T3MS3S NATIONALE INDUSTRIE Hooge bedrijfswinst van de P.T.T. g)Y\V E.M.I. - UTRECHT (EMI) Fabriek van-: Ventilatoren VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 ln de aula van de universiteit te Amsterdam werd gister liet tweedaagsche Vondel-congres geopend. Tijdens a<> openingsplechtigheid, welke door minister Slotemaker de Bruine (links) werd verricht. Rechts op de eerste rij burgemeester de Vlugt, daarnaast mr. dr. W. van Sonsbeeck, op de voorste rij links prof. Donkerslootrechts prof. Molkehboer O.P. Prins Ludwig van Hessen verlaat met zijn bruid het welke in verband met het tragische verscheiden van karakter droeg te Londen na de huwelijksplechtigheid, familieleden van den bruidegom, een eenvoudig Op verschillende ondergespoten tennisbanen m ons land konden gisteren voor de eerste maal de Users worden ondergebonden en een baantje gereden worden. Links: op de banen Borg en Dal in Den Haag; rechts: op de Nenijto-banen te Rotterdam. Voor 1937 op f 12V2 millioen geraamd Verkorting van arbeidstijd voor bestellers Wordt in 2 jaar doorgevoerd In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het Voorloopig Ver slag betreflende de P.T.T.-begrooting 1938 wordt medegedeeld, dat over de eerste 9 maanden van 1937 een bedrijfs winst wordt becijferd van f 10 millioen. Voor heel 1937 zal die winst waarschijn lijk f 12y2 millioen bedragen. Deze ver betering maakte het o.a. mogelijk de op 1 Sept. jl. tot stand gekomen belangrijke verlaging der posttarieven door te voeren. De aandacht van den Minister en van de i bedrijfsleiding blijft bij voortduring gericht op de mogelijkheid van verlaging van ta- rieven. •Het is waarschijnlijk, dat inzonderheid enkele internationale tarieven nog zullen kunnen worden verlaagd, waarbij in de eer ste plaats wordt gedacht aan de telefoonta- j rieven van Nederland met Engeland en Ne- (derland met België. Een tijdige postbezorging wordt ook ten plattelande zooveel mogelijk bevorderd, i Echter kan in redelijkheid niet worden ver langd, dat uitgestrekte buitenbestellingen imet zeer verspreid gelegen woningen met gelijke snelheid worden bediend als groote plaatsen of dichte komvormingen, waar het aantal belanghebbenden en de hoeveelheid post veel grooter zijn en de bediening naar verhouding aanmerkelijk minder kostbaar is Personeelskwesties De Minister geeft toe, dat het personeel in Verschillende opzichten den weerslag der getroffen maatregelen als een druk heeft gevoeld. Bij een bedrijf, aat een bedrag van rond f 40.000.000 verloont, is dit wel niet anders mogelijk. Tot goed begrip van den aard dezer maatregelen en de mogelijkheid van wijziging daaiwan zou de Minister er op willen wijzen, dat hetgeen op het gebied van het personeelsbeleid is doorgevoerd, geens zins als van uitsluitend tijdelijken aard moet worden beschouwd. Wat bezoldiging en ar beidsvoorwaarden betreft, deze zijn geble ven in het kader der voor alle rijksambte naren geldende regelingen. Van een stelsel- naatigen loondruk voor het P.T.T.-personeel is uiteraard geen sprake. Waar evenwel verdergaande versobe ring noodig was, moest deze, wat het personeelsbeleid aangaat, o.a. worden verkregen aoor rationaliseering, hergroe peering en herwaardeering van werk zaamheden. Veel van wat hier is bereikt, moet gezien worden als van blijvenden aard. Daarnaast zijn er echter maatregelen van personeelsbeheer in de laatste jaren getrof fen moeten worden, die in aanmerking ko men voor tempering, zoodra en in de mate. waarin de financieel© toestand van het staatsbedrijf zulks mogelijk maakt. Verkorting arbeidstijd Het staatsbedrijf heeft tevens als groot werkgever een taak op de arbeidsmarkt te vervullen. Nagegaan wordt in hoeverre door een geleidelijke werktijdverkorting voor sommige groepen personeel het bedrijf iets tot verlichting van het aanbod op de ar beidsmarkt en daarmede van de werkloos heid kan bijdragen. Aan dezen eisch zal het P.T.T.-bedrijf als publieke dienst zich niet onttrekken, niettegenstaande de onmisken bare nadeelen, die aan werktijdverkorting, uitsluitend met het doel om daardoor werk verruiming te verkrijgen, in economisch op zicht zijn verbonden. In verband hiermede ligt het in de be doeling de verkorting van den arbeidstijd van de bestellers in 1938 voort te zetten. In- tusschen zal met het oog op ae belangen van de schatkist en van het publiek, gelei delijkheid daarbij betracht moeten worden. De bedrijfsleiding stelt zich voor, deze maat regel in een tijdverloop van twee jaar ten volle door te voeren. Intussohen heeft de Minister wel het ge voel, dat versohillen&e onderwerpen in het overleg met de bijzondere commissie van georganiseerd overleg voor het staatsbedrijf wat uitvoeriger zouden kunnen worden be handeld, waardoor een beter inzicht bij het personeel in de werking van het bedrijf zou kunnen worden verkregen De Zondagsrust Het opheffen van de Zondagsbestelling ln de zeer weinige plaatsen, waar deze nog wordt uitgevoerd, zou voorshands op zeer groote moeilijkheden stuiten. Deze beperkte bestelling zal daarom nog niet kunnen worden gemist. De bedrijfsleiding heeft onlangs besloten, uitsluitend in het belang van de adspirant- bestellers (en de hulpbeetellers), geleidelijk en op bescheiden schaal weder over te gaan tot benoeming van bestellers zij het boven de formatie. In 1937 zullen er pl.m. 30 wor den benoemd Radio Met betrekking tot de taak, die in het al gemeen omroepbestel aan de radio-distribu tie kan worden toebedeeld, worden in de draad-omroep-commlssie de besprekingen voortgezet. Verwacht mag worden, dat het de commis sie zal gelukken een regeling voor te berei den, waarmede zoowel de omroep-organisa- ties als de radio-distribuanten zich zullen kunnen vereenigen. BURGEMEESTER Aan F. H. van VesE.m la op zijn verzoek Insrang van 21 November 1937 eervol on verle< ad als burgemeester der gemeente Zuid- VOOR NEDERLAND EN N ED E R L A N D SC H -1 N DI E Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZIJN NEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM TJ A III CHRISTIANI NIELSEN'S Kleine Elecfromoloren Indische prinsen in Twente Tot beter begrip van de situatie Op uitnoodiging van het departement van Koloniën hebben deze week twee Indi sche prinsen Raden Mas Adi Pati Soejoro. oud-lid van het college van gedelegeerden van den Volksraad, tevoren regent van Pa- soeroean en Raden Margono Djojo Hadi Koesoemo, inspecteur van het volkscrediet en coöperatie in Nederlandsch Oost-Indië, een bezoek gebracht aan een drietal Twent- sche textielfabrieken. In al de fabrieken namen de gasten het bedrijf in oogenschouw. terwijl zij op do hoogte werden gesteld van de beteekenis der verschillende contingenteeringsmaat- regelen voor de Nederlandsche textielbedrij ven in Ned.-Indië. Er volgde een gedachtenwisseling, welke, naar men hoopt, zal bijdragen tot een beter begrip van de situatie. Willem Smit Co's Transformatorenfabriek N.V. Nijmegen DTNAM0DRAAD mat katoen, aibeit •n papier-isolatie. LASCHTRANSFORMATOREN LASCHAUTOMATEN LASCHELECTRODEN TRANSFORMATOREN ELECTRISCHE OVENS voor warmto-beKandeling en smelten. ROFFELRIJMEN KANAALDRAVER Er was een heer in Engeland Zoo las ik onlangs in de krant, Die ernstig ziek ivas en genas. En toen de man weer beter was Nam hij de proef of inderdaad De hulp van dokter had gebaat. De man besloot: ik ga in draf Van Engeland op Frankrijk af, j Ik ga dus voor de eerste maal Als draver over het Kanaal, En haal ik Bournemouth-Parijs Dan doe ik dat niet om een prijs Maar louter daar ik weten moet Of ik weer beter ben, en góéd. Natuurlijk moest een deel der baan Die over het Kanaal zou gaan Per boot geloopen, maar in draf Lei hij ook de Kanaaltocht af. Gekomen aan de Fransche kust Had hij nog altijd niet gerust En zette hij gansch onverstoord Zijn proef draf Tiaar de hoofdstad voort. Tot zoover stond het drafrelaas ln de courant, en 'k weet helaas Niet of de draver slagen mocht Of toch een strop had aan z'n tocht. Het hindert niet, daar deze man Voor ons een voorbeeld wezen kan, Niet om z'n idiote gril, Chineesche wolhandkrab in Zuid-Limburg Het eerste exemplaar gevangen De heer Waage, secretaris van het Na- tuur-historisch Genootschap in Limburg, deelt aan de L. K. mede, dat hij van den opzichter derVisscherijen te Maastricht een exemplaar ontving van de Chineesche wolhandkrab. gevangen in de Maas te Eys- den. Hiermede is het eerste exemplaar van deze schadelijke krab in Z.-Limburg gevan gen. Wel zijn er in Noord-Limburg reeds eerder enkele gevangen maar het Zuiden was tot nu toe verschoond gebleven van een bezoek van dit schadelijke dier. •schikking van den Minister van F1 clën is de bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewllzen Mr. G. K. V verplaatst van hst Hypotheekkantoor te A maar naar liet Hypotheekkantoor te 's-Herto- genbosco. Denk zelf eens even ernstig door: Houdt ons de Prijs in draf, in 't spoor (Nadruk verbodenLEO LENS Verbindendverklaring textielconventie Naar wij van bevoegde zijde verne men, heeft de Minister van Economi sche Zaken, in antwoord op het des betreffende verzoek van de Vereeniging „Nederlandsche Textiel Conventie" mee gedeeld, dat hij in beginsel bereid is de algemeen verbindendverklaring van het kartelreglement en de gemeen schappelijke verkoops- en betalingsvoor waarden der conventie ta bevorderen. Doorbraak Naardensche vestingwallen Voor nieuwen verbindingsweg B. en W. van Naarden hebben den gemeenteraad mededeeling gedaan, dat er overeenstemming is verkregen met de de partementen van Defensie en Kunsten en Wetenschappen, ter zake van een doorbraak der vestingwallen en grachten, teneinde een verbindingsweg met de binnendijken te krijgen. De leiders der raadsfracties hebben B. W. met het resultaat van de jarenlange onderhandelingen gecomplimenteerd, waar na de burgemeester gebak liet ronddeelen, de vlag van het raadhuis liet wapperen en een omroeper met het bijzondere nieuws de vestingstad inzond. AmersfoortArnhem Er gaan Diesels rijden Naar verluidt is thans vastgesteld, dat do DM-rijtuigen, ingaande Maandag 22 Novem- ber a.s. op deze lijn zullen gaan rijden* Voorloopig zullen echter nog niet alle trein nien DM-treinen zijn. Van de 24 treinen, dio in totaal tusschen Amersfoort en Arnhem v.v. rijden, zullen 16 gereden worden door DM-materieel. De treinen 3903. 3906, 3909, 3918, 3922 3926, 3931 en 3934 zullen nog stoomtreinen zijn. Het gebruik van dit moderne materieel zal zeker een gunstigen Invloed hebben op het vervoer, dat volgens een gehouden tel ling in de eerste week van November, we derom is vooruitgegaan. Tusschen Amers foort en Barneveld was het gemiddelde aantal per dag 505 reizigers, tusschen Ede en Arnhem 530. Het ligt in de bedoeling van de spoor wegen om ten spoedigste ook de stoomtrei nen door DM-materieel te vervangen. „De Sociaal-Democraat" verdwijnt Tekort werd te groot In de jongste vergadering van het partij bestuur der S.D.A.P. is naar 't „Volk" meldt, tot opheffing van „De Sociaal-Demo craat" besloten. Tengevolge van het terugloopen van het abonnementental is het tekort op de exploitatie van dit blad zoo groot gewor den, dat voortzetting van deze exploitatie niet langer verantwoord werd geacht. Het Partijbestuur besloot derhalve tot op heffing van het orgaan per einde December 1937. Nader zal worden overwogen op welke wijze een eventueel sterker aan den dag tredende behoefte aan schriftelijke discus sie in de partij zal kunnen worden bevre- diRd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5