jHrttwe geihscije (tfournnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Mist over midden Nederland abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j et, Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 23 NOVEMBER 1937 18e Jaargang airtiertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meer0.22' It Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekendf 0.10 NO. 6249 i TEKORT AAN PUBLIEKE VOORLICHTING Welk een ontstellend tekort aan open j liare voorlichting der massa er in Duitsoh- land bestaat, vertelde onlangs een lezer in „Schiedamsch Kerkblad". Hij wees or op i dat haast niemand in Duitschland weet hoeveel predikanten, die niets dan Jezus' [Woord willen prediken achter gevangenis- muren zuchten. De massa weet het niet Cn mag het *niet weten. En wanneer een I buitenlander dit bij 'n bezoek aan Duitsch- i land aan vrienden of familie vertelt, dan I gelooft men het eenvoudig niet. Wat deze schrijver meedeelt is volmaakt i Juist en kan door iedereen, die relaties in i Duitschland heeft, bevestigd worden. Wij i' spraken in de voorbijgegane zomer vrome leden van de Evangelische Kerk in Duitsch land, die bij een bezoek aan ons land met j groote verbazing hoorden dat Amsterdam niet door communisten geregeerd wordt, wat eigenlijk zou beteekenen, dat het Am- sterdamsche gemeentebestuur rechtstreeks instructies uit Moskou ontving. En, om er maar direct een pendant te il genover te hangen: diezelfde menschen waren van oordeel, dat de Jodenvervolging I' naar Gods bevel geschiedt; immers zegt de j Bijbel nadrukkelijk dat Israël om zijn Mes- I «;ias-verwerping geen rust zal vinden op t de aarde. De Regeering, die de Joden ver strooit en verjaagt doet derhalve een Gode- gevallig werk. Men behoeft niet te vragen hoe het met de volksvoorlichting in Duitschland staat. Waar dit de resultaten zijn vleie niemand I zich met de hoop, dat het volk als massa ii zich spoedig uit de beklemming zal los- t| werken. Al staat er ook tegenover, dat mee- "'nigeen als bij intuïtie voelt: het eaat niet jjgoed. I Dit laatste werd ons reedis het vorig jaar duidelijk pit gesprekken met ouders, die zich beklaagden over de toenemende ver ruwing en losbandigheid der jeugd. Waait bet heet, dat de Hitler-jeugd discipline zal leeren, doch onder het mom dat zij door de leiders opgecommandeerd worden voor aller- oefeningen zeggen tienjarige knapen bun ouders de gehoorzaamheid op. En deze moeten zwijgen. De Staat is immers oppermachtig en duldt placht noch tegen spraak. Dit ter aanvulling van wat de schrijver In genoemd Kerkblad opmerkt, die er .voorts nog een waarschuwing aan toevoegt nL deze, dat we nimmer mogen verge ten: de N.S.B. ten onzent heeft haar pro gram van het Duitsche overgesohreven. En dan: heeft de NS B. geen geld ge kregen van Duitschland? Het werd hem daar verzekerd, dat het zoo is. En een spre- ker in Schiedam noemde het bedrag: 1.500.000 Mark, waarlijk geen klein bedrag. Wij weten niet of dit bedrag juist is. L Maar aanwijzingen in deze richting zijn er i :wel- Ten eerste, dat de N.S.B. ook nu nog i na het debacle geldsommen besteedt, iwelke moeilijk uit eigen kring bijeenge bracht kunnen worden. Maar ten tweede, dat de leider zoo dom was om in te gaan op een beschuldiging en i toen meedeelde, dat rijksaccountants toch alle boeken der N.S.B. hadden nageplozen. Waarop echter van officieele zijde de ver zekering kwam, dat die accountants slechts controle oefenden in verband met de belas |ting; zij hadden noch de bevoegdheid, noch de opdracht, noch de gelegenheid om naar de herkomst der gelden een onderzoek in le stellen. Dit alles geeft te denken, om er maar niet l meer van te zeggen. Doch vast staat: zoo- wel in Duitschland als hier steunt de na- i tionaal-socialistische beweging op een te- kort aan publieke voorlichting. huiselijke of maatschappelijke omstandig heden noodzakelijk is. Op al deze dingen schijnt men in de de monstratieve vergadering in den Haag niet te hebben gelet. Natuurlijk niet, want men ging uit van de grondgedachte, „dat mannen en vrou wen gelijkelijk een moreel recht op arbeid bezitten" en ï'én der spreeksters riep uit: ,Er geschiedt onrecht en de vrouwen moeten zich er tegen verzetten. Zij hebben er recht op zelfstandig door het leven te gaan en in eigen onderhoud te voorzien- Alle belemmering van de vrouwenarbeid berokkent de vrouw schade, doch de maat schappij tevens, want de vrouwenarbeid heeft maatschappelijke waarde", Zoo'n exclamatie zegt echter op zich zelf niets. Men moet er bij zeggen, dat men be doelt. Men moet er aan toevoegen: ,,dit houdt in, dat wij alle huwelijksverhoudin- ;n, zooals de Schrift die geeft, op zij illcn schuiven". Het onzuivere in dergelijke propaganda nu, dat men argumenten welke tegen de loonarbeid van -de gehuwde vrouw wor den aangevoerd bestrijdt, alsof ze op alle vrouwenarbeid betrekking hebben. Zoo deed een spreekster een beroep op 't resultaat van een onderzoek door de Ar beidsinspectie ingesteld, waaruit bleek, dat de beweegredenen voor de arbeid der ge huwde vrouw achtenswaardig zijn: Onvol doende verdiensten van den man, geregel de of periodieke werkloosheid van den man, man in militaire dienst, in de gevan genis, in ziekenhuis of krankzinnigenge sticht, onderhoud van familie, betaling van schulden, redenen, die de vrouw noodza ken arbeid buitenshuis te zoeken. Meent men nu werkelijk, dat men met een beroep op deze abnormale gevallen kan verdedigen de beroepsarbeid der ge huwde vrouw, welke door cumulatie Van inkomens, verdringing van de huisvaders, kinderloosheid of verwaarloozing van moe derlijke plichten aanstoot geeft? Maar merkwaardig is dat de eene so ciaal-democraat zich op deze individueele omstandigheden beroejit om loonarbeid der gehuwde vrouw te verdedigen, terwijl een ander zegt, dat in bepaalde gevallen aan de gehuwde onderwijzeres: „dispensatie kan worden gegeven, doch dan is een on derzoek noodig, zoodat men in iemands particuliere leven moet wroeten. Het is ge brek aan respect, die jachtpartij op de. ge huwde vrouw. Er zijn grenzen aan de be moeiing met eikaars particuliere omstan digheden". Op zulke peroraties volgt dan natuurlijk een „langdurig applaus", doch er ont breekt alle bewijskracht aan. Vooral bij dit onderwerp is strenge omschrijving en bebakening noodig. DREIGEND CONFLICT BIJ ALLAN De Rijksbemidoelaar, prof. mr. Josephus Titta, heeft inlichtingen gevraagd aan par tijen, betrokken bij het dreigend conflict aan de fabriek van meubelen en spoorwegmate riaal Allan en Co. te Hillegersberg. Radiorede Minister Romme De Minister van Sociale Zaken zal a.s. Woensdagavond van 7.20 uur tot 7.30 uur over heide raaiozenders het woord voeren over het Kleeding-, Voe ding- en Dekkingsfonds. A.D.P.V. v. Löben Seis Wordt Donderdag 90 jaar Een van de Geldersche veteranen uit den politieken strijd, de heer A. D. P. V. van Löben Seis te Arnhem zal a.s. Donderdag zijn 90s ten verjaardag vieren. De krasse grijsaard was jaren lang lid van Ged. Staten van Gelderland en in 1901 was hij het, die Dr. A Kuyper, die toen minister werd, opvolgde als lid van de Tweede Kamer voor de A. A. partij, gekozen in 't district Sliedrecht Wie de naam v. Löben Seis noemt, denkt direct aan een groot stuk geschiedenis van de A.R. partij in Gelderland. Reeds in 1901 deed hij zijn intrede in de. Geldersche Staten en hij heeft daarin zit ting gehad tot 1929, toen hij op 84-jarigen leeftijd, vanwege zijn ouderdom niet meer voor een herkiezing in aanmerking wtensch- te te komen. In de Staten trad hij, die tevoren als in genieur werkzaam was geweest in Duitsch land en bij verschillende waterwerken in ons land. spoedig op den voorgrond, en toen in 1904 zijn verkiezing tot lid van het col lege van Ged. Staten volgde, werd aan hem de „portefeuille" voor waterschaDszaken toevertrouwd. Deze heeft hij in de lange jaren met veel ambitie en groote toewijding beheerd. Tot 1905 bleef hii lid van de Tweede Kamer. Als we het leven van den heer v. Löben Seis verder aan ons oog voorbij laten gaan, dan denken we inzonderheid aan zijn werk voor het. Christelijk onderwijs, waarvoor hij zeer groote activiteit aan den dag legde. Van de Roermondspleinschool te Arnhem was hij jarenlang de voorzitter en als zoo danig trad hij vorig jaar pas af. Toen men voor eenige jaren dan ook overging tot de stichting van een tweede school onder dit schoolbestuur, verbond men aan deze school die aan den Dalweg te Arnhem gelegen is, zijn naam. In de Ned. Herv. Kerk was hij een voor aanstaand figuur en tot voor kort was hij president-kerkvoogd. Als trouAV A.R. heeft hij de partij met liefde en offervaardigheid gediend. Van de A.R. kiesvereeniging was hij eenige jaren voorzitter en bestuurslid. De grijze veteraan mag zich nog in een goede gezondheid verheugen. A.s. Donder dag zal hij van half 5 tot 6 uur recipieeren in Maison de Bruyn te Arnhem De Philips kortegolfzender Over de geheele wereld pracht-ontvangst De ontvangst van de jubileum-uitaending van den Phi tops kortegolfzender P.C.J. met de draaibare antenne, ie zoowel in Europa ale overzee zeer goed geweest. Be- riohten over prachtige ontvangst kwamen binnen o.m. uit Panama, Australië, Nieuw Zeeland. Equador. Egypte, Mauritius. Zuid- Afrika, Congo en Suriname. In Australië en Nieuw-Zeeland gaven ten minste 25 stations heruitzendöngen. Nieuwe haven van Kaapstad Millioenen-werk voor Hollanders? Naar gemeld wordt heeft de alge- meene chef van de Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij geadviseerd, het eerste deel van de werkzaamheden voor de nieuwe haven van Kaapstad op te dragen aan de Hollandsche Aanneming Maatschappij of aan de British Nash Dredging Company. Met dit werk is een bedrag gemoeid van 1.125.000 tot 1.600.000 pond sterling. Het uit te be steden werk omvat o.a het construee- ren van een voorloopigen dijk en het droogleggen van een kuststrook. Comité van verweer uit den Handel Een adres aan de Tweede Kamer Het Comité van Verweer uit den Handel inzake de wijziging der Crïsisinvoerwet (C.V.H.) en Tariefmachtigingswet heeft een adres verzonden aan de Tweede Kamer, waarin uitvoerig wordt betoogd, dat het Comité, ook en juist na kennismaking van de Memorie van Antwoord van den Minis ter. in zijn meening volhardt dat: 1. de contingcntcering als handelspoli tiek instrument tot het verkrijgen van ex port-faciliteiten nog niet kan worden ge mist; 2. bij de hanteering der Crisisinvocrwet in de handelspolitiek, de richting, die tot de overeenkomst der z g. Oslo-Slaten geleid heeft, door onze Regcering ook verder ge volgd dient te worden; 3 dit laatste, derhalve de verruiming van het goederenverkeer, door opheffing van handelsbelemmeringen, zoo mogelijk op wederkeerigheid berustend, uitdrukke lijk in de wet opgenomen dient te worden; 4. ter voorkoming van het gebruiken der wet als middel tot bevordering van een or- dening-van-boven-af, m.a.w. als middel ten einde het bedrijfsleven ge heel afhankelijk te maken van de met de uitvoering der wet belaste ambtenaren. de blanco machtigingen uit het wetsvoorstel behooren te verdwijnen; 5. de door den Minister voorgestelde tekst-wijzigingen van art. 2, lid 3, 4c en 4d om dezelfde redenen onaanvaardbaar moe ten worden geacht; 6. in het wetsvoorstel afdoende waarborgen gesteld moeten worden voor een juiste, rechtvaardige en objectieve behartiging van handelsbelangen. In verband met het bovenstaande ver zakt het Comité de Kamer goedkeuring aan de voorstellen tot wijziging van de Crisisinvoerwet en de Tariefsmachtigings- wet te willen onthouden, tenzij daarin zoo danige veranderingen worden aangebracht, dat met de gerechtvaardigde wenschen van de in het Comité georganiseerde bedrijfs groepen zooveel mogelijk rekening is ge houden. De momenteel bij het Comité aangesloten organisaties omvatten ruim 1900 zaken in ons land, waaronder van zeer grootcn om vang. Dezer dagen zal op groote schaal onder het Nederlandsche volk een publicatie wor den verspreid, waarin op de gevaren van de ingediende wetsontwerpen uitvoerig wordt gewezen en waarin een ieder nog maals zal worden opgeroepen in het belang van eigen bed rij' en van het geheele Ne derlandsche volk, de actie van het Comité ook verder actief te blijven propageeren. Zeven botsingen bij Arnhem Enkele ernstig gewonden EENSGEZIND VRIJZINNIG PROTEST In den Haag is een drukbezochte demon- 1 stratieve vergadering gehouden tegen wat men noemde „de bedreigde vrijheid van arbeid voor de vrouw". Het was een eens- - gezind vrijzinnig protest; d.w.z. liberalen, vrijzinnig- en sociaal democraten zijn het j roerend met elkander eens: de linkerzijde i moge dan tot regeeren onbekwaam zijn, in principieele zaken bestaat er wel overeen- i stemming. Helaas loopt men we' wat hard van stal, (stelt men de zaken niet altijd objectief L i J'oor en is de begrenzing van het onder- i werp wel wat nonchalant. Wat het laatste betreft; wie over arbeid door de vrouw spreekt, dient ondersoheid te maken tusschen de gehuwde en onge- huwde vrouw en moet voorts rekening L houden met het feit, waarom de gehuwde Vrouw arbeid verricht. In 't algemeen ontzegt niemand ter rech terzijde de ongehuwde vrouw het recht om door loonarbeid in eigen onderhoud te voor iien; al kan er natuurlijk wel verschil van meening rijzen over de soort van werk, dat zij behoort te kiezen. En voorts moge men het in onze kringen betreuren, dat de moe der door arbeid buitenshuis aan het gezin I onttrokken wordt; men moet helaas toege ven, dat het meer dan eens ten gevolge van (Van onzen Arnhemschen correspondent) ARNHEM, 22 Nov. Er hing een grauw gordijn over midden-Nederland. Een ge weldig dikke mist was komen opzetten en hield gister vrijwel geheel den dag het verkeer naar alle zijden tegen. Voor al in de omgeving van Arnhem, maar ook over de geheele Veluwe, was de nevel zoo dicht, dat het zicht tot hoog stens enkele nieters beperkt bleef. Het verkeer kroop langs den weg. Daarbij kwam nog, dat de vorst haar uitwerking had op de door de mist be vochtigde wegen, zoodat ook de glad heid de chauffeurs van de vele auto's, die langs den weg waren, kwam plagen. Dat er ongelukken zouden komen was te voorzien en al spoedig werd de Arn- hemsche Politie gewaarschuwd. Dit her haalde zich gister niet minder dan zeven malen voor aanrijdingen in de directe omgeving van de stad. Zeven ongevallen Het eerste ongeval dat gemeld werd, was een botsing van een bus van de Geld. Tram. weg Mij., die uit de richting Ede kwam en een personenauto, die vanaf Arnhem nader de en die zich nabij de Uitspanning „De leeren Doedel" op den Amsterdamschenweg ontmoetten. De auto, die bestuurd werd door Dr. T i m m e r s uit Leiden, wilde een voor haar rijdende auto passeeren, juist op het moment dat de bus aankwam. Men reed dus'met een vrij groote snelheid regelrecht op elkaar in. De auto werd in de flank gegrepen en zwaar beschadigd en de bus reed na de bot sing tegen een boom en kwam alzoo tot staan. De bestuurder van de auto, Dr. Tim mers, werd licht gewond en kon zelf de auto verlaten. Zijn naast hem zittende vrouw was er erger aan toe. Ze was met het hoofd door de voorruit gevlogen waar door zij een ernstige hoofdwonde opliep teijvijl zij voorts haar beide polsen gebro ken had. De passagiers van de bus, die slechts weinig in getal waren, werden door den schok van hun zitplaatsen geworpen, doch kwamen allen met den schrik vrij. Mevr. Timmers werd met haar man pei ziekenauto naar het gemeente-ziekenhuis tp Arnhem vervoerd. Drie vrachtauto's botsen Het waren drie vrachtauto's die tegen half één op denzelfdeh weg, nabij de uitspanning „West End", en op dezelfde wijze in botsing kwamen. Een vrachtwagen van een Arnhem- sche firma passeerde aldaar, op dat moment, een vrachtauto van de fa. van Houten uit We esp, geladen met cacao. Vanuit de richting Arnhem na derde toen juist een groote trailer van een Goudsche firma, geladen met groo te kwantums groenten en fruit. Een botsing was onvermijdelijk en ze stootten alle drie met groote kracht op elkaar. De gevolgen waren geweldig. De trailer vloog tegen een langs den weg staande boom waarbij het dak van den wagen scheurde en de groenten en fruit over dtm weg geslingerd werden. De Arnhemsche auto, van de fa. M, sloeg tegen een andere boom en de auto van de fa. van Houten liep van den rijweg af, sloep om en bleef op de berm liggen De inhoud was geheel door elkander geslagen. De vier chauffeurs, die in de auto's wezig waren, werden allen gewond. De V- uit de Goudsche auto, had ernstige hoofd wonden bekomen en de chauffeur uit Arn hem eveneens, echter minder ernstig. De beide andere chauffeurs uit de trailer kwa men er met schaafwonden af. De beide eer sten werden naar het ziekenhuis overge bracht Een en ander bracht een geweldige ravage teweeg. Nog eens drie auto's Eenige uren later botsten op dezelfde hoogte nogmaals drie auto's, die achter elkaar reden. De eerste slopte plotsel met het gevolg dat de tweede met haar in lichte aanraking kwam. De derde auto reed echter op deze beide met een flinke vaart, waardoor deze laatste wagen ernstig be schadigd werd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Eerste luitenant gewond Op den Schelmschen weg even voor het punt waar hij vanuit Rosendaal den Apel doornschen weg snijdt, reden door de mist misleid twee personenauto's op elkaar. Men was slechts enkele meters van elkaar ver wijderd toen er kans was elkaar te zien. De gladde weg maakte plotseling remmen on mogelijk en de heide wagens reden recht op elkander in. Zij werden beiden zoo zwaai beschadigd dat ze later moesten worden De eerste luitenant der marechaussée A v. d. M i n n e uit Arnhem werd bij deze botsing bloedend verwond en moest per zie kenauto naar het Militair hospitaal worden overgebracht. Kleinere botsingen Behalve deze ongevallen hadden tenge volge van de mist nog een aantal kleinere ongevallen plaats. Eenige honderden meters verder dan „De leeren Doedel", aan den Amsterdamschen weg, reden twee personenauto's op elkaar, omdat de bestuurders zich in de breedte van den weg vergisten. De materieel» schade was groot. De auto's werden weg Financieele nooden der gemeenten Een bescheiden vermindering In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting va® het Werkloosheïdssubsidiefonds deelt de regee- ring mede, bij haar oordeel te blijven, dai er in de ontwikkeling van den economi- schen toestand van Nederland aanleiding gevonden kan wordien om rekening te hou den mei' een voorloopig bescheiden vermin dering van de financieele noodien der ge meenten. De meeste gemeentebesturen zullen waar schijimlijk de formule-uitkeering uit het ge meentefonds, aJsmede de opbrengst van de opcenten op de gemeentefondsbelasting thans op een hooger bedrag kunnen uit trekken. De rogeering betreurt het, dat he»t,_ gelet op de middelen van het fonds niet mógelijk te voldoen aan het verlangen om de extra bijdrage aan de gemeenten, welke deze be hoeven voor het volle bedrag a fonds perdu uit te keeren. Wel is de rvgeering bereid om de ruimte, welke bij het voortschrijden de vermindering der werkloosheid aan de uitgaafzijde van de fondsbegrooting ont staat allereerst fle benutten om op bedoelde maatregel terug te komen en daaraan zelfs de voorrang te geven boven dekking van het nadeplig saldo van den dienst 1935. Wat de kwestie van hulp aan zgn. zelf standigen betreft, deelt de regeering mede dat de huidige regeling niet in alle opzich ten bevredigend werkt en daarom nader ord-t overwogen. De regeering volgt met zorg de voortdu inde toeneming der uitgaven voor armen zorg. Het karakter van deze uitgaven laai niet toe. hierin bijdragen uit het werkloos- idssubsidiefonds te verleenen. Bovendien laat de hegrooting van het fonids geen ruim voor nieuwe uitgaven. Nieuwe banen voor tuinbouw-export De Bond Westland voert besprekingen met den Zuid-Afrikaanschen gezant De noodtoestand, welke dit jaar in der Nederlandschen tuinbouw heerscht, hoe!-, het noodzakelijk gemaakt, dat er nieuwe we gen voor den export komen. De Bond Westland, waarbij twaalf veihn gen zijn aangesloten, heeft met den gezar' der Zuid-Afrikaansche Unie, Dr. van Broekhuizen, thans besprekingen ge voerd betreffende export van Nederlandsche tuinbouwproducten naar Zuid-Afrika. De voorzitter van den Bond Westland, de heer J. Barendse, deelde na dit onder houd mede, dat de gezant geen afwijzende houding innam tegenover een eventueel' productieuitwisseling In den tijd dat Holland een overvloed var. druiven en andere tuinbouwproducten heeft die wegens den geringen export hij groote kwanta moeten doordraaien, heeft de Zuid Affrikaansche Unie. er behoefte aan en om gekeerd. In de maanden October en November i- in Zuid-Afrika veel vraag naar de Mus caatdruif, welke in het Westland dan jrnsf eel ter veiling- worden aangevoerd. Dr van Broekhuizen wees er den voorzit ter van den Bond op, dat Zuid-Afrika over het algemeen weinig van de crisis had ge leden. De priizen welke men echter in zijn land besteedde voor fruit, waren echter be trekkelijk heel laag De heer Barandsp verklaarde, dat er nog tal van moeilijkheden waren te overwinnen alvorens men tot deze uitwisseling van tuin bouwproducten zou kunnen overgaan. Ontvangsten der Ned. Spoorwegen De geschatte ontvangsten van de maand October incl. die der geëxploiteerde spoor tramwegen, bedroegen in totaal f 7.931.200 De totale ontvangst van 1 Januari 1937 af bedroeg f 83.520.178.34 tegen f S0.233.581.9( in 1936. Het gemiddeld aantal kilometers in exploi tatie was van 1 Januari 1937 af 3.396 (1936 3.423); de ontvangst per dagkilometer dus f 80.90 (1936 f 76.85). MOND- EN KLAUWZEER OP URK Het mond- en klauwzeer dat op het eiland U r k tot de uitzonderingen be hoorde, is daar thans op eenige boer derijen uitgebroken. De besmetting moet op Urk zijn gekomen, doordat een slager-veehouder beesten van de wal liet komen voor het slachten. De ziekte laat zich thans nog niet kwaadaardig aanzien, doch men vreest voor uitbrei ding. Op den Velperweg slipte een auto en ver oorzaakte materieele schade en op den Huissensche weg, aan de zuidzijde van de Rijnbrug, hadden zelfs enkele aanrijdingen plaats, die wel schade, maar geen persoon lijke ongelukken veroorzaakten. Tegen den avond werd de mist belangrijk minder, zoodat het verkeer toen weer vrii normaal functionneeren kon. 't Was op dezen dag dan ook mooi geweest. Botsing bi] Apeldoorn Gistermorgen heeft te Apeldoorn den grindweg tusschen het Aardhuis en het Uddelermeer tengevolge van den mist een botsing plaats gehad tusschen twee elkaar tegenkomende personenauto's resp be stuurd door den heer G. J. uit Bilthoven en den heer L. v. M. uit Nijkerk. De naast den heer v. N. zittende dame A. v. M. uit Nij kerk sloeg door de voorruit en werd era stip aan het hoofd gewond Ook klaagde zi over inwendige pijnen Het slachtoffer ii naar het Juliana ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. Beide auto's werden zoo zwaar beschn digd, dat zij moesten worden weggesleept. VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de wetsontwerp pen tot wijziging van de Grondwet. Overleden is Ds. H. A. Leenmans* emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk* De zaak van de moord te Groede i$ thans verwezen naar het Hof in Den! Bosch. Tengevolge van den mist hebben in de! omgeving van Arnhem een groot aantal :rkeersongelukken plaats gehad. Hongaarsche Ministers bezoeken Duitsche hoofdstad. De Japanners rukken in China verp der op. De Antwoordnota van Franco aarf Londen. Bewogen protest van den Chineescheit gedelegeerde op de Negenmogendhedenp conferentie. Een recordvlucht van Paul Codos varS Parijs naar Buenos Aires. Lord Halifax is te Londen van zijn be-t roek aan Berlijn teruggekeerd. Een gestolen platinaring doorgeslikt Zooals men zich herinnieren zal, heeft op 19 October een dame een juwelier op hoi Xoordeinde te Den Haag op sluwe wijze een kostbare platinaring bezet met 20 dia manten ontstolen. Bij het bezichtigen van een tablet ringen leidde ze de aandacht even af en verruilde de waardevolle ring voor een waardeloos prul. Gisteravond zag een bediende van deze bestolen firma in een café aan de Heeren gracht een dame, die veel op de dievegge geleek en bij nader opmerken, kwam hij tot de overtuiging, dat ze het inderdaad was. Ongemerkt begaf hij zich naar de telefoon cel en belde de politie op, die hij zijn ont dekking mededeelde. Spoedig kwamen twee rechercheurs in het café. die zich op aanwijzing van de bediende naar de dame behoorend tot een gegoede Haagsche fami lie, begaven en haar mededeelden haar moeten arresteeren. Ze was ze.er verrast, doch koos de wijst» partij en gimg met de rechercheurs en den bediende, die haar had ontdekt, mee naar iet politiebureau. Op weg hierheen heeft ze kans gezien, de "stolen rirg welke ze aar de vingers dn>3p n de mond te brengen en door te slikken. Met het oog hierop is ze onder zeer nauw lettende bewaring gesteld, „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK! VRAAGT TARIEVEN I Onzichtbare overwegboomen Een ongeluk, dat goed afliep Gisteravond is een vrachtauto op weg va-i Alkmaar naar Rotterdam tegen den Noordelijken afsluitboom van den overweg en den rijksstraatweg nabij het station; Castricum gereden. De auto lichtte den boom van zijn steunpunt en wierp dezen tegen een van de voedingsdraden van de electrische spoorlijn. De auto kwam juist voor de rails tot stilstand. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Wel kwamen de boom en het afsluit-» hek onder stroom te staan. Door een deel van het net stroomloos te maken, kon het euvel worden hersteld. Het is nu al de zesde maal binnen zeer korten tijd dat de afsluiting van dezen over-» weg, waarvan de boomen bij avond onvol* doendg verlicht zijn. door een auto wordt aangereden. Tot nu toe is het steeds zonder persoonlijke ongelukken afgeloopen. Na een soortgelijk voorval enkele wekea geleden, meende de iraspectie van de spoor* wegen deze voortdurende aanrijdingen te moeten toeschrijven aan de straatverlichting van Caetricum, welke voor automobilisten zeer hinderlijk zou zijn. Het gemeentebe stuur heeft toen de straatlantaarns aan dö zijde vao den overweg laten afschermen, maar ondanks dezen maatregel schijnen de autobestuurders de gesloten boomen nieS tijdig te kunnen opmerken. Ook de bestuur der, die gisteravond bovenvermeld avontuur beleefde, verklaarde den boom niet tijdig te hebben gezien. Zonderling ongeval Nachtwandelaarster stapt uit het raam Een 12-jarig dochtertje van den heer J. IC. in de van der Hoevenstraat te N a a 1 d w ij k, ging Maandagnacht aan het slaapwandelen. Het meisje liep op het raam toe en stapte daaruit, waarna het van pl.m. vier meter hoogte op straat viel. De ouders van het meisje ontwaakten, door gekreun en bemerkten tot hun schrik dat het bed van het dochtertje leeg was. Daarna werd het kind op straat ontdekt» Het ongeval liep nog vrij goed af want Dr. v. d. Bij Haardt. die was ontboden, con stateerde dat het meisje alleen een arm had gebroken. Meisje door auto aangereden en gedood Maandagavond is een 15-jarig meriïs. Valk en na ar, bij Roejmond op den Maaslrichtsche-mveg door een personenauto, bestuurd door iemand uit Wassenaar, aan gereden. Met ernstige venwondingen is zij naar het St Elisabeth Ziekenhuis overge bracht, waar zij in den loop van den avond is overleden. De bestuurder moest remmen voor een naderende goederentram. Door de gladheid van den weg slipte de wagen en kwam op het fietspad terecht, waardoor mej. V. werd gegrepen. PAULUSSEN N.V.-DEN HAAG Vijf onr het ont voor RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1