|lis*uiur geitedj* (JTouraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De Electriciteitsvoorziening abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekeüjksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 18 NOVEMBER 1937 18e Jaargang gtrtjtrtenticprijjnt: Van I tot 5 regels f 1.17'/» Elke regel meer022'lt Ingezonden Mededeeljngen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau WOrdt berct-onrt0.10 No. 6245 Praktische bezwaren tegen deze overheidsbemoeiing Dat het heel wat voeten in de aarde heeft een wet houdende algemeene regelen ter zake van de electriciteitsvoorziening in het Staatsblad te krijgen, zagen we reeds in een vorig artikel. We ontwikkelden daarin ook een prin cipieel bezwaar, dat der centralisatie: der overdreven overheidsbemoeiing, welke niet met controle en toezicht volstaat, doch be slissend en desnoods absoluut ingrijpt. Het departement schrijft voor. en het electriciteit- produceerende gemeentebedrijf heeft zich te onderwerpen op straffe van naasting zonder een behoorlijke schadevergoedingsregeling. Parallel aan dit principieele bezwaar loo- pen andere, welke zijn samen te vatten in deze algemeene klacht: zoo helder de elec- trische verlichting is, zoo duister is dit wets ontwerp. Het is in de loop der laatste jaren tallooze malen gewijzigd en „verbeterd", doch het uiteindelijk resultaat is, dat het thans een labyrinth van onduidelijkheden is geworden. Als voorbeeld moge dienen de bemoeiing met de tarieven. In de Toelichting zei de Minister, dat hij het tijdstip nog niet geko men achtte om door wettelijke voo-schriften in te grijpen: maar in het eindverslag s de Minister van meening, dat reeds aanstonds een bemoeiing met de tarieven zal kunnen plaats hebben, daar artikel 11 daarvoor de bevoegdheid aan de provinciale besturen zal verleenen. Hier zit tweeërlei in. Ten eerste dat de Regeering aanvankelijk een bijna dictatoriale bevoegdheid aan de Kroon wilde geven; waartegen ernstig verzet rees. Om daaraan eenigermate tegemoet te komen (eenigermate, want het concessie stelsel werd versterkt en de naastingsclausule bleef) wordt de eerstbedoelde centralisatie, steeds meer vervangen door inschakeling van de provinciale overheid', welke dus als gezagstransformator dienst doet. Maar, en dit is het tweede, hierdoor raakt men van de wal in de sloot. En vooral ten aanzien van de tarieven spreekt dat duide lijk. Hier dreigt immers het groote gevaar dat de provincie, welke in tien van de elf gevallen zelf producent is. als concurrent optreedt tegenover de gemeente, die een productie- of distributiebedrijf heeft. Het provinciaal bestuur dat overheid is en gezag moet oefenen is tevens concurreerende firma naast de gemeenten. Het is de meest gevaar lijke vorm van overheidsbemoeiing. Nu moeten we hier onderscheid maken. De provincie Zuid-Holland vormt een gun stige uitzondering op de andere gewesten: zij heeft zelf geen electriciteitsbedrijf. Is dat wellicht de oorzaak dat hier een provinciale verordening tot stand kwam. welke heel veel goeds bevat? In elk geval: wanneer het Pro vinciaal Bestuur hier aan Dordrecht weigert om tot uitbreiding over te gaan, dan behoeft men daar geen concurrentie achter te zoeken Dan mag men aannemen, dat hier zuiver het algemeen belang gediend wordt. Helaas staat het in andere provincies niet zoo. Wat indertijd in Friesland voorviel, waar Ged. Staten een gemeentebestuur kne velden om eigen bedrijf een kans te geven, trok algemeen de aandacht. Van minder be kendheid is wat zich voor eenige jaren ii Twente afspeelde, omdat tenslotte het con flict binnenskamers, d.w.z. in het college var Ged. Stalen van Overijsel is opgelost. Maar het kwam hierop neer, dat de meerderheid van dit college aanvankelijk poogde voor df „IJselcentrale" (het provinciaal bedrijf) af zetgebied te winnen door tegen alle recht en rede in aan de Twentsche Maatschappij een concessie te onthouden voor een streek, welke geheel binnen haar leveringskring lag. Ziedaar een sprekend voorbeeld hoe ge vaarlijk de vermenging is van gezag en gotie. Te gevaarlijker, omdat de gers indirect financieel geïnteresseerd kun nen zijn bij de levering. Hiertegen nu wordit opgemerkt, dat c heidsbemoeiing met de tarieven noodzakelijk kan zijn. Want, zoo zegt men, de electrici teitsvoorziening is een algemeen volksbe lang: ook de „kleine luyden" moeten er kunnen profiteeren en thans worden vaak niet door de provincies! exorbitan te winsten genomen. Tegen deze stelling kan men een stroom ven critiek laten aanloopen. We duiden slechts enkele tegenwerpingen aan. Ook thans hebben Ged. Staten bemoeiing met de tarieven: direct en indirect. En merkwaardig in vele gevallen worden daardoor de tarieven verhoogd. De gemeen te-besturen hebben doorloopend de neiging tot tariefsverlaging; ook op deze zakelijke overweging, dat dan het debiet toeneemt. Gemeenten, die een productie-bedrijf ex- ploiteeren en aan andere gemeenten (met een distributiebedrijf) leveren, zijn meerma len slechts tot prijsverlaging bereid, 1 neer de distribueerende gemeente ook de „kleinhandels"-prijs verlaagt. Echter gaat dit niet altijd even gemakke lijk, want de winst op de electriciteitsleve- ring kan op de meeste gemeentebegrootin- niet gemist worden. En zoo ziet mer gebeuren (we geven enkele voorbeelden uit de praktijk), dat een gemeente van 6000 zie len op de electriciteit ƒ20.000 winst maakt; één van 26000 inwoners ruim ƒ21.000 een stad als Rotterdam 5 millioen. Echter doet zich daarbij het merkwaardige geval voor, dat de eindprijs in de eerste drie alleen distribueerende gemeenten ongeveer gelijk is en dat men in Rotterdam en Den F-ag zijn hand er niet voor omdraait of het licht een uur langer of korter brandt. Ongetwijfeld zijn sommige winsten te hoog, maar bij nadere beschouwing blijkt vaak, dat ze betrekkelijk gering zijn in ver houding tot het geïnvesteerde kapitaal. Waarlijk, bij gemeenten speelt slechts nood gedrongen de winstmarge een groote rol. De gastarieven, welke vaak nauwelijks de kost prijs halen, bewijzen dat. Ja, meermalen komt het voor, dat de winst van de electri citeit geheel wordt opgeslokt door het ver lies op het gas. Trouwens, in het algemeen kan men niet an te hooge tarieven spreken. De bedrijven an gas en electriciteit hebben geen mono polistisch karakter en moeten terdege met de concurrentie rekenen. En het is ook in t Lgemeen niet waar dat de provinciale be drijven goedkooper leveren. Voor een over heidsbemoeiing als hier aangekondigd wordt, bestaat daarom geen voldoende reden. Zoo dra de gemeenten wat minder in de finan- cieele knel zitten, zullen de tarieven dalen: wordt steeds aandrang op geoefend. Wij kunnen onmogelijk volledig zijn, merken dus wat de koppeling van bedrijven betreft, slechts op dat ook hier de vaste lijn ontbreekt, en dat hiermee groote sommen gemoeid zijn, doch dat samenwerking zoo veel mogelijk in de hand gewerkt moet worden: maar we kunnen niet geheel zwy- het concessiestelsel en de naastings mogelijkheid. Het ''on cessiestelsel bewijst ook weer hoe de regeering heen en weer zwenkt. In 1928 het niet gelden voor bestaande bedrij- thans schijnt het zoo ongeveer het voornaamste punt te zijn. In 1928 heette het, dat de oprichters op zoo iets niet hadden kunnen rekenen; thans levert dit blijkbaar geen bezwaar meer op. Ja, het is zoo erg, dat de Regeering zelfs geen wettelijke schade- vergoedingsregeling meer noodig acht bij eventueele naasting. De bedrijven moeten maar afwachten wat over 'hen besloten wordt. Dus dreigt het gevaar de Vereeniging in Ned. Gemeenten wijst er terecht op m de welhaast onbeperkte mogelijkheid, welke dit ontwerp biedt, om in te grijpen in de gemeentelijke bedrijven, zonder dat klaar duidelijk is aangegeven voor wélke doel einden deze bevoegdheden zullen worden gebruikt en zonder dat waarborgen bestaan dat met de plaatselijke belangen naar be- hooren rekening zal worden gehouden. Dit gevaar houdt echter direct een ander gevaar in. Wanneer zoo willekeurig met kan worden omgesprongen, waar- zullen de gemeentelijke bedrijven zioh dan interesseeren voor verbeteringen: w om zal men dan tariefsverlagingen invoeren de verwachting dat het debiet daardoor zal toenemen? Vele gemeenten zijn toch reeds sterk financieel geïnteresseerd bij deze bedrijven, wat nu een strop kan worden; waarom zullen ze zelf er nog een nieuwe knoop in leggen? De gemeente draagt im mers het risico, maar de macht komt bij anderen, vaak bij concurrenten te liggen. Regelingen voor en *oezicht op de electri citeitsvoorziening: het is uitstekend'; ook al omdat in oorlogstijd het landsbelang nauW btj betrokken is: maar het aanhangige wetsontwerp heeft bezwaren en schept ge varen welke niet verminderd zijn door de inschakeling der provinciale besturen als gezagstransformator, doch nu juist doen den ken aan de gebouwtjes met de afbeelding van een bliksemstraal en het opschrift: L e v e n s g e v a a r lij k! EENZIJDIG VERWEER Tegen de zoogenaamde groei van het nationaal-socialisme in Nederland, is ten onzent opgericht een Comité van Waak zaamheid van anti-nation aal-socialistische intellectuelen. Zooals de naam reeds aam geeft, richt deze beweging zich vooral tegen het nationaal-socialisme, in welke vorm zich dit ook onder ons volk openbaart. Verzet tegen het nationaal-socialisme zal door ons worden geboden, tot het moment, waarop deze richting alle wapens verloren heeft. Maar met de actie van bovengenoemd comité kunnen we daarbij allerminst tevre den zijn. Met name rijzen twee bezwaren. In de eerste plaats behooren tot dit comité lieden van wie wij weten, dat zij tot richtingen behooren, die voor ons land en-zijn cultuur even gevaarlijk kunnen zijn als het natio naal-socialisme het kan zijn. En in de tweede plaats richt dit comité zich met ver bazingwekkendo eenzijdigheid tegen het nationaal-socialisme. doch rept het met geen woord van het andere extremisme: het communisme. Vanwaar deze eenzijdigheid? Zij is naïef, maar niet minder gevaarlijk en ook psychologisch volkomen on juist VOOGDIJRADEN RIJKSADVOCATEN Aan Jhr Mr G. A. H Michlels van Kessenlcl rijksadvocaat te Maastricht, is eervol ontsla verleend uit 'a Rijks dienst. BEGROOTING VAN NED. INDIE Tekort gewone dienst geraamd op f 21.074.622 Innerlijke positie versterkt Invloed der conversie-operaties Ingediend is de begrooting voor 1938 voor Ned.-Indië. De uitgaven worden voor de gewone dienst geraamd op 511.753.363 en de ontvangsten op 511.333.255, zoodat het tekort badraagt 420.108. Voor den buitengewo nen dienst worden de uitgaven ge raamd op 60.225.956 en de ontvangsten op 39.099.434, zoodat 't tekort bedraagt 21.126.522. Het totaal tekort wordt dus geraamd op 21.546.630. In de Memorie van Toelichting wordt op gemerkt dat 1935 een tekort voor den ge- heelen dienst heeft gegeven van 13.581.000 Voor 1936 bedraagt het totaal tekort 28.733.000 en voor 1937 (globaal geraamd) 39.130.000. inplaats van het geraamde te kort van 83.252.000. Het beeld, dat uit de hierboven vermelde cijfers der begrooting voor 1938 geeft, zal intusschen weer verandering ondergaan, als gevolg van enkele factoren, die aanvan kelijk niet konden worden voorzien. Per saldo zullen de eindcijfers der begroo ting dientengevolge het volgende beeld ver- toonen: gewone dienst tekort 21074.622, buitengewone dienst tekort 18.829 782, ge heele dienst tekort 39.904.404. Bij de beoordeeling van deze cijfers wordt opgemerkt, dat door de jongste Indische conversieleening de innerlijke positie der begroot ing is versterkt. De terugkeer tot. het stelsel van gelijke jaarlijksche aflossingen met verlaging van den rente-voet tot 3 pet., verzwaart de aflos singsverplichting voor de tot een bedrag van rond 912.000.000 gelijktijdig geconverteer de drie 4 pet leeningen van 11.150.000 tot 24.G50.000, alzoo met 13,5 millioen, welk bedrag voor rond 9 millioen opgevangen wordt door de verkregen rentebesparing. Rekening houdend met le in Januari j.l. uitgevoerde conversie van 4y<j Pct- leenin gen. welke in de raming voor 1938 reeds is verwerkt, alsmede met andere renteverla gingen, zal de leeningsdienst in 1938 nog slechts 2,9 millioen meer vergen dan vol gens de vóór de conversies geldende ver plichtingen, terwijl de sterkere daling van den jaarlijkschen rentelast door de grootere aflossing tengevolge zal hebben, dat na 1941 de druk van rente en aflossing op de be groeting beneden het peil van de vroegere uuïteitsverplichtingen zal komen te lig gen. Financieel perspectief Tegen optimistische verwachtingen wordt in de Memorie van Toelichting op deze be grooting gewaarschuwd. Daarbij wordt ge wezen op de zeer gevoelige conjunctuur, d:e nu reeds weer een sterk dalende richting heeft ingeslagen. Daarom is het geraden de verwachtingen omtrent een voortgezette stij ging van de landsmiddelen in 1938 en vol gende jaren niet te hoog te spannen. De in nerlijke positie van het budget vertoont bo vendien nog menige zwakke plek. Zoo vait o.a. te constateeren, dat ook thans de t>e- grooting nog een defect vertoont, terwijl nu reeds vast staat dat het tekort niet onaanzienlijk zal stijgen. Voorts is de achterstand in de schulddel ging nog niet ingenaaid en evenmin is aan de stopzetting van de stortingen in de pen sioenfondsen reeds een einde gemaakt. Hiernaast vraagt een verdere verlichting van den belastingdruk in het belang van de volkshuishouding in groote mate de dacht. Met hetgeen in die richting reeds gedaan is (verlaging zoutprijs, slaclitbelai ting en posttarieven) en thans wordt /ooi gesteld (de reeds eerder gemelde verlaging inkomsten- en loonbelastingen) zal bij verdere gunstige ontwikkeling va-n het ver loop der middelen niet kunnen worden vol staan. Met name zal hierbij gedacht moeten worden aan verlaging of intrekking van de crisisopcenten op den benzine-accijns. Voegt, men bij dit alles de zware eischen, welke de noodzakelijke versterking van het weermachtsapparaat nu en in de naaste toekomst aan het budget stelt, dan behoeft het geen verder betoog, dat ten aanzien de uitgaven groote behoedzaamheid geboden blijft Ned. Vereen, voor Luchtbescherming Telt thans 18000 leden De Ned. Vereen, voor Luchtbescherming hield gistermiddag in café „Boschlust", B3- zuidenhout 2 te 's-Gravenhage, druk bezochte jaarvergadering. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer P. C. A. van Lith, dat de vereeni ging thans 18.000 leden telt. Uit de jaarverslagen bleek, dat het aantal afdeelingen steeds -toeneemt en thans 60 bedraagt De geldmiddelen van de vereeniging ztjn nog geenszins voldoende. Uit contributies kan niet voldoende worden geput, daarom is een ruim rijkssubsidie noodzakelijk, op dat de vereeniging op eigen krachten tsan drijven. Na een uitgebreide gedachtenwissel'.ng werd een nieuwe contributieregeling aan?e nomen, waarbij het mogelijk is, dat perso nen uit alle lagen van de bevolking lid jan J- vereeniging kunnen worden en dat toch de comtributiegelden behoorlijk de onkosten van de vereeniging kunnen bestrijden. T.r sotte heeft het hoofdbestuur een uiteenzet ting gegeven betreffende de taak van d< a f de el i ngsbes turen. PRINSELIJK PAAR NAAR HET LOO Gisteravond ongeveer 6 uur zijn Prinses Juliana en Prins Bwhard per auto Het Loo vertrokken. Kolonel J. J. v. Santen, chef van den staf van het hoofdkwartier van het Veldleger die Zaterdag jl. tijdens een slipjacht der Z.H.J.V. op Ypenburgoverleden is. werd gisteren te Den Haag met militaire eer begraven. De stoet bij het vertrek vanaf het Prinsevinkenpark naar de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Achter de rouwkoets volgden leden van den Generalen Staf en het paard van den overledene Ir Mussert voor de rechtbank Op 20 Januari a.s. Naar wij vernemen zal de vijfde ka mer der Arr. Rechtbank te Amster dam hoogstwaarschijnlijk op Donder dag 20 Januari a.s. de strafzaak tegen ir. A. A. Mussert behandelen, die zich dan op dien dag te verantwoorden zal hebben wegens mishandeling, die hij zou hebben gepleegd bij het beken de Blauwe Zand-incident. Burgemeestersinstallatie te Domburg Een feestelijk welkom De nieuwe burgemeester van Domburg, Mr. F. L. S. F. baron Tuyll van Se- roos kerken, heeft gister op feestelijke wijze zijn ambt aanvaard. Aan de grens Ier gemeente wachtte een escorte van 90 ruiters het rijtuig, waarin de burgemeester en zijn echtgenoote waren gezeten. Het muziekge zelschap „Apollo" marcheerde aan 't hoofd van den stoet. Voor het fraai versierde gemeentehuis zongen de kinderen een feestcantate. Ten stadhuize sprak de oudste wethouJer en loco-burgemeester, de heer P. J. E1 o u t, de installatierede uit, die beantwoord werd door den burgemeester. Nog verschillende andere sprekers voerden het woord. Na een défilé van de plaatselijke vereeni- gingen hielden de burgemeester en zijn echt genoote een receptie. Schenking aan den Staat In het belang van misdeelde kinderen Te Amsterdam is, in tegenwoordig heid van den minister van Binnenlandsche Zaken, bij notarieele akte tot stand ge bracht een belangrijke schenking aan den Staat der Nederlanden, gedaan door een inwoonster van Amsterdam. Het geschonken kapitaal zal dienen als fonds, dat door den minister zal worden beheerd en waarvan de revenuen zullen worden besteed in het helang van misdeel de kinderen in het bijzonder uit onvolledige en ontwrichte gezinnen, die door afwezig heid van den vader of de moeder worden verwaarloosd of met verwaarloozing wor den bedreigd. In de eerste plaats komen voor steun in aanmerking kinderen uit de gemeente Am sterdam. daarna kinderen uit de ge meente 's-G ravenhage. De Landsdrukkerij In een nota naar aanleiding van het ver slag over de begrooting der algemeene lands drukkerij deelt de minister van Binnenland sohe Zaken mede, omtrent de capaciteit van het bedrijf, dat dit punt reeds zijn volle aandacht heeft. Hij heeft de volgen de gedragslijn uitgestippeld: Rekening dient te worden gehouden met het bestaande rijksbedrijf, voor hetwelk een behoorlijke productiviteit verzekerd moet zijn, terwijl de technische installatie, binnen het bestaande gebouwencomplex op peil dient te worden gehouden. Vooral in dezen moeilijken tijd mag echter het particuliere bedrijf niet noo- deloos concurrentie worden aangedaan. In bepaalde gevallen d'cnt intusschen de landsdrukkerij als prijsregelende in stantie te worden ingeschakeld. In het bijzonder echter, wanneer een par ticuliere drukkerij zich speciaal voor een bepaald rijksdrukwerk heeft ingericht, dient de landsdrukkerij dit werk niet over te ne men. Overigens heeft de Minister zich voorge nomen bij de beoordeel ing van de noodza kelijkheid van aan te vragen kapitaalsuil- gaven op de begrooting van het bedrijf reke ning te houden met de vraag., of en in hoo verre een beoogde verandering in de tech nische outillage de productie zal opvoeren, en. zoo ja, of deze verantwoord is. Hij ver trouwt dat op deze wijze een te sterke ver hooging van do capaciteit, waaruit ernstige nadeelen voor de particuliere drukkerijen zouden kunnen voortvloeien, zal kunn n worden tegengegaan, terwijl tevens h"l uiterst nuttige Staatsbedrijf voor achterlijk heid en verschrompeling wordt behoed. TREIN GRIJPT LANDBOUWERSWAGEN Vijftienjarige jongen door trein meegesleurd Tweede slachtoffer ernstig gewond In den laten middag heeft zich gister op den onbewaakten overweg te Mill (N.B.) oen ongeluk voorgedaan, waar bij een 15-jarige jongen werd gedood en een 9-jarige knaap ernstige verwondin- gen opliep. Omstreeks half vijf passeerde een land- bouwerswagen den overweg. Juist op dat oogenblik kwam uit de richting Boxtel een trein aanrijden. De machinist kon niet tijdig meer remmen, met het gevolg, dat de wagen gegrepen werd en een eindweegs werd meegesleurd. Na dertig meter te zijn doorgereden, kwam de trein tot stilstand. De 15-jarige voerman van den wagen, H. van Lanen, die dicht bij de plaats waar het ongeluk gebeurde woont, vond men dood langs de spoorbaan. Zijn stoffelijk overschot werd naar het ouderlijk huis ver voerd. Naast van Lanen had nog op den bok ge zeten diens negenjarige buurjongen, Henst, die het ongeluk zag aankomen en nog juist van den wagen kon springen. Hij kwam evenwel met een harden smak op den grond terecht en liep daarbij ernstige in wendige kneuzingen op. Hij is bij zijn ouders binnengebracht Op hat moment dat de trein den land bouwerswagen greep, stond het paard reeds voorbij de rails, zoodat het dier ongedeerd bleef. De wagen :s totaal vernield. De trein had ruim een kwartier vertraging. Verraderlijke rookkolom Hoe 'n geheime distilleerdciij ontdekt werd Te Gouda is een geheime distilleerderij ontdekt in ©en aan de Peperstraat gelegen kaaspakhuis. Die ontdekking had op heel eigenaardige wijze plaats. Door het verschijnen van een rookkolom uit dit kaaspakhuis in 't avond uur werd bij omwonenden de indruk ge wekt dat er brand zou zijn, waarom de brandweer werd gealarmeerd. Deze ver scheen direct en ook de politie was daar natuurlijk bij. Bij onderzoek in het kaas- pakhuis werden daar twee personen aan getroffen die bezig waren alcohol te stoken. Beide jonge mannen van 21 en 22 jaar, een zoon van den huurder van het pakhuis en een bakkersknecht werden door de politie gearresteerd terwijl alle aanwezige mate rialen in beslag zijn genomen. Meubelfabriek uitgebrand Tijdens een feilen brand is gisteravond de meubelfabriek „De Nijverheid" van do firma Nienhuis en Zn, gevestigd aan de Brinklaan te E p e, geheel afgebrand. Tegen zes uur is do brand, door nog on opgehelderde oorzaak, uitgebroken. De vlammen vonden gretig voedsel in het vele nout, dat in de fabriek lag opgeslagen. Aangewakkerd door den feilen Noord-Oos ten wind., greep het vuur snel om zich heen. De gealarmeerde motorbrandspuit uit Epe stond machteloos tegenover de vuurzee. De fabriek, die veertig meter lang en twintig meter diep is, brandde geheel af. Van de inventaris kon niets in veiligheid worden gebracht Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Door dezen brand zijn tien arbei ders der fabriek zonder werk gekomen. DE KOPERDIEFSTALLEN TE NIJMEGEN In verband met de koperdiefstallen gc durende langen tijd gepleegd in de trans formatorenfabrick te Nijmegen is dooi de politie aldaar in arrest gesteld J. II. S.. chauffeur, afkomstig uit Winschoten, die er van wordt verdacht het gestolen koper te hebben opgekocht. De bedragen loopen in de honderden gul dens. De politie zei het onderzoek in «leze zaak voort. PERSONALIA De ontvanger der registratie en dom» Inen H. R. Heeroma is verplaatst van Goes naar Bergen op Zoom: de ontvangt j. v. Nes te NnordwHk naar Den Helder en de ontvanger W. B. Plan- tenga van Nijkerk naar Alphen a. d. Rijn. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Tweede Kamer heeft de algemeene beschouwingen over de begrooting voort gezet. De Vondel-herdenking te Amsterdam, De tweede zitting van de Alg. Syn, Commissie der Ned. Herv. Kerk. De vergadering van het Java-Comité te Amsterdam. Te Mill is een wagen door een trein gegrepen: een jongen werd gedood, een andere ernstig gewond. De achttiende schaakpartij tusschen de heeren Euwe en Aljechin is geëindigd met remise. Nanking wordt ernstig door de Japan ners bedreigd; men beschouwt reeds thans de stad als verloren. Koning Leopolds rede in de Londensche Gildenhal. Lord Halifax' voorgenomen bezoek aan Hitier. Hij was er al vlug bij Brandstichter door de politie geknipt Te Geertrui denberg brak dezer igen brand uit in de kapitale, moderne boerderij van den landbouwer J. van Don- aan de Veenestraat, waarin zich, naast een groote hoeveelheid hooi, stroo en vee-i voeder zestien melkkoeien en drie bekroon de paarden bevonden. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand was de brandweer ter plaatse. Aan sluiting werd gemaakt met de waterleiding en met behulp van nog twee handbrand spuiten werd het vuur bestreden. Een vijf tigtal personen wist met medewerking van gemeentepolitie, rijkspolitie, marechaussee en militaire politie door zeer krachtig op treden de omliggende perceelen nat te hou den, zoodat uitbreiding werd voorkomen. Het vee kon gelukkig in veiligheid worden gebracht, doch verder ging alles verloren. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand gingen burgemeester Bianchi en de commissaris van de Kon. marechaussee over tot arrestatie van een zekeren R., af komstig uit Raamsdonksveer, die zich op het terrein van den brand bevond. Hij wordt verdacht vele malen brand te hebben gesticht, aangezien hij den laatsten tijd steeds bij het uitbreken van brand op het terrein aanwezig was. Gister werd R. door de marecliaussée en gemeente politie uit Geertruidenberg en Raamsdonksveer aan een lang durig verhoor onderworpen, waarbij R. ten slotte bekende den brand bij den landbou wer van Woerden te Raamsdonksveer en de branden in de bioscoopzaal „Centraal" te Geertruidenberg, bij den landbouwer van Laarhoven te Raamsdonksveer en bij den landbouwer van Dongen te Geertruidenberg te hebben gesticht Verder had hij Donder dag j 1. nog een horloge en zes ringen hij de firma van Gelderen te Geertruidenberg en Zaterdag uit een bakfiets van een bak ker te Geertruidenberg een brood gestolen. Alle branden hebben in veertien dagen tijds plaats gehad, waarvan de laatste drie in de afgeloopen dagen. R., die twintig jaar oud is, werd twee jaar geleden tot drio maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij gaf voor de branden te hebben gesticht, om daardoor een premie voor hulp te verdienen en anderen werk te verschaffen. SNEEK (Fr. Dr. H. NANNING's Zetpillen tegen Aambeien werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogiaten a (I. 1.50 per doosje van 12 .(uka Dr. H NANKING', Pb.ra O, era F.briek, N V. DEN HAAG. r 1 3 EXTRA AANBIEDING: C.Pdurende eenige weken reinigen wij bij elli Dames- of Heerencostuum, Mantel of Over jas GRATIS een paar handschoenen of eea hoed. Een inderdaad goede aflevering 13 alleen te verkrijgen in goed geoutilleerdo fabrieken met vakkundig personeel Dit bedenke met wel bij he* chemisch laten reinigen en verven van zijn exiederen! „NIRTS RISKEEBF.Ji I D A I T l-l KT l'ALTBE BBGEBBENt" r u «1

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1