STADSNIEUWS DONDERDAG n NOVEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Wat doet de Zending voor ons? Geref. Mannenvereeniging Bidstond voor de Zending In verband met de week van gebed, toewijding en offer werd gisteravond in de goed bezette Marekerk een bidstond voor de zending gehouden. Ds. A. K. Straatsma, Herv. pred. te 's-Graven- hage, heeft in deze samenkomst ge sproken over het onderwerp: „Wat doet de zending voor ons". Alvorens ds. Straatsma gelegenheid kreeg een beschouwing over dit onderwerp tc houden sprak ds. D. Kuilman, Herv. pred. te dezer stede namens den kerkeraad een kort inleidend woord. In tegenstelling met velen, die zeggen, dat de zending haar tijd heeft gehad, zette spr. nadrukkelijk uiteen, dat voor de zending en daardoor voor ons allen nog een groote en verantwoordelijke taak is weggelegd. De zending, aldus spr., is een noodzakelijke uiting van die Kerk, die van boven geboren is. Wee, dan ook de Kerk, die de zending prijs geeft, want zij is als een verdorde wijnstok, die geen vrucht voortbrengt Bij al ons zendingsdrij- ven zullen wij ons duidelijk realiseeren, dat de poorten der hel Gods werk. nooit zullen overweldigen. Deze wetenschap zal ons bemoedigen bij al het werk, dat ook ten opzichte van de zending wordt gedaan Ds. Straatsma begon met op te merken 'dat de zegen der zending voor de Kerk do proef op de som is. In de zending is het 'christendom gedwongen de schuilplaats van de veilige kerkmuren te verlaten en te gaan staan niet het evangelie midden in de wereld Daarom is de zending zulk een geweldig vraagstuk, dat alleen uit .het ge loof kan geschieden. In dit verband wees spr. op het zendingswerk van Stanley Jones, dat ook uit het geloof is geboren. De zegen der zending is ook. dat zij ons klein maakt. Wij denken ons vaak zoo ge wichtig maar door de zending leeren wij zien dat de wereld zoo ontzettend groot i? en dan worden wij klein in eigen weg. Maakt op deze manier de zending ons klein .daarentegen maakt de zending God groot Een oogenblik de aandacht bepalende bij 'de week van gebed, toewijding en offer wees spr. er op, dat, zoo wij oprechte chris tenen zijn, wij allen christenen zijn bij de gratie van het offer. Hieraan, aldus spr.. mogen wij echter wel eens denken als wij o.a. Zondag ons zendingsoffer in de Kerk zullen brengen. Nadat spr. nog uiteengezet had, dat God jvaak op het onverwachtst Zijn macht op de Zendingsvelden openbaart, wees hij er in een ernstig slotwoord op, dat de zegen der zending ook daarin is gelegen, dat zij ons plaatst voor de vraag of wij zelf in Jezus Christus gered zijn. Nadrukkelijk waar schuwde spr. in dit verband voor het sur rogaat-christendom. Wij moeten ons vol komen aan Christus overgeven en dat kun nen wij alleen door met Hem te sterven en pp te staan. Aan het einde van den dienst heeft ds. Straatsma in het gebed het zendingswerk aan God opgedragen De samenkomst werd gesloten met het zing-an van het Zendingslied (Gez. 245:1 Eerste Leidsche Inkoop-Combinatie Propaganda-avond in de Stadsgehoorzaal De groote Stadsgehoorzaal was gisteren avond tot de laatste plaats bezet met leden en toekomstige* leden van de Eerste Leid sche Inkoop-Combinatie, onderaf deeling ,van het Nèderl. Sperwerverbond. Nadat de Leidsche Accordeonvereen. D.V.V. een pit tige marsoh had laten hooren, nam de voor zitter, de heer Laman, ,het woord. Spr. heet te allen welkom, in het bijzonder de ver schillende leveranciers en het bestuurslid V>an de afd. Amsterdam, den heer Barendse, verder de medewerkers van dezen avond en de talrijke genoodigden. Spr. schetste verder den band, die er moet bestaan tusschen cliënt en winkelier en die men zoeken moet door persoonlijk contact. Dat de combinatie zich in een groote belangstelling mag ver heugen, bewijst wel het feit, dat er dezen zomer 2137 personen aan de uitstapjes heb ben deelgenomen en dat er momenteel 2-12 personen een cursus volgen in warenkennis. Na allen een genoeglijken avond toege- wenscht te hebben, was het afficieele ge deelte achter den rug en kon begonnen .Worden met de afwerking van 't programma De accordeonisten kregen allereerst nog maals de gelegenheid om him muzikale talenten naar voren te brengen. Daarna werden de aanwezigen vergast op eenige keurige nummers van het Dubbelmannen- kwartet „Inter Nas", onder leiding van den heer Kok. Ook deze kregen een hartelijk applaus. Het verdere gedeelte voor de pauze werd geheel gevuld door een goochelaar, luiste rend naar den toepasselijken naam Gooche- lini. Dat 't gepresteerde gewaardeerd werd. bewees wel de luide bijval. Na de pauze werd de hoofdschotel ge vormd door de film, die opgenomen was tijdens het uitstapje naar Groenendaal. Het was al laat toen het einde kwam van d* gesaagden avond. In het begin van dit jaar is herhaald* malen lood gestolen uit het voormalig Kon. Militair Invalidenhuis alhier, bewoond door Imenexco Toentertijd werden twee personen gear resteerd, die uit den tuin van dit huis wa ren gekomen Eén van hen, zekere O., werd door de Haagsche Rechtbank terzake veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en zijn me dedader, zekere N., tot 3 maanden geiange- hisstraf Gisteren diende deze zaak voor het Ge rechtshof te 's-Gravenhage. Ook thans 1 eisohte de procureur-generaal dezelfde straf van 3 maanden voor N., ook daar de man reeds eerder was veroordeeld. Tegen den jeugdigen O. werd de eisch verminderd wel tot eveneens 3 maanden. Mr. Tj. D. Schaper, uit Leiden, pi'eitte op meerdere gronden vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. ARBEIDSONGEVAL Gisteren te 7 uur is in de machinefabriek van L. de H. aan het Galgewater de 39-jari- ge S. v. L. van een ladder gevallen, door dat dene weggeed. De man kwam terecht op c-en bankschroef. Hij werd door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis «vervoerd. Men kon oogenschijnlijk geen letsel bij hem eon- slateeren. Een gezellige jaarvergadering De jaarvergadering van de Geref. Mannen vereeniging kenmerkt ziah altijd door een bijzonder gezellige en huiselijke sfeer. Zij heeft veel weg van een groote veriaardags- visite, waarbij de jarige en de gasten zich gemoedelijk in groepjes om de tafeltjes scharen om te wachten op de dingen, die komen zullen. Deze dingen, die kamen, heb ben geen andere pretentie dan in een goeden en Christelijken geest de visite aangenaam een tegelijk leerzaam bezig te houden. De vereeniging heeft zich als gastheer generso- ifieerd in den persoon van den voorzitter, dr. J. G. v a n E s. die wel bijzondere gast- heerlijkn kwaliteiten bezit Voor elke si tuatie weet hij het juiste woord te vinden en dat woord is alliid met het zout van de humor bestrooid. De illusie van de groote verjaardagsvisite wordt nog verhoogd dooi de feestsigaar en de royale tractatie. waarbij het algemeen gesprek als een bijenzwerm door de zaal gonst. Maar nu het programma. Een verjaardags- visite laat. zich moeilijk verstaan, want er jonveel menschen die wat te zeggen heb ben en niet. iedereen vertelt iets onzientva- rends. De voorzitter sprak in zijn openings woord zijn verheugenis uit over de aanwe zigheid van den secretaris-penningmeester het hoofdbestuur en van de afgevaardig- van tal van zusrervereenigingen uit omliggende plaatsen. Hij zette nog eens het doel der vereeniging verdieping der be- ginsclkennis en steun aan elkaar in het be leven der belijdenis uiteen en wees er op dat de Vereeniging, terugziende op de jaren haar bestaan ruimschoots 6tof tot dan ken heeft De diverse functionarissen, secre taris van Hooidonk, penningmeester N ij b n e r en bibliothecaris Breebaart vertelden meer in bijzonderheden over den stand van het vercenigingsleven, dat groeit' n bloeit, ook al blijft er altijd te wenechen over. De heer J. Zandbergen behandelde het onderwerp ,,'t Huisbezoek", dat hij een ty pische Geref. instelling noemde, die evenwel egrond is op Gods Woord, zooals hij aan toonde. De persoonlijke zielszorg, de zorg voor elk der scnapen van de kudde afzon derlijk is evenzeer noodig als de algemeene zielszorg. Spr. ging in 'c kort in op het doel en de wijze van het huisbezoek en vermaan de de aanwezigen om de broeders ouderlin gen in liefde te ontvangen. Het is helaas een feit dat aan die ontvangst dikwijls veel ontbreekt en dat het de ouderlingen vaak onnoodig moeilij«k wordt gemaakt, terwijl zij» toch komen als opzieners der gemeente, in a van den Koning der Kerk. was voorts muziek van viool en piano, in goede aandacht werd genoten. De hoofdbestuurder sprak de vergadering in hartelijke bewoordingen toe. De heer S. Mei- se sprak een kloek woord namens den ker keraad en ook namens de zusler-manijen- verecnigingen werden gelukwen9dhen uitge sproken. J. G van Es hield een kort referaat over Josua. die hij schetste als de held Gods, de strijdersfiguur, het type van Christus, die het volk Israël binnenleidde in het beloofde land en die zelf als een gehoorzaam dienst knecht, onderworpen als hij was aan den zijns Heeren, het hemelsch Kanaan beërven mocht. Hiermede hebben wij mogelijk nog niet alle programina-punten genoemd. Wij moe ten b v. nog memoreeren de drie improvisa ties van de heeren v. d. Berg, Bulthuis en Polhuis, waarvan de middelste door een haastig samengestelde jury als beste voor de-vuist-spreker werd aangewezen, maar daarmede hebben we dan toch het substan- tieele van den avond genoemd. De rest, de eendrachtige broeder- en zusterlijke sfeer laat zich moeilijk in woorden vastleggen, maar het kan ieder duidelijk zijn, dat de Geref. Mannenvereeniging weer een uitste kend geslaagdp i-mrvergadering heeft ge houden. Op Woensdag 17 Nov. aa., des morgens te 10.45 uur, zal in de aula van de Gem. H.B.S aan den Hoogen Rijndijk een offi- cieele Vondel-herdenking plaats vinden voor de middelbare scholen a hier, nl. voor het Gymnasium, de Gem. H.B.S., de Meisjes H'B.S., dc Chr. H.B.S. en de R.-K H.B.S. Als declamator treedt op Paul Huf. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Wijziging. 9 Nov. P. Corba, Leiden, Lange Mare 96, banket bakkerij. Wijz. uitgeoef. bedr.: fabriek van banket-, chocolade- en suikerwerken; groothandel en winkelbedrijf 10 Nov. N.V. Verzekeringsmaatschappij Algemeen Ziekenfonds voor Leiden. Leiden, Hoogewoerd 82. Uittr. Comm.: A. J. M. Hoo- geveen, Leiden. N. Comm.: J. L. Janson, Leiden. International Electric Machine Com pany (Internationale Electriciteits en chine Maatschajipij), Leiden, Nieuwe Rijn 32 De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. N.V. Internationale E'!©ctriciteits en Ma chine Maatschappij (International Electric Machine Company). P. d«u Croix, Leiden, Rapenburg 9, apo theek. Uittr. E.: Wed. M J. du Crow van Duuren, Leiden, dd. 1 Juli 1937. Wijz. han- deln. in: Apotheek du Croix (waarin opge nomen de Ajxitheek Pe'Jc). N. E.. D. C. Kok, Leiden (H.V.). N. V. Ned. Asphaltfabriek, Alphen Rijn, Prins Hendrikstraat 4. Overl. Lid Comm. v. Tooz.: P. H. Brakcl Sr., Haarlem, Opheffing. 10 Nov. Firma Gelbrs. Dieben, Leiden, Witte Singel 13, wasohinrichting. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M v d Horstaasterland z C R W BiegstraatenDöll d HM Rape— boel z E M WieldersBeiJ d A Agtersloot v Mer z Q M v RossumMeUboom z C Roosemaluen—Lau d GEHUWD: J J Leeuwerik en M L M R Schef fer E M J v d Valk en C J M Fontün Ti Muller en J E Horree H Barendse en SHarte velt WBeü en N Visser H GtJben wedr ei J de Moolj wede H Starre wedr en G E Broo mans wede H Borgerding en F v d Matk ONDERTROUWD: B Bavelaar 24 J en J M G E v Leeuwen 22 J J v d Wijngaard 29 j 3 C Llndenberg 20 J ZENDINGSAVOND IN DE NED. HERV. KERK In verband met de Zendingsweek' sprak gisteravond in de Ned. Herv. Kerk, Juliana- straat Ds. A. W. M. Odé van Koudekerk. Spr. wees er in een inleidend woord op dat voor de Zonding gevraagd wordt, het ge bed, maar ook toewijding en offers. Het hart der gemeente moet in de Zcn- dings-liefde kloppen. Want Christus zelf, de centrale figuur, in het Evangelie, heeft het Zendingsbevcl gegeven tot de Apostelen. Spr. koos zijn tekst uit 1 Cor. 9 16 (laat ste gedeelte) „En wee mij, indien ik hot Evangelie niet verkondig." Een drietal punten vragen de aandacht. Tep le de achtergrond; ten 2e de inhoud en ten derde de dreiging dezer woorden. Paulas wordt door de gemeente van Co- rinthe, die zeer sterk opgaat in oppervlak kige dingen, lastig gevallen, daar hij steeds geld vraagt, v.n. voor .het arme Jeruzalem. Men denkt dat Paulus voor zichzelf een deel houdt. Verontwaardigd wijst Paulus dit in 1 Cor. 16 af. Ook in onze dagen hebben vele critiek. Zij vragen maar om geld. Het houdt niet op. Wordt het geld ook voor de Zending wel goed besteed? Men twijfelt aan de Zendings organisatie. Maar, spr. wijst hier op, dat van plke gulden die gestort worden S7 cent naar het zendingsveld gaat en van de overige 13 cent de opledding van Zendelingen bekostigd wordt. velden zijn wit om te oogsten. Door middel van verkeer etc., is de intieme grond, waarin men niet in kan dringen onder de oet vam de inlander vandaan gehaald. Mil- lioenen vallen in handen van den Islam. De taak van Christus Kerk is mede te helpen dat dit gestuit worde. God werkt zelf aan Zijn gebouw, maar wij mogen niet lijdelijk zijn. Niet lauw of onverschillig. Als dienst knechten moeten wij strijden voor Godes zaak, want wee ook mij, zoo ik niet help bouwen. Paulus leven was ook zelfverloochening. Den zwaken was hij zwak die onder de wet waren, onder de wet. Zelf had hij alles voor Gods zaak over. Dat is ook ons voorbeeld. Wij zijn daar nog ver vanaf. Ieder Christen moet meehelpen de Goddelijke Genade uit te dragen. Wee ons. zoo we niet meehelpen. Wij ster ven onze eigen geestelijke dood. Het Geeste- Lik leven mag niet stilstaan. Wat wij ont vingen, moeten wij doorgeven. Woekeren met de ontvangen talenten, door gebed, door offers. NED. HERV. KERK Door een aantal stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Kerk Julianastraat zijn voor de verkiezing van notabelen candidaat ge steld de heeren EL de Goede en D. C. Verwey, zulks in de vacautre van de heeren L. de Graaff en Jac. Boot. De rechtzinnige candidaten gekozen De kerkelijke verkiezing te Oudshoorn is voor rechtzinnig Oudshoorn gunstig verloo- pen daar beide candidaten als notabel ge kozen zijn. Op den heer J. Habben Jansen (vrijz.) zijn uitgebracht 317 stemmen; op zijn tegencan- didaar den heer E. A. van Diggele (rechtz.) 335 stemmen. Voorts op den heer J. J. Anker 4 stemmen. Ongeldig 18 stemmen. Op den heer G. den Hertog Wzn. (Vrijz.) zijn uitgebracht 31S stemmen; op den heer J. J. Anker (rechiiz.) 339 stemmen. Voorts op den heer E. A. van Diggele 2 stemmen. On geldig 9 stemmen. De ongeldige stemmen zijn vermoedelijk alle rechtzinnige stammen, terwijl de 4 en 2 van de heeren Anker en Van Diggele in1 de verkeerde 'bus zijn geworpen PUBLIEKE VERKOOPING Bij de gister door Notaris H. G. Boks ge houden afslag van de hypothecaire vorde- rine. groot f 2500. ten laste van mej. ds wed. A. KroonZaal, alhier, is deze in bod staande op f 1850 afgeslagen op de som van f 100, waarop is gemijnd geworden door den heer B. A. C. Zaal te Nieuwkoop, aan wien de hypothecaire vordering werd toegewezen voor de som van i 1950, alles buiten de kosten. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN RAADSVERGADERING De eerstvolgende vergadering van den ge meenteraad is bepaald op Maandag 22 No vember a.s. 'e avonds om half acht. HAZERSWOUDE GEMEENTERAAD Woensdagmorgen 10 uur kwam de raad der gemeente onder leiding van den Bur gemeester, den heer A. Warn aar, bijeen. Alle leden waren tegenwoordig. De voorzitter doet mededeeling van inge komen stukken w.o. een missive van oer minister van Sociale Zaken, dat kleine kweekers en tuinders niet in aanmerking komen voor stcunverleening, zooals voor kleine boeren is ontworpen. De voorzitter deelt hierbij mede, diat na onderzoek is gebleken, diat in de gemeente nog wel een 6 a 7-tal kleine boeren voor steunverleening in aanmerking zullen kun nen komen. Hierop komt in behandeling een voorstel van B- en W. tot aansluiting bij de fraude risico-onderlinge van de Ned. gemeenten De heer G. Goedhart informeert naar het bedrag dat door de gemeente zal worden verzekerd. De voorzitter zegt, diat dit 10.000 zal bedragen, waarvoor een premie van 75 per jaar zal moeten worden ge stort, waarvoor dan ook die gemeente tegen inbraak en d.g.l. zal zijn verzekerd. De heer M. Nooj-dam informeert of de bedoeling is coöperatief werkzaam te zijn, zoodiat er nog baten van te wachten zijn waarop de voor zitter bevestigend antwoord. Met algemeene stemmen wordt besloten tot toetreding als lid der Vereeniging. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot converteering van de volgende leenin gen: Bij de Bank van Nederlamdsche Ge meenten een bedrag van 48.950 en een be drag van 38.058.22. samen 87.008.22 tegen een rente van 3x/i pCt. voor de eerste 5 jaar, daarna tegen 3% pCt.; een tweetal geld- leeningen elk van ƒ36.690, bij de Eerste Holl. Levensverzekering Maatschappij tegen een rente van 3*4 pCt; een bedrag va 120.640 bij de Holl. Sociëteit van Leven! verzekering, loopend 29 jaar, waarvan 15 jaar tegen 3*/2 pCt en daarna tegen 4 pCt.; een bedrag van 57.200 en een bedrag van 70.595 bij het Bemiddelingskantoor te Den Haag, de eerste 8 jaar tegen 3% en daarna tegen 3% pCt. rente. Het plan van uitbreiding Hierop komt in behandeling een voor stel van B. en W. tot vaststelling van het plan van uitbreiding met bebou wingsvoorschriften De Voorzitter deelt mede, dat een adres var Middenstanders in de gemeente, on dertekend door 22 neringdoenden is inge komen, waarin wordt verzocht het bouwen van panden bestemd voor winkels op dit gedeelte niet toe te staan De voorzitter deelt mede, dat het adre.- door B. en W. is behandeld, maar dat B. en W. van oordeel zijn geen gevolg te moeten geven aan het verzoek uit over weging, dat dit in de toekomst moeilijk lieden zou kunnen opleveren, wanneer een der plaatselijke neringdoenden behoefte krijgen aan een pand, waarin een win kei noodig zou zijn. Wanneer door den Raad het plan word» aangenomen, zal het nog 14 dagen ter inzage worden gelegd voor belanghebbenden. De heer Y. Bol vraagt naar de strek king van het plan wanneer de raad er mede accoord gaat, waarop de voor zitter mededeelt dat de grond bouwrijp zal worden gemaakt, en dit werk in werkverschaffing, met subsidie van rijkswege zou kunnen worden uitge voerd. De hee>* Ab. Noordam heeft ernstige be zwaren tegen het plan, en zou die gaarne in geheime zitting willen bespreken. Na geruimen tijd wordt de raadszitting heropend, en het voorstel van B. en VV. tot vastsielling van het plan van uitbreiding in stemming gebracht en met 10 tegen 1 stem, die van den heer M. Noordam, aan genomen. Het voormalige tolhuis, bewoond door den heer Voskuil, voor 3,per weck, wordt op voorstel van B. en W. weer voor een jaar onderhandsch verhuurd aan den zelfden bewoner, maar nu voor 2.75 per week De conciërgewoning boven het Raadhuis, wordt weer voor een jaar verhuurd aan den heer Jac. Pijlen voor 4.per week, terwijl de woning van het hoofd der Her vormde school aan het bestuur der school voor den tijd van drie ia*r weer wordt verhuurd voor 350.— per jaar onder be ding, dat geen bezwaren worden inge bracht. Vaststelling heeft plaats van de exploita tie-vergoeding aan de bijzondere scholen over het jaar 1935. Op voorstel van B. en W. wordt de vergoeding vastgesteld op 8.93 per leerling. Het voorschot der ver goeding voor de Chr. School Dorp bedroeg 123.784; de R.K. School Dorp 1140.81; R.K. School Oostbuurt 1021.49; R.K. School Groenendijk 1375.54; Chr. School Rijndijk 1480.15 en de Hervormde School 526.52. Hierop stelt de voorzitter aan de orde een voorstel van B. en W. tot onderhandsche verpachting van het vischrecht en deelt hierbij mede dat dit recht om te visschen in de Lodewijkschevaart en een gedeelte van de Molenvaart is vervalLen en dat ook volgens raadsbesluit op Zondag niet mag worden gevischt in water door de ge meente verpacht. B. en W. stellen voor aan den heer De Boer te Voorburg voor den tijd van 5 jaar voor 150 per jaar het visch recht te verpakken. Dc heer Scheel acht het beter ter wille van visscJiers in de gemeente, die dit voor hun brood doen, het vischrecht publiek te verpachten. De voorzitter geeft hieromtrent een breedvoerige toelichting waaruit blijkt dat het voorstel van B. en W. voorkeur verdient. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. met 9 tegen 2 stem men aangenomen "Tegen de heeren Scheel en J. C. Lou wrier. Besloten wordt op voorstel van B. en W. tot het aangaan van een nieuwe rekening-courant-overc^nkomst met de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten tot een bedrag van f 30.000 tegen een rente van 3% pet.. Goedgevonden wordt wij ziging der begrooting dienst 1937, tot een bedrag van f 297.60. REDE Ds. DOORNENBAL Woensdagavond hield op uitnoodiging van de Chr. Jongelingsvéreeniging ,Eere zij God" ds. Doornenbal van Woubrugge, in „Salvatori" aen lezing met als onderwerp „Zekerheid des Geloofs". In zijn inleiding wees spreker er op hoe ontroerend groot het aantal is dergenen, die de zekerheid des geloofs missen, di< meegaan met alle wind van leer, hetgeen spr. noemde een kenmerk en kwaal van onze tijd. Ook onder degenen, die als kin deren Gods leven, zijn er die nog dikwijls de zekerheid des geloofs missen, omdat zij het geloof en het gevoel zoo nauw met el kaar in aanraking brengen, tenvijl het zoo'n eind van elkaar verwijderd is. De ze kerheid des geloofs mist men vaak als men zich verslaafd heeft aan boezemzonden, welke onbcleden blijven. Spr. wees tenslotte op karakter en gron den van de zekerheid des geloofs, die al leen ontspruit in een waar geloof in Jezus Christus. BIJBELTENTOONSTELLING Woensdagavond had de opening plaats van de Bijbeltentoonstelling, georganiseerd door de afd. Hazerswoude van het Ned. Bijbelgenootschap, in het Gymnastiek lokaal der Chr. School. De voorzitter, ds. Kiehl, betreurde in zijn openingswoord, dat de afdeeling langen tijd in sluimerende toestand heeft verkeerd. Gelukkig is nu een opleving waar te ne men. Spr. bracht dank aan allen, die ver schillende merkwaardigheden uit het ver leden voor de tentoonstelling hadden afge staan. Dat voor deze tentoonstelling heide kerken samenwerkten, stemde tot dank baarheid. Behalve aandacht vroeg spr. ook daad werkelijke sympathie voor het Ned. Bijbel genootschap. De heerlijkheid van het Evangelie moet schitteren in al de talrijke facetten der In dische talen, waardoor het Evangelie mee bevorderlijk zal zijn aan de eenheid in al de verscheidenheid, eenheid uit alle taal en volk en natie. Door een dameskoortje, onder leiding van den heer D. v. d. Bosch, werden verschil lende liederen op keurige wijze ten beste gegeven. Deze tentoonstelling bood veel merkwaar digs en gaf tegelijkertijd een goed overzicht van den ontzaglijken arbeid van het Bij belgenootschap. De tentoonstelling is ook Donderdagavond nog te bezichtigen. JED. HERV. KIESVEREEN. „CALVIJN" De Ned. Herv. Kiesvereeniging ..Calvijn" hield op de bovenzaal van „Het oude Raad huis" haaf gewone najaarsvergadering, welke goed was bezocht De voorzitter, de heer A. A. atze, sprak zijn vreugde uit over de goede opkomst Overgaande tot de bespreking, betreffen de de candidaatstelling voor het Kiescolle ge, werd besloten de aftredende leden, de heeren W. v. Klaveren Jb.zn., L. Noordam en M. Noordam, wederom candidaat te stellen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Buitenhuis, werd de heer Adr. van der Linde als candidaat gekozien en in de vacatures wegens vertrek van de heeren W. Mtiller en D. Quartel, de heeren Js. van Pijlen en Adr. Harkes. Tot candidaten voor de verkiezing van notabelen werden de aftredende leden, de heeren A. van der Lelie en Js. van Pijlen eveneens met bijna algemeene stemmen herkozen. GESLAAGD HILLEGOM ERNSTIG ONGEVAL Woensdagmiddag slipte bij de Havcnbrug •n auto komend uit de richting Leiden. Een juist passeerende bakfiets, bestuurd door S., d aangereden. De bestuurder werd tegen den grond gesmakt en bekwam een zware hersenschudding. Nadat door Dr. Versluijs E.H.B.O. de eerste hu Id was verleend en nadat het slachtoffer geestelijke bijstand had ontvangen, werd hij naar het Zieken huis vervoerd. De auto kwam tegen de ,n 't Hof terecht en werd zwaar be schadigd. De twee inzittenden kwamen met den schrik vrij. OVERGEPLAATST De heer B, van Ruiten, brievenbesteller alhier, is per 15 November overgeplaatst naar Lisse. AAN DEN DOOD ONTSNAPT Het trotttoir bij den heer Rijnveld tegen- ter het politiebureau is daar ter plaatse smal en gevaarlijk. Dat ondervond de heer B. Een auvo die nog tusschen de tram en het trottoir door wilde, reed, om een botsing met de tram te voorkomen, het trottoir op. De juist passeerende B. «had de tegenwoor digheid van geest om zich over het tuinhek van den heer R. te laten vallen, hetgeen hem van een wisse dood redde. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt KATWIJK a.d. RIJN AANRIJDING De groentenhandelaar N., uit Rijnsburg, kwam met zijn vrachtauto H 71201 vanaf de Turfmarkt en moest de Van Egmondstraar Te laat bemerkte hij, dat de tram van uit de Voorstraat-West in aantocht was. Hij had geen tijd meer te remmen dus zette door met het gevolg, dat de tram het' ach terste gedeelte van de auto meenam. De be stuurders van tram en auto kwamen er goed af. De tram was erg beschadigd. Lan taarn en voorruiten waren stuk en de tram agen ingedeukt. De bestuurder der auto as de schuldige, doch is verzekerd- KATWIJK AAN ZEE BENOEMD Bij Kon. Besluit is met ingang van 7 Nov. benoemd tot Waterschout te Katwijk Mr. R. Wanmoltz, inspecteur van politie alhier. BIJWIELBLOKKEN VERWIJDERD Verschillende ingezetenen hebben de z.g.n. ,rijwielbloklken", welke in de trottoirs wa ren ingesloten, laten wegnemen, omdat thans per blok één gulden belasting betaald moei' worden, terwijl aanvankelijk de Raad hiervoor 25 cent vaststelde. GOED AFGELOOPEN De jeugdige B. W„ wilde achter een auto aanrijden welke de garage van den heer Hollander uitkwam, doch merkte niet op, dat hier achter zich nog een auto bevond, welke met een kabel aan de voorste auto verbon- De jongen reed vegen de kabel op, met het gevolg, dat hij onder de achterste auto terecht kwam. Wonder boven wonder bleef hij ongedeerd GOEDE VERBETERING Van gemeentewege is in de Tramstraat een trottoir aangebracht, zeer ten gerieve van het publiek, daar bij regenachtig weer deze straat vaak niet begaanbaar was. Ook de wachtende reizigers der N.Z.H.P. komt dit trottoir ven goede KOUDEKERK KEURING DIENSTPLICHT De keuring van de ingeschrevenen voor de lichting l93S dezer gemeente, die van den dienstplicht zijn vrijgesteld wegens broeder- dienst, is voor deze gemeente bepaald op Dinsdag 30 November a.s. des voormiddags 10 uur te Alphen a. d. Rijn in hei' Raadhuis. Raadhuisstraat. SIMULTAAN-SEANCE Dinsdagavond gaf de heer Ruijs, van Ha zerswoude, voor de Koudekerksche Schaak club een simultaanseance. Gespeeld werd aan een 10-tal borden met als resultaat dat de heer Ruijs aan 6 borden won. Verloren werd van de heeren G. J. Corts en D. Heii- nes, terwijl de heeren T. Basie en Verkerk remise wisten te behalen HET GROENE KRUIS De vereeniging „Het' Groene Kruis" zal haar jaarvergadering houden op Vrijdag 19 November a.s. des avonds te 8 uur op de bo venzaal van de Bruin alhier. Het Bestuur heeft besloten dezen winter een cursus te geven voor E.H.B.O., onder leiding van Dr. Vlaanderen alhier, aan te vangen eind No vember. Zij die den cursus wensöhen te vol gen, kunnen zich opgeven bij het bestuur. LISSE IJSCLUB LISSERDIJK Onder presidium van den heer B. Berbee kwam de ijsclub „Lisserdijk" in vergadering bijeen in de zaal van den heer Faas. In het openingswoord herdacht de Voor zitter het overlijden van den heer H. Pot man, in wien een trouw bestuurslid verlo ren werd. De heer A. de Bruin las het financieel verslag over het afgeloopen jaar. Het saldo der vereeniging bedraagt momenteel ruim f 1000. Namens de verificateurs bracht de heer Th. Straathof een gunstig rapport uit over het gehouden beheer des penningmees ters. De Voorzitter deelde mede, dat de pen ningmeester, de heer A. de Bruin, wegens vertrek als bestuurslid moet bedanken. Spr. bracht hem dank voor alles wat hij in de afgeloopen 15 jaar als bestuurslid voor de vereeniging heeft gedaan. Als blijk van waardeering werd hem een vulpenhouder aangeboden. De heer De Bruin was hiervoor zeer erkentelijk Bij de bestuursverkiezing werden de drie aftredende bestuursleden herkozen, terwijl in de vacatures werd voorzien door de ver kiezing van de heeren J. Mesman en K. Baartse. Na de rondvraag werd de gebrui kelijke plantenverloting gehouden, welke de kas nog een voordeel bezorgde van ruim f 73.—. PERSONALIA De heer B. E. Buyck, thans werkzaam ten kantore der Gem. Arbeidsbeurs in deze gemeente, is benoemd tot controleur-admirr- strateur der Steunverleening en werkvc schaffing in de gemeente Denekamp (Ov.> BONTE MIDDAG EN AVOND Door de Chr. Gem Zangvereeniging „IAft den Heer" was Woensdag een bonte mid en avond georganiseerd in gebouw „Re both" Het was er druk en het ging er ge zellig toe. Zooals gebruikelijk werden alle pogingen gedaan om de gelden binnen te krijgen en we twijfelen niet of de vereeni- RADIO-DISTRIBUTIE DONDERDAG 11 NOVEMBER ,-ramcna 3: 8 Keulen: 0.20 Parjfs R; 13.10 •1 VI; 13.60 Brussel Fr; 14.35 Brussel VI; I veulen; 16.20 Brussel VI; 1.710 Brussel Fr Boedapest of dlv.; 20.20 sel VI; 22.30 Brussel Fr. •ussel VI; 10.35 Droltwich :0 Droltwich; 13.35 Lon- leh; 18.20 Diversen; 18.40 rich; 19.30 Sportpraatjc VRIJDAG 12 NOVEMBER jgramma 3: 8 Keulen: 8.50 Parüs R; 11.20 Keulen; 13.20 Brussel VI; 14.20 Diversen; 15 20 schl-s; 16.20 Keulen: pl.m 17.20 Brussel Fr 10 20 Keulen; 20.20 Droitwich; 21.40 Weenen of 1 div.; 22.50 Berlijn of div.; 23.20 Divers-en Programma 8: Brussel VI; 9.20 Diversen; .35 London Reg; 12.50 Droltwich: 13.35 Lon don Reg: 17.20 Droltwich: 18.20 Diversen; 19.05 Droltwich; 20.20 Gram.-muz. GRD; 22 Droltwich 22.35 Brussel Fr; pl.m 22.45 London Keg; 23.20 Droitwich Agenda Zaterdag 6 tot en met 20 Nov. Nieuwo Rijn 33, 10.301 uur, 26 uur en 78 uur, Expeditie schilderijen enz. Wim van Woer- kom. Donderdag 11 Nov. Stadsgehoorzaal, 8 uur Tweede Abonnementsconcert, Residentie orkest De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 6 tot en met Vrijdag 12 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. A. J. Donk. Doezastraat 31, telef. 1313 en J. Doedens, Willielminapark 8, telefoon 274. ging. die dezen winter een jubileum-uiivoe- hoopt te geven in verband met haar 30-jarig bestaan, zal een mooi saldo in de kas hebben zien vloeien. PREDIKBEURT Chr. Geref. Kerk: Hedenavond 7.30 uur Ds. A. Ponste in LEIDSCHENDAM GOUDEN HUWELIJKSJUBILEUM De 71-jarige Jacob Vermeer en de 70-jarigo Johanna Vermeer geb. Dekker, Leidsche- kade 24, zullen 24 dezer herdenken dat zij voor 50 jaren in het huwelijk traden. NOORDWIJK AAN ZEE PROPAGANDA-AVOND C.N.V. In het Vereenigingsgebouw aan de Hoofd straat werd de jaarlijksche propaganda-ver- gadering van het Chr. Nat'. Vakverbond ge houden, onder leiding van den heer D. van der Niet. De heeren J. van der Hoven en W. Strijbis spraken hun redevoeringen uit, die overal in het land worden gehouden en waarvan, reeds eerder in dit blad een verslag ver scheen. Daarna kree>g Da Cupedo het woord om het slotwoord te spreken. Spr. bepaalde zijn gehoor hij de noodzakelijkheid zich ala Christen te gedraeen in allo verhoudingen waarin wij zijn geplaatst', betzij als werk gever, hetzij als werknemer of welke positie wij ook bekleeden. Wii moeten blijk geven Christus op alle terrein van het leven te illen volgen Juist nu. in deze moeilijke tijden moeten wij onze kracht kunnen put. ven uit die bron, die wij hebben leeren ken- als de Levensbron. Dan zulleij wij niet afglijden door de moeilijkheden dezes le vens. Ook moeten wii getuigen in de wereld1,; waarmee wij dagelijks in aanraking komen,1 ofschoon wij daardoor niet geëerd, noch ge prezen zullen worden. In Openbaring 11 lezen wij, dat de twen getuigen Gods gedood werden. Dit werd al gemeen met vreugde begroet, doah de men schen werd door het' woord der twee Gods- getuigen gepijnigd, d.i. hun geweten werd verontrust. Het woord geeft aanstoot, aan do ereld. Vandaar vervolging. Men beschouwt de kerk als een last. want zij doet den mensch opschrikken uit zijn zelfgenoegzaam heid. Deze laai: verblijde oris. Daaruit blijkt, dat de. kerk leeft. Dat is heerlijk in dezen tijd. Toch wekke het ons tot schaamte, dat de activiteit van 't ongeloof, ons uit reactie,! tot actie aanzette, tot de Christelijke daad. Hpt woord had dit' moeten kunnen bewerken-. De Chr. Kerken hebben waarlijk well schuld. Zij hebben niet altoos het juiste mid del toegepast Er is teveel gevernist, gelakt over de roest heen. terwijl innerlijke zuive ring moest' plaats hebben Wij allen zijn geroepen, ieder in zijn eigen arbeid, het Christen-zijn te toonen. Na gemeenschappelijk gezang uit Psalm 86 sluit Ds. Cupedo deze bijeenkomst met dankgebed. Het geheel werd opgeluisterd door de ge waardeerde medewerking van de Ghr. mond- orgelclub Concordia. NOORDWTJK-BINNEN BAZAAR GEREF. MEISJESVEREEN. „MARTHA" Voor vereenigingsgebouw en uitbreiding kerk Woensdag half drie werd door Ds. H. B. Visser de Bazaar geopend, welke door boven- 1 noemde M.V. is georganiseerd ten bate van het Fonds „Vereenigingsgebouw" en zooals de affiches vermelden, tevens voor uitbrei ding van het gebouw der Geref. Kerk aan de Vinkenlaan te Noordwijk-Binnen. Spr. memoreerde het doel dezer Bazaar, nl. om een bedrag bijeen te brengen voor het - Vereenigingsgebouw, waarvan men met den bouw reeds zoover is gevorderd, dat het niet lang meer zal duren of de ingebruikneming j daarvan zal een feit zijn. Dank zij de hulp van de Dr. Mr. Willem van den Bergstichting kon het lang geopper- de plan nu reeds ten uitvoer worden ge bracht en voor dit doel zijn door „Martha" reeds meerdere bazars gehouden doch zonder den steun van vorengenoemde stichting zou het plan nog lang niet te verwezenlijken zijn geweest. Er is nog een bedrag van 700.noodig en de Kerkeraad hoopt dat het pogen van-c'e Meisjesvereeniging „Martha" door dezen Bazaar het ontbrekende bedrag bijeen te brengen, succes moge hebben. Dat de M.V. „Martha" hierin het leewin- nen-aandeel heeft behoeft geen noder betoog. Er is door haar zeer veel werk verricht en thans is zij gereed om de oogst binnen te halen. Ook in de Gemeente is voor dit doel verrassend veel medewerking ondervonden, ook van belangstellenden buiten ons kerke lijk leven in de Gemeente. Aan allen, ook die aan deze Bazar mede werken, werd hartellijk dank gebracht. Met den wensch. dat ook doze Bazaar er toe moge medewerken, het onderling contact te bevorderen, verklaarde Z.Eerw. deze Ba zaar voor geopend, nadat hij in gebed was voorgegaan. VERKEERSSTAGNATIE Gistermorgen bleek de Westenderbrug aart ééoie zijde te verzakken. In allerijl werdepj maatregelen genomen d&t het verkeer alleen»

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6