Jlieuuie ïtsil)t (iournitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HEN SEN LIFTEN gfoonmmtnteprijjS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a cf. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 10 NOVEMBER 1937 18e Jaargang glfoertentieprttfen: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meerf 0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 No. 6238 JAMES RAMSAY MACDONALD f MEN wordt een oogenblik stil, als men dat leest: MacDonald overleden, en daarbij ziet hoe zijn heengaan was, in ver latenheid, ver van zijn huis en zijn vrien den, op een schip, dat hem naar Zuid- 'Amerika zou brengen, hem, den ruim zeven tigjarige, die een overdruk arbeidsleven achter zich had, en zich toch niet geheel en al aan de rust kon wijden. Totdat een hartverlamming hem plotseling wegnam. Het kan zonderling gaan met de carrière yan een mensch. Deze James Ramsay werd in een Schotsche visschersplaats geboren, uit een poovere, doch stoere familie, die van de haringvangst leefde, gelijk heel de om geving. Maar zelf wilde hij niet naar zee, hij bezat het verlangen naar boeken en naar weten, dat soms wel meer in zulk een enkeling zoo sterk naar voren komt. Stu- deeren wilde hij, met al de onverzettelijk heid, zijn befaamde ras eigen, en zeven jaren lang verdiende hij als knaap de pen ningen, die zijn opleiding tot hulponder wijzer moésten bekostigen. Bij de eerste successen maakte hij geen halt, ook het schrale salaris was voor hem geen belem mering. Zoo legde hij den grondslag voor een ruime ontwikkeling, welke hem ook verder zijn weg zou helpen banen. Een lezing, die hij als dertigjarige over het pro bleem der Schotsche armoede hield, vestig de de aandacht op hem. De politiek bood hem gelegenheid, zijn krachten ten nutte van de samenleving verder te ontplooien; binnen de kringen der Britsche vakver- eenigmgen werd hij de man, die helder in zicht en logische redeneertrant paarde aan een goede tactiek. Hij was in zijn tijd een der weinigen, die met heel zijn begaafd heid zich in dienst stelde aan de politieke organisatie der democratische arbeiders, de ontplooiing van de I.abourpartij tot een machtsorgaan, waarmee men voortaan ir Tonden rekening had te houden, was goed deels zijn werk. Schotland is over het alge meen een zeer godsdienstig land; ook Ram say MacDonald kwam uit een Christelijk milieu en naar men zegt heeft hij zijn ori gine in dit opzicht nimmer verloochend, al mag het in ons land, waar de politieke «n sociale verhoudingen zoo geheel anders zijn dan in-Groot-Brittannië, wel even verba- een. dat hij zich tevens zoo nauw met de socialisten verbonden' heeft gevoeld. Doch in het kader der Labourgroep heeft men meer van zulke figuren kunnen opmerken. Wijlen Henderson, evenals MacDonald overtuigd pacifist, was er een merkwaardig exempel van. Hoe snel overigens Labourbeweging onder mannen van dit stempel is gegroeid moge blijken uit het feit, dat in 1906 nog slechts 29 arbeiders- candidaten in het Lagerhuis hun zetels in namen. In 1928, toen haar grondslag waf verbreed en ruien in haar rangen vertegen woordigers zag van alle volksklassen, telde zij reeds meer dan drie en een half millioen leden. Merkwaardig was hetgeen er in 1914, tij dens de dagen van spanning, waarin lord Grey als minister van buitenlandsche zaken op deelnemen aan den wereldoorlog aandrong, in het Britsche parlement ge schiedde. Officieel was Labour tegen oor logvoering, doch er was in het Lagerhuis slechts één man, die opstond en deze over tuiging krachtig durfde uitspreken. „Deze oorlog", riep hij uit, „is iets verachtelijks, is een gruwelijk en barbaarsch werk, en ik waarschuw den minister van buitenland sche zaken, want misschien zal ook voor hem eens een lantaarn in Hyde-Park klaar staan, waaraan men hem ophangt. Nooit had een afgevaardigde zoo durven spreken. Het geheele huis was doodstil, toen Ramsay MacDonald ging zitten. De arbeiderspartij stemde, desondanks, voor het oorlogscrediet; zij liet haar leider op dit beslissende moment alleen Het eerste kabinet-MacDonald kwam in 1924 tot stand, in de moeilijke da gen, toen de herstelvraagstukken de buiten, landsche politiek beheerschten, Frankrijk star en onverzoenlijk bleef, en er van pa cificatie in Europa nog niet veel te bespeu ren viel. MacDonald was het, die het vre deswerk met bezonnenheid ter hand Dat hij Rusland de jure erkende er verdrag met dit land sloot, heeft ertoe mede gewerkt, zijn val te verhaasten. Zijn tweede kabinet had, in 1929, een even moeilijke taak. De positie van het pond sterling werd bedreigd; het Britsche wereldlijk zat mid den in zijn groote crisis. De premier schrikte voor drastische bezuinigingen niet terug; zelfs niet voor kortingen op de werk- loozen-uitkeeringen, Van toen af kende MacDonalds groote vereenzaming. Zijn partij liet hem in den steek, beschouw de hem als een afvallige van zijn Idealen. Hem was het lot der natie boven dat acner politieke groepeering gegaan. Heel zijn verder openbaar optreden was verder door deze tragiek gekenmerkt, ook tijdens zijn volgende ministerschappen. Baldwin heeft er nog onlangs, toen Londen dezen heengegane politicus met een geschenk, dat tevens 'n prachtige onderscheiding was, ver eerde, op 'n bescheiden wijze aan herinnerd, hoe zijn voorganger als in stilte naar den achtergrond was verhuisd. Samen met Baldwin trad hij in Mei j.l. uit de regee ring. een retraite, welke naast die van Baldwin schier onopgemerkt bleef. Want deze merkwaardige Schot bleef steeds zich zelf gelijk, hij wenschte niet de eer van den hem aangeboden adelstand, of van an dere opzienbarende onderscheidingen. In eenzaamheid is hij thans gestorven, ver NIET-WAKENDE WACHTERS Het kansspel maakt in deze tijd van cri siszorgen en geldnood een toenemend aan tal slachtoffers. Onlangs wezen we er op, dat de bonafide middenstand allerhande nadeelen onder vindt, doordat malafide zakenlieden zich niet ontzien het publiek te verlokken met kansspelen, die liggen op de grenzen van het gebied dat de Loterijwet bestrijkt. Wie intussdhen hieruit zou afleiden, dat het terrein der Loterijwet zelf van alle on kruid is bevrijd, overschat de situatie niet weinig. Dat dit inderdaad het geval niet is, kon wel blijken uit de omstandigheid, dat het Departement van Justitie zich meermalen genoodzaakt heeft gezien onder de aan dacht der gemeentelijke autoriteiten te brengen, dat de bepalingen der Loterijwet dienen te worden gehandhaafd. Dit beteekent in de eerste plaats, dat voor het houden van een loterij vergunning mag worden verleend alleen in die gevallen, aarin de wet zulks toelaat. En verder houdt het in dat de politie, wanneer Loterijen worden gehouden in strijd met de wet, tegen dergelijke overtre dingen optreedt. Het schijnt echter hier en daar in het Zuiden voor te komen dat de autoriteiten, die geroepen zijn op te treden, zich het vermogen tot waakzaamheid ontnemen door „een oogje toe te doen". Omtrent de burgers van het Noorder- land werden in onze jeugd wondere din gen verhaald. Wat sommige burgervaders uit het Z u i d e r 1 a nd zich veroorloven is zeker niet minder wonderbaarlijk. Op wie tot wachter werd aangesteld rust een groote verantwoordelijkheid. Want wie zal aldus vroegen reeds de Romeinen zich af de wacht houden over de wachters zelf?. van het vaderland, waarin zijn arbeid zoo langen tijd heeft gedomineerd. Hij genoot, ook bij wie in de politiek zijn verklaarde tegenstanders waren de achting die toe komt aan een zeer begaafde, steeds zichzelf gelijk gebleven, integere persoonlijkheid. MILITAIR OEFENTERREIN Het gemeentebestuur van Leiden hoeft aanbesteed het aanleggen van een militair oefeningsterrein met toegangsweg op een terrein bezuiden de Toussaintkade, bene vens het uitvoeren van daarmede verband houdende werken. Van de 29 inschrijvingen was de laagste die van de firma C. Godschalk en Co. te Leiden met f46.760. De onaantastbaarheid van ons grondgebied In antwoord op de nadere vragen van den heer van Vessem betreffende het stand punt der Regeering t.a.v. de onaantastbaar heid van het Nederlandsoh'e grondgebied heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken geantwoord cat uit niets gebleken is, dat in het buitenland de opvatting zou zijn gewekt als zou Nederland zijn grondgebied beschik baar stellen voor opmarsch of afweergebied van buitenlandsche troepen, noch aanneme lijk is gemaakt, dat een zoodanige opvatting kunnen zijn verwekt De regeering acht dan ook in dit verband een verklaring, als de heer Van Vessem bedoelt, onbegrijpelijk derhalve schadelijk voor onze belangen. De opvattingen der regeering omtrent de onschendbaarheid van het Nederlandsche grondgebied kunnen geacht worden in het buitenland voldoende bekend te zijn. „Het dagblad, een gave Gods" Zoo zei Dr Kuyper het eens en bij gelegen heid van de inauguratie der nieuwe leden van du studentenvereeniging St Olof heeft de r.k. Dr H. J. M. Weve uit Utrecht '.het op zijn manier Dr Kuyper nagezegd in deze oorden: „Men moge de pers niet wetenschappe lijk genoeg vinden, maar men verge»" niet dat in een eenvoudige preek van een dorpspastoor meer gezondheid (van denkbeelden -natuurlijk) kan schuilen dan in een gewichtig maar gevaarlijk artikel uit een liberale krant. De schitte ring der cultuur is vaak slechts schijn en verblindt door uiterlijkheden. Ware schittering bezit de cultuur pas als de christelijke beginselen er uit stralen." „Ons Kind" Boekwerk voor Prinses en Prins Ter gelegenheid van de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinse'ijk gezin zal een speciaal boekwerk „Ons Kind", gida voor jonge ouders, verschijnen. Dit boek de eerste publicatie van een op 23 Sept. j.l. onder voorzitterschap van Prof. Dr. J. H. Gunning Wzn. opgerichte Stichting „Ons Kind". Het bedoelde paerlagogische werk zal aan H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard t.z.t. worden aangeboden. Het beperkt zich tot den leeftijd van kin deren beneden ongeveer 12 jaar. De inhoud wordt verzorgd onder redactie van Prof. Dr. A. H M. J. van Roov, Prof. Dr. A. ten Bok- kel Huinink. mevr. M. E. H. Sandberg Geis- weit v. d. Netten, Prof. Dr. J. Waterink. Prof. Dr. J. H. Gunning Wzn., Dr. W. Ban ning. Mgr. Prof. Dr. J. Hoogveld en Prof. Dr. Ph. Kohnstamm. Ieder dezer redacteuren heeft eenige schrij vers bereid gevonden aan de uitgave mede te werken. De Ongevallenwet-1921 Interessante statistische gegevens Loonsom gedaald met V2 milliard sinds 1930 Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert in de 10de aflevering van het maandschrift cijfens, welke beschikbaar zijn gesteld door de Rijksverzekeringsbank over bet aantal krachtens de Ongevallenwet-1921 verzekeringsplichtige ondernemingen, het aantal type-werklieden, het verzekerd loon bedrag en 't gemiddelde dagloon over 1933. De cijfers zijn onderscheiden naar bedrijfs klassen. De totaalcijfers bedragen als volgt- (de tusschen haakjes geplaatste cijfers ver melden het totaalcijfer van 1935): Aantal ondernemingen 186.767 (184.356); aantal tvpe-werklieden 1.184.067 (1.171.637); verz. loonbedrag f 1.257.684.115 ff 1.280.338.687); gemiddeld dagloon f 3.54 (f3.64). Sedert het topjaar 1930 is het totale ver zekerd loonbedrag met f546.5 millioen, dat is met ongeveer 30 pet, gedaald. Het maandschrift vestigt er de aandacht op. dat de gepubliceerde cijfers uitsluitend betrekking hebben op de onder de Ongeval lenwet-1921 vallende bedrijven, dus o.a niet op de landbouwbedrijven, welke vallen onder de bepalingen van de land- en tuin boiuv ongevallenwet-1921. Wat deze bedrij ven betreft, was het totale loonbedrag, ver zekerd bij de uitvoerende organen van laatstgenoemde wet (Rijksverzekeringsbank en bedrijfsvereenigingen), in 1936 rond f131 millioen. tegen f127 millioen in 1935 en f 175 millioen in 1930. Ned. Herv. J.V. op G.G. De Prov afd. Zuid-Holland van den „Bond van Ned. Herv. J.V. op G.G." houdt haar jaarvergadering op 13 Nov. a.s. in „Het Blauwe Huis", Westhaven, Gouda. Aanvang 2.45 uur. Behalve de huishoudelijke werkzaam heden, vermeldt de agenda een referaat van Ds. W. Riinsburger, van Oud-Beiierland, getiteld: „Kerkherstel en Kerkopbouw". Naar aanleiding van gevraagde inlichtin gen inzake verbetering van dezen op het provinciaal wegenplan voorkomende weg ontving de K.N.A.C. van den hoofdingenieur van den provincialen Waterstaat in Zuid- I-Iolland bericht, dat de plannen tot verbete ring van den provincialen weg Rocken j e- Nieuwenhoon zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding bevinden. Voor het gedeelte van den weg, gelegen in de gemeente Nieuw Helvoet, is de onteige ning reeds aanr^vraagd, Verwacht mag dan ook worden, dat reeds in 1938 met de uitvoe ring der verbetering zal worden begonnen. NOORD-ZUID-HOLL. REDDING-MIJ Bestaat 113 jaar Morgen, Donderdag 11 November, viert de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Mij haar 113e verjaardag. Dit feit zal worden gevierd met de over dracht van de nieuwe m.s.r. „Abraham Fock" en het bootenhuis aan de plaatselijke te Ame'and. GAUWDIEF TE PEIZE GESNAPT Actieve burgemeester arresteert persoonlijk den dader 1000 uit een melkwagen gestolen Gister is te Peize uit een bak van een melkwagen van de Coöp. Zuivel fabriek de Volharding aldaar, die een oogenblik onbeheerd stond een bedrag van ongeveer duizend gulden gestolen. Het geld was bestemd voor uitkee- ring aan de boeren en was in verchil- lende zakjes geborgen. Dank zij de activiteit van den Burge meester van Peize, den heer S. G. Römellngh werden de daders reeds gistermiddag gearresteerdl Onmiddellijk nadat de diefstal was ont dekt, werd de Burgemeester hiervan in kennis gesteld. Daar er nog slechts kor ten tijd was verloopen sedert het oogenblik van den diefstal, liet de burgemeester alle wegen rond zijn gemeente bewaken, het geen binnen tien minuten was georgani seerd. Men had van den vermoedelijke» dader een vrij nauwkeurig signalement, doordat de man, die een eenigszins opval lend uiterlijk heeft, zich ongeveer een half uur in de buurt van den melkwagen had opgehouden. De verdachte, de 22-jarige gehuwde koopman L. K. uit Hoogkerk, werd nabij Donderen f gemeente Vries) opgemerkt. Hij verwijderde zich zoo vlug mogelijk per fiets. De burgemeester van Peize ging den man per auto na en tegen één uur gistermiddag heeft hij hem te Glimmen aan den weg Groningen-As sen nabij de Drentsche punt ipersoonlijk gearresteerd. Bij zijn verhoor heeft de dader bekend den diefstal te hebben gepleegd. Hij ver klaarde echter tot het misdrijf te zijn aan gezet en er toe gedwongen te zijn geweest omdat hij buiten de steunregeling vali. Hij had het geld in de bossnhen onder Norg in den grond gestopt. Daar is het gistermiddag door de politie opgegraven en in beslag genomen. Een bedrag van f25 ontbreekt. Het is mogelijk, dat dit is zoek geraakt. Na het verhoor van K. is te Peize als medeplichtige gearresteerd de slager M. R. Deze heeft K de noodige aanwijzingen gegeven. Het onderzoek en de verhooren door dpn burgemeester duurden tot laat den nacht Vandaag worden beiden ter beschikking van den officier van justitie te Gronin gen gesteld. Rechtvaardiger verdeeling van Belastingdruk Regeering wacht op het rapport van de Commissie Fleskens Technische Herziening van de omzetbelastingwet De winstbelasting IN de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het Voorloopig Verslag inzake do bogrooting van 1938 (Financiën) deelt de Minister mede, dat de Regoering met het bepalen van haar gedragslijn inzake een rechtvaar diger verdeeling van de belastingdruk, in het bijzonder wat betreft een ver lichting van dien druk voor de groote gezinnen wacht op de voorstellen van de commissie-F 1 e s k e n s. Hoe de stand van het onderzoek dier Commis sie Is, kan de minister niet mededeelen. Wel staat voor hem vast, dat even tueels maatregelen ten bate van de groote gezinnen niet zullen moeten be staan in verhooging van den kinder aftrek voor de inkomstenbelasting en de personeele belasting. Van de rijksinkomstenbelasting zijn be lastingplichtigen mot resp. 5, 6, 7, 8, 9 en 10 kinderen onder de bestaande regeling van den kinderaftrek nog vrijgesteld indien hun belastbaar inkomen blijft beneden resp. 1612.50, 2330.—, 2842.50, 3400. 3850.— en 4300.—. Ook de kinderaftrek voor de personeele belasting is naar de meening van den minister niet voor ver- hooging vatbaar. De pantserauto van Mussert De hierhedoelde automobiel valt niet 011 der art. 10 bis der gewijzigde wet van 4 April 1S70. Toen bleek, dat bij sommige ambtenaren daaromtrent nog twijfel be stond is een circulaire uitgevaardigd. Van het verleenen van eenige vergunning of het toepassen yan een uitzonderings maatregel door of vanwege de regeering is in dit geval geen sprake. Doel van de niet oor Dublicatie bestemde circulaire was dan ook geenszins om sensatie of reclame te bevorderen, doch integendeel om de van een onrechtmatige inbeslagneming te ver achten sensatie en reclame te voorkomen. De personeele belasting Naar dc meening van den minister biedt wet op de personeele belasting den ge meentebesturen voldoende gelegenheid om, noodig, den druk der personeele belas ting voor koffiehuizen en restaurants te verlichten Voorstellen tot het geheel doen ver vallen van de personeele belasting voor koffiehuizen, enz. zijn van den minister niet te verwachten Voor een nieuwe algeme-enc herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde cn ongebouwde eigendommen acht de mi nister den tijd nog niet gekomen. Ook de omstandigheid, dat zulk een herziening schatten gelds zou kosten zonder baten voor de schatkist op te leveren, weerhoudt hem van het doen van voorstellen daartoe. Hoewel de minister erkent, dat het in de practijk vaak moeilijkheden oplevert, vast te stellen of een motorrijtuig, dat behalve voor bedrijf of beroep, ook voor privé doel einden wordt gebruikt, al dan niet nage noeg uitsluitend voor bedrijf of be roep wordt gebezigd, is hij van oordeel, dat het vooralsnog aanbeveling verdient, de be staande redactie te handhaven. De Minister deelt mede bereid te zijn het denkbeeld van afschaffing of verlaging van de belasting naar den grondslag pleizier- vaartuigen in overweging te nemen De omzetbelasting De minister ziet geen weg om de uit de heffing van omzetbelasting voor 's rijks schatkist voortvloeiende bate op andere, minder bezwaarlijke, wijze te verkrijgen. Met betrekking tot de technische her ziening van de omzetbelastingwet zij opgemerkt, dat de voorbereiding daar van thans zoo ver is gevorderd dat het ontwerp van wet dezer dagen het de partement van den minister zal kun nen verlaten. In dat ontwerp is niet vervat een van het bestaande stelsel afwijkende wijze van hef fing waardoor de kleinhandelaar in den verkoopprijs de omzetbelasting verdiscon- teerd vindt, wijl dit postulaat juist bij het bestaande stelsel van heffing van de omzet, belasting in he-t algemeen reeds is vervuld. De minister is van oordeel, dat de hef fing van omzetbelasting op gas behoort te worden gehandhaafd. De tariefcommissie heeft inderdaad in zooverre aan de vrijstelling voor boeken en tijdschriften een beperkte beteekenis toe gekend, dat niet alles wat in boekvorm of op geregelde tijden verschijnt als „boek' resp. „tijdschrift" in den zin der wet wordt aangemerkt. Reclamegeschriften welke periodiek door handelaren en fabrikanten worden ver spreid ter bevordering van hup afzet, met commercieele bedoeling uitgegeven druk werken in boekvorm van hotel maatschap pijen, vereenigingsorganen, welke in hoofd zaak vereenigingsnieuws bevatten, jaar boekjes van vereenigingen en dgl. druk werken bebooren naar het oordeel van den minister niet in de vrijstelling te deelen minister kan vooralsnog niet deelen de meening dat wild van omzetbelasting dient te zijn vrijgesteld. De winstbelastino De minister is van oordeel, dat niet tot vervanging van de dividend- en tantième- belasting door een winstbelasting moet worden overgegaan. Voor zoover invoering van een winstbelasting wordt, bepleit met het doel, het ontgaan van de belastingen naar het inkomen door gebruikmaking van den rechtsvorm der naamlooze vennoot schap te 'nestrijden, deelt de minister mede, dat ook hij overtuigd is van de noodzake lijkheid. dat ten deze zoo spoedig mogelijk de noodige voorzieningen worden getroffen. Hij hoopt, dat zijn voorstellen dien aangaande, belichaamd in een nieuw wetsontwerp, spoedig aan het oordeel der Staten-Generaal zullen kunnen wor den onderworpen Het vraagstuk van verlaging van de accijnzen op bier en gedistilleerd is bij den minister nog in overweging. Naar de meening van den minister kan geen sprake zijn van verlaging van den suikeraccijns, zoolang op dit accijnsmiddel tevens een crisisheffing drukt, van welke heffing het bedrag door den minister Economische Zaken wordt vastgesteld. De minister geeft zich ernstig rekehschap van het feit, dat de smokkelhandel in siga rettenpapier groote afmetingen heeft. Hij zoekt daarom naar middelen ter beteuge ling van dit euvel. Een wetsvoorstel tot wijziging van de tabakswet zal binnenkort kunnen worden tegemoet gezien. De minister meent er 1 ter al terstond op tc moeten wijzen, dat verlaging van den tabaksaccijns niet kan worden gedacht, 's Lands financiën laten zulks niet toe. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag op de begrooting van Financiën. De Tweede Kamer heeft een aanvang gemaakt met de algemeene beschouwingen over de begrooting voor 1938. De minister heeft geantwoord op de vragen van den heer Van Vessem inzake de onaantastbaarheid van ons grondge bied. Gister is de 15e partij in de schaakweek strijd Euwe-Aljechin bij de 40ste zet afge broken. De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank is opnieuw toegenomen, thans met ongeveer 40 millioen. Te Zwolle heeft de begrafenis plaats gehad van wijlen den heer Meinart Boss (J. K. van Eerbeek). Twee doodelijke ongelukken in de Rotterdamsche haven ROTTERDAM. 10 Nov. In den afgeloopen nacht omstreeks kwart over een is op het terrein van Swarttouw a-an de Maashaven :en dood el ijk ongeluk gebeurd. Men was bezig boomstammen te lossen op stapel te legden en eenige arbeiders wa ren behulpzaam bij het rech tl eggen daan.'an. De 36-jarige H. de Ronde van het Reiger pad stond boven op een stapel, toen een der boomstammen verschoof, waardoor heel de stapel, die door den regen zeer glad gewor den was, begon te verschuiven. De Ronde yiel naar beneden en kreeg een boomstam op zijn lichaam. Hij was op slag Het lijk is door de rivierpoltiie naar het bureau aan de Paikhaven gebracht. Gisteravond om half 8 is de 18-jarige matroos J. lntvel-d uit de Sleephellingstraat, toen hij een staaldraad van de sleepboot Excelsior" wilde vastmaken aan een Rijn aak, door een draad gegrepen en via bolder in het water getrokken. Intveld klaagde over ernstige pijn en is per poliitieboot naar den wal en vervolgens door den Geneeskundigen Dienst naar het zie kenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Daar bleek, dat hij zijn lies had gescheurd. Na korten tijd is hij in het ziekenhuis over leden. GOED AFGELOOPEN Gisteravond omstreeks half negen msterdam een 63-jarige vrouw op het Damrak ter hoogte van de Oude Brugsteeg onder een motorwagen van lijn 22, die op weg was naar de remise, geraakt. Men is er natuurlijk onmiddellijk toe overgegaan de tram op te vijzelen, teneinde het slacht offer onder het voertuig vandaan te halen. Nadat men hierin geslaagd was, bleek, da» de vrouw, hetgeen zeer zeker een wonder mag worden genoemd, niets mankeerde! De Stadt-Sch anke Leidachepleio 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER DINER DINER 90 ct 115 1.40 EtK DINER EEN TOPPRESTATIE „BAGATELLE" PASSAGE - DEN HAAG Het Restaurant met een bijzonder cachet. Cnislne parfaite, plats copieus, 1 renommée. Salons et salies de fêtes pour diners Intimes. II INSULAIRE HYPOTHEEKBANK HEERENGRACHT 2U AMSTERDAM-C. Verkrijgbaar: 8-jarige 3V!> Pandbrieven a 10O enkel groot 1000.- N.V. MACHINEFABRIEK W;WH>IIWHBIil!WBHimtHtBlllUUWHHMWHEnBWII R'DAM FILMO-8 DUB 8 v/Kodak films mf. S.5 lens 125*— 8 2-5 lens 187.50 Direct 8 v/Agfa H 2.5 lens ƒ172.50 Imp. SCHAAP Co. Spui 8 Amsterdam Nieuwe Burgemeester van Domburg Zijn levensloop Bij Kon. besluit van 4 November is, zoo als we reeds meldden, met ingang van 15 November 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Domburg: Mr F. L. S. F. b a- ro-n van Tuyll van Serooskerkert De heer Van Tuyll i6 geboren op 15 Juli 1911 te Westbroek en is dus 26 jaar oud. Hij bezocht het Chr. gymnasium te Utrecht en studeerde, na van 1930 tot 1931 in mili tairen dienst te zijn geweest, van 1931—1935 in de rechten aan de universiteit te Utrecht Na beëinliging zijner studie, in 1935 werd hij benoemd tot 2e ambtenaar ter secretarie te Veere, waar hij deze n zomer werd be noemd tot le ambtenaar en waarnemend gemeentesecretaris. De heer Van Tuyll, die lid is van de Ned< Herv. Kerk en der Chr. Hist. Unie, is resv le luit dc-r veld artillerie. Verder bekleedt hij verschillende functies, waarvan wij noemen: secretaris van het gewest Zeeland van den Ned. Visschersbond, voorz. van da afd. Veere van de Ned Vereen, voor Lucht-* bescherming, on-der-commandant der brand weer te Veere, president-kerkvoogd der, Ned. Herv. Gem. te Veere, secretaris der afd. Veere en lid van de Prov. Commissie van het Ned. Bijbelgenootschap. Minister Seldte naar de Wieringermeer Gister heeft de Duitsche minister van arbeid, S e 1 d t met gevolg, een bezoek gebracht aan de Wieringermeer. Om half negen vertrok het gezelschap *per auto uit Den Haag. Via het Noord-Hollandsch Ka naal begaf het gezelschap zich naar Kol- horn, waar het eerste overzicht over da Wieringermeer werd verkregen. Van daar-* uit werd een rondrit door den polder onder-* nomen. In het vergaderlokaal te Wieringerwerf werden de excursisten door ir S m e d i n c, directeur van de Wieringermeer. welkom geheeten. Tn hotel Smit werd geluncht. In den namiddag werd in het gymnas tieklokaal te Middenmeer de Wieringer- meerfilm vertoond van de droogmaking in 1930—1931 en de dit jaar opgenomen film- Vervolgens werd nog een akkerbouw ert graslandboerderij bezichtigd. Tenslotte, werd een kort bezoek gebracht aan den Afsluit dijk, waarna het gezelschap naar Der* Haag vertrok, 's Avonds werd den gasten door de Nederlandsche Regeering een diner aangeboden in „De'Witte Brug", waaraan; ook minister Romme en ir Smeding aan zaten. De gemeenteraad van Terneuzen heeft besloten de opcenten op de personeele be lasting met 40 te verlagen. Voorts werd met 3 tegen 7 stommen een voorstel aangenomen om de jaarlijksche kermi? af te schaffen. EEN UNICUM Te Maashees (N.-Br.) werd op de ver gadering van de gemeenteraad besloten do gemeentelijke belastingen aanmerkelijk to verlagen. Dit is reeds de derde maal, dat in betrekke'ijk korten tijd de belastingen ver laagd werden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1