TITANOL „KNAL" President Aalberse neemt afscheid WOENSDAG xo NOVEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Een opname in de haven van Santo Domingo, hoofdstad der gelijknamige republiek, op de grens van welk land duizenden inwoners vwn het Aangrenzende Haiti zijn vermoord. Een overzicht van de gisteren gehouden Tweede Kamerzitting waarin Prof. Mr. P. J. M. Aalberse (rechts) zijn afscheidsrede hield bij zijn^ af treden als voorzitter van de Tweede Kamer in verband met zijn benoeming tot lid van den Raad van State PLAK MEI Het verkeer RotterdamDen Haag kan thans gebruik maken van het nieuwe iveggedeelte Rotterdam moet nog zijn weg nemen via den ouden weg door Delft Delfthet verkeer van Den Haag naar. De maharadja van Bikaner (Eng. Ind.) her dacht zijn 50-jarig regeerings,jubileum. De jubilaris op zijn gouden troon tijdens de hui- SMAAKT ALS CHAMPY Heeft U reeds onze KIPPENBOUILLON geprobeerd? DOE HET DAN NU Blikjes voor 12 kop Bouillon of 9 borden Soep 25 et. Indien niet verkrijgbaar bij Uw winkelier verzoeke bericht aan „KRABOE" Fabr. v. Vo«ding«m. A'dam-W N.V AMERICAN STEAM LAUNDRY B. Jaxon Deelman - Arnhem sM,BOORDENWASSERIJ Vraagt U eens inlichtingen. niet duurderwel veel voordeeliger MET VERVANGSYSTEEM R'dam J. Geluk, Schieweg9l, Tel. 42398 'sHage P.Koolschtjn, Egelantierstr. 23, Tel.334785 Rijswijk Th. v. d. Peet, Stadh.straat 62. Tel. 118574 „ST. MAARTEN" v ,an Welden Coöp. Fabn C U Y K SPECIALITEIT In aUe MELKPRODUCTEN Uitsluitend en alleen ln fijnere kwaliteiten GEBR. KAMPHUISEN N.V. GOUDA leveren prima Goudsche Suikerballen aan grossiers en winkeliers tegen concureerende prijzen Onze bekende u ouderwetsche "I on i n g pepernoten verkoopen zich zelf. Vraagt monster en prijs. k Westet's GOUDSIROOP ZUIVERE RIETSUIKERSIROOP IN FRAAIE BUSSEN VAN Va-1 enZ'/zK.G.NETTO POGING TOT ONTVOERING f Maandagmiddag hebben eenige personen Öie in een auto waren gezeten, op de Zuid zijde te Bodegraven getracht een min derjarig meisje, heï dochtertje van den landbouwer V., te ontvoeren, meldt de „Leid- ache Crt" Het kind zette het echter op een schreeu wen, waarna de onverlaten het hazenpad Dienzelfden middag schijnen de heeren hetzelfde spelletje geprobeerd te hebben op hog andere plaatsen van het dorp. Ieder spoor van de aspirant-ontvoerders tattoreökt, daar pas 's avonds na afloop van net werk aapgifte bij de politie jverd gedaan. Overzicht Tweede Kamer Ir Albarda en Ds. Kersten voeren het woord bij de Algemeene Beschouwingen Critiek op de Kabinetsformatie President was tijdelijk de heer Smeenk. Hij had het met het tijdelijke ambt niet gemakkelijk. Niet minder dan 35 minuten achtereen had hij aan de Kamer voorlezing te doen van allerlei mededeelingen omtrent alles en nog wat. Het moest gebeuren al luisterde nie- Even werden de ooren gespitst, toen het voorstel werd gedaan om Woensdagmiddag bij den aanvang der vergadering de nomina tie op te maken voor het voorzitterschap. Hiertoe werd besloten. Het zal intusschen wel Donderdag of Vrij dag worden eer de nieuwe president naar verluidt zal het oud-minister v. Schaik zijn zal optreden. De Algemeene Beschouwingen over de Rijksbegrooting 1938 namen vervolgens een aanvang. Twee sprekers kwam aan het woord: eerst de heer Albarda, daarna de heer Kersten. Tegenstellingen in alle opzichten. De leider der soc.-dem. fractie frisch en vlot en met een rede, waarmee men het niet eens kon zijn en toch kon erkennen, dat er op zichzelf systeem in den opbouw zat, waar bij argumenten op veelal zakelijke wijze werden gehanteerd. De rede van den heer Kersten daarentegen was een cliché van wat we in het verleden reeds zoo vaak in denzelfden vorm hebben gehoord. De anti-rev. hebben de beginselen der re formatie verloochend en Colijn regeert libe- i raai. Het eenige goede, dat de leider Het afscheid van Mr Aalberse als voor zitter van de Tweede Kamer droeg in alle opzichten het kenmerk van de goede ver houding, welke daar bestaat tusschen den leider der beraadslagingen en zijn mede leden. Noode werd de verbreking van den band ondergaan. We begrijpen, dat de president, niet zonder weemoed de plaats verlaat, waar hij gedu rende 34 jaren van zijn werkzaam leven heeft verkeerd en zoo vele mooie herinne ringen voor hem de sfeer vol diepte, klein en leven maken. Dat de Kamer haar hoog- geschatten voorzitter gaarne had behouden, valt evenzeer te verstaan. Het is een eer voor een college als de Tweede Kamer een figuur van de beteekenis van Mr. Aalberse in het voorzittersgestoelte te zien zetelen. Men eerde zijn autoriteit en schonk hem gaarne vertrouwen. De heer Duymaer van Twist, thans de nes tor der Kamer, heeft op deze dingen met al ler instemming, nog eens de aandacht ge vestigd, nu hij geroepen was den heer Aal berse, dien hij in 1903 in de Kamer had komen, uit te „luiden". Zijnerzijds heeft de scheidende voorzitter, het Kabinet met zijn medewerkers nog doet, zijn rede niets en niemand vergat aan een ieder zijner medewerkers alle recht en eer liet wedervaren zelfs de „vierde stand" uit „hooger sferen" werd in het af scheidswoord op vriendelijke en waardeeren- de wijze betrokken nog eens kort maar krachtig op de hooge beteekenis van het parlement voor het volksleven de aandacht gevestigd. Het is voor een, tot zekere ont wikkeling gekomen vrij volk, de meest ge schikte regeeringsvorm. Staten met een schijnparlement, waarin de volksinvloed niet I op normale vrije wijze tot openbaring kan komen, staan dus in politiek-cultureele ont wikkeling ten achter. Dictatuur is vergele ken bij het constitutioneel parlementaire stelsel, zooals wij dat kennen, het minder waardige. En bij dat vrije parlement een vrije pers als verbindingsorgaan tusschen het vrije volksleven en de in vrijheid werkende vertegenwoordigende en regeerende licha- Minister Colijn was bij dit afscheid de tolk der Regeering, toen hij erkentelijkheid uit sprak voor de aangename wijze, waarop president en regeering hadden kunnen samenwerken. „Het stemt tot verheuging", zoo besloot de minister-president, „dat uw gaven van verstand en hart op een andere plaats tot welzijn van ons vaderland zullen worden gebruikt." Ons volk is daarmee geluk te wenschen en de goede wensch van den voorzitter: Zijt Gode bevolen, beantwoorden we gaarne met de bede: Gods aangezicht lichte ook verder in vrede over U. Een intermezzo van een half uur schonk aan de Kamer gelegenheid tot een persoon lijk afscheid. Ook de pers daalde van haar Olympus af om met een handdruk van den president, die te voren door haar met bloe men was gehuldigd, afscheid te nemen. de versterking der defensie. Maar overi gens Rome speelt de baas en alleen de S.G.P. vecht tegen de Roomsche overheer- sching. 't Zijn altemaal oude klanken, maar voor het practische staatsleven onbruikbaar en onjuist. Met meer interesse heeft de Kamer ge luisterd naar wat de heer Albarda in het midden had te brengen. Was het dan zoo bijzonder en nieuw? Och, neen. Eer zou men kunnen zeggen, dat in deze rede tal van argumenten para deerden, die we kennen uit een periode, die 30 en meer jaren achter ons ligt. Deels was 't een echte, ouderwetsche anti these-rede. Ja, die antithese is in het verleden wel ontelbare malen dood verklaard en begra ven, maar als een duveltje uit een doosje is ze opeens weer opgedoken. De linkerzijde is er eenvoudig vol van, is compleet bezeten door een antithese-complex en beijvert zich weer om duidelijk te maken, dat met de antithese dat zijn dan de positief christe lijke grondbeginselen niet te regeeren Zijn ei tusschen anti-rev. en Katholieken niet diepgaande dogmatische verschillen? Hoe kan men dan staatsrechtelijk met elkaar lett Itcoftfe on de Itooft toe! 2 Nougatbonbons .1 2 Nic-Nac Carree's 1 i... Bitterbatons indien II 25 cent besteedt in afd. Zuivel, Fruit, Fijne vleeschwaren, of 40 cent in afd. Kruidenierswaren overweg? En bovendien de anti-rev. zijn van huis uit democratisch vroeger heetten ze de uiterst reactionaire en militaristische groep in het land maar zijn de Katholie ken he' ook? In beginsel zijn ze geen v standers van de geestelijke vrijheid en voor zoover ze democratisch zijn, komen ze daar toe op grond van geneel andere overwegin gen dan hun bondgenooten. Hoe kunnen die twee dan samenwerken? 't Is wel eens aardig zulke klanken weer te hooren. Wat zijn we eigenlijk toch weinig opgeschoten! Op 16 Januari 1924 kon Mr. Marchant die toen nog waschecht vrijz.-democraat was in de Tweede Kamer verklaren, dat hij „den gemeenschappelijken grondslag van de drie (rechtsche) partijen" niet wilde ontken nen. Twee dagen later volgde de uitspraak: „Wij voor ons hebben nimmer ontkend, dat er voor do rechterzijde een gemeenschappe lijke groncslag bestond". En de hoefijzer- correspondent van het „Handelsblad" erken de in die dagen den grondslag coalitie als een ideëele, .welke de bedoeling heeft het christ lijke element in onze same leving zoo hardnekkig mogelijk te handhaven. Als de heer Albarde erkent dat de anti- rev. van huis uit democratische opvattingen zijn toegedaan, en hij him niet langer „mili tarisme" verwijt, kunnen we dat waardeeren en we voegen er aan toe, dat de anti-rev. beginselen den hechtsten grondslag en waar- box— vormen voor onze constitutioneele vrij heden. Wij rekenen niet met situaties, zien niet uit naar het opgaan van revolutionaire zonnen, durven den waan van den dag trot seer en, wekken geen onvervulbare ver wachtingen - durven aan het volk de waarheid, de volle waarheid zeggen. Dat de Katholieken van huis uit gelijk ...85 kilo!! «j WAT TE DOEN i Be'gfn direct met de alom beleende Dr.E.Richter's Kruidenthee. Zonderdiëet ol geforceerde gymnastiek wordt Uw gewicht tot het normale teruggebracht. Dr. RICHTER's KRUIDENTHEE in huil kerkelijke organisatie blijkt aris tocratische regeeropvattingen zijn toegedaan, bëhoeven wij allerminst van den heer Al barda te leeren. Politiek en sociaal is het Calvinisme vooi de ontwikkeling van volken en staten van grooten invloed geweest, een invloed dien we hooger stellen dan wat overheerschend Roomsche volken en landen in den loop der historie ons te zien hebben gegeven. Dat uit een en ander zou moeten volgen, dat met Katholieken geen practische politiek zou zijn te voeren, kunnen we echter niet instemimer Er zijn contactpunten van diep gaande beteekenis, veel dieper dan op den weg der democratie gevonden worden. We kunnen daarop niet dieper ingaan, maar zeg gen slechts dit: wat de democratische samen werking in België en Frankrijk te zien geeft, is dermate weerzinwekkend en politiek fu nest, dat als er iets niet moet gebeuren, het dat is, dat op de basis van „de democratie" een op zichzelf weinig zeggend begrip een regeerbeleid wordt opgebouwd. Dan ko men zoo niet de revolutionaire machten in zc-.e, dan toch de humanistische invloeden aan het woord en gaat de deur dicht voor de positief christelijke grondbeginselen, zooals ons die in het Woord Gods zijn geopenbaard, en in het volksleven, ondanks velerlei wer king der zondemacht, nog grooten invloed oefenen enerkend worden, al is het maar uit traditie. Het spreekt vanzelf, dat de heer Albarda ook nog ander- dingen te zeggen had. Zeer terecht was zijn opmerking, dat bij de jongste verkiezingen niet Mussert Moskou overwon beide dictaturen zijn barbaristi- sche gestalten maar dat èn Mussert èn Moskou een zeer geaccentueerd echec leden. Ook de nederlaag der liberalen, wier over macht sinds lang gebroken is en die steeds maar'weer te laat komen ook met het beterschap beloven is kenmerkend. Overwinnaar bij de stembus was de heer Colijn, maar het was een persoonlijk succes, waarop de Kabinetsformatie echter niet klopt. Over die Kabinetsvorming wilde de heer Albarda alles weten. Hij vroeg publicatie van correspondentie, maar vergat blijkbaar, dat een deel der briefwisseling niet voor openbaarheid beschikbaar is en ook dat brieven niet het geheele overleg doen over zien. Dat de Katholieken ook een beurt zouden krijgen, viel te verwachten. Hoe zit het nu met de aanpassingspolitiek?, zoo werd ge vraagd. Waar blijft de nieuwe orde? Straks zal de nieuwe leider der Katholieke fractie deze prikkelende, vrij naïeve vra gen kunnen beantwoorden. Het slot van de rede van den heer Albar da had de strekking om te betoogen, dat hij wel bereid is offers voor de defensie te bren gen, maar er moeten ook millioenen zijn voor verbetering der werkloosheidszorg, voor ouden van dagen, voor verlenging van den leerplicht, voor verlaging van de leerlingen- schaal, voor salarisverhoogingen en verla ging van indirecte belastingen. Een schrijver in de Arbeiderspers van 1 Nov. j.l. zal van dit waschlijstje misschien vreemd opzien. Wij niet. En we vragen al weer: wat kost het en vanwaar haalt ge het geld als ge ook wilt medewerken aan de krachtige, snelle verbetering onzer weer macht, ook wat het materieel betreft? Deze primaire uitgaven moeten Immers dienen om wat in het verleden ook door soc.- dem. verzet is verzuimd, op peil te bren gen, nu er periculum in mora is? De heer Albarda schrikt voor verhooging van belastingen niet terug, verklaarde hij. Maar meer vernamen we niet: alleen dat met belastingen de begrootingstekorten niet zijn te dekken. Dat is inderdaad juist. Maar daar mee is nog geen uitweg gewezen, nu allerlei m et geschieden, voor andere dingen geen geld beschikbaar is en de innerlijke sanee ring van het budget zoo snel mogelijk m<vt- ACTIEVE AGENTEN GEVRAAGO N.V. HOOGEWERF. CHAOOT VISSERS WIJNHANDEL OEI HAAG ROTTERDAM ARNHEM S! Veerkade 21 lufferstraat 21 Cueeb Binnensingel Groots voorraad prima belegen wijnen Vraagt prijscourant «roor particulieren voortgaan bij een intering sedert 1929 van meer dan POO millioen gulden. Conjunctuurpolitiek door middel van uit voering van het plan van den arbeid vormde het ietwat schuchtere slot van de rede van den heer Albarda, die door haar negeering vaden reëelen budgetairen toestand helaas te zeer in het illusionistische verliep en daardoor op constructieve perspectieven wei nig uitzicht bood. Als vrouwen kijven Ernstige vechtpartij te Zwolle Op den Middelweg te Zwolle is gister- middag oneenigheid ontstaan tusschen da buren B. en Uit den B. De ruzie ontstond tusschen de beide vrou wen, toen zij de sloep aan het schrobben waren. De twist werd voortgezet door den man van mej. Uit den B. eenerzijds en aan' den anderen kant door den 84-jarigen vadeg van mej. B. Toen de laatste Uit den B. te lijf wilde,- hield deze hem met een bezem van zich af< Hij sloeg hiermede den ouden man op het' hoofd. Deze werd hierop zoo drifrig, dat hij1 zijn mes greep -en hiermede zijn tegenstan der een diepen steek in het hoofd achter het oor toebracht. In ernstig gewonden toestand werd hef slachtoffer naar hev Sophia Ziekenhuis over gebracht. Men vreest voor zijn leven. De oude B. is in het hoofdbureau van po litie ingesloten- ^AMSTEBOAMcSS C&ÏMamotd.* -mmmmmmm A, id»Od WAI LEVERT LEVERT. !S GOEO

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5