rodtO)) BIJ KUYPERS GRAF Het verkeer eischt slachtoffers N.V. ALMARA" DE MALENBURG MAANDAG i NOVEMBER 1937 DERDE BLAD PAG. g Indrukwekkende plechtigheid 's Gravenhage, 30 October. De Haagsche anti-revolutionaire jon geren, georganiseerd in de propaganda- club „Mobiel", waren hedenmiddag bij eengekomen op Oud Eik en Duinen om in eenvoudige plechtigheid de nagedach tenis van hun grooten voortrekker, Dr. Kuyper, te eeren. In de aula, waarin een portret van Dr. Kuyper, met witte bloemen omkranst, stond opgesteld, hield Prof. Dr. K. D ij k, eere-voor- zitter van „Mobiel'' eerst een korte herden kingsrede. Wat, aldus Prof. Dijk is de bedoeling van deze eiamenkomst? Is het een soort helden vereering, waarbij de dank aan God achterwege blijft? Neen, maar de Haagsche Antirevolutio naire jongeren willen on don dag na de herdenking van Kuypers geboorte, samen komen om eo.n palmtak te leggen op zijn graf, een palmtak als symbool der over winning die God thans schenken wil aan den strijder die ter overwinning gevoerd is. God gaf Kuyper het voorrecht een nieuwe phase in te mogen luiden in den strijd der eeuwen voor de éere van Koning Jezus. Zijn kracht schuilde in zijn geloof. Voor de eere Gods te strijden was het hoogste in zijn leven. En ziende op de schare jongeren, hier aanwezig, dankt spreker God voor zijn wel daden 'dat er een nieuw geslacht gereed staat de worsteling van Kuyper, ook op het politieke terrein, voort te zetten. Zoo spreekt dit kerkhof niet alleen van de vergankelijk heid van het leven, maar is hier ook te zien dat Gods goedertierenheid niet ophoudt. Wie strijdt als Kuyper, in diens strijd is de palmtak c.er overwinning weggelegd. Vaak moet er lang geworsteld worden, maar tij dens Kuypers leven schonk God hem reeds de en eere in de overwinningen die hij zelf reeds aanschouwen mocht. Die genade zien wij, aldus spreker, heden ook hierin dat de jongeren gereed staan om de striju ort te zetten in het besef der overwinning, ts zij vasthouden aan wat Kuyper hen geleerd het ft, dat alleen in onderworpenheid God ook in het staatkundig leven, zegen is te verwachten. Jongeren, roept spreker uit, geeft de volle toewijding van uw hart aan dat beginsel Houdt niet alle kracht de banier van het Calvinisme hoog, ook voor het staatkundig leven. Op deze plaats en op dit uur, aldus besloot Dr. Dijk, willen de jongeren deze belofte ver nieuwen: wij beloven, o God, onder beding van Uw genade voort te gaan in de lijn die Kuyper voor ons getrokken heeft, in den strijd die moet voeren tot de zegepraal. Dan zullen ook de Goedertierenheden des Hoeren zijn van geslacht op geslacht. Na het aanhooren van deze indrukwek kende woorden, begaf de groote schare zich naar het graf van Dr. Kuyper. Dr. Dijk sprak namens allen de hernieuwde belofte van trouw aan de oude beginselen uit, waarna door een tweetal leaen van „Mobiel" de palmtak op het graf werd neer gelegd. Met het zingen van Psalm 89 S werd de plechtigheid gesloten. Onder de aanwezigen was ook Zijne Excel lentie Mr J. A. de Wilde, die de geheele plechtigheid bijwoonde. Op de linten, welke aan óe krans gehecht waren, stond: ter gedachtenis aan Dr. Kuy per. Jozua 24 18 b; de anti-revolutionain jongeren te 's Gravenhage. De kranslegging door de Vereen. Mobielop het graf van Dr A. Kuyper. Prof. K. Dijlc sprak daarbij een rede uit. Naast hem Minister de Wilde De onaantastbaarheid van ons grondgebied Nieuwe vragen van Mr. v. Vessem Toch een regeling ontworpen? Het Eerste-Kamerlid mr. Van Vessem, heeft na zijn vorige, welke dezer dagen wer den beantwoord, thans de volgende vragen gericht tot den Minister van Buitenlandsche Zaken: 1. Indien de regeering op het standpunt is blijven staan, dat de onaantastbaarheid van het Nederlandsche grondgebied niet het onderwerp kan zijn van met onze medewer king tot stand te brengen regelingen, hoe verklaart zij dan, dat volgens mededeeling van dr. M. van Blankenstein in het maand blad „De Volkenbond" van Juni/Juli 1937 door haar secretaris-generaal van Buiten landsche Zaken, den heer Snouck Hurgronje, een regeling is ontworpen, op te nemen in een verdrag tusschen Frankrijk, Engeland en Duitschland, welke ontworpen regeling in het diplomatiek verkeer is gebracht en al daar bekend is als het plan-Snouck, volgens welk plan deze mogendheden in een door haar te sluiten verdrag zouden bepalen, „dat zij schending van den grond van België of Fa. H. J. Phaff - Winschoten van Nederland zouden beschouwen als een schending van hun eigen grenzen"? 2. Is de regeering niet van meening, dat een dergelijke, aldus op initiatief en met medewerking der Nederlandsche regeerinj tot stand gekomen regeling de onaantast baarheid van ons grondgebied ernstig ir vaar zou brengen en bij de betrokken gendheden aanspraken zou kunnen doen ont staan op het treffen harerzijds van verdedi gingsmaatregelen op Nederlandsch grondge bied, welke in. strijd zouden zijn met de on schendbaarheid van het Nederlandsche grondgebied en welke Nederland tot het slagveld van Europa zouden maken? 3. Is de regeering niet van meening, dat de opvatting, belichaamd in genoemd door haar secretaris-generaal van Buitenlandsche Zaken ontworpen plan, in overeenstemming is met de opvatting, belichaamd in de Brit- sche regeeringsverklaring van 30 Juli 1934, houdende, dat de grens van Engeland vormd wordt door den Rijn, welke opvatting een ontkenning beteekent van de onschend baarheid van het Nederlandsche grondge bied? 4. Acht de regeering het niet geboden om, teneinde weg te nemen door het pla. Snouck eventueel in het buitenland gewek te opvattingen als zou zij bereid zijn het Nederlandsche grondgebied beschikbaar te stellen voor buitenlandsche troepen als af weer- of opmarschgebied tegen andere gendheden, de uitdrukkelijke verklaring a te leggen, gelijk zulks door de Belgische re geering voor België geschied is, dat de Ne derlandsche regeering vast besloten is te zorgen, dat het Nederlandsche grondgebied nimmer, ook niet ingevolge art. 16 van het VolkenbondsverdTag, gebruikt zal worden als doorgangsgebied of als operatie-bas's te land, ter zee of in de lucht tegen een onzer buurstaten? LUCHTVERDEDIGINGSDAG TE AMSTERDAM In alle opzichten geslaagd Middag- en avondoefeningen boven den Amstel Tal van vliegtuigen in actie De Luchtverdedigingsdag te Amster dam is in alle opzichten geslaagd. Hij heeft voldaan aan de verwachtingen, welke wij er van hadden. Vooral de preventieve werking van een goede weer macht is duidelijk gedemonstreerd. Dit alles heeft er toe bijgedragen, dat in de goede richting wordt gewerkt aan de mogelijkheid om Nederland een hoek steen in Noordwest. Europa buiten een oorlog te kunnen houden. Alduls sprak de commandant van het veld leger, lt.-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst na afloop van den Anisterdamschen Luchtverdedigingsdag, welke Zaterdag jl. werd gehouden en bijge- -oond werd door Z.K.H. Prins Bernhard. Na het défilé voor de autoriteiten in de morgenuren, werden 's middags de eerste oefeningen gehouden. Een escadrille S4 les- liegtuigen komende uit Noordelijke richting erschecn 's middags ca. half drie boven den Amstel, waar bij de Berlagebrug zich een groote menigte had opgesteld. De toestellen werden gevlogen door leerlingen van de Nationale Luchtvaartschool, die pas vier maanden in opleiding zijn, doch het esca drille keurig in formatie wisten te houden. Daarna volgde een escadrille overgangs- liegtuigen van de marine-vliegdienst, Kool- iovens van het type FK 51. Voor een bijzon dere attractie zorgde tweede luitenant van der Bosch, die met een Bucker-Jungmann- liegtuig eenige prachtige stunts uitvoerde. De eerste aanvallen Het was drie uur toen werd aangekondigd dat de eerste formatie vijandelijke bommen werpers den Amstel naderde. Zij bastond uit vijf Fokker-verkenners van het type C 10. die in dit geval verondersteld werden boni; menwerpers te zijn. Nauwelijks hadden zij de nieuwe Amstelibrug overvlogen of het luchtafweergeschut trad in werking. Met korte, blaffende stooten werden de denk beeldige granaten de lucht ingeslingerd. Op groote hoogte naderden de vijandelijke bommenwerpers, doch van twee velschillen de kanten kwam in de luoht hulp opdagen den vorm van eenige escadrilles jagers a het type D 16 en D 17, die er in slaag den het eenste bomhardementsverband uit een te drijven en een der bommenwerpers omlaag te schieten. Tegen half vier vond daarna de tweede aanval plaats. Op een hoogte van 400600 Meter naderden twee formaties van bom menwerpers, bestaande uit Fokkerverken ners C 10 en marinevliegtuigen C 8 W. Thans kwamen de luchtdoelmitrailleurs in actie, terwijl ook hulp opdaagde in den vorm van D 16 en D 17 jagers, die de bom bardementsvliegtuigen uit hun verband trachtten te drijven. Eenige toestellen, zoo wel van aanvallers als verdedigers, werden daarbij alte getroffen beschouwd en vielen af. De aanvallers schoten eenige seinpatro- nen af, die als bómmen beschouwd moesten worden, en moesten toen den aanval staken. Vier dooden en enkele zwaargewonden Oude man onder de tram Twee ernstige ongelukken te Oegstgeest In paradevlucht over Amsterdam Te kwart voor vier naderden alle deel nemende vliegtuigen nogmaals de Berlage brug, ditmaal vliegende in twee gesloten formaties, ieder van ruim twintig vliegtui gen, teneinde in paradevlucht de autoriteiten op de brug te passeeren. Nog nimmer hebben de Amsterdammers een zoo groote formatie van vliegtuigen over zich heen zien trekken. Onder dreunend mo torgeronk passeerden de toestellen, keurig in hun eigen escadrilleverband, de bru^ waarna de marinevliegtuigen naar de Kooy of Schellingwoude terugvlogen en de forma ties jachtvliegtuigen zijdelings uiteenvielen om even later in hersteld escadrilleverband naar Schiphol koers te zetten. Tegen vier uur was de middagoefening af- geloopen en vertrok Prins Bernhard per auto naar Soestdijk. In de avonduren vond tenslotte nog een gefingeerd nachtelijk bombardement boven de Amstel plaats, waarbij dan ook de zoek lichten in werking kwamen. Een drietal aanvallen werden verondersteld afgeslagen te zijn. Na afloop van de oefening marcheerde de marinekapel uit den Helder de Berlagebrug op, waar met medewerking van de tamboers en pijpers een taptoe gegeven werd, die door duizenden Amsterdammens werd bijgewoond. En daarmede behoorde de Amsterdamsche Luchtverdedigingsdag tot het verleden. Het verkeer heeft in de afgeloopen twee dagen weer tal van slachtoffers gemaakt. Er zijn tenminste vier dooden te betreuren., terwijl ook een aantal meer of minder ernstig gewonden in de ziekenhuizen werd opgienomen. Op den weg N ij m e g e n—d en Bosch is Zaterdagavond de 30-jarige verpleegst-'r Mej. B. Smit, werkzaam bij de Wees- inrichting te Neerbosch verongelukt. Mej. Smit fietste langs het kanaal en wil de de hoofdweg, een voorrangsweg, over steken. Tezelfder tijd naderde uit de rich ting Nijmegen een auto, bestuurd door den heer J. H. H. Scholten, tandarts te Olden- zaal, in gewone vaart. De bestuurder het gevaar doch kon niet tijdig genoeg meer remmen. De wielrijdstcr werd gegrepen en eenige meters meegesleurd. Zij bleef be wusteloos langs den weg liggen. De politie en de ontboden geneesheer, dokter Woltering, waren spoedig ter plaatse en na voorloopig verbonden te zijn, werd het slachtoffer naar het St. Canisius zieken huis te Nijmegen overgebracht. Hier werden een zware schedelbreuk en inwendige kneu zingen geconstateerd. Mej. Smit is gister in de loop van den dag overleden. Den autobestuurder trof geen schuld. Oude man onder de tram Omstreeks drie uur is Zaterdagmiddag op het Damrak te Amsterdam een 72- jarige man door een motorwagen van lijn 25 aangereden. De man kwam onder het voorbalcon terecht, waar hij bekneld raakte zoodat de wagen moest worden opgevijzeld om hem te bevrijden. Het slachtoffer had een ernstige schedelfractuur bekomen. De Geneeskundige dienst heeft den man naar het Binnen-gasthuis overgebracht, waar hij 's avonds is overleden. De grijsaard werd verpleegd in het verzorgingshuis aan de Roetersstraat. Het tramverkeer had onge veer tien minuten vertraging. Het ongeluk is vermoedelijk geschied door onoplettend heid van den man bij het oversteken de straat. Onder een autobus van de R.T.M. Te Rotterdam is Zondagmiddag een 40-jarige wielrijder op de Waalhaven O.Z. overreden door ©en autobus van de R.T.M. De man was op slag dood. Zoowel de wielrijder als de autobus kwa- en van het vliegveld Waalhaven. De wiel rijder reed links van den weg en had even ■voor het ongeluk gebeurde, nog omgekeken zoodat de chauffeur van de bus in den waan verkeerde, dat de man begrepen had, dat hij wilde passeeren. Tot zijn grooten schrik bemerkte de chauffeur echter even later, dat hij den wielrijder overreden had. Het lijk is door den G.G.D. overgebracht naar het zieken huis aan den Coolsingel. Auto te pletter gereden Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor drie is te Oegstgeest op het kruispunt van den Warmonderweg, den Rijnsburger- weg en den Leidschestraatweg een motor bakfiets bestuurd door den 22-jarigen J. J. B. van B. uit Leiden, in botsing geko- Prettig scheren Het is zoo buitengewoon goed na het scheren \Yitte Purol te gebruiken, dan schrijnt de huid niet na en wordt gaaf en geschikt om U eiken dag opnieuw met genoegen te kunnen scheren. met een personenauto, bestuurd door den 28-jarigen C. J. Z. eveneens uit Leiden. Op het moment dat Van B. den Rijnsbur- gervveg wilde oversteken om den weg- naar Leiden in te slaan, zag hij plotseling auto met groote snelheid naderen, zoodat hij het raadzamer achtte, ofschoon hij voor rang had, te remmen De autobestuurder trachtte eerst links te passeeren, doch gooi de, ziende dat dit niet ging, met kracht het stuur naar rechts, he-tgeen echter niet zon der ongelukken geschiedde. Met groote snel heid botste hij tegen de achterzijde van de bakfiets en daarna tegen oen boom. De por tieren van den wagen sloegen open en de bestuurder werd tegen den grond gesmakt, hij bewusteloos en hevig bloedend bleef liggen. De G.G.D. van Leiden heeft hem naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Zijn toestand is zorg wekkend. De bakfietsrijder is er zonder letsel afgekomen, daar hij de tegenwoordig heid van geest had, bij het naderend van zijn voertuig te springen. Melkauto omgeslagen Zaterdagavond naderde uit de Tweede Constantijn Huvgensstraat te A m s van den kant van de Vondelkerk een meisje per rijwiel den Overtoom. Zij wilde deze drukke weg oversteken, doch aarzelde toen zij een met bussen melk geladen auto zag aankomen. Plotseling reed zij echter door. De auto was op dat oogenblik zoo dicht genaderd, dat de bestuurder aanrijding te voorkomen, een zeer scherpe bocht naar links maakte met het gevolg, dat de wagen omsloeg en de lading, ■ijftig liter volle melk over het asfalt werd uitgestort. Het onvoorzichtige meisje kreeg, ondanks deze manoeuvre, welke haar het leven redde, een klap van de auto, waardoor zij en een lichte hersenschudding bekwam De Geneeskundige Dienst heeft haar naar huis gebracht. De bestuurder van de auto kwam met den schrik vrij. Een naast hem gezeten jongen liep een buil aan het voorhoofd op. GEEN GOED! ZOO GOED [NSDAG 2 NOVFMBER [Ï.VEHSUM I 1875 M. KRO-ritien<llnK. 8.( Gramofoonmuziek. 9.00 Plechtige Allerzielen Mis. 9.45 Gramofoonmuziek. 12.09 Berichte 12.15 KRO-Orkest (Om 1.00 Gramofoonmuï Berichten. 7.15 ..Allerzielen", causerie. 7.3a Sporthalfuur. 8 00 Brlchten ANP: mededee- lingen. 8.15 KRO-Symphonie-orkest en solus6 (Om 9.00 Reportage schaakmatch). 10.05 Ex clamatie 10 30 Berichten ANP. 10 40 Gramo foonmuziek. 10.50 KRO-Orkst 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. ILVERSUM II 301 >1. AVRO-Uitzcndlng. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.09 Morgenwijding. 10.13 Gramofoonmuziek. 10.30 J. Cantors ei 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 J. Canl solist ;rvols le. 12.30 Kovacs Lajos' or- .00 Het Omroeporkest. 1.4» luziek. 2.00 Het Omroeporkest, rsus. 3.45 Orgelspel en zang. 4.15 ïuziek. 4.30 Radio Kinderkoor-* Cinderhalfuur. 5.30 Het Aeolian- Gra in o foon muziek. 7.90 Voor "Ge 05 AVRO-Dansorkest. 7.30 En 8.00 ichten ANP. Mededei- iztek. 8.30 rit© Reportage schaajt- Bridgecursus. 11.00 Berichten AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 DROITWICH 1500 M. 1.95 Orf mofon. 4.35 Gramofoon. 6.4 10.00 Radiotooneel. 11.00 I RADIO-PARIS 1648 M. 12.40 or en solisten. 6 M. 3.20 Orkest 5.20 Strtfkkw 6.30 Omroeporkest, pianoduc BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.; .35 en 7.05 Grajmofoon. 7.35 Piai 9.05 Gertler-kwartet. 9.20 Grs Kwartetconi j J 9.50 Gramofoc Auto op trambaan Op den Haarlemmerweg nabij het kruit huis is Zaterdagavond een auto, waarmee twee verpleegsters van Amsterdam op weg n naar Haarlem, op onverklaar bare wijze plotseling naar rechts afgeweken en op de trambaan van de Noord-Zuidhol- landsche tram terechtgekomen. De auto reed twee paaltjes omver en botste tenslotte tegen een lichtmast, die ontzet werd. De gen zelf werd van voren geheel in elkaar gedrukt. De verpleegster, die chauffeerde, erd ernstig gewond en moest met een schedelbasisfractuur naar het Wilhelmina- gasthuis worden overgebracht, terwijl de tweede verpleegster lichte kwetsuren opliep De auto is voor nader onderzoek door de politie in beslag genomen en voorloopig ondergebracht in een garage te Halfweg. Motorrijder verongelukt Gistermiddag om een uur is op de Mer- wede-brug in de Mulderstraatweg te Die- men een ongeluk gebeurd, waarbij de motorrijder T. uit Den Haag ernstig is ge wond. T. probeerde tusschen twee auto's door te rijden. Hierbij werd zij'n linkervoet door het spatbord van de eene auto gegre pen en afgereden. Tevens bekwam hij een fractuur aan zijn onderhand, een dijbeen fractuur en een slagaderlijke bloeding aan zijn been. alsmede een kleinere wonde aan zijn gezicht. De eerste hulp werd verleend door Dr. van Gemert uit Diemen, Dr. Dominicus uit Amsterdam, Dr. Niekerk uit Muiden en een passeerenden geneesheer. Het slachtoffer is in zorgwekkenden toestand naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis te Amsterdam vervoerd. Motorrijder tegen paal In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks twee uur reed de 19-jarige mo torrijder K. van Vure met als duopassagiere de 24-jarige mej. E. I. L. van Niel, beiden uit Den Haag, over den nieuwen rijksweg te Oegstgeest in de richting Den Haag Bij het Rijnzichtviaduct waar de weg zich splitst in de richting Leidien en Oegstgeest, is de motorrijder, door een tegenligger ver blind, den weg kwijtgeraakt en in volle vaart tegen een verkeerspaal opgereden. Van V., die bewusteloos hleef liggen, is met een zware hersenschudding en eenige andere verwondingen naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Mej. van N., wier verwondingen zich eerst niet ernstig lieten aanzien, is naar haar woning te Den Haag vervoerd, waar bleek dat haar toestand ernstiger was dan men dacht Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. Ernstige aanrijding te Wildervank Gisteravond om half twaalf is op het Slreekje te Wildervank een auto in gereden op een groep van zes wielrijders. Allen vielen tegen den grond. Het bleek dat vier hunner min of meer ernstig waren gewond. De 16-jarige A. Bekker kon na ver* bonden te zijn huiswaarts keeren. Daaren-i tegen was de toestand van de 15-jarige Hendrikje Pont hoogst zorgelijk. Van mor* gen is zij aan de bekomen verwondingen overleden. De toestand van de 16-jarige R* Bloem en de 18-jarige G. Oosting wordt ernstig geacht. Het parket uit Groningen is in den loop van den nacht te Wildervank-Veendam aangekomen tot h©t instellen van een on derzoek ter plaatse Nadat geneeskundige hulp was verleend zijn de slachtoffers per ziekenauto over* gebracht naar het academisch ziekenhuis te Groningen. De Unie-Collecte Negen en vijftigste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel lijst 9 24 9 Alphen a. d. Rij /outswaardei enoord 249.25 106.19 251.60 49.03 61JS 1192.83 459.03 84.71 196.20 148.88 121.85 44.«5 56.60 16.95 202.75 396.75 250 Locaio Comlté's 28.392.9a Mr J. J. HANGELBROEK* secretaris van de Unie „Een School met den Bijbel* Reeds duizenden slechthoorenden vinden baat bij een Siemens „Phono- phoor". Ook voor U hebben wij wellicht een passend hoor- toestel met oor- of beengeleiding. Vraagt gratis brochure P 54 of demonstra tie. 19 verschillende toestellen* BILLIJKE PRIJZEN Afdeeling „Phono" ROKIN 86 AMSTERDAM (C.). door K. LANTERMANS (9 Vader en de Malenburg bij elkaar? En de man had nog nooit één voetje binnen de poort gezet, ja. was er weggejaagd, .toen hij het waagde aan de poortbei te trekken. En dan: niemand kon tegenspreken, dat vader, de koster Strikforst van jaar tot jaar steeg in de achting en waardeering op het dorp. En hoe stond dat met de Malenburg? „Met de Malenburg gaat het hard van de dijk af", zei Hekman. Dat kon een ieder zien. Telkens werd een wei, stuk land, uiterwaard of zelfs een heele boerderij verkocht. Aan het huis moest broodnoodig gerepareerd worden, en er gebeurde niets. Er was niet half zooveel personeel meer als vroeger. Meneer kreeg je haast nooit meer te zien, behalve dan naar de kerk met het rijtuig. Hij werd minder en kon slecht meer loopen. Toch was hij net zoo oud als de dominee en dus maar een /aar of wat ouder dan vader Strikforst. Het smartte Paul, als hij de dorpslui minachtend over Het Huis hoorde praten. Van „barstende rijk", wat hij vroeger in zijn prille jeugd meende gehoord te hebben, was geen sprake meer. Ja, soms meende hij in al dat gepraat de woorden tus schen de andere door te verstaan: „Net goed". Dat deed hem nog het meeste zeer, want altijd had hij in zijn hart het ge voel, dat hij een kostbare Vaas vasthield in zijn binnenste, als hij dacht aan de Malenburg. Ja, het scheen nu, dat hij zelf al maar armer werd, telkens, als er weer iets van meneer yerkocht was. Er was nog iets. Die vaas, die altijd onder zijn Jas gezeten had, al toen hij nog een klein jochie was, was vooral zoo mooi geworden, omdat die leuke officier het ding twee dagen ach ter elkaar een keer opgepoetst had. Helaas: van de belofte om heel het Huis te mogen zien en de geschiedenis .te ver nemen, was niets gekomen. Eerst werd er gehoord: de offi cier is ziek. Later: hij is voor zijn gezondheid naar het buiten land. Nog later: hij is geen officier meer, want hij is afge keurd. Maar op De Malenburg werd hij niet gezien. Telkens, als Paul op zijn reis van of naar school het ge bouw zag, was het hem, of hij de jas vaster wilde knoopen, om de vaas niet te laten wegzakken, die hem toch scheen te ontglippen. En toen de linkervleugel, die in de latere jaren aan het aloude gebouw was aangetimmerd, op afbraak verkocht werd en de mokerslagen weerklonken, toen had hij een gevoel, of die hamers neerkwamen op een vaas. Hoe kan zoo'n kostbaar ding zulke duwen verdragen! En dan kwam hem vaak die nare droom weer in de gedachte, die hij eens gehad had. Ook had Pieterman, kort voor zijn dood nog eens gezegd, dat het er op begon te lijken, dat het gebed van dien ouden dominee niet zou verhoord worden. „De heerlijkheid van de Malenburg ligt in de modder", zei de dominee eens, en dat deed Paul zeer. Hij wist, het was kinderachtig, een sprookje, dat hij in de kinderjaren in zijn hoofd gesponnen had, maar hij kon er zich niet aan ontworstelen, dat alles, wat de Malenburg schaadde, vaders eer naar beneden haalde. Zeker: het was kinderachtig om zoo te denken, maar het was nu eenmaal zoo, dat vader en de Malenburg voor hem één waren. Hij wist nu ook wel, hoe dat gekomen was. Of hij het als kind gedroomd had, of dat het een van zijn vele gefantaseerde sprookjes uit zijn kinderdagen was, dat kon hij zich niet meer herinneren, maar het was alles hiervan gekomen: Paul had nog heel kleine beentjes gehad en liep naast vader, wiens beenen naast Paul maar voortmaalden als de lange, lange wieken van de molen van nKippers. Met die groote beenen stapte vader maar voort, met één stap over de dijk en met één stap weer terug. En toen met twee stappen heel tot vlak voor de Malen burg en weer in één stap over heel de Malenburg heen. Toen had vader gebukt, zijn armen om het heele gebouw geslagen, het opgelicht, weggedragen en het aan Paul gebracht. In het kleine kostershuisje had hij het op de tafel gezet. Wel stond daar eigenlijk maar een gewoon speelgoedhuisje, dat hij van vader gekregen had, maar het was toch de Malenburg. Sinds die dag hoorden vader en de Malenburg bij elkaar. Zienderoogen zakte dat gebouw nu weg in de laatste jaren voor ieders oogen. Zelfs kon Paul zich aan zulke droomerijen op zijn wande, lingen niet onttrekken, toen hij al in de zesde klasse zat en dus tegen de een-en-twintig liep. Tot hij, de hoofdpersoon van de dag (iets heel naars voor hem) tusschen vader en den dominee in liep, die hem van het gymnasium waren komen afhalen. Dat was de dag van het eind-examen, toen hij dus voor de allerlaatste keer die wan deling als leerling maakte. Het papier had hij in de zak: hij kon naar de academie gaan. „En zal het nu toch dominee zijn, Paul?" vroeg de dominee. „Liever niet, dominee, als U het goed vindt". „Jongen, ik heb niets goed te vinden. Jij doet, wat je zelf wilt. En zeg me dan eens: waarom wil jij de preekstoel liever niet op?" „Ik zou bang zijn een keer te blijven steken, als alle men- schen zoo naar me zitten te kijken". „Maar liefst ook geen vak, waar geld bij komt", zei vader, zonder dat hem iets gevraagd werd. „Ho", zei de dominee en ging midden op de dijk staan, hield de twee mannen tegen, alsof het schapen waren. Toen ging hij door: „Een wensch van een vader, vooral'als het een negatieve is, moet vervuld worden, als het eenigszins kan; mijn wensch komt niet aan de orde, omdat jij jezelf voor dominee onbekwaam acht, waartoe eenige reden is; zeg nou op: wat wil je zelf?" „Oude talen, dominee", „Top!" zei de dominee, stootte met de stok op het grind stapte weer door en vervolgde: „Afgesproken! Daar wordt geen woord meer over vuil gemaakt! Jij studeert oude talen!... Maar kijk eens: waarom zitten alle gordijnen op de Malen burg dicht? Dat was niet, koster, toen wij hier vanmiddag voorbij kwamen. Ik heb er ten minste niets van gezien". Ze bleven op de dijk staan en keken uit de verte naar be neden op het gebouw, waarvan door een reus een derde deel afgezaagd scheen. Nog stonden ze allerlei veronderstellingen te maken, toen de postbode van de kant van de kerk aan kwam. „Wat is er op Het Huis mis. Heuveling?" vroeg de dominee. „Jongeheer Oscar, de officier, is gestorven, ergens in Frankrijk." Toen kreeg een zekere vaas zoo'n duw, dat er beslist een scheur in kwam, die niet meer te helen was. Toen twee weken later door den metselaar de grafkelder op het kerkhof achter de kerk weer dichtgemaakt werd en de dominee er naar stond te kijken met Paul. zei de metselaar: „Ik zal maar niet te sterk cement gebruiken, dominee, waüt het ligt me op de leden, dat ik binnen een week weer met openbreken kan beginnen, want de oude heer gaat bar ach teruit." Wordt 'vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9