if TRIUMPH OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP PRIMA GELDBELEGGING NATUURLIJK in VOORBURG 11 ZATERDAG 6 NOVEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. a Het raadsel Dr Hja! mar Buitenland rondom Schacht T' (Van onzen Duitschen correspondent) 'OEN een maand of twee geleden voor voor den zooveelsten keer het gerucht begon te cireuleeren Schacht zich terug openbare leven, haalde men binnen en buiten klove, die tusschen den econoom het Derde Rijk zijn schouders op, omdat het langzamerhand gebruikelijk gewoiden is dtrgelij'ke geruchten te lauceeren, warm oei de Partijdag der N.S.D.A.P. nadert. De na- tionaal-socialistische leiders kunnen hun mil- iloenen te Neurenberg saamgestroomde aan hangers niet met alleen maar holle frasen afschepen en streven er dan ook geestdrift te bestendigen door de aankondiging van allerlei maar zeer kostbare plannen. Tot heden toe dook steeds vlak begin van den Partijdag het gerucht op, dat Schacht zijn ontslag zou aanvragen. En het ziet er ontegenzeggelijk naar uilt, dat dit ge rucht telkens moedwillig gelanceerd werd om de redenaars van Neurenberg voor he dilemma te stellen: of wel geen al te groot- scheepsche beloften te doen, of wel die dan zelf maar te financieren! Op het oogenblik is de Partijdag 1937 zoo te zeggen alweer een verre herinnering geworden, doch desondaniks stierf het gerucht van Schachts aftreden niet uit. Integendeel, het is zoo positief geworden, als het nooit tevoren was. Eigenlijk is het gerucht allang geen ge rucht meer. Het feilt, dat het in de hoogste economische leiding van het Derde Rijk tot hevigs wrijvingen, ja, tot een ernstige bot sing gekomen is, blijkt zonneklaar uit de Duitsche pers, die voor het eerst sinds bijna vijf jaren gelijkschakeling een felle polemiek voert, waarbij de economisch-hoogsten den lande betrokken zijn. Deze polemiek werd ingeleid door Vierjahresplan", het nieuwe, geheel aan vier-jaren-plan gewijde maandblad), wi van Hermann Goering de hoofdredacteur is. In een artikéL, dat zelfs aan Goering wordt toegeschreven, stelde „Dar Vierjahres plan" den eisch, dat heel de leiding der Duitsche economie toevertrouwd zou worden aan één man, namelijk aan Hermann Goe- ring. Dit artikel werd met gejubel ontvangen door de „Essener Nation alzedtung", welk blad men sinds de oprichting van „Der Vier jahresplan" niet meer kan beschouwen als het orgaan van Hermann Goering, Pruisische minister-president heeft zelfs het kapitaal, dat hij in deze krant had steken, teruggetrokken maar dat niettemin toch steeds nog niet anders zegt, dan wat „his master's voice" voorzegt. De „Essener Nat. Dr Schacht zeitung" was veel duidelijker dan „Der Vier jahresplan" en gaf Schacht vrijwel ronduit te verstaan, dat hij als minister van Economi sche Zaken maar liever moest aftreden, ter wijl hij als president van de Rijksbank uit sluitend de bevelen van Hermann Goering had uit te voeren. Dr. Hjalmar Schacht heeft geduldig als Steeds al deze stormen over zich heen laten gaan, doch tenslotte schijnt het hem toch te bar geworden te zijn en in het jongste num mer van zijn maandblad „Die deutsche Wirtschaft" worden spijkers met koppen ge slagen, zooals sinds de „Machtübernahme" in geen enkel Duitsch persproduct meer het geval was. Het militair karakter van het vier-jaren-plan wordt gegispt en de manier, waarop de soldaten economie plegen, vier kant veroordeeld. Wij onthullen geen geheimen, wanneer wij zeggen, dat dr. Schacht 't niet voor het eerst aan den stok heeft met hooge machthebbers uit het Derde Rijk. Reeds heeft hij felle mee- ningsverschillen uitgevochten met den Mi nister van Landbouw, Walther Darré, wiens „Erzeugungsschlacht" hij in de origineelen opzet te kostbaar achtte, en met dr. Ley, den man van het arbeidsfront, die voor zijn pro pagandistische plannen veel en veel te veel geld noodig had. Zoowel Darré als Ley be riepen zich op Adolf Hitler. De Fiihrer ech ter weigerde partij te kiezen en benoemde in beide gevallen Hermann Goering tot bemid delaar. Deze bemiddelingSDOgingen slaagden daardoor, dat zoowel Da-ré als Ley toegaven en Schacht zijn wil kon doorzet'en. Wie zal er echter in dit geval bemiddelend kunnen optreden, nu de strijd rechtstreeks gaat tusschen Schacht en Goering? Het ligt voor de hand, dat Adolf Hitler in dit geval zich moeilijk aan het geschil kan onttrekken door een ander met de bijlegging ervan te belasten. Het Derde Rijk beschikt nu eenmaal niet over een persoonlijkheid, die zich met eenige kans op succes tusschen Schacht en Goering kan plaatsen. De her haalde bezoeken, die de minister-president en de minis'.er van Economische Zaken den laatsten tijd alleen of samen aan Berchtes- gaden brachten, wijzen er dan ook op, dat de Fübrer zich ditmaal niet aan de verantwoor delijkheid heeft willen onttrekken. Of er echter eenig uitzicht beslaat op een compro mis, dat de gerezen moeilijkheden voor lan- geren tijd uit den weg ruimt? Het lijkt onwaarschijnlijk, om niet te zeg gen onmogelijk, daar zoowel Schaoht als Goering zichzelf zouden moeten verlooche nen, ja, een gang naar Canossa zouden moe ten maken, om een dergelijk compromis te bewerkstelligen. Tusschen Schacht en Goering ligt de diepe den sol daat ligt Schachts uitgangspunt is de toe stand in Duitschland, zooals deze in werke lijkheid is, en zijn doel gaat niet verder dan het bereikbare. Goerings uitgangspunt bevel van zijn Führer om binnen vier jaar tijds Duitschlands economische afhankelijk heid te overwinnen, en zijn doel beoogt prac- tisch de gewelddadige uitroeiing van wat ddf bevel in den weg staat. Direct nadat hij door Hitler met de voering van het vier-jaren-plan belast heeft Goering in het Berlijnsche Sportpalast een programmatische rede gehouden. Bijna een jaar later bracht hij te Weimar om te zeggen rapport uit over den stand zaken in verband met het vier-jaren-plan. In beide gevallen beloofde hij slechts één ding, namelijk dat ei geen hongersnood zal komen in Duitschland. Wat hij daarmee bedoelde, wordt onder andere bewezen door het feit, dat hij op het oogenblik het Duitsche volk ertoe beweegt te brengen, zijn maag te vullen met aardappelen, omdat er te weinig brood is. Tegenover deze belofte stonden tal bedreigingen tegen al degenen, die het jaren-plan, zooals hij het uitdrukte, sabottee- ren. Vooral de exporthandel en de 3 industrie, die met Goerings politiek niet al te best accordeeren, moesten het ontgelden. Te Weimar schrikte Goering er zelfs niet voor terug, om te zeggen, dat de Duitsche Staat desnoods ertoe zou overgaan, de tak ken van nijverheid en handel, die zich niet aan zijn voorschriften houlen, te monopoli seer en. Schachts vaste overtuiging is het, dat Duitschland even weinig buiten de rest der wereld kan, als de rest der wereld buiten Duitschland. Met een vernuftig systeem van clearing en ruilhandel streeft hij ernaar „fo make the best of it", door Duitschland ge leidelijk van zijn schuldenlast te bevrijden zoo mogelijk eens aan een opnieuw vrij v renverkeer toe te komen. Goering denkt daar anders over. Hij gelooft met Schacht, dat de rest der wereld niet buiten Duitschland kan, doch hij wil toonen, dat Duitschland de rest der wereld niet absoluut noodig beeft. Dr. Hjaknar Schacht draagt sinds negen maanden het gouden eere-insigne N.S.D.A.P. Dit belet hem evenwel niet, een onvervalschte liberaal van ouden stempel te blijven. Strikt genomen zijn zijn opvattin gen vierkant in strijd met die van Hitler. Men leze daar bij voorbeeld de economische pas sage in de Führer-rede van 31 Januari ld. maar eens op na! Doch men heeft Schacht noodig tegenover de crediteuren in het buitenland en den groothandel en de zware industrie in Duitsch land zelf. Men ga in dit verband de uitwer king maar eens na, welke het aanhoudend gerucht van Schachts aftreden zelfs op de scherp gecontroleerde Duitsche beurzen had! Het is heel goed denkbaar, dat Adolf Hitler, evenals Goering dit vroeger deed, op Schachts patriottische gevoelens inwerkt om hem te doen blijven. Dit is echter geer lossing, zelfs geen compromis, doch alleen uitstel van executie. Vroeg of laat toch zal dr. Hjalmar Schacht zich juist door zijn patriottische gevoelens gedreven zien o: weigeren, nog langer een politiek te sanctio- neeren, die naar zijn meening catastrofale gevolgen zal hebben voor zijn vaderland! de 1 cent sigaret die over alle andere triomfeert VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF Handelskennis voor den Middenstand STUDEEREN geen luxe meer, maar PLICHT! SCHRIFTELIJKE OPLEIDING voor MIDDENSTANDSDIPLOMA door N.V. N.O.S., Amsterdam C. Prinsengracht 668 A, Telefoon 34850 GRATIS prospectus op HUIZE „W ESTEINDE" te s G RAVENHAGK biedt aan Dames en Meisies een aangi- naam Tehuis voor korten of langeren ti.iri. Zeer matige prijzen 1.50 3.- p d voor logies met voll pension; des- gew alleen kamer m. ontb. Gev. sed. 1868 Geheel verbouwd en gemoderniseerd Westeinde 31, TeleL 113932 Westeinde 27, TeleL 110573 EEN DUITSCH-POOLSCHE MINDERHEDEN ACC00RD De officieele tekst gepubliceerd De PooLsche en de Duitsche regeering hebben een gemeenschappelijke verklaring opgesteld over het Duitsch-Poolsch accoord inzake de behandeling van de Poolsche minderli'den in Duitschland en de Duitsche minderheden in Polen. officieele tekst der desbetreffende Duitsch-Poolsche overeenkomst behelst het volgende: Met voldoening kunnen de regeeringen constateeren. dat elk der beide stoten, bin nen het kader van zijn souvereiniteit, de volgende beginselen voor de behandeling der minderheden als richtsnoer beschouwt: 1. Het wederziidsche respect der Duitsche Poolsche volken alleen al verbiedt streven naar gewelddadige assimilatie der minderheid, het in het geding brengen van het feit, dat iemand tot de minderheid be hoort. of het verhinderen, dat men er opeu- lijk voor uitkomt, tot de minderheid te be- hooren. In het bijzonder zal men geen enke'en druk op de jonge leden der minderheid uit oefenpn om hun het gevoel, dat zij tot de minderheid behooren. te ontnemen 2. De leden der minderheid hebben hel recht hun taal vrijelijk te geibruiken in woord en geschrift, zoowpI in hup persoon lijke en economische betrekkingen, als inde pers en de openbare bijeenkomsten. De leden der minderheid zullen geen en kel nadeel ondervinden van het gebruik van hun moedertaal en van het in stand houden van hun nationale gebruiken in het open bare en particuliere leven. 3. Het recht der leden van de minderheid bijeen te komen in vergaderingen van cul tureel en economisch karakte wordt gewaar borgd. 4. De minderheid heeft het recht, scholen, waar de moedertaal gebruikt wordt, te hand haven en te bouwen. Beoefening van het godsdienstig leven in de moedertaal en kor kelijke organisatie zijn den leden der min derheid toegestaan. Men zal zich niet mengen in de bestaande betrekkingen op godsdienstig gebied en in de werkzaamheid der liefdadigheidsinsto» hngpn 5. Het behooren tot de minderheid kan geen verhindering zijn of nadeel berokkenen bii de keuze of de uitoefening var. een be roep of een economische bozigheid. De leden der minderheid genieten op economisch go- bied dezelfde rechten als de onderdanen van den staat, waarvan zij afhankelijk zijn, In het bijzonder ten aanzien van eigendom rn verkrijging van onroerende goederen. Bovengenoemde beginselen mogen op geenerlei wijze inbreuk maken op don plicht van de leden der minderheid een onbegreu»- de loyaliteit jegens den staat, waartoe zij behooren, in acht te nemen. De-ze beginselen zijn vastgesteld om de minderheid redelijke levensomstandigheden en een Ipven in eendracht met het volk van den slaat, waarvan zij afhankelijk zijn, te waarborgen, hetgeen zal bijdragen tot een ge'eidelijke consolidatie der vriendschappa- lijke nabuurbetrekkingen tusschen Duitsch land en Rolen, DE PACIFIC-BESPREK1NGEN TE BRUSSEL Het memorandum aan Japan Moeilijkheden rond het concept'Spaak welke gister door de Pacific-coo- feren/tie te Brussel gehouden is, heeft de Chineesche delegatie aangeboden zioh voor een tij-d terug te trekken, zoo haar aanwezigheid een hinderpaal mocht vormen voor de andere delega ties bij de gedaohtenwisselingen over de aan Japan te zenden nota. De Ita- liaaiusche gedelegeerde, Aldrovan- di, verzocht den Chi-neezen echter te blijven. Spaak, die het verzoek van Aldro- vandi steunde, las hierna zijn omtwerp- memoraadum voor, waarvan de korte inhoud de volgende is. De conferentie van Brussel heeft kennis genomen van het Japansclue antwoord op de uitnoodiging tot deelneming en vao de be geleidende verklaring, waarin gezegd wordt, dat Japan geen territoriale ambities heeft ten opzichte van China, oprecht wil mede werken aan de moreele en materieele ont wikkeling van dit land, cultureel en econo misch wil samenwerken met de buitenland sche mogendheden en China en nauwgezel de buitenlandsche rechten en belangen in acht wil nemen. Dit zijn de fundamenteels het negemnogend'hedenver- De vertegenwoordigers van de aan dit verdrag deelnemende staten hebben acte genomen van de aldus door de Japansche regeering bevestigde voornemens tot eer biediging dezer beginselen. Japan voegt echbeT in de begeleidende verklaring hieraan toe, dat door den com- munistie-ohen invloed de toestand sinds 1922 geheel verschillend is geworden, evenals door de wijzigingen, welke de binnenland- sohe omstandigheden in China hebben doen ontstaan. Voorts worden verschillende grieven tegen China uitgesproken, o.m. het voeren van een anti-Japansche politiek in de laatste tien jaar. Het negenmogendhedenverdrag heeft voorzien in het geval, waarin een der con- tracteerende partijen zich gerechtigd zou achten, grieven van dezen aard te formu leeren en wel in artikel zeven. De bepalin gen van dit artikel rechtvaardigen de ge dachtenwisselingen te Brussel. Ten aanzien van het Japansche bezwaar, dat de meeste deelnemers aan de Brussel- sche conferentie zioh gezonden zullen ge voelen door dé resoluties van den volken bond, merkt het ontwerp op, dat niet alle aanwezigen lid zijn van den bond of deel genomen hebben aan de volkenbondsbespre kingen over het conflict. De gedachten- wisselingen te Brussel vinden uitsluitend plaats op den grondslag vana het negen- niogen dlh ed en ve rdrag. Ten slotte zegt dan heft document: vertegenwoordigers van de te Brussel bijeen zijnde stoten hebben eenigen hunner uitge noodigd, overleg te plegen met de Japan sche r e»ring. De te voeren gedachten wisselingen zouden geschieden binnen hel kader getrokken door het negenmogend hedenverdrag en i-n overeenstemming met deszelfs bepalingen. Zij zouden o.m. ten doel hebben, de verschillende punten op te hel deren, waarvan hierboven sprake is ge it, en een regeling tusschen de beide partijen te Procedure-moeilijkheden Het ontwerp-memorandum van Spa lokte intuschen nog al wat opmerkingen uit Bovendien rezen er eenige moeilijkhe den ten aanzien van de procedure. De mogendheden, die in de eerste plaats bij het vraagstuk belang hebben, hadden de bijeenkomst de instelling van een redactie-commissie voorgesteld. Het denkbeeld van een beperkt orgaan, waarin Engeland, de Vereenigde Staten en België vertegenwoordigd zouden zijn, stuitte Fransch verzet. Daar Frankrijk op het standpunt stond, dat zijn belangen in de Zuidzee onthouding van elke internationale actie niet mogelijk maken, werd beslist dat de conferentii zelf de noodige wijzigingen in het voorgestelde document zou aanbren gen De delegaties zullen nu schriftelijk haar amend*menton formuleeren. De uitwerking van dit document zal een delicaat werk zijn. Spaak wenscht, in het verlangen naar onderhandelingen met Janan, zich te beper ken tot het opsommen van de Japansche grieven tegen China, zolder die te bespre ken, doch Wellington Koo wenscht, dat ook de klachten van de regeering te Nanking in het memorandum zullen worden opgenomen, hetgeen invloed zou kunnen uitoefenen op het verzoeningsgezinde karak tier. Men vreest echter door het opsommen van de klachten van beide zijden een nega tief antwoord van Tokio, dat toch al ge neigd is, de conferentie te beschouwen als een rechtbank, waarvoor het niet wenscht te verschijnen, in de hand te werken. Daarom stelde Litwinoff, die Welling ton Koo wilde steunen, voor, dat men in s van een memorandum, met argumen ten, Japan slechts een iota zou zenden waarin het verzocht wordt, zich in verbin ddng te stellen met de conferentie. Zoo kon men twee tegenovergestelde stroomingen waarnemen, die men overigens s voor den aanvaiw der conferentie voorzien had. Ten slotte besloot men zijn toevlucht te nemen tot de procedure van schriftelijke amendementen. Gemeld wordt, dat in den afgeloopen winter ongeveer 250.000 schapen omgekomen zijn ten gevolge van den hevigen sneeuwval in Chileensch '»i Argentijnsoh Pategonië en men vreest, datftiog meer schapen in de dooi- periode zullen bezwijken. Men heeft den strengsten winter achter den rug. die in de laatste 25 jaar is voorge- DE JAPANSCH-CHINEESCHE OORLOG Duizenden Japanners over de Soetsjaukreek Chineezen in den rug aangevallen Bij duizenden trokken de Japanners Vrijdag de Soe-Tsjau over, vier mijl ten Westen van de internationale concessie. Volgens mededeeling van Japansche of ficieren bevinden zich thans reeds 20.000 man op den Zuidelijken oever van de Tevoren had de Japansche artillerie de hoofdlinie der Chineezen op den Noordelij ken oever zóó hevig onder vuur genomen, dat onder de bewoners van het Westelijk deel der internationale nederzetting groote opwinding ontstond, daar de granaten voort durend over hun hoofden suisden. Van Ja pansche zijde werd evenwel verzekerd, dat het offensief ver genoeg van de Britsche verdedigingswerken is geprojecteerd, om de eigendommen der buitenlanders niet in ge vaar te brengen. Op hetzelfde oogenblik dat nieuwe Japan sche transporten de Soe-Tsjau overstaken, werden in de Hang-Tsjau/baai, ten noordeu van Tsja-Poe, omvangrijke Japansche troe pentransporten aan land gezet, om de Ghi- neeze nin den rug aan te vallen. Veertig Japansche transportschepen, be schermd door vele oorlogsbodems, zoo meldt Havas, kruisten voor de kust en onder be scherming van een rookgordijn begaven de soldaten zich in tachtig motorsloepen aan land. De versterkingen zouden uit Noord- China zijn gekomen. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat de Chineezen aan de Soe-Tsjau, die tusschen twee vuren geraakt waren, zich hebben te ruggetrokken, om nieuwe stellingen te be trekken langs de Tsjoe-Tsjia-Pang. In dr noordelijke bocht van de Soe-Tsjau hebben de Japanners thans vier dorpen in handen Volgens berichten van buitenlandsche mi litoire deskundigen hebben de Chineea-in den vijand bij het oversteken van de kreek zware verliezen toegebracht. In groote getale waren mitrailleursnesten in het terrein ver borgen. terwijl uit de meest onverwachte plaatsen loopgraaf mortieren hun projectie tusschen de Japansche soldaten wiemen DUBIEUSE VORDERINGEN FiDUClA-INCASSO'S - STAAT TOT UW DIENST, zowel op als zondez contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS Japanners voor Tai-Joean Volgens berichten uit Tokio zijn de Japansche troepen gisteren aangekomen voor Tai-Joean, de hoofdstad van Sjansi Zij zijn hiermede aan het eindpunt van de PeipingSjansilijn, het einddoel, dat vóór het invallen van den winter moest worden bereikt. Tai-Joean gevallen De hoofdstad van Sjansi, Tai-Joean, is in handen der Japanneezen gevallen, na den verbitterdsten veldtocht, die nog tijdens de vijandelijkheden in Noord-China is voorge komen. Het anti-Komintern-verdrag Italië toegetreden Gistermorgen om elf uur is te Rome een protocol geteekend, waarbij Italië toetreedt tot het op 25 November 1936 tusschen Duitschland en Japan gesloten anti-Komin tern-verdrag. Niettegenstaande den eenvoudigen vorm van het document is het belang hiervan toch niet te verwaarloozen. aangezien de oraag- wijdte van de overeenkomst van Berlijn er door wordt vergroot, met alles wat hieraan vast zit: nl. uitwisseling van inlichtingen tusschen de drie partijen, samenwerking in maatregelen tegen het communisme vorming van een front tegen het communis me met mogelijk deelnemen van andere mo gendheden. Italië zou tot het laatste oogenblik ge aarzeld hebben, uit vrees de deur te sluiten voor 'de onderhandelingen met Engeland, die Italië wenscht en die reeds drie maanden lang zijn uitgesteld. Dit is de reden, waarom Italië zou hebben gewild, dat het accoord geheim werd gehouden* Theoretisch zal het gericht zijn tegen de internationale communistische inmenging i de binnenlanosche aangelegenheden der landen. De onderteekenaars zouden overeenkomen, elkaar van de communistische activiteit op de hoogte te houden en samen te werken bij de bestrijding. De onlusten in Palestina Twee soldaten gedood Twee Schotsche soldaten, die wandelden langs de Jeruzalemsche stadsmuur, zijn honderd dooden en verscheiden geweren en geschoten. De aanvallers hadden zich ver borgen langs den weg, die van de oude stad naar de nieuwe Joodsche wijken voert Politiehonden hebben de sporen der moor denaars gevolgd tot het dorp Sille, dat door de troepen wero omsingeld. Men heeft besloten de ijzeren poorten, welke onlangs in de stadsomheining wer- den geplaatst, te sluiten. Spaansche burgeroorlog Gevechten in Aragon Een officieel rechtsch communiqué meldt o.a.: „In Aragon, in den sector van Jaca, hebben de rechtschen verscheiden hoogten bezet. De regeeringstroepen lieten bijna honder dooden en verscheiden geweren en mitrailleurs, benevens een groote hoeveel heid oorlogstuig achter. Rechtsche escadrilles vliegtuigen hebben de militaire doelen van Barbastro gebom bardeerd." Het verloop van de laatste 5 partijen Euwe's vorm is weer teruggekeerd Aljechin toont fraaie staaltjes van verdedigingskunst De heer H. J. J. S1 a v e k o o r d e te Den Haag schrijft ons: Men zal zich herinneren, dat ik in mijn vorig overzicht, geschreven na 8 partijen, de verwachting uitsprak, dat er nu een aan tal rustige remise-partijen zou volgen. De 9de partij (Den Haag) scheen mij in het gelijk te stellen. Er ontstond een kalme partij, waarin E u w e door uitnemend spel in de opening eenig voordeel behaalde, hetwelk Aljechin door voortreffelijke verdedi ging tot een minimum wist te beperken, zoodat remise een bevredigend slot was. Men mocht na deze partij verwachten, dat Eu we weer zijn ouden vorm had teruggevonden. In de 10 de partij echter (eveneens Den Haag), waarin Euwe zwart had, kwam hij weliswaar met voordeel uit de opening, doch begaf zich vervolgens met zijn dame in een avontuur, dat zoodanige complicaties mee bracht, dat hij den draad kwijtraakte. Alje chin verzuimde zijn kansen niet en won na ;n ernstige fout van Euwe ongedacht ©nel. Na deze partij, welke Aljechin een voor sprong van 3 punten bracht, waren velen van meening, dat hiermede ook de kansen van Euwe op het behoud van den titel met een verdwenen waren. Het aantal dergenen, die nog steeds op een uiteindelijke overwin ning van Euwe bleven hopen, slonik be denkelijk. Toch waren de overwegingen van deze kleine groep (waaronder vrijwel alle grootmeesters) zeer steekhoudend. Hun uit gangspunt was. dat Euwe's inzinking nu toch wel spoedig achter den rug moest zijn. Daar kwam bij, aldus redeneerden zij, dat Aljechin tot dusverre in zijn besten vorm had gespeeld. Zou deze dat echter voLhou den? Ook Aljechin zou toch wel eens een in zinking krijgen Toch meenden de meestere dat Euwe het niet van een eventueele in zinking van Aljechin behoeft te hebben Zij oordcelen, dat Euwe in topvorm iets ster ker is dan Aljechin in gelijke conditie. Het verschü moge niet groot zijn, het is toch wel 'groot genoeg om optimistisch te zijn ten aanzien van het inhalen van den achter stand van 3 punten. Maardan moest Euwe's goed vorm snel terugkeeren. En deze keerde terug! Vanaf de 11de partij is Euwe's spel weer merkbaar beter gewor den, een verbetering, welke culmineerde in een topprestatie in de 13de partij. Doch laten we het verloop op den voet volgen. In de 11de partij (Groningen) behaalde Euwe tegen de Slavische verdediging een klein voordeel, dat hij tot het einde wist te behouden. Sommige meesters waren van oor deel, dat Euwe te vroeg in remise heeft toe gestemd. Hij zou, meenden zij, als hij had doorgespeeld, een pion hebben gewonnen en misschien een overwinning hebben kunnen hoeken. Euwe en Aljechin deelden deze meening echter niet. In de twaalfde partij (Amsterdam) paste Euwe, evenals in de tiende partij, de Nimzo- Indische verdediging toe en behaalde er weer voordeel mede. Aljechin moest dan ook alle zeilen bijzetten om beslissend nadeel te ontgaan. Hij slaagde hierin echter uitmun tend en zoo eindigde ook deze partij in re mise. Aljechin erkende echter na afloop, dat het overwicht voortdurend aan de zijde van Euwe was geweest In de dertiende partij (Amsterdam) zet ten beide spelers de kroon op wat zij tot nu toe gepresteerd hadden. Euwe was echter het eerst en het laatst aan het bod en kon daardoor winnen. In de opening leverde Euwe een fenomenale prestatie. Volkomen onbevangen spelend, offprde hij twee pion nen, waardoor hij de kans kreeg Aljechins pionnenstelling vol gaten te schieten. Op den 23sten zet kon men de zwarte stelling als verloren beschouwen. Toen echter toonde Aljechin zich in zijn volle kracht. Uiterst hardnekkig verdedigde hij zich en wist duim na duim het verloren terrein te her winnen. Reeds kon men wanen, dat hij het evenwicht ten naaste bij had hersteld, toen hij in tijdnood op den 39sten zet een fout maakte, welke Euwe terstond een ge wonnen stelling opleverde. Vrij algemeen dacht men, dat de strijd nu wel gestreden was en dat Euwe snel zou kunnen winnen. Opnieuw toonde Aljechin zijn groote talen ten. Weer wist hij zijn positie uiterst taai te verdedigen en het is dan ook slechts aan het mathematisch-zuivere spel van Euwe toe te schrijven, dat deze de partij wist te winnen. In deze partij toonden beide spelers, on danks de aan weerszijden gemaakte fouten, hun machtig kunnen. Men kan zonder over drijving zeggen, dat een ander dan Euwe deze partij stellig niet zou hebben gewon nen. Omgekeerd is het evenzeer waar, dat geen meester het zoo lang zou hebben vol gehouden als Aljechin. Ieder andere mees ter zou reeds veel eerder bezweken zijn. Het is duidelijek. dat voor de groote mas sa het meest sprekende feit Is, dat Euwe zijn achterstand tot twep punten heeft ver kleind. Hierdoor zal de schare van zijn aan hangers wellicht weer wat zijn uitgebreid. Het grootste lichtpunt moet naar mijn mee ning hirrin gezocht worden, dat Euwe in de laatste drie partijen, tegen een in mtnemonden vorm spelenden Aljechin, tel kens overwicht heeft weten te verkrijgen Weet Euwe dezen speelvorm te handhaven, dan zal hij zijn achterstand ongetwijfeld lansrzaam maar zeker inhalen en uiteinde- lijek de zege behalen. Het Is natuurlijk doelloos bij voorbaat te gaan overwegen, wat er alzoo zou kunnen gebeuren, indien een van belde spelers opnieuw een inzin king zou krijgen. Laten wij in het belang van den inhoud der komende partijen ho- - dit met geen van beiden het geval zijn. Wat is een Mijnhardtje R Een „Mijnhardtje" is een hartvormig ouweltje^ dat gevuld is met een vernuftige comhina-< tie van verschillende beproefdp geneesmid delen, welke elkander in hun werking wederkeerig ondersteunen. Hierdoor is een beter pijnstillend middel verkregen dat krachtiger en gunstiger werkt en alles overtreft. Na het gebruik van een .Mijnhardtje" voelt ge als het ware de pijnen van U afvallen. En het bijzondere hierbij is, dat gij U daarna weer geheel frisch en op gewekt gevoelt en geen enkel gevoel van' zwaarheid of moeheid achterblijft. Dit komt, omdat „Mijnhardtjes" geen scha- delijke nevenwerking hebben en tevens bloedsomloop en stofwisseling stimuleeren. Klein en hartvormig van model, slikken zo zeer gemakkelijk in. Bereid volgens recept. Apotheker Mijnhard tg Wonder snel helpen „Mijnhardtjes" bij3 Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spit, Spier pijn, Rheumatische pijnen, Migraine, Perio dieke pijnen Kou en Griep, Moe- en Luste loosheid. Koker 12 stuks 50 ct. Proefverpak- king 2 stuks 10 ct. Bij Apothekers en Dro gisten. Adv. Spaak kabinetsformateur De Belgische socialist Spaak heeft do opdracht tot het vormen van een nieuwe Belgische regeering aanvaard, en reeds be zoeken gebracht aan Vandervelde, Do Man en Pierlot, Zijn eerste indrukken, waren niet ongunstig. Windsor niet naar Ver. Staten De hertog van Windsor heeft voorion» pig zijn voornemen laten varen om een be< zoek te brengen aan de Ver. Stoten, om al daar de woon- en arbeidstoestanden te be- studeeren. Een der vrienden van den hertog, de Amerikaan B e d e a u x, zou hem aldaar rondleiden, doch deze Bedeaux bleek bij de Amerikaansche organisaties, tengevolge van; zijn sociale opvattingen, geen persona grata. De hertog heeft met nadruk herhaald, dat er zelfs geen schaduw van reden bestoftt voor de bewering, dat hij gebonden is aaii eenigerlei industrieel systeem, of dat hij voor of tegen een bepaalde politieke of ras senleer is en hij spreekt de hoop uit. dat na deze verklaring zijn ware en ernstige be weegredenen voor zijn voorgenomen bezoek aan Amerika goed zullen worden begrepen. Nieuw gebouwde Portiekhuizen te koop, op eigen grond te Den Haag. Modern ingericht en voorzien van waschtafels, douchecel, enz., enz. Gunstig gelegen. 10 Rente van Uw geld! ALGEMEEN BEHEER L. V. MEERDERVOORT 259 DEN HAAG IN AMSTERDAM 7 Dan naar het kaDtoor van L BOOMSMA, Makelaar Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118/119. TeL 82521—85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, administreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden. Wonlnglijst en Inlichtingen GRATIS. n u uieuüu nan uii eigen oezu: GELDBELEGGING Diverse prima verhuurde objecten te Rotter dam, Üverachle enz. In tedere prijs, vanaf 2950 tot 190.000, ZELFBEWONING le, Hlllege IJaselmonde, Schiedam. PrtJzen: 2950, 2700. 4300 (600 m2 tuin), 8500. 8.V ..ZOAl Lilt II HIK, I'lSL. 42247 de ideale randgemeente der Residentie Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Mariannelaan 272 aai i !i 11 si ?i a >ki ?i n >i?»i3 tlNII l) TCitl UWEN 5 ECCEEN i.I fCNINCBlIREAU UII 4 UILLQCONDASTR. 7 TELQPOON:42596 Wilt U een rastige GELDBELEGGING KOOP DAN HUIZEN Inlichtingen en adviezen worden aratis verstrek! Architect en Makelaar W. J. B U L S I N G TELEFOON 20 RIDDERKERK Advies en bemiddeling bij aan- en verkoop van Vaste Goederen

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2