LIFTEN KERK EN ZENDING Uw HOEST Voor het Bijbelgenootschap door Indië WOENSDAG io NOVEMBER 1937 NED. HERV. KERK Beroepen: Te Rotterdam (vac. A. van Koot en), J. H. F. Engel te. Alblasserdam. Te Vianen (2e pred. plaats vac. Wachter), C. Hooykaas te Brielle. Aangenomen: Naar Purmerland en Den Up, G. H. v. d. Woord, cand. en hulp- pred. te Sloten (N.H.). GEREF. KERKEN HULPPREDIKERS Tot hulppred. bij de Geref. Kerk van Sap- permeer, met standplaats Foxham, is be noemd 'W. J. W y n i a, cand. te Franeker; idem bij de Vrije Evang. Gem. te Haarlem, D. J. D. du Fossé, cand. te Breskens. AFSCHEID, BEVESTlÓlNG, INTREDE Zondagmorgen 7 Nov. werd Ds. H. v. d. Loos Jr., gekomen van Lage Zwaluwe, in geleid tot z'n werk als Predikant-Voorganger der Herv. Evangel, te Assen door Prof. Dr. M. J. A. de Vr ije r, kerkelijk Hoogleeraar te Utrecht. Tekst Markus 8 22 t.e.m. 25. Ds. Loos deed zijn intrede in de kapel, sprekende over Hebr. 4 13. Toespraken werden gehou den tot overheid, bestuur, bevestiger, kerke- raad der NrxH. Gem. te Assen, Chr. Vereen, en Chr. School, enz. Ds. Loos werd toege sproken door Dr. A. J. Kan, den consulent der Kapelgemeente. Toegezongen werd Ps. 134 3. Schelluinen Cand. A. Wisgerhof, ber. predikant der Ned. Herv. Gemeente te Schelluinen, wonen de te Amersfoort, hoopt 2 Januari intrede te doen, na 's morgens bevestigd te zijn door Ds. J. Spelt te Rijssen. Urk Na 15-jarige vacature was het voor de Chr. Geref. Kerk te Urk Zondag j.l. een blijde dag. Cand. E. du Marc hie v. Voorthuyzen werd n.l. bevestigd als haar leeraar door prof. G. Wisse van Am sterdam. Velen waren voor deze gelegenheid overgekomen. Ook waren twee studenten uit Apeldoorn aanwezig. Prof. Wisse had tot tekst gekozen Ezechiël 3 vs. 17. Hoofdthema was: Een wachter Israëls bij de gratie Gods: lo. De Goddelijke bevoegdheid; 2o. De hooge verantwoordelijk heid; 3o. De opgedragene taak. Toegezongen werd Ps. 132 vs 6. 's Avonds had de intrede plaats. Thans waren ook aanwezig burgemeester Gravestein en wethouder- Brouwer. Intredetekst was 1 Kon. 3 vs. 9a. Hoofdgedachte: Salomo's bede bij ambts aanvaarding. lo. zij pleit op Gods betoonde weldadig heid in het verleden: 2o. zij getuigt van een doorvoelde taak voor het heden; 3o. zij smeekt om onmisbare bekwaammaking voor de toekomst. Toespraken wigden tot bevestiger, kerke- raad, burgemeester, catechisanten, aanwezige studenten en gemeente. Toegezongen werd nog Ps. 132 9 en Ps. 134 3. KERKELIJKE VERKIEZINGEN Te Énkhuizen, waar in het kiescollege der Ned. Herv. Kerk sinds zes jaren geen enkel lid van orthodoxe richting meer zitting heeft, zijn bij de verkiezing van 11 gemach tigden en 2 notabelen alle candidaten der vrijzinnigen, zoowel voor het kiescollege als voor notabel, gekozen. De stemmenverhou ding is evenals verleden jaar voor de recht- zinnigen iets gunstiger geworden; het ver schil was voor het kiescollege slechts 41 stemmen. [Viering van het eerste lustrum Het Instituut voor Systematische Theologie te Leiden vierde in besloten kring zijn eerste lustrum. Aan de druk bezochte receptie in het instituut Kern ging een werkvergadering vooraf, waarin ds. J. M. d e J o n g van Am sterdam sprak over zijn bevindingen in Amerika op Godsdienstig en theologisch gebied. Zeer uitvoerig besprak hij het Ame- rikaansche kerkbegrip. Tengevolge van den snellen en plotselingen overgang, dien het Amerikaansche volk maakte van een ortho doxen naar een sterk gesaeculariseerden Godsdienstvorm, is het niet wel mogelijk van een bepaald Kerkbegrip in Amerika te spreken. Op grond van een drietal 17e eeuwsche Kerkvormen, n.l. die der Pilgrim Fathers, de Congregational Church, die der Aufklarung [piet een sterk accent op „worship" en die vorm, die onder leiding van Roger Williams een volkomen scheiding van Kerk en Staat doorvoerde, is in de 19e en 20e eeuw een Kerkbegrip ontstaan, dat spr. omschreef als een vrijwillige organisatie met een religieus doel, n.l. redding der zielen, en op democra tische grondslagen gebaseerd. Tenslotte schetste spr. hoe moeilijk het is om vanuit zulk een gedecentraliseerd en ver brokkeld Kerkelijk leven een krachtige theo logie te bouwen. Des avonds sprak in het klein auditorium, ha een korte herdenkingsrede van prof. dr. L. J. van H o 1 k, dr. II. d e V o s uit Sneek over „Theologie en praktijk". BOETEDAGEN EN DOODEN-ZONDAG De Duitsche Rijksminister voor Volksop voeding en Propaganda, dr. Goebbels, heeft een bepaling uitgegeven met betrekking tot het vieren der boetedagen en de Dooden- Zondag, welke in geloovig kerkelijke kringen ontstemming gewekt heeft. Moesten die dagen gedurende den ganschen dag de bioscopen, schouwburgen, restaurants, dansgelegenheden en andere vermakelijkheden gesloten blijven, volgens de nieuwe bepaling mogen deze allen des avonds om 7 uur geopend worden, zoodat er dan geen onderscheid zal wezen tusschen werkdagen en deze dagen, die steeds in Duitschland in stemmigheid gevierd werden, beschermd door overheidsbepalingen in dien HERDERINSTITUUT Het vermaarde Herderinstituut te Riga in Lettland, dat door het Baltische Duitsche volk in het leven was geroepen en als bijzon dere hoogeschool vooral in den laatsten tijd het groote opleidingsinstituut was voor de theologen van Oost-Europa, tot uit Zeven burgen toe, is door een zwaren slag getrof fen. De regeering van Lettland n.l. heeft be paald dat deze universiteit uitsluitend door Lettlandsche staatsburgers zal mogen worden bezocht. Er zijn thans aan deze universiteit slechts 15 studenten, die aan deze bepaling voldoen. ZENDINGSJUBILEUM TE SOLO Op 27 Oct. j.l. is te Solo de viering van het zilveren jubileum der zending van de Geref. Kerken op dit terrein begonnen. Dr. H. A. 1 A n d e 1 en zijn echtgenoote begonnen daar 25 -jaar geleden met één goeroe indjil 2 inheemsche onderwijzers: en dr. en re. Vogelesang, die terzelfder tijd het ziekenhuis openden, beschikten over een gelijk aantal hulpkrachten plus één Euro- peesche verpleegster (zuster Loggen). Thans in het kerkgebouw op Margojoedan reeds bij de inleidende samenkomst der viering een schare verzameld, die er nauwelijks in kon. Door vele sprekers werd het woord gevoerd. Zij brachten dank aan de kerken in Neder land, die met zoo groote offervaardigheid dit werk dragen en roemden om strijd den groo- ten zegen, dien men op dit zendingsterrein genoten had. Vrijdagavond vond een schoolviering plaats. Zondagavond 30 October werd een speciaal aan het jubileum gewijde dank- en bidstond gehouden, waarin dr. van Andel voorging. De officieele viering vond Maandag 2 November plaats. In de morgensamenkomst was ook de gouverneur van Soerakarta aanwezig. De feestrede werd door dr. van Andel gehouden. Na afloop der feestsamenkomst gingen de vergaderden gezamenlijk naar het zendings ziekenhuis op Djebres. Ook hierheen gingen de autoriteiten mede. Maandagavond volgde een feestvergadering van het ziekenhuisper soneel, Dinsdagavond een feestelijke samen komst van de Javaansche Christengemeente. Een gedenkboek zal voorts het_ licht zier Wij herinneren eraan, dat Dr. van Andel, na 10 jaren arbeid het officierskruis in de orde van Oranje-Nassau ontving. In 1930 1931 toen dr. Van Andel en echtgenoote Nederland waren, mocht mevr. J, C. Andel-Rutgers op een particuliere audiëntie bij de Koningin van haar werk vertellen: mevrouw Van Andel kreeg op de terugreis naar Indië het ridderkruis in de orde Oranje-Nassau. De Locomotief geeft na een interview bij dr. Van Andel de volgende karakteristiek van den eveneens jubileerenden zendeling: „Een gelijkmoedigheid, welke 25 jaren dingsarbeid met al zijn tallooze teleurstellin gen ook naast groote blijdschap, niet uit het evenwicht vermochten te brengen en wie met de oogen kan twinkelen als hij en zoo over al die groote en kleine verdrietelijkheden kan heenstappen, is een rustig en dus sterk mensch, van wien een grooten invloed uit gaat op zijn onmiddellijke omgeving, hoewel hij het zelf niet beseffen kan of wil. Geen moment sprak deze zendeling over zijn eigen zilveren jubileum op het Indische veld der Gereformeerde zending". NED. COMITé VOOR GEREF. OEKRAÏNE Evenals het Zwitsersche Oekraïne-Comité is ook het Nederlandsche Comité voor Ge reformeerd Oekraïne tot de uitgave van een klein blaadje overgegaan. Voorloopig zal het tweemaal per jaar verschijnen, zoodat de halfjaarlijksohe Overzichten over de Gerefor meerde (Herv.) Beweging onder de Oekraï- ners in Polen daarin kan worden opgenomen. In het eerste nummer vonden wij vermeld, dat Ds. Kysiw zich thans voor een collecte- reis in Zwitserland bevindt. Van 2329 No vember hoopt hij ook ons land te bezoeken, om met de Oekraïne-Comité's (voor kerk en school en evangeliseerende lectuur), allerlei te bespreken. Voorts wordt bericht, dat op den 27sten September j.l. in het dorp Aleksandrja in Wolhynië, slechts enkele uren van de Sovjet grens, het eerste Geref. kerkgebouwtje werd geopend. Het kerkje staat op een terrein, waar in het jaar 1920 de Russische Bolsje wisten teruggeslagen werden. Opmerkelijk is het feit, dat twee priesters van de Grieksch-Katholieke Kerk den wensch te kennen gaven tot de Oekr. Geref. (Herv.) Kerk te willen overgaan. De Russisch Ortho doxe gemeente in Narew (Podlachië) even- De nieuwe Oekraïnsche Bijbelver- taling, waarmee Professor Iwan Ohienko, wel de beste kenner van de Oekraïnsche taal, reeds jaren bezig is, begint goede vorderin gen te maken. De vier Evangeliën zijn gereed, ZENDELING-LEER AAR H. C. HEUSDENS Naar wij vernemen, moest de Zendeling- leeraar van den Geref. Zendingsbond te Ranta Pao, de heer H. C. Heusdens, vrij plotseling met verlof naar Holland terugkee- ren op medisch advies. Hij had bijna 8 dienst jaren. Zijn adres in ons land zal zijn Corn. Houtmanstraat 15, Den Haag. HET 125-JARIGE WURTEMBERGSCHE BIJBELGENOOTSCHAP Daartoe aangewezen door het Hoofdbestuur van het Ned. Bijbelgenootschap, hebben Dr. W. G. Harrenstein en P. L. de Gaay Fortman het jubileumfeest van het Wur- tembergsche genootschap bijgewoond. Naast de inwijding van een nieuwen vleu gel van het Bijbelhuis en de feestgodsdienst- oefening in de Stiftskirche, vormde de Ge- meinsch aiisfeier in de Stadtgarten het hoogte punt van het feest. Onder de talrijke toe spraken was ook die van Dr Harrenstein, die wees op de wenschelijkheid van samen werking op het gebied van bijbelvertaling en -verspreiding, zooals reeds tusschen het Ned. en het Britsch- en -Buitenlandsch Bijbel genootschap is tot stand gekomen. Het mooiste oogenblik van het samenzijn was wel, toeD achtereenvolgens de drie jubi leum-uitgaven werden ter tafel gebracht: le. Een jubileumzakbijbel als een geschenk aar. de Gemeente. 2e. De Eiblia Hebraïca voor de theol. we tenschap. 3e. De Suaheli-Bijbel als feestgave aan de Zeijding. Deze taal omvat een spraakgebied van 30.090.000 zielen in Midden-Afrika. Het Wurtembergsche Genootschap heeft in de 125 jaren van zijn bestaan 28.900.990 bijbels en bijbelgedeelten verspreid. Ter drukkerij werken 170 personen. EEUWFEEST DER HERVORMING IN NOORWEGEN Met groote plechtigheden, waaraan ook de Koninklijke familie deelnam, is in Noorwe gen herdacht dat Koning Christiaan III van Denemarken den eersten Lutherschen bis schop in Noorwegen benoemde en een or donnantie onderteekende, waarbij de Noor- sche kerk als een Evangelisch-Luthersche kerk onder het oppergezag van den Koning werd georganiseerd, nadat een legertje van een 1500 man de laatste R.K. bisschoppen van Noorwegen verjaagd of gevangen geno men en zoo het laatste verzet tegen onder werping bedwongen had. In zijn herdenkingsrede heeft de rector- magnificus van de Universiteit te Oslo ge zegd, dat geen van de geestelijke stroomin- gen, die over Noorwegen zijn gegaan, zulke diepe sporen achtergelaten heeft als de Her vorming. Zij heeft de geestelijke opleving gebracht, welke leidde tot beter onderwijs, VRAAGBAAK CHRISTELIJKE INSTELLINGEN Vertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen. BRUYNZEEL'S RIFTVLOEREN duurzaam hygiënisch gemakkelijk te onderhouden BRUYNZEEL'S VLOERENFABRIEK N.V. ZAANDAM De Veha radiator herkeni U aan de naam „V E H A" ingeperst aan de onderzijde van Iedere radiator CADlATOfiEN VOOB (EflTBALE Y^UmilW Kerk en Staat in Duitschland HET GODSDIENSTONDERWIJS OP DE SCHOLEN Voorstellen der Evangelische Kerk in den Rijksminister van Opvoeding De officieele leiding van de Duitsche Evangelische Kerk heeft, naar de „Dienst uit Duitschland" meldt, den Rijksminister van Opvoeding voorstellen gedaan inzake den van het Godsdienstonderwijs op de scholen. Voorgesteld wordt, dat voor den inhoud in het Christelijk onderricht door de Kerk overleg met den Staat uniforme richtlij- ;n en leerplannen worden opgesteld. Dit tu dan ook van toepassing moeten zijn op de leerboeken in het algemeen, voorzoover hierin rel.gieuse kwesties worden behandeld. De Evangelische Kerkleiding zou echter willen, dat een leeraar op zijn verlangen vrijgesteld kan worden van het geven van Godsdienstonderwijs. Tenslotte wordt voorgesteld, dat in overleg tusschen Kerk en Staat ver trouwenslieden worden aangewezen, in het bijzonder uit de kringen der Evangelische onderwijzers, die jegens den Staat en de Kerk verantwoorde lijk zijn voor het geordende Gods dienstonderricht, en die voor het op helderen en uit den weg ruimen van beletselen moeten zorgen. Deze voorstellen zijn door de Kerk gedaan n ook van haar kant een bijdrage te leve- :n tot regel-' van de kwestie, in welken )rm op de gemeenschapsschool het Gods dienstonderwijs, natuurlijk gescheiden vol gens de confessies, moet worden gegeven. l?H.WFBEINDORFF Bureau voor warmtetechniek CENTRALE VERWARMING VOLGENS ELK SYSTEEM LAAN VAN POOT 126 TEL: 336142 DEN HAAG bouwt sedert 1906 J.C.VAN STRA ATEN n.v. Tel.: 333618 'sGravenhage betere volksontwikkeling, verhooging de beschaving en men kan daarom met het volste recht zeggen, dat de zelfstandigheid, die Noorwegen in 1814 verkreeg, voor een goed deel te danken was aan de Hervorming van 1537. ONDERWIJS EN OPVOEDING Prof. Dr. D. H. Th. VOLLENHOVEN Naar wij vernemen, is de toestand Prof. Vollenhoven, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit die een sterke griep-aanval, ge paard met longontsteking te doorstaan heeft, op het oogenblik iets vooruitgaande. De patiënt is rustig en had vanmorgen geen hooge koorts. Er zijn geen complicaties. De crisis is echter nog niet gepasseerd en wordt einde dezer week verwacht. PROMOTIE Dr. J. H. KROEZE Ds. J. H. Kroeze, predikant der Geref. Kerk van Dokkum, die 12 Nov. aan de Vrije Universiteit hoopt te promoveeren tot doctor in de theologie, heeft aan zijn reeds aangekondigde dissertatie 21 stellingen toege voegd, waarvan wij er enkele afdrukken: 9. In de plaats van den term „gemeene gratie" den term „gemeen mandaat" te stellen is geen verbetering. 15. De beteekenis, die een Schriftplaats heeft voor alle t ij den kan niet vastge steld worden los van haar beteekenis „de eerste lezers", doch slechts in verband daarmede. 16. Het is onbillijk de „doleerenden" verwijten, dat ze zich niet terstond bij de Christelijk Gereformeerde Kerk gevoegd hebben. 17. De vermaning tot zelfonderzoek uit II Kor. 13 5 heeft slechts in zooverre alge- meene geldigheid als de bijzondere aanlei ding, die Paulus tot deze vermaning had, algemeen karakter heeft. 19. Wanneer de overvloed van candidaten brengt tot institueering van kerken, tot kerk- Op origineele wijze zijn de leerlingen van het Marnix-Gymtiasium te Rotterdam gister hun rector, dr. Van Bleek, komen gelulcwenschen op zijn verjaardag. Deputa- ties van alle klassen reden in drie rijtuigen voor. deftig gehoogehoed, en boden vereeringen aan. De rector met leeraren en de „senaat'' van deze rij-jool verdwijnt in 24 uur! als Gij direct Akker's Abdijsiroop neemt. Gij zult dadelijk de gunstige werking on dervinden van de vanouds beproefde „genees-kruyden", waaruit Abdijsiroop in hoofdzaak bestaat, thans door den beken den Apotheker Dumont nog versterkt door nieuwe, snel werkende toevoegingen. Daardoor is nöcr meer dan vroeger, nu akker'S Abdijsiroop het beproefde hoest-geneesmiddel! Per flacon 90 et., f 1.50, f. 2.40. Overal verkrijgbaar. splitsing, tot afsnijding van gedeelten grootere kerken om die gedeelten zelfstandig te institueeren, of ook tot beëindiging van combinatie-contracten, dan heeft deze op zichzelf toe te juichen vermeerdering van zelfstandige kerken een verkeerde oor zaak. 20. Splitsing der groote stadskerken is dringend noodzakelijk. 21. Het behoort niet toi de competentie van den kerkeraad regelingen te treffen ten i zien van het persoonlijke, z.g. stille gebed der kerkgangers bij den aanvang van den dienst. CHR. H.B.S. LINKER MAASOEVER Nader wordt ons gemeld, dat de officieele opening van het nieuwe- gebouw der Christe lijke H.B.S. aan den Linker Maasoever, Mare 67, te Rotterdam door den Minister Onderwijs, niet Zaterdaj a.s. om 1 uur maar om 10 uur voormiddag zal plaats vinden. NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND De heer J. W. Jansen van Rijssen, die na aflegging van zijn doctoraal examen de theologie aan de Vrije Universiteit, i Zuid-Afrika terugkeerde, is beroepen als eerste predikant van de (enkel) Geref or- Het 300-jarig bestaan edr Statenvertalingherdacht Overal verrassend groote belangstelling IV*) Ook in Indië werd het driehonderdjarig bestaan der Statenvertaling herdacht. Reeds terstond na mijn aankomst werd mij een programma voorgelegd volgens hetwelk in September binnen den tijd van een paar weken op een dozijn verschillende plaatsen van Batavia tot Soerabaya samenkomsten ter herdenking van dit jubileum gehouden zouden worden. Eerlijk geaega had ik er niet vee>l verwachting van-. Samenkomsten voor dit doel in Indië zouden zeker wel slecht bezocht worden en ik vroeg mij af of 'het wel den tijd en de inspanning van zulk een weken durende tournee langs vele plaatsen waard zou zijin. Thans is de tocht over Java achter den rug en men kan niet anders zeggen dan dat het resultaat boven alle verwachting was. Nergens was er een slecht bezette kerk en op een aantal plaatsen was de kerk zelfs overvol. In plaatsen als Bandoeng en Sema- rang waren de kerken door een vijf- honderdtal bezoekers tot in de uiter ste hoeken bezet en het record werd gehaald door Soerabaya, waar een achthowderdtal menschen de Boeboe- tankerk tot op de galerijen geheel vulde. Ook in plaateen als Djokja en Malang vulden honderden menschen de kerken, terwijl kleinere plaatsen als Buitenzorg, Poerworedjo en Mage- lang eveneens goed bezette samen komsten gaven. De campagne werd geopend met een bijeenkomst in de Willemskerk te Ba tavia. Hier was evenals in de volgende samenkomsten het programma aldus in- gerioht, dat er behalve schrijver dezes nog twee andere sprekers waren. Deze drie spre kers verdeelden de onderwerpen zoo, dat een hunner sprak over de tot stand koming der Statenvertaling en een ander over de beteekenis van den Bijbel, terwijl de derde spreker uiteenzette, hoe de Bijbel verspreid werd en wat met name de Bijbelgenoot schappen hiervoor deden ook in Indië. Waar de bijeenkomsten zoo druk bezocht werden, daar werd de aandacht van dui- zepden menschen weder gevestigd op de groote beteekenis van den Bijbel voor het leven. Tevens werd hierdoor ook de arbeid van de Bijbelgenootschappen in veel ruimer kring beleend. Zoo werd de bedoeling, waar mede door het Indisch Comité van het Na- derlandsoh Bijbelgenootschap deze samen komsten georganiseerd werden, volkomen bereikt Daartoe werkte de radio ook krachtig mee. Reeds terstond na mijn aankomst, hield ik op verzoek van de N.I.C.R.O. een toespraak over de Statenvertaling en het Nederlandsch Bijbelgenootschap. De eerste samenkomst in de Willemskerk te Batavia, waar ook Mr C. C. van H e 1 s d i n g e n en Dr M. C. S 1 o t e m a k e r de Br u i n e spraken, werd ia haar geheel door de Ba taviasche Omroepvereeniging uitgezonden. En de laatste samenikomst te Soerabaya, waar Ds S. A. van Hoogstraten eu Ds J. C. H a m e 1 de andere sprekers waren, werd eveneens in haar geheel in het pro gramma van de N.I.R.Ü.M. opgenomen. Naar deze uitzendingen is ook door velen •geluisterd, want voortdurend ontmoet ik "menschen, die zeggen mij door de radio (reeds gehoord te hebben, en tot uit Nieuvv- Guinea toe kregen wij schriftelijke berich ten, dat de uitzendingen heel goed over kwamen. Door dit alles is het belang d"eir bijbel verspreiding gebracht on-der de aandacht van duizenden, die thans gemakkelijker tot medewerking bewogen kunnen worden, zoo als de oprichting van verschillende nieuwe 'afdeelingen op„Java van het Bijbelgenoot schap reeds bewezen heeft Het centrum dier bijbelverspreiding is de agentuur te Bandoeng van het Bijbelgenootschap. Hier zijn steeds ia voldoende hoeveelheid voorradig niet alleen Bijbels en Nieuwe Testamenten in het Nederlandsch, waarvan er uit den aard der zaak elk jaar duizendien in Indië verspreid worden, maar bo vendien ook de uitgaven in de vier- en-dertig Indische talen, waarin de Bijbelgenootschappen tot dusver den Bijbel geheel of gedeeltelijk vertaald en uitgegeven hebben. Het Bijbelhuis te Bandoeng. Agentuur van liet Bijbelgenootschap. Ook dat is echter voor de verspreiding in Indië nieit genoeg, want daarnaast wordt voor verschillende bevolkingsgroepen nog gevraagd om het evangelie in het Arabisch, in verschillende Britsoh-Inoische en Chi- neesche talen, in het Japansch, en andere talen meer, zoodat de agentuur te Bandoem er voor moet zorgen steeds een voorraad te 'hebben in ongeveer zeventig talen. Indië is echter veel te uitgestrekt om door één enkel depot voorzien te kunnen worden en zoo zijn eir naast het hoofddepot te Bao-doeng plaatselijke depots gesticht, die men thans in bijna alle groote plaatsen vinden kan en die door het hoofddepot van de noodige voorraden voorzien worden, zoo dat men in alle voorname plaatsen ten minste één punt heeft, waar men zich van Bijbels voorzien kan. Daarnaast worden zooveel mogelijk alle gelegenheden aangregrepen om de aan dacht op den Bijbel te vestigen. Zoo zorgt de afdeeling Batavia ervoor, dat er op den Pasar Gambir, de groote jaarmarkt, die in September op het Koningsplein georgani seerd en door meer dan honderdduizend menschen bezocht wordt, ook een stand van het Bijbelgenootschap is, waar Bijbels in de verschillende talen verkrijgbaar zijn. In het hoofddepot te Bandoeng zijn thans de agenturen zoowel van het Nederlandsch als van het Britsch en Buitenlandsch Bijbel genootschap vereenigd o-nder de leidi'ij van Dr C. P. Cohen Stuart, die binnen kort daarbij door aen heer M. Bij le veld ter zijde gestaan zal worden. Tot dusver wa3 het telkens te klacht, dat in allerlei deelen van den Archipel Bijbels zoo moeilijk te verkrijgen waren. Nog dezer diagen vertelde mij een predikant van een der grootste steden, dat hij plotseling een huwölijksbijbel noodig had en er in ver schillende boekwinkels geen enkele vond. Naar wij hopen zal door de uitbreiding van de organisatie van het Bijbelgenootschap het nu zoo worden, dat ook in Indië ieder die een Bijbel noodig heeft deze zonder te veel moeite zal kunnen krijgen. Daartoe zal naast het instellen van vele depots echter ook een uitgebreider organisatie van en steun aan de colportage noodig zijn. Maar dat is weder een onderwerp op zich zelf voor eon dor volgende artikelen. Dr H. C. RUTGERS l meerde Kerk te Kaapstad. Dr. G. D. S c h o 11 z, die op 9 December 136 aan de Universiteit van Amsterdam promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: „Die konstitusie die staatsinstellings van die Oranje-Vrij staat, 18541902", is benoemd tot redacteur de afdeeling buitenland van Die Trans valer, het nieuwe nationalistische dagbladi in het Noorden. Prof. Dr. J. H. Botha, hoogleeraar in de onomie te Stellenbosch, en oud- alumnus in de Rotterdamsche Handelshoogeschool, heeft naar Die Burger meldt, ontslag geno- en. Het is niet nader bekend, welke plan- ;n Dr Botha voor de toekomst koestert. De heer W. P. van der Merwe, die irn Juli j.l. zijn arts-diploma in Amsterdam be haalde, heeft zich voorloopig te Stellenboschi evestigd. Z.-AFR. STUDENTEN NAAR DE ZUIDERZEEWERKEN Een gezelschap Zuid-Afrikaansche student ten uit Stellenbosch, onder leiding van Prof. Dr. G. de Vi'lliers, hoogleeraar in de zoölogie aan de Universiteit aldaar, zal in December a.s. een reis ondernemen speciaal naar Italië en Duitschland. Ook Denemarken zal worden bezocht, terwijl Nederland op het programma staat voor een bezoek aan de Zuiderzeewerken, waarop Mr. P. J. Iden- •g, -secr. van het college van curatoren der Leidsche universiteit, tijdens zijn ver blijf in Zuid-Afrika de aandacht vestigde, toen hij in kringen van biologen vertoefde tot regeling van een a.s. biologische excursie uit Nederland naar Zuid-Afrika. BUITENGEWOON CHR. ONDERWIJS Een school te Oud-Beijerland In verband met de stichting van een Chr. school voor buitengewoon lager onderwijs in de Hoeksche Waard is door het voorloopig bestuur der vereeniging te Oud-Beijer land een vergadering met de gemeente besturen uit de Hoeksche Waard gehouden. Dertien gemeenten waren op deze vergade ring aanwezig. Tevens waren aanwezig da Inspecteur van het buitengewoon lager on derwijs, de heer Dr van Houte te Utrecht, de hoofdinspecteur van het L.O., de heer P. van Nes te den Haag en de Inspecteur van het L.O. in de inspectie Brielle, de heer S. Brandsma te Rotterdam. De voorzitter, de heer Diepenhorst van Strijen gaf in zijn opingswoord in t kort weer de oprichting der vereeniging. Deelde mede dat door de gezamenlijke schoolbestu ren een bedrag is beschikbaar gesteld ten behoeve der eerste inrichting, terwijl het ge meentebestuur van Oud-Beijerland in prin cipe medewerking heeft toegezegd in der» vorm van beschikbaarstelling van de noo dige localiteiten. Dr. van Houte gaf hierna een uiteen zetting voor wat betreft het doel en de werk wijze van het buitengewoon lager onderwijs terwijl hij voorts een omschrijving gaf van leerlingen, welke in aanmerking komen voor plaatsing op de school en een toelichting op welke wijze de toelating beoordeeld wordt. Het nut en de noodzakelijkheid dezer school toonde hij aan met eenige voorbeelden. Door verschillende personen werden vragen ge steld, welke door den heer van Houte wer den beantwoord. Door den hoofdinspecteur en inspecteur van het lager onderwijs wer<i de volle medewerking toegezegd. Aan 't slot deed. de voorzitter een ernstig beroep op de gemeentebesturen om mede werking te verleenen, daar het doel een financieel offer volkomen rechtvaardigt. De school zal te Oud-Beijerland ge sticht worden, terwijl ze is bestemd voor de geheele Hoeksche Waard.. Verwacht wordt dat met een 30-tal leerlingen kan worden begonnen. S.S.R. AFD. LEIDEN Het nieuwe Bestuur der S.S.R.afdeeling Leiden, heeft zich als volgt samengesteld: M. J. Hagen, praeses, A. W. Baan, ab-actis, W. K. Walstra, fiscus, K. Breur, assessor I» Mej. W. E. Hoeksema, V.E.R.A. TE GRONINGEN Het Bestuur van de Afdeeling Groningen (V.E.R.A.) der S.S.R. is voor het jaar 1937— 1938 als volgt samengesteld: J. F. Folkerts, praeses: R. Huizenga, ab-actis; J. H. Groene- wegen, fiscus; Mej. A. A. Kapma, assessor I G. J. Oosterhuis, assessor II. Examens Academische Examens Lelden. Gesl.: heeren B. W. Buss E. J. K. de Vries. IhdLsch recht: cand.ex., de heeren B. H. Adam en C. E. BousqueL Wis- en Natuurkunde (L): cand.ex., de heer H. J. Colenbrander. Amsterdam. Gem. Universiteit. Gesl.: Ger- mej. W. Rechter ier J. Meursing. Geneeskunde: doet. ex., mej. II H. Beekhuis i de heeren L. J. Landeveer, L. Aurema en A. Apothekernassl P. B. Bolder. Ar Leiden. Gesl ld. de heer J. L. - de heer H. Jongebloed, Rol

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10