Eischt Ned. Fabrikaat DE KERK MOET ZWIJGEN. Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V. KNOOP 1936 N.V, KEMPENSGHE ZINK MIJ, FORTO- K0UDLIJM ASBEST I RUBBER DONDERDAG 11 NOVEMBER 1937 EERSTE BEAD PAG. 2 Buitenland DE BRUSSELSCHE PACIFIC- BESPREKINGEN Zal Japan opnieuw overleg weigeren Gistermiddag is de Pacific-conferentie op hieuw te Brussel in besloten zitting bijeen geweest. Spaak heeft, als voorzitter, hulde gebracht aan de nagedachtenis .van wijlen Ramsay Ma c-D onald, waarvoor Eden dankte. Spraak bracht vervolgens in 't kort verslag uit. Hij verklaarde, dat de op 6 de zer door de conferentie opgestelde nota nog denzelfden dag den Belgischen ambassa- deur te Tokio was overhandigd. Daarna heeft Spaak er te Tokio nogmaals op aten aandringen, dat spoedig op de nota zou wor .den geantwoord. Naar aanleiding hiervan heeft de Japan sche minister van bui'enlandsche raken medegedeeld, dat het Japansche antwoord Vrijdag door de conferentie tegemoet kon worden gezien. In verband hiermede is de bijeenkomst der faegen-mogendheden-conferentie tot Zater dagmorgen verdaagd. Een Japansche weigering? Volgens vertrouwelijke inlichtingen, die langs diploma)ieken weg te Tokio zijn 'ont vangen, zal het Japansche antwoord een botte categorische weigering zijn, te onder handelen met de conferentie te Brussel. Als voornaamste reden za' worden opgege ten de aanwezigheid van de sovjet-delegatie In Japansche kringen geeft men niette min te kennen, dat de deur niet gesloten is voor de mogelijkheid van een eventueele bemiddol'ng door Engeland en Amerika, of schoon deze problematisch is. Studenten maken tnmnlt Een troep Belgische studenten heeft gis teren te Brussel tumult verwekt voor het gebouw van de Japansche ambassade. Kr 'ontstond een vechtpartij met de politie, die zes betoogers arresteerde, onder wie de voor zitter van den a'gemeenen studentenbond en de oud-noorzitter der socialistische stu denten. NOG GEEN NIEUW BELGISGH KABINET Spaaks pogingen mislukken De Belgische kabinetsformateur Spraak heeft gisteravond aan koning Leopold verzocht, van de opdracht, een nieuwe Bel gische regeering te vormen, te worden ont slagen. De koning heeft dit verzoek inge willigd. Spaaks arbeid blijkt te zdjn gestrand op 'de toewijzing van de portefeuilles; over de zetelverhouding was reeds in principe over eenstemming bereikt. De Man's eisch, dat geen der drie scheidende liberale ministers in het nieuwe kabinet zou optreden, heeft echter het noodige kwade bloed gezet. Ook onder de katholieken was men niet content, aangezien dezen zich niet er mee konden vereenigen, de belangrijkste departementen in roode handen te zien geraken. De politieke toestand is op het oogeüblik uiterst verward te noemen. MacDonald herdacht In het Britsch Lagerhuis In het lagerhuis heeft de speaker, nadat de vragen gesteld en beantwoord waren, mededeeling gedaan van het overlijden van Ramsay Macdonald. Op voorstel van den minister-president verhieven de afgevaardigden zich van hun zetels ten teeken van rouw. Neville Cha berlain herinnerde eraan, dat de vroegere minister-president gedurende een generatie dn het huis zitting had gehad, dat hij langen -tijd de arbeiderspartij had geleid en dat hij stichter van de nationale regeering was. herinnerde ook aan de persoonlijke hoedanig heden van den overledene, zijn physieken en moreelen moed en zijn geschiktheid als voor zitter van internationale conferenties. „Ik geloof" zeide hij „dat men kan zeggen, dat geen Britsch staatsman van zijn lijd beter bekend was met de internationale persoonlijkheden dan MacDonald." Attlee bracht het begin van MacDo- jiald's loopbaan in herinnering en sprak van zijn onvermoeiden arbeid, die in de eerste plaats den internationalen vrede diende. Sir Archibald Sinclair, de leider der liberale oppositie, sloot zich bij de huldigen de woorden aan. De vergadering werd daar na verdaagd. Ook in de heden gehouden wekelijksche bijeenkomst van het kabinet werd hulde be tuigd aan de nagedachtenis van Ramsay MacDonald. Aan zijn familie werd door be middeling van den juist uit Brussel terug gekeerden Malcolm Macdonald een betuiging van deelneming gezonden. De Tsjechoslowaaksche begrooting Kal fuss, de Tsjechoslowaaksche mi nister van financiën, heeft thans de begroo ting voor 1938 ingediend, welke op een be- 'drag van 10.120 miilioen een overschot van 3 miilioen te zien geeft Deze gewone begrooting is 20 pet. hooger 'dan die van verleden jaar. Hoogere uit gaven zijn in het bijzonder voor de lands verdediging geraamd. De begrooting voor dit departement is van 1360 miilioen tot 2938 verhoogd. De buitengewone begrooting bedraagt 3509 miilioen, waarvan 2360 miilioen voor de landsverdediging zullen worden besteed. Voor deze buitengewone uitgaven zullen credieten worden opgenomen. STANDBEELD VAN HAIO ONTHULD WORDT BRAZILIË EEN COR, ORATIEVE STAAT? Het parlement is ontbonden Naar de dagbladen te Buenos Aires melden zou zich in Brazilië een staats greep hebben voltrokken, in dien zin, dat dit land voortaan een corporatieve staat zal zijn, met als president Getu- lio Vargas, wiens- ambtsduur voort aan niet meer aan een officieele ter mijn gebonden is. De staatsgreep, welke zich heeft voltrok ken, bestond aan den eenen kant uit het naar huis zenden van de Kamer, den Senaat en de provinciale bestuurscolleges en aan den anderen kant uit de afkondiging van de nieuwe grondwet naar voorbeeld van de Italiaansche. President Vargas zou van plan zijn deze nieuwe grondwet aan een plebisciet te onderwerpen. De provinciale gouver neurs en de chefs van land- en zeemacht hebben hun instemming met de maatrege len van Vargas betuigd. Vargas heeft gis teravond door de radio een toespraak tot het Braziliaansche volk gehouden. Te Washington worden de politieke ge beurtenissen, die zich zoo juist te Rio de Janeiro hebben afgespeeld, als van groot belang beschouwd. De ontbinding van het parlement en de afkondiging van de nieu we grondwet worden opgevat als een ware zwenking in de democratische tendenzen, welke tot nog toe te Rio de Janeiro aan de orde waren geweest. Vele Amerikaanische politieke waarne mers vreezen, dat, indien zic.h in Brazilië een dictatoriaal bewind vormt, zulk een ge beurtenis ernstige afbreuk zou kunnen doen aan hefgoen Cordell Huil bij de conferen tie van Buenos Aires heeft opgebouwd. Deze conferentie bracht de idee van een bond van staten op hef Amerikaansche vasteland op democratische grondslag op den voorgrond. Een toenadering tusschen Brazilië en Italië zou belangrijke gevolgen kunnen hebben voor de toekomst van het pan-Amerikanisme, vooral indien Brazilië, gelijk bepaalde diplomaten schijnen te vree zen. zou toetreden tot het anti-communis tische driehoeksverdrag. Een rede van Varagas In zijn hedennacht uitgesproken radio redevoering heeft Vargas uiteengezet, dat de toestand in Brazilië aan den vooravond van de presidents-verkiezingen en tengevol ge van de politieke agitatie, ïot een chaos dreigde te worden. Kamer en senaat zijn nut teloos, zoo zeide hij, „niet in staat de han gende ontwerpen tot economische hervor ming aan te netmen". De grondwet van 1934 moet worden aan gepast aan de huidige internationale toe standen. Voortgaande zeide de president, dat de buitenlandsche schuld van Brazilië slechts kan worden afgelost door een surplus van de handelsbalans. „De huidige toestand maakt een opschor ting van de betalingen van interest en amor tisaties noodzakelijk, totdat het mogelijk is het economische systeem te reorganiseeren. Wij kunnen niet langer voortgaan oude schulden af te lossen door ruineuze midde len, noch door nieuwe schulden aan te gaan, want wij zouden weldra verplicht zijn onze toevlucht te nemen tot een meer radicale oplossing. Om de politiek aan te passen aan de economische vereischten des lands en de maatregelen te verzekeren, die het land eischt, was er geen andere keus dan een sterk regime van vrede, rechtvaardigheid en ai-beid in te voeren. De nieuwe grondwet vormt een algemeene structuur zonder het wezen te veranderen van de vorige grond wetten: handhaving van den democratischen vorm en van de autonomie der staten langs de traditioneele richtlijnen van de organi sche federatie". De hertog van Gloucester heeft rt ruiterstandbeeld voor maarschalk Hai 'in Whitehall onthuld met een rede, /aarin hij Eaig huldigde als soldaat en patriot, maar meer nog voor wat deze, na den oorlog, door de oprichting van 't Britsche Legioen, Voor de frontsoldaten had gedaan. De hertog legde na de onthulling een krans van Vlaamsche k^prozen aan den voet van het standbeeld en drukte daarop den jongen burggraaf H a i g, die met zijn drie zusters 'de plechtigheid bijwoonde, met warmte de hand. Er was een groote menigte aanwezig, zoowel in Whitehall als voor de ramen der omliggende ministeries. Detachementen van vele regimenten vorm- 'den de eerewacht, die de hertog na afloop aog geïnspecteerd heeft* LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ „VITALI S" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES DE TERREUR IN PALESTINA Er worden krijgsraden ingesteld De mandaatregeering in Palestina heeft thans speciale militaire rechtbanken inge steld, welke op IS dezer zullen beginnen te functionneeren. Voor deze rechtbanken zul len voornamelijk beoordeeld worden geva'- len, waarbij van vuurwapenen gebruik is gemaaki of met bommen en handgranaten is gewerkt. Op deze vergrijpen staat de doodstraf. Verder zullen alle daden van sabotage en terrorisme aan haar worden voorgelegd. De vonnissen moeten door den opperbevelhebber generaal Wavel, worden gesanctionneerd. Diens beslissing is definitief. De instelling van deze rechtbanken betee- kent niet, dat nu de staat van beleg is inge treden; wel is het een schrede in deze rich ting. Tegelijkertijd heeft de mandaatregeering bekend gemaakt, dat voor 1 Januari 1933 geen nieuwe immigratie-vergunnnigen meet zullen worden verstrekt, daar het toegestana quotum voor het loopende jaar reeds is be reikt. Naar intusschen verluidt, heeft de regeering dit quotum tot 2000 bewerkt, Ier- wijl de Britsche koninklijke commissie toe lating van 8000 immigranten had aanbevolen. De Joodsche pers bepleit de vorming van Joodsche ordebewakingsdiensten, en zij dringt er bij de regeering op aan, den Joden onverwijld voldoende wapens voor hun zelf verdediging te verschaffen, vooral in veraf gelegen plaatsen. De bladen verlangen even eens een grooter aandeel in den politiedienst voor de Joden. Gisteravond hebben zich nog enkele min der belangrijke incidenten voorgedaan. Op verschillende plaatsen werden de telefoon draden doorgesneden, terwijl op een specia- len politiepost in een voorstad van Jeruza lem schoten werden gelost, zonder dat ech ter iemand getroffen werd. Nabij de kust van de Doode Zee werd op een vrachtauto gevuurd, zonder dat de scho ten doel troffen. Te Jeruzalem is een sjeik ernstig gewond door een Arabier, die daarop zijn toevlucht in een moskee zocht. Verder is een Arabier gedood en een Joodsch arbeider ernstig gewond. Voor de oude stad gelden weer de bepalingen, vol gens welke de bewoners zich na een bepaald uur niet meer op straat mogen hegeven. De Japansch-Chineesche oorlog NANTAO IS ZWAAR GEBOMBARDEERD Japanners bezetten Soengkiang Chinee sche vluchtelingen in paniek LORD HALIFAX NAAR BERLIJN? In goed-ingelichte politieke kringen ver wacht men, dat lord Halifax zich eerlang naar Berlijn zal begeven, waar hij een be zoek zou brengen aan de door Goering ge organiseerde jacht-expositie. Natuurlijk zou de Britsche minister dan van zijn verblijf in de Duitsche hoofdstad profiteeren, om met een aantal Duitsche rijksleiders in contact te treden. Lord Halifax heeft intusschen mede gedeeld, dat hem door bemiddeling van den uitgever van een Engelsch sportblad, in zijn functie van „master 'of hounds", een invitatie gewerd, om de jachttentoonstelling te Berlijn te bezoeken, doch dat het nog geenszins zeker was, dat het hem mogelijk zou zijn, die invitatie te aanvaarden. EEN GRIEK LICHTTE SOVJET-GEZANT OP Een geweldige oplichtersaffaire, die om begrijpelijke redenen maandenlang door het Sovjet-gezantschap te Boekarest geheim werd gehouden, is thans volgens de Hon- gaarsche pers aan het licht gekomen. Het gezantschap droeg aan een Griekschen reeder met name Catapodis op, een groote hoeveelheid tarwe in Roemenië op te koopen en deze van Braila uit naar Spanje over te brengen, ter aflevering aan de roode regeering. Catapodis voerde deze opdracht uit, waarvoor hij zich een bedrag van onge veer vijf miilioen frank liet uitbetalen en vertrok met zijn schip naar Spanje. Daar bracht hij evenwel de kostbare lading, met Sovjetgeld betaald, niet naar Barcelona, doch stelde zich onderwég in verbinding met de Franco-regeering. aan welke hij de lading tegen contant geld overdeed. De sluwe Griek wordt thans opgespoord. De Sovjet-millioenen beschouwt men inmid dels reeds als verloren, zoo goed als het graan, waaraan men groote behoefte had. Vliegtuighangar ingestort Naar uit Perugia wordt gemeld is in de nabijheid van het Italiaansche stadje Fo- ligno een vliegtuighangar ingestort, op een vliegveld, dat nog in aanleg was. Bij het ongeluk, waarvan de oorzaak niet bekend is, werden vijf personen gedood en velen gekwetst. EEN SLANGENBEZWEERDER DOOD GEBETEN Een bekend Burmaansc-h slangenbezweer der, Saya Wa geheeten, is te Pantanaw, in Burma, doodelijk gebeten door een „opstan dige" slang, toen hij een demonstratie gaf van zijn immuniteit voor slangenbeten. Ten aanschouwe van een groote menschen- menigte nam hij een „medicijn" in en haal de een adder uit een mand. Onmiddellijk na dat de adder te voorschijn was gekomen, schoot deze naar voren en beet zijn meester. Eenige dagen later is de slangenbezweerder bezweken, De erkenning van Franco Britsch-Fransche toenaderingen In Brussel hebben Eden en Delbos gezamenlijk geluncht en onderwijl verschil lende belangrijke kwesties besproken,, zoo^ als het toetreden van Italië tot het antit communistische pact en de erkenning vari generaal Franco. Wat dit laatste punt betreft, verklaart men in de wandelgangen der Pacific-confe-i rentie, dat Delbos zich aangesloten zou hebben bij het standpunt van Engelandi zoodat binnenkort ook Frankrijk officieus bij de Franco-regeering zou vertegenwoor digd zijn. Britsch recruteeringsbureau explodeert Aanslag met helsche machine Gisteravond laat is te Belfast een recru teeringsbureau voor vrijwilligers der mari nereserve in de lucht gevlogen, tengevolge van de ontploffing van een helsche machine. De ontploffing was zoo heftig, dat zij in de gehee'e stad kon worden gehoord. Verschil lende menschen, die toevalligerwijze voorbij kwamen, ontsnapten wonderlijkerwijze aan ernstige kwetsuren. De poditie, die onmid dellijk het onderzoek opende, verklaarde dat men sporen van een lont heeft gevonden. Mond- en klauwzeer in Engeland Het Britsche ministerie van landbouw heeft een order uitgevaardigd, waarbij het vrije vervoer van vee in vijftien graaf schappen verboden wordt, zulks in ver band met 't uitbreken van mond- en klauw zeer. De thans uitgebroken epidemie onder het vee wordt als de gevaarlijkste beschouwd van de laatste jaren, hetgeen wel blijkt uit het, ondanks de ernstige schade, die c uit voor de boeren voortvloeit, nemen bovengenoemden maatregel. De „Times" wijdt een beschouwing aan de mond- en klauwzeerepidemie en merkt op, dat Engeland, dank zij zijn geïsoleerd heid, betrekkelijk immuun is voor de ziekte. De meeste gevallèn zijn in Engeland aan de kust voorgekomen, zoodat men 't denk beeld geopperd heeft, dat spreeuwen van het vasteland de besmetting herwaarts bracht hebben. Het Engelsche ministerie van landbouw volgt de politiek van afslachting van aan getast vee en van beesten, die in contact zijn geweest met besmet vee, waarbij een schadevergoeding aan de boeren wordt uit betaald. Het blad acht deze politiek voortreffelijk, te meer daar de infectie ditmaal al bijzon der virulent schijnt te zijn. De experimen ten. die door het ministerie vam landbouw gedaan zijn, om een immuniisatiemiddel te vinden tegen het mond- en klauwzeer, heb ben tot dusverre nog geen resultaat opge leverd. Het blad eindigt met een beroep te doen op de veehouders, met het ministerie mede te werken in de uitvoering van de afslach- tingspolitiek, ter voorkoming van een uit brei ding van de besmetting tot het geheelc land. EEN BRITSCH JOURNALIST GEDOOD De correspondent van de „Daily Tele graph" te Shanghai, Pembroke Ste vens, is vanmorgen gedood door een aan tal mitrailleurkogels, terwijl hij de krijgs verrichtingen in Nantau stond waar te ne- -men, op een, punt in de Fransche concessie* NANTAO, een der voorsteden van Shanghai, dat officieel door de Cbi- neesche troepen is ontruimd, wordt nog bezet gehouden door eenige duizenden na tionalisten, die zich willen offeren voor een verloren zaak. Gisteren hebben Japansche veldbatterijen een zwaar bombardement ge opend op deze wijk, en eskaders vliegtui gen lieten een regen van bommen neer dalen op de huizen en straten, waarbij vooral de warenhuizen en het Wang Poe- front bestookt werden. De Chineesche ver dedigers onderhouden een hevig machine geweervuur en hun artillerie beantwoordt voortdurend het Japansche bombardement. De rook, die uit de brandende, gebouwen opstijgt, hangt als een sluier over geheel Nan-Tao. In Shanghai ligt het werk vrijwel geheel stil. De inwoners staan samengepakt op de daken, in de straten en voor de vensters, raar zij met het bloote oog het bom bardement van Nan-Tao kunnen volgen. De officieren en manschappen van de buiten landsche oorlogsschepen, die nabij den Bund voor anker liggen, zijn in de haven aangekomen, om het schouwspel, dat zich op eenige honderden meters afstand af speelt, gade te slaan. Den geheelen dag woedde boven de Zah- wci-kreek een vreeselijk artillerie- en vlieg tuiggevecht. Van weerskanten donderden voortdurend de kanonnen en vliegtuigen wierpen bij groote hoeveelheden bommen omlaag. Bovendien wierpen de Japansche machines nog pamfletten uit, waarin de burgerbevolking van Nantao aangespoord werd. zich naar de vrije zóne te spoeden. De Chineesche artillerie liet zich niet on betuigd en dwong de vijandelijke tanks, die aan den aanval deelnamen, tot terugkeeren. Groot schijnt het vertrouwen van de bur gerbevolking in de veiligheid van de vrije zóne niet te zijn. De groote massa trachtte althans zich in veiligheid te brengen in de Fransche concessie, doch deze werd ten slotte gesloten, waarop de vluchtelingen trachtten de cordons te verbreken. De poli tie moest toen geweld gebruiken om de orde te herstellen, waarbij vele ongevallen plaats hadden. Soengkiang Japanscb De woordvoerder van het Japansch.e leger heeft de pers medegedeeld, dat de Japan ners de bezetting van Soengkiang voltooid hebben en bij het aanbreken van dien aag tot 8 kilometer ten Zuiden van Tsinpoe vorderd waren. Hij voegde hieraan toe, dat volgens niet bevestigde berichten Tsinpoe in den middag zou zijn genomen. Andere Japansche afdeelingen hebben Fengking. 25 kilometer ten Zuid-Westen Singkiang, aan den spoorweg Shanghai Hangkau, aangevallen en de stad zonder ernstigen tegenstand te ontmoeten, genomen Voor het eerst sedert veertien dagen heb ben drie vliegtuigen een luchtaanval op Nanking gedaan en het vliegveld gebom bardeerd. Zij werden echter door het af weergeschut gedwongen, zoo hoog te vlie gen, dat de bommen hun doel misten en slechts onbeteekenende schade aanrichtten Bij Kwan Ha Wein op den Zuidelijken oever van de Hangtsjaübaai, zijn volgens berichten van Chineesche zijde Japanschi troepen geland. De Japanners hebben per communiqué bekend gemaakt dat de troe pen van de Hangtsjau-baai en die van Shanghai contact gekregen hebben. Onafgebroken beschieten de Japansche batterijen aan de Nansiang-Kiating-lijn de Chineesche stellingen, nu en dan nemen de Japansche vliegtuigen dit over. Ook Poetoeng werd weer aangevallen, ditmaal door achttien vliegtuigen, waaruit op te maken valt, dat zich daar Chineesche troo pen concentraties bevinden. KERENSKI WERD BESPIONNEERD Zijn telefoonlijn door communisten afgetakt De Parijsche politie heeft een merk waardige ontdekking gedaan: een mede werker van den bekenden Russischen oud-min.-president Kerenski had zich geruimen tijd te beklagen over storin gen op zijn telefoon'ijn. Een onderzoek heeft nu uitgewezen, naar de Parijsche correspondent van de „Msb." meldt, dat zijn lijn vertakt werd op een geheimen luisterpost, die zich in handen van de communisten bevindt. Een dergelijke geheime verbinding is na tuurlijk niet vervaardigd kunnen worden zonder medewerking van P. T. T.-personcel. De huurder ran 'Ie woning heeft dan ook erklaard, dat hij haar had onderverhuurd aan een zekeren Stemberg, van wien hij had omen, dat twee P. T. T.-werklieden, al thans lieden, die de P. T. T.-kleeding droe gen en een ingenieur der P. T. T. den luis terpost hadden ingericht. Hij had toen Stein berg genoodzaakt te vertrekken, doch een ander onderhuurder toegelaten, hem door Steinberg voorgesteld. Het betrof een schei kundig ingenieur Biquard. De eigen'ijke huurder was een Spanjaard. De geheime luisterpost was echter njet opgeheven werd ontdekt door de ingenieurs van P.T.T., toen dezen, de klachten onderzoekend, de lijn van den reclamant waren gaan veri- fieeren. Onmiddellijk bij de ontdekking van den post werd de politie gewaarschuwd. De huurder verklaarde bang te zijn gewordor Steinberg de onderhuur te hebben opge zegd. De beide onderhuurders deden het voorkomen, alsof zij van niets weten. De politie laat geen woord los over de politieke activiteit van die gasten. Natuurlijk is onmiddellijk een vervolging ingesteld en de zaak trekt des te mee aandacht, daar het juist den sector betreft, waarin de ontvoering van generaal Miller heeft plaats gehad. Men is overtuigd, dat medeplichtigen zich bevinden onder het P. T. T.-personeel, daar voor het leggen van de verbinding de vak lieden, die de verbinding hebben gemaakt, toegang moeten hebben gehad tot het net en wel op een wijze, die aileen voor personeel openstaat. Er is dan ook tegen den huurder de onderhuurders een vervolging inge steld, niet alleen wegens het feit van den luisterpost, maar ook wegens corruptie van aanlfotenaren. Daar de luisterpost geheel moest dienen voor de actie onder buitenlanders, blijkt eens te meer, welk een gevaar de con nistische cellen in de bedrijven zijn en voor- al in staatsbedrijven. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen Uzelve Duitsche Rijksboerendag gaat niet door Wegens toenemend mond- en klauwzeer Aangezien door het toenemen van mond en klauwzeer in Duitschland de verschil lende afdeelingen van den- rijksvoeding3 dienst druk werk hebben, heeft de rijks boerenleider Darre besloten, dat de rijks boerendag. welke van 25 tot 28 November a.s. zou worden gehouden, niet zal door gaan. Met alle kracht zal worden gestreden te gen verdere uitbreiding van de epidemie. De waterramp in Syrië Na de watersnood in het Syrische kala- moen-gebied kan men thans een begin gaan maken met de opruimings-werkzaam- heden in de verwoeste streek. Zooals men weet, zijn bij deze overstroo mingen ongeveer duizend personen om het leven gekomen, doordat geheele dorpen verwoest werden. De bergingsploegen heb ben tot dusverre 600 lijken gevonden. Ver scheidene honderden streekbewoners wor den nog vermist.. Tien duizend woningen zijn vernield. Men raamt de schade op 40 miilioen francs. Een protest, dat niet mocht worden voorgelezen (Van onzen Duitschen correspondent) Het ligt voor de hand, dat in geloovige kringen groote ongerustheid heèrscht over de verkondiging van het nieuwe Duitsche geloof; en deze bezorgdheid is alleszins ge motiveerd wanneer men bedenkt, dat de staat aan de kerk vrijwel iedere mogelijk heid ontnomen heeft, om het volk in reli gieus e aangelegenheden voor te lichten. Zelfs op den kansel mag het verschil van levensopvatting tusschen den nationaal- socialistischen eenheidsstaat en de voor alle volken geschapen Kerk van Christus niet ter sprake gebracht worden. Zoodoende heeft de strijd tusschen kerk en staat thans af metingen aangenomen, waarvan men in het buitenland geen flauw besef schijnt te heb ben. Hoe ernstig de situatie op het oogenblik is, bleek Zondag 7 November, toen duizenden en duizenden naar de kerk gekomen waren, om naar de voorlezing van een nieuw pro test tegen Alfred Rosenberg's laatste boekje „Proteetantsche Rome-pelgrims" te luisteren. Op het laatste nippertje schijnt echter een verbod van de Geheime Staats politie dit verhinderd te hebben, zoodat nu de spanning nog grooter geworden is, daar niemand precies weet, waar het in dezen om gaat. Allerlei nieuwe geruchten doen de ronde. Zoo hoort men beweren, dat Ds. N i e- m 11 e r, die nu al meerdere maanden in Alt Moaibit achter slot en grendel zit, door het „Volksgericht" achter gesloten deuren in verhoor zal worden genomen wegens aan vallen op den staat, een maatregel, welke de toch al zoo gespannen verhouding tusschen kerk en staat ongetwijfeld niet ten goede zou komen. BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENINGEN TELEFOON 2613 Omtrent de inhoud van het document, dat dus op bevel van de Geheime Staatspolitie niet voorgelezen mocht worden, hoort men ook allerlei geruchten, welke de bezorgdheid weergeven van de tienduizenden, die de leer der christelijke liefde hooger achten dan de •ifficieel gepropageerde „Weltanschauung" Ier N.S.D.A.P. Naar wij konden vaststellen, gaat het in dezen om een openlijk protest tegen Rosen berg's laatste geschrift „Protestantische Rompilger", waarover wij reeds eerder uit voerig geschreven hebben. Men heeft uit dit opzienbarend boekje afgeleid, dat Rosenberg er op uit is, om het Duitsche volk van het geloof der vaderen over te halen tot een nieuw geloof. Men citeert zijn uitlating: „Voor de staatkundige vorming van ons le ven is de historische christelijke overleve ring geen hulp maar veeleer een hindernis geweest, waardoor de huichelarij werd be vorderd". De leer van zonde en genade noemt Rosenberg een „minderwaardigheids- leer" en hij plaatst er het zelfrespect van den Duitscher tegenover. De predikanten der thans nauw samen gaande Belijdende Gemeenten antwoorden daarop: „Wat Rosenberg over de beteekenis van het Christendom in het historisch verle den van ons volk beweert, veroordeelt zidh zelf voor een ieder, die dit verleden werke lijk kent Het is door de historische weten schap honderdmaal hewezen, dat de staat kundige vorming van ons volk in de mid deleeuwen door de christianiseering en in den lateren tijd door de reformatie op beslis sende wijze is bevorderd. Vooraanstaande christelijke staatslieden en volksleiders uit het Duitsche verleden hebben geen huiche larij bedreven of ook maar bevorderd. Het is in strijd mei de historische waarheid, wan neer men beweert, dat „de werkelijk volk en staat in stand houdende machten door de heerschende dragers van het christendom steeds bestreden zijn". De christelijke leer van de zonde zoo gaat het protest verder is geen principieele verachtelijkmaking van het volk en zijn waarde en ook nieivan de grooten uit zijn historie, zij beteekent de eenvoudige en oprechte belijdenis, dat alle menschen zondig zijn. Gods schepping wordt door ons niet vereerd en behouden, maar in menschelijke verblinding miskend en in menschelijke zelfzucht bedorven. Niemand is door zijn natuurlijken aanleg tegen zonde gevrijwaard, niemand wordt door persoon lijke prestaties van haar bevrijd, niemand verwerft Gods welgevallen door eigen kracht!" GEMENGD VOEDER VARKENS. MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene Handelsvoorwaarden OEDTCI C' oliefabrieken DEKIELd AMSTERDAM N.V. PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN EN BUREAU VOOR CHEMISCH ONDERZOEK Koning Bienjait AMSTERDAM, DACOSTA KADE 104, TELEFOON 83047 Wielrijders r^^zWEËPZADEL"! Tfat it niet cLulfi, Vraaqt Kw rijwielhandelaar het is GRONEFA - NEON Vrijblijvende inlichtingen en adviezen bij: gronefa n.v. - neon Torenstraat 27, Munnekeholm 20, Telefoon 5467 en 5770 - GRONINGEN .PELGRIM -FORNUIZEN Voordeelig stoken Prima koken I! N.V. Fabriek Handelsmaatschappij „pelgrim" - gaanderen (Gem. Doetinchem) fZincs.de la Camplne) PLOKZINS KETELZINK ZWAVELZUUR SUPERFOSFAAT. Eenige fabrlkante in Nederland van MAAGDELIJK BLOKZINK TELEFOON 59 WEERT Steeds voor gebruik gereed, vlekt niet op eiken, voor alle werk geschikt, voor lango naden, pen en gat, ook voor fineerwerk onovertroffon. Voorkomt blazen en door- slag en geen verhitte kallen noodig, FRENCKEN'S FABRIEKEN - WEERT, i J. Koster Hzn. - Scheepswerf „Gldeon" Groningen Rolland Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan bent U zeker mei een KOSTER-COASTER VAN DER LINDEHENVELDHUIS AMSTERDAH.ROTTERDAM-GRON.NO» VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN NrV. Papierfabriek „MAASMOND" raamsdonksveer Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel Uitlatingen van Rosenberg over Maarten Luther worden weerlegd en men ziet in zijn brochure een „aanval op hei' christelijk ge-, loof. Het christendom heeft afgedaan en in de plaats ervan komv de wereldbeschouwing uit zijn „Mythos des 20. Jahrhunderts" en de politieke kerk van het nationaal-socialisme"* Zeer ernstig worden de volksgenooten, die nog aan de kerk hunner vaderen zijn blij-; ven hangen, hiervoor gewaarschuwd, temeer, waar Rosenberg volle vrijheid geniet en de kerk bij al deze aanvallen heeft i'e zwijgen! Het protest, dat door alle leidende mannen der Belijdende Kerk onderteekend is, be sluit: „Het vertrouwen van het volk in de belofte welke de vrijheid van geloof en kerk waarborgt, moei' verloren gaan, als niet een; duidelijk woord aan een dergelijke ontwik keling halt! toeroept. Om dit woord emeeken wij onzen Führer!" GEMENGD NIEUWS MOTORSCHIP NAAR VENEZUELA Een snelle overtocht Naar wij vernemen is door bemiddeling van het maritiem kantoor W. H. Mellema het motorschip .,Idn Westers", groot 675 ton d.w. met een Deutz Dieselmotor van 300: p.k. onlangs naar Venezuela verkocht. Het vaartuig vertrok 18 October van Car diff en arriveerde reeds 7 November tö: Caracas. De overtocht duurde dus slechts 21 dagen. De Nederlandsche bemanning heeft inmiddels de terugreis aanvaard-*

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2