Idieuiue $Tiïtódjr (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken VRAGEN VAN DE DAG Abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is z_i5 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6231 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 DINSDAG 2 NOVEMBER 1937 18e Jaargang l&Krtentieprijjni: Van I tot 5 regels1.177» Elke regel meer 0.22'fi igezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2-30 Dice regel mtef f 0-45 Voor het bevragen aan 1 bureau V wordt, berekend0.10 De beperktheid der publieke financiën Heden en morgen houdt de anti-revo lutionaire partij een kader-conferentie, waar de twee belangrijkste politiek- economische vragen van de dag. de financiën van publieke lichamen, voor namelijk het rijk en de gemeenten, be nevens de werkloosheid, wat omvang en blijvend karakter betreft, aan de orde komen. Wij kunnen ons niet vergissen wan neer wij reeds van te voren schrijven, dat bij de bespreking van het eerste onder werp en de documentatie welke daarover verschaft wordt, zal blijken hoezeer de publieke financiën populair gezegd nog in de knoop zitten en hoe gering de mogelijkheid (of wellicht hoe volstrekt de onmogelijkheid) nog is om op iets royaler voet te gaan leven dan in de laatste achter ons liggende jaren het geval was. Want de huishouding van de staat moge in beginsel weinig behooren af te wijken van die van den solieden burger, in de praktijk is er menigmaal een aan merkelijk verschil. Ook voor de overheid van staat en stad moet de regel gelden, dat men de tering naar de nering zet en dat geschiedt ook wel; maar de staat heeft veel. naar sommigen meenen een onbeperkt crediet en daarop wordt nog al eens gezondigd. In gewone taal wil dat zeggen, dat de staat eerder dan de burger geneigd is om verschillende betalingen uit te stellen tot later tijd en om voor allerlei uitgaven, welke noodzakelijk gedaan moeten worden, te Ieenen. Dit blijkt op eigenaardige wijze b.v. uit de manier, waarop de gemeentebegroo- tingen in de regel plegen behandeld te worden. Natuurlijk hebben Burgemeester en Wethouders bij het opzetten daarvan wel rekening gehouden met de inkom sten, waarop men naar schatting hopen mag; zulks blijkt ook heel duidelijk uit de in de laatste jaren gebruikelijke mede- deeling. dat er aanvankelijk een tekort van zooveel duizend of honderdduizend gulden te dekken was en dat men daar voor die en die bezuinigingen heeft in gevoerd of bepaalde inkomsten heeft verhoogd; maar ten slotte bij de be handeling in de gemeenteraad worden eerst de uitgaven en daarna de ontvang sten behandeld en vastgesteld. Dit geschiedt naar de oude regel uit de dagen van Olim toen elk jaar de ont vangsten mee- en de uitgaven niet tegen vielen, zoodat het gewoonte werd om bij de behandeling der begrooting te zeggen: dat bedrag is voor goede zaak noodig en dus moet het er komen. En het kwam er dan ook. Dus: eerst de uitgaven vaststel len en dan zorgen voor voldoende in komsten om de onkosten te bestrijden. Heden ten dage blijkt echter ook heel duidelijk dat dit slechts een formeele kwestie is. Want het rijk moge niet met het geld kunnen smijten of ook maar eenige royaliteit kunnen toonen; de ge meenten zitten nog meer in de knoei. En de wethouders van financiën van eenigs- zins volkrijke gemeenten zijn dan ook tot de conclusie gekomen, dat men de handen van tevredenheid in elkaar mag slaan wanneer de begrootingen voor 1938 zon der lastenverzwaring of nog verder gaande besnoeiing sluitend zijn te maken. En wat nog meer zegt. menigeen van hen is overtuigd, dat dit karwei voor 1939 nog heel wat moeilijker zal zijn. De conjunctuuropleying komt in zoo lang zaam tempo dat men nog jaren zal zuch ten onder de lasten van vroeger tijd en dat er van breeder vleugel- en ruimer armslag vooreerst nog wel geen sprake zal zijn. Deze waarheid is zoo in confessio, dat sociaal-democratische financiers en eco nomen van naam doch bovendien staande op een verantwoordelijke post niet op houden tot „voorzichtig financieel beleid" te manen, want we zijn de depressie nog niet te boven en menigeen vreest, dat een nieuwe inzinking komen zal voor we de gevolgen der vorige te boven zijn. Dat geldt voor heel de wereld en dus ook voor ons, want de welvaart in ons land hangt (misschien) meer dan ergens elders ten nauwste sa-men met de wereld conjunctuur; niet alleen onze geld- en effecten- maar ook onze arbeidsbeurs is sterk afhankelijk van het economisch ge beuren om ons heen. Op de belangrijke vergadering van de V ereeniging voor de Staathuishoudkunde en de statistiek welke vorige week te Utrecht gehouden werd en waar het vraagstuk der blijvende werkloosheid zeer breed en ook zeer geleerd besproken werd, bleek dat overtuigend. De gedwon gen devaluatie welke hier het vorig jaar tot stand kwam heeft ongetwijfeld een opleving gebracht en met vreugde heb ben we bijna elke verslagweek geconsta teerd hoe de werkloosheid terugliep met een zeer aanzienlijk percentage. Echter, het was niemand minder dan de voorzitter van het moderne, d.w.z. roode, vakverbond, die zonder tegen spraak te ontmoeten constateerde dat de industrieele productie het peil van 1929 heeft overschreden. Maar hij voegde er onmiddellijk aan toe: „de werkloosheid steeg inmiddels en zij stijgt opnieuw, waaruit valt af te leiden dat de voordee- len van de devaluatie hebben uitgewerkt." Dat is een bekentenis van belang en van beteekenis is ook, dat in dezelfde be spreking een der debaters den grootste der devaluïsten. Prof. Goudriaan in een vlot betoog voorhield, dat de voorstan ders van de gouden standaard zich heusch niet behoeven weg te schamen, want dat hun definitief ongelijk nog niet gebleken is, maar dat de devaluïsten als geneesmiddel slechts aanvoerden „een kunstmatig mechanisme, door grondstof- fengeld en het uitvoeren van openbare werken. De beursman ziet evenwel in, dat de lawinetheorie (het gaat, als het eenmaal loopt, hoe langer hoe beter!) niet opgaat." Waar nu de financiën van rijk en ge meenten zóó innig aan elkaar verbonden zij-n als in de laatste jaren het geval was, ligt de conclusie voor de hand, dat bij het beheer der openbare financiën de uiterste soberheid betracht moet worden. En dir spreekt te duidelijker wanneer we letten op hetgeen we in de aanvang s< hreven dat in de laatste jaren vele verplichte be talingen b.v. stortingen in allerlei fondsen zijn opgeschort en dat voor vele objecten, die eigenlijk huiselijk gezegd contant betaald moesten worden, is geleend; zoodat wij thans zitten met een zeer verhoogde staatsschuld en met een rente- en aflossings-last, waarvoor men terug schrikt, doch welke men niet als een bergtop ömtrekken kan. Dit alles leidt er toe dat men of men wil of niet en wie zou het nu met genoe gen willen? slechts voor de allerdwin- gendste volksbelangen geld kan voteeren en dat heel veel, dat sociaal wenschelijk en begeerlijk is, naar achteren moet drin gen. Of er mogelijk op enkele punten we denken'als steeds aan werklooze on derwijzers, en de laagstbezoldigden bij sommige staatsdiensten nog iets kan ge beuren, is een andere vraag, maar raakt niet de groote lijn. Die is deze: het ka- binet-Colijn steunen in zijn pogen om langzaam maar geleidelijk te streven naar een saneering der publieke financiën, op dat er langs dae weg, wanneer er geen catastrofale stoornissen komen, in de toe komst weer ruimte komt voor sociale uit bouw. BINNENLAND Wagen verkeer Zwijndrechtsche Veer Naar de K.N.A.C. verneemt kunnen wegens noodzakelijke onderhoudswerken aan de in- loopsteigers van het Zwijndrechtsche Veer, van 8 November tot 22 November a.s. gedurende den nacht geen voertuigen of automobielen worden overgezet Voor personen en personen met rijwiel blijft gelegenheid om per motorboot te wor den vervoerd. Gedurende de stremming in het Zwijn drechtsche Veer zal het verkeer des nachts gebruik moeten maken van het veer Wiel- drecht—'s Gravendeel. Drinkwatervoorziening in Zuid-Holland Nog 17 gemeenten onvoorzien Indertijd hebben Prov. Staten van Zuid- Holland f 5 millioen beschikbaar gesteld voor het verstrekken van rentedragende voorschotten aan gemeenten voor den aan leg van waterleidingen. Dit heeft tengevol ge gehad dat thans ruim 98 pet. vtan de Zuid-Hollandscjie bevolking bij een water leiding is aangesloten. Onvoorzien zijn thans nog elf gemeenten op Voorneen Putten, de gemeenten Goudswaard, Piershil en Nieuw- Beijerland in den Hoekschen Waard en de gemeenten 's-Grav enz an de. Oud dorp en Rozenburg. Naar het zich laat aanzien, zal ook ten behoeve van deze ge meenten eerlang een beroep op de Provin ciale voorschottenregeling worden gedaan, voor de meeste vermoede'ijk nog in Jen loop van het komende jaar. Van het bedrag van 5 millioen is thans nog f 55-Ï.OOO beschikbaar, hetgeen niet toe reikend zal zijn. In verband hiermede stel len Ged. Staten voor het oorspronkelijke crediet te verhoogen tot 6 millioen gulden. L. Smit en Co. Een Collectieve Arbeidsovereenkomst Men schrijft ons uit Maassluis: Zooals bekend werd in het voorjaar van dit jaar door het sleepboot-personeel van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst een krachtige actie geveerd voor erkenning der Contact Commissie. Het resultaat was, dat de directie van L. 'Smit en Co. onder handelingen met de C.C. toezegde teneinde tot vaststelling van een collectief contract te komeni, dat dan, op 1 October j.l. zou in- Uit de A.R. Partij PARTIJCONFERENTIE Van de A.R. Partij Heden en morgen in „Hotel Wittebrug" te 's-Gravenhage Hedenmiddag en morgen wordt in Hotel Wittebrug bij de Scheveningsche nieuwe boschjes wederom een Kaderdag van de Anti-revolutionaire partij gehouden, waar voor als steeds groote belangstelling be stond. De eerste bijeenkomst werd heden middag om kwart voor 2 op de gebruike lijke wijze door den tijdelijken voorzitter van het C. C., den heer J. Schouten, van Rotterdam geopend, waarna, na een kort welkomstwoord, bet eerste onderwerp door hem werd" ingeleid, namelijk: De Rijksfinanciën en het politiek beleid De punten van bespreking waren de vol gende: I. Om zich een oordeel te kunnen vor men over de financieele toestand van het Rijk is het in de eerste plaats noodzakelijk na te gaan, welke de geldelijke gevolgen zijn geweest voor het Rijksbudget van de Deze gevolgen kunnen worden afgeleid uit de nader te bespreken gegevens. Deze gegevens betreffen: a. de ontwikkeling en de stand van 's Rijks schuld en de uitgaven wegens ren te en aflossing van gevestigde schuld, idem van de schuld van Nedcrlandsch-Indië, idem van de schuld der Nederlandsche ge meenten (de overzichten van de loop van de schuld van Nedërlandsch-Indië en van dé gemeenten zijn gegeven, omdat de stand van deze schulden voor de algemcene fi- nancieele politiek van groote beteekenis is); b. de tekorten op de gewone dienst van het Rijk en van eenige fondsen., en de be dragen, waarvan de betaling is verschoven naar de toekomst, hetzij door uitstel van betaling hetzij door overboeking van ge wone uitgaven naar de kapitaaldienst. Uit een en a- der blijkt duidelijk hoe groot tot heden het totale nadeel, ontstaan door te korten en intering, tengevolge van de crisis voor 's Rijks financiën is (van dit totaal moet in mindering worden gebracht de som, waarmede straks de ontvangsten van de gewone dienst van 1937 de uitgaven van die dienst blijken te overtreffen); c. de loop van het belastbaar inkomen en vermogen, en de gevolgen daarvan voor de opbrengst van de hoofdsom der inkom sten- en vermogensbelasting; d. de financiën van de gemeenten en de door het Rijk aan gemeenten verleende extra hulp. II. Overweging verdient de vraag, op welke wijze en in welke mate het financieel beleid voor de naaste toekomst rekening heeft te houden met de gevolgen onder I aangegeven. III. Vjor een juist inzicht en een goede beoordeeling van de financieele politiek der Regeering is het voorts noodig zich scherp voor oogen te stellen, welke de begrootings- positie voor 1938 is. Bij het onderzoek daar van dient tevens een antwoord te worden gezocht op de vragen, of de uitgaven te hoog en de inkomsten te laag zijn geraamd, en welke de gevolgen zijn voor het Rijks budget van de voorgestelde verhooging der defensie-ui tgaven. IV.' Het reëel rekening houden met de factoren onder IIII vermeld, noopt tot de conclusie, dat het in de Nota, betreffende de toestand van 's Rijks financiën, uitge stippelde financieel beleid, in zijn alge meene strekkingen, behoort te worden aan vaard en gesteund. V. Toetsing van het door de Regeering in de Troonrede ontwikkelde algemeene he leid leert, dat de Anti-Revolutionaire Partij tot taak heeft dit beleid krachtig te steu nen en te bevorderen. A.R.J.A. Vergaderinq Streekverband „Zuid-Beveland"' Het streekverband „Zuid-Beveland" van de A.R.J.A. zal op Dinsdag 16 November des avonds 7 uur in vergadering bijeen komen in de Chr. Geref. Kerk te Biezelinge. De heer P. W. Smallegange, van Krab- bendijke, zal spreken over „Historie en Roeping"- Gerekend wordt op een flinke opkomst De toegang is vrij. gaan. Na langdurige mondelinge en schrif telijke onderhandelingen staat de zaak thans zóó, dat de afsluiting van het con tract zeer spoedig tegemoet kan worden ge zien. Maandagavond vergaderden de be manningen v. verschillende thans in Maas sluis zijnde sleepbooten, ter bespreking van het ontwerp-reglement Hoewel er in deze vergadering met het concept accoord eu tvenschen naar voren kwamen, ging de verg&adering met het concept accoord en droeg het hoofdbestuur van de Centrale Bond van Transportarbeiders op de tot standkoming van een collectieve arbeids overeenkomst in de voorgestelde zin te be vorderen. Het contract zal voor den duur van 13 maanden worden afgesloten, dus ge lijk met dat der koopvaardij eindigen. Voorts bevat het een clausule, waarbij vast gesteld wordt dat eventueele stijging van het levenspeil met een stijging van het loon tot 5 gepaard zal gaan. De werkne mersorganisaties zien het sücces hunner actie hierin gelegen, dat het sleepbootper- soneel voor het eerst in de geschiedenis zich bij L. Smit en Co. op een collectieve arbeidsovereenkomst zal kunnen beroepen, hetgeen inderdaad van beteekenisis. Het reglement bevat verschillende verbe teringen ten opzichte van de werk. en rust tijden, de maandgages en diverse toesla gen. Voorts biedt het reglement aan scheeps gezellen 6 werkdagen per jaar vacantie voor ieder jaar, dat zij zonder onderbreking in dienst zijn geweest, waarbij termijnen tusschen af- en aanmonsteren van minder dan één maand beschouwd worden als de dienst niet te onderbreken. MIJNENVEGERS TE SABANG SABANG, 2 November (Aneta). De vier nieuwe mijnenvegers zijn alhier vanochtend gearriveerd.'Alles is wel. Korting Indische pensioenen Loopt 1 Januari a.s. af Wettelijk is bepaald dat de korting op Indische pensioenen slechts zal duren tot 1 Januari 1938. De verwach ting was de laatste tijd echter vrij al gemeen geworden, dat van verlenging der korting niet veel komen zoo. Naar wij vernemen, staat het thans vast, dat de Regeering Inderdaad van verlenging heeft afgezien. De pensioenkortingswet loopt das automatisch op 31 December a.s. af. De Indische Regeering heeft bereids 15 millioen uitgetrokken op de Indi sche begrooting 1938 ten einde enkele salarissen te kunnen verbeteren en do pensioenen weer op het oude peil te brengen. De Nederl. Japonnen Conventie Algemeen Verbindend Verklaring De Nederlandsche Staatscourant van 1 No vember 1937 bevat de ministerieele beschik king, waarbij de Nederlandsche Japonnen Conventie voor den duur van een jaar alge meen verbindend is verklaard. In deze be schikking zijn de overwegingen, welke tot algemeen verbindendverklaring hebben ge leid. alsmede de verbindend verklaarde be palingen opgenomen. Ten behoeve van be langhebbenden kan worden medegedeeld, dat deze beschikking ter inzage ligt bij alle Kamers van Koophandel en Fabrieken. Bond van Geref. Vrouwen-vereenigingen Oprichtingsvergadering te Utrecht Binnenkort zal te Utrecht een Geref. Bond van Geref. Vrouwen ver een. worden opgericht Reeds op 1 Sept. j.l. werd .een vergadering gehouden waarin besloten werd tot stich ting van een landelijke organisatie. Een voorloopig bestuur werd gekozen, waarin zitting hadden de dames mevr. J. Zwart- de Jong (Utrecht), mevr. F. Nawijn- v. Dijk (Bergum) en mej. A. Bo6 (Rotter dam). Voorloonig traden een 15-tal vereeni- gingen als lid toe. Od Zaterdag 13 November a.s.. 's namid dags 2 uur, zal in hef gebouw der N.U.C., Drift 13. te Utrecht, een vergadering ge houden worden, waarin de door het voor loopig bestuur opgestelde statuten en regie menten. die reeds een voorbehandeling in de vereenigingen hebben ondergaan, zullen worden vastgesteld en de officieele oprich ting zal plaats hebben. Nat. Vereen. „Pro Rege" Prov. Verband Zoid-Holland Het Provinciaal Verband Zuid-Holland der Nat. Vereen. „Pro eRge" (burgerafd.) zou gaarne meer activiteit ontwikkelen, door op tal van plaatsen, waarnog geen afdeelingen zijn, er een op te richten. Daartoe richt hij bij deze een oproep tot de Kerkeraden. Jongelings- en Jongeman- nenvereenigingen, om contact te zoeken «n (of) hem financieel te steunen. Giften te zenden aan den penningmeester: G. Ljenderink, Ant, de Haenstraat 82. Den Haag. Giro 61S99 t.n. Penn. Prov. Verb. Z.-H. „Pro Rege". Aanmelding als lid, verzoeken om regle menten, het orgaan, enz. aan den secretaris J. v. Rooijen, Copernicuslaan 197, Den Haag. NED. JONGELINGSVERBOND Dezen winter zullen vanwege het Ned. Jongelingsverbond op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche een tweetal conferenties voor bestuurders worden gehouden. De eerste zal plaatsvinden van 18—20 December en staan onder presidium van Ir. F. S p r e y en de tweede van 810 Jan. onder presidium van dr. G. P. v. 111 e r- zon, Ned. Herv. predikant te 's-Graven hage. Op beide conferenties zal als spreker optreden de heer C. Tabak, algemeen secretaris van het Ned. Jongelingsverbond. AUTOBUS BOTST OP TRAMWAGEN Ernstig verkeersongeluk in de Hoofdstad Acht gewonden Startende auto de aanleiding Gisteravond te half tien is te Am sterdam op de Weesperzijde, tegen over perceel 21, in de buurt van het Tulpplein, een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij acht personen zijn gewond. Een bus van lijn K kwam, doordat de be stuurder moest uitwijken voor een auto, in botsing met den motorwagen van lijn 3. De bus kwam van den kant van de Ber- lagebrug en was van den Radioweg od weg naar de Mauritsstraat. De bestuurder reed met de gewone voorgeschreven snelheid. Ter hoogte van Weesperzijde no. 21 stonden eenige auto's geparkeerd. Even voor de bus dit punt paseeerde, kwam van de zijde van het Tulpplein de tram. Op hetzelfde moment startte een der auto's en wilde de richting van het Tulpplein oprijden. Op het laatste moment zag de bestuurder van de bus, de hear Gieskes, de auto vlak voor zich op den weg. Hij poogde een aanrijding te voorko men. wierp het stuur naar links, doch kwam op dat oogenblik in botsing met het voorbal- con van den motorwagen van lijn 3. Met 'n vrecselijken slag. die straten ver gehoord werd, drongen de beide voertui gen in elkaar. Onder de passagiers van bus en tram ontstond een paniek. Glas- en houts.plinters spatten naar alle kan ten. Het voorste gedeelte van de be- stuurscabine van de bus het nieuw ste model dat bij de gemeente in gebruik is werd gedeeltelijk ingedrukt De be stuurder sloeg met het hoofd tegen de voorruit en raakte beklemd. De bestuurder van de tram kwam er be ter af. Met een lichte beenwonde en herig geschrokken stond hij enkele oogenblikken later op straat Hij had nog de tegenwoor digheid van geest gehad om op het laatste moment uit alle macht te remmen. De pas sagiers, zoowel in de bus als in de tram, werden dooreen geworpen. Zeven passagiers liepen min of meer ernstige snij wonden .op. De drie voorste linkerzijruiten waren geheel versplinterd. Het voorbalcon was gedeelte lijk ingedrukt en de schakelkast was ach terover gevallen. De bijwagen liep met een schok op den motorwagen, zoodat de kop peling brak en de conducteur, die juist bij de glazen deur tusschen voorbalcon en wa gen stond, tegen het glas aansloeg. De ruit werd verbrijzeld, doch de conducteur liep geen verwondingen op. Hulp schief toe Onmiddellijk nadat het ongeluk gebeurd was. kwam van alle kanten hulp opdagen. Enkele minuten later waren drie wagens van den Geneeskundigen Dienst aanwezig om de gewonden te vervoeren, die deels bij omwonenden waren ondergebracht Door den Geneeskundigen Dienst werden twee personen naar hun woningen ver- vervoerd. Twee andere licht gewonden 'zijn naar het Binnengasthuis gebracht, doch konden later naar hun woning worden ver voerd. Do vier andere gewonden zijn na ter plaatse te zijn verbonden, op eigen gelegen heid naar huis teruggekeerd. Aanvankelijk leken de verwondingen van den busbestuurder tamelijk ernstig, doch bij informatie op den laten avond werd medegedeeld dat zijn toestand zeer bevre digend is, zoodat ook hij naar huis kon worden gebracht Het tramverkeer had een aanmerkelijke vertraging. Lijn 3 en 8 werden via het Fre- deriksplein en de van Woustraat geleid. Bus K nam de route door de Swammer- damstraat De politie onder leiding van commissaris Staal, stelt een uitgebreid onderzoek in naar de schuldvraag. Naar de trambestuurder mededeelde had hij geen startende auto aan den linkerkant van den weg gezien. Wel had hij de bus zien naderen, die met een normale snel heid reed. Plotseling was de bestuurder naar links uitgeweken en in minder dan geen tijd was het ongeluk gebeurd. Ik had zoo vertelde de trambestuurder L. Dres nog juist den tijd om de remmen aan te zetten. U kunt zich de paniek voorstellen De brand te Rotterdam. We geven hier nog een foto van de groote brand, die te Rotterdam het Veem der Pakhuismeester en verwoestte VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Op een spoedvergadering van de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Over leg is gesproken over de salaris-positie an het Rijkspersoneel. De twaalfde partij in de wedstrijd om het wereldkampioenschap Schaken is ge ëindigd met remisg. Verschenen is het 12e verslag van het Werkfonds 1934. Vandaag en morgen wordt in Den Haag een „kaderdag" van de Antirev. Partij ge houden. Bij een botsing tusschen een gemeente, lijke autobus en een tram zijn te Amster dam acht personen gewond. De korting op de Indische pensioenen zal met 1 Januari a.s. komen te vervallen. Gisteravond is te Rotterdam de nieuwe N.C.R.V.-film voor de eerste maal ver toond. De sleepboot Beverwijk 20 is gister te IJmuiden binnengekomen. De Japanners hebben de Soentsjaukreek overschreden; de Chineesche posities worden opnieuw ernstig bedreigd. Eden legt verklaringen af over de bui- tenlandsche politiek. „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK I VRAAGT TARIEVEN I Vijf mir bet nor voor RIJNBENDE' S Zeer Oude Zeer Goede CUebfi etbUeifvlA PAULUSSEN n.v-den haag' onder de elf passagiers in den motorwagen en van de twaalf in den bijwagen,, wan neer u ziet hoe groot de verwoesting is. Een voorbijganger, die op een afstand van ongeveer vijftig meter het ongeluk had zien gebeuren, verklaarde met stelligheid, dat de bestuurder van de bus niet anders kon dan naar links uitwijken omdat een startende auto plotseling vrijwel naar het midden van den weg reed. Weesp in het donker Een rat veroorzaakt kortsluiting Door een niet aTedaagsche gebeurtenis is de geheele gemeente Weesp meer dan een uur in het duister gehuld geweest Een rat was n.l. even na middernacht terecht geko men in de hoogspanningsruimte bij de lom penpakhuizen van de fa. N. Boers en Zn. bij het Station. Het dier kwam in aanraking met de transformatorgeleiding van de hoog spanning (10.000 volt). De rat werd onmid dellijk verkoold, maar zijn snelle dood had tegelijkertijd kortsluiting tengevolge en zoo wel de straatverlichting als de lichten in de woningen, voor zoover deee nog brand den in dat nachtelijk uur, wei-den ahe ge doofd. Automobilisten, die huiswaarts keerden en van den Gooilandscheweg kwamen, hadden heel wat moeite om zich in het nachtelijk donker voldoende te oriënteeren. De kortsluiting was inmiddels aan het fi liaal van het P.E.N. te Naarden (waaronder Weesp ressorteert) geregistreerd en onmid dellijk werden maatregelen genomen, om het euve' te verhelpen, zoodat ongeveer een uur later de straatverlichting in Weesp, voor zoover die dan 's nachts ontsloken wordt, weer brandde. De brand bij Pakhuismeesteren De nablusschinrj is om vijf uur gistermiddag begonnen Men meldt on6 uit Rotterdam; De brandweer heeft het blusschiiigswerk bij het complex pakhuizen aan de Rijnha ven en Wilhelminakade, gister met kracht voortgezet De vijf motorspuiten en een drijvende stoomer zijn tot dat uur in actie gehouden, maar toen was de brand in zoo verre bedwongen, dat met de nablussching een aanvang kon worden gemaakt. Op twee motorspuiten na is al het materiaal succes sievelijk ingerukt. Rik van de motorspuiten staat aangesloten met twee stralen, welk-», via verloopkoppelingen uitloopen in vier, daarna in acht dunnere stralen, zoodat meu in het geheel met zestien stralen rond het gebouwencomplex de wacht houdt. Acht stralen zijn opgesteld aan de zijde van de Rijnhaven en eenzelfde aantal aan den kant van de Wilhelminakade. alles onder leiding van een der opzichters van de afdeeling brnndbluschmiddelen. Hoewel het vuur binnen de vier muren nog geenszins is gedoofd, verwachtte de brandweer toch, dat in den loop van van daag reeds een bezin met de opruiming ge maakt zou kunnen worden. Hiermede zal ongeveer een week gemoeid zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1