Jlmiuie £riiïsrljr (JEoumnt i v A Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken „AVANG"! Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct lureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 NO. 6239 DONDERDAG 11 NOVEMBER 1937 Postgiro 58936 18e Jaargang Abbertcntieprijjen: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1-5 reget»2.30 Elke regel meer- 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 NIMMER VRAGENSMOEDE Sommige personen en persorganen schij nen nimmer vragensmoede te worden in verband met de Kabinetsformatie en dit is ook reeds gebleken bij de algemeene beschouwingen, welke Dinsdag in de Twee de Kamer een aanvang hebben genomen De eerste vraag is deze: Waarom hield dr Colijn geen rekening met het feit, dat de anti-revolutionaire partij door de hulp van liberale kiezers van 14 op 17 zetels kwam? Voor ons is dit geen vraag. Men mag zeker liberale kiezers niet voor zóó dom aanzien, dat zij zouden gemeend hebben door op Dr Colijn te stemmen een liberaal in de Tweede Kamer te brengen. Zij wisten heel goed, dat op de lijst van Dr Colijn uit sluitend anti-revolutionairen gecandideerd waren. Van eenig misverstand kon dus geen sprake zijn. Maar de middenstof dan, werpt men ons tegen. Ja, om die middenstof wordt bii de verkiezingen vaak gevochten. Doch wat wil men? Is het in orde als de middenstof libe raai stemt, wat ze vroeger grootendeels al- ts:rt deed en niet, wanneer ze naar rechts ombuigt? Er komt echter nog iets bij. Juist het wijzen op de middenstof houdt reeds in, dat het niet alleen liberalen zijn geweest, die Dr Colijn aan zijn winst hielpen. Ongetwij feld waren er ook bij, die een vorige keer op andere reohtsche ipartijen hun stem uit brachten. Doch hoe kan men dan beweren, dat de ongetwijfeld exorbitante groei van de anti-revolutionaire lijst een exponent was voor de vorming van een kabinet op breede basis? Hiermee is niet gezegd, dat Dr Colijn aanvankelijk de bedoeling had een princi pieel rechtsch kabinet te formeeren. Het tegendeel stond vast en is thans ronduit er kend. Alleen maar, er volgt niet uit, dat het per só een ministerie op breede basis zou moeten worden. Of, indien zulks niet mogelijk was, dat Dr. Colijn dan zijn op dracht terug had moeten geven. Want dat is de tweede vraag, welke tel kens weer gesteld wordt. Waarom gaf Dr Colijn zijn opdracht tot kabinetavorming niet aan de Koningin terug, toen hem bleek, dat zijn eerste poging niet zou slagen? Ook de Nederlander stelde dezer dagen die vraag nog eens. Het blad leest uit de uiteenzetting in de Memorie van Antwoord, ,,dat eenige der aangezochte per sonen (mr Oud en later, onder diens in vloed, jhr van Lidlh de Jeude?) niet met Dr Colijna program konden meegaan en dat bovendien een der linksche groepen (ver moedelijk de vrijz.-democraten, die de sinds het duo Marchant—Oud bestaande vTijz.- dem. overbelasting van het Kabinet waar schijnlijk wilden handhaven) onredelijke eischen heeft gesteld, die niet in overeen stemming waren met de politieke beteeke- nis van die groep". En de redactie begrijpt, „dat de formateur voor dergelijke eischen en voorwaarden niet is gezwicht Elke andere houding zou on verantwoord zijn geweest". Maar volgens haar „blijft dan echter de vraag of Dr Colijn beter gedaan had zjjn opdracht terug te geven, toen hij de samen werking, als bedoeld in zijn hierboven aan gehaalde verklaring, bleek niet te kunnen verwezenlijken". Het komt ons voor, dat men hierbij onder meer over het hoofd ziet de „on beperktheid" van de opdracht aan Dr Colijn verleend. Men zal moeilijk in de geschiede nis één zoo ruime opdracht voor Kabinets formatie kunnen aanwijzen als de laatste. Mocht de formateur daarmee geen reke ning houden? De zaak is toch o.i. vrij eenvoudig. Dr Colijn heeft aanvankelijk gepoogd op een positief Christelijk program een kabinet met breede basis samen te stellen. Dit mis lukte. Maar moest gezien ook de ruime opdracht de tweede stap toen niet zijn om zich uitsluitend tot de rechterzijde te wenden? Ware Dr Colijn toen teruggetreden, dan zou een ander toch dezelfde weg hebben moeten gaan. Doch welke winst zou daar door verkregen zijn? Militair vliegveld bij Bergen Het besluit genomen Het staat thans wel vast, dat het militai re vliegveld te Bergen er zal komen. Bij de betrokken grondeigenaren is n.l. van den Minister van Defensie het bericht inge komen, dat hij de landerijen ter gezamen lijke oppervlakte van 150 H.A. tegen een gemiddelden prijs van 3000 per H.A. ten behoeve van den aanleg van een militair vliegveld accepteert. Naar men weet zijn te Bergen nog al wat bezwaren naar voren gekomen over de aanleg van het vliegveld. Onder aanbieding van 5000,werd zelfs bij den Minister een adres ingediend met het verzoek het vliegveld elders te vestigen, met het oog op Bergen als vacantieoord. In overleg met de legerautoriteiten heeft de Minister thans besloten vast te houden aan het terrein in Bergen, omdat dit het meest geschikt is. Nergens komt daar n.l. In dien bodem veen voor. Rijnlandsche Christelijke W erkge ver sclub Verlaging van lasten urgent Onder voorzitterschap van den heer J. W, onda te Oegstgeest kwam in eerste vergadering van het nieuwe seizoen bijeen de Rijnlandsche Christelijke Werkgeversclub, afdeeling van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland. Allereerst kwam aan de orde de candidaat- stellipg voor leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, waarna vervolgens het woord kreeg de Verbondsse- cretaris, Mr. A. Hoekema te 's-Graven- hage, om zijn causerie te houden over: De Staatstoegrooting 1938. Spr. gaf een overzicht van de verschillen de cijfers en wraakte vooral het belasten van den Kapitaaldienst met allerlei uitgaven, die op de Gewone dienst thuis hooren. Voorts werd gewezen op de steeds meer in zwang komende methode om door middel van eer vorming van een z.g. Fonds zekere uitgaven de oontróle van de Staten-Generaal te onttrekken. Afgezien daarvan, hebben de be- grootingen uit de laatste jaren alle een ge flatteerd beeld vertoond. Wat betreft de nieuw voorgestelde belas tingen waarschuwt spr. met klem tegen be lasting van de winst op de Naamlooze Ven nootschappen. Ofschoon de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk I nadrukkelijk aan geeft, dat de Regeering hieraan niet denkt, is men in werkgeverskringen te dezen aanzien allerminst gerust. Ook wat de technische herziening der omzetbelastingwet betreft, geeft spr. aan, dat dit waarschijnlijk een verkapte belastingverhooging zal zijn, aange zien de gevallen, die de Regeering onder de werking der wet wil brengen voor een niet onbelangrijk gedeelte buiten het kader van de omzetbelasting vallen. Een verlaging der op het bedrijfsleven drukkende lasten en een vermindering van crisisheffingen, teneinde de kosten van levensonderhoud niet te drukken, acht spr. een der eerste opgaven voor een gezonde financieele en economische politiek. Tijdens de uitvoerige gedachtenwisseling, die hierop volgde, kwam o.m. ter sprake de positie van het Landbouw-Crisisfonds, ten aanzien waarvan men van meening was, dat 500 spoedig mogelijk diende te warden geliquideerd, voorts de financiering van de jongste defensievoorslellen, de steun aan de Spoorwegen door middel van belasting van het wegverkeer binnen het kader van het Verkeersfonds, het vraagstuk van invoer rechten aan de grens of crisisheffingen en de kwestie van de belastingheffingen in het al gemeen. Algemeen bleek de vergadering over tuigd en de spreker sloot zich in zijn be antwoording hierbij aan dat de indirecte belastingen en met name de crisisheffingen binnen zoo gering mogelijke grenzen dienen te worden gehouden. Het beginsel: „belasting draagkracht" dient in dezen te reva- leeren. Besloten werd op zeer korten termijn een tweede vergadering te beleggen, alwaar ter sprake zal komen het probleem van de zgn .Landbouw-ordening" Algemeene Rekenkamer De heer D. O, Norel benoemd. Zooals wij gisteren reeds meldden is de heer D. O. Norel, inspecteur der directe belastingen te Haarlem en plaatsvervangend lid der Algemeene Rekenkamer, thans tot lid van dit col lege benoemd. Onlangs vestigden wij er reeds de aan dacht op, dat het aanvankelijk eenigszins hokte mot deze voordracht en dat partij invloeden hieraan waarschijnlijk niet vreemd waren. De heer Norel behoort immers tot de anti-rev. partij en hij nam daarin een vooraanstaande plaats in. Eerst was hij secretaris der Staten-Centrale Zut- fen en daarna gedurende vele jaren voor zitter. Van 1918—1925 was hij lid van de raad van Zutfen en van 1920—1925 lid van de Provinciale Staten van Overijsel. Toen hij in 1925 verplaatst werd naar Haarlem, waar hij als inspecteur der Directe Belas tingen optrad, was hij voorzitter van het verband „de IJsel" van de B.V.L. en nadat hij zich in Haarlem gevestigd had werd hij voorzitter van het gewest „Kennemerland" van de B.V.L. Tevens was hij secretaris van het Chr. Lyceum te Haarlem, penning meester van de Stichting Vogelenzang en Bennebroek en secretaris van de Valerius- kliniek te Amsterdam. De heer Norel is 26 September 1880 gebo ren en is dus thans 59 jaar oud. In 1933 werd hij na 't overlijden van den heer Joh. Krop plaatsvervangend lid der Reken kamer. Rijksminister Seldte in Overijssel De Duitsche rijksminister van arbeid, dr. Seldte, en de leden van zijn gevolg hebben gister een bezoek gebracht aan de ontgin ningswerken in het Land van Vollen hove bij Giethoorn. Begrafenis J. F. W. van Vloten Woensdagmiddag werd op Rosendaal bij Velp het stoffelijk overschot van den .heer J. F. W van Vloten, oud-administrateur van de Suikerfabriek „Sempehvadak" oo Java, ter aarde besteld. Op de begraafplaats waren verschillende vrienden en kennissen, waaronder eenige afgevaardigden van de or ganisatie van de Suikerindusrtie. aanwezig. Vele bloemstukken dekten de baar. Op ver zoek van de familie, zou de heer Kaste- 1 e ij n alleen aan de groeve spreken, als oudste vriend van de overledene. Hij schot ste hem als een zeer geniaal en kunstlievend persoon. Namens de familie dankte de schoonzoon alle aanwezigen, die blijk hadden gegeven van hunne belangstelling. CONSULATEN Aan den heer J. C. W. de Haas, Is eervol ontslag: verleend uit *ön betrekking van vice- consul der Nederlanden te Harbln, Nederlandsche Padvinders Prins Bernhard wordt Koninklijk Commissaris Z.K.H. Prins Bernhard heeft zióh be reid verklaard om met ingang van 22 November 1937 op te treden als Ko ninklijk Commissaris bij de „Nederland sche Padvinders" terwijl met ingang van dien datum staatsraad J. J. Rambonnet aftreedt als hoofdverkenner, welke laat ste functie voorloopig onvervuld blijft. Alg. Levensverzekering Bank Namens de Algem. Levensverzeke- ringsbank te Rotterdam is door de architecten Meischke en Schmidt aanbe steed het sloopen van de panden hoek Schiekade en Proveniersstraat en het bouwen van een kantoorgebouw aldaar groot pl.m. 650 M2. Laagste inschrijfster fa. v. Amstel en Jansen, te Rotterdam, voor f 102.700. De nieuwe burgemeester van Haarlem Wordt 16 November geïnstalleerd. Op Dinsdag 16 November a.s. zal de nieu we Burgemeester van Haarlem Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk in een speciale Raadszitting plechtig worden geïn stalleerd. Na afloop zal er gelegenheid zijn met den nieuwen Burgemeester kennis te maken. Nieuwe wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen Gistermiddag in gebrnik genomen Op feestelijke wijze heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland Xhr. J. W. Quar lesvanUff ord, gistermiddag de officieele opening verricht van een tweetal nieuwe wegen in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Het betrof hier de totstandkoming van nieuwe wegen door den z.g.n. Kruispol der en van K u i t a a r t naar L ams- waarde. Na de officieele plechtigheid in het ge meentehuis te Hontenisse vond aan den ingang van de nieuwe weg te Kuitaart dé onthrulhng plaats Van een versierden wegwijzer, die. bij deze gelegenheid aange boden werd door den A.N.W.B. Een tweetal eerepoorten waren daarbij opgesteld, terwijl de vlaggetjes-zwaaiende schoolkinderen, de fanfare van Lams waarde en tal van be- langstelelnden voor een feestelijke entou rage zorgden. Spontaan klonk een „leve de commissaris" en een „leve de burgemeester", toen de ont hulling door den commissaris der Koningin verricht werd. Ondanks het slechte weer werd een goed deel van den nieuwen weg te voet afgelegd en te Lamswaarde aangekomen sprak de voorzitter der feestcommissie, de heer Bal een dankwoord namens de bevolking. Daarop werd het overige gedeelte der nieu we wegen in oogenschouw genomen. Knoeierij bij de Kamer verkiezingen Eerlijkheid moet gehandhaafd Voor den politierechter te Den Haag heeft gister terecht gestaan de 40-jarige drukker A. P. P., die getracht zou hebben iemand te bewegen om in plaats van den rechthebbende aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 26 Mei van dit jaar deel te nemen. Verdachte was op dien dag bij mej. Z., echtgenoote van den slager C. ben H., ge komen en had haar gevraagd of zij in plaats van zijn vrouw, die ziek te bed lag, wilde stemmen. Hij stelde haar daartoe het stem biljet ter hand en wees haar de lijst, waar op zij moest 6temmen. Mej. Z. had het voor stel niet aangenomen, omdat zij het gevaar lijk vond. Verdachte gaf de feiten toe. Hij had echter in een oogenblik van onbezonnenheid ge handeld; hij had niet over de gevolgen daar van nagedacht. De officier van justitie, mr Cohen Ter- vaert, achtte het ten laste gelegde bewe zen. Daar verdachte een rol speelt in de politiek, meende spr., dat een flinke geld boete hier op haar plaats was en eischte hij 50 suh6. 50 dagen hechtenis. De verdediger, mr S. de Jong uit Am sterdam, betwistte dat hier sprake was van uitlokking. De politierechter achtte het ten laste ge legde eveneens bewezen. Het vonnis luidde 28 boete, subs. 4 we ken gevangenisstraf. Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwarden Bestaat 40 jaar Heden was het 40 jaar geleden dat aan de Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwar den de lessen begonnen. De school heeft van het begin af gestaan onder directie van den Rijkslandbouwcou- sulent Ir. C. R. Brinkman, die helaas het 40-jarig jubileum niet mee mocht ma ken: hij stierf 15 Sept. 1.1. plotseling. Van veel beteekenis is deze school gi-weesl voor de ontwikkeling van de landbouw met name in Friesland, doch ook elders. Wegens het kort geleden plotseling ver scheiden van den directeur wordt dit veer tig-jarig jubileum niet publiek gevierd. Wel verscheen er van de hand van den wn-l directeur F. F. I.eupen een gedenkboekje over deze veertig jaar. Al'e 1182 leerlingen, die in den loop der jaren ingeschreven wa ren, staan hier in vermeld, zoomede leeraars en, bestuursleden. NEDERLANDER TER DOOD VEROORDEELD Door de Duitsche rechtbank te Berlijn Vonnis nog niet voltrokken Naar thans te V e n 1 o bekend wordt, is de 43-jarige W. Kammans voorkort wonende aldaar door de Duitsche rechtbank te Berlijn ter dood veroor deeld wegens landverraad. Het vonnis is nog niet voltrok ken. Naar het Hbl. onofficieel verneemt zullen van Nederlandsche zijde stappen gedaan worden om een verzoek tot gra tie in te dienen. De heer Kammans, die door de Duitschers als landgenoot wordt beschouwd, omdat hij in Duitschland zijn jeugd heeft doorge bracht en in krijgsdienst was, staat te Venlo als Nederlander ingeschreven. Hij komt voor op de kiezerslijst, heeft een Nederlandsch paspoort en aan het bezit van zijn Neder landerschap wordt niet getwijfe d. Een zwager van den heer Kammans, de heer Smits, uit de Duitsche grensplaats Lobben'ch, werd door dezelfde rechtbank eD om dezelfde reden tot levenslange tucht huisstraf veroordeeld. In Venlo en in heel de grensstreek hebben deze veroordeelingen groot opzien gebaard In Januari van dit jaar kreeg de heer Kam mans uit Duitschland een telefonisch ver zoek om zich terstond te begeven naar zijn zwager in Lobberich. Zoodra hij het Duit schc grondgebied betrad, werd hij gearres teerd en naar de gevangenis te Düsseldori overgebracht. Ongeveer tegelijkertijd werd ook de zwager uit Lobberich gearresteerd en achter slot en grendel gezet Wie den heer Kammans over de gresw heeft gelokt ft niet bekend. Eenigen tijd later werden beide arrestan ten naar, de gevangenis te Munster overge bracht, waar zij thans ongeveer 10 maanden in voorarrest vertoefden. Naar aanleiding van deze vnroordeeline heeft men te Ve»nJo van Duitsche zijde ai- leen vernomen, dat de veroordeelde zich zou hebben schuldig gemaakt aan hoogverraad door spionnage. Vervalschte aandeelen in onderpand gegeven De vennootschap gaf er geen geld op De 37-jarige vertegenwoordiger L. H. S. uit Amsterdam had eenigen tijd geleden geld geleend van iemand te Rotterdam. Als onderpand had hij twee aandeelen van dui zend gulden nominaal gegeven. Toen S. in gebreke bleef zijn schuld in te lossen, ging de geldschieter naar het kan toor van de vennootschap op wier naam de aanoeelen stonden, teneinde te trachten deze aandeelen verzilverd te krijgen. Men vertelde hem op kantoor, dat de aan deelen valsch waren en dat o.a. totaal ver keerde namen daarop voorkwamen. Met den procuratiehouder van de vennootschap toog óe geldschieter daarop naar de politie, die een onderzoek instelde en het gevolg was dat S. te Amsterdam in zijn woning door een Rotterdamsch rechercheur werd aangehou den, waarna hij op transport naar Rotter dam is gesteld. Bij zijn verhoor bekende hij, nat hij ge- ruimen tijd geleden in het bezit was geko men van twee aandeelen-formulieren, welke hij toen eigenmachtig had ingevuld met de bedoeling om ze als onderpand te gebruiken. De man is opgesloten. De schorsing van den hoofdagent te Woerden Naar aanleiding van hetgeen men ons schreef over slordig beheer door den hoofd agent van politie, L. v. d. Werf te Woerden, wordt ons tlians van andere zijde verklarin gen gedaan, die op deze geschiedenis een ander licht werpen. Nog maar kort geleden, mocht de thans geschorste politieambtenaar zijn 25-jarig jubileum vieren en van geen enkele zijde ontbrak het toen aan belangstelling, waar uit Wel duidelijk blijkt, dat v. d. Werf m zijn ambt niet te kort schoot Wat de niet naleving van de vuurwapen- wet betreft, waarvoor v. d. Werf geschorst zou zijn, kan medegedeeld worden, dat de procureur-generaal in alle gemeenten een onderzoek liet instellen, waarbij te Woerden aan het licht kwam, dat agent K. een revolver verkocht had. Hierbij deed zich een woordenwisseling voor met het gevolg, dat de Procureur v. d. Werf schorste, om een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van dezen hoofdagent Sinds 1919, het jaar van de inwerking treding der vuurwapenwet was er nooit eenige controle uitgeoefend. In het proces-verbaal komt voor, dat van der Werf er in toestemt, met de verlaging tot gewoon agent accoord te gaan. Dit deed v. d. Werf om zijn gezin te kunnen blijven verzorgen. Bij het door de rechercheurs ingestelde onderzoek, is veel aan het licht gekomen, dat nog nader onderzocht moet worden. Het proces-verbaal verrastte Van dar VVerf buitengewoon, want hij had gedacht zich voor het ambtenarengerecht te kunnen verdedigen. Van der Werf werd voordien nimmer ge slraft en nooit werden van officieele zijden bemerkingen tegen hem gemaakt. De kwestie der ventvergunningen werden juist door Van der Werf op een goede manier opgelost Zooals begrijpelijk geeft deze gebeurtenis in een plaats als Woerden stof tot spreken en maakt de hoofdagent zoowel als zijn familie een moeilijken tijd door. Oude vrien den en kennissen, uit Van der Werfs vorige standplaats, oordeelen, dat hier laster in het spel is en zij berichten, niet te kunnen eelooven, dat van der Werf zich niet goo van zijn plicht zou hebben gekweten. Hiermede meenen wij hoor- en wederhooi te hebben toegepast DE ROTTERDAMSCHE HAVEN De graan-aanvoeren weer sterk verminderd De bedrijvigheid in de haven is in October ongeveer gelijk gebleven aan die van de vorige maand, wel is het totale scheepsverkeer verder toegeno men, doch dit is voor een dee! een ge volg van 't feit dat de vaart met ledige schepen verder is gestegen, iets wat bij de onrust, welke op de goederenmarkt heerscht, niet is te verwonderen. Voorts geven de cijfers van de lijnvaart, vooral bij het inkomende verkeer, een gunsti ger indruk dan met de werkelijkheid overeenkomt. Bij de lijnvaart is n.l. het aantal inkomende schepen op den eer sten dag der week steeds grooter dan op de andere dagen, terwijl daarentegen bij de afvaarten de Zaterdag de druk ste dag der week is. Nu telde de af- geloopcn maand vijf Zondagen, tegen slechts vier in September. Bij de lijn vaart is het aantal afvaarten dan ook minder sterk gestegen dan het aantal inkomende ladingen en slechts weinig grooter dan verleden jaar. In het geheel rijn 834 schepen met Inkomende ladingen aangekomen, tegen 812 in de vorige maand en 693 In October 1936: het aantal ach pen met uitgaande ladingen Is g. tegen 7S1 ln de vorige maand en 708 :n oc ber 1936. Bil de kleine lijnvaart ls het aantal komende ladingen gestegen van 298 tot 31a rig jaar 2501. het aantal afvaarten eenter I daald van 303 tot 298 (284) Deze laatste dal houdt verband tot 797. loss daald van 407 tot 389 (333); het aantal schepen met graan is gedaald van 118 in September 69 (vorig ji ■enkooi 33 (30). doch het aantal schepen ra weer gestegen van 109 tot 148 (121) tal sche- 32 (31). het aan- i bleef gelijk or n 5q tot 62 (35). ;ken vrachtsche- ,:04 (331), doch a Wi echter 19*(vorig jaar 11) schepel de bestemming van de kolenladingen kolei heel wat verandering, er zijn o.a. heel wat minder kolen verscheept naar landen aan de Mlridellandsche Zee, behalve Italic, doch ln verband met het seizoen gingen meer kolen naar de Scandinaafsche landen. Tegenover de overeenkomstige maand van het vorige jaar gingen meer kolen naar Frankrijk. Italië en Zuld-Amerika, doch minder naar de landen van Noord-Europa, terwijl de achtetulfgang naar verschillende andere landen gepaard ging met sterke toeneming van het vervoer-naar Spanje en Portugal. In het geheel gingen n»ar Frank rijk 61 (vorig Jaar 3» ladingen, naar ItaUl eveneens 61 (54). naar Znld-Amerika 19 (IS), doch naar Noord-Europa slechts 78 (83) boven dien naar alle -andere landen samen 40 (37) la- frult te Hoek van Holland gelost, i andere havens langs den. Nieuwen zijn samen 65 (45) zeeschepen geloi Wal Voor herstelling» Drig jaar 25) zeeschepen nai 47 (45) naar Schiedam. ?n ls ln de afgeloopèn maand het •keer niet zoo heel. veel grooter >rlge maand, te Hamburg Is het zelfs beneden het gedaald. Het aandeel van zamenlijko scheepsverkeer van Hamburg. Ant werpen en den Nieuwen Waterweg ls. gerekend naar den netto-inhoud ln registert» tober gestegen tot 36.23 pet., tegen 34,45 pet. ln de vorige maana en 33.35 pet In October 1936 Sedert het begin van het jaar zUn te Rotterdam 7.686 (vorig Jaar 6.752) s schepen met inkomende ladingen a&ngekom waarbij 2.580 (2.477) schepen van de kleine in de gToote Ujnvai - 70 (3.988) vr» 1.356 (1.008) 326 (255) met aardolie en 594 (440) doch slechts 347 (372) met hout Met uitgaande ladingen vertrokken ln dit tijdvak 7.454 (6.236) zeeschepen, waarbij 2.681 (2.570) schepen van de kleine en 896 (833) schepen van de groote lijnvaart. benevens 3 877 (2.833) vrachtschepen. Landelijke Kruideniersbond Te Utrecht opgericht Gistermiddag werd tc Utrecht de op richtingsvergadering gehouden van de Lan delijke Bond van Kruideniers. Tijdens de vergadering traden een vijftig-tal aanwezi gen als lid toe. Onmiddellijk na de oprichting werd de eerste algemeene ledenvergadering gehou den. Daarbij werden de statuten met alge meene stemmen goedgekeurd. Voorzitter van den Bond werd de heer F. G. Lebbing. Prinsengracht 807, Amster dam, secretaris mr. G. J. F. Sluyters. Het secretariaat van den Bond dat te LTtrecht is gevestigd, is: Mariahoek 8. Utrecht. Motorrijder verongelukt Aan zijn verwondingen overleden De 20-jarige motorrijder J. Blankman. van Hoogwoud is te Wognura in botsing gekomen met een auto. Hij werd daarbij zeer ernstig aan het hoofd gewond en be kwam inwendige kneuzing-n. Nadat dc eer ste hulp was verleend, is de man naar de ziekenverpleging „De Villa" te Hoorn ver voerd, waar hij is over'eden— B. kwam uit de richting Hoogwoud ge reden, terwijl van tegenovergestelde richting een auto naderde, waarvan alleen de rech ter koplamp brandde. Hoewel aan den kant van den weg een auto geparkeerd stond, meende B., die de naderende auto vermoe rielijk voor een motorrijwiel heeft aang°- zien, nog wel te kunnen passeeren. Dit is hem noodlottig geworden. In volle aart reed hij op dp auto in, met het gevo'g dat hij over den kop sloeg en deerlijk gewond werd. De automobilist is na de aanrijding door gereden. Hij is nog niet opgespoord. Voor WINTERWEER niet bang 1 Met schoenen, Merk: Old Scottish Grain. Waterproof. Artikel 3113 Dubbele zolen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Tweede Kamer heeft de algemeene beschouwingen over de begrooting voort gezet. De 15e partij om het wereldkampioen schap schaken is geëindigd met remise. Bij Bergen in Noord Holland zal een militair vliegveld worden aangelegd. Nederlander te Berlijn door de Duitsche rechtbank ter dood veroordeeld. Roosevelt beraamt maatregelen tegen de dalende conjunctuur In Brazilië heeft een staatsgreep plaats gehad; men kondigt aan de instelling van een corporatieven staat. In Nantau houden Chineesche vrijwil ligers zich manhaftig tegen de Japanners staande. Spaak is er niet in geslaagd een nieuw Belgisch kabinet samen te stellen. DE DORDRECHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING N.V. DORDRECHT Groenmarkt 64 Anno 1871 B O U W-C R E D I E T E N EFFECTEN NDr. H. Nannlng's TAND PASTA in tuben van 25 en 60 ets. Neerlands beste Tandpasta! H. MANNING'. NUra. C EXTRA AANBIEDING: Gedurende eenige weken reinigen wij bij elk Dames- of Heerencostunm, Mantel of Over jas GRATIS een paar handschoenen of een hoed. Een inderdaad goede aflevering is alleen te verkrijgen in goed geoutilleerde fabrieken met vakkundig personeel. Dit bedenke met wel bij he* chemisch laten reinigen en verven van zijn goederen! „niets riskeer! i'althe degeere Ingwersen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de altvoering van Eflectenorders, het incas- seeren van Coupons en het nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, ondez Beorstijd 31207 Beleediging van den directeur van het abattoir te Rotterdam Tegen beleedigers acht maanden geëischt Door de Rotterdamsohe Rechtbank is bc- hande'd de zaak tegen den 67-jarigen hulp- keurmeester W. de H., vroeger te Rotter dam, thans te Weststellingwerf, en deu 52-jarigen J. L. B. te Rotterdam, verdacht van beleediging van den directeur van het Gemeentelijk Abattoir te Rotterdam, Dr. H. J J. Houthuis. Zooals men weet zijn Indertijd door het krachtig optreden van den directeur een aantal oud-keurmeesters, die zich aan onre- ge'matigheden hadden schuldig gemaakt, gestraft Het schijnt, dat verdachten wraakplannen koesterden en uitvoerden. Ze hebben een request met allerlei praatjes over Dr. Hout- huis aan den minister van Justitie gezonden De directeur achtte zich beleedigd m diende een aanklacht in. In deze zaak werden niet minder dan 59 getuigen gehoord. Uit alle verklaringen bleek dat de geruchten ongegrond waren. Tegen de verdachten werd 8 maanden ge vangenisstraf geëischt. De Regeeringspersdienst meldt: Van 26 October tot 10 November vonden n Den Haag besprekingen plaats tusscben eeL Nederlandsche en een Duitsche delegi- tie over de regeling van het betalingsve-keer met Duitschland na 1 December 1937. De Duitsche delegatie is gister wederom naar Duitschland vertrokken. Beide delegaties zullen aan hun regeeringen rapport uitbren gen over den stand van zaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1