jHrawc £riiisrl)f (tfourmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Hoogere Defensieuitgaven beslist noodzakelijk _PEREZ—_ PERZISCHE TAPIJTEN <êreft öe boorfeeur aan M Sc H. üeubclen 'n Steraaö inTHtü toontng !Ubonnement3pri}ö: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zopf,-"T"VI',d VU Cf. NO. 6246 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 18e Jaargang &bbertentieprijjtn: Van I tot 5 regelsI.171/» Elke regel meer0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels230 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0,10 WAT „NEUTRAAL" BETEEKENT Onze Christelijke middenstanders kunnen 'de laatste dagen weer eens leeren, wat „neutrale" vakorganisatie beteekent. Gelijk uit persberichten bleek hebben den Minister •van E con om is oh e Zaken verzoeken bereikt Om bij algemeene beschikking, bedoeld in 'art. 9a der Winkelsluitingswet B. en W. van alle gemeenten te machtigen op Zondag 5 December ontheffing van verschillende verbodsbepalingen, in die wet opgenomen, te verleenen. Gelukkig heeft men ook reeds kunnen lezen dat de Minister volkomen terecht op deze verzoeken afwijzend heeft beschikt, aangezien zich ten deze niet de „bijzondere omstandigheden" voordoen, bedoeld in art. 9a der Winkelsluitingswet, welke een ver- 'dere inperking van de Zondagsrust op die 'dag motiveeren. Neen, het is heeleanaal niets bizonders, dat 5 December op Zondag valt en voor afwij king van de gewone regel is dus niet de minste reden. Voorts blijkt de Minister de meening van Öe Christelijke patroons- en gezellen-organi saties te deelen, dat men zonder het minste bezwaar het St Nicolaasfeest op Zaterdag- of Maandagavond kan „vieren". Het is nu echter wel van belang er op te wijzen, van welke zijde de verzoeken kwa men om de Zondag nog meer dan anders- te ontluisteren. Daaraan is de z.g. „neutrals" organisatie van Bakkersnatroons niet on schuldig. In haar orgaan las men nl. eer aansporing aan de afdeelingsbesturen om in gemeenten waar zulks noodig is, «in samenwerking met andere organisaties van belanghebbenden tijdig bij het gemeentebe stuur verlenging van verkoop-uren op de/p voor onze zaken zoo belangrijke verkoopdag aan te vragen". Heel duidelijk blijkt uit deze actie weer. wat men onder neutraliteit moet verstaan en de verkeerd georganiseerde bakkers „indien er zulken zijn, misschien" mo gen er nota van nemen. Gelukkig echter heeft de redactie van „Do Magistratuur" reeds duidelijk gemaakt - gelijk trouwens ook uit de beslissing van den Minister blijkt dat noch Burgemees ter en Wethouders, noch de Raad bevoegd zijn om aan het eventueels verzoek van ^neutrale" bakkers te voldoen. Het is niets bizonders dat in een bepaalde gemeente de St Nicolaasdag op Zondag valt; zóó is het in alle gemeenten van ons land en dus is er geen motief voor plaatselijke afwijkingen. Waar dit vast staat en door den Minister indirect wordt bevestigd, doet het wel vreemd aan, dat volgens de Amsterdamsche verordening de winkels op de Zondag, val lende op 2, 3, 4 of 5 December, van des mor gens 5 tot des avonds 8 uur voor het publiek geopend mogen zijn, terwijl in Den Haag de banketbakkerswinkels open mogen zijn van 8 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds. Het is te betreuren, dat Amsterdam en Den Haag deze afwijking invoerden en het is vreemd, dat de Kroon deze verordening heeft goed gekeurd. Hoe het echter zij: wij hebben waar schijnlijk overbodig één en andermaal onze lezers aangespoord aan de oproep van de Christelijke organisaties te voldoen en het verheugt ons dat de Minister dit stre ven stevig steunt Belangrijke orders voor Kromhout De Kromhout Motoren fa br eik te Am- sterdam deelt mede, den lautsten tijd enkele belangrijke orders te hebben ont- vangen voor motorinstallaties, waarvan wij hieronder die met een vermogen van 150 p.k. of meer laten volgen: I oJren 300 pk' motor voor Trinidad, twee j 200 p.k. motoren voor Zuid-Amerika (dub- belschroef), twee 200 p.k. motoren voor binnenlandsche rekening (dubbelschroef). I twee 300 p.k. motoren voor de Rijnvaart (dubbelschroef) een 350 p.k. motor voor West Indië, een 300 p.k. motor voor Oost- Indië, drie 150 p.k. motoren voor Oost-In- dië, twee 200 p.k. motoren voor Oost- Indië. De mandenmakers te Huizen Verschenen is het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres van T. Kos e.a., allen belanghebbenden in den zin van art. 1 der Zuiderzeesteunwet, te Huizen, houdende verzoek te wilen be vorderen, dat de hun ingevolge art. 13 der Zuiderzee-steunwet verleende tegemoetko ming op een vroeger tijdstip zal ingaan en betreffende uitbetaling van het hun des wege nog toekomende bedrag. De Commissie geeft' den Minister in over weging aan de groep mandenmakers te Huizen, belanghebenden in den zin der Zuiderzeesteunwet, alsnog over de periode 17 Februari 193516 Mei 1936 een tegemoet koming op grond van art. 13 der Zuider zeesteunwet te doen verstrekken, berekend v naar 2/3 van f 19 onder aftrek van het over genoemd tijdvak reeds ontvangen be drag van 1/3 van f 19. t Officieele Berichten l GENEESKUNDIGE DIENST Aan den reserve-officier van gezondheid dei a tweede klasse, dr. J. van der Bruggen, van den Seneeskundlgen dienst der landmacht, is eervol g ontslag verleend uit den militairen dienst. P TER BESCHIKKING GESTELD Bü beschikking van den Minister van Defensie ls dc kapitein-luitenant ter izee A. S. Plnke dienende bü het Departement van Defensie, den I 5e:i December 1937 ter beschikking gesteld. Onderhoud geheele vloot eischt jaarlijks 17V2 millioen Er komen Vechtwagens Voor versterking van de land macht wordt 137 millioen aangevraagd IN de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de Defensie-begrooting voor 1938 deelt de Minister mede, dat de voor gestelde defensiemaatregelen uitsluitend beoogen om de weermacht in zoo kort mogelijken tijd op een zoodanig peil te brengen, dat een redelijke waarborg wordt verkregen voor het vervullen van de taak, welke haar in verband met de fensieve doelstelling kan worden opge dragen. Niet voor verwezenlijking vatbaar acht de Regeering zulks met het oog op de fi- nancieele toestand., een vloot voor Ned.- Indië, o.a. tellende 6 groote kruisers, 3 lichte kruisers, 24 torpedojagers en 32 on derzeebooten. Echter zijn de voorgestelde uitgaven onvermijdelijk, wil het gemobili seerde leger, doeftreffend uitgerust, zijn taak kunnen volbrengen. Een bedrag van 2OV2 millioen zal geheel besteed worden voor den bouw en uitrusting van 3 bewa kingsvaartuigen en een tweede flottielje leider. Voor 't op peil houden van de geheele vloot, derhalve met inbegrip van de sche pen waarmede de vloot thans wordt uit gebreid, zal verder ieder jaar gemiddeld een bedrag van 17]/2 millioen noodig zijn. Uitgaven voor de landmacht Wat de landmacht betreft zijn de uitga ven, welke voorheen uit het Defensiefonds werden bestreden, thans geheel ten laste van den kapitaal dienst gebracht en wel voor 1938 tot: 13.950.000 voor aanschaffing van affui ten, geschut, munitie en ander materieel tot verbetering en completeering van de uit rusting van het leger; 1.000.000 voor geniematerieel; 9.125.000 voor vliegtuigen met toebehoo- ren; 2.600.000 voor vliegparken; 2.815.200 voor magazijnen; 1.700.000 voor gasbeschermingsmaterieel en verbind ingsmateri eel; 3.750.000 voor intendancegoederen en 500.000 voor materieel voor den genees kunóigen-, pharmaceutischen en veterinai ren dienst. Ten laste van den kapitaaldienst zal voor de landmaöht ter voorziening in de behoeften voor éénmaal worden aange vraagd een totaal bedrag van f 137 mil lioen, waarin de hierboven genoemde bedragen voor 1938 zijn begrepen. Geen algemeene proefmobilisatie Een algemeene proefmobilisatie wordt niet overwogen. De oefeningen van de grenstroepen onlangs gehouden, kunnen als proefmobilisatie op kleine schaal worden be schouwd. Het ligt in de bedoeling in de ko mende jaren regelmatig dergelijke oefenin gen met deze troepen te houden. Voor de eerste maal werd bij deze oefeningen ge bruik gemaakt van de bevoegdheid de her halingsoefeningen door dienstplichtigen in meer dan twee perioden te laten verrichten. Voor de veroediging van de Nederland- sche kust acht de Minister uiteindelijk noo rig: 4 mijnenleggers, 2 politiekruisers, 3 in te huren vaartuigen met een mijnenlading, 24 mijnenvegers, 6 kanon neerbooten, 1 artille rie-instructieschip (tevens patrouillevaar tuig), een aantal torpedo-motorbooten, bene vens gewapende hulpschepen, als zeesleep booten, trawlers etc. Voorts zullen ten hoog ste 6 onderzeebooten noodig zijn. Vele gegadigden voor den zeedienst Er is ruime toevloed van gegadigden voor den zeedienst, zoodat öe opleiding van jong volk op volle capaciteit werkt. Dit betreft zoowel de lichtmatrozen als stokers en mari niers. De opleidingen worden gereorganiseerd, zoodat het resultaat wordt versneld en ver groot. Ook de gelegenheid tot opleiding van vlie gers wordt uitgebreid. Ook in Nederlandsch-Indië wordt het noo- dige verricht tot aanvulling van het perso neel. Het korp6, dat wegens zijn onvoltalligheid de meeste zorg baart, is het korps zeeoffi cieren. Voor zoo snel mogelijken aanvoer van jeugdige zeeofficieren worden alle maat regelen genomen. Er komen vechtwagens De Minister is inderdaad van meening, dat ook ons leger vechtwagens niet lan ger kan ontberen. Het ligt dan ook in het voornemen zoo spoedig mogelijk naast pantserwagens ook vechtwagens aan te schaffen. De aanschaffingen voor het materieel van de landmacht en van de zeemacht zullen zooveel mogelijk aan de Nederlandsche in dustrie ten goede komen. Aangenomen mag worden, dat het advies van de Commissie, welke een onderzoek instelt naar de werkloosheid na den diensttijd, niet lang meer op zich zal laten wachten. Wat de dienstweigeraars betreft is de be doeling hen te huisvesten in een kamphuis te Hoek van Holland. Buiten de arbeids uren zullen zij persoonlijke vrijheid genie ten op overeenkomstige voet als de dienst plichtigen, die in werkelijk militairen dienst zijn. De kosten worden geraamd op ongeveer f50 per man en per maand, terwijl zij tot dusver bedroegen f 60 f 65 per man en per maand. Semi-militaire werkzaamheden zullen van de tewerkgestelden niet worden verlangd. Gouverneur van de Residentie De gelijktijdige vervulling van de amb ten van Gouverneur der Residentie en van Commandant van het Veldleger, is tot od heden zeer wel mogelijk gebleken. In hoeverre deze functionaris al dan niet bij plechtigheden, voor zoover niet ver plicht. tegenwoordi? kan en wil zijn,meent de Minister veilig aan de prudentie van die autoriteit te kunnen overlaten. Het feit. dat de afgetreden commandant van het veldleger, die in zijn verschillende kwali teiten uitnemend werk heeft verricht, nog tijd heeft kunnen vinden om bij vele plech tigheden tegenwoordig te zijn. verdient naar 's Ministers meening slechts lof. Een regeling betreffende een nauwe samenwerking tusschen de departemen- ten van Defensie en Economische Zaken op het gebied van de economische en industrieele verdedigingsvoorbereiding is in vergevorderden staat van voorbe reiding en komt binnenkort definitief tot stand. Omtrent de hoofdlijnen voor deze samenwerking en taakverdeeling werd reeds overeenstemming bereikt. OPDRACHTEN VOOR WERF GUSTO De Werf Gusto v.h. N V. A. F. Smulders te Schiedam heeft een serie mooie op drachten verkregen. O.a. is een tinbagger molen voor Engelsche rekening besteld en een hopperzuiger voor Siam. Voorts zal een brug worden gebouwd voor Sassenheim De Silica Ovenbouw Mij. te Den Haag be stelde 50 overtdeuren en 50 rookgasklep- gaten. CONSULAIRE DIENST De adspir&nt-vice-consuls der Nederlanden, de hoeren A. H. H a s s e 1 m a n en Jhr. Mr. P. J. Eekhout, worden werkzaam gesteld aan de consulaten-generaal der Nederlanden resp. te DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamera Ind. Holl. Ontbijt vanaf-f 4.— Rüstlge sfeer In het centrum van de stad Ieder "modern comfort Telefoon 40661 Teraardebestelling oud-Minister N. Bosboom Onder zeer groote belangstelling is op de algemeene begraafplaats te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van gep. luitenant-generaal N. Bosboom, oud-minister van oorlog. Aanwezig waren de minister van defensie, de heer J. J. C. van Dijk, verschillende oud ministers en een groot aantal militaire auto riteiten. In den stoet kwam mede gep. generaal Rambonnet, als vertegenwoordiger van Koningin. Onder de bloemstukken bevonden zich een krans van het 2de regiment veldartillerie en :n van het korps rijdende artillerie. Nadat een kleindochter van den overledene bloemen in het graf had gestrooid, heeft een schoonzoon van den overledene namens de familie voor de belangstelling bedankt. Hij richtte zich daarbij in het bijzonder tot den vertegenwoordiger van de Koningin en de deputaties van de verschillende legeron- derdeelen. Ernstig verkeersongeval Motorrijder gewond Gistermorgen is nabij Stolwijkersluis onder Gouda een ernstig verkeersongeval voorge komen. De motorrijder A. Rijlaarsdam met z'n duo-passagier, den heer C. Oskam, beiden uit Bodegraven afkomstig, terugkeerende var de vorige avond plaats gehad hebbende feest avond, kwamen met groote snelheid, circa K.M. per uur, nabij de Stolwijkersluis te vallen. De berijder verloor de macht over z'n stuur waardoor hij in den wegberm vast liep. De schok was hevig. De bestuurder bleef bewusteloos liggen terwijl de duo-passagier hoewel erg verwond nog in staat was hulp ii te roepen. Beide slachtoffers zijn per auto der G. G. D. naar het v. Iterson-ziekenhuis vervoerd. De motorrijder heeft een ernstige hersenschudding bekomen en de duo-passa gier een groote scheurwond in z'n arm. De motor weid. beschadigd. „ARTIS" IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN Hulp van Overheidswege verwacht „Artis" te Amsterdam, de op één na oudste dierentuin in Europa, verkeert sedert enkele jaren in financieele moei lijkheden, die nu een bepaald dreigenden vorm aannemen. De zaak is nl. deze, dat sedert 1 Januari -933 de coupons van de ten laste van het Kon. Zoöl. Genootschap „Natura Artis Ma- gistra" loopende obligatieleening van 1.497.000.— onbetaald zijn gebleven, behou dens een enkele maal, dat wel aan deze ver plichting kon worden voldaan. Door obli gatiehouders, die hun belangen hebben toe vertrouwd aan de Ned. Trust-Mij N.V. te 'Amsterdam, is voortdurend uitstel van deze rentebetaling verleend. Thans, nu op 1 Januari e.k. 9 coupons verschuldigd_ zullen zijn tot een totaal bedrag van 202.095, heeft genoemde Mij. zich tot de obligatiehouders gewend met de mededeeling, dat als de op gemelden datum vervallen coupons met worden betaald, zij den verkoop van het hy pothecaire onderpand zal moeten inleiden. Zulk6 te meer omdat op 1 Juli a.s. de aflos singen 1933—193S zullen moeten geschieden die samen met de op dien datum vervallen de coupon een bedrag van 171.455 uitma ken. Dat is dus in totaal een bedrag van 373.550 aan achterstallige renten en af lossingen, waarvoor het Bestuur van het Ge nootschap zich niet garant kan stellen. De sedert eenige jaren ongunstige finan cieele toestand heeft het bestuur van „Artis* er reeds in 1932 toe gebracht met het Ge meentebestuur te gaan spreken. Deze onder handelingen schieten niet op en vandaar de stap van de gezamenlijke obligatiehouders. Indien nu eens niet vóór 1 Januari op de jn of andere wijze een oplossing wordt ge vonden, wat zal er dan gebeuren? Komt dan „Artis", het genootschap dat in de derde week van Mei e.k. 100 jaren bestaan zal, „aan de paal"? En wat zou er met de levende have moeten gebeuren, die niet hypothecair verbonden is? En zullen eventueel de terreinen en en opstallen, die wèl voor verkoop vat baar zouden zijn, zóóveel opbrengen, dat obligatiehouders tevreden zullen zijn? Ziedaar vragen, die wel gesteld kunnen worden doch die een consequentie kunnen vorderen, waar eigenlijk niemand aan wil. Want „Artis" is een kostelijk bezit, waar op de hoofdstad nu al bijna 'n eeuw trotsch ls. Alleen de Londensche dierentuin (van 1829) is over de eeuw heen. En voor het voortbestaan van „Artis" bestaat warme belangstelling bij Gemeente, Rijk en Pro vincie. Zoo heeft Dr S u n i e r, de directeur, 't ons gisteren tegen den avond ten kantore van bet genootschap verzekerd. De directeur heeft ons verder medegedeeld dat het bestaan eener cultureele instelling als Artis stèeds moeilijk is geweest. De „crisis"-jaren waren evenwel bijna niet door te komen, niettegenstaande de vele verbete ringen in den tuin en het terugdringen der uitgaven van 330.928 in 1930/1 tot "ƒ219.88 in 1936/7. Daarnaast is getracht het bezoek aan te moedigen en dat is ook wel gelukt, maar het aantal leden van „Artis" mindert voortdurend. Feitelijk moest de tuin worden overgebracht naar een meer geschikte plaats in de stad, nl. in Zuid, maar daaraan kan voorloopig niet worden gedacht en het is ook de vraag of dit de noodzakelijke finan cieele verbetering zou geven. Het Bestuur van het Genootschap is onder dit alles evenwel niet weifelmoedig. Het is van meening en o.i. terecht dat „Artis" van te groot Amsterdamsch en nationaal belang is, dat aan het voortbestaan behoeft te worden gewanhoopt. Het meent stellig te mogen verwachten, dat met hulp van Gemeente, Rijk en Pro vincie een oplossing kan worden verkregen. W. H. VLIEGEN Wordt morgen 75 jaar kwaliteit hoopt mor gen 75 jaar te wor den. Het is de heer W. H. Vliegen, thans nog actief lid van de Haagsche ge meenteraad, doch in /.ijn jeugd letterzet ter en op middelbare leeftijd gaarne ge lezen journalist en parlementariër van groote begaafdheid, woord woog in de colleges, waarin hij zitting had. De heer Vliegen heeft alles gekregen wat een jonge, maar krachtig opkomende be weging de aanhangens bieden kan: eerst smaad en verguizing, wellicht broodsgebrek erstootenheid; daarna een mooie positie, een goed bestaan, een een-olie plaats in het leven. Natuurlijk bereikt men zulks niet zonder noeste vlijt en studie, zich volop geven aan de groote taak enkarakter. Dat alles bezit de heer Vliegen in hooge mate. Hij is en blijft één onzer felste tegen standers; opgevoed in een Christelijk (Roomsch-Katholiek) milieu ,maar renegaat ;eworden, kan hij geen goed woord hooren an het Christendom; als hij daarover schrijft, dan steekt en wondt hij anderen; hij bijna kwetsend. Nochtans trekt niemand zijn eerlijke overtuiging in twijfel; daarom kan men hem wel bestrijden, maar niet haten. En daarom is het ook mogelijk dat men zijn adviezen op menig terrein men denke aan de buitenlandsche politiek op hooge prijs stelt Want men bewondert in den man, die slechts de lagere school be zocht, (hóewei de Fransche inslag in zijn opleiding niet zonder beteekenis was) dat hij met zoo groote kennis van zaken over allerlei onderwerpen kon oordeelen en zulk een bekwaam wethouder van Onderwijs eo Kunstzaken was in Amsterdam. De heer Vliegen werd ter gelegenheid van de jongste verjaardag van de Koningin be noemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw, en deze gewezen revolutionair, maar ook hehoorende tot de twaalf Apostelen van de S.D.A.P., was nuchter ponrwvr om do dérorde dankbaar te aanvaarden. Dat is deevolutie der revolutionairen. De Boterprijs Groote daling op de wereldmarkt De sterke daling van de boterprijs, die de vorige week inzette, is deze week door een nog grooter daling gevolgd. De boternitee- ring van f 1.04 in de vorige week kwam thans op 88 cent. Dat is een daling van 16 cent. De Kopenhaagsche prijs daalde ook, doch niet in die mate als bij ons. Van f 1.11 de vorige weck kwam ze gisteren op f 1.03. Deze groote daling op onze markt is voor de binnenlandsche afzet genivelleerd dooi de verhoogde heffing, die van 40 op 55 ct. is gebracht. De prijs, waarvoor de boter aan de groothandel geleverd wordt is, wat al leen het product aangaat, dus f 1.43 tegen f 1.44 de vorige week. Het publiek zal dus van de boterdaling niet veel merken. Deze groote verlaging vindt haar grootste oorzaak in de Londensche aanvoeren, die steeds grooter werden. Daar komt bij, dat de vetprijzen de stijging dér boterprijzen niet volgden en het publiek geen boter kocht, doch een afwachtende houding aan nam. Voeg hierbij de groote aanvoeren van Australische boter gedurende de laatste da gen, dan begrijpt men, dat in Engeland een sterke prijsdaling moest volgen, die zich vooral op onze markt afspiegelt en ook op de Deensche. hoewel in minder sterke nate de Deensche boter is in Londen nu maal meer gevraagd dan onze Het lijkt er echter op. dat aan de scherpe daling thans een eind zal komen, de Lon densche botermarkt was gisteren weer iets vaster, wat ons goede hoop geeft. Maarmen moet de week niet prijzen voor de laatste dag is verloopen. KRUISERS NAAR OOST EN WEST H. Ms. politickruiser „Jan van Brakel" zal in Jan. 1938 naar West Indië vertrekken voor aflossing van H. Ms. kruiser „Gelder land" De reis naar West-Indië van H. Ms. krui ser „Java" vervalt. De „Java" zal begin Mei naar Oost-Indië vertrekken. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Tweede Kamer heeft gister de bei grootingen van Financiën en Binnen landsche Zaken behandeld. Het Vondelcongres te Amsterdam. Verschenen is de Memorie van Anti woord aan de Tweede Kamer over de Begrooting van P.T.T. Tegen de verdachten in de moordzaak te Leek is vijftien jaar gevangenisstraf geëischt. De derde zitting van de Alg. Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk. Verschenen is de Memorie van Anti woord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Defensie. Bonnet in de Kamer over Frankrijks financieele toestand. De opmarsch der Japanners en de poi sitie van Nanking. Lord Robert Cecil ontvangt den Nobeli prijs voor den vrede. •«-GRAVENHAGE. KOORDEINDE HOC KUSSENS EN KLEEDJES zijn welkome GESCHENKEN „Door Plicht tot Recht" Vergadering Ring Zuid-Holland (Zuid.) De ring Zuid-Holland (Zuid) van de Ned Bond van Chr Prot. P T. T.-personeei hield een goed bezochte vergadering in dam"A M V J geb°UW" Boompjes te Rotter- De Voorz. de heer J D. Fousert open- k j e verFaderin£ met Schriftlezing en gebed. Tn zijn openingswoord herdacht hij het overlijden van het H. B.-lid den heer Joh. Padding, hetwelk door de verga ring staande werd aangehoord. Na het afdoen van eenige huishoudelijke aangelegenheden, werd het woord gegeven aan het H. B.-lid den heer D. J. H. v. W ij k, die een uiteenzetting gaf van de wijze waarop de Centrale van Overheids personeel het overleg voert, inzake de actie tot intrekking van de laatste korting van o pCt. voor de Rijks ambtenaren. Spr. betreurde het dat na de aanpassings politiek van het vorige Kabinet, alsmede de depreciatie van. de gulden, met als gevolg daarvan de prijsstijging, de Regeering thans nog geen aanleiding kan vinden aan het bescheiden verzoek van de vakbonden te voldoen, niettegenstaande de middelen naar de schatkist ruimer blijven vloeien. Er heerscht nood in vele gezinnen van o'e laagst bezoldigden, welke de Regeerinc zonder meer niet mag bestendigen. In de vrije bedrijven is de Overheid bij loongeschillen meermalen bemiddelend op getreden, de billijkheid betrachtend. Ten aanzien van de Rijksambtenaren dient de Regeering eveneens met deze billijkheid rekening te houden. Spr. deelde mede, dat, waar het contract met de Regeering nog niet is verbroken, thans een beroep zal worden gedaan op de Kamerfracties De organisaties zullen de actie ter verbetering der salarissen krach tig voortzetten, hieromtrent bestaat de grootst mogelijke eenheid. Heht vertrouwen in de bondsleiding en steunt haar door krachtig mede te werken aan de uitbouw van den bond. zegt spr. Nadat verschillende vragers zijn beant woord, spreekt de vergadering haar ernsti ge teleurstelling uit over het povere resul taat van de Centr. Comm. voor Georg. Overleg, spreekt voorts, met waradering voor het verrichte werk, haar vertrouwen uit in de bondsleiding bij de verdere actie tot verbetering der salarissen van het overheidspersoneel. De steun aan de kleine boeren Gisteren is in de Staatscourant versche nen de nieuwe regeling ten opzichte van de hulp aan de kleine boerenbedrijven. Wij hebben indertijd uitvoerig melding gemaakt van de nieuwe regeling. Wij doelen alleen nog mede, dat het rijkstoezicht op de uitvoering van deze steunverleening uitsluitend uitgeoefend wordt door de rijkscontrole-dienst voor de steunverleening op het ministerie van sociale zaken. v De tewerkgestelden zijn verplicht in tij den van arbeidsoverschot op hun bedrijf, alle niet tot de normale verrichtingen be hoorende werkzaamheden uit te voeren, waartoe de rijkslandbouwvoorlichtings dienst hun aanwijzingen doet. Voorts moe ten zij hun aangeboden „vrij" werk aan nemen, voor /onver de werkzaamheden in eigen bedrijf zulks, naar het oordeel van den rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, toe* laten. Alle aanwijzingen van dezen dienst moe ten zij opvolgen. Wielrijdster door auto overreden Op de Weideweg te Hengelo is de 27-j. wielrijdster mej. Lucas, wonende te Hen gelo, onder een auto geraakt, welke be stuurd werd door den heer K. uit Zwolle. Het meisje werd tegen den weg gesmakt en kreeg ernstige verwondingen. Nadat de eer ste hulp was verleend is zij naar het alge meen ziekenhuis te Hengelo gebracht, waar zij aan haar wonden is overleden. De auto is door de politie in beslag ge- Handelsvereeniglng BAXMEIEE v. d LOO N.V TeL 114221 —391569 DEN HAAG Fabriek te Waddinxveen Opgericht 1894 Uitgevers Maatschappij BR0EKH0FF N.V. v.h. Kemink Zn Domplein 2 UTRECHT Nu de kerk ook in verhand met de kerk vervolging in een groot deel van Europa weer meer en meer de belangstelling trekt, verdient het ongetwijfeld aanbeve ling om kennis te nemen van de KERK- geschiedenis. De volgende oitgave ls daarvoox zeer belangrijk: Dr. JOH. HE1NR KURTZ: LEERBOEK DER KERKGESCHIEDENIS 5e DRUK Sterk verlaagde prijs ingƒ2.15 Fraai gebonden ...iƒ2 90 Flink formaat 497 bladzijden Ook bij den Boekhandel verkrijgbaar. Het socialisme ging niet voorop In een beschouwing over de invloed en be teekenis van Dr. Kuyper voor de sociale actio maakt Onze Banier van het Christelijk georganiseerd overheidspersoneel de volgen de zeer juiste opmerkingen: Onze Christelyk sociale beweging heeft aan Kuyper veel te danken. Hij sprak haar woord lang voordat het socialisme in oms land iets beteekende. Zij, die dit wis ten, hebben altijd geglimlacht, om het zeer ernstig gemeende verwijt, dat de Christeljjk-sociale beweging het socialisme nadoet. Wat doet het er toe, dat onze beweging eerst later gestalte kreeg, voor wat onze vakbeweging betreft, nadat dc hellevlam men van het anarchisme louterend hadden gescheiden wat niet bijeen behoort? Wat doet het er toe, dat Kuyper als mi nister geen van zjjn denkbeelden verwe zenlijkte Hij had niet meer dan vier jaren, in een fel bewogen tijd, zonder plaats voor her vormend werk, want de scharen leefden In de verwachting, dat het socialisme „mor gen" zou heersohen op aard'. Wat doet het er toe, dat wg over som mige dingen anders denken dan hij Zijn nagedachtenis is bij.- ons in zege ning, en aan ons is de plicht om zijn werk te helpen voortzetten. Zoo is het. Ons eigen beginsel spoort ons principieel en positief aan tot Christelijk-so- ciale actie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1