llieuurr Criiisrtjr Courant Minister Colijn aan het woord Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Wet op Electriciteitsvoorziening Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post f 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 59936 DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 18e Jaargang atrtjrrtentieprijjrn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer<X22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekendQJO NO. 6243 Is verregaande overheids bemoeiing hier gewenscht? Bij Koninklijke Boodschap vam 10 Fcbr. Ï937 werd bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp van wet houdende alge- raeene regelen ter zake van Electrici- .teitsvoorziening. Wanneer het er enkel om gaat, dat op 'dit terrein algemeene regelen ge steld worden, dan kan men daartegen o.i. moeilijk bezwaren aanvoeren. De Regeering heeft volkomen gelijk, dat het hier een eminent volksbelang geldt, waarvoor van overheidswege regelen behooren te gelden. Van hoe groote beteekenis de electrici- ;teit in ons maatschappelijk en gezinsleven is, behoeft eigenlijk geen nadere toelich ting. Er loopt bij wijze van spreken van de wieg tot het graf een electrische draad 'door ons leven: zij geeft ons kracht en licht in schier elke situatie. En nog steeds gaat de electrificatie op elk gebied door, al stuit zij in sommige gevallen, zooals voor huise lijk gebruik (koken en verwarmen) nog op het prijsverschil met gas en kolen, soms ook met petroleum af. Intusschen was de toestand op 31 Dec. '34 (de statistiek over 1935 zal vandaag of mor gen wel verschijnen) reeds zoo, dat in 1060 van de 1070 gemeenten in Nederland elec- triciteit gedistribueerd wordt en de tien niet aangesloten gemeenten waren natuur- lijk de volkrijkste niet; er woonden nog geen 20 000 zielen. Praktisch gesproken kan ieder Nederlander over electrische stroom beschikken; wat niet wil zoggen, dat zulks ook gebeurt. Hoe velen zich nog, voor ver lichting bijv., met iets anders behelpen, is moeilijk uit te maken. We weten alleen, dat er 1.800.000 meters in gebruik zijn. Ook in de rij der volken neemt Neder land ten deze een vooraanstaande positie in. Wel is- in Noorwegen het verbruik per hoofd grooter en Zwitserland, dat door zijn water-energie goedkooper kan iproduceeren dan wij, gaat ook boven ons uit; maar als i we letten op de doeleinden waarvoor de electriciteit afgenomen wordt en de instal laties welke gebezigd worden, dan staat ons land in de eerste linie, j Bij het electrisch koken bv. nam Neder- I land een zoodanig leidende positie in, dat de Duitsche apparaten-fabrieken zich daar naar richtten: en de installaties in ons land zijn vooral tengevolge van het instituut van f „erkende installateurs" zoo prima, zoo vei- j lig en doelmatig, dat er weinig te wenschen overblijft. Tengevolge van een en ander nam het clectriciteitsverbruik in de laatste jaren dan ook enorm toe en men kan het onge veer als een conjunctuur-barometer be schouwen. Rotterdam bv. produceerde in 't vorig jaar 232 millioen K.W.U. en zal naar alle waarschijnlijkheid dit jaar 262 millioen afleveren. Een enorme kwantiteit, maar ook een zeer belangrijke stijging en een tref fende aanwijzing van verbeterde economi sche toestanden. Uit dit alles blijkt wel de groote beteeke nis, welke de electriciteit in ons leven heeft en overheidsvoorschriften en controle i zijn dus onafwijsbaar. Maar deze ontbreken dan ook niet. Men denke bv. aan Hinder wet, Veiligheidswet en Arbeidswet; en aan de invloed van Ged. Staten, die thans Dor drecht beletten tot uitbreiding over. te gaan. Met déze overheidsbemoeiing is de Regee ring blijkbaar niet tevreden. Zij vil grooter invloed hebben op de electriciteitsvoorzie- ning in ons land. Daartoe werd reeds eenige malen, het laatst in 1928, een poging 1 aangewend, doch het vlotte niet- Nu ge schiedde het in Febr. 1937 voor de vierde keer en de indruk, welke het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer maakt is, dat I dit wetsontwerp kans van slagen heeft. Waarom wil de Regeering ingrijpen? De zaak zoo eenvoudig mogelijk gesteld, 1 komen de argumenten hierop neer: le. de electriciteitsvoorziening is een zoo eminent landsbelang, dat de landsregcering daarop een beslissende invloed behoort te hebben; 2e. de electriciteitstarieven dienen „ge ordend" te worden; 3e. een doelmatige coördinatie is een 'defensie-belang. Wederom zeggen wij: daar is weinig tegen in te brengen. Nog pas lazen we in een studieboek over anti-revolutionaire staatkunde: „Uitbreiding der overheidsbe moeiing is in het algemeen naar anti-revo lutionair beginsel slechts toelaatbaar te achten, indien de noodige zedelijke kracht ontbreekt tot een behoorlijke functioneering van het maatschappelijk leven. De over heidstaak draagt daarom tot zekere hoogte een subsidiair karakter". We zijn het d<aar loerend mee eens, doch zelfs met deze beper kende bepalingen kan overheidsbemoeiing ook op dit terrein toelaatbaar zijn, hoe krachtig zich hier het particulier initiatief ook ontplooit. Echter mag een ernstig mits dan niet ontbreken. Het moet bij toezicht, controle en zoo noodig coördinatie blijven. Doch zien we gebeuren? Dat de Overheid zich het recht voorbehoudt om indien zij meent, dat het algemeen belang hiermee gediend is, de geheele electriciteitsvoorziening te centraliseefen en in handen van de centrale overheid ie leggen, wat praktisch beteekent dat departementale ambtenaren, zonder contróle van de Staten-Generaal en zonder hooger beroep over productie, distri butie en tarieven beslissen. De stok achter de deur, het recht om bestaande bedrijven te naasten, is stevig genoeg. Regeering geeft zelf toe, dat er ge varen verbonden zijn aan te groote bevoegd heid van welk orgaan ook. „Want daarvan kan steeds een te ruim gebruik worden ge maakt". En, „indien er op dit punt inder daad ernstige reden tot ongerustheid zou lan, zouden de bevoegdheden niet mogen worden verleend". Er schijnt dus voor ongerustheid niet de minste reden te zijn. Op een zóó gevoelig gebied als dat der electriciteitsvoorziening is geen gevaar voor „kortsluiting" in de onderlinge verhoudingen en samenwerking te duchten, volgens de Regeering. Is die stelling'zonder meer te aanvaar den? In 't groot gezien hebben we thans op tweeërlei gebied een situatie als te wach ten staat, wanneer het aanhangige wets ontwerp van kracht zal zijn. Dat is de crisiswetgeving en de steunverleening aan werkloozen. Op die terreinen bezitten de overheidsorganen, d-w.z de departementen een bijna onbegrensde macht; hetzij direct, hetzij indirect Geeft deze figuur algemeene bevrediging? Laat ons voorop stellen, dat de critiek vaak overdreven en onbillijk is; doch het eind resultaat is dan toch maar, dat de Regee ring voorop gaat met de erkenning: de crisisbureau* dienen zoo spoedig mogelijk te verdwijnen; met wezenlijke ordening hebben ze niets te maken. En wat werk loozen verzekering en steunverleening be treft, groeit in alle kringen de overtuiging, dat deze zaken wettelijk geregeld behooren te worden. Welnu, terwijl al deze dingen zoo zijn, zou de electriciteitsvoorziening dermate ge centraliseerd worden (de mogelijkheid zou althans verzekerd zijn) als op geen enkel gebied het geval is. Wij kunnen op dit oogeriblik nog niet ge- looven dat onze geestverwanten aan zoo danig wetsvoorstel hun stem zullen geven. En we noemden nog niet alle bezwaren; zooals we nader zullen zien. De grootste krachtsinspanning zal nog gevraagd worden Als de voorstellen inzake de militaire uitgaven niet worden aanvaard, zal de Regeering zich moeten beraden BINNENLAND Prins Bernhard naar Duitschland Bezoek aan een jachttentoonstelllng. Naar wij vernemen zal Z.. K. H. Prins Bernhard zich voor eenige dagen naar Duitschland begeven om daar o.m. een on officieel bezook te brengen aan de jacht- tentoonstelling te B e r 1 ij n. H. K. H. Prinses Juliana zal gedurende dien tijd op het Loo logeeren. Het Prinselijk Paar, dat Woensdag as. van Soestdijk vertrekt, zal daar Maandag a.s. weer terugkeeren. Uitbreiding artillerie-inrichtingen Blijkens een ingediend wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen wordt f 900.000 meer aangeivraagd o.m. voor ergrooting van de affuiten-werkplaats en an de werktuiglijke inrichtingen in ver band met de te verwachten groote aan- maakorders voor geschut en munitie. Grafsteen wijlen J. Hollander Op Zaterdag 20 November as. 's mid dags 2 uur zal op de begraafplaats Nieuw Eykenduynen te 's Gravenhage het mo nument op het graf van wijlen den heer J. Hollander, in leven 2e Voorzitter van het Verbond, aan de Familie door het Verbondsbestuur van Patrimonium wor den overgedragen. L. Smit en Co Een collectief contract Men verzoekt ons opname van het vol gende communiqué: Door bemiddeling van de Bond van Werk gevers in de Koopvaardij is thans een collec tief contract tot stand gekomen tusschen L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst en de Contact Commissie van Organisaties werknemers ter Koopvaarij, waarbij de ga ges van de aan boord van de zeesleepbooten van L. Smit en Co's Internationale Sleep- aienst dienende scheepsofficieren en scheeps gezellen een ongeveer gelijke percentueele verhooging hebben ondergaan als met ingang van 1 October voor de Koopvaardij is tot stand gekomen, terwijl de verschillende ar beidsvoorwaarden, welke bij de Sleepdienst gebruikelijk waren, thans eenigermate zijn herzien en in een reglement zijn vastgelegd. Spoorwegen los van Spoorhout Naar de Tel. meldt hebben de Spoorwegen in Mei van dit jaar de relatie met de N.V. Spoorhout op aandrang van den Minister van Waterstaat verbroken. De Ned. Spoorwegen hebben aan dezen aandrang met tegenzin voldaan. Spoorhout leverde nl. groote hoeveelheden dwarslig- gens en wisselhouL In de overeenkomst die •hierop betrekking had was nadrukkelijk vastgelegd dat er geen hooger verschil tus schen in- en verkoopprijs mocht bestaan dan 15 pCt., terwijl de Ned. Spoorwegen deeeln in de winsten die met deze aankoo- pen werden gemaakt. Men was daardoor altijd aan den deeligen kant. Dit voordeel heeft men thans moeten prijsgeven, terwijl toch de leveran ties van Spoorhout doorgaan, omdat bij on- derhandsche aanbesteding deze N. V. toch het goedkoopst was. Het onderscheid met vroeger is echter, dat Spoorhout thans met de 15 pCt. correcties geenrekening meer behoeft te bonden. Waar het hier orders van meer dan een half millioen gulden be treft, valt hierover niet gering te denken. In de hedenmiddag om één uur aange vangen zitting der Tweede Kamer werden oortgezet de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting voor 1938. De Minister van Algemeene Zaken, de heer H. Col ij n zal nu de sprekers beantwoorden Verschillende familieleden van dr Colijn jn in een der loges gezeten. Ook zijn in loges aanwezig o.a. de voorzitter der Eerste Kamer Mr W L Baron de Vos v. Steenwijk, het oud-Kamerlid en oud-Gouverneur Gene raai van Ned. Indië de heer Mr D. F o c k, alsmede anoere oud-Kamerleden. Minister Colijn spreekt aldus: Mijn Vrijdag afgebroken rede opnemend, past mij een woord van dank tot de spre kers, die het Kabinet met welwillendheid tegemoet traden. Ook strekt die dank zich uit tot de „loyale oppositie". Dr Colijn laat lusten de opmerkingen, die de sprekers tegen elkaar gemaakt hebben, want de Ministers zijn dienaren van de Kroon en daarom van het geheele volk. Hij zal niets zeggen over aangesneden onderwerpen, welke uitvoeriger behan deld zijn in de Memorie van Antwoord, zooals Zondagswet en echtschei ding. Deze onderwerpen kunnen thans beter blijven rusten. Intusschen spreekt het vanzelf, dat, als het waar is, dat de Zondagswet van 1815 op moeilijkheden stuit, de Regeering daaraan aandacht zal schenken. Wat betreft de Begra feniswet, ook het antwoord op de dit punt betreffende vraag is reeds gege ven. Zoo ook kan, wat aangaat de arbeid van de gehuwde vrouw, behan deling volgen bij het betreffende hoofd stuk. Veel tijd mag niet besteed aan enkele vreemde uitspraken, zooals de (meening, dat de stemming over de Grondwetsherziening in twee de lezing de Regeering tot aftreden had moeten brengen. Deze uitlatingen bren gen eenige humor in het debat. (Ge lach). Het financieel beleid Een ander klaagde, dat de formateur van dit kabinet niet heeft verhinderd, wat het orig kabinet op financieel gebied heeft ge daan. i De Staatsschuld is thans niet veel grooter dan in 1922. De grootte ervan is een gevolg van den wereldoorlog. Dezelfde afge vaardigden klaagden over de inflatie. Niet kan ontkend, dat verschillende leenin gen zijn gesloten ten bate van den publie- ken dienst. Van faciliteiten echter is daar bij in het geheel geen gebruik gemaakt, zoo dat men van inflatie niet kan spreken. De heer Kersten heeft gezegd, dat de Overheid de ware kerk moet steunen. Welke is deze kerk? (Geroep: de kerk van Ds Kersten). Maar naast Ds Kersten zit iemand, die tot een andere kerk behoort, terwijl er vorig jaar nog iemand naast hem zat, die weer tot een andere kerk behoorde. (Gelach). er twee punten zal verder worden gehandeld: 1. Het program en 2. de orsprong van het kabinet. Spr. voelt zich gerechtigd thans meer te zeggen, dan hij in de Memorie van Antwoord heeft gedaan nu de heer Oud verschillende uitlatingen heeft gedaan. Inzake het programma zijn er vier punten: 1. Grondslag, 2. Financieel be leid, 3. Economisch beleid, 4. Militaire Zaken. Punt 1 blijft rusten tot de behandeling van de oorsprong van het Kcbinet en wat de financiën betreft, deze zulen slechts worden behandeld voorzoover zij in nauw verband staan met het algemeene regeeringsbeleid. Wat. de financiën betreft moet men er naar ven de toestand zoo duidelijk mogelijk onder de oogen te zien. De heer Schouten heeft nog donkerder tinten op zijn palet ge legd dan de Minister. De heer Teulings wijkt in een andere rich ting af. Maar al stelt men zich op een ander standpunt dan de Minister, wat maakt dit eiegenlijk voor verschil, want het tast den grondslag van de beschouwingen van den Minister niet aan. De toestand is zoo, dat de grootste krachtsinspanningen zullen worden gevraagd om te komen tot financieel evenwicht Men zal zeer tevreden kunnen zijn als er even wicht kan worden bereikt op de basis die in de Millioenennota is aangegeven. De toestand is slecht. Dit wordt veroor zaakt door twee dingen: 1. de schulden last en 2. de werkloosheid. De schuld is niet veel grooter dan in 1922. De goede en slechte jaren daarna hebben vrijwel tegen elkaar opgewogen. Als men het geheel overziet zal men in zien, dat de gevolgen van den wereld oorlog ingrijpender zijn geweest dan het beleid van de laatste jaren. Tocb is zorg vuldigheid de noodigste eisch. Zooveel mogelijk moeten we ons op het standpunt plaatsen, dat we onze verplich tingen nakomen. De heer Albarda zegt. dat de Regeering zulks niet doet bij de militaire uitgaven. De Regeering acht de opvatting van den heer Albarda geheel onjuist, want de Regeering heeft terst ond gezegd, dat 20 millioen aan militaire uitgaien meer zou worden besteed. Indien de Staten-Generaal deze voor stellen niet aanneemt, dan ontstaat een toestand, waarover de Regeering zich zon moeten beraden. Zij is niet van plan, de Defensie-uitgaven met tekorten te financieren. De heer Albarda noemt andere uitgaven, die volgens hem even noodzakelijk zijn als de militaire: verhooging van steun werkloozen, uitbreiding van de ouderdoms zorg, leerlingenschaal, enz. De heer Albarda stelt wel voor de belas tingen op de naamlooze vennootschappen te vechoogen, maar hij wil de directe belas tingen verlagen. Hij gaat dus veel verder dan de Regeering. Dat de Regeering versterking van de weermacht aan de orde moet stellen, niemand, die dit meer betreurt dan de Regeering en zeker dan de Minister van Financiën. Het kan echter nn eenmaal niet anders. De internationale toestand dringt er toe. Elke zwakke plek ln Europa beteekent een gevaar voor de wereldvrede. Daarom zeide de heer Schouten, dat de defensie een unie ke plaats inneemt onder de maatregelen die moeten worden getroffen. Dat wil zeggen, dat de Regeering zich blind staart op de Defensie. Zij erkent, dat er sommige belangen zijn, die niet zonder ernstige schade terzijde gesteld kunnen worden, alleen, omdat de defensie-nit- gaven verhoogd worden. Men moet niet vergeten, dat een bedrag van ruim twee ton meer aan de werkloozen is uitge keerd dan vorig Jaar. Beschuldigingen Inzake de werkloozensteun tot de Re geering gericht, moeten dan ook wor den afgewezen. Echter kan niet alles tegelijk gedaan worden. Het tweede zorgempunt is de werk- o o s h e i d. Spr. zal zich beperken tot de hoofdpunten. De bijzondere punten, die men aanwijst, tot vermindering ervan hebben niet die resultaten, die men er\an ver wacht. Men behoeft de nevenmiddelen niet te veronachtzamen, maar langs dien weg komt men niet tot opheffing van de werk loosheid. Dat kan slechts door bloei an het bedrijfsleven. Hoe wordt deze bloei bevorderd? Het heeft geen zin thans weer op het Plan van den Arbeid terug .te komen. De regeering wil den bloei bevorderen door doelmatige financieele politiek. De heer Albarda noemt Zweden. De heer Colijn heeft met Stockholm getelefoneerd gevraagd wat men daar deed. Het ant woord was, dat in vier jaar daar een be drag van 109 millioen boven het gewone VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen I Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1938. De Vondelherdenking te Amsterdam. De bedrijvigheid in de Amerikaansche staalindustrie beweegt zich op het laagste niveau sinds 1934. Te Soesterberg is een auto tegen een boom gereden waarbij vier personen zijtt gewond. Roosevelt over den economischen toe stand der Vereenigde Staten. Het antwoord van Brussel aan Tokio is vastgesteld met onthouding van Scandia navië; Italië stemde tegen het ontwerp. Minister Colijn budget was uitgegeven. Dat is alles. Op deze wijze wordt het bedrijfsleven niet. ge stimuleerd. Men heeft gezegd, dat de aankondigingen an de regeering in de Troonrede zoo wei nig concreet waren. Wat venvacht men echter van een Troonrede? Zij is een ver zameling van zaden,, waaruit de planten voortkomen. Overigens zal over verschillen de onderwerpen gehandeld worden als de betreffende wetten ingediend zijn. De economische aangelegenheden De Crisismaatregelen, voor zoover zij niet geacht worden ook in het gewone leven een nuttige rol te spelen, zullen worden opgeheven, Naarmate het aantal artikelen, dat steun behoeft, kleiner wordt, komt de tijd naderbij, dat men op andere wijze het prijspeil kan handhaven. s verwarringen in het economisch ver keer van de wereld zullen nog grooter wor den. Geen enkel middel in het tuighuis der regeering kan worden gemist, eerder zullen deze in aantal moeten toenemen. Er is rumoer ontstaan ten aanzien van de vestigingswetten. Spr. zegt dien aangaande dat er een wezensonderscheid is tusschen het ontwerp van de wet op Ves- tigings-ondernemingen en de beido andere, dit onderwerp betreffend. De regeering be toont allerminst met deze ontwerpen oog merken te bereiken die liggen buiten het terrein van de regeering. Dat deze wetten tesamen worden gebruikt in verkeerde rich ting, is onmogelijk, omdat het kabinet dan van tevoren zijn homogeniteit zou hebben verloren. De ontwerpen dienen slechts hier voor, dat men in onderhandelingen met het buitenland vrijer sta. (De vergadering duurt voort.) Ongecorrigeerd PAULUSSEN N.V-DEN HAAS AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN Bestuurder door slaap overmand Vier gewonden (Van onzen correspondent) Vanochtend om half acht heeft zich op den Amersfoortschen straatweg te Soesterberg nabij hotel „Het Zwaantje" een ernstig auto-ongeval voor gedaan, waardoor vier personen werden gewond. Een auto uit Den Haag, waarin musici waren gezeten, reed op het aangeduide punt, toen de bestuurder doorslaap overmand, den wagen niet langer kon houden en de auto tegen een boom botste. Het voertuig was totaal vernield. De bestuurder, de 35-jarige W. C. uit Den Het kamerscherm, dat de Koninklijke landmacht als huwelijksgeschenk voor het Prinselijk Paar heeft bestemd, is gistermiddag ten paleize Soestdijk aangeboden. De delegatie verlaat het paleis. V.l.n.r. luitenant-generaal 1. H. Reynders (chef Gen. Staf); luitenant-generaal jhr. W. Röell (oud-commandant van het Veldleger); ir. W. Cool (res.-majoor voor speciale diensten van den Gen. Staf); en maj. Douwes „BLAUFRIES" AMSTEROAN ROTTERDAM OPSLAG - EXPEDITIE -CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK I VRAAGT TARIEVEN I Vyl uur bet u n r voor RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede Haag kreeg een ernstige hersenschudding* Zijn echtgenoot© bekwam ernstige verwon» dingen aan het gelaat. Ook de andere twe© inzittenden werden min of meer ernstig Alle vier gewonden zijn per ziekenauto naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort, overgebracht EEN KOOLHOVEN TOESTEL VERONGELUKTE Onderzoek Raad voor de Luchtvaart Op 11 Augustus j.l. verongelukte tijdens een demonstratievlucht op het luchtvaart terrein Soesterberg het vliegtuig PH- AMZ van de N.V. Koolhoven Vliegtuigen. De beide inzittenden, le heer A. Baumann, bestuurder en de heer E. H. Maan, waar nemer, kwamen om het leven en het vlieg tuig werd geheel vernield. Het was een' Koolhoven, type FK 52, en vele auto riteiten, voornamelijk uit de militaire lucht» aart, die voor deze decnonstratie op hef eld aanwezig waren, waren getuige van dit ongeval. Gistermiddag heeft de raad voor de lucht vaart, onder voorzitterschap van Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien. In een openbare zitting dit ongeval behandeld Er werden verschillende getuigen gehoord. Eenige van hen waren van oordeel, dat het ongeluk vermoedelijk tn wijlen is aan een liegfout van den bestuurder. De heer P. de Winter, inspecteur bij den luchtvaartdienst, opgeroepen als getui- :c en als deskundige, heeft een uitgebreid •erslag aan den raad uitgebracht, waarvan de conclusie is, dat het groote verlies aan snelheid oorzaak was van dit ongeval. Ooi" zaak hiervan is naar de meening van den heer De Winter een inzinking bij den vlie» ger. een soort verdooving, opgetreden na trillingen van het toestel. Daarom zouden beidé inzittenden geen gebruik van het val scherm hebben gemaakt. De teruggevonden deelen van het toestel wijzen op trillingen, aldus de heer De Win ter. De kap is in drie stukken teruggevon den en de vlieger heeft de kap zeker niet geprobeerd te openen. Door trillingen zou die losgeraakt zijn. Gevraagd naar zijn meening over de oor zaak van dit ongeval, deelt de heer Kool hoven mede, dat z.i. de kap niet goed vast was en naar beneden is gekomen, nadat zij het roer en het trimvlak beschadigd had. De verdoovingstheorie van den heer De Winter verwerpt de heer Koolhoven. De nor zaak van het loslaten van de kap zou zijn, dat decze slechts half gesloten was. Trillin gen acht de heer Koolhoven uitgesloten. Hiermede was de openbare behandeling geëindigd. De raad zal op een nader te bepalen dag uitspraak doen. Ernstig verkeersongeval te De Bilt (Van onzen correspondent) Gisteravond te ruim elf uur heeft op den Amersfoortschen wee te De Bilt een vrij ernstig ongeval plaats gevonden. Een naar Amersfoort rijdende personen auto botste met een vaart van ongeveer 60 K.M. tegen een rechts van den weg stil staande vrachtauto. De auto werd aan de voorzijde geheel vernield en de bestuurder en zijn medepassasier kregen vrij ernstige snijwonden aan het gelaat Dr Lette uit De Bilt verleende de eerste hulp. waarna beide gewonden naar een zie kenhuis te Amersfoort zijn vervoerd. Bij onderzoek is cebleken, dat le vracht auto aan de achterzijde was voorzien van twee roode lichten, terwijl bovendien het stoplicht nog brandde. Door de politie wordt een nader onderzoek ingesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1