Verkade's DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 Het blijft toch altijd lekker: een dampen de kop chocola, met een lang Beschuitje van Verkade, be strooid met suiker en kaneel. In ieder pakje (12 ct.) een platen- bon voor het nieuwe Verkade-album. iLANGE BESCHUITJES BRUSSEL ANTWOORDT TOKIO DE herhaalde pogingen, door de bij de Pacific-vraagstukken betrokken mogend heden ondernomen, om Japan te betrekken ïn de besprekingen omtrent den toestand in het Verre Oosten, hebben geen enkel nawijs baar resultaat gehad. De conferentie van Brussel heeft geen middel gespaard, om den recalcitranten Japanschen staat tot inkeer te nopen Zij ging daarbij zelfs zoover, haar rechtsstandpunt te laten varen, om slechts over bemiddeling en vrede te reppen. Japan heeft niet gewild, en thans door een tweede korte afwijzing Brussel genoopt, van zich af te spreken. Er bleef den gedelegeerden ook wel niets anders over, wilden zij zich niet geheel en al door Nippon als quantité négli- geable behandeld zien. Brussels repliek aan Tokio bestaat uit een stuksgewijze ontleding van het Japansche antwoord. De Japansche regeering beweert, dat het conflict tusschen Japan en China alleen haar zelf aangaat Er bestaat echter nog immer zooiets als het negen-mogend- heden-verdrag van Washington, waarbij tus schen de onderteekenaars plechtig werd overeengekomen, een bepaalde politiek te aanvaarden, teneinde den toestand in het Verre Oosten te 6tabiliseeren. Zes jaren later, in 1928, werd het pact van Parijs onder teekend, waarbij de partijen de verplichting aangingen, geen regeling van een geschil of een conflict te zoeken langs anderen weg dan dien der vreedzame middelen. Het is on betwistbaar, dat Tokio in zijn verhouding tot Nanking van beide accoorden is afgewe ken. Het heeft in China een toestand gescha pen, welke alle wederzijdsche verhoudingen, ook die der overige in China belanghebben de mogendheden, geheel op losse schroeven stelt. Er is bovendien een oorlog ontstaan, die bij alle naties gevoelens van weerzin en van verontwaardiging, en overal tevens een gewaarwording van onzekerheid en van vrees heeft gewekt. De Brusselsche mogend heden beschouwen deze dingen van zoo groot belang, dat zij onvermijdelijk de ge- heele wereld moeten raken. Immers, de be ginselen zelve van het recht, van orde, vei ligheid en wereldvrede zijn hier in het ge ding gebracht Wat de bewering aangaat, dat de zorg voor rde regeling van het onderhavige conflict aan Japan en aan China tezamen moet wor den overgelaten, acht men het in Brussel niet mogelijk te gelooven, dat op deze ma nier een rechtvaardige en blijvende oplos sing zou kunnen worden bereikt. Een sterke JapansChe troepenmacht bevindt zich op Chineesch grondgebied en heeft daar zeer groote en belangrijke streken bezet. De auto riteiten te Tokio hebben, ter opheldering daarvan, verklaard, dat rij het voornemen hebben, China's macht en wil tot tegenstand te breken. Maar de gedelegeerden van de landen, welke te Brussel vertegenwoordigd zijn, meenen te moeten opmerken, dat er in rechte geen enkel motief bestaat voor het gebruiken van gewapende macht, teneinde het binnenlandsch regiem van een ander land om te zetten. Werd het door Japan ter zake ingenomen standpunt algemeen gehul digd, dan zou dit een permanente aanlei ding tot conflicten vormen. Zoo is er alle reden om aan te nemen, dat indien het vinden van een regeling uitsluitend aan Japan en China zelf werd overgelaten, het gewapend conflict zou blijven voortduren, met al de gevolgen, welke daaruit voort vloeien: verlies van menschenlevens, vernie tiging van bezittingen, het scheppen van wanorde, onzekerheid, lijden, haat en onrust in de geheele wereld. De laatste paragraaf van de Brusselsche resolutie is voorzeker de belangrijkste, im mers de Brusselsdhe gedelegeerden doen daarin medeeeling, dat zij zullen nagaan, welke gemeenslhappelijke houding zij zullen moeten aannemen, zoo Japan in zijn weige ring om tot een vreedzaam vergelijk te ko men, zou blijven volharden. In deze slot woorden klinkt een nieuwe toon door, melke niet geheel vrij is van dreiging. Brussel acht zich verplicht, zoo kan men daarin lezen, zich tegen Tokio te weer te stellen. Op welke gemeenschappelijke houding zij zullen de toekomst moeten blijken. Men mag zich daarbij niet verhelen, hoe geweldig groote belangen hierbij op het spel 6taan. In het "Verre Oosten heeft momenteel een gebeuren plaats, dat wellicht gelijk te stellen is net een politieke aardverschuiving, een geweld dadige verpaatsing van evenwicht. Slaagt Japan in zijn opzet, China onder den vo^t te loopen, dan verwerft het zich de kans, ïn een volk van 400 millioen zielen de rich ting gevende factor te worden. Het zal daar door in de toekomst zich gen vloot kunnen BRUSSELSCHE CONFERENTIE NEEMT RESOLUTIE AAN Italië stemde tegen; Scandinavië onthield zich Zal Amerika zich terug trekken In de voltallige besloten zitting van de negenmogendhedenconferentie, welke Maandagmiddag even voor vijf uur be gonnen is, werd de tekst van de door de delegaties van de Vereenigde Sta ten. Groot-Brittannië en Frankrijk op gestelde resolutie aangenomèn. Italië stemde echter tegen- terwijl de Scandi navische landen zich van stemming onthielden. De vertegenwoordiger van Italië ver klaarde, dat de resoliitie de deur opende voor een regeling van het conflict, doch voor de meest ernstige verwarring. Italië wenscht niet de verantwoordelijkheid te dragen voor hetgeen hieruit zou kunnen voortvloeien en het stemt daarom tegen, waarbij het zijn houding ten aanzien van de volgende phase van het geschil voor behoudt. Zweden, Noorwegen en Denemarken ont hielden zich van stemming, omdat zij naar hun meening niet voldoende belangen in het Verre Oosten hebben,«om ten aanzien van het conflict stelling te nemen. Te kwart over vijf werd de vergadering gesloten. De conferentie zal op 22 Novem ber te twee uur in den namiddag wederom bijeenkomen. Amerika's „neutraliteit" De Amerilcaansche senaat heeft zich voor rikte afzijdigheid in het conflict in het Verre Oosten uitgesproken en. verklaard- dat hij zich zal verzetten tegen de in Brus sel gedane poging, om de Vereenigde Sta ten te noodzaken, de leiding te nemen bij internationale maatregelen ter beëindiging ■an den Chineesch-Japanschen oorlog. Naar verluidt, heeft senator Nye met an dere leden van het z.g. neutraliteitsblok beraadslaagd, om een verdedigingsactie te men tegen pogingen, om de neutrali- teitswet te wijzigen, waardoor de Vereenig de Staten in de gelegenheid zouden worden gesteld, China te helpen. Nye, die juist van een rondreis door de Vereenigde Staten is teruggekeerd, ver klaarde, dat hij overal een duidelijk waar neembare stemming ten gunste van de neu traliteit en tegen een eveutueele verwikke ling van Amerika in de Europeesche moei lijkheden met betrekking tot het Verre Oos ten had waargenomen. De Japarisch-Russische spanningen Naar verluidt, heeft Haruheko N i s h i, de raadsheer van de Japansche ambassade te Moskou, een bezoek gébracht aan den lei der van de af deeling voor het Verre Oosten van het ministerie van buitenlandsche za ken te Moskou, om de Sovjet-regeering aan te sporen, spoedig het visscherij-verdrag te onderteekenen. N i s h i wees er op, dat dit verdrag het beste middel is, om moeilijk heden tusschen Japan en de Sovjet-Uniete te voorkomen. De leider van de afdeel ing voor het Verre Oosten, Koslofsky, antwoordde, dat hij van zijn regeering geen chtiging heeft ontvangen inzake deze kwestie Gisteren heeft Nishi opnieuw een bezoek gebracht aan Koslofsky om te protesteeren tegen de gedwongen landverhuizing van twee honderd duizend Koreanen, die aan d» Siberische kust woonden, naar Turkestan op grond van het feit, dat zij van Japansche nationaliteit zijn. Naar verluidt, gaf Kos lofsky een ontwijkend antwoord. De Belgische Koning naar Engeland Vandaag steekt koning Leopold van België het Kanaal over, om een bezoek aan Londen te brengen. Een eere-escorte van torpedojagers en vliegtuigen zal hem tege moet reizen en naar Dover vergezellen, al- r de hertog van Gloucester den Belgi schen gast zal verwelkomen. Koning George en de leden der ko ninklijke familie, minister-president Cham r.l a i n, de ministers Eden en Hoare tal van andere autoriteiten ®ullen aan het Victoria-station ter begroeting aanwezig zijn. De beide koningen zullen zidh vervolgens per rijtuig naar Buckingham Palace bege ven langs een route, die geheel met troepen is afgezet. Des avonds zullen de koning en koningin in het paleis een staatsbanket geven. In den loop va-n zijn verblijf in Engeland, dat tot Vrijdag zal duren, zal koning Leopold o.a.. Jhet vijfde regiment Royal Iniskipling Dragoon Guards te Colchester inspecteeren, en de rede, welke hij bij deze gelegenheid zal houden, zal door de radio worden uitgezonden De Spaansche burgeroorlog De terugtrekking der vrijwilligers Naar lord Cranborne in het Britsche lagerhuis heeft meegedeeld- is er van geen der beide Spaansche partijen nog antwoord binnengekomen ten aanzien van het zenden van commissies van onderzoek inzake de vrijwilligers. Er zouden echter reeds aan zienlijke vorderingen zijn gemaakt bij de onderhandsche besprekingen tusschen de vertegenwoordigers der voornaamste be trokken landen, met betrekking tot talrijke technische punten, die geregeld moeten worden, alvorens de voorstellen tot uitvoe ring kunnen worden gebracht Communisten staan terecht in Italië In het Italiaansche stadje Genzano, ge legen op 20 K.M. van Rome, zullen binnen kort veertig boeren terecht staan, besohul- digd van communistische actie. De oor- naamste beklaagde, zekere Orlando B e r- nardi, zou betrekkingen met een commu nistische centrale hebben aangeknoopt OPK-JKEN hoe gauw je opknapt! Als ik hoofdpijn heb, neem ik altijd Instantine! Onthoudt daarom Instantine De La Rocque DE LA ROCQUE'S „SUBSIDIES" ^>ud-minister Tardieu jgt verklaringen af Voor de Parijsohe straf rechtbank is gistermiddag begonnen met de behan deling van een 15-tal processen, aan hangig gemaakt door De la Rocque, leider der Fransche Sociale Partij, tegen verschillende Parzenaars, welke hij beschuldigt van smaadschrift door overnemen van een verklaring van Pozzo di Borgo in de „Choc", waarin deze de La Rocque verweet, geheime fondsen in ontvangst te hebben ge nomen. De behandeling begon mei het hooren van kolonel Guillaume en Pozzi di Borgo, die beiden ver klaarden, dat de in de „Choc" versche nen artikelen de woorden van Tar dieu (die de La Rocque de geheime regeeringsfondsen verschaft zou heb ben) - getrouwelijk weergeven. Guillaume vertelde, dat hij 15 Juli 1937 een bezoek heeft ge bracht aan Tar- u, die hem medegedeeld had, hij de La Rocque geld had gegeven en hem daarna naar L a- val gestuurd had, die hem op zijn beurt had betaald Tardieu gaf Guillaume daar op zijn woord van eer. Den vol genden dag had Laval Guillaume zijn vraag verteld, dat de woorden van Tardieu juist waren. „Maar had hij eraan toegevoegd spreek er niet over'" Bij de behandeling van de kwestie der „Action Frangaise" verklaarde D volle verantwoordelijkheid op zich te nemen voor zijn verklaring, dat de La Rocque ont- eerd was door het aannemen van geheime fondsen. Pozzo di Borgo, die langen tijd lid van het comité van het „Cröix de feu" is geweest, zeide, dat de door Tardieu gestorte sommen niet in de boekhouding der vereeniging ver meld werden. Bij confrontatie met den afge- vaiardigde Rob be verklaarde Tardieu, die als getuige gedagvaard was, dat hij den af gevaardigde had medegedeeld, dat de La Rocque verschelen malen bij hem woning is geweest en in het geheel 200.000 tot 250.000 francs in ontvangst heeft ge nomen. Op de vraag, hoe hij als minister-president geheime fondsen naar huis kon meenemen, antwoordde Tardieu, dat dit zeer gewoon omdat de minister-president met het beheer van de geheime fondsen belast „Toen ik hem het geld overhandigde aldus vervolgde Tardieu had ik vertrou wen in de La Rocque, doch later kwam ik te weten wie hij was en toen heb ik fatsoen lijke menschen van de zaak in kennis gesteld. Ongelukkig heb ik het zoo ook aan Pozzo di Borgo verteld, die zonder mij te schuwen een geïmproviseerd artikel schreef. Daarmede zou echter de zaak afgeloopen zijn, als de La Rocque niet beweerd had, dat ik loog. Toen heeft de leugenaar zich nader verklaard en ik heb Pozzo di Borgo ontvangen." Op verzoek van Tardieu werden toen de brieven voorgelezen, die de La Rocque hem geschreven heeft. In den eersten brief, geda teerd op April 1930, verzocht de kolonel door Tardieu, toen minister van landbouw, ont vangen te worden. Hij maakte een toespeling op een door de „Croix de feu" georganiseerde manifestatie. „Wij hebben gedaan, wat wij konden", schreef de La Rocque, „den volgen den keer doen wij het beter". De kolonel verklaarde na het voorlezen van dezen brief, dat hij geen enkele der brie ven, die nog zouden worden voorgelezen, loochende, terwijlhij in zijn blad meermalen de brieven valsch heeft gene BOODSCHAP VAN ROOSEVELT AAN HET CONGRES Nationale inkomen moet toenemen Er zijn economische maatregelen noodig ÏN zijn boodschap aan het congres heeft Roosevelt gewezen op den achteruitgang in de industrieele pro ductie en de medewerking van alle bur gers gevraagd, om de depressie te kee- ren en de basis te leggen voor algemeen herstel. In het bijzonder vroeg hij aandacht voor bet vraagstuk der verlichting der lasten,- die op de kleine zakenlieden drukken. Voorts vroeg hij de opheffing van de onjuistheden in de structuur der staats inkomsten, waarbij hij waarschuwde tegen een herziening, die waarschijnlijk nieuwe onrechtvaardigheden in 't leven zou roepen. „Onze onmiddellijke taak is", aldus do president, „te trachten te bewerken, dat, het particuliere kapitaal meer wordt gebruikt voor het verruimen van de arbeidsmarkt. In samenwerking niet do regeering kan de particuliere onderneming een hooger peil van industrieele activiteit bereiken, dan tot nog toe in dit jaar bereikt is en daardoo' in sluitend budget verzekeren". Roosevelt kondigde aan, dat één van d( latere zittingen zich zou kunnen uitspreker de voorste Ten ter animeering van het particuliere kapitaal, om zich te interessee hen in den bouw van woningen op groote schaal. De problemen der spoorwegen en „public Utilities" aldus verklaarde de president, vragen onze aandacht, doch „een door door ongezonde financiering gedurende jaren maakt een oplossing uiterst moeilijk". Ten opzichte van de belastingen, waar schuwde Roosevelt tegen iedere actie, die door te snej ingrijpen budgetaire moeilijk heden en onbillijkheden veroorzaken kan. Verder waarschuwde hij het congres en tevens het geheele land, dat men den terug gang in de zakenwereld niet beschouwen moest als een noodzakelijke herhaling van het jaar 1929. „Met de gewone voorzichtigheid tewerk gaande, behoeven wij geen langdurigen achteruitgang te ondergaan, laat staan algemeene economische verlamming", zeide president Roosevelt scheppen, welke de dubbele kracht vertegen woordigt der huidige Japansche zeestrijd krachten, terwijl het tevens een Japansch- Chineesche legermacht zal kunnen dirigee- ren, waarvan de cijfers in de millioenen zullen loopen. Brussel beteekent een historische mijlpaal, mogelijk zelfs een catastrofale wending in de wereldgeschiedenis. Duitschland wijst Havas- correspondent uit Wegens „kwaadaardige berichtgeving" De Havas-correspondent te Berlijn, R a v o u x, heeft bevel gekregen Duitsch land binnen drie dagen te verlaten. Ravoux heeft, volgens een officieele ver klaring, zich steeds onderscheiden door een bijzonder kwaadwillige berichtgeving over het navionaal-socialistische Duitschland en derhalve door zijn berichten-politiek her haaldelijk de grootste verwarring in de pu blicistische betrekkingen tusschen Duitsch land en Frankrijk gesticht. Dezer dagen gaf hij een bericht over hef in West-Duitschland heerschende mond- en klauwzeer, hetwelk hij in verband bracht met het vierjaren plan, en met de uitwerking, die dit zou hebben. Hij schrok evenmin terug voor de bewe ring, dat de Duitsche pers om de aandacht af te leiden een campagne moest voeren, om te verklaren, dat de ziekte uit het buiten land was binnengedrongen. Dit, terwijl heï vaststaat, aldus de verkla ring, dat het mond- en klauwzeer, dat in Mei van dit jaar uit Afrika naar Frankrijk werd overgebracht, zich daar snel ver breidde, en van den Elzas uit naar Baden en Den Palz is overgeslagen. Ook de bewering van den Berlijnschen Havas-correspondent, dat de ziekte in Duitschland bijzonder hevig woedt, is volko men uit de lucht gegrepen. Het is eerder waar, dat zij in Duitschland in tegenstel ling met Frankrijk geen kwaadaardig ka rakter draagt, en dat de verliezen onder het vee, dank zij de direct genomen afweer- maatregelen, binnen matige grenzen blijven. DE ONLUSTEN IN PALESTINA Jeruzalem gelijkt een stad in oorlog Strafmaatregelen tegen de Joden Jeruzalem geleek Maandag op een stad in oorlogstoestand. Overal patrouilleeren poli tiemannon en soldaten met stalen helmen Tegelijkertijd rolden tal van pantser auto's met oorverdoovend lawaai door de deels met zandzakken en prikkeldraad ver sperde straten. Zoowel de Arabische als Joodsche autobussen werden door motor politie geëscorteerd. In de Joodsche wijken Beit Israel en Mabe Jehoeda zijn bij wijze van straf poli tieposten opgesteld, waarvan de kosten door d!e bevolking moeten worden gedragen. Iede- post bestaat uit tien politieagenten. In de wijk Mahe Jehoeda werd Zondag op >n Arabische autobus geschoten, die zien op weg naar Jaffa bevond. Twee Arabische meisjes en een Arabier werden gedood, ter wijl een Armeniër gewond werd. De opwin ding onder de Arabieren over deizen aanslag is zeer groot, daar de beide gedoode meisjes ooraanstaande Arabische families uit Jaffa behoorden. De spanning bereikte gisteren haar hoog tepunt, toen de familieleden van de geval len Arabische en Joodsche slachtoffers in het rijksziekenhuis in het centrum der 6tad bijeenkwamen, om het stoffelijk overschot hun dierbaren naar de verschillende kerkhoven oyer te brengen. Naar thans bekend wordt, zijn de meeste slachtoffers gevallen bij gevechten in wijk Beit Irael nabij de Amerikaansche ne derzetting, waarbij 40 Arabieren 15 Joden te lijf gingen, nadat laatstgenoemden twee Ara bieren hadden aangevallen en gedood. President Roosevelt Enkele onjuistheden, welke gecorrigeerd kunnen worden, ten spijt, zijn de omstan digheden thans niet ongunstig. Het crediet- iysteem is niet te uitgebreid, de rentestan daard laag, de omvang der investeeringen is niet ongunstig en speculaties, die geliqui- deerd moeten worden en zoo de markt in gevaar brengen, zijn niet aanwezig. Roosevelt liet de waarschuwing hooren, dat de regeering in zou moeten grijpen, in dien de particulieren niet in staat zijn, het overschot van arbeidskrachten op te nemen. Voorts vroeg hij hot congres, zijn goed keuring te hechten aan de oogstcontröle en herhaalde, dat indien machtiging gegeven werd voor uitgaven boven die, welke in het me budget zijn opgenomen, de lasten verhoogd kunnen worden tot zij de kosten dekken. In verband met de kwestie der loonen en den arbeidsduur zeide hij, dat hij geen on middellijke invoering van uniforme loonen werktijden beoogde. „Dat is slechts mijn uiteindelijk doel". „Wij moeten een soepel systeem in het leven roepen, dat den industrieën in het geheele land de gelegenheid geeft, lang zamerhand zich aan te passen aan betere arbeidsvoorwaarden". Als zijn voornaamste doel gaf hij aan: af schaffing van den kinderarbeid, bescher ming der arbeiders tegen excessief lange werktijden en lage loonen. Roosevelt las deze boodschap niet per soonlijk voor. Ze4 STORMSCHADE VERZEKERING MaaUdtaftfui - Sneeh De verdediging van Egypte Engeland blijft garant In het Britsche Lagerhuis is de vraag ge steld, of naar de meen ing der Britsche regee- ring de bepalingen van het Egyptische verdrag haar verplichten het grondgebied van Egypte te verdedigen, in geval dit land het slachtoffer van een niet-uitgelókten aan- zou zijn. en of de Britsche regeering voornemens is haar vieirplichtinigen in dit opzicht na te komen. De .onderstaatssecretaris van buitenland sche zaken, Cranborne, 'beantwoordde beide vragen bevestigend. Op een andere vraag antwoordde Cran borne, diat hij geen reden had aan te nemen dat de versterking der Italiaansche troepen Libye tegen Egypte is gericht. De Japansch-Chineesche oorlog De stad Soetsjau vernietigd De Japansche troepen, die Shanghai be dwongen hebben, maken tflians snelle vor deringen in de richting van den zetel der Centrale Chineesche regeering, de stad Nan king. De eerste belangrijke stad in het me rengebied, tusschen Shanghai en Nanking, het oude, zeer fraai aangelegde Soetsjau, is door hen reeds tot een brandende puinhoop gemaakt Een »eer zware Japansche lucht- al heeft tot dit verpletterende resultaat geleid. Met den dag wordt thans voor TsjangKaiSjekde toestand hachlijker. Het zal niet lang meer duren of de opmar- cheerende Japanners zullen Soetsjau, of wat daarvan nog rest, definitief bezetten. Vol gens in Shanghai circuleerende geruchten zou Tokio alsdan genegen zijn China den vrede aan te bieden. Mocht deze door de Chineezen van de hand worden gewezen, dan ziillen de Japanners hun opmarschnaar Nanking voortzetten. Italiaan vindt nieuwe fiets uit Haalt 100 K.M. per uur! De oud-wielrenner Sturro C a m e 11 i, uit Cremona heeft een nieuw model rijwiel uitgevonden, dat alleen door spierkracht gedreven een snelheid van honderd kilome ter per uur zou kunnen bereiken. De nieuwe fiets is twintig centimeter langer dan het gewoon model. De wieleu zijn zwaayder en het zadel is meer naar achteren geplaatst, terwijl het stuur langer is. In een klein kastje is het mecanisme ge borgen, dat de beweging van de pedalen overbrengt op de achteras. De beweging van de pedalen is verti kaal en bij iederen trap legt het rijwiel een afstand van 32 meter af. Binnenkort zullen met het eerste model proeven worden genomen. KAPITAAL UIT KOFFIEDIK! Te Berlijn is men bezig met het bouwen in een fabriek, die koffiedik zal verwerken. Chemici hebben vastgesteld, dat koffiedik belangrijke hoeveelheden vetten, was, hars en zelfs cellulose bevat. Dagelijks zullen in de hotels, café's can- tines van fabrieken enz. de daar verzamelde hoeveelheden koffiedik worden opgehaald. Men raamt op een dagelijksche hoeveel heid van negen ton koffiedik te zullen kun nen rekenen. De fabriek wordt gebouwd binnen het kader van het vierjarenplan. Tüjom. QKO&brodjeK Student was hing dit oude pijpenrek op zijn kamer. Daar hingen altijd drie gouwenaars in: één van hemzelf, de andere van zijn 2 beste vrienden. Die stopten ze 's avonds met heerlijke, milde Oud-Hollandsche tabak, en ze hielden zware gesprek, ken, terwijl ze dampten als schoorsteenen. Die tijd komt nooit weer, maar die Oud-Hollandsche kunt U nu weer rooken. na Ou&fïollan&schei Pijptabak SCHOUT 15ct. COOPVAERT lOct.p.' Het bezoek van Lord Halifax aan Berlijn Naar een nieuwe Volkenbond? De „Daily Express" meldt, dat het mem» randum, dat lord Halifax aan H i 11 e 5 zou moeten overhandigen, het volgende behelst: 1. De volkenbond zou opnieuw ge vormd worden op een grondslag van een handvest, dat volkomen afgescheiden zal zijn van het verdrag van Versailles. Duitschland zou worden uitgenoodigd toe te treden tot dezen nieuwen volkenbond. 2. Groot Brittannië zou steun verlee- nen aan een plan tot herverdeeling der onder mandaat staande koloniale gebie den, wanneer de nieuwe volkenbond dit j probleem onder oogen zal hebben ge- zien. 3. Duitschland' zou zijn wensch tot vriendschap moeten toonen door het I economisch isolement op te geven en sa- J mem te werken met de andere naties aan de uitwerking van plannen yoor den Europeeschen vrede. Delbos' politieke zakenreis De politieke reis van Delbos, den Fran- schen minister van buitenlandsche zaken, is thans als volgt vastgesteld: Op 2 of 3 December vertrekt de minister1 naar Warschau, waar hij leden der Poolsche regeering zal ontmoeten. Evenals B a r t h o u gedaan heeft, zal hij een dag te Krakau doorbrengen, Vandaar vertrekt hij naar Boe karest, Belgrado en Praag, waar hij aanwezig zal zijn bij de viering van het twintigjarig bestaan van het Tsjecho-Slowaaksche leger. In elk land zal de minister twee of drie dagen doorbrengen. De reis zal in het geheel 17 dagen duren, zoodat Delbos 19 Dec. te Parijs terug hoopt te zijn. Kort Nieuws De London County Council zal een voor stel behandelen tot het bouwen van een nieuwen Theemstunnel, waarvan de kosten ■worden geraamd op 27.792.000 gulden. Een broeder van Kingsford S m i ttij heeft een expeditie op touw gezet om alsnog in de Maleische oerwouden te gaan zoeken1 naar den twee jaar geleden verdwenen vlieger. Prof. Millot van de Sorbpnne heeft in een Parijsche taxi een verzameling schor pioenenvergeten, Een gevaarlijke ver strooidheid! De Britsche regeering heeft besloten, niet meer deel te nemen aan de Parijsche wereldtentoonstelling, wanneer deze in 1938 wordt heropend. Een record-poging CroydonKaapstad Mevrouw Betty Kirby Green en de vlieg- officier Clouston zijn Zondagavond om even voor tienen van het vliegveld Croydon op gestegen, om te trachten het record Enge landKaapstad en terug te verbeteren. Zij hopen tegen Zaterdagavond de retourvlucht te hebben volbracht. De machine, welke zij voor hun poging gebruiken, is de „Cornet", waarmede Scott en wijlen Campbell Black drie jaar geleden de Melbourne-race hebben gewonnen. Het tegenwoordige record voor de heen reis staat ten name van Amy Johnson, die het in Mei van het vorige jaar heeft gebracht op 3 dagen, 6 uur en 26 minuten. Het record voor de terugreis is in handen van Brooks, die het traject in 4 dagen en 20 minuten volbracht. Japansche troepen worden bij hun intocht in Noord-China door de bevolking met Japansche vlaggen begroet A

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2