STADSNIEUWS M. S, DE JONG N.V. WOENSDAG io NOVEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 De Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen Bezoek der vakorganisaties Door de Commissie voor ontwikke ling en ontspanning van werkloozen hiertoe uitgenoodigd bezochten Maan dag j.l. de besturen van de Chr., R.K. en Moderne bonden voor bouwvak- en mevaalvakarbeiders de Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen aan de Looierstraat 3, alhier. Om ca. 11 uur heette de voorzitter van ge noemde commissie, Wethouder J. J. van Stralen, hen welkom. In zijn openingswoord liet de voorzitter het doel en streven van de Werkplaats uitkomen, waarvan het volgende geresumeerd kan worden. Op 15 Maart 1937 werd met de inrichting van de werkplaats begonnen, welke geves tigd is in een gedeelte van de voormalige katoenfabriekl Er moest eerst begonnen wor den met het opruimen van het aanwezige puin, waarna het inrichten van de werk plaats plaats vond. De werkplaats is geheel tot stand gekomen door jeugdige werkloozen, onder de bezielen de leiding van den heer L. Th. v. d. Laken. Hierbij werd gebruik gemaakt van gebruikte materialen, welke eerst gereviseerd werden, en van geheel nieuwe. Hierdoor werd de animo onder de deelnemers grooter gemaakt, want het door hen gereviseerde materiaal .werrl successievelijk in bedrijf gesteld. Momenteel zijn in de werkplaats thans Werkzaam ongeveer 90 jonge menschen, waarvan 30 tijdelijk te werk gesteld zijn aan het werkcbject „Huizen voor Ouden van Dagen" aan de Dozystraat, alhier. De berioo- digde materialen voor dit object worden ge heel in de werkplaats gemaakt, zooals ra men, deuren, kozijnen, buisleidingen, etc. Tevens worden in de werkplaats klaarge maakt 'de hekwerken benoodigd voor het gewijizgde plan „Plantsoen", uitmakende «en lengte van ongeveer 2 km. Tevens werd nog naar voren gebracht, dat momenteel ingeschreven staan aan de Jeugd registratie pl.m. 580 werklooze jongeren van de leeftijd 1421 jaar. Wanneer de registra tie zich ook zou uitstrekken over de leeftijd van 2124 jaar, zijnde de uiterste leeftijd voor de deelname aan de werkplaats, zou dit getal zeer zeker de duizend naderen. Met het oog hierop is het aantal deelnemers aan de werkplaats te klein, in verband waarme de dan ook de medewerking van de diverse organisaties werd ingeroepen. Het instituut „Centrale Werkplaats" schijnt nog te weinig hekend te zijn ondanks de vele moeite, die de commissie en de algemeen leider der werkplaats zioh getroosten, om voor de zaak propaganda te maken. Door den algemeen leider werd nog naar voren gebracht, dat gedurende he.t korte bestaan van de Centrale Werkplaats reeds ongeveer een 55-tal deelnemers uit de diverse afdeelingen bij particulieren te werk zijn gesteld. Een verheugend verschijnsel is het voorts, dat reeds verschillende werk gevers rechtstreeks naar de Centrale Werkplaats komen, om de voor hen geschikte jeugdige arbeidskrachten uit te zoeken. Ook de samenwerking met de Arbeidsbeurs is uitstekend en ook hier geldt de bepaling, dat wanneer jeugdige arbeidskrachten worden ge vraagd, deze dienst steeds eerst de Centrale Werkplaats opbelt, met de vraag, of de noodige en geschikte krachten aanwezig zijn. Hieruit blijkt, dat deelnemers uit de Centrale Werk plaats een niet onbelangrijke voor sprong op de niet-deelnemers hebben Na deze uiteenzetting werd overgegaan ïot de rondgang door de werkplaats, waarin werkzaam zijn de afdeelingen metaalarbei ders (machine-bankwerkers, smeden, auto monteurs, loodgieters), timmerlieden, elec- iriciens en metselaars. Er wordt o.a. ook on derricht gegeven in het autogeen- en elec- trisch lasschen. Nadat nog enkele vragen beantwoord wa ren en de bestuurderen hun voldoening had den uitgesproken voor de geschonken gele genheid om dc werkplaats te bezichtigen, .werd na verloop van 1 Yz uur afscheid geno men met de toezegging, dat de werkplaats in de diverse organisaties warm zou worden aanbevolen. Men was algemeen van inzicht, dat hier een zeer mooi stuk cultureel en sociaal werk tot stand was gekomen. Bazaar Een-Kwartiertjes-Bond .Vandaag geopend Vanmiddag is de bazar van de Een-Kwar tiertjes-Bond ven bate van het verwaarloos de kind door Mej. van Voorthuysen met een .enkel woord geopend. De groote zaal van het Nutsgebouw is herschapen in een vroolijke verkoopruimte. In de aardige stands liggen vele en velerlei artikelen ten toon gespreid, waaronder een ieder wel iets van zijn gading vinden kan. Men ziev er kleedingstukken, aardewerk, schilderijen, eetwaren, handwerken enz., enz. in een bonte mengeling en daarnaast vindt men in de zaal allerlei attracties, die weer op een andere wijze hun aanslagen doen op de beurs van de bezoekers. Wij kunnen een bezoek aan dezen bazar harte lijk aanbevelen. De opbrengst komt ten goede aan hei' verwaarloosde kind van alle gezindten. Daarvoor heeft ieder toch nog wel iets over. Voor de openstellings-uren van de bazar en voor andere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit hummer. Door een ruit geduwd In de afgeloopen nacht te 2 uur zijn op de Breestraav twee studenten, S. en H., aan 't stoeien geraakt. De eene wilde dat de an dere nog een poosje in de sociëteit Minerva bleef, maar die andej-e had daar geen zin in en liep de straat op. Hij werd door zijn vriend achtervolgd en bii de winkel van de firma Eggink, werden de beide studenten uit louter kameraadschap handtastelijk, met bet gevolg, dat één van hen door de winkel ruit der firma Eggink werd geduwd, welke ruit geheel werd vernield. Eenige voorwer pen in de étalage werden beschadigd. De door de ruit geduwde student werd aan de linkerhand niet ernstig gewond. De schade is door de studenten vergoed. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: Cand. ex. Wis- en Natuurkunde, letter K. Mej. A. P. Vermeulen, Oegstgeest. Idem Letter I, de heer J. W. R, Brueren, Den Haag. LEIDSCHE AFDEELING S.S.R. Het bestuur der Leidsche afdeeling der Societas Jftudiosorum Reformavorium heeft zich voor het cursusjaar 19371938 als volgt samengesteld: M J. Hagen, praeses; A. W. Baan, ab-actis; W. K. Walstra, fiscus; H. Breur, assessor I, mej. W. E. Hoeksema, assessor II. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: J C Snik dr 7 J. ONDERTROUWD: W F Schokking 37 j. e M F Roëll 27 j. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN RAADSTUKKEN Van de verschillende commissies kwa men in, de rapporten omtrent rekeningen dienst 1936 van de Gemeente, Water- en Lichtbedrijven en het Grondbedrijf. Ter verantwoording hebben B. en W. ver der niets aan te voeren, waarom den Raad voorgesteld wordt de rekeningen voorloo- pig vast te stellen overeenkomstig het reeds aangeboden ontwerip-raadsbeslhit. GRONDAANKOOP Van de commissie van bijstand voor het Grondbedrijf kwam een voorstel in om over te gaan tot aankoop van eenige per- ceelen grond, gelegen tusschen de Nieuwe Sloot en het verlengde van de Corn, de Vlamingstraat, tot een totale oppervlakte van 6.44.08 H.A. voor den prijs van f4500 per H.A., van de N.V. Bouw- en Handel Mij. „De Rijnstreek" alhier, met welke maatsohappij ter zake overeenstemming is verkregen. B. en W. stellen voor dezen aankoop te doen. VERKOOP GROND Eenigen tijd geleden maakten wij mel ding van een geschil tussc.hen de gemeente en een aantal bewoners van de Station straat betreffende het eigendomsrecht van een gedeelte voortuin. Met één der bewoners wordt geprocedeerd. Van den heer C. Zoetemeijer, wonende in genoem de straat kwam het verzoek in, of hij het gedeelte behoorende bij zijn voortuin van de gemeente kan koopen. Daar de heer Zoetemeijer hiermede het eigendomsrecht van de gemeente erkent stellen B. en W. voor dit gedeelte aan he.m te verkoopen. AANKOOP LOODS Reeds langen tijd bestaat de behoefte aan een goede loods, voor de opberging van materialen, als kruiwagens, krui- gangen en -planken enz., die gebruikt worden door gemeentepersoneel en door het personeel, dat in de werkverschaffing is. Thans ligt veel opgestapeld op het op- slagterrein der gemeente aan de Dr. Lo- vinklaan, waar het aan weer en wind bloot gesteld is, wat het materiaal niet ten goede komt Thans bestaat de gelegenheid een bijzon der geschikte loods te koopen welke opge steld is te Rotterdam op het terrein van 't gemeentelijk abattoir. De loods is groot 13y2 Meter. De kosten zullen met het over brengen en het opbouwen liier rond 3500 gulden bedragen. B. en W. stellen den raad voor tot aan koop over te gaan. PROPAGANDA-AVOND C.N.V. Georganiseerd door den Chr. Besturen bond is gisteravond in „Concordia" de pro- paganda-avond gehouden van het Chr. Nat Vakverbond. Het gebouw was flink bezet. Onder de aan wezigen merkten we o.m. op burgemeester Colijn De avond werd op de gebruikelijke wijze door den eere-voorz. van de Chr. Besturen bond, den heer H. v. d. Pol, geopend. Hierna sprak Ds. G. Mulder, Geref. pred., het openingswoord. Spr. verheugde zich er over dat de bond wil steunen op de begin seen naar de Schrift en is daarom ook ver heugd dat men ook op de predikanten een beroep doet om steun. Spr. is persoonlijk overtuigd van de noodzaak der Chr. Vak organisatie. Zij mag en moet strijden voor verbetering van levensvoorwaarden, opdat wij als beelddrager Gods onze plaats met eere innemen in het leven. Maar dan is stoffelijk voordeel alleen niet genoeg. Wij staan als Chr. arbeiders. Tegen de revolutie 't Evangelie. Het leven van den arbeid moet zijn het dioen van Gods wil. Vervolgens spraken de heeren K. de Boer, centraal bestuurslid van den Nedk Chr. Bouwvakarbeidersbond en de heer G. Hor dijk, voorz. van den Chr. Metaalbewerkers- bond. resp. over de nu wel- genoegzaam be kende onderwerpen „Keerend Getij" en „'t Zeil geheschen". „Arti et Religione" luisterde den avond op met muziek, terwijl de heer A. Groene veld door declamatie wekome afwisseling gaf.. Het slotwoord werd gesproken door Ds. J Th. Meyer, pred.-dir. der Marfcha-Stiehting. Als persoonlijke ervaring gaf deze te ken nen dat er een Chr. Vakbeweging moet zijn Wij kunnen niet leven in het milieu der andere bewegingen. Wij moeten ons de be ginselen trachten eigen te maken, opdat wij niet door anderen meegesleurd worden. Daarom moeten wij allereerst Christen zijn. Dat geeft steun in ons leven. Vooral nu het leven nog steeds donker is. Wij moeten strij den. Maar strijden en getuigen voor de go rechtigheid Gods. De mooie avond werd hierna door Ds Meyer met dankzegging gesloten. BELESDIGING BERECHT Gisteren had zich voor de Haagsche Poli tierechter te verantwoorden, J B. L. v. S. Deze had zijn oom beleedigd. De zaak was al eens uitgesteld daar verdachte niet was verschenen. Het betrof hier een familie kwestie. Na uitvoerige besprekingen over het in terne der zaak, stelde de officier vast dat in ieder geval beleediging strafbaar is. Ook deze persoon had tegen zich dat hij reeds meer veroordeeld was. Daarom vroeg de Officier f 50 boete subs. 50 dagen en twee maanden gevangenisstraf delijk met. een proeftijd van twee jaar. De Politierechter veroordeelde tot f 10 boete subs. 10 dagen en een voorwaarde lijke straf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. OUDE DIEFSTAL OPGEHELDERD In den afgeloopen zomer werden bij de vruchtensapfabriek der fa. Stokhuijzen al hier eenige flesschen likeuren gestolen. Thans heeft de poliiïe de daders, eenige personen van 15 k 16,jaar, ontdekt. Ook van de gister gemelde looddiefstal zijn de daders bekend. Dit zijn ook een drie tal jeugdige personen, terwijl ook een twee tal opkoopers bekend zijn. ALPHENSCHE DAMCLUB De eerste competitiewedstrijd van A.D.C. I in de eerste klasse der Ned. Dambond is in een 10—10 gelijk spel geëindigd. De strijd ging tegen K.W.Z. uit Katwijk aan Zee. BOOMEN VOOR DE BOSCHLAAN Naar wü vernemen zal de Boschlaan een laan met eikenboomen worden. Gister zijn enkele honderdtallen van deze hoornen ge arriveerd. Een deel hiervan is al forsch en eenige jaren oud, zoodat men op schaduw hiervan niet zoolang behoeft te wachten. Ook om de nieuwe vijver zullen ze worden geplant. FILIAAL FA. PELTENBURG Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt zal de fa. Peltenburg te Leiden, dö oude en bekende zaak die in 1793 reeds werd opgericht, hier ter plaatse Vrijdag a.s. een tweede zaak openen in het perceel Brug- gestraat 7. Een aparte rustige en ïmime ge hoorzaal geeft gelegenheid om geheel vrij en ongedwongen een serie radio-toestellen van de beste merken te beluisteren. De zaak staat onder leiding van den heer A. C. J. Mulder, die een langdurige practische stu die op radio^ebied heeft gemaakt en in HAZERSWOUDE OPENBARE VERKOOPING Bij de gister gehouden openbare verkoo- ping in het café van de Wed. Verhaar, aan den Rijndijk, ten overstaan van notaris F. C. Engelberts, van een heerenhuis met pak huis en tuin van den heer G. Lo6, aan den Rijndijk, was de inzet f 9300. Het perceel is afgemijnd op f 10.000 door den heer J. van der Sterre, ie Koudekerk. SCHAAKCLUB De Hazerswoudsche Schaakclub „H.S.C." hield haar onderlinge bordenwedstrijd. De uitslag was als volgt: le klasse: J. v. d. ToomC. Buitenhuis 01 J.P. Cok—N. v. d. Bosch 0—1 2e klasse L. van GorkumP. Verheul. 10 D. Buitenhuis—M. Kroon 10 L. van GorkumJac. Harkes 01 A. RaaphorstJ. Dorsman 01 J. van GorkumJac. Harkes 01 L. van GorkumJ. Dorsman 01 COLLECTE SPAARFONDS De collecte gehouden voor het Spaarfonds om werkloozen in de wintermaanden te voorzien van deksel, kleeding en schoeisel, heeft opgebracht f 218.92. HILLEGOM PROPAGANDA-AVOND C.N.V. Dinsdagavond werd de jaarlijksche propa- ganda-avond van het C.N.V. gehouden in gebouw Patrimonium, ond r voorzitter schap van den heer H. Rikkers. Na de ge bruikelijke opening gaf hij het woord aan Ds. Krabbe, die wees op de voorrechten die wij hier nog hebben. Wij höbben vrijheip van beweging op alle terrein van het leven, waarvoor wij dank aan God verschuldigd zijn. Deze vrijheid is een geschenk van Christus, want waar Christus niet worit erkend kan het leven niet groeien. Maar ■bovenal moeten wij Hem kennen als zalig maker der zondaren, doch ook voor ons sociale leven. Wij moeten echter alleen strij den met het wapen van Gods Woord, ge paard gaande met ons gebed. Hierna krijgt de heer Stokman, hoofdbest. der Chr. Landarbeiders, het woord. Deze spreker had tot onderwerp „Keerend getij" terwijl vervolgens de heer H. H. Hordijk, uit Rotterdam, het woord voerde over het on derwerp ,,'t Zeil geheschen". Van beide ro devoeringen gaven wij reeds meermalen verslag. De heer I. C. Baas sprak een kort slot woord, waarin hij er op wees dat wij elkan der moeten steunen en des Heeren aange- zich zoeken. Hij alleen kan uitkomst geven. Ter opluistering was er muziek van het fanfarekorps van de stichting „Vogelenzang" OPENING BAZAR Dinsdagavond werd de bazar ten bate van de Chr. Fröbelschool geopend in de zaal van den heer Sistermans. De voorzitter, de heer H Ruma, heette allen welkom, inzonder heid den burgemeester. Voorts dankte hij allen die medegewerkt hebben om de bazar to organiseeren. Spr. bracht ook dank aan het gemeentebestuur voor de subsidie. Doch daar dit Ibedrag toch niet voldoende is en een verhooging niet gevraagd kan worden, daarom is deze bazar georganiseerd. Vervol gens gaf hij het woord aan den burgemees ter om de bazar te openen. De burgemeester zeide hier niet alleen als zoodanig te komen. Hij heeft ook persoonlijke sympathie voor de Fröbelschool. De Fröbelscnool brengt de kinderen behalve tucht en handigheid ook geloof. Dit nu is het mooie, want hei geloof is toch het eenige waarop gebouwd kan worden. Spr. hoopte dat de bazar aan haar doel zal mogen beantwoorden en dat het bestuur %reel succes zal hebben. Hierna werd een couplet van het Wilhelmus ge zongen, begeleid door de Radiocentrale. Vervo'gens werd een rondgang langs de stands gemaakt. Er is een groote verschei denheid op allerlei gebied, terwijl de attrac- ties vele zijn. De Radiocentrale zortg voor prettige "muziek. Het is de moeite waard om eens een kijkje te gaan nemen. KATWIJK a.d. RIJN NALATENSCHAP WIJLEN NOTARIS EERDBEEK Vanwege de crediteuren in de nalaten schap van wijlen den heer Eerdbeek, in leven Notaris te Katwijk aan den Rijn werd een vergadering gehouden in „Du Rhin" Uit de mededeelingen van de liquidatie commissie bleek, in tegenstelling met vei'schillende geruchten, die bij het over lijden van den heer Eerdbeek verspreid werden, en waarbij zelfs gesproken werd van een débacle, dat de crediteuren geen, of zoo goed als geen verlies zullen lijden. Gerekend kan n 1. worden op een uitkee. ring van 95 k 100 pet. der vorderingen. KATWIJK AAN ZEE Uitvoering „Excelsior" JAQ II A" ORATORIUM VAN V O U M G. F. HaNDEL Donderdag 8.10 u., in OUDE KERK Tekstboekje (b. v. toeg.) 50 cent aan de Kerk. Zie de raambiljetten KLEERMAKER s-GRAVENHAGE AMSTERDAM L. Houtstraat 26 Heerengracht <40 PREDIKBEURT Hedenavond om halfacht, hoopt in Casa Cara voor t£ gaan de heer Schoonderbeek, van Ede. HARINGPRIJZEN Gister werden de volgende haringprijzen genoteerd: volle haring f 8.858.30; ijle haring f 7.607.40; sveurharing f 7.007.40. KOUDEKERK DE WERKLOOSHEID Het aantal ingeschreven bij het Agent schap der Arbeidsbemiddeling bedraagt thans 44, waarvan een 30-tal gesteund wor den ingevolge de steunregeling. DE SPAARREGELING Naar wij vernemen, hebben in deze ge meente zich een 17-tal werkloozen opgege ven om in aanmerking te komen, aangeslo ten i'e worden bij het ingestelde spaar systeem B-steun, LISSE REDE Ds. LIGTENBERG Dinsdagavond iTad voor de J.V. der Geref. Gemeente op Ds. H. Ligtenberg, met het on derwerp: „Een welbestede dageraad." Ds. Ligtenberg sprak naar aanleiding van den tekst Psalm 63 2,nl.: „Ik zoek u in den dageraad". Spr. begon met te wijzen op de duistei'nis die van ons allen in vele opzich ten meester is geworden en wierp een blik' den welbesteden dageraad van 't Para dijs, toen alles nog luisterrijk schoon was, doch de hoogmoed des menschen bracht hen tot den val, waardoor het schoone be gin een droeve dageraad werd. Toch was niet alles verloren door Gods genade en ont ferming. Een weg ter redding werd in den Middelaar geopend, alzoo werd het weer een welbestede dageraad. De mensch bezit van nature geen dage raad, maar verkeert in duisternis. David wist echter God te zoeken in den dageraad. Dit heeft ook tot de jongeren veel te zeggen. Een ernstig woord richtte Spr. tot de jon geren om in de jeugd God vroeg i'e zoeken, zooals ook David dit in zijn jeugd gedaan heeft. Dan zal God u in uw ouderdom niet verlaten. Ds. Ligtenberg besloot zijn 1x2de met een persoonlijk toepasselijk woord waarin hij mei' ernst vermaande God te zoeken tot heil der ziel. In het zoeken van God is groote zaligheid. Mogen wij dan ontdekt worden aan onze zonden en de Zonne der Gerech tigheid voor ons opgaan. Spr. eindigde met een woord van troost en opbeuring tot het volk van God. PREDIKBEURT Oud-Geref. Gem.: Donderdagavond 7 uur Leeskerk. NOORD WIJK Gemeenteraadsvergadering Dinsdagmiddag te twee uur kwam de raad in openbare vergadering bijeen. De voorzitter' opende deze vergadering en las he.t gebed. De lieer G. Bulk had bericht van verhin dering ingezonden. Voorstemmer was de heer v. d. Meer. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van God. Staten, waarbij zij be richten niet accoord te gaan met de door den raad aangebrachte verhooging der wet houderssalarissen. De heer Schelvis wil hiervan in beroepi gaan bij de Kroon, doch de voorzitter vindt' dat niet noodig. De Schoolarts De begrooting van inkomsten en uit gaven voor den schoolartsendienst Hille' gom, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout en Sassenheim voor het dienstjaar 1938 is in gekomen met bijbehoorende memorie van toelichting. B. en W. kunnen er over 't algemeen wel mee accoord gaan, doch hebben bezwaar tegen de post „vergoeding voor reis- en verblijfkosten voor den schoolarts" die, evenals vorige jaren, op 1000,is ge raamd. De tijdsomstandigheden\ dringen er op aan om zuinig te doen, waarom hier 300,— af moet. Bovendien ontvangt ook de keuringsveearts, die zeker niet minder moet ï'eizen en trekken dan de schooldok- ter, maar 700,De billijkheid pleit er voor beide personen voor hetzelfde doel eenzelfde bedrag toe te kennen. Na eenige discussie over mogelijk ver schil in het rayon der beide functionaris sen legt men zich bij het gevoelen van B. en W. neer Over 'n rekening-courant De gemeente heeft altoos veel geld noo dig, ook kasgeld. Thans vooral in verband met den aankoop en het bouwrijp maken van het complex gronden ten noorden van den vuurtoren. En dit blijft zoolang voor de financiering dezer uitgaven niet een geld leening is aangegaan. Op verzoek van B. en W. heeft nu de Bank voor Ned. Gemeenten zich bereid verklaard een rekening-courant voor bui tengewone uitgaven te openen. Daar ook nog kosten moeten worden ge maakt voor rioolwaterzuivering wil de Bank gaan tot een maximum van 200.000. B. en W. stellen voor deze overeenkomst met de Bank te sluiten. De heer Lieferink wijst er op, dat in deze gemeente twee goede financieele in stellingen bestaan met wie eenzelfde over eenkomst kan worden gesloten. Waarom onze gemeentenaren gepasseerd' vraagt hij. De Voorzitter schijnt moeilijkheden te zien in het getal twee. Je kunt ze niet allebei gelijk nemen, en het zou dus „elk om de beurt" moeten. Maar onoverkomelijk blijken de bezwa ren toch weer niet, zoodat B. en W. op voors-tel van den heer v. d Wiel mandaaf ontvangen de overeenkomst aan te paan met een of beide plaatselijke banken, en „indien daaraan near het oordcel van B en W. onoverkomelijke moeilijkheden ver bonden zijn", met do Bank voor Ned. Ge meenten Het uitbreidingsplan En thans komt de groote ure, waarin over Noordwijks bouwpolitiek voor de eerstvolgende tien jaren moet worden beslist; het oogenblik, waarop de se dert eenige jaren bewogen gemoederen tot rust zullen worden gebracht, of op nieuw aan de onzekerheid prijs gege ven. Het blijkt, dat we inderdaad met een „vroedschap" hebben te doen. Want de enorme verschilpunten, die er wanen, had den ze, schijnbaar niet zonder heftigheid, in de commissie en de geheime vergaderin gen verdebatteerd, zoodat in volle rust, of schoon niet zonder animo, voor eenige overgebleven verlangens kon worden ge pleit. De fraaie kaart van het plan hing aan één der wanden en daartegenover de pro- fieltcekeningen, waanbij de heer Verhagen, de teekenaar en ontwerper, die Inmiddels binnengekomen was, zoodra noodig, nog toelichting gaf. De heer v. d. Mee r wenschte te weben of er nog een bollenschuur en een woon huis aan elkaar mochten worden gebouwd. De heer Verhagen (architect): Wel buiten hetgeen in het plan als „onbebouw de kom" is aangegeven. Hiertegen moet de heer v. d. M e er zich verzaten. Het belang van den kleinbollen- kweeker eischt dat hij gelegenheid heeft in de kom der gemeente, zijn bedrijf zoo ge rieflijk mogelijk in te richten. Daartoe is noodig, dat huis en schuur aaneen kunnen komen, zoodat voor het 's nachts gaan sto ken van de verwarming de kweeker zich niet naar buiten behoeft te begeven. Bovendien heeft hij nu een enorm per ceel noodig daar de bollenschuur 10 Meter uit de achtergevellijnen moet blijven. Al leen bij een zeer diep perceel is bouwen nog mogelijk gebleken. Met moet rekening houden met de prak tijk en deze wijst in een andere richting dat dit gedeelte van het plan. De heer V e rh a g e beweert, dat er groote vrijheid tot bouwen aan elkaar bestaat, al leen niet binnen de toekomstige kom. Daar is intensiever bebouwing bedoeld. Gaat men dan vlak aan het woonhuis een schuur bou wen met een goothoogte van b.v. 9 M., dan blijft er te weinig licht en lucht vrij voor het huis van den kweeker en van de buren ^Vilde men den heer v. d. Meer tegemoei omen dan zou een grooter perceelbreedte orden geëischt zoodat de kweeker aan meerder kosten voor aankoop van grond zou verliezen wat hij aan bouwkosten won. De heer v. d. Meer*acht dit argument niet overtuigend. Immers de bollenschuur meet met wagen of auto te bereiken zijn, zoodat elke kweeker toch reeds een flinke breedte langs zijn huis moet vrijlaten. De heer v. d. Wiel wil wat geven en nemen, in casu de 10 M. niet vanuit de achtergevel 1 ij n, maar vanuit d© achter- gevel meten. En ook de heer de Vreedie is niet on geneigd den heer v. d. Meer te steunen. Maar de heer V e r h a g e geeft nu een ontroerend relaas van de ontduikingen, die daarvan het gevolg zouden kunnen zijn. De heer Caspers is een man, 'die blijk baar meer van de wereld gezien heeft. In Rijnsburg waar blijkbaar een soort gelijke situtatie bestaat als men hier wil scheppen heeft men de beide gebouwen door een smal overdekt gangetjie verbonden. Is dat hier ook niet mogelijk? De architect bevestigt dat. En nadat de heer v. d. Wiel hier nog eens breed over gesproken heeft, met het eenig doel, naar hij zegt, dat dit van voorbijgaande opmerking een toezegging belangrijke waarde zou worden, is er voor den heer v. d. Meer weinig kans meer Zijn voorstel wordt niet ondersteund. Thans komt de heer V 0 g e 1 a a r zijn stem vóór het plan motiveeren. Hij heeft nog wel vele bezwaren. Zoo, o. dat het bouwen aan Oude en Nieuwe Zee weg, aan Beeklaan en Hoogeweg praktisch onmogelijk wordt vanwege de enorme per ceelsbreedte, die wordt geëischt. Daardoor dalen die gronden in waarde. Van het par ticulier initiatief is voor het bebouwen de zer gronden dan ook niets te wachten. Toch zal hij vóór stemmen omdat het plan sober is en ruimte biedt aan velerlei mogelijk heden. Het is door bekwame handen ont worpen en ook met de bezwaren in de commissies geuit is gerekend. Tenslotte is het plan een compromis, waarvan hij mag hopen, dat ook B. en W. het met soepelheid zullen ten uitvoer leggen. De heer Van der Wiel wil aan lof vooi den ontwerper niet onderdoen bij den vori- gen spreker, maar ook hei' vorige uitbrei dingsplan getuigde van bekwame handen. Alleen, toen was een andere opdracht ver strekt. Jammer is het, dat men niet tot aan- eenibouwing der kommen is kunnen komen. Reeds Dr. van Es streed daarvoor. Ook de doorbraak bij de school i'e Noordwijk aan Zee. acht hij duur en overbodig. Om het compromis-karakter van het plan. zal hij evenwel ook voorstemmen. Dan wordt het uitbreidingsplan zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De voorzitter feliciveert hiermede den ont werper, den heer Verhagen, architect te Rotterdam, voorts de commissie, en den Raad. Ook de heeren Verhagen en Alkemade feliciteeren en spreken dankbetuigingen uit en er omstaat een geanimeerd debat over de vraag wie nu eigenlijk de dank precies verdient. Nadat men dit tot aller tevreden heid heeft uitgezocht, komt het volgende punt": De bouwstratenverordening In dit deel onzer plaatselijke wetgeving vindt men de vereischen, waaraan een straat behoort te voldoen en welke kosten dit voor een bouwer of verbouwer medebrengt. De heeren Van der Wiel en Vogelaar agee- ren legen artikel 13, dat voorschrijft: „Be halve de kosten van aanleg van den weg of de bijdragen daarin, moet bii het bouwen aan wegen in de bebouwde kom en in het plan in onderdeden worden betaald voor „algemeene kosten" een bedrag van 50 cent per M2., gelegen tusschen vóór- en achter gevellijn Zij achtten deze bijdrage onbillijk in het geval van herbouw. Immers dan wordt door den aanleg van een nieuwe weg nieuwe waarde geschapen En men kan de bedoelde kosten ook niet berekenen in de aamkoops- prijs van den grond. Wethouder Meyer verdedigt de verorde ning en beweert, dat ook thans reeds recon- structiekosten worden berekend tot eenzelf de bedrag. Een principieel verschil vusschen nieuwbouw en herbouw kan hij niet bespeu- Echter, hoe langer er wordt gedebatteerd, hoe meer er zijn. die dit verschil wel zien. En wanneer de heer Van der Wiel een amendement formuleert, waarin aan de be zwaren wordt tegemoet gekomen, wordt dit aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. De heer De Vreede wil nog de rioolputten niet op een ouderlingen afstand van 20 maar van 30 meter in den weg zien aange bracht. Men zal dit met den architect be spreken en overeenkomstig zijn oordeel re gelen. Dan gaat de verordening er door Nog een verordening Tensloitte worden eenige wijzigingen in de bouwverordening voorgesteld, die aller lof verdienen, althans inoossten, behalve die, RADIO-DISTRIBUTIE WOENSDAG 10 NOVEMBER ogramma 3: 8 Keulen; pl.m 9.20 Parus R; Diversen; 9.50 Deutschl.s; 10.20 Diversen} 10.35 Parüs R; 12.05 London Reg; 12.50 Brussel VI; 14.20 Diversen; 15.05 Parüs R; 15.35 Londen Reg; 17.20 Parijs R; 18.20 Keulen; 20.20 Brus sel Fr; 20.35 London Reg; 21.40 Weenen oï dlv.; 22.50 Berlün Programma 4: 8.00 Brussel VI; 9.20 Diversen 10.35 Droitwlch; 11.35 London Reg; 12.05 Drolt- 14.20 London Reg; 15.20 Droitwlch; 18.20 rsen19 Droitwlch; 23.05 London Reg; 23.25 DONDERDAG 11 NOVEMBER 8 Keulen; 9.20 Parüs R; 13.20 >0 Brussel Fr; 14.35 Brussel VI; il VI; 1.710 1 8.35 Programma 4: 8 8 Brussel VI; 10.35 Droits .50 Londen Reg; 12.50 Droitwlch; 13.35 Lon- 'n Reg; 15.35 Droitwlch; 18.20 Diversen; 18.40 ondon Reg; 19 Droitwlch; 19.30 Sportpraatje jor den heer G A Janssen (journalist); 20 roitwlch; 20.2o Gram.-muz. GRD; 22 Droitwich 22.40 Boedapest of div.; 23.25 Diversen Agenda Zaterdag 6 tot en met 20 Nov. Nieuws Rijn 33, 10.30—1 uur, 2—6 uur en 7—8 uur, Expeditie schilderijen enz. Wim van Woer- kom. Donderdag 11 Nov. Stadsgehoorzaal, 8 uur Tweede Abonnementsconcert, Residentie orkest. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 6 tot en met Vrijdag 12 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85, A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telefoon 274. welke bij hoekhuizen een afsluiting der dui- nen van den weg door een minstens twee meter hoogen muur vorderi'. Waartoe zoo'n afscheiding en waarom zoo'n hoogte? vroeg de heer De Neede. Om dat, antwoordde de heer Verhagen, men I juisl' hij hoekhuizen een groote open ruimte krijgt, die het meer intieme huiselijke leven aan de oogen van den voorbijganger ont dekt. Hoe nuttig bijv. een aan drooglijnen geëtaleerde wasch ook is, zij verfraait het dorpsgezicht niei'. Vandaar de afsluiting. Ea I bij twee meter is dit effectief. Ofschoon niet overtuigd had de heer De Vreede er vrede mee. Zondagsrust Bij de rondvraag bracht de heer De Moneye ter sprake dat 1.1. Zondag de kerk gangers op de Noord-Boulevard ernstig ge- hinderd zijn door wielrenners. Hij betreurt dat zeer en zou gaarne herhaling daarvan voorkomen zien. De Voorzitter zegt, dat niet te hebben ge weten en is bereid de noodige orders te ge- ven Der voorkoming van dergelijke steeds j meer zich voordoende onhebbelijkheden. Dan geheime zitting. OEGSTGEEST A.R. KIESVEREENIGING Gisteravond vergaderde de Anti-revolu tionaire Kiesvereeniging in de bovenzaal van de Geref. Kerk alhier. De waam. voorzitter de heer J. J. C. van Dijk opent het samenzijn op de gebruike lijke wijze. In zijn openingswoord sprak hif zijn leedwezen uit over het slechte bezoek op de vergaderingen. Hij wees op de ern- j stige verplichtingen, die voortvloeien uit j ons anti-revolutionair zijn. Hij wekt allen op niet te verslappen in de actie, maar de slappe handen te ster* ken en de trage knieën op te richten. De secretaris Mr. C. J. Woudstra las do notulen van de vorige vergadering, welke i werden vastgesteld. Aan de orde is thans verkiezing van een bestuurslid wegens vertrek van een der le den naar Indië. Gekozen wordt de heer G, Noort. Tot voorzitter wordt met groote meerder heid van stemmen gekozen de heer J. J. C. v. Dijk, die onder applaus der vergadering zijn benoeming aanvaardt. Vervolgens is het woord aan den nieuw- gekozen voorzitter tot het houden van de herdenkingsrede: „Enkele grepen uit hoti leven en de werken van Dr. Kuypr". Hij gaf een kernachtig overzicht van 't leven van dezen groote in Israël, vooral wat betreft het doorbrekend licht in zijn ziel, waardoor hij werd tot de stoere Cal vinist zijner Stone Lectures. Ook schetsÉ j hij hem als kampioen van de ware de- mocratie, de man der „kleine luyden". Hij1 schetst zijn strijd met zijn felle en gewel dige tegenstanders bij de stichting van do Vrije Universiteit. Dit was voor hem het hoogtepunt zijner aspiraties. Ook werd gememoreerd de worsteling om de vrije school culmineerende in het j Volkspetitionnement. waarvan Dr. Kuyper de ziel was. Hij memomeerde vervolgens uitvoerig de staatkundige verwikkelingen waarin Dr, Kuyper werd gemengd, de vrijmaking van I het bijzonder onderwijs, voorts de scheiding j tusschen hem en de Savornin Lohman. Herinnerd werd voorts aan het optreden 1 van het Kabinet-Kuyper, de spoorwegsta- I king, de Transvaaloorlog, enz. Spr. besloot met te wijzen op de dank baarheid, die we aan God verschuldigd zijn; i voor de gave, die Hij ons in dezen man; schonk. De secretaris bracht de dank der vergadö ring voor de schoone rede door den voorzit ter gehouden In de rondvraag kwam de kwestie aait de orde inzake partijgenooten, die aan da grenzen van onze burgerlijke gemeentel

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6