Leidsche Gemeentebegrooting aangeboden A° 1807 VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. Stadsnieuws Groote gaten moesten worden gedicht Het defini tieve concept sloot met een tekort van f 170.000 Het wordt geput uit reserves en extra middelen De electriciteitstarieven worden verhoogd Geen belastingverhooging. B. en W. hebben den Raad aangeboden de ontwerp-begrooting voor het jaar 1938. Be moeilijkheden, die moesten worden overwonnen om een sluitende begrooring. te verkrijgen, waren wederom zoo groot, dat liet ook thans niet mogelijk was, den wette- lijken termijn van indiening in acht te ne men. Wie mocht hebben verwacht, dat de begrooting voor het komende jaar een aanzienlijk gunstiger beeld zou vertoo- nen dan die van vorige jaren, zal na kennisneming van de stukken wel tot de erkenning zijn gekomen, dat voor dergelijke verwachtingen in werkelijk heid nog geen goede grond bestond. Wel valt, over her geheele land genomen, gelukkig een niet onbelangrijke verbetering in den algemeenen toestand waar te nemen, doch in Leiden zelf is deze verbetering nog maar van bescheiden omvang, althans met betrekking tot de gemeentefinanciën valï daarvan nog maar weinig te merken. Dit wordt heel duidelijk geïllustreerd 'door het verloop van de werkloosheid in het land en in onze gemeente; terwijl toch in liet Rijk het aantal werkloozen reeds is ge daald beneden het peil van 1935, werd in onze gemeente het cijfer van 1935 nog niet bereikt; weliswaar valt tegenover 1936 een daling te constaveeren, doch de wekelijksche uitgaven vertoonen niet een daarmede ge lijken' tred houdende verlaging, hetgeen mede een gevolg is van de wijzigingen in de steunregeling in voor belanghebbenden gun- stigen zin. Rekening houdende met de uit gaven over 1936 en die over het loopende jaar, moest de post „steunverleening" zelfs weer op een hooger bedrag worden geraamd dan voor 1937. Met de uitgaven voor armenzorg is het ïiog ongunstiger gesteld, hetgeen op zich zelf niet is te verwonderen, daar de verbete ring In den algemeenen economisch en toe stand op de uitgaven voor armenzorg nog trager doorwerkt dan bij de werkloosheid; ook deze post moest derhalve worden ver hoogd. Daarnaast heeft de prijsstijging, welke als gevolg van de monetaire maatregelen is in getreden. haar invloed op de ramingen niet gemist Met nog verschillende andere nadee- lige factoren is een en ander oorzaak, dat ondanks de reeds doorgevoerde bezuinigin gen en de vermindering van den rentelast, en ondanks ook de meest scherpe raming Van de inkomsten en uitgaven, het ontwerp der begrooting ten slotte toch nog een te kort aanwees, waarin alleen door bijzondere maatregelen kon worden voorzien. Opende de begrooting 1937 met een batig is a 1 d o van den dienst 1935 ad f 133.439. het jaar 1938 moet een dergelijke ontvangst derven, vermits de dienst 1936 is geëindigd met een nadeelig exploitatiesaldo van f 75.40S.67. liet mag nog een gelukkige om standigheid worden geacht, dat dit bedrag van de Algemeene Reserve kon worden af geschreven, aangezien anders genoemd be drag ruim f 75.000 ten laste van den dienst 1938 had moeten worden gebracht. De subsidie aan de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulp betoon (armenzorg) is thans op f 800.000 uitgetrokken, tegen f 739.000 voor 1937 of f 61.000 hooger, terwijl de uitgaaf over 1936 f 776.231.58 bedroeg. Reeds staat vast, dat het voor 1937 uitgetrokken be drag van f 739.000 niet toereikend zal zijn. Ter zake van ondersteuning aan werk loozen (inbegrepen werkverschaffing) ,werd in 1036 uitgegeven f 1.401.910.55; voor 1937 bedraagt de raming f 1.245.000 en voor 1938 f 1.300.000. Na aftrek van de bijdrage uit het werkloosheidssubeidiefonds blijft netto ten laste van de gemeente over 1936 f 2S8.500, over 1937 f 241.530 en over 1938 f 237.900; de netto bedragen over 1937 en 1935 loopen derhalve weinig uiteen, hetgeen een gevolg is van de door de Regeering aangegeven wijze van berekening van de subsidie. Tengevolge van de plaats gehad hebbende verschillende conversies van geldleeningen is de rentelast zeer belangrijk gedaald in totaal met' phn. f 100.000 doch bij een vergelijking van de begrootingsjaren on derling is er rekening mede te houden, dat ook vorige jaren reeds in stijgende mate yan de conversie hebben geprofiteerd. De uitkeering uit het Gemeentefonds (moest ook thans weder lager worden uitge trokken. Het z.g.n. garantie-bedrag daalt elk jaar met 1/10 van f 489.538.40 is plm. f 49.000. Doordat echter op de begrooting van het Gemeentefonds voor het jaar 1938/ 1939 een hoogere belasting-opbrengst werd uitgetrokken, dan waarnaar de uitkeeringen over vorige jaren werden berekend, en deze meerdere opbrengst aan de gemeenten ten goede komt, bleef het nadeelig verschil met de geraamde uitkeering op de gemeentebe grooting 1937 tot rond f 9.000 beperkt Wat betreft de b e 1 a s t i n g e n, die ten bate van de gemeente zelve worden geheven, bleef de raming, in haar geheel genomen, ongeveer op het niveau van 1937; hier viel eenig verlies, daar weer eenig accres te boeken. De toestand der bedrijven Door de financieele omstandigheden ge dwongen, hebben B. en W. de storting in het vernieuwingsfonds der Lichtfabrieken wederom op van de som der door de gemeente oorspronkelijke verstrekte en nog niet afgeloste kapitalen moeten stellen. Om wat de bedrijven betreft met 1937 ver gelijkbare winstcijfers te verkrijgen, moeten verschillende correcties worden aange bracht, en wanneer dit is geschied, komt nwn. niettegenstaande een 4% hoogere gas- afgifte en een 6hoogere stroomverkoop dan over 1937 werd geraamd, voor de gas fabriek, de electriciteitsfabrieJc en het radio- distribuiie-bedrijf te zamen tot een resultaat, dat nauwelijks hooger is dan de werkelijk geraamde winst over 1937 in totaal. En het verschil met de uitkomsten der rekening 1936 is nog belangrijk ongunstiger. Waar nu dit alles voornamelijk een gevolg is van de stijging van de kolen- prijzen, en de gemeentebegrooting zon der extra-maatregelen niet sluitend ia te maken, achten B. en W. het onder de gegeven omstandigheden wel gewettigd, om tegenover deze prijsstijging in de begrooting een verhooging van het en kel-tarief der electriciteitsfabriek met 2 cent per K.W.U. (gepaard gaande met een verhooging van het vast recht van het woonhuistarief van 16 op 17 cent per maand), op te nemen, waarmede het enkel tarief op 20 cent zal zijn ge bracht; de opbrengst kan op f 60.000 worden gesteld. Van de andere bedrijven behoeft hier slechts het Openbaar Slachthuis met de Ijs fabriek te worden vermeld. De financieele uitkomsten van het Slachthuis bewegen zich in een dalende lijn; eenerzijds nemen, wegens de uitbreiding van de inrichting, de lasten toe; anderzijds loopen de inkomsten achteruit, terwijl er weinig perspectief voor verbetering valt aan te wijzen. De Ijsfabriek leidt door de bekende om standigheden een kwijnend bestaan. Wat de Leidsche Duinwater Maatschappij betreft, is de vergadering bekend, dat tot een herziening vn de tarieven is besloten. Aangezien de gevolgen daarvan voor het be- grootingsjaar 1938 thans nog niet geheel kunnen worden vastgesteld, is, evenals voor 1937, voorshands een bedrag van f 310.000 als ontvangsten uit de L.D.M. op de begroo ting gebracht; indien de uitkeering beneden dit bedrag mocht blijven, zal daarvoor ruimschoots dekking kunnen worden gevon den uit de indertijd op den kapitaaldienst overgeboekte voordeelige verschillen tus- schen de baten en lasten van het aandeelen- bezit. Voorts hebben B. en W. gemeend ook dit maal de afschrijving op het aandeelenbezit achterwege te kunnen laten. Het hoofdstuk Onderwijs geeft een niet onbelangrijke vermindering van lasten te zien. Per saldo is „onderwijs ongeveer 35.000 voordeeliger. Wat ten slotte het gemeentelijk onge vallenfonds betreft, B. en W. meenen dat ook ditmaal met de storting van de helft van de normale premie kan worden vol staan. Bijzondere dekkingsmiddelen Niettegenstaande reeds met de voren- genoemde verhooging der electriciteits tarieven bij den opzet der begrooting re kening was gehouden, en ook overigens de inkomsten zoo hoog mogelijk en de uitgaven zoo laag mogelijk werden ge raamd als verantwoord was, sloot het definitieve concept toch nog met een tekort van plm. f 170.000. Het mag over bodig worden geacht te zeggen, dat het aanvankelijk ontwerp een belangrijk te kort aanwees; een nauwkeurige revisie, post voor post, had tot resultaat, dat het tekort uiteindelijk tot genoemd bedrag van f 170.000 kon worden teruggebracht. De vraag was toen: op welke wijze kan in genoemde som worden voorzien? Het stond voor B. en W. bij het stellen van die vraag ook re^ds dadelijk vast, dat er in geen geval sprake van kon zijn om naast verhooging van de electriciteitsttarie- ven de belastingen nog op te voeren; doch overeenkomstig de tot dusver gevolgde ge dragslijn zouden B. en W. ook overigens te gen verzwaring van de belastingdruk ernstig bedenking hebben, en dit temeer thans, nu eindelijk een periode van opleving zij het ook niet overal in even merkbare mate is ingetreden. B en W. hebben daarom nagegaan, welke andere middelen voor het overbruggen van het tekort zouden kunnen worden gebezigd. In de eerste plaats achten B. en W. termen aanwezig, om van het nadeelig saldo van den gewonen dienst van het grondbedrijf ad f 64.741, een bedrag van f 30.000 uit de reserve van het bedrijf te bestijden; deze be draagt thans nog ongveer f 310.000. Vervolgens kan uit extra-middelen van de Lichtfabrieken een bedrag van f 82.000 wor den gevonden (eveneens reeds in de be- drijfsbegrooting opgenomen). Het restant te dekken bedrag is thans nog f 57.000. De algemeene reserve kan daar voor niet in aanmerking komen; zii be draagt nog 6lechts f 110.000 en moet than.» meer dan ooit worden bewaard voor het dekken van rekeningstekorten. Echter kan wel het pensioenfonds voor weduwen en kinderen van ambtenaren, die ingevolge de gemeentelijke verordening wer den of worden gepensionneerd, hulp bieden. Dit pensioenfonds heeft thans een kapi taal van plm. f 243.000. De risico's van dit fonds zijn zeer beperkt en worden voortdu rend geringer. De kosten zijn bijv. van f 16.772.55 in 1929 gedaald tot f 9500 in 1936 en B. en W. zullen, in verband met den aard der gevallen waarin de pensioenen worden verleend, ook verder blijven dalen. Uitgevoerde berekeningen geven grond voor de stellige verwachting, dat het kapitaal ge voegelijk met f 100.000 zou kunnen worden verlaagd, zonder daarmede den weerstand van het fonds in gevaar te brengen. Bij de zen staat van zaken kan naar de meening van B. en W. uit het fonds wel een uitkee ring van f 57.000 aan den gewonen dienst der gemeentebegrooting worden gedaan. Al stemt 'het op zichzelf ongetwijfeld tot voldoening, dat de begrooting ook thans weder sluitend kon worden gemaakt, B. en W. mogen niet voorbijzien, dat dit alleen mogelijk was door wederom voor een aan zienlijk bedrag over bijzondere middelen te beschikken. Wij moeten ons dat, aldus B. en W., dó&rom goed voor oogen houden, om dat, indien maar steeds moet worden voort gegaan met het nemen van maatregelen van dien aard, er op den duur achterstand ont staat. Wanneer men evenwel na een reeks van crisisjaren mag constaieeren, dat ongedekte rekeningstekorten tot nog toe, zij het ook met behulp van bijzondere middelen, kon den worden voorkomen; dat nimmer aan de bezuiniging een tak van gemeentezorg ge heel ten offer behoefde te worden gebracht, doch steeds met beperking van de gemeente- taak kon worden volstaan; dat de belastin gen op een in vergelijking met andere ge meenten matig peil konden worden gehand haafd, dat verschillende belangrijke werken in uitvoering konden komen, en dat de ge meente haar normale zelfstandigheid tegen over het Rijk met betrekking tot de regeling en het bestuur van de eigen huishouding, heeft weten te behouden, dan is er in veler lei opzicht nog reden om toch ook weer niet al te ontevreden te zijn over het verloop van zaken, gegeven den toestand waarin B. en W. nu eenmaal verlteeren. Een dergelijke beschouwing mag intus6chen niet leiden tot een ongemotiveerd optimisme De financieele toestand van de gemeente zal daarom veel zorg blijven vereischen; een voorzichtig financieel beleid, zoowel wat den gewonen dienst als den kapitaaldienst be treft, blijft dan ook noodzakelijk. AFVLOEIINGSREGELING VOOR GEMEENTEPERSONEEL Moet het G. O. over uitzonde ringsgevallen worden gehoord Meerderheid van Ben W. verzet zich daar tegen Bij de behandeling van de interpellatie- Van der Voort inzake de afvloeiing van over tollig personeel bij de Lichtfabrieken deden B. en W. de toezegging een voorstel bij den Raad in te dienen tot aanvulling van het Ambtenarenreglement 1934 met een af vloeiingsregeling, gelijk het Rijksambtena renreglement die bevat. In verband met een en ander hebben B. en W. aan het G(eorganiseerd) O(verleg) ad vies gevraagd omtrent de hieronder volgen de ontwerp-afvloeiingsregeling, welke der halve overeenkomt met de bij het Rijk gel dende regeling, behoudens de wijzigingen, die noodig zijn om haar in het systeem van 't ambtenarenreglement van de gemeente te doen passen. „1. Bij ontslag wegens verandering in de inrichting van een dienstvak, als bedoeld in artikel 84, eerste lid, onder h, geschiedt, behoudens het bepaalde in het tweede lid, het ontslag der in vasten dienst aange stelde ambtenarenAverklieden in de volgen de .rangorde: a'. zij, die zulks wenschen; b. zij, die 35 of meer voor pensioen gel dige dienstjaren hebben, waaibij ongehuw- den, die geen kostwinner van een gezin zijn, vóór de overigen en in beide groepen oude ren in leeftijd vóór jongeren gaan; c. zij, die den leeftijd van 35 jaren nog niet hebben overschreden en niet 6 maan den of langer hetzij gehuwd, hetzij koetwin ner van een gezin zijn, te beginnen met hen, die de minste dienstjaren hebben; d. zij, die de minste dienstjaren hebben. 2. Wanneer het dienstbelang zulks vor dert, kan bij de verleening van ontslag van de rangorde, bedoeld in het vorige lid, wor den afgeweken, met dien verstande, dat in dien de omvang van de voorgenomen af vloeiing daartoe aanleiding geeft, deze ge schiedt naar een bepaald, vooraf vastgesteld en aan de betrokkenen kenbaar gemaakt plan". Met de in het eerste lid opgenomen rang orde van ontslag kunnen de Algemeene Ambtenaren- en de Algemeene Werklieden- Commissie zich vereenigen. Wat echter het tweede lid betreft, gaven verschillende ver tegenwoordigers de voorkeur aan een bepa ling,volg ens welke over een afvloeiingsplan het G. O. zou worden gehoord. De meerderheid van B. en W. heeft echter zeer ernstig bezwaar tegen het hooren van het G. O. over een afvloeiingsplan; zij acht het ten eenenmale onjuist de toepassing van algemeen verbindende voorschriften in casu het afvloeiingeplan, vast te stellen, in gevolge de afvloeiingsregeling bij het G. O. ter behandeling te brengen. Dit behoort niet tot de taak van het G. O. Maar ook in ander opzicht bestaat daar tegen bedenking. Werd toch een bepaling als bedoeld opgenomen, dan zouden de gevallen waarin en de redenen waarom van de rangorde wordt afgeweken aan het oordeel van het G. O. moeten worden onderworpen, d.w.z. dat de persoonlijke gevallen door het G.O. werden besproken. Zou zich intusschen eens een geval voor doen, waarin overleg met het G.O. wellicht toch wenschelijk mocht zijn welk geval thans niet is te beoordeelen dan zijn B. en W. bereid dit bij die gelegenheid onder igen te zien. De minderheid van B. en W. sluit zich aan bij de opvatting van die leden van de Com missies, die zich hadden verklaard voor het hooren van het G.O. over het afvloeiings plan. Het ontmoet voorts hij het geheele College overwegend bezwaar, gevolg te geven aan het subsidiair gedaan verzoek, om de dienst commissie over een afvloeiingsplan te hoo ren. In de bovengenoemde raadsvergadering werd in dit verband nog een tweetal andere jjunten ter spake gebracht, t.w. le. vergoeding aan de wachtgelders van de kosten van behoud van weduwe- en wee- zenpensioen; 2e. verlenging van wachtgeldtermijnen bij herplaatsing van wachtgelders. Over het eerste is in het G.O. overeen stemming bereikt. In de wachtgeldverorde ning wordt voorgesteld een nieuwe bepaling op te nemen, luidende, dat van gemeente wege een tegemoetkoming van 6/11 van de bijdrage voor weduwen- en weezenpensioen aan den wachtgelder wordt vergoed. Wat het tweede betreft meenen B. en W., dat dit het principe der wachtgeldregeling aantast, terwijl de practijk, ook bij de jong ste omvangrijkste afvloeiing, welke tot nog toe bij de gemeente plaats vond, de noodza kelijkheid eener zoodanige verlenging op geen enikele wijze heeft aangetoond Aanvullingsagenda In de Maandag a.s. te 'houden raadsver gadering zullen alsnog worden behandeld de volgende punten: a. Voorstel tot intrekking van het raads besluit van 10 Mei 1937 tot het instellen van beroep bij de Kroon tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij goedkeu ring werd onthouden aan de raadsbesluiten van 21 December 1936 tot het verleenen van medewerking ten behoeve van de stichting van een overdekte bad- en zweminrichting door de op te richten N.V. „Sportfondsen- bad-Leiden". b. Voorstel inzake den verkoop van een gedeelte van de Binnenveetgracht, kadas traal bekend gemeente Leiden, Sectie A no. 1317 (ged.) en Sectie C. No. 1605 (ged.), aan de N.V. Meelfabriek „De Sleutels", voorheen De Koster en Co., te Leiden. c. Voorstel inzake het koopen van de ge meente Rijnsburg van het aan haar toebe- hoorende gasbuizen- en kabelnet en verdere inrichtingen, dienende voor de distributie van het gas en de electriclteit in die ge meente, het aangaan van overeenkomsten met die gemeente betreffende de levering van gas en electriciteit door de Stedelijke Lichtfabrieken en tot vaststelling van de desbetreffende begrotingsstaten. BUIT VERNIELD Door de politie is aangehouden de 25- jarige P. Y. F., die gistermorgen bij Maat schappelijk Hulpbetoon een ruit heeft ver nield. H0LLANDSCHE SOCIËTEIT Heerengracht 475 - Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN Overname Gas- en Electriciteits- bedrijf van Rijnsburg Een redelijke transactie B. en W. zijn met het gemeentebestuur van Rijnsburg in onderhandelingen getreden over de overname van het gas- en electrici- teivsbedrijf, welke onderhandelingen tot overeenstemming hebben geleid op de vol gende basis: le. voor de overneming van het in Rijns burg aanwezige gasbuizen- en kabelnet, de inrichtingen voor de distributie van het gas en de electriciteit en de opstallen, die toe het gas- en electriciteitebedrijf van Rijnsburg behooren, betaalt Leiden aan Rijnsburg 100.000,—; 2e. als compensatie voor de door Rijnsburg te derven winst betaalt Leiden aan Rijns burg een bedrag ineens van 142.500, 3e. Leiden neemt voor zijn rekening de helft van de door Rijnsburg verschuldigde wachtgelden aan personeel, dat als gevolg van de overneming van de bedrijven door Leiden overtollig wordt en mitsdien moet worden ontslagen; 4e. ter vervanging van de geldende over eenkomsten worden twee nieuwe contracten gesloten. Behalve, dat de gemeente Rijnsburg voor de overdracht van haar beide bedrijven aan Leiden ,op redelijke wijze wordt schadeloos gesteld, zullen ook de ingezetenen van die gemeente daardoor worden gebaat, in zoover dat, op de basis van de thans te Leiden gel dende grond tarieven, te Rijnsburg de grond prijs van het gas van 11 tot 9 cent en het enkeltarief voor electriciteit van 32 tot 23 cent per eenheid kan worden verlaagd. Voor onze gemeente besraat tenslotte het voordeel van de onderwerpelijke transactie hierin, dat zij niet een op pl.m. 5000,— geraamd bedrag per jaar voor verlaging van de prijzen, waarvoor aan Rijnsburg de leve- ing engros geschiedt, behoeft prijs te geven en voorts vooral hierin, dat de winst op de levering en détail te Rijnsburg te haren bate zal komen; overigens mag worden verwacht, dat deze winst door de toeneming van het verbruik als gevolg van de in te voeren prijsverlagingen binnen niet te langen ti de hoogere kapitaalslasten en de meerdere kosten van bediening en onderhoud zal over treffen, hetgeen een reden te meer is om over eventueel nog bestaande bezwaren heen te stappen. Tenslotte vervalt voor Leiden de verplichting tot betaling aan Rijnsburg van een bedrag van 1250,'s jaars voor het medegebruik van den gashouder van Rijns burg ten behoeve van de gaslevering in een gedeelte van Oegstgeest. Wereldbond-avond Wijdingsure in de Marekerk Naar aaneliding van de Gebedsweek (14 20 November) worden in alle deelen der wereld bijeenkomsten gehouden waarin le den der bij den Wereldbond aangesloten vereenigingen stilstaan bij de duisternis van dezen tijd en de gevaren, die de ge heele wereld in angstige beroering houden. In aansluiting hierop wordt in deze samen komsten eveneens gewezen op de wonder baarlijke redding Gods, die er is in Jezus Christus. De Nederlaaidsche tak van den' Wereld bond is een groote Federatie van Chr. Jonge Mannen- en Vrouwenverenigingen (Y.M.C.A. en Y.W.C.A.). Teneinde ook aan den algemeenen om roep te deaer stede gehoor te geven was gisteravond in de Marekerk een gebedsure belegd, die onder leiding stond van Ds. W. A. B. ten Kate, Herv. predikant te Was senaar. Deze dienst waarvoor vooral van de zijde der Jonge Vrouwenverenigingen groote be langstelling bestond, droeg een liturgisch karakter. Orgelspel, het lezen van toepas selijk Schriftgedeelten en zang wisselden elkander af. Ook werden door Ds. Ten Kate enkele mededeelingen over den arbeid van den Wereldbond gedaan. Zoo werd door hem o.m. gewezen op de moeilijke omstandigheden waaronder de leden van den Bond in China en Japan, Duitschlancl en Spanje het werk moeten verrichten. Na drukkelijk werd door spr. in het licht ge steld, dat de vereenigingen in Nederland onder gezegende en rustige omstandighe den mogen arbeiden. In een hierop volgend gebed werd eener zij ds dank gebracht voor den ondervonden zegen op den arbeid en andererzijds ge vraagd om ondersteuning in het werk dat hier en in andere landen nog wacht. Na gemeenschappelijk gezang heeft Ds. Ten Kate tenslotte nog in een ernstige toe spraak, naar aanleiding van 2 Cor. 4:6: „Het Licht, dat schijnt in de duisternis", gewezen op het thema voor deze gebeds week: „Ziende op Jezus, als op het Licht der wereld". Bij de ontvouwing van een en ander wees spr. achtereenvolgens op de ver anderde tijdsomstandigheden, de werkloos heid, den dreigendert oorlog en de geeste lijke crisis om tenslotte hiertegenover te stellen het geloof in God en het vertrou wen op Jezus Christus. Deze wijdingsure werd gesloten met het zingen van Gez. 180 3, de zegenbede en enkele minuten van stille inkeer. Onder toepasselijk orgelspel verliet men diep onder den indruk, het bedehuis. Jubileum-commissie 1938 De speciale commissie, welke de opdracht heeft, de viering van het 40-jarig Regeerings- jubileum van H. M. onze geëerbiedigde Ko ningin voor te bereiden, is Woensdagavond met haar taak begonnen. De besprekingen, welke geleid werden door Ir. P. C. Lindenberg, hadden een zeer geanimeerd verloop. Na onderlinge gedachten-wisseling werd een uitgebreid plan ontworpen, nadat de on derstaande sub-commissies tot stand waren gekomen: Ir. P. C. Lindenberg, alg. voor zitter; Mr. N. G. Geelkerken, alg. secretaris; J. Mulder, alg. penningmeester. Feestcommissiè: H. G. van Bverdingt'ii, W. van der Laan, A v. d. Neut, mej. B. vaj. Noort, kapt. C. H. Iwes. L. Questroo en mej E. Raphael. Financieele oommissie: Job. Brouwer, mej H. C. van Santen, C. Stolwijk. Propaganda-commissie: K. Cebol en G F. Groot Enzerink. SCHOORSTEENBRAND De politie-brandweer heeft hedenmorgen in het perceel Hooglandsehe Kerkgradht 10 een schoorsteenbrand gebluscht. Ned. Chr. Reisvereeniging Lezing van den heer Plomp Gisteravond is voor de afdeeling Leiden der Ned. dir. Reisvereeniging, een lezing met lichtbeelden en films gehouden in „Oud HortusJzdoht". Om kwart over acht werd de bijeenkomst geopend, waarna de voorzitter der afdee ling, de heer Joh. Vooys, eenige hartelijke welkomstwoorden tot de talrijke aanwezi gen richtte, meer in. het bijzonder tot den heer J. Springett, directeur voor Nederland van de Canadian»-Pacific Railway Cy., en den heer F. Plomp, die een verklaring bij de lichtbeelden en films zou geven. Hierna verkreeg de heer Plomp het woord en weldra werd onder zijn leiding voor de reis ingescheept. Aan de hand van schitte rende lichtbeelden en uitvoerige explica ties werd achtereenvolgens Quebec en Mon treal bezocht.. Indrukwekkend was de aan blik der statige gebouwen en leuk die der typische straattooneeltjes. Vervolgens waren wij (bij de houthakkers in Canada's oerwoud op bezoek en zagen wij de onstuimigheid der rivieren in het voorjaar, die door de menschen benut werd de boomstammen op de plaats van be stemming te doen komen. Doch ook de zomer in Canada is aan trekkelijk, hoewel een kanotocht, hetzij stroomafwaarts of opwaarts niet altijd even gemakkelijk was, zoodat menig toe schouwer niet bepaald naar de sensatie van eoo'n tocht, verlangde. Voor liefhebbers der hengelsport evenwel waren de beelden die zioh op het witte doek vertoonden van dien aard, dat men wel direct vacantia zou illen nemen, om daar naar toe te gaan. Dèt was nog eens een vangst en d&t waren nog eens visschen. Ten slotte wred nog een wandel- en klim- tocht gehouden door Noord-Amerika, waar bij tenslotte genoten werd van de prachtige natmirtafereelen. 't Was al met al een genotvolle avond en ongetwijfeld was de voorzitter aller tolk, toen hij den spreker hartelijk dank bracht voor zijn onderhoudend en leerzaam betoog. Met het zingen van Ps. 105 1 en dank gebed werd de vergadering gesloten. Feestavond 3 Oct.-vereeniging Voor de deelnemers aan den optocht Een gewoonte van de laatste jaren vol gend heeft het bestuur van de 3 October- Vereeniging ook ditmaal weer een feest avond aangeboden aan de deelnemers van den optocht, die zooveel tot het welslagen van het feest hebben bijgedragen. Deze feestavond werd gehouden in het Luxor-Theater, dat zoo goed als geheel was bezet. Nadat een journaal was gedraaid, sprak de voorzitter der 3-October-Vereeniging, de heer W. v. d. Laan een welkomstwoord. Spr. wees er op dat de 3 October-Vereeni- ging alle reden heeft om feest te vieren. Ze ls kerngezond en krachtig en bij elke her denking van Leiden's Ontzet weet zij haar goede naam te bevestigen. Zij doet ook goed werk. Er is op 't oogenblik in onze stad een Meer-Werk-actie en er is een reclame-commissie, die het vreemdelingen- bezoek naar Leiden wil bevorderen. De 3-October-Vereeniging geeft jaarlijks aan vele handen werk en zij brengt op 3 October minstens honderdduizend vreem delingen in de stad. Dat wordt niet altijd even goed gewaar deerd, Twee dagen voor den feestdag trachtte nog een Leidenaar het feest in de war te sturen. En dan: Er moesten veel meer Leidenaars lid zijn. De geringe con tributie kan voor de meesten toch geen be zwaar zijn. Spr. wilde over dit alles echter op dezen feestavond niet uitweiden. De deelnemers aan den optocht dankte hij hartelijk voor hun medewerking, die door het bestuur der Vereeniging zeer op prijs wordt gesteld. Vervolgens werd een filmprogramma ge geven, waarbij een oudere en een nieuwe 3 October-film werden vertoond, alsmede een aardige teekenfilm en ten slotte een zeer interessante film over het leven van H. M. onze Koningin. Eerste Leidsche E.H.B.O.-brigade De viering van het eerste lustru. Het heeft het bestuur der Eerste Leid sche E.H.B.O.-brigade ter gelegenheid van haar eerste lustrum geenszins aan belangstelling ontbroken. Integendeel: vooral het aantal bezoekers ter receptie bewijst duidelijk, dat de brigade zich door haar onbaatzuchtigen en uitermate nuttigen arbeid in onze si'ad een plaats heeft veroverd, waarop zij zich gedra gen weet door veler waardeering, blijken de niet alleen uit woorden hoe welge meend deze overigens ook zijn doch ook uit daden. De lijst van nieuwe con tribuanten aan het bestuur door de feestcommissie aangeboden is daarvan het tastbare bewijs. Het gemeentebestuur was ter receptie, welke in de receptiekamers van de Stadsge hoorzaal gehouden werd, vertegenwoordigd door den burgemeester, xnr. A. v. d. Sande Bakhuyzen en de wethouders Verwev en van Stralen en Leiden's eerste magistraat bracht in korte bewoordingen hulde aan de brigade voor het goede werk, dat zij in onze stad verricht. Onder de zeer velen die daarna gelukwen- schen kwamen aanbieden, zagen wij o.m. ir. F. Stokhuyzen namens de directie der Sted. Lichtfabrieken, dr. M. D. Horst, directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst, dr. H J. M. Boonacker, hoofd-examinator der bri gade en voorts vertegenwoordigers van de Ned. Ver. v. E.H.B.O., Roode Kruis, Leidsche IJsclub, 3 Octobervereen., Leidsche Voetbal bond, Leidsche Scheidsrechtersvereen., „De Zijl", Turnkring Leiden en omstreken, de Leidsche Wandelsportvereen., de voetbalver. A.S.C., U.V.S., L.F.C. Sportman, Rouwkoop, D.V.S.. Tona, L.D.W.S. en vele anderen. De meesten van hen deden hun goede wen schen voor den toenemenden groei en bloei der brigade vergezeld gaan van de aanbie ding van geschenken of bloemstukken. De voorzitter der jubileerende brigade en haar groote stuwkracht van de oprichting af, dr. E. J. J. G. Renaud, vond voor alle sprekers een passend wederwoord. Namens de lustrumcommissie werd het woord gevoerd door den heer J. A. Verkuv- len, die in 't kort de geschiedenis der E.H. B.O. weergaf. Dank zij de groote stuwkracht van dr. Re- nauwd, zijn voortreffelijke organisatorische talenten en zijn uitnemende kwaliteiten als docent, is de brigade gedurig uitgegroeid, niet alleen in ledental, dat thans de 100 over geblijdt, doch o->k in werkzaamheid Spr. eindigde met den wensch, dat dr. Re naud nog vele jaren aan het hoofd der bri gade zou mogen staan en bood tenslotte na mens de feestcommissie een tweetal onvouw bare brancards, zoomede een lijst met nieuwe donateurs en een geldsbedrag onder couvert aan, het laatste zijnde he* saldo van het ge houden voetbaltournooi. RADIO-DISTRIBUTIE VRIJDAG 19 NOVEMBER Programma 3: 8 Ned. Brussel; 9.20 Luxemj burg; 10.35 Londen Reg; 12.10 Droltwlch; 12.3J Londen Reg; 17.20 Droitwlch; 20.15 FransA Stntlnn- nl m 4S Roer' "1 "n •onden Reg; 23.20 Droltwlc: Station; pl.i Programma 4: 8 Keulen; pl.m 9.20 Parüi 11.20 Keulen; 12.20 Parijs Radio; 13.20 Ne4 Brussel; 14.20 Lille; 15.20 Keulen; 15.21 LIllJ 17.20 Fransch Brussel; 18.20 GRD; 19.10 FranacÉ Brussel; 19.20 Ned. Brussel; 19.50 Londen Re^ 20.20 Fransch Brussel; 21.20 Drontwich; 21.41 Weenen; 22.50 Berlün; 23.20 Parijs of Luxeng ZATERDAG 20 NOVEMBER Programma 3: 8 Keulen; pl.m 9.20 Parös ft 12.05 London Reg; 12.35 Keulen; 13.29 Brusse 15.20 Keulen; 19.20 Brussel VI; 19.55 We. n; 21.20 Londen Reg; 22 Berlijn; 23.20 ParUs' Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversei 10.35 London Reg; 12.05 Droitwlch; 14.20 Lonod, Reg; 15.20 Brussel Fr; 16.10 Londen Rcg; 17.; T>--'*~'~t Sr Boedapest c Agenda Zaterdag 6 tot en met 20 Nov. Nieuw Rijn 33, 10.301 uur, 26 uur en 78 urn Expeditie schilderijen enz. Wim van Woei kom. De avond-, nacht- en Zondagsdienst del apotheken wordt van Zaterdag 13 tot et' met Vrijdag: 19 Nov. a.s. waargenomen doo: de apotheken: D. J. van Driesum, Mare lit' telef. 406; E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 2j. telef. 3553 en J. Doedens, Wilhelminapark 1 Oegstgeest. telef. 274. Dr. Renaud wees er op zijn beurt op, ho, de brigade geheel en al is een parilculien vereeniging, opgericht door en bestaande m particulieren. Spr wilde gaarne van dezi gelegenheid gebruik maken om zijn bijzoB dere tevredenheid te betuigen over de doo! de cursisten betoorfde toewijding en over d.; trouw en de weetgierigheid der gediplomeer den, die er altijd op uit zijn om-hun kennii te vermeerderen. Daarna verplaatste zich het tooneel de feestvreugde naar de geheel gevuld Stadszaal, waar de familie Hofman, een goo chelaar, een buikspreker en andere artist® voor een vroolijk programma zorgden, daar] in op voortreffelijke wijze bijgestaan doo: Hofenk's Melody Makers. Stichting „Het Leidsche Brokkenhuis" Jaarverslag over 1936—1937 In de Woensdagavond gehouden jaarvei gadering van de Stichting „Het Leidsch Brokkenhuis", bracht de secretaresse, mev S. KoertBouman het jaarverslag uit, waar aan het volgende is ontleend: Wel zijn wij tevreden maar niet voldaan immers de ingekomen goederen zijn nici evenredig aan de aanvragen die binnei komen, zoodat wij de menschen niet altiji kunnen helpen aan wat zij noodig hebbe: voor hun gezin. Met behulp van een betaalde kracht e: van de Dames Herfst, Schiip'en van Vuure: zorgde mevr. van 't Riet voor het vervaa« digen van nieuwe japonnen, kinderkleedin; en jongensjassen. Hiervan werden in hi afgelopen jaar een paar honderd stuks a geleverd. De schoenenafdeeling werd op bewond renewaardige wijze door den heer Zouteril verzorgd. Aan een aantal dames in de stad die zi< bereid verklaard hadden voor ons te breie werd wol en gekleurd katoen verstrekt, dl wij in den vorm van jurkjes, babygoed en mochten terug ontvangen. Ook enkele ve eenigingen en naaiclubs hielpen ons aa dergelijk werk, terwijl twee oude dames i een rusthuis ons verblijdden met 't breie van sokken en andere kleedingstukken. In het algemeen ie de liefhebberij der d! mes groover voor het verkoopen, dan vot het werken in het Brokkenhuis. Op de verkoopmiddagen en avonden kot den wij gewoonlijk over voldoende hulp krachten beschikken, maar zoowel op de Donderdag- als op den Vrijdagmiddag, wai neer respectievelijk geknipt, versteld of g« sorteerd, opgeruimd en geprijsd moet woi den, waren er geregeld hanuen te kort. Hf gevolg hiervan is geweest, dat we er ïo moesten overgaan een betaalde verstelste te nemen. In het afgeloopen jaar werden 2917 per eonen geholpen, n.l. voor rekening vai Maatschappelijk Hulpbetoon 1773 persoiiei voor eigen rekening 867, waarvan 288 q witte kaarten en 579 op steun- of stempel kaarten, voor rekening van particulieren werden 122 personen geholpen. De restee rende 155 voor rekening van verschillend instellingen te Leiden en Oegstgeest. Uit bovenstaande cijfers Blijkt wel duide lijk hoeveel werk er verzet werd en hoewe dankbaar voor alle hulp en medewerkini moeten we er toch weer op aandringen bi allen die wat tijd beschikbaar hebben, t komen helpen aan dit sociale werk, opda wij ook in het komende jaar met vereend krachten hulp kunnen brengen in de vel gezinnen die onze bijstand zoo hard noodii hebben. Ontheffing verbod gemengd zwemmen Voor zwemvereenigingen in clubverband Naar wij vernemen hebben B. en W. in hun gisteren gehouden vergadering besloten aan de directie van de Over dekte Zweminrichting ten aanzien van bonafide zwemvereenigingen tot weder- opzeggens toe vrijstelling te verleenen van het verbod van gemengd zwem men. Tevens is toestemming verleend tot het toelaten van gemengd publiek wedstrijden. Voor het gemengd zwemmen heeft mei eendge voorwaarden gesteld. De kleedgeld genheid moet gescheiden zijn en d'e zwem' costuums moeten aanbepaalde eischfj voldoen. Waarschijnlijk moeten de zwem costuums worden gedragen, zooals die doo; de Kon. Ned. Zwembond zijn voorge schreven. B. en W. komen o.i. bij het verleenef van deze toestemming wel in strijd me de aangenomen verordening en zeker de bij het gevoerde debat door den voor zitter gewekte verwachting, zoodat ove; deze zaak in den Raad het laatste wooru nog wel niet gesproken zal zijn. De garantie voor een Sportfondsenbad Do gemeente werkt niet meer meo In de raadsvergadering van 10 Mei j.l| werd besloten beroep bij de Kroon in l< stellen tegen het besluit van Gedeputeerde, Staten van deze provincie, waarbij goedkeu) ring werd onthouden aan de besluiten tol

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6