mzxsa NATIONALE INDUSTRIE Nutsspaarbank BREDA VRIJDAG ia NOVEMBER 1937 TWEEDE BEAD PAG 5 (0t V De «lichte" ligaar xifiPt» V« I WAALWIJK GROOTSTE KEUS NIEUWSTE CREATIES VRAAGT NU JAN DE RUYTER'S TABAK HET BESTE VOOR WEINIG GELD VOOR NEDERLAND EN N ED ER L A N DSC H-1 N Dl E Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZIJN NEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM HET MOND- EN KLAUWZEER Komt ook in lichte gevallen bij menschen voor Homoeopathische middelen worden aangewend Al kan van bepaalde gedeelten van ons land gezegd worden, dat de gevreesde veeziekte aan het afnemen is, toch zijn er, zooals we reeds eergisteren opmerkten nog verschillende streken, waar de ziekte hevig woedt en nog steeds grooter afme tingen aanneemt. In Zwollerkerspel is voor zoover men na kan gaan in vroeger jaren het aantal ge vallen nooit zoo groot geweest als ditmaal. Het aantal besmette koeien is ver over de 1100. Ook wordt de ziekte daar kwaadaardi ger dan ze geweest is: er komen daar meer gevallen met doodelijke afloop voor. Ook uit andere plaatsen krijgen we berichten van sterfgevallen. Op Tholen meende men, dat de ziekte aan het wijken was, doch er komen weer nieuwe gevallen voor, ook bij de schapen. Zoo is daar een kudde van 120 stuks aangetast. Uit Zevenhoven bericht men ons, dat aldaar slechts twee boerde- Ilien verschoond bleven (tot dusver) en dat zes koeien en drie kalveren aan het mond en klauwzeer bezweken. In de omgeving van Ede breidt zich de ziekte sterk uit en ook in Limburg, dat de epizoötie langs zich zag trekken komen lhan» zeer veel gevallen voor. Uit St. Odiliënberg bereiken ons berichten Bat meerdere hazen dood in het veld ge bonden worden, die naar men aanneemt (gestorven zijn aan mond- en klauwzeer. Maar niet alleen de dieren ook de menschen kunnen door deze ziekte aange tast worden. Wij hebben dienaangaande reeds enkele berichten geplaatst. Over deze ziekte bij de menschen schrijft arts D. K. B. in Timotheus een interessant artikel waarin medegedeeld wordt, dat reeds in 1765 door den Franschen arts Sayer een epidemie van mond- en klauwzeer bij kloosterlingen was vastgesteld, nadat het vee van het klooster aangetast was. De overbrenging kan plaats hebben door direct contact met ziek vee, maar ook in- Öirect door het drinken van ongekookte of ongepasteuriseerde melk van zieke dieren afkomstig. Maar schrijft genoemd blad, daar staat tegenover, dat de bevattelijkheid van de mensch voor de ziekte niet buitengewoon groot is. Niet ieder dus, die besmette melk drinkt, krijgt de ziekte. Reden voor angst, dat mond- en klauw zeer epidemisch onder menschen zal op treden, is er dus, zelfs nu er zulk een uit gebreide epidemie onder de koeien heerscht biet. Prof. Gorter te Leiden nam, tijdens een epidemie in de omgeving van deze stad, geen vermeerdering, waar van het aantal gevallen van mondontsteking bij de vele kinderen die zijn polikliniek bezochten. Aan de andere zijde: er kunnen zich bij (menschen, en zeker in dezen tijd, enkele gevallen voordoen. Het ziektebeeld van den mensch ziet er als volgt uit: „De patiënt wordt acuut ziek met koorts, hoofdpijn, verschijnselen van de zijde van het maag-damkanaal (braken, diarrhee), kortom met aigemeene verschijnselen, zog als we die bij meer infectieziekten kennen. Maar tevens doen zich de meer kenmerken de verschijnselen voor, en wel ontsteking van het mondslijmvlies, daarbij de vorming ban blaasjes, puisten, soms diepere ont stekingen aan de nagels, vingers, soms ook aan handen en voeten. Ziet het ziektebeeld er zóó uit. is er tevens een epidemie van mond- en klauwzeer bij het vee en kan bovendien directe of indirecte besmetting worden aangetoond, ja, dan is de diagnose biet moeilijk. Maar meestal is het zoo dui delijk niet. Want ten eerste kunnen de afwijkingen aan vingers en nagels ontbreken en ten tweede komen mondontstekingen van onge veer hetzelfde karakter als die bij mond en klauwzeer vrij veel bij menschen voor, bij kinderen zelfs wel eens met aigemeene >i( kleverschijnselen gepaard, zonder dat er mond- en klauwzeer in het spel is. Met andere woorden: alleen als er een mond en klauwzeer-epidemie onder het vee heerscht, en als de menschen de kenmer kende verschijnselen vertoonen, kan de diagnose worden gesteld. Een enkele maal kan het dus voor komen dat er werkelijk mond- en klauw zeer bij den mensch optreedt zonder dat die, wegens het ontbreken van de meest typische symptomen, als zoodanig wordt herkend. Maar veel vaker zal het ge beuren, dat, zooals thans, men met een voudige mondaandoeningen te maken heeft en zich ten onrechte bevreesd maakt voor mond- en klauwzeer. Die vrees behoeft trouwens ook bij het echte mond- en klauwzeer niet zoo groot to zijn, want de ziekte verloopt bij den mensch goedaardig. De behandeling bestaat uit het spoelen van den mond met kamillen- of boschbes- senthee, het toedienen van vloeibaar voed sel, het vermijden van zout, daar dit zeer pijnlijk op de ontstoken slijmvliezen in werkt. en inwendig het toedienen van de homoeopathische middelen Mercur. sol. D 6 of Pulsatilla D 2, het laatste als voorbehoed middel. Beide geneesmiddelen, de Pulsatilla als prophylacticum, het Mercuur als ge neesmiddel, worden tegenwoordig ook door verschillende veeartsen voorgeschreven." Of dit dezelfde homoeopathische middelen zijn, waar verschillende onzer lezers succes mee hadden, weten we niet Groote Konijnenshow te Londen EO-BE-RO zendt ook ln Men deelt ons mede dat de Konijnen fokkers Belangen Vereeniging (KO-BE-RO) (adres: Zaagmolenstraat 155, Rotterdam!, besloten heeft met een groote propaganda- inzending van Konijnen deel te nemen aan de groote voormalige Crista] Palace Show; thans Dorlandhall Piocadillycircus, op 8 en 9 December a.s. te Londen. Sneciaal wordt door deze inzending de aandacht gevestigd op de in Engeland niet bekende Holland sche Rassen: Vlaamsche reuzen, Lotharin- gers, Fransche Hangooren, Weeners en Zilver an Tan. Teneinde deze Inzending in haar geheel aan de eischen van propaganda voor onze mooie Hollandsche dieren te voldoen kun nen personen, die door de tijdsomstandig heden getroffen zijn, tegen een zeer geredu- ceerden prijs met steun van KO-BE-RO in zenden. Zij die sympathiseeren met dit doel n bovengenoemde sport aanhangen, worden vriendelijk verzocht een geldelijke bijdrage aan het secretariaat te zenden. Het verheugt ons. dat de heer F. C. Schdaetler te Rotterdam, als lid van de jury is uitgenoodigd, (hetgeen eenig is in de geschiedenis). Hij zal aldaar een Salomo's oordeel moeten vellen over de groote groepen Rex-konijnen, in welke fok- richting zich twee groepen gevormd hebben welke aan den allround kenner, den heer Schaedtler ter beoordeeling zullen voor gelegd worden. BURGEMEESTERS Met ingang van 1 December 1937 is be noemd tot burgemeester der gemeente Nijeveen: E. S. van Veen. De nieuwe burgemeester van Nijeveen werd 4 October 1902 geboren. Hij is thans ambtenaar ter gemeentesecretarie Grams- bergen. Minister Seldte vertrokken Enkele indrukken van zijn bezoek „Ik gelooi niet in patentoplossingen" De Dnitsche Rijksminister van Arbeid, de heer Seldte en de hem vergezel lende ambtenaren van de Rijks-mini steries van Arbeid en voor voedselvoor ziening rijft gisteravond met den nacht trein van Den Haag naar B e r 1 ij n vertrokken. Een uur voor zijn vertrok naar Berlijn verklaarde de Duitsche Rijksminister met bijzondere belangstelling te höbben kennis genomen van de in ons land genomen maatregelen ten behoeve van de landarbei ders. Ook in mijn land, aldus minister Sledte, bestaat dit vraagstuk en ik heb vast gesteld, dat de beginselen, welke in uw land aan de oplossing daarvan ten grond slag liggen, dezelfde zijn als de onze. Elk land, merkte de minister op, heeft dezelfde sociale en politieke problemen. Elk land moet naar de geëigende oplossing dier prob'emen zoeken. „In patentoplossingen geloof ik niet", aldus minister Seldte. De werkloosheid besprekende, zeide hij, dat zijn bezoek he>m geleerd heeft, dat Ne derland den wil heeft haar op te lossen en hij was getroffen door de woorden op het gedenkteeken van den Afsluitdijk „Elk volk, dat werkt, houwt aan do toekomst". Er is geen volk dat levensvatbaar is met de ellende van de werkloosheid in zijn mid den zonder al zijn krachten ter bestrijding van dit euvel aan te wenden. Daarom was de Duitsche minister van arbeid dan ook verheugd uit eigen aanschouwing opge merkt te hebben, dat de werkverschaffing in ons land tot vermindering der werkloos heid wordt gebruikt. Ook het Amsterdamsche bo6Chplan had zijn bewondering gewekt, omdat het de te- werkgestelden vreuged en kracht heeft ge schonken en omdat het dienstig is aan de gezondheid van het tegenwoordige en ko mende geslacht. „Ik heb s'eohts één wensch, aldus minis ter Seldte: mogen alle groote werken, zooals Cparen bevordert Volkswelvaart CATHARINASTRAAT 15 RENTEBEREKENING 30/0 s-JAARS Schoolsparcn Spaarbusjes Safe-Inrlchtlng Twee foto's genomen ami het front in Shanghai. Links: Japansche ziekenverpleegsters verlaten in de haven van Shanghai het schip, om de gewonden te gaan verplegen. Rechts: Japansche soldaten slaan de uitwerking gade van het bombardement, dat een aanval op de Chineesche stelling vooraf gaat. ROFFELRIJMEN VREEMDE EENHEID Officieele Berichten CENTRALE ORGANISATIE VOOR TOEGEPAST WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK Aan den heer C h. J. L M. Welter, minister van Koloniën. Is eervol ontslag verleend uit ztjn functie van gewoon lid Tn het bestuur van de Nederlandsche centrale organisatie voor toe gepast natuurwetenschappelijk onderzoek. Benoemd Is ln de genoemde functie mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank. LAND- EN ZEEMACHT Bevorderd ztJn: a. tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenants ter zee C. J. baron van AsbeckenD. deJosselln de Jo'ng; b. tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenants ter zee der le klasse .T. H. S o 1 k e s z en J. Ck van Nauta Lem'k'e; Bevorderd: tot hoofdofficier van den marine stoomvaartdienst der 2e klasse, de officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse H van der Brugge. ONDERSCHEIDINGEN Benoemd Is tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de kolonel der Infanterie van het Kon. Ned.-Indisch leger G. D. E. J. H o t z. met bepaling, dat het versiersel der Orde zal zün met de zwaarden: benoemd zfln tot ridder ln de Orde van Oranje-Nassau. mej. M. A. A. B. Smulders, te Nilmegen en A. N. Zwiers te Twello gem. Voorst: toegekend Is d« tan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille ln zilver aan W. van den Brink te Barnoveld. Onze rietcultuur Bladriet wordt verbrand Men schrijft uit Nieuwkoop: In den loop van dit jaar is tot stand geko men de Aigemeene Vereeniging voor Ri-st- cultuur in Nederland, welker voornaamstt doel is een regelmatige en loonende afzette bevorderen van het product, i. c. het blad- riet. dat bestemd is voor het afdekken van de bloembollenvelden ter bescherming te gen den vorst ALs Secretaris dezer vereeniging fungeert de heer M. R u s s e 1 te 's-Gravenhage. Het hoodbestuur vormt de topleiding van drie afdeelingen. welke haar zetel hebben te Nieuwkoop, Kortenhoef en 01- demarkt. Vrijwel alle riettelers zijn bij een dezer drie afdeelingen aangesloten. Het optreden der vereeniging heeft er toe geleid, dat de regeeringssteun ten behoeve van de riettelers niet meer wordt uitbetaald per hectare, doch beschikbaar wordt gesteld via de Ned Akkerbouweentrale en met in schakeling der vereeniging Het bladriet, daï op de binnenlandsche markt niet kan wor den afgezet, wordt ter vernietiging aange kocht tegen vastgesteld tarief, waarmede inzinking van de prijzen worde voorkomen, indien het aanbod grooter is dan de vraag. Aangezien ook thans een prijsdaling dreigt, worden momenteel verschillende par tijen, o.a. te Wogmeer, op Rozenburg en te, Nieuwkoop aan de vlammen prijs gegeven, om aldus te trachten het prijzenniveau zoo veel mogelijk te handhaven. Nederlandsche Chr. Reisvereen. Het jaarverslag getuigt van groei Tégelijk met de beschrijvingsbrief voor da aigemeene vergadering van de Ned. Christ. Reisvereeniging, die op 8 Januari a.s. gehou den zal worden, ontvingen wij het jaarver slag dezer vereeniging, die op 23 October LL 15 jaar bestond. Het vijftiende jaar moge wat in mineur ingezet zijn, het einde van dit jaar toont wel, dat dit geen reden is geweest om bij de pakken te gaan neerzitten. Daar zijn trou wens degenen, die de leiding hebben in deze organisatie, die zoo leeft in veler harten, de mannen niet naar. De organisatie blijkt levens- en daad krachtig in stnai te zijn de arbeid, eens be gonnen, door zetten. De vereeniging is kerngezond -ens «lit jaarverslag. Er is. dit dijkt uit het geheele verslag, heel veel werk verzet in het afgeloopen jaar. Het aantal leden breidde zich uit. het aan tal deelnemers aan de reizen was 300 meer dan in 1936. dat is bijna 9 pet Het aantal reizen, die doorgingen, bedroeg 159 tegeri 144 in 1036 en 123 in 1935 en ook in 1931. bijvoorbeeld die der drooglegging der Zui- dereee en ter reguleering van de Maas, suc ces hebben. En deze wensch kan des te op rechter klinken, omdat ik de goede ver standhouding tusschen Nederland en Duitschland ken en mij in zal spannen, voor zoover dit in mijn vermogen is, deze verstandhouding nog te bevorderen". Noord-Zuidhollandsche Redding-Mij. De „Abraham Fock" overgedragen Gistermiddag om kwart over drie is te H o 11 u m op Ameland, het nieuwe boot huis en de nieuwe motorstrand-reddingboot „Abraham Fock", door het hoofdbestuur van de Noord- en Zoid-Hollandsche redding- Maatschappij aan de plaatselijke commis sie van de N. Z. H. R. M. overgedragen. Na de plechtigheid werden tien paarden voor de .„Abraham Fock" gespannen en trok de reddingboot door het dorp naar het strand. In vlot tempo werd de boot te water gelaten voor een korten proeftocht, welke uitstekend slaagde. Hierna is zij naar het boothuis teruggebracht. Na afloop van de proefvaart heeft het hoofdbestuur van N.Z.H.R.M. het 80-jarig lid van de plaatselijke commissie, den heer J D. Bakker, die dertig jaar als roeier en twintig jaar als commissielid de maat schappij heeft gediend, en haar thans gaat verlaten, hartelijk toegesproken en him de gouden dasspeld met embleem van de N.Z.H.R.M. aangeboden. 't Heeft blijkbaar de S.D.A.P. Ontzaggelijk gespeten Dat de R.K. Partij niet van Een Rood-Roomsch front wou weten. Men heeft zich maanden uitgesloofd Om Rome te behagen En als de christlijkste part{ Zich vriendlijk voorgedragen, Maar 't bleek na de verkiezing klaar: Er kon heusch niets van komen, Dus heeft men grommend z?n verlies En kwaad z'n draai genomen. De fractieleider Albarda Is hoog te paard gestegen Om 't Christlijk Kabinei-Colijn De mantel uit te vegen En Roomsch, „dal omgevallen is". Een weinigje te hoonen; Hij weet wat Rechts verdéélt perfect Zijn menschen aan te toonen. Wanneer je nu de roode krant Van Woensdag hebt gelezen Dan blijkt de roode vriendenschaar Oiiistellend één te wezen: De eene (Winkler) toont de schat Van 't Christelijk belijden: Het durft voor de gerechtigheid En voor de waarheid strijden Pardon, zegt Van der Waerden dan 't Gaat over zuivre zeden Voor 't beter-zijn van 't Christlijka Zie ik geen enkle redenl Prijst Vorrink vroom de A.J.G. Die Vondels treurspel „Adam In ballingschap" op Zondag gaf, Waarvoor men haar te na kwam, Kiès komt hartelijk per brief Op 't feest der Moskovieten De jubileerende Sovjets Met hulde overgieten! Mijdunkt als Albarda begon De eenigheid te peilen In eigen vrij bekrompen kring, Hij zweeg van onze feilen. (Nadruk verbodenLEO LENS DUIFJES K i nderschoenen Goed schoeisel in de klnderlaren Zal latei heel veel last besvaren N.V. „CEYABO"8CHOENFABR.MOERGESTEL In een der zalen van de gemeente-biblio theek te Rotterdam werd gisteren door wethouder Ratté (links) een Vondelten toonstelling geopend als onderdeel der. plaatselijke herdenking. RAVO Politie en schippers bezig met het af dreggen van het water aan de Bierkade te Den Haag, waar gisterenmiddag door een ongelukkig toeval een 16-jarige jongen bij het in een roeiboot springen te water geraakte en verdronk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5