoemde organisatie hield Maan dagavond haar eerste jaarfeest in het Wijk- gebouw Staahvijk. De Voorzitter, de heer H. Zunderman Sr., riep een hartelijk welkom toe aan de vele afgevaardigden van Zusterorganisaties hier ter stede en uit de omgeving. Dezé avond, zei Spr., is een onderdeel van de Blauwe Maand November, die de I.O.G.T. over het geheele land houdt. Hij hoopte, dat alle aanwezigen een goede indruk van het werk zouden krijgen. Vele afgevaardigden van zusterorganisa ties uit Leiden, Den Haag, Rotterdam en Haarlem brachten de besté wenschen van hun organisaties over. Den heer Verstraten, uit Rotterdam, hield vervolgens een korte rede, waarin hij op duidelijke wijze uiteenzette, dat ook in deze tijd de drankbestrijding nog meer dan noodzakelijk is. Ook wees Spr. op het ge vaar van alcoholgebruik bij het snelver keer. Dit eischt voor alles nuchterheid. Vervolgens bood hij aan de afdeeling een vlag aan, die door de leden zelf was ge maakt. Het verdere gedeelte van het programma werd verzorgd door den heer Van Gelder, uit Den Haag, die verschillende voordrach ten tien beste gaf, de N.B.A.S., die muziek en eenige volksdansen op het tooneel uit voerde, terwijl in de pauze piano-muziek en een kopje thee de feestvreugde ver hoogde. Winkelsluiting St. Nicolaasdrukte Van 25 November tot en met 3 December a.s. mogen de winkels geopend blijven tot des avonds 10 uur. Voor Zaterdag 4 Decem ber a.s. is het sluitingeuur voor de winkels gesteld op des avonds 11 uur. Gedurende die periode mag het winkelpersoneel van 16 tot IS jaar 10 uur per dag en 60 uur per week arbeid verrichten, echter niet na 8 uur des namiddags; personen boven 18 jaar mogen gedurende die periode 11 uur per dag en 66 uur per week arbeid verrichten. Indien van deze bepalingen gebruik wordt gemaakt, moet naast da arbeidslijst een ge schrift hangen, waarop de werk- en rusttij den zijn aangegeven. Voor personen beneden den leeftijd van 16 jaar geldt de gewone ar beidstijd. Pakketpost tijdens het St. Nicolaasfeest De Directeur van het P.T.T., kantoor te Leiden, vestigt er de aandacht op, dat het aanbeveling verdient, tijdens de a.s. St. Nicolaasdrukte de te verzenden postpak ketten nog steviger in te pakken dan ge woonlijk en daarbij vooral stevig pakpapier en sterk touw te gebruiken en het adres op den omslag, doch niet op los papier te schrijven. Het vasthechten der adressen met lak is niet toegelaten. Het is aan te bevelen een tweede adres los in het pakket te sluiten. Op Zaterdag 4 December zullen het post kantoor, het Bijkantoor te Oegst geest en de hulpkantoren, alsmede de post-agent- schappen, tot 18 uur geopend zijn voor de aanneming ter verzending van postpakket ten. Tevens zal op dezen dag te Leiden te 20 uur een bestelling van postpakketten worden uitgevoerd. GESLAAGD Bij de gister te Den Haag gehouden exa- ens van het Nederlandsch Radio Genoot schap slaagde de heer G. Klein, alhier voor het examen van Radio-monteur Hij werd door ir. L. van Gelderen e.i. alhier. Hedenmorgen te half twaalf heeft op het Schuttersveld de uitreiking plaats gehad van tie zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst aan den opperwachtmeester- instructeur J. Speksnijder. De troepen stonden onder commando van Kapitein Irves opgesteld toen de hoofd instructeur P. C. Taconis vergezeld van zijn adjudant het veld op kwam, Laatstgenoeui- tie las, na de troepeninspectie het besluit van tien Minister van Defensie waarbij de me- tiaille werd verleend voor, waarna de hoofd- ïnstructeur Taconis den opperwachtmeester 'de medaille op de borst spelde en hem toe sprak. Spr. herinnerde er aan, dat de jubilaris een eervollen staat van dienst achter den rug hèeft Daarbij heeft men hem leeren ken nen als een kundig en betrouwbaar opper wachtmeester, aan wien het regiment veel te danken heeft. Spr noemde hem een sieraad voor het corps van het Nedcrlandsche Leger en wenschte hem toe, dat hij nog veel jaren de steun van het regiment moge zijn. Hierna werd Speksnijder door officieren en collega's geluk gewenscht. De plechtigheid werd door muziek van het 6e R.V.A. opgeluisterd. Buurtvereen. „Eensgezindheid" Geslaagde laarfeestviering De Stadsgehoorzaal was gisteravond na genoeg geheel bezet met feestvierende „Eensgezindheid"-menschen, want wan neer de buurtvereeniging „Eensgezind heid" jaarfeest houdt, is het één familie feest Deze oudste der vereonigingen van dien aard hier ter stede blijkt ondanks de be stuurswisselingen in de laatste jaren nog altijd even even groote vitaliteit te bezitten. Achtereenvolgens moesten de heer v. d. Broek en Simons wegens verandering van woonplaats vervangen worden. Er kwamen nieuwe bestuursleden voor hen in de plaats, maar ook de beide oude steunpila ren der vereeniging waren gisteravond aan wezig. Zij waren resp. uit Haarlem en Vlis- singen overgekomen. Behalve hen merkten we o.m. nog op de heeren Herfkens en Bo- dowes, hoofden der scholen aan Munniken- en Oosterstraat, het bestuur der woning- bomvvereen. „Eensgezindheid", afgevaardig den van zustervereenigingen enz. De voorz, der vereenigine de heer J. Zwart, heette allen in zijn openingswoord hartelijk welkom en dankte de hoofden der scholen. die steeds zoo bereidwillig hun medewerking verleenden bij de tentoon stellingen. Hierna ging het scherm van het tooneel open en werd er door 'n aantal dames een tableau vertoond met de kleuren der ver eeniging, terwijl het Vaandellied werd ge zongen, waarvan de twee laatste strofen door de aanwezigen werden meegezongen. De voorzitter verzocht hierna den heer Simons voor het voetlicht te komen en herinnerde eraan hoe in Augustus met al- gemeene stemmen was besloten den heer Simons, die vele jaren secretaris en daar na voorzitter was geweest, tot eere-lid te benoemen. Hij speldde den heer Simons het onder- scheidingsteeken op de borst en uitte den wensch, dat .hij bij het dragen ervan altijd met blijdschap aan de vereeniging moge terugdenken. De heer Simons sprak een dankwoord. Hierna werd met de afwerking van het feestprogramma aangevangen. Daiarna werkte in de eerste plaats mede de heer C. Spaanderman met zijn gevari eerd programma van ernst en luim, waar onder oude en nieuwe liedjes en een trans- formatieschets „In de autobus". Dat zijn optreden telkenmale hartelijk applaus oogstte behoeven we niet te zeggen. The Blue Rhythm Boys vulden de entre-actes met muziek, de pianist begeleidde den heer Spaanderman en de slagwerker, de heer Nic. Dreef, gaf eenige goed uitgevoerde xylophoonnummers ten beste. Als toegift kregen de aanwezigen den heer v. Nuyen te hooren, een amateur op het gebied der zangkunst, die .het aandurf de een vertolking te geven van de Parel- visschers van Bizet, Tiritomba en een aria uit de opera La Tosca. Zijn geluid was he laas te zwak, zijn stem te weinig geschoold voor zulke stukken. Desondanks oogstte hij veel succes. Na de pauze trad de tooneelvereeniging „Entre Nous" voor het voetlicht met het kluchtspel in één bedrijf „Een angstvolle nacht" van J. J. Rentmeester. Een aardige klucht, welke goed vertolkt werd en bij de aanwezigen een gul onthaal vond. Het was een 'aardig besluit van 'n echt gezelligen avondi. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J Delmeer—Keereweer z OVERLEDEN: D G v d Horst man .71 j. W H Taverne ongeh vr. 55 J. C W Vos^- Ver- UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN Nu de tijd nadert, dat de nieuwe alge- meene begraafplaats aan de Verlengde Aarkade in gebruik zal worden genomen, achten Burg. en Weth. het gewenscht dat komt vast le staan in hoeverre op de oude begraafplaatsen te Gouwsluis, aan de Oudshoornsche weg en aan de Schoolstraat de gelegenheid om te blij ven begraven, blijft bestaan. Wanneer de nieuwe begraafplaats, welke B. en W. de Oosterbegraafplaats zouden willen noemen, in gebruik wordt' gesteld, zal op de oude begraafulaatsen geen graf ruimte meer beschikbaar worden gesteld. Vervolgens zal de huur van graven, ten aanzien waarvan het uitsluitend recht om lijken daarin te begraven, voor den tijd van 10 jaren is verleend, niet meer worden verlengd. Alleen zal nog gebruik kunnen ge maakt worden van deze begraafplaatsen door hen aan wien heï uitsluitend recht voor onbepaalden tijd is verleend en in eigen graven, voor zoover de begraafplaateen niet zijn gesloten verklaard. Een beslissing daar omtrent achten B. en W. thans ongewenscht omdat deze zaak met de noodige piëteit zal moeven worden behandeld en de tijd hier wel de noodige oplossing zal geven, en aan de nieuwe begraafplaats wel de voorkeur zal worden verleend. Te meer waar in de nieuwe verordening is opgenomen een arti kel dat houders van graven voor onbepaal den tijd, binnen 3 jaar na het inwerking treden der nieuwe verordening, de gelegen heid hebben om afstand doende van hun rechten op de oude begraafplaatsen, tegen gereduceerde prijs, deze rechten te verkrij gen op de nieuwe begraafplaats. Voor de nieuwe of Oosterbegraafplaats is in 4 tempo's vanaf 11 Nov. 1931 tot 30 Aug. 1937 geleend f 117.500.— KLEERMAKER s-GRAVENHAGE AMSTERDAM L. Houtstraat 26 Heerengracht 440 In deze som zijn niet begrepen de kosten van een eventueel te bouwen doodgravers woning. Eveneens zijn buiten beschouwing gelaten de loonuitgaven, voor zoover in werkverschaffing betaald, daar deze deels door rijkssubsidie werden gedeki- en ander deels uit de i/j\vone dienst betaald. Mede door den korten looptijd der leenin gen zal het niet mogelijk zijn de onkosten dezer begraafplaats die de begrooting druk ken met een bedrag van f 11.886.25 voor rente en aflossing, onderhoud en loon dood graver te vinden uil de opbrengst begrafenis rechten, welke ongeveer f 2000.A 2500. per jaar bedragen. B. en W. willen de bedragen vrijwel on gewijzigd laten. Zij worden als volgt voor gesteld: In een rand graf 4e klas: voor een doodgeboren kind f 2.50; van 1 tot 12 jaar f 5.van 12 jaar en daarboven f 10.Voor de derde klas zijn deze bedragen resp. f 5. f 10 en f 20; voor de tweede klasse f 7.50; en f 30; voor de lo klasse f 10, f 20 en f 40. In een kelder le klasse: voor een kind van 1 tot 12 jaar f 25.voor een persoon van 12 jaar en daarboven f 50. Voor het gebruik van de Aula wordt geen vergoeding gevraagd. Voor het gebruik van hel orgel wordt een vergoeding gevraagd van f 1, bij een rand- graf 4e klas; f 2.bij derde klas. f 3.bij 2e klas f 4 bij le klas en f 5.bij kelder Voor het hebben van grafteekenen zal in den vervolge eenig recht verschuldigd zijn, waartegenover komt te staan dat het onder houd dan van gemeentewege geschiedt. ALPHENSCHE SCHAAKCLUB In het ijsclubgebouw speelde het eenste tiental van de A.S.C. een competitiewedstrijd tegen Voorscholen I. De uitslag is: A.S.C. I Voorschoten I C. BruntJ. v. Os 10 D. BruntH. A. Waasdorp 01 R. PosthumaJ. J. Braggaar y> A. Post—N. J. v. d. Eist y2— W. v. d. RoestM. C. Overdui. 01 J. Brunt—H Noort (ree.) 10 D. PosthumaM. Braggaar y22/> G. v. d. HorstJ. M. Limburg 1—0 J. Kempen (res.)—A. Oudshoorn (n.o.) 10 Jac. den HoedJ. J. Dijkman 10 Een overwinning van 6%3y2 Keurig werk leverden de jongsten, hei' 4de tiental. Dezen speelden te Hazerswoude te gen Hazerswoude II. Hier is de uitslag: Hazerswoude II A.S.C. IV J. v. GorkumJ. Stehouwer 1—0 L. v. Gorkum—A. den Ouden 0—1 J. Dorsman-H. v. Hofwegen 10 J. HarkesTh. v. Ees 10 D. BuitenhuisH. Pieneman 01 M. KroonB. Westdijk 01 A. RaaphorstG. C. Posthuma 01 A. AavensbergJ. v. Leeuwen 01 P. VerheulH. Stehouwer 01 J. Raaphorst—P. H. de Smits 10 Totaal 46 De uitslagen van de bordenwedstrijden zijn als volgt: Groep I W. F. den HoedII. Verschuur 01 C. DeelstraD. Vroom 01 A. BreedijkJ. v. Wijk 10 Groep II S. Overee—D. B. v. Nes 10 J. GoedhartH. Verhagen 01 C. J. v. AmsterdamC. Goudberg .01 GEREF. BOND Voor de plaatselijke afdeeling van do Geref. Bond hoopt morgenavond in het Ver- eenigingsgebouw naast de Ned. Herv. Kerk Julianastraal op te treden Ds. Bartlema, Ned. Herv- pred_, te Zeist. Spreker zal behandelen het actueele on derwerp: „Rondom het Reorganisatieplan". HAZERSWOUDE SCHAKEN De Hazerswoudsche schaakclub „H.S.C." II hield gisteravond een competitiewedstrijd, uitgaande van den Leidschen Schaakbond, tegen Alphen IV, in het hotel „Het oude Raadhuis", met als uitslag een 6—4 over winning voor Alp hen. DOOR DE MIST Gisteravond kwam in den Hoogeveen, alhier, een auto aangereden uit de richting Benthuizen. Door de zware mist werd het uitzicht zoodanig belemmerd, dat de be stuurder van de auto een wagentje, bespan nen met paard, te laat opmerkte. Door het stuur om te gooien voorkwam hij een aan rijding met het gevolg, dat de auto in de naast den weg loopende sloot terecht kwam De materieele schade aan de auto was be trekkelijk gering, terwijl de bestuurder er met' de schrik af kwam. STRUIKKOOVERS OP DEN WEG In den laatsten tijd worden de buiten wegen van Hazerswoude door eenige ongure individuen onveilig gemaakt. Zoo werd op den Voorweg, door twee onbekende personen in het avonduur aan gehouden een bewoner van genoemden weg maar door het komen opdagen van een tweeden bewoner gingen de aanhouders aan de haal. Minder goed bekwam het een paar dames op den Westzijden weg die eveneens door twee personen werden aangehouden en gedwongen werden ooi haar portemonnaie af te gevep. Het is te hopen dat de brutale aanranders spoedig door de politie worden opgespoord. GEREF. KERK Hedenavond zal in de consistorie achter de Geref. Kerk een gemeentevergadering worden gehouden. De heer P. Beukema zal een causerie houden over den arbeid der Zending te Solo. Aanvang der vergadering zeven uur. HILLEGOM BEGRAFENIS MEVR. A. L. CH. VAN WAVEREN—HAHN Gistermiddag om 3 uur vond onder groote belangstelling op de Prot. Begraafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Mevr. A. L. Ch. van Waveren—Hahn, die jl. Vrijdagavond op de Haarlemmerstraat onder de gemeente Hil-legom bij een aanrijding om het leven is gekomen. Reeds lang voor de stoet op het kerkhof was aangekomen, was een groote menigte samengestroomd, om den betreurden over ledene de laatste eer te bewijzen. Onder de ele niinwezigen merkten wij o.a. op Prof van Slogteren, dir. dei- Rijkstuinbouwschool uit Lisse, Ds. P. J. de Jong uit Amsterdam, Ds. J. A. Gert van Wijk uit Zundorp, beiden oeger te Heemstede, wethouder J. F. van Lierop, uit Heemstede, de doktoren van Aalst en Mansehot, de heeren A. Vis, Voor zitter van de Noord-Hollandsche Vereen. .Het Witte Kruis" afd. Heemstede, dr. de Blinde, directeur der Stichting Vogelen zang, de heeren H. J. van Putten uit Am sterdam en P. Scholten uit Heemstede, resp. directeur en procuratiehouder der Ja\a (Bank te Amsterdam. Toen de kist ïu het fainilh graf was neergelaten, trad een dochter ^vn de overledene naar voren en strooide een bouquet levende chrysan then op de kist. Ds. Lekkcrkerker, Ned. Herv. Pred. te Heemstede sprak woorden van innige deel neming met het zoo tragisch verscheiden van een geliefde echtgenootc en Moeder. Spr. bracht haar grooten eenvoud en liefde voor een ieder naar voren. Hierna sprak Ds. J. A. Gerth van Wijk, Ned. Herv. Pred. uit Zunderdorp een persoonlijk afscheids woord. De oudste zoon van de overledene, de lieer J. IT. v. Waveren, uit Hillegom, dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. Een landauer met kransen en bloemen ging voor de stoet ui' ZENDINGSAVOND Dinsdag werd in de Geref. Kerk de jaar- lijksche Zendingsavond gehouden, Na de gebruikelijke opening door Ds. Krabbe, heette hij allen.welkom in het bijzonder Ds. P. Veenhuizen, den spreker van dezen avond. Hij vond het jammet, dat het aan- 1 aanwezigen zoo klein was. Hierna kreeg Ds. Veenhuizen het woord, die sprak over het kerkelijk leven in Ned. Indië in het algemeen en voor de verstrooi den in het hijzonder. In Indië zijn elf Hol- landsche Geref. Kerken, waarvan 3 op Su matra en 8 op Java. De kerk van Batavia is de oudste en die van Soerabaja dy groot ste. Zij bestaat uit 600 Gereformeerden van verschillende naties. Spr. behandelde de moeilijkheden in het Gemecntelcven. Do ambten werden door jeugdige personen be kleed, terwijl jaarlijks 80 pCt. der ge meente wisselt, door overplaatsing enz. Vervolgens besprak hij het werk der amb ten en het werk dat gedaan wordt voor de militairen, ook reeds vóór hun aankomst in Indië. De verstrooide leden van de kerk van Soerabaja wonen op Java, Madoera, Bor neo, Celebes, de Molukken en Nieuw- Guinea. In verschillende plaatsen zijn cor respondenten die voor de verschillende aangelegenheden zorg dragen. Op feestda gen als Kerstmis enz., als de eenzaamheid het grootst is, ontvangen zij brieven van steun en opbeuring, terwijl ze iedere week een preek ontvangen. Tenslotte gaf Spr. een interessante reis beschrijving van een zijner reizen naar Borneo, die circa acht weken duurde. Nadat gezongen was Psalm 72 2, 6 en 11, ging hij voor in dankgebed. Het was een mooie avond. KOUDEKERK Woensdagavond werd ten gemeentehuize een vergadering belegd ter bespreking van het luchtbeschermingspl-an. De Burgemeester opende de vergadering en hield appèl over de aanwezigen die daar* voor waren opgeroepen. Na een welkomstwoord wees de Burge meester op de verschrikkingen, die de mo derne wijze van oorlogvoeren met zich mee brengt en sprak hij over de preventieve maatregelen daartegen, die door de wet zijn voorgeschreven. Spr. legde er den nadruk op, dat de noodige ernst moet worden be tracht bij de uitvoering van die maatregelen Vervolgens besprak hij de wettelijke rege ling in het kort. De plaatselijke overheid moet voorschriften geven en voorzieningen treffen. Daar deze gemeente in de lichtste gevaarklasse ie ingedeeld, zijn deze voor zieningen, zooals uit het plan zal blijken, zoo eenvoudig mogelijk gehouden. Verder ging spreker de bevoegdheden na, die hem door de wel van bescherming tegen lucht aanvallen zijn verleend en besprak hij de strafbepalingen, die daarin zijn opgenomen. Vervolgens verleende hij het woord aan het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, den heer W. A. van den Dool. Deze besprak allereerst de verschillende boomsoorten, bri sant-, brand- en gasbommen en de uitwer king hiervan. Vervolgens lichtte hij de ver schillende diensten, in het luohlbescher- mingsplan vermeld, toe. Onder hem per soonlijk staan onmiddellijk drie diensten, de radio-ontvangst dienst, de ordonnansdienst en de gasverkenningsdienst. Daarnaast staan nog de brandweer onder leiding van zijn commandant en de geneeskundige dienst onder leiding van den arts Vlaande ren, terwijl de politiedienst apart onder lei ding van den Burgemeester blijft. Spreker wekte de aanwezigen op hunnerzijds voor stellen te doen, en opende de gelegenheid tot het stellen van vragen. Dr. Vlaanderen stelde de vraag of de gas verkenningsdienst niet beter onder den ge neeskundigen dienst kan ressorteeren. De Burgemeester meende van niet en wees op de noodzakelijkheid, dat het hoofd van den luchtbeschermingsdienst direct de aanwij zingen tot het ontsmetten der terreinen per soonlijk moet kunnen geven. De ontsmetting er van berust bij den geneeskundigen dienst Vervolgens werd hei' gasmasker gedemon streerd, waarna aan Dr. Vlaanderen het woord wordt verleend. Deze besprak de verschillende gassoorten en gaf als zijn meening te kennen, dat het meerendeel voor een palttelandsgemeento ongeschikt en te kostbaar is. Alleen hel' mos terdgas blijft practisch over, zoodat het ver giftigingsgevaar gering moet worden geacht De Burgemeester dankte den spreker en sprak zijn voldoening er over uil, dat het vergiftigingegevaar zoo gering is, maar toonde met nadruk aan, dat nog tal van ge varen de burgerbevolking blijven bedreigen, zoodat volle toewijding absoluut noodzake lijk blijft. Daarna sloot de Burgemeester deze geani meerde vergadering. LISSE JAARVERGADERING VEILINGVEREENIGING H. B. G. De coöperatieve Veilingsvereen. voor Bloembollenkweekers II. B. G. (C-A) alhier hield Dinsdag haar jaaiTijkscho Algemeene Vergadering in haar Veilingszaal. De voorzitter, do lieer P. Warmerdam G.zn. heette allen hartelijk welkom cn me moreerde de aanvoer en werkzaamheden van het afgeloopen seizoen. De uitbeta lingen van geveild Plantgoed per Novem ber 1937 zijn tot volle tevredenheid ge schied, nl. 100 ipCt. Ook de betalingen op de rekeningen Mei 1938 loonen reeds goed. De .secretaris, de heer J. Kortelcaas, leest de notulen der vorige vergadering. Ze wor den goedgekeurd. Vervolgens leest, de heer Doeksen het rapport 1936—'37 van den Ac countant, den heer Paul van Deursen voor en dat van de Commissie tot nazien der rekeningen. Do balans en verlies-- en winstrekening RADIO-DISTRIBUTIE 24 NOVEMBER Propramma 3: 8 Keulen: pl.m 9.20 Pari), 9.40 Diversen: 9 50 Deutschl.s; 10.20 Diver 10.35 ParUs R; 12.05 Londen Rep; pl.m 12 lis R: 13.20 Brussel VI; pl.n 14.21 i.36 Londoi 20.20 Brui ,el Pr; 21.40 London Rep; 22.20 Brussel VI; 22.3 Brussel Fr; 23.20 Diversen Propramma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen 10.35 Droilwich; 13.25 London Reg; 15.20 Droit 20 Drc 15.35 Londen Rep; 17.20 Brussel VI; 18.50 Keu len; 19.20 Leipzig; 20.20 Berlijn of dlv.; pl.r 10,35 ParUs R; 22.50 BerlUn; 23.20 Diversen 18.40 London Rep; 19 Droltwich; 19.30 i praatje d.d.h. J. G. A. Janssen (journalist); Droltwich; 20.20 ram.-muz GRD; 22 Droltwich Agenda De avond-, nacht- en Zondagdienst de apotheken wordt van Zaterdag 20 t.m Vri dag 26 Nov. a.s. waargenomen door de ap< theken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 55 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegs geest, telef 274. BREESTRAAT 17 IW" Concurreerende prijzen *"Wi PFAFF - ADLER - en de verdeelin^ van het voordeelig salt worden zooals voorgesteld goedgekeurd vastgesteld. De Voorzitter brengt hier! hartelijk dank aan het administratie loodspersoneel voor de correcte wijze v; werken. De Voorzitter deelt mede, dat eenige w ken geleden de omzet 1937 die van 1936 m 100 pCt. overschreden heeft waarvoor i een woord van dank brengt aan heen aanvoerders en expediteurs. Vervolge wordt medegedeeld, dat in het aanstaarn voorjaar weder een groote tentoonstellii zal worden gehouden te Boskoop van bloei getrokken planten en heesters. Onde zocht zal worden of het mogelijk is, de: tentoonstelling van Vereenigingswege bezoeken. Bij de rondvraag worden inlichtingi gevraagd omtrent het Narcissensurph Dit bedraagt bij de Veiling H.B.G. plus e nus 1200 mand. Beleefd doch dringer wordt verzocht, de goede handelsartikel! niet thuis te houden, doch ter veiling a; te bieden. Deze behoeven toch zeker ni voor het surplus over te blijven. Vervolgci wordt gevraagd om het Gladiolcn-plantgoi bij opbod te verkoopen en .hiervoor niet li mijntoestel te gebruiken. Dit zal nog nad worden overlegd. Hierna volgt een uitee zetting der saneringsmaatregelen 1937— Van bevoegde zijde wordt mehegedeé dat wel spoedig publicatie zal volgen. Alc meen is er hoop op 1938 op minimum- stabilisatipprijzen. Men is zeer gekant tegi Roeheffing. De heer J. P. Segers komt ten op de belangrijke afschrijvingen, welke i vereeniging gedaan heeft. Dit is een fe dat zeer belangrijk is en waarvoor men ze dankbaar kan zijn. Tenslotte memoreert de Voorzitter di algemeenen toestand van de veiling en aanvoer. Het vertrouwen is groot en se hoopt dat het zoo door moge gaan. Hierna volgt sluiting dezer aangenaa verloopen vergadering. PERSONALIA In de plaats van den controleur di Steunverleening in deze gemeente, d< heer Steenwinkel, die voortaan o>p h Bureau der Steunverleening werkzaa zal zijn, is tot controleur benoemd geivo den de heer J. N. Boekei, alhier, WERKLOOSHEID In deze gemeente staan thans 284 wer zoekenden ingeschreven tegen 249 in d zelfde periode van 1936. VOOR DE ZENDING De inzameling voor de Zending heeft de Ned. Herv. Gem. alhier opgebracht i som van f396.10 met een inzameling vs f 19.49 door de kinderen, totaal f415.59. OPBRENGST BONTE MIDDAG De bonte middag en -avond ten bate d kas „Looft den Heer" heeft opgebracht i mooie som van f350. PREDIKBEURTEN DONDERDAG LISSE Chr. Geref. Kerk 7 uur Ds. A. Ponstei Geref. Gem. 7 uur: Ds. IT. Ligtenberg. Oud Geref. Gem. 7 uur: Leesdienst. NIEUWE WETERING LEZING MET LICHTBEELDEN Vrijdagavond' a.s. om half acht wordt e lezing met lichtbeelden gehouden in Chr. School te Nieuwewetering door Ds. Verwaal van de Koog, over „Palestina".. Om 5 uur 's middags worden de liet beelden vertoond voor de schoolkinderen. Deze lezing wordt georganiseerd door li Bestuur der Chr School. OEGSTGEEST Maandagavond werd in de ontspanning zaal van de slichting „Endegeest" de g wone jaarlijksche tentoonstelling met ve koop geopend van de voorwerpen vervaa digd door verpleegden van de bovengenoei de stichtingen. Dr. Stuurman, geneesheer-directeur d' stichtingen, het woord nemende, spreekt zi; blijdsohap uit over het feit, dat de gewoi jaarlijksche tentoonstelling weer met z' rijke voorraad artikelen kan worden geoper Hij brengt daarvoor den dank eerst aan c verpleegden maar dan ook aan de verplee sters en verplegers en niet het minst aan fröbel juffrouw, die bij de vervaardiging he! ben geholpen. Verschillende omstandigheden deden vre zen, dat de voorraad dit jaar niet zoo gro zou wezen: twee nieuwe behandelingsm thoden zijn dit jaar ingevoerd, die veel tij in beslag namen, ook is de plaats van d« heer v. Sermondt hoofd van de school, nc niet vervuld. Ondanks dit alles is er ruin voorraad artikelen. Hij spreekt den wenst

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6