Argentinië en Brazilië STEMMERIK C° MAANDAG i NOVEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Naar de binnenlanden van Brazilië Braziliaansche gemoedelijkheid IV*) 1 -Wie in Santos voet aan wal zet, bemerkt 'dadelijk, dat hij in de koffiestad is aange komen. Hij ziet en ruikt en proeft overal: koffie. Groote schepen worden op vernuftige .wijze met koffie volgeladen. De straten zijn er bezaaid met koffieboonen. De penitrante geur van gebrande koffie dringt overal door. Enorme pakhuizen volgeladen met balen koffie rijen zich aaneen en bij elk café en hotel zien we groepjes menschen binnen en buiten zitten, die koffie drinken. Ook wij hebben er van geprofiteerd. Voor den be- lachelijken prijs van ongeveer 2 cent in Hollandsche munt, dronken we een groote kop heerlijk smakende sterke koffie, waar bij men ons geen melk, doch een heele bus met suiker aanbood. MULDER&W0RTELB0ER SAPPEMEER TEL 123 BheeS „5APP0 ia-ideaal^Jücüt INDISCHE UITRUSTINGEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT LAAN VAN MEERDERVOORT 66 DEN HAAG EIGEN ZAAK SOERABA1A GEM8LONGAN. v°°' HASCO- RELIEF nblievén'sdüur! MODERNE WANDBEKLEEDING. VERVANGT BEHANGSELPAPIER 11 Verlangt van uw schilder origineele verpakking N V. HERMANN A.SCHREUDER Co., Schoonhoven PUNENBURG's WEVERIJEN COIRLE ILBr. HESSIAN'S MATRASDEKKEN TAR PA U LINGS SPANSTOF MATRASLINNENS ZAKKEN BLIJVEND MOTVRIJE VLOERBEDEKKING Santos is geen mooie stad. Er zijn veel oude, havelooze huizen. Aan versiering wordt weinig gedaan. Alles schijnt er op den handel, op geldverdienen ingericht te zijn. Slechts de buitenwijken der stad zijn sierlijker. Ze zijn aan beide zijden met riante villa's bebouwd en er dwars door heen zijn breede, goede asfaltwegen aangelegd, be plant met palmen en andere uitheemsche hoornen. Wel zien we ook in de stad weer mooi aangelegde parken tusschen de hui- zenmassa's in, die door hun tropisohen plantengroei nog sterker dan in Buenos Aires ons oog boeiden. Doch al is de stad zelf niet mooi, ze is wel bijzonder schoon gelegen. Zij is gebouwd in een soort dal dat aan alle zijden, behalve natuurlijk aan de zeekant, door bergen is omgeven. Deze bergen zijn niet zoo hoog dat ze sneeuwbedekte toppen hebben maar tooh verheffen zich de meeste kruinen tot in de wolken. Het is in Santos heet, wat niet alleen met haar ligging in de tropische zóne verband houdt, doch évenzeer met het bovengenoemde feit, dat de stad in een dalketel ligt. Toen wij er waren bedroeg de temperatuur er 100 tot 110 graden. En dit was nog niets! Want een bewoner, die een weinig Duitsch sprak, vertelde ons dat wij het tijdens ons verblijf nog al troffen aangezien het een bijzonder koele dag was. Wij hebben ons afgevraagd hoe het in Santos wel zou zijn als het er warm is (men vergete hierbij niet dat Februari uiteraard de warmste maand in Zuid-Amerika is). Wij hebben het volgehouden ongeveer twee uur lang door deze heete koffiestad rond te dwalen. Toen hadden we geen droge draad meer aan ons en konden we de mou wen van ons overhemd letterlijk uitwrin gen.. Daarom hebben we toen maar een autobus genomen, die ons voor 300 Reis (Zy2 cent) langs de buitenwijken der stad naar het zeestrand bracht, waar het beter uit te houden was. Dit strand wordt in mijn Engelsche reisgids het schoonste der wereld genoemd en, als we er komen lijkt ons dit niet overdreven. Een prachtig breede zand vlakte. Een harde effen bodem, waarover vele auto's rijden. In zee, vlak voor ons steile rotsen, met struikgewas begroeid en door schuimende golven bespat. Aan het strand zelf alweer sierlijk aangelegde par ken, vol tropisohen plantengroei en bonte bloemenpracht. En daar achter een schit terend berglandschap, welks gekartelde rand in de wolken vervloeit Waarlijk, deze wondere combinatie van zee, strand, weel derige plantengroei en hooge bergen, maak te ons een oogeniblik stil en toonde ons op overweldigende wijze de schoonheid van Gods rijke schepping. Van Santos uit hebben we onze reis naar Carambehy gemaakt waar onze Nederland- sche kolonie gevestigd is. Een onvergetelij ke reis, die 24 uur achtereen duurde. Per autobus toerden we eerst naar Sao Paulo, een stad met meer dan een millioen inwo ners, ongeveer 80 K.M. van Santos gelegen. De weg daarheen voerde aanvankelijk door een vruchtbare laagvlakte. Aan beide zijden passeeren we uitgestrekte bananenplantin- gen, waaraan groote trossen rijpe vruchten hangen, voorts koffieplantages, pakmboomen en andere tropische gewassen. Spoedig zijn we gekomen aan het eind van de laagvlakte en rijden al kronkelend naar boven. Het gaat langs gevaarlijke diepten en we ge nieten van de schitterende uitzichten op 't al verder wegzinkende Santos en de blauwe kustlijn van den Atlantischen Oceaan daar achter. Als we op 1000 meter hoogte zijn hebben we den rand van de hoogvlakte be reikt en een half uur later arriveeren we in Sao Paulo, waar we den trein naar Ca rambehy nemen, die ons nog 22 uur sporens het binnenland van Brazilië zal invoeren. *s Middags ongeveer vier uur vertrekken we van het groote spoorwegstation in Sao Paulo. Onze trein ziet er zoo op het eerste gezicht nogal behoorlijk uit, doch rijdt over smal spoor. Dit was het eerste deel van de reis geen bezwaar, maar spoedig bemerken we de nadeelen hiervan. Want nog maar even buiten de stad gekomen begint de trein op een vreemde manier te slingeren en te stampen. We rijden n.l. door een bergachti ge streek en d3 lijn is zoo gelegd dat hij altijd om de hoogste bergen heendraait Vandaar een onophoudelijk buigen en slinge ren dat vaak gepaard gaat met knerpend wielgeknars. Van Sao Paulo tot Carambehy, de heele rit van 22 uur lang is die spoorweg in bochten gelegd. Er is geen recht stuk in, zoodat de gemiddelde snelheid niet meer be dragen kan dan 35 40 K.M. per uur. Tel kens zien we de locomotief nu eens aan de eene zijde en dan weer aan de andere zijde afzwenken om den trein als een reuzenslang al kronkelend door de bergen been te rijden. Natuurlijk is zoo van vlug opschieten geen sprake. Dikwijls zwaaien we geruimen tijd heen en weer zonder dat we dichter bij ons einddoel komen. Het is te begrijpen dat een dergelijke trein, die daarbij nog over smal spoor rijdt, verre van rustig op de baan ligt. Wanneer we dan ook om een uur of tien onze slaap wagen opzoeken, moeten we alle moeite doen om niet van ons vrij hooge „bed" af te vallen. Bij elke bocht denken we naar bene den te gaan. Doch gelukkig bemerkten we dat de maatschappij daarmee rekening ge houden heeft en tegen de wand een soort hangmat gemaakt heeft, waar we onze ar men om heen kunnen slaan om eenige vast heid te vinden. Het verwondert me nog, dat Jiét Ons eindelijk gelukte in een dergelijke situatie eenige uren te slapen. Overigens was deze reis niet vervelend, (Inaar zeer afwisselend. Door de duizenden bochten die we maakten was het aspect van het landschap telkens anders. In den 6taat Sêo Paulo, die we eerst doorreisden was de koffiecultuur overheerschend. Doch op het verdere deel van onze reis reden we nu eens langs vrij hooge bergen en steile rotsen, aan weer langs ondoordringbare oerwouden en diepe ravijnen. Soms zien we een gedeelte groenland, waarop tegen de berghellingen aan verschillende soorten runderen grazen en een andere keer een stuk bouwland, be plant met mais. Was het reizen door Argen- tinië's eenzame vlakten eentonig en saai, 't Braziliaansche landschap is rijk aan scha keeringen en maakt voor iemand die oog heeft voor natuurschoon het reizen tot een ongekend genot. Aan de grens van de staten Sao Paulo en Parana (Carambehy ligt in de staat Parana) wisselden we van locomotief. De vrij groote machine, die ons eerstgenoemde staat uit bracht. wordt afgekoppeld en in de plaats daarvan komt er een betrekkelijk kleine loco- motiefje voor onzen trein, die tevens de helft korter wordt. Deze machine wordt met hout gestookt en moet dikwijls alle moeite doen om ons een berghelling op te trekken. Soms halen we het ter nauwernood en een enkele maal blijven we heelemaal staan. Drie k vier vergeefsche pogingen worden aangewend om den trein weer op gang te krijgen, wat ein delijk nadat we op een erbarmelijke wijze door elkander zijn geschud, tot onze blijd schap gelukt Interessant was ook het stoppen op de stations. Meestal waren de halteplaatsen kleine, vriendelijk gelegen dorpen tegen de berghellingen aan gebouwd. Nieuwe reizi- geres worden, behalve in enkele grootere plaatsen, haast niet opgenomen. Wij krijgen op de meeste stations een idee van landelijke rust en kalmte. Een paar varkens, enkele kippen of honden en eenige inboorlingen, meestal negers, komen nieuwsgierig kijken naar den trein die water of hout laadt.. Bijna alle reizigers stappen ter verpoozing even uit om op het perron heen en weer te wan delen. Het is in letterlijken zin een bonte me nigte, die dan langs ons coupéraam door el Ia het oerwoud van Brazilië Te Nijeveen bij Meppel heeft de heer K. Slomp, die de oudste burgemeester in ons land is. afscheid genomen van zijn gemeente. Inwoonsters van Nijeveen drukken hem de hand. kander dwarrelt. We zien zuiver blanke Euro peanen naar de nieuwste mode gekleed, he vig beschilderde dames, in keurig toilet, doch ook glimmend zwarte negers en nege rinnen. En daar tusschen in alle mogelijke schakeeringen van menschenrassen: rood blank en bruin in verschillende kleeder- draohten uitgedost en allen druk conver- seerend in een soort Braziliaansch-Portu- geesohe taal, waar we niets van verstaan. Opvallend was ook het groote aantal kreu pele en blinde bedelaars, soms vreeselijk ge degenereerde menschentypen, die zich met de hoed in de hand door de reizigers heen bewegen. Bijna niemand verzuimde een klei nigheid te geven. Als de trein weer vertrekken moet, kost 't veel moeite de menschen binnen te krijgen. Eerst wordt er een sein gegeven met een luid klingelende bel. waaraan niemand zich .Lort. De wandeling wordt genoegelijk voort gezet Dan wordt de machinist ongeduldig en laat een luide, doordringende gil op de stoomfluit hooren. Dat helpt iets. Enkele tientallen reizigers zoeken hun plaatsen weer op doch de groote massa blijft Oost-Indisch of liever Braziliaansch doof. Weer een fluit- sein, nog luider dan het vorige. Velen begin nen nu inderdaad aanstalten te maken in te stappen, maar allen nog lang niet Doch het geduld van den machinist is nu ten einde. Heel langzaam brengt hij zijn ma chine in beweging en met den trein meeloo pend stappen de achtergeblevenen stuk voor stuk in, terwijl er goed voor gezorgd wordt dat de trein geen vaart krijgt voor allen ge zeten zijn. Welk een verschil met onze Hol landsche Dieseltreinen. Welk een contrast met de zenuwachtige drukte op onze stations. O, Braziliaansche gemoedelijkheid! Ja, van gemoedelijkheid gesproken: als we nauwelijks weer rijden, misschien een kwar tier lang, begint een neger tegenover ons teekenen van ongerustheid te vertoonen. Hij kijkt eens uit het coupéraampje en zegt tot ons enkele woorden koeterwaalsch, waar we niets van snappen. Hij wijst naar buiten, ons blijkbaar beduidend dat hij ergens in de oerwouden wonen moet. Dan loopt hij naar de hoek van de coupé en drukt op een knop, die voor noodrem dient De trein min dert dadelijk vaart en als hij bijna staat stapt onze overbuurman vlug uit, groet mot zijn hand naar den machinist en is spoedig uit het gezicht verdwenen. Niemand kijkt er verder en neemt zijn zooveelste bocht verder en neemt zijn zooveelste bocht. Den dag na ons vertrek, des middags on geveer 2 uur, arriveeren we in Carambehy, waar we aan het station verwelkomd werden door de heeren Voorsluis en Harms. Een zeer aangename week mochten we ook hier doorbrengen en de gastvrijheid genieten van Ds. William V. Muller en den heer L. de Geus. Met onze gastheeren hebben we per auto, te voet en te paard heel de kolonie be zocht en doorkruist Vele ervaringen hebben we opgedaan, van veel natuurschoon geno ten Doch bovenal was onze aandacht gecon centreerd op het leven en werken van onze Hollandsche kolonisten, die daar ver van hun vaderland een bestaan en een gezellig samenleven hebben gevonden Doch hierover 3n slotartikel de volgende maal. Ziet, hoe de kleine Jan Van 't kuchen wordt genezen, Dit heerlijk medicijn, Zal vast zijn redding wezen Prijs per flacon 0.50 III stond ju ons blad yan 22 October. LAND- EN TUINBOUW DE TUINBOUWSTEUN Voor welke producten ze geldt Zooals we Zaterdag reeds meldden is dooi den Minister van Econ. Zaken bepaald, dat' aan de telers van tuinbouwgewassen een bedrag zal worden uitgekeerd van hoog stens f 2.650.000. Deze steun zal worden verleend voor de volgende gewassen in de er achter genoem de periode geveild en per 100 stuks (resp, per kg.): Meloenen, 2—29 Aug. f3. Augurken A en B 1 Jan.—15 Aug. f5.75; Idem C en D i Jan.—15 Aug. f2.60; Idem A en B stippel, 1 Jan.15 Aug. f0.40 en idem C en D stip pel, 1 Jan.—15 Aug. f0.75; Idem A en B 16 Aug.12 Sept. f 4 35; Kaskomkommers A' 28 Juni—1 Aug. f 1.90, idem B 28 Juni—l Aug. f 1.40, idem C 28 Juni—1 Aug. f 1, Plat- glaskomkommers A 28 Juni—1 Aug. f2.10, idem B 28 Juni—1 Aug. f 1.60, idem C 28 Juni—1 Aug. f 1.10, idem A, 2—29 Aug. f 0.60 idem B 2—29 Aug. f 0.45, idem C 2-29 Aug, f0.30, Snijboonen 12 Juli—29 Aug. f 1.90,1 Spekhoonen 12 Juli—29 Aug. f l.95. Pronk- boonen 12 Juli—29 Aug. f 1.25, Roode kool' 31 Mei—22 Aug. f0.70. Witte kool 31 Mei— 8 Aug. f 0.20, Glastomaten 12 Juli—29 Au~, f 3.90, Het wrak van het toestel van den eersten Britsch-lndiër Nair, die een oceaan-vlucht zou maken, dat reeds kort na het vertrek bij Rouaan omlaag stortte, waarbij de vliegenier gedood werd. Te Utrecht had de commando-overdracht bij de genie-.troe pen plaats. Kolonel W. Becking (links) overhandigt het vaandel aan den nieuwen commandant, luit.-kol. P. Scharroo In 1939 zal te San Francisco de wereldtentoonstelling gehouden worden. Men ziet hierboven de fundamenten leggen van een 120 M. hooge toren, die het middelpunt van de expositie zal worden. Voor de aanvang van de luchtbeschermings-demonstratie te Amsterdam stonden de legerauto's bij de Berlagebrug opge steld om deel te nemen aan de marsch door de hoofdstad. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8