STADSNIEUWS DONDERDAG 18 NOVEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 VONDELHERDENKING DER MIDDELBARE SCHOLEN Declamatie van Paul Huf Gistermorgen heeft in de aula van de Gem. H. B. S. een Vondel-herden king plaats gehad voor de leerlingen der hoogste klassen van het- gymna sium en de Middelbare Scholen (Gem. H. B. S., Chr. H. B. S., R. K. H. B S en Meisjes H B. S.) Onder de aanwezigen bevonden zich de Burgemeester, rar. A. v. d. Sando Bakhuy- zen. Wethouder Tepe en de Chef van de afdeeling Onderwijs ter secretarie, de heer ivriend, alsmede de rector van het gymna sium, de directeur der Meisjes H.B.S., de di recteuren der andere H.B.-scholen en ver schillende leeraren dezer instellingen. De directeur der Gem. H.B.S., dr. J. C. Schalkwijk, sprak een welkomstwoord en wees er od, dat deze herdenking eigenlijk in ieder der scholen afzonderlijk had moe ten plaats vinden. De middelen daartoe ontbraken echter helaas. De heer Noach, leeraar in de Ned. Taal aan de Gein. H.B.S., sprak een woord van Inleiding tot de declamatie van den heer Paul Huf. Spr. sprak er zijn verheuging over uit, dat Vondel, die langen tijd zoo weinig gekend en gewaardeerd werd, thans allerwege zoo spontaan wordt herdacht. Vondel was een man met een diep en vroom geloof, een strijder voor recht en vrij heid, voor zijn overtuiging, maar zeer ge voelig. Hij interesseerde zich voor alles wat in Nederland gebeurde en was daarom een hii uitstek nationaal dichter. Hij was be scheiden, wars van alle hoogmoed, had eer bied voor 't gezag, hoewel hij zich daaraan allerminst slaafsch onderwierp. Paul Huf heeft daarna een aantal ge deelten van Vondel gedeclameerd, waarbij hij, in overleg met den heer Noach. zijn programma zoo gekozen had, dat Vondel in al zijn veelzijdigheid werd getoond. Wij hoorden van de liefde voor zijn geboortestad Keulen in „De olijftak van Gustaaf Adolf", van zijn liefde voor zijn tweede vaderstad Amsterdam in het gedeel-te uit ,,De inwij ding van het Stadhuis", van zijn liefde voor 't gezag (lijkdicht op P. C Hooft), van zijn leed in huis- en vriendenkring (lijkdichten op Gerard Vossius en zijn kinderen Constan- tijn en Saartje), van zijn innige vroomheid (rei van Clarissen uit de Gysbrecht, Bede voor het Walen weeshuis), van zijn uitbun digheid (Wildzang en Beekzang), van zijn ontroerende vereering voor v. Oldenbarne- veldt ('t Stokske), terwijl tenslotte Paul Huf zijn talenten naar alle zijden toonde in de aangrijpende .JKerkhofgalm". De voordracht van Paul Huf was schoon cn indrukwekkend. Zij werd onder de diep- 6te stilte door het jeugdig auditorium aan gehoord. Een lang aanhoudend applaus ver tolkte aller dank, welke door den directeur tenslotte in woorden werd omgezet. Zilveren jubileum J. Marijt Heden herdenkt de heer J. M a r ij t den ■dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Nationale Bank thans Rot terdamse he Bank- vereen t.d.s., bij welke instelling hij duis bijna van af de oprichting werkzaam is. Hij is voor de meeste zakenmen schen in Leiden en omgeving geen onbekende, aan gezien hij als wis- sellooper geduren de dien tijd hun trouwe bezoeker is geweest, zij het ook, dat hij uit hoofde van zijn functie niet altijd gelegen kwam. Toch zal men zijn figuur ongaarne mis sen en wenschen wij hem van harte toe, dat hij nog tal Van jaren zijn periodiek bezoek aan zaken en (particulieren zal kunnen brengen. Allereerst werd hij toegesproken door 'den Directeur, die de afgeloopen 25 jaar in herinnering bracht en hem namens de in stelling een couvert met inhoud en na mens functionarissen eeoi eiken pendule aanbood. Daarna kreeg zijn onmiddellijke dief, de heer Van Haarlem het woord, die er op wees, dat een collegiale samenwerking den arbeid zoo bijzonder kon veraangenamen. Hij bood hem als stoffelijk aandenken na mens het personeel een dressoir aan. Nadat nog een dronk was gewijd aan het welzijn van den jubilaris en zijn gezin, werd de huldiging beëindigd. Rhijngeest, Endegeest en Voorgeest Wij vestigen de aandacht op de jaarlijk- sche tentoonstelling met verkoop van de door de patiënten van Rhijngeest, Ende geest en Voorgeest vervaardigde artikelen, welke Maandagavond 22 dezer om 7 uur ge opend zal worden. Tot deze tentoonstelling heeft men vrijen toegang. Men vindt er een groote verschei denheid fraaie- en nuttige handwerkartike- len, speelgoederen, huishoudelijke- en kunst- nijverheidsartikelen enz. tegen zeer billijke prijzen. Wij verwijzen naar de advertentie die in ons Blad van Zaterdag a.s. zal worden op genomen en wekken u gaarne tot een be zoek op. VlSCHWEDSTRIJD Gisteren hield, evenals het vorige jaar, een clubje Leidsche werklooze schilders een hen- gelwedstrijd te Oude-Wetering. 's Morgens om 6.15 u. werd per rijwiel af gereden. Er stond een sterke koude N.O. wind en de koffie die gedronken werd bij 'den beer Jonkman smaakte dan ook wonder wel. Te onsreveer 8 uur nam de wedstrijd een aanvang. Er werd 2x1 uur gev'scht, het eer ste uur aan den Ringdijk, het 2e nu- op het terrein van den heer Pulleman, die deze ge legenheid met het oog op de koude welwil lend aanbood. Do vangst was zeer slecht. Na den wedstrijd werd weer koffie ged.ron ken en brood gegeten. De uitslag was als .volgt: F. Stormer le pr. met 448 gram; Koreman 2e ipr. 100 gram; A. v. Wetzen 3e pr. 88 gram; F. Simons 4e pr. met 85 gram; Meijer 5e pr. toet 83 gram. OUDERLINGEN-CONFERENTIE DER CLASSIS LEIDEN Ds. Joh. Jansen spreekt over „Het ambt der geloovigen" Gistermiddag werd in de kerkeraads- kamer aan de Hooigracht een vergade ring gehouden van de ouderlingen van de Geref. Kerken in de classis Leiden. De vergadering stond aanvankelijk onder leiding van den heer D. Nieuwen- huis. Als spreker trad op ds. Joh. Janeen, emeritus-predikant i'e Katwijk aan Zee, met het onderwerp: „Het ambt der ge loovigen" Sjor. wees er op, dat de oude schrijvers weinig over het ambt der geloovigen hebben gezegd en zelfs de reformatie der vorige eeuw heeft ons geen standaardwerk over dit onderwerp gegeven, hoewel er wel tal van kleinere werkjes over verschenen zijn. In dit opzicht is dus onze theologie wel arm. Spr. zevte daarna allereerst uiteen, dat het ambt der geloovigen, in de schepping van den naar Gods beeld geschapen mensch ge grond, door de zonde is ontwricht, door Gods genade hersteld en bestemd om eeuwig te «blijven. Het ambt der geloovigen moet van het bijzondere ambt (dienaar des Woords, ouder ling, diaken) wel onderscheiden worden. Het bijzondere amhv vindt men in de kerk als Instituut en deze kerk is bestemd om na de parousie geheel te verdwijnen, omdat dan het amibt der geloovigen tot volle en rijke ontplooiing is gekomen. Weliswaar gaan Kuyper en Bavinrk uit van het organisme om van daaruit tot het instituut te komen en stelt prof. Schilder het instituut voorop, maar zij stellen toch allen het ambt der ge loovigen primair en het bijzondere ambt se cundair. liet verschil tusschen 't algemeene ambt ligt in de oorsprong, in de duur en in de taak, zooals spr. uitvoerig uiteenzette. Daarna betoogde spr., dat het ambt der geloovigen, onder leiding van 't bijzondere ambt. tol' rijker ontwikkeling moet komen. De leiding van het bijzondere ambt is noo- dig De ambtsdragers zijn er om de gemeen te (en niet andersom) maar toch hebben de dragers van het bijzondere ambt de leiding. In de eerste plaats moet het profetisch ambt (het ambt der kennis) tot meerdere twikkeling worden gebracht. Er worde aangedrongen op trouw kerkbezoek, trouw catechisatie-bezoek, trouw leizen uit den Bijbel. De gemeente moet de geesten beproe- of ze uit God zijn. De kinderen moeten breeder worden onderwezen in de leer. Daarna is er het priesterlijk ambt, het ambt van het hart, van de liefde. Daartoe behoort het offer, het bidden en het zegenen. Wij moeten ons geven in zelfofferande aan God, waaruit vanzelf volgt, dat wij de kerk onderhouden, bouwen en stichten, financie- de armen verplichte wedervergelding doen, voor hen zorgen, niet naar dat er in kas is, maar naar dat elk van noode heeft. Gaan de vaders voor in het priesterlijk ge bed? Ia er persoonlijk gobed? Op deze din gen moet word enaangedrongen. Dan zullen wel elkaar ook tot zegen zijn. We hebben ook als geloovigen 'n konink lijke taak. Christus neemt ons in Zijn dienst. Het is de plicht der geloovigen zich, tot de Kerk te voegen. Er is altijd een afzondering de kerk geweest. Daarop moet het bij zondere ambt ernstig letten. De geloovigen moeten zich gewillig geven voor het bijzon dere ambt als zij daar toe geroepen worden. Zij mogen daar zelfs naar streven. De geloo vigen moeten meewerken tot de verkiezing der ambten en hebben eindelijk een ernstige roeping inzake de tucht. Daarbij hebben ze bij zich zelf te beginnen, maar ook elkander moeten zij vermanen en zelfs broederlijk be straffen. Wat komt daarvan in ons kerkelijk leven toch weinig terecht! Wat doen wij ook wanneer een broeder of zuster onder oensuur staat? Gaan wij hem of haar ern stig vermanen? Gaan wij vurig voor hem bidden? Op het ambt der geloovigen moet steeds eer de aandacht worden gevestigd, omdat de geloovigen de kerk vormen. Op het mate riaal, waarmee de kerk wordt gebouwd, komt het bijzonder aan. Bij de bespreking, die op dit referaat volgde, kwam nog eens duidelijk naar voren, dat er aan de ontwikkeling van het ambt der geloovigen nog bijna alles ontbreekt. Het was vooral Ds. H. A. Wie'rsinga, die dit groote tekort vragenderwijs ter sprako bracht. Ook tal van andere aanwezigen hadden vragen te stellen, zcodat de bespre king zeer uitvoerig en leerzaam werd. Op Vrijdagavond 19 dezer zal de volgende muzikale wandeling worden gemaakt: Oude I-Ieerengracht Haarlemmerstraat Turfmarkt Lammermarkt Binnen vestgracht Steenstraat Prinsessekade Kort Rapenburg Breestraat Gangetje Botermarkt Korenbeurs Nieuwe Rijn Kraaierstraat Hoogewoerd Steen schuur Douzastraat Jan van Houtkade Korevaarstraat Levendaal Plantage Hoogewoerd Kraaierstraat Heeren gracht Oude Heerengracht. AANRIJDING Gistermiddag .te even over twaalven is op het Rapenburg de 43-jarige wielrijder A. L., gemeentewerkman, aangereden door een ■passeerende auto. Hij kwam te vallen en klaagde over pijn in de rechterschouder. Nadat hij naar huis gebracht was bleek dat die rechterarm uit de kom geschoten was. Hij is toen door den E.H.D. naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. NOG WAT TE GOED Door de politie is, op verzoek van den Officier van Justitie aangehouden de 24-ja- rige A. L. G., die nog 30 dagen gevangenis straf moest ondergaan. AUTO IN BRAND Door de politie-brandweer is gisteravond met een slang op de motorspuit het vuur gebluseht in een taxi, bestuurd door I. P., welke voor het perceel Rapenburg 35 in brand was geivlogen door onbekende oor zaak De motor was ernstig beschadigd. De carrosserie liep zoo goed als geen schade op. BURGERLIJKE STAND A Handprraal üdkull d M udolf—Bondar z A Terloi iverdijk d B v d Burg—Lieefrlnk d i G Boraboom; A A Alphen a.d. Rijn PRAATDAG CHR. B0EREN- EN TUINDERSBOND In het Vereeiiigingsgebouw naast de Ned. Herv. Kerk is gisteren, uitgaande van den Chr. Boeren- en Tuindcrsbond, afd. Zuid- HollandNoord-Brabant, een z.g. „praat dag" gehouden. De belangstelling was groot. De voorzitter, de heer Biemond, uit Bleis- wijk, opende op gebruikelijke wijze. In het openingswoord gaf spr. het doel van deze vergadering weer, n.l. de toestanden de bedrijven te bespreken en in verband daarmede de vraag of de steun-maatrege- len, die door de regeering zijn ingesteld, aan het doel beantwoorden. Spr. meende, dat dc taak waarvoor de vergadering stond, anders was dan vorige jaren. Was het toen een bespreken en ver zoeken van do maatregelen, die noodig waren om de bedrijven in stand te houden en een behoorlijk prijspeil te handhaven, thans wil men meer cn meer al de maat regelen opheffen. Hierbij ontbreekt bij ve len echter het juiste inzicht, waarom uit wisseling van gedachten zeer gewenseht is. Wel moet rekening worden gehouden met de bedoeling van do regeering en re- geerings-instanties om de crisis-maatrege len los te maken van de overheidsbe moeiingen en deze ter verzorging door te geven aan de bedrijven zelf. De heer Chr. v. d. Heuvel was verhinderd de vergadering bij te wonen. De gestolde vragen werden nu door de bestuursleden beantwoord. De groententeelt Eerst werden de vragen betreffende de groententeelt beantwoord door den heer Haverman. Dat de teeltbeperking in zoo groote mate gevonden wordt in gemengde bedrijven is, omdat het zoo moeilijk is na te gaan, waarvoor een groenteier liet grasland in gebruik heeft. Niet vergeten mag worden, dat teeltbeperking absoluut noodzakelijk was, en gezien de groote hoeveelheid door gedraaide producten kan men vragen, of de maatregelen wel ver genoeg gingen. Betreffende de volkstuintjes was spr. van oordeel, dat deze zooveel mogelijk moeten worden beperkt en dat er vooral op moet worden toegezien, dat de producten niet aan buren en familieleden worden ver kocht. Echter mag niet uit het oog verloren het socile element, dat ligt in het werken in eigen tuintje, speciaal voor de werkloozen Ten opzichte van de afwijkende produc ten van de groententeelt, waarop geen toe slag wordt verleend, meent spr., dat hierin zeker een nadeel schuilt. Aan de andere kant staat echter, dat de eisch van de tijd een goed product is en deze regeling moet groeien. De teeltbeperking Deze zaak werd besproken door den heer Van Berkel. Voorop moet worden gesteld dat men steeds de grootst mogelijke aan tallen voor elk bedrijf heeft vastgesteld. Van de zijde der handelaars wil men dit aantal opvoeren. maar dit is geen bóeren- belang. Wordt het aantal vermeerderd, dan zullen de prijzen onherroepelijk zakken. Tot begin 1936 was het aantal te hoog.- Als men bedenkt, dat in de drie voor-oorlog- sche jaren de uitvoer bedroeg 100.000 stuks: levend vee en 10.000.000 K.G. vleesch en deze handel practisch weg is, dan begrijpt men, dat ingegrepen moest worden. Mede in verband met de vlecschprijzen in het buitenland, toont spr. aan, dat de vleesch- prijzen in ons land kunstmatig, door teelt beperking verkregen zijn. Thans stelt mien de vraag waarom het aantal kalverschetsen wordt uitgebreid. Dat beteekent, zegt men uitbreiding van den veestapel en een overschrijding van het aantal slachtingen, met prijsdaling als ge volg. Dit is juist. Deze uitbreiding is dan ook een experi ment, evenals met de uitbreiding van het aantal biggenmerken, omdat men meien*, dat de koopkracht in ons land stijgt. Voorts was gevraagd of voor elk, aan mond- en klauwzeer gestorven dier, geen schets kan toegewezen worden. Spr. stelt de vraag: Waarom voor mond- en klauwzeor en niet voor een doodelijk geval van kop- zielcte? Gaat men deze wee: op, dan betee kent dat een overnemen van bedrijfsrisi co's door het Rijk. hetgeen bedenkelijk op staatssocialisme zou gaan lijken. Met een gering aantal kalverschetsen, zou er weinig gelegenheid bestaan voor selectie den veestapel, daar deze toch eerst in het tweede jaar plaats vindt, meende een vrager. Volgens spr. stond dit echter niet vast. In fokkerskringen gaat men juist, in tegenstelling met de gevolgde methode van na twee jaar te beoordeelen of men het dier aanhoudt er steeds meer toe over, te letten op de afstamming, hetgeen uitein delijk wellicht betere resultaten zal geven. Uitvoerig werd hierna gesproken over de steun aan de Boskoopsche cultures en oorts nog over de consumptiemelkprijs en de pachtwet. JUBILEUM IN DE MARTHA-STICHTING Morgen herdenkt Jan I adee, bij velen ..ïzer plaatsgenooten wel bekend, dat hij vijftig jaar werkzaam is op de kleermake rij der Martha-Stichtiing. Zijn vader is vroeger reeds lid van het personeel geweest en daardoor kwam Jan ook op jeugdige leeftijd reeds op de Stich ting. HET KLINKEN BIJ DE FIRMA BOOT Reeds eenige malen deelden wij iets me de betreffende het pneumatisch klinken bij de N.V. D. cn Joh. Boot alhier. Door klachten van in de buurt van de scheepswerf wonende personen is deze fir- verschillicnde malen verbaliseerd en veroordeeld. Gisteren is door B. en W. aan de firma ■n nieuwe vergunning uitgereikt voor het pneumatisch klinken op de door haar ge- exploiteerde scheepswerf „De Industrie" in de Wilhelminastraat. Daarmede is deze kwestie van het „hin derlijk klinken" voorloopig opgelost. Echter is er alle reden voor de veronderstelling, dat de omwonenden, die zich steeds tegen het toekennen van een dergelijke vergun ning hebben verzet, ook ditmaal in beroep zullen gaan. De firma heeft thans vergun ning gekregen voor alle pneumatische ar beid tusschen 7 en 18 uur, mits niet meer lan drie hamers gelijk in werking worden Testëld. KaaiJ en A A v Leeuwen F H Montamu dr en J E Schrama G Pouw en C L Mlocl G Tepelaar en E P Swinkels W v d Zeeu3\ "WtTk W F v Gessel Pn P IJ van Dijk en L de Witte A Hedcrlk en N v d EUk L G L Schrijvers en E J de Vreugd ONDERTROUWDW M Film 33 j en C G S de Boer 26 J. SANEERING WONINGBOUW EN DEKKING TEKORTEN In de vergadering van den Gemeenteraad van 19 Juli s op voorstel van B. en W. besloten di cn op de exploitatie rekening oningbouwvereenigingeiL die met ste i rijk en gemeente hebben gebouwd, wouvo tekorten voortvloeien uit do liuurverlaging van 1 Jan. 1934, voorzoo ver mogelijk te dekken uit de baten van het „Waarborgfonds inzake Woningbouw". Mocht dit niet toereikend zijn, zoo wilde men het resteerende door rentelooze voor schotten wegwerken. Nu do exploitatiere kening van de Wooiingbouwvereeniging over 1936 bekend is, blijkt de exploitatie rekening van de Nutstichting tot verbete ring der volkshuisvesting te sluiten met een tekort van 2138,16; de bouwvereeni- ging „Alphens Belang" met aen tekort van 564.13; de bouwvereeniging „Eensgezind heid" met een tekort van 1614,32; en dc bouwvereeniging Volksbelang met een te kort van 1006,53. Er is alzoo een totaal tekort van 5323,14. Uit het Waarborgfonds inzake Wo ningbouw is tot dokking van dit tekort aanwezig 3812,70, zoodat nog 1480,44 door rentelooze voorschotten moet gedekt worden. B. en W. stellen daarom aan deii Raad voor de Nutsstichting te verstrekken uil het Waarborgfonds 1543,51 en een rente loos voorschot van 594,65; Alphens Be lang 564,13 en 156.89; Eensgezindheid 1624,32 en 448,97; en Volksbelang 726.60 en 279.93. HAZERSWOUDE DE SPAARREGELING Van de in aanmerking komende steun trekkende werkloozen hebben er zich 54 op gegeven voor de' Spaarregeling. HILLEGOM AANRIJDING Woensdagmiddag werd de arbeider H., aan de Weeresteinstraat door een vracht auto die het terrein van de firma J. H. Mul ler en Zn. op wilde rijden, aangereden. H bekwam een arm- en been-blessuur en kon na door Dr. Versluys en E.H.B.O. verbonden te zijn, per ziekenauto naar zijn woning worden vervoerd DOOR DE MIST MISLEID Door de zware mist liep een inwoner van Warmond aan de Bceklaan in het waver. De juist passeerende K. zag dit en mocht het genoegen smaken den drenkeling behouden op het droge te brengen. KATWIJK a.d. RIJN De vereeniging „Het Verplegingsfonds" kwam gisteravond in ledenvergadering bij een. De voorzitter, de heer B. van der Jagt. opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. De secretaris, de heer A. Wasse naar, las de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Vervolgens kwam aan de orde een algeheele reglementsherziening. In hei' concept-regle ment waren verschillende nieuwe artikelen toegevoegd en eenige redactiewijzigingen aangebracht. Na een artikelsgewijze behan deling werd het nieuwe reglement met al gemeene stemmen aanvaard. Vervolgens werd nog het reglement' van de onderafdeeling „Het Operatiefonds" her zien en aangenomen. Bij de rondvraag werd de stichtting van een jioodhulpfonds bepleit. Het bestuur zal dit punt in studie nemen, zoodav het op de jaarvergadering opnieuw in bspreking kan komen. Hierna volgde sluiting met dank- WINTERLEZING CHR JONG. VER. Gisteravond hield Ds. P. J. Kromsigt, em- pred. te Den Haag, een lezing op uitnoodi- ging der Chr. Jong. Ver. alhier over het on derwerp: Geloof en Bevinding. Spr. ving zijn rede aan met te consüatee- ren, dat de bevinding in hef. middelpunt van de belangstelling staat. Daar de menech naar zijn karakter in verstands-, gevoels- en wilstypen te onderscheiden is, zal ook de bevinding verschillend zijn en zij men voor zichtig in z'n oordeel en toetse het aan de H. Schrift. Spr. waarschuwde tegen zieke lijke bevinding. Bevinding moet zijn een ervaring van Christus' hulp en trouw in het volbrengen van zijn beloften en is daarom nooit van het geloof in Christus te scheiden Spr. gaf een historische beschouwing van de bevinding in de kerk o.a. van Piëtisme de beweging van Lodesteyn, Schortenhuis e.d., en wees erop hoe vaak de weg ter za ligheid tot gen doolhof gemaakt werd Door eenzijdige nadruk op de bevinding te leggen wordt het oog van Chrisms af en op den Christen gewend en treffend is hier, aldus Spr., 'het woord van Calvijn: „Alleen in Christus worden wij onze verkiezing be wust". Spr. waarschuwde van het willen wande len door aanschouwen inplaats van door het geloof alleen. Nooit kan het geloof een stof felijk bezit zijn. Die in den Zoon gelooft heeft het getuigenis in zicnzelvcn. Spr sloot zijn boeiend betoog door op te merken, dat de mensch, ook de vrome mensch, 6lechts een grasbloem blijft maar hef Woord Gods in der eeuwigheid blijft en het geloof voor de bevinding blijft uitgaan. Het kerkgebouw was slechts matig bezet. KATWIJK AAN ZEE BENOEMD Aan de Chr. U.L.O.-school (hoofd de heer F. W. A. Eikerbout) is tot onderwijzer be noemd de heer J. M Mulders, van Rotter dam COLLECTE De collecte gehouden ten behoeve van het Kleeding-, Schoeisel- en Dekkingsfonds in zake de ingestelde spaarregeling, heeft in onze gemeente opgebracht de som van f 232.35. HARINGPRIJZEN Gister werd aan de afslag 1 Dartij haring verkocht. Volle haring f 8.658.15, ijle f 7.75. KOUDEKERK A.R. KIESVEREENIGING Rede burgemeestter Warnaar Dinsdagavond hield de A.-R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" in de Geref. Kerk alhier een Dr. Kuyper-avond, die zeer druk was bezocht. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend door den voorzitter, den heer A. P Slegtenhorst, waarna de heer Wamaar Jr., burgemeester van Hazers- woude, sprak over: Dr. Kuypers strijd en onze taak". Op keurige en bevattelijke wijze teekende de spreker Dr. Kuyper vanaf zijn jeugd, zijn opleiding tot predikant en zijn in aan raking komen met eenvoudige vrome men sch en, waardoor hij, onder Gods zegen en leiding een vurig Calvinist en een strijder werd voor- en verkondiger van de Calvi nistische beginselen op elk terrein van hot leven. Onderscheidene hoogtepunten van dilen strijd worden in herinnering gebracht en de betoekenis van dien grooten strijd voor alle lagen des volks, voor volk cn va derland, in het licht gesteld. Spr. wekte met kracht op tot voortzetting van dien strijd die op zoo geestdriftige wijze is ingezet en met zoo rijk gezegenden uitslag is bekroond. Duidelijk liet spr. uit komen hoe kleine middelen in Dr. Kuypers leven een groote en beteekenisvolle rol hebben gespeeld. De voorzitter was de tolk der vergadp ring toen hij den spreker dank bracht voor zijn schoon en helder betoog. Hij wekte met kracht op tot voortdurend voortwerken aan het verbreiden der A.R. beginselen. Na het zingen van het Lutherlied werd deze vergadering door den spreker met dankgebed gesloten. LEIDSCHENDAM CHR. JONGEMANNENVEREEN. Morgenavond houdt de C.J.M.V. weer een vergadering in de consistorie der Ned. Herv. Kerk. Spreker is de heer J. Staalduinen, WINKELWEEK STOMPWIJK CHR. NAT. WERKMANSBOND Vrijdagavond a.s. spreekt voor den C.N.W. in het dienstgebouw der Ned. Herv. Kerk Ds Vermet over „Een tafereel uit de geschie denis der Chr. Zending op Nieuw-Zeeland". Voorts behandelt de heer Klareniberg uit Voorburg het onderwerp „Chr. Nuchter heidsbeweging". BEZOEK VAN ST. NICOLAAS Zaterdag 4 December om 2 uur 's middags, LISSE OUDERAVOND NED. HERV. SCHOOL Woensdagavond werd in de Ned. Herv. Kleuterschool de jaarlijksche Ouderavond gehouden der Ned. Herv. School vereeniging Deze avond stond onder leiding van den voorzitter der Schoolvereeniging, Ds. G. Tichelaar. Vooraf werd don ouders gelegen heid gegeven het werk der leerllingen te bespreken met het personeel der school. Hiervan werd een dankbaar gebruik ge maakt. De avond werd door Ds. Tichelaar op ge bruikelijke wijze geopend. In zijn openings woord wees spr. er op, dat er in dit jaar groei geweest is. Ook groei in de verhou dingen. hetgeen tot zegen der school bleek të zijn. Gewezen werd voorts op den groo ten zegen van het Christelijk onderwijs en het moeilijke werk van de opvoeding der jeugd. Het gezamenlijk personeel zong nu en kele liederen, begeleid door het Hoofd dor School op het orgel. Ds. Tichelaar zag in den harmonischen zang een afspiegeling van de harmonische samenwerking die er thans is tusschen het personeel, waarover het Bestuur zich verblijdt. Het hoofd, der school, de heer N. B. Themmen, deed nu enkele zakelijke mede- deelingen aan de ouders en riep ook de volle medewerking in van de ouders in de taak der opvoeding. Een strijkje vervolgde hierna met het ten gehoore brengen van eenige nummers, welke zeer verdienstelijk werden gespeeld. De heer Themmen sprak vervolgens over het onder we pp: „Het onderwijs der rabbij nen ten tijde van Paulus". Na in het kort het lager onderwijs in Paulus' dagen te hebben besproken,, kwam spr. tot 't hooger onderwijs der rabbijnen, dat ook door Pau lus genoten werd. Het geheele onderwijs werd, aldus spr., mondeling gegeven, bij wijze van vraag- en antwoord. De spitsvon digheden, welke zich voordeden bij het on derwijs der rabbijnen, eischten groote in spanning van het geheugen. Met groote aandacht -werd naar deze boeiende rede geluisterd. In de pauze werden ververschingen rond gediend. Na de pauze werd het woord gevoerd door den heer J. Wevers, onderwijzer aan de U.L.O.-school, die sprak over het onder werp „Plet in z'n element", een onderwerp waarin ernst en luim elkander afwisselden. Het strijkje vervolgde met een tweetal mooie nummers. Nadat het zangkoor zich nog eens had laten hooren, werd deze goed geslaagde avond met een slotwoord gesloten. OEGSTGEEST PROPAGANDA-AVOND BURGERWACHT Gisteravond werd in het Patronaatege - bouw een propaganda-avond gehouden van de Burgerwacht alhier. Medewerking werd verleend door een strijkje onder leiding van den heer H. Verhoeven. De .heer J. M. Pos, voorzitter van de Oegst- geester Burgerwacht opende het samenzijn met een woord van welkom tot de zeer tal rijk opgekomenen. Spr. ging na de verschil lende verbeteringen die in de burgerwacht hebben plaats gegrepen. Hij sprak den wensch uit, dat de propaganda-avond moge strekken tot verhoogde belangstelling voor de Oegstgeester Burgerwacht. Nadat staande, het eerste couplet van het Wilhelmus waty gezongen, was het woord aan Kolonel b.tjl H. R. Boeree, commandant der vrijwillige Burgerwacht te Amsterdam. Om de beteekenis van de Burgerwacht te verstaaD in tijden van revolutie, nam spr. een voorval van dien aard uit de geschiede nis van ons land. Hij koos daartoe de Bel gische opstand van 1830 en ging de oorzaken na die tot dezen opstaind leidden. De oproe rige geest in België sloeg ook naar Nqord- Nederland over en Noord-Brabant, Limburg en ©en deel van Gelderland werden Belgisch gezind. Tal van officieren en minderen liepe^ naar de Belgen over, hetgeen onze regeering veel zorg baarde. Dit leidde tot oprichting van Burgerwachten in verschillende plaatsen ter beschoiTning van lijf en goed. Deze les der geschiedenis moet voor ons de prikkel wdzen tot het organiseeren van burger wachten, om in tijden van gevaar naast 't leger orde en rust te bewaren. Spr. wekte allo aanwezigen op do Oegstgeester Burger wacht op alle manieren te steunen. Hierna had een indrulcwokkende plech tigheid plaats, n.l. overhandigen van een vaandel, waarvoor het geld door leden van de burgerwacht en belangstellenden was bijeengebracht. De heer Heertjes bood het vaandel aan den commandant, den heer K. J. C. Beek man. aan Deze aanvaardde het vaandel met een korte toespraak waarin ,ljij uiteen zet de beteekenis van het vaandel in het algemeen en van dit vaandel in het bijzon der. De vaandeldrager nam het nu over, de burgerwacht presenteerde het geweer en 't publiek zong het zgsde couplet van het Wilhelmus. RADIO-DISTRIBUTIE Droltwich; 12.20 ParUs R; 13.20 Brussel VI; I 14.2D Diversen; 15.35 London Reg; 17.20 Brussel I V1;1S.50 Weenen (Muncben); pl.m 21 Lyon la Doua of dlv.; 22.50 Boedapest of div.; 23.25 Dlv, Programma 4: S Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 Londen Reg; 12.50 Droltwlch; 14.20 Lon- I don Reg; 15.35 Droltwlch; 18.20 Diversen; 18.40 VRIJDAG 19 NOVEMBER Programma 3: 8 Ned. Brussel; 9.20 Luxem burg; 10.35 Londen Reg; 12.10 Droltwlch; 12.36 Londen Reg; 17.20 Droltwlch; 20.15 Fransch Stationpl.m 22.45 Londen Reg; 23.20 Droltwlch Programma 4: 8 Keulen; pl.m 9.20 ParUs R.; 11.20 Keulen; 12.20 ParUs 'Radio; 1«.20 Ned. Brussel; 14.20 Lllle; 15.20 Keulen; 16.20 Lille; 17.20 Fransch Brussel; 18.20 GRD; 19.10 Fransch Brussel; 19.20 Ned. Brussel; 19.50 Londen Reg; 20.20 Fransch Brussel; 21,20 Drontwlch; 21.40 Weenen; 22.50 Berlijn; 23.20 Parijs of Luxemb. Agenda Zaterdag 6 tot en met 20 Nov. Nieuwo Rijn 33, 10.301 uur, 26 uur en 78 uur, Expeditie schilderijen enz. Wim van Woer« kom. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 13 tot en met Vrijdag 19 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406; E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 38, telef. 3553 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstge&st. telef. 274. (Hierna werd door den commandant de brevetten uitgereikt voor schietvaardigheid aan G Kok, A. Timmermans, P. Nek Jr., C. P. H. v. d. Horst P. Molenkamp, A. Bree dijk, C. van Klaveren, C. J. P. Sentel, J. M, Pos, W. Verdiep, J. M. Hogervorst en J. I. Burgers. Prijzen voor onderlinge schietwedstrijden behaalden: P. G. Neck (winnaar van de Rubenkamp- en Postbeker, A. Breedijk (Peltenburg Lau werkrans). C. Kok en H. W. Callee. Daarna had het afscheid plaats van ma joor K. J. C. Bechman, als commandant, wegens vertrek naar elders. De Burgemeester, het woord nemende, wijst op de groote verdienste van den schei dende commandant en sprak zijn leedwe zen uit over diens vertrek. We zullen trachten de goede geest/die de comandant in de troep heeft gebracht, te handhaven. De heer Bechman antwoordt met enkele hartelijke woorden. De heer Post bood met een toespraak vol wanrdeering aan den scheidenden comman dant een signaalhoorn aan, versierd met een reproductie van het vaandel. Tenslotte werd deze zeer geanimeerde avond besloten met de opvoering van een bijzonder geestig tooneelstukje „Freule Adinda", AANRIJDING Gistermiddag kwart voor vijf werd de 30- jarige wielrijder G. N. te Voorschoten nabij' het kruispunt De Drie Witte Palen aangere den door een luxe auto bestuurd door A. G, te Den Haag. Hij wilde den weg oversteken Werd door de auto gegrepen, van zijn rijwiel geslingerd en kwam op den weg terecht, waar hij hevig bloedend uit een groote hoofd wonde bleef liggen Dr. I-Iugenholz verleende de eerste hulp, waarna de wielrijder naar het Academisch Ziekenhuis werd overgebracht. NOG EEN VERKEERSONGEVAL Op de Oegstgeester Straatweg nabij do Slaag wilde de wielrijder P. O. te Oegstgeest aldaar den Rijksstraatweg oversteken. Daar bij werd ,hy aangereden door een luxe auto bestuurd door T. H. v. d. B. te Monster. Hij werd van zijn rijwiel geslingerd en kreeg een bloedende hoofdwonde en werd door een lid van de E.H.B.O. voorloopig verbon den. Hij werd naar bet Academisch Zieken huis overgebracht, daar weer verbonden, waarna hij naar zijn woning kon. terug keeren. PLAN VAN UITBREIDING VOOR DE GEMEENTE NOORDWIJK De Burgemeester van Noordwijk brengt ter algemeene kennis, dat van en met 20 November tot en met 3 December 1937 op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd het plan van uitbreiding voor deze gemeente, bestaande uit: een plan in onderdeelen voor uitbreiding van de bebouwde kommen; een plan in hoofdzaak voor het overige deel der gemeente; twee kaarten voor aandui ding van de wegprofielen in het plan in onderdeelen; de Bebouwingsverordening, behoorende bij het plan in onderdeelen. Binnen zes weken na 3 Decem ber 1937 kunnen de belangheb benden, die zich met bezwaren tot den raad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten bezwaren tegen het plan indienen. Noordwijk, 16 November 1937. De Burgemeester voornoemd, VAN DE MORTEL. De BURGEMEESTER van HA ZERSWOUDE maakt bekend, dat het door den Gemeenteraad vast gestelde plan van uitbreiding, in uitvoerige kaarten uitge werkt, met bebouwingsvoor schriften, ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter in zage ligt van 20 November 1937 tot en met 3 December 1937. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot den Raad hebben gewend, kunnen vóór 15 Januari 1938 hun bezwaren tegen het plan en de bebouwingsvoor schriften indienen bij Gedepu teerde Staten. HAZERSWOUDE, 16 Nov. 1937. De Burgemeester voornoemd, A. WARNAAR,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6