1 1 Verkade's Franco's toekomstplannen VICTORIA-WAT ER PHILITE VRIJDAG ia NOVEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 Buitenland BRAZILIË FASCISTISCH? In Rio de Janeiro de vermaarde en zeer fraaie hoofdstad van de Braziliaansche repu bliek, heeft een staatsgreep plaats gehad. Dr Getulio Vargas, die als president dicta tor bijzonder uitgestrekte volmachten bezit, heeft daarvan gebruik gemaakt door een nieuwe grondwet' af te kondigen, alle verte genwoordigende lichamen te ontbinden, en tegen Januari aanstaande nieuwe verkiezin gen in het vooruitzicht te stellen. Zulks lijkt een zeer ingrijpende verandering, en zou dit ongetwijfeld ook inderdaad zijn. in dien zij had plaats gevonden in een der Europeesche metropolen, en niet op dien .befaamden Zuid-AmerikaanscJien bodem, die in politiek opzicht immer bijzonder vulca- nisch is geweest. Pronunciamiento's of re voluties hehooren er tot de periodiek voorko mende verschijnselen; men zou ze met groei stuipen kunnen vergelijken, indien men althans genoeg optimisme bezit, om van bewind naar bewind verdergaande staai- kundige of economische ontwikkeling te be speuren. Men zal zich herinneren dat nog vorig jaar November een soortgelijke bewe- - ging plaats had, die in de noordelijke staten werd ontketend, en die tot een bloedig treffen uusschen insurcenten en troenen heeft geleid, met als eenig aanwijsbaar resultaat een reeks ruines van in elkaar geschoten openbare gebouwen. Destijds was do revolte „communistisch", ditmaal be stempelt men haar als „corporatief" of zelfs „fascistisch". In Zuid-Amerika beteekenen zulke termen niet biister veel; de heeren politici mogen in zeker opzicht, vooral wat hun agressiviteit aangaat, mannen van de daad zijn, in hun ideologie zijn zij nimmer heel sterk geweest. Een zeker gevoel van ontevredenheid met bestaande toestanden is in gindsche streken voldoende, gistingen te veroorzaken, die op stukken maken uit- loopen. Deze onvoldaanheid houdt in den regel ten nauwste verband met do economi sche gezondheid der bevolking, die van een regéering reeds bij voorbaat verwacht, dat zij zich persoonlijk aan de vette baantjes zal verrijken, men is immers niet anders ge wend, doch die daarnaast toch ook dan gaarne ziet, dat de zware wagen van het federatief welzijn zoo ongeveer in het spoor wordt gehouden. Dit laatste nu is meer, daD welk Braziliaansch bewind ook voorloopig zal kunnen presteeren. Brazilië is, econo misch gesproken, een uiterst kwetsbaar gemeenebest, zulks inzonderheid door het feit, dat 's lands voornaamste welvaartsbron gelegen ie in de onevenredig uitgebreide koffiecultuur. Koffie beteekent voor deD Braziliaan het een en het al, en het is he laas maar al te zeer bekend, in welk een deplorabelen toestand de wereldkoffie-markt verkeert. Brazilië brengt voldoende van dit geurige product voort, om in alle huiskamers der aarde den pot gevuld te houden; het produceert zelfs in belangrijke mate te veel, aangezien er ook nog andere landstreken, en met name in de verschillende koloniale gebieden zijn, die -zich op de teelt van de geurige koffieboon toeleggen. Tot nog toe heeft Brazilië, daartoe door de wereldcrisis genoodzaakt, kolossale voorraden van zijn product aan vernietiging moeten prijs geven, uit vrees, dat andei's. zijn geheele export door prijsbederf zou ten onder gaan. Men hief zelfs een extra-uitvoerbelasting op sommige artikelen, met geen ander doel dan om de dus vrijgekomen gelden aan de be kostiging van deze vernietiging ten grondslag te kunnen leggen. Zeer onlangs is men echter ertoe overgegaan, met deze handels tactiek te breken, en onvervaard zijn geheele productie te spuien, kome ervan wat wil. Kenners der Braziliaansche toestanden kre gen reeds toen het gevoel, dat er spoedig weer iets op komst zou moeten zijn. Wie is die dr. Vargas, die door zijn gebaar in fascistische richting thans aller aandacht tof zich trekt? Hij is een politicus, zooals er ginds zooveel zijn; zij vormen een kaste van heerschzuchtige mannen, die uit het staats beheer een broodwinning putten, gelijk an deren uit het dirigeeren van een financieele instelling. Hij kwam, dat is thans reeds ze ven jaar geleden, op een typische wijze aan de macht Als candidaat voor het president schap ontdekte hij, dat zijn kansen er vrij slecht voorstonden. Hij zocht derhalve con tract met mannen, die iets durfden te onder nemen. Dat waren goeddeels emigrés, die in 1924. tengevolge van een mislukte staats greep, naar Uruguay de wijk hadden moeten nemen. In naam waren zij aangesloten bij de Derde Internationale, in feite hadden zij verdacht veel weg van gewone fortuinrid ders. Een deel dezer heeren deed ook in November van het vorig jaar weder mee, foen het ging om een „communistischen" opstand, doch toen mislukte, tot hun groote schade, de nieuwe opzet. Vargas ontleende er de aanleiding aan tot het zich doen toe kennen van extra-dicratoriale bevoegdheden, en liet verder rustig in de gevangenis allen wier tegenwerking hem nog verder last zou kunnen bezorgen. Zien wij het goed, dan heeft de huidige beweging niet andere be- teekenis dan van een afleidingsmanoeuvre Er moet weer eens iets gebeuren, om de pu blieke belangstelling gaande te houden, en zoodoende de aandacht af te wenden van den deplorabelen binnenlandsohen toestand. Met het Braziliaansche fascisme zal het zoo'n vaart niet loopen. Het voornaamste resultaat van heel de affaire is, dat Brazilië voorloopig zichzelf een betalingsmorai'orium heeft verzekerd. De rest zal moeten worden afgewacht. Aanval van kwart millioen soldaten op roode linies Afkondiging van een civiel kabinet Handhaving van status quo in de Middeiandsche zee De patrouille in de Middellandsche Zee Italië neemt thans deel Sinds gisteren neemt Ttalië thans deel aan de controle in de Middellandsche Zee op grond van het accoord van Nyon. Van Italiaansche zijde wordt de controle door ongeveer veertig oorlogsschepen uitgeoefend EEN „U.P."-correspondent heeft van den woordvoerder van de Salamanca-regce- ring een exclusieve verklaring ontvangen, alsmede de toestemming, om deze verklaring te publiceeren. De verklaring luidt als volgt: Franco en dus het nationalistisch Spanje zal zich niet aansluiten bij de Italiaansch-Duitsch-Japansche anti-com munistische alliantie, ofschoon hij beslo ten is, het communisme van oen Spaan schen bodem weg te vagen, en hij elke bemiddeling, onder welken vorm ook, ten opzichte, van de Spaansche extre misten afwijst. Verder verklaarde bedoelde woord voerder van Salamanca, dat Franco groote verwachtingen koestert van het volgende groote offensief, dat vóór het einde van November een aanvang za» nemen Als de oorlog gewonnen is, hoopt Franco, dat Spanje zijn plaats in den volkenbonds raad weer zal innemen en de rol in de we reldgeschiedenis spelen, die het land als er fenis van zijn roemrijk verleden toekomt. Ook bevestigde dezelfde zegsman, dat Franco reecs begonnen is met de evacuatie en demobilisatie van de buitenlandsche vrij willigers. daar hij nu genoeg infanterie heeft, om zonder gedwongen te zijn de nog be schikbare lichtingen op te roepen, den oor log te voeren. Volgens de beste informaties, die daarom trent beschikbaar zijn, zou de oorlog oen na tionalisten dagelijks 25 millioen peseta's kos ten, die Franco ontvangt door den uitvoer van Spaansch ijzererts en middels buiten landsche credieten voor den aankoop van munitie. Teineinde den oorlog zoo spoedig mogelijk te beëindigen, heeft Franco besloten al zijne reserves en voorraden, inclusief het op de Asturianen veroverd materiaal, in het groote offensief te werpen, teneinde Madrids, ver bindingen met de rest van het roode Spanje af te snij oen. Eenmaal de vrede hersteld, zal het Span- je's wensch zijn, met alle machten goede relaties te onderhouden, zonder zich bij eenig blok of politieke as aan te sluiten. Het is natuurlijk zeker, dat Spanje zich met dankbaarheid die naties zal herin neren, die hulp verleenden, maar Franco wenscht ernstig toenadering tot Frank rijk en Groot-Brittannië, Nationalistisch Spanje is voorstander van den status quo in de Middellandsche Zee. Eenmaal de victorie behaald, zal het nooit eenige directe of indirecte buitenlandsche in menging in Spaansche aangelegenheden, noch in Spaansch Marokko dulden. Franco zal zich nooit in eenig conflict mengen, dat tegen Frankrijk of Groot- Brittannië is gericht en zal er nooit toe bijdragen dat, op welke wijze ook, de vitale belangen van die landen in de Middellandsche Zee zullen worden be dreigd. In ruil voor de buitenlandsche hulp, die hij heeft geaccepteerd om het extre misme te verpletteren, heeft Franco ook nooit nationalen grcftid verpand, noch zal hij dat ooit doen. Ofschoon hij sceptisch staat tegenover het plan, om alle buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje weg te halen, is Franco bereid, om toe te stemmen in de evacuatie van die vrijwilligers, die op zijn grondgebied aan-' wezig zijn en ook geen verdere materieele hulp van buiten meer te aanvaarden, mits de Barcelona-regeering dezelfde verbintenis aangaat. leen parlementair regime De spreker van het nationalistische Spanje ras verder bereid, op verschillende vragen an den U. P. correspondent te antwoorden. „Heeft Franco plan, vroeg deze, de monar chie te herstellen?" Het antwoord luidde: ..Het nieuwe Spaan sche regime zal geen parlementair regime zijn. Het is mogelijk, dat Don Juan (derde zoon van ex-koning Alfonso) op de troon zal worden geplaatst. De ondervinding heeft ge leerd, dat de democratische mantel een dus danige maat heeft, dat hij niet allen volken past. Het Spaansche monarchistische regime zal op een syndicalistische basis rusten en de rechten der arbeiders eerbiedigen. Naar aanleiding daarvan herinnerde de spreker eraan, dat de arbeiders onder de monarchie meer privilegies hadden verkregen dan onder de republiek". Zal Franco spoeaig de samenstelling van zijn civiel kabinet bekend maken? Ja, de regeering is bezig dit same stellen. Met hoeveel buitenlandsche regeeringen heeft Franco reeds relaties aangeknoopt? Met zeven: Het Vaticaan, Duitschland, Italië, Guatemala, Nicaragua, Albanië en San Salvador. Verder zijn twee Europeesche landen op het punt, Franco te erkennen. Spreker weigerde echter de namen dier lan den te noemen, maar men veronderstelt, dat het Portugal en Polen zijn. Beide landen hebben sedert maanden een niet-officieelen agent te Salamanca. Uit. andere zeer betrouwbare nationalisti sche bronnen vernam de „United Pressnog. dat Franco de definitieve samenstelling van zijn nieuw civiel kabinet niet zal bekend maken, alvorens de groote „push", die naar hij hoopt, tot de definitieve overwinning zal leiden en hem zal toestaan zijn legers tp de- mobiliseeren, een feit zal zijn. Het eind-offensief? De ineenstorting van het Asturiaansch front heeft Franco minstens 80.000 man vrij gegeven; hij heeft er bovendien enorme voor raden oorlogsmateriaal buit gemaakt, die minstens voor een maand voldoende zijn en die nu in lange karavanen naar de andere fronten worden getransporteerd. Men veronderstelt, dat er van uit drie pun ten zal worden geopereerd. Te land zal een massale aanval worden ondernomen op de roode linies door minstens een kwart mil lioen soldaten, met 50.000 man als stoottroe pen en vliegende reserves. Een strenge blokkade van de geheele Oost kust door oorlogsschepen en mijnen zal wor den ingesteld, om den toevoer van belemmeren en ten derde zullen marine- en lucht-aanvallen op Catalonië en de Oostkust woroen ondernomen van de Balearen uit, waar meer dan 100 vliegtuigen zijn gecon centreerd- Nienwe erkenningen? De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat de regeering van Franco bin nenkort de diplomatieke erkenning zal ver werven van de Japansche en Portugeesche regeeringen. Op het oogenblik zijn nog geen nadere bijzonderheaen bekend omtrent den juisten stand der onderhandelingen, maar wel is bekend, dat Franco verwacht, dat de erkenning vrij spoedig een feit zal worden. Het contact met Engeland In een officieele mededeeling van het Foreign Office te Londen wordt gezegd, dat met het oog op de wenschelijkheid van een meer bevredigend contact tus- schen de Britsche regeering en de auto riteiten van het door Franco beheerschte gebied, voor de bescherming van de onderdanen en do wederzij dsche handels belangen, overeengekomen is, dat een vertegenwoordiger der Britsche regee ring zal v/orden aangewezen, die zich te Salamanca of elders zal vestigen, en dat anderzijds de Britsche regeering een ver tegenwoordiger van Franco te Londen zal ontvangen. Bovendien zullen onderagenten worden aangewezen voor een beperkt aantal andere aatsen, ten aanzien waarvan beide partijen nog nader tot overeenstemming moeten ko- De ontvangst van een vertegenwoordiger van Franco te Londen beteekent geenszins de erkenning door de Britsche regeering van de autoriteiten in het door Franco be heerschte gebied. Geen der partijen zal een diplomatieken status voor de agenten toe staan of verwachten. NA IEDEREN MAALTIJD BENAUWD EN OPGEBLAZEN Voelt zich thans weer flink en levenslustig „Zoodra ik wat ouder begon te worden kreeg ik na iederen maaltijd steeds een benauwd en opgeblazen gevoel. Ik nam hiertegen een proef met Kruschcn Salts en kreeg vernissende resultaten. Ik voel mij thans veel flinker en levenslustiger. De kleine dngelijksche dosis Kruschen houdt mijn geheele organisme op peil". J. B. Wanneer de afvoerorganen niet meer naar behooren functionneeren, zullen zich n Uw lichaam afvalstoffen ophoopen. die Uw organisme verontreinigen en waaruit allerlei klachten kunnen ontstaan. Kru schen Salts spoort Uw inwendige organen lever, nieren en ingewanden aan tot actie vere werking, waardoor alle afvalstoffen langs natuurlijken weg zacht en geregeld worden verwijderd. Kruschcn Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten f 0,40. f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op 't etiket op de flesch, zoo*.vel als op de bui tenverpakking, de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, vooriomt. Adv. Helder* wasgoed en niet duur ZOWEL PER R.G ALS PER STUK Bovendien zeer voordelige abonnement» prijzen. Beleefd aanbevelend: JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERH0RST" MEDEEH0ES1 D E H BEEG DE STAATSGREEP IN BRAZILIË Kabinet biedt collectief ontslag aan Het Braziliaansche kabinet heeft presi dent Vargas zijn collectief ontslag aange boden, om de samenstelling mn een nieuwe regeering mogelijk te maken. De president heeft ten aanzien hiervan echter nog geen beslissing genomen. De gouverneurs van de staten Bahia en Pernambuco, die zich niet solidair mei don president verklaard hadden, zijn van hun functie ontheven. In deze twee staten rijn. evenals in Rio de Janeiro, gevolmachtigden der regeering benoemd. In de nieuwe grondwet wordit, naar ver luidt, de doodstraf weer ingevoerd voor landverraad, revolutionnaire actie en moord onder verzwarende omstandigheden. De minister van justitie. Campos, heeft tegenover een vertegenwoordiger van Havae verklaard, dat in het geheele land.de groot ste rust heerscht Het land, aldus Campus heefl den nieuwen stand van zaken met vol doening en vertrouwen aanvaard. De nieu we grondwet beantwoordt inderdaad aan dr economische en sociale behoeften van Brs zilië Zij biedt de ruimste mogelijkheden voor economischen en socialen vooruitganu Het corporatieve stelsel in den geest d»i nieuwe grondwet komt slechts tot uiting in een uitnoodiging tot alle klassen der be volking zich te orgainseeren in oveiyenstem- ming met de corporatieve beginselen, zon der overhEiasting, maar met kracht Havas is van meening, dat over de staa ts greep van president Vargas nog te wei nig bekend is, om het nieuwe regiem in Brazilië gelijk te stellen met dat in de tot a litaire staten. Men is eerder geneigd, de ge beurtenis te beschouwen als do voltooiing der politieke evolutie van een staatshoolo dat zijn persoonlijke macht wil bevestigen Het succes van Vargas schijnt af te han gen van de houding van leger en vloot en van den steun, dien de president bij d*. anti communistische integra isten zal kunnen vinden. Zware mijnramp in Japan In een kopermijn bij Kaizoema (Japan) heeft een aardverschuiving plaats gehad, tengevolge waarvan een ernstige instorting tallooze mijnwerkers heeft bedolven. Reeds heeft men meer dan 500 dooden aar licht gebrachtl BOMAANSLAG TE JERUZALEM Gisteren zijn te Jeruzalem twee bommen geworpen naar de gebouwen van een om nibus-maatschappij, waarvan nationalisti sche Arabieren de eigenaars zijn. Een Arabier werd gedood. Zes personen, o.w. twee christenen, werden zwaar ge wond. De daders konden ontkomen. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE. STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend ean den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 BRITSCH-ITALIAANSCHF BESPREKINGEN Nieuwe toenaderingspoging op gang Op uitnoodiging van Ciano, den Itali- aanschen minister van buitenlandsche za ken. heeft lord Perth, de Britsche ambas sadeur, gisteren een bezoek aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken te Rome gebracht. Dit bezoek had ten doei, via de kanselarijen van beide landen Italiaanseh- Britsche besprekingen voor te bereiden. Het onderhoud sloot aan op dat, wat de Italiaansche ambassadeur te Londen, ndi, aldaar met Sir Robert Vansit- t a r t heeft gehad. De aanstaande opening van Italiaansch Britsche besprekingen neemt intusschen reeds geheel de openba.e meening te Rome in bes'ag. Men geeft te verstaan, dat een door de ..Intormazione Diplomatica" gepu bliceerde nota de laatste officieuse verkla ring is geweest, waarmede de fascistische regeering haar standpunt heeft doen ken nen. Men wijst er op, dat een hernieuwd talmen van de zijde der regeering te Londen aan haar ernst zou doen twijfelen. Het onderhoud van G r a n d i en Van sit tart zou het eerste belangrijke contact zijn geweest fusschen Rome en Londen. Men wijst er in Italië op, dat de reis van lord Halifax naar Berlijn parallel loopt met de conferentie Perth Ciano. Bij volgen de besprekingen zou het koloniale vraag stuk aan de orde worden gesteld, benevens verschillende andere problemen, zooals de Spaansche aangelegenheid, de Ita'iaansch' garnizoenen in Libve, eventueele waarbor gen van Italië ten aanzien van de Europee sche politiek en den status quo in de Mid dellandsche Zee. In elk geval zullen, wat Italië betreft, ree vraagstukken alle andere overheer- schen: erkenning van het imperium en het verzwakken van den teun, we'ke tot nog, toe, direct of indirect, door Engeland, de politiek van Moskou, is verleend. ZONDER VOORUITBETALING PERMMIEHT-DUPLEX HRRRDEN «nnPDKRCHELS SITTERS S r0 KAR J Nieuwe Binnenweg 160, Tel« nkerfransstraat 32. DEN HAAG 2. hoek Suezkade. HAARLEM Telefoon 16659, HILVERSUM Japan en Brussel Nieuwe uitnoodiging afgeslagen In het Japansche antwoord aan t>ïm> sel slaat Japan de nieuwe uitnoodiging tot deelneming aan de Zuidzeeconferen- tie af. Het antwoord zal, nadat het de keizer lijke goedkeuring heeft verkregen, aan den Belgischen ambassadeur te Tokio worden overhandigd en tevens aan den Japan schen ambassadeur te Brussel ge seind worden. De Belgische kabinetscrisis Janson krijgt informatieve opdracht De Belgische koning heeft den liberalen minister van staat Emil© Janson ontvan gen, Toen Janson het Koninklijk paleis ver liet, verklaarde hij, dat de Koning besloten heeft de beraadslagingen met betrekking tot de vorming eener nieuwe regeering te verdagen tot na zijn terugkeer uit Londen op 19 November. Zooals men weet zal de Koning 16 Nov. naar Londen vertrekken voor een officieel bezoek. Hij wilde niet, dat men halverwege in een kabinetsformatie zou zitten wanneer hij het land verliet. De Koning heeft Jansou verzocht zich inmiddels op de hoogte te stel len, om hem bij zijn terugkeer de elementen te kunnen verschaffen ten behoeve va/n een oplossing van de crisis. Tot zoolang blijft het kabinet Van Zeeland in functie. Emile Janson heeft nog verklaard, dat de openbare meening dient te beseffen, dat -.1e reis van den Koning niet kan worden uit gesteld in verband toet den international on toestand en de zeer belangrijke besprekm gen, die hij te Londen zal voeren. Minister Spaak zal den Koning hij ijn bezoek aan Londen vergezellen. MacDonalds begrafenis Minister Malcolm Mac Donald heeft als hoofd der familie de autoriteiten bedankt voor het aanbod van een staatsbegrafenis in de Westminster Abdij, maar daarbij mee gedeeld dat zij geen termen had gevonden den uitgesproken wensch van den overlede- ne voor een begrafenis in rijn geboortedorp Lossiemouth te weerstreven. Er zal nu een herdenkingsdienst in de Abdij gehouden worden op hetzelfde uur dat het stoffelijk overschot in Schotland ter aarde wordt besteld. De J apansch-C hineesche oorlog NIEUW BRITSCH-JAPANSCH INCIDENT Laatste Chineezen ontruimen Nan-Tao |-^E laatste Japansche berichten uit Shanghai maken melding van een groeiende spanning tusschen de daar opereerende Japansche troepen en het garnizoen der Britsche concessie. Aanleiding tot deze toenemende span ning tusschen de Engclsche en Japan sche strijdkrachten was een incident nabij de Gardin Bridge te Shanghai op de Soetsjau, waar de Engelschen een Japansch schip, dat voorraden voor de Japansche troepen via de Soetsjau naar het Westfront wilde brengen, aanhiel den en de doorvaart weigerden. De Japansche autoriteiten protesteer den hiertegen en wezen er op, dat de Japanscho opperbevelhebber, generaal M a t s o e i, reeds Woensdagmiddag den Britschen admiraal ervan in ken nis gesteld had, dat de Japanners de Wangpoa en do Soetsjau voor hun transporten gebruiken en, zonder acht te slaan op de nationaliteit, met alle beslistheid tegen een ieder zullen op treden, die deze transporten belemmert. Twee brandende jonken op de Wangpoe, die stroomafwaarts dreven, hebben een oogenblik eenige ontsteltenis gewekt boord van de op de rivier voor anker lig gende oorlogs- en koopvaardijschepen. Een der brandende vaartuigen dreef op een Ne- derlandsch vrachtschip aan, doch met brandpompen wist men het vuur te blus- schen. Ook aan boord van den Italiaanschcn kruiser „Monte Cuccoli" en van een Britsch rachlschip- die door de brandende jonken een oogenblik werden bedreigd, wist het gevaar af te wenden. Japansche elscben In verband met verklaringen van gene raal Matsoei, den opperbevelhebber vaD het Japansche expeditiecorps, die zich be- Klaagd heeft over gebrek aan samenwer king van de zijde van de autoriteiten der internationale concessie, publiceert het eenige te Shanghai verschijnende Japan sche dagblad, een aantal eischen. Het blad verlangt in de internationale nederzettingen de onderdrukking van de anti-Japansche bewegingen, uitwijzing van alle Chineesche politieke, en bestuursorga nen, versterking van de Japansche verte genwoordiging in den gemeenteraad, her ziening van de tusschen de Chineezen en het consulaire corps getroffen landbeschik- Kingen en opheffing van het monopolie der Engelschen in de leiding der politie. Indien de internationale autoriteiten, al dus schrijft het blad verder, den toestand zouden miskennen, zouden de Japanners gedwongen zijn, maatregelen te nemen, om de algemeene neutraliteit van de interna tionale nederzettingen te waarborgen. Nan-Tao strekt de wapens De burgemeester van Shanghai heeft een bezoek gebracht aan den Franschen ambas sadeur en hem medegedeeld, dat maar schalk Tsjang Kai Sjek order heeft gege ven, te Nan-Tao niet langer weerstand te bieden. De burgemeester riep de medewerking der Fransche autoriteiten in voor de ont wapening der troepen, die Nan-Tao ontrui men. Van Chineesche zijde wordt voorts mede gedeeld dat tachtig Japansche troepen transportschepen de haven van Woetoeng zijn binnengestoomd. Buitenlandsche waarnemers hebben te genover een vertegenwoordieer van de „United Press'' verklaard, dat de Chinee sche strijdkrachten naar hun meening op weg zijn naar Kwinsan, waar zij in de om geving van het Soetsjaumeer opnieuw zul len stand houden. Chineesche vliegers offeren zich West-Japan heeft in spanning verkeerd wegens een luchtalarm, dat gegeven werd naar aanleiding van het bericht, dat drie Chineesche vliegtuigen in Oostelijke rich ting over de monding van de Jangtse vlo gen. Twee dezer vliegtuigen werden in de na bijheid van de Zadel-eilanden neergehaald, doch het derde wist te ontkomen en vloog door nTiar Japan. Ten slotte werd het ech ter ineehaald en neergeschoten. Het blijft toch altijd lekker: een dampen de kop chocola, met een lang Beschuitje van Verkade, be strooid met suiker en kaneel. In ieder pakje (12 ct.) een platen- bon voor het nieuwe Verkade-album. LANGE BESCHUITJES DE WAPENSTILSTAND HERDACHT Een pijnlijk incident te Londen „Dat is allemaal huichelarij" In verschillende hoofdsteden heeft men gisteren don wapenstilstandsdag herdacht door het inachtnemen van twee minuten stilte. In Brussel heeft de afgetreden regee ring met Van Zeeland aan het hoofd, bloemen neergelegd op het graf van den onbekenden soldaat Parijs hield wederom een troependefilé langs de Are de Triomphe hetgeen aanleiding gaf tot enkele vecht partijtjes van politieke heethoofden. Een incident, dat bij de Cenotaaf te Lon den plaats greep- was van heel wat pijn lijker aard! Even nadat de koning, tijdens de plechtigheid bij den cenotaaf, een krans had gelegd bij het monument en de ge bruikelijke twee minuten stilte een aan vang hadden genomen, klonk plotseling niet ver van den koning, een schrille kreet: ,,dat Is allemaal huichelarij". De man die déze woorden had uit geschreeuwd, werd onmiddellijk door agenten van politie omringd. Toch hoorde men hem nog schreeuwen: „Gij bereidt u welbewust voor op den oor log". Op dat oogenblik sprongen de agenten op hem af. hielden hem de hand voor den mond en dwongen hem te zwijgen. De man stond geen twintig meter van den koning af. Uit zijn optreden kon men zien, dat hij het voornemen had op den koning toe te loopen. Nadat de voorgeschreven twee minuten stilte verstreken waren, werd de man weg gevoerd. De politie moest handelend optre- den, om de menigte in bedwang te houden. De man, die het incident veroorzaakte, blijkt Stanley Storey te heeten. Hij was in Februari j I. opgenomen in een tehuis voor zwakzinnigen, waaruit hij in Septem* ber wist te ontsnappen. Tevens wordt nog gemeld- dat een indi vidu, dat men niet heeft kunnen opsporen, voor de St. Pauls kathedraal tijdens de twee minuten stilte is begonnen te fluiten. In het lagerhuis heeft minister H o a r e medegedeeld, dat Stanley Storey niet het plan had, een aanslag te plegen op den koning of op iemand anders. Er werden op hem geen wapens gevonden. Naar uit Dublin wordt gemeld, is daar gisterochtend een bomaanslag gepleegd bij de poort van het kasteel. Het koninklijk wapenschild boven den ingang werd totaal vernield. De winkelruiten in de omgeving werden verbrijzeld, terwijl in een nabij gei legen postkantoor aanzienlijke schade werd aangericht. In het kasteel zijn regeeringsdepartemen- ten en het hoofdbureau van politie onder* gebracht Naar aanleiding van dezen aanslag wordt in herinnering gebracht, dat in Mei j.l. te Dublin een bom geslingerd werd naar het ruiterstandbeeld van Georges II. Het mo nument werd ernstig beschadigd. Vliegtuigongeluk nabij Warschau Vier dooden, zeven gewonden Een vliegtuig uit Krakau, dat gistermor gen in den mist trachtte te landen op hef; vliegveld bij Warschau, is neergestort en geheel vernield. Bij dit ongeluk vonden vier passagiers den dood; de piloot, de radiotelegrafist en vijf andere passagiers werden zwaar gewond. Na de Jamboree Diefstal van levensmiddelen De 42-jarige chauffeur G. uit H e e m« stede stond gister voor de Haarlemscho rechtbank terecht, wegens diefstal van le vensmiddelen op de Jamboree. Een veld wachter had hem aangehouden, toen hij op 14 Aug. met een zak verpakte levensmidde len van het terrein te Vogelenzang kwam. G. beweerde de levensmiddelen van een Engelschen padvinder gekregen te hebben, doch bij onderzoek bleek, dat deze bewering onmogelijk op waarheid kon berusten. De eisch luidde nrie maanden gevangenis straf. Uitspraak 25 November. „Uw mesjes en apparaat zijn beide een uitkomst nog nooit zoo plezierig geschoren".; Ziedaar een van de spontane uitroepen uit de kring onzer afnemers. Inderdaad geen woord te veel gezegd - HET NIEUWE SCHEE R-APPRAAT vervaardigd in de PHILIPS' GLOEILAM PENFABRIEK TE EINDHOVEN is een reusachtig succes geworden. Dit nieuwe scheerapparaat schrapt en raspt niet, doch glijdt zacht en luchtig door de stugste stoppels breekt de weerstand van de stugste baard elk haartje aan de basis afsnijdend, zonder Uw huid ook maar ifl 't minst te verwonden. Wij stellen U in de gelegenheid 'J zelf te overtuigen en geven U het apparaat in SMAAKVOL PHILITE CADEAU!!! bij bestelling van 30 „UNIVERSUM" GLOBE SCHEERMESJES, voor f 1. (plus 10 cent porto). Ook deze mesjes staan aan de spits van alle andere merken de duurste inbegrepen. Electriscb gehard duurzaam en vlijmscherp geslepen. Als 'l zich voortaan- sneller safer schooner en zonder snijden wilt scheren, neemt dan een nroef. Betaling: drie dagen na ontvangst per Giro, dus eerst probeert U de mesjes en het apparaat en daarna betaalt U. 3P Aan de Handelsonderneming „Unlver- sum" Leuvehaven 49, Rotterdam, O Telefoon 57314. Giro No 127319 ft Verzoeke toezending van 30 „Unlver- sum" scheer-mesjes voor 1— (plu9 10 cents porto) met gratis PHILITE scheerapparaat ln étuL Ik zend hel Q bedrag drie dagen na ontvangst (Deze coupon als drukwerk inzenden, naam en adres op couvert)., B

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2