STADSNIEUWS MAANDAG i NOVEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Drieërlei herdenking in de Geref. Kerk In de morgcngodsdicnstoefening der Geref. Kerk had gister de herdenking plaats van de kerkhervorming, die op 31 Oct. van elk jaar weer in de her innering komt, van den honderdsten geboortedag van Dr. A. Kuyper, die in de afgeloopen week zooveel pennen en monden in toeweging heeft gebracht en van het feit, dat 25 jaar geleden het Zendingsterrein op het Vorsten dom Solo werd opengesteld voor het Evangelie. Het was dus wel een bijzondere dag voor de Geref Kerk, temeer daar ook in de mor- gcngodsdienstoefening werd medegedeeld, dat zoowel Ds. J. Weggemans als Dr. H. J. Westerink het op hen uitgebrachte toeroep hadden aangenomen. In het kerkgebouw aan de Oude Vest trad als voorganger op Ds. H. A. Wiersinga, die Gods Woord bediende uit Lukas 10 1720 Spr. wees er op. dar al de feiten, die wij van vandaag herdachten, wel in staat waren om ons opgetogen te maken van vreugde en dank. Hierbij bedreigt ons echter één gevaar, nl. dat wij voorbij zouden zien, dat wij be genadigden zijn. Dat is toch steeds onze alles overtreffende blijdschap, dar wij, zon daren. kinderen Gods zijn. Tegen het drei gende gevaar waarschuwt ons de Heiland in de tekst -die spr. gekozen heeft. Bij de Kuyper-hcrdenking deze week heerschte ge weldige blijdschap. Maar als er eens iemand langs al die menschen gegaan was en ge vraagd had: Is ook Uw naam ingeschreven in het boek des hemel6? Zou dit de blijd schap tot het hoogste punr hebben opge voerd Na deze inleiding sprak Ds. Wier singa over: War bij de herdenking vol gens Christus zelf de voornaamste re den tot blijdschap moet zijn. Dit is le niet ons werk in Christus' naam regen do geesten dezer eeuw, dit is 2e niet Christus' heerlijkheid en machr over alle kracht vein den vijand, maar dit is 3e boven alles dat onze namen zijn geschreven in de Hemelsche registers. De jongeren zijn opgetogen over het feit dat de geesten hun onderworpen zijn en Je zus maakt hun blijdschap nog grooter, dooi hen te vertellen iers dat nog geweldiger is: de val van den Satan, die als een bliksem uit den hemel stortte. Laat de discipelen dus verblijd zijn. Telkens staat ook de Kerk in blijdschap, dat dc geesten haar onderwor pen zijn. Men heeft' zich met satanisch ge weld gesteld tegenover Luther, Kuyper, te genover het zendingswerk op Solo, maar de geesten waren den dienstknechten des Hee- ren onderworpen. Daarom past ons groote blijdschap en deze blijdschap is terecht. Maar hei' mag niet de voornaamste reden van onze blijdschap zijn Christus stelt zijn discipelen nog meer trl- omphen in uitziekt. Christus geeft hun macht om alle werktuigen des Satans met voecen te treden. Dit moet hun blijdschap toch wel tot ongekende hoogte opvoeren. De booze zal steeds sterker tegenstand bieden, tegen het werk der reformatie, tegen Kuy pers werk, tegen hef zendingswerk, maar hoe hij ook woedt, de overwinning is aan Christus. Onze blijdschap daarover is te recht Toch kunnen we ons hierover niet als over het voornaamste verblijden. Christus reguleert het enthousiasme van zijn discipelen. Alle overwinningen hebben geen beteekenis als sa can uit ons zelf niet verdreven is. Dat Christus ons aanneemt tot kinderen is veel grootere reden tot vreugde, dan dat de geesten ons onderwor pen zijn. Christus doodt hei' enthousiasme niet. Hij reguleert het. Ook al hebben wij in Christus' naam duivelen uitgeworpen, maar onze namen zijn niet in de hemelen geschre ven, zoo zal Christus eenmaal tot ons zeg gen: Ik heb u nooit gekend. In ons heder.daagsch Christendom is wel veel rumoer en beweging, maar er is een schreeuwend tekort aan menschen. die we ten, dat hun namen in de hemelsche regis ters staan. En dit is toch de allerhoogste vreugde, die de blijdschap om alle andere dingen, hoe heerlijk ook, ver te boven gaat. De predikantsvacature in de Geref. Kerk vervult Ook Dr. Westerink neemt het beroep aan Behalve Ds. J. Weggemans van Beei'gum heeft ook Dr. H. J. Westerink te Tienhoven het beroep van de Geref. Kerk te Leiden aangenomen. Dr. H. J. Westerink werd 9 Mei 190i gebo ren en studeerde aan de V. U. Nadat hij zijn doctotaal examen in de theologie had afge legd deed hij in Februari 1934 zijn intrede te Tienhoven. Op 1 Oei', j.l. promoveerde hij tot doctor in de Godgeleerdheid op een proef schrift getiteld: „Het Koninkrijk Gods bij Paulus". Dr. Westerink staat bekend als een man van organisatievermogen en initiatief. Hij heeft tijdens zijn ambtsbediening te Tienho ven de evangelisatie-arbeid voor de Loos- drechtsche plassen op touu gezet. Ds. en mevr. Westerik hebben één kind. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST Bovengenoemde dienst heeft in de afge loopen maand 12.295.93 aan de Rijksont vangers afgedragen, benevens 1.787.80 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangst ton kantore van den dienst Nieuwe R'jn 22 moeten worden in geschreven. INBREKER AANGEHOUDEN Zaterdagavond is door de politie aange houden de 43-jarige J. M., zonder beroep, als verdacht van diefstal met braak. J. M. had kort tevoren, tijdens de afwezigheid van dc bewoners ingebroken in het perceel Bomrostraat 47. Hij had zich toegang ver schaft door middel van opensluiting met een looper. Iemand, die in de buurt woont, zag hem het huis uitkomen en volgde hem, maar raakte hem kwijt. De politie wist hem echter spoedig op te sporen. Het bleek dat hij een bedrag van f 10 had ontvreemd Geref. Jeugdleiders-Organisatie Zuid-Holland Een belangwekkende bespreking In het gebouw „Patrimonium" aan de Hooglandsehe Kerkgracht werd Za terdagmiddag een vergadering gehou den van dc Geref. Jeugdleiders-organi satie Zuid-Holland ter bespreking van het urgente vraagstuk: „Overgang van K.V. en J.M.V. naar J.V. en M.V.". De vergadering, die druk was bezocht, stond onder leiding van den heer Schipper, terwijl het onderwerp werd ingeleid door den heer Lod. Kooyman uit Pijnacker, die begon met ie herinneren aan de reforma torische arbeid van Dr. A. Kuyper, een ar beid waarvan wij thans nog zoo ruimschoots de vruchten plukken. Ook het Geref. jeugd werk, zij het niet direct, danken wij aan hem. Onze jeugdorganisaties zijn geen me thodistische pvangelisatie-vereenigingen of onispanningsclubs. Het zijn clubs waar ge studeerd wordt op Gods Moord en de Geref. beginselen, waaitoij het opvoedkundig ele ment, dat bestaat, wanneer jongens of meis jes van denzelfden leeftijd met elkaar om gaan. te baat genomen wordt Het werk der Geref. jeugdorganisaties moet als een eenheid worden gezien. Ook de Geref. knapen- en meisjesvergaderingen vor men een deel, (een klein deel maar toch een onsmisbaar deel) van het geheel? Geref. jeugdwerk. De jeugdleiders moeten zich dan ook grondig op de hoogte houden van wat er in de andere jeugdorganisatie» omgaat De drie Geref. jeugdbonden tellen tezamen 70.000 leden. Dit kon gemakkelijk 100.000 zijn. Al de propaganda leeft niet kunnen berei ken dat een dergelijk cijfer bereikt werd. De oorzaak ligt hier grootendeels bij de gezin nen, die hoe langer hoe meer verslappen en hoe langer hoe oppervlakkiger worden. Er is vaak zoo weinig belangstelling voor de jeugdorganisatie. Die belangstelling vindt men ook te weinig bij de kerk. terwijl de school geheel alleen met zichzelf schijnt ve rekenen. De jeugdvergaderingen hebben zelf ook fouten. De statistiek wijst uit, dat slechts twee-derde der leden van K.V. en J.M.V. overgaat naar J.V. en M.V. Dat derde deel, dat' niet overgaat is niet voldoende onder beslag geweest van onze leiding, aldus spr. Spr. zot uiteen, hoe z.i. het overgaan naar dc J.V. kan worden bevorderd. Dit kan b.v. heel goed een- of tweemaal per jaar groeps gewijs geschieden. De werkplannen van K.V. en J.V. dienen op elkaar aan te sluiten. Aan de jonge loden der J.V. en M.V. moet meer aandacht besteed worden. Zij moeten wegwijs gemaakt worden. De jeugdbladen moeien rekening houden met het feit, dat er vele jeugdige leden zijn. Ook dan nog zullen er wel afzijdigen blij ven, want ons werk is nooit volmaakt, maar het blijft onze taak naar de volmaaktheid te streven, opdat ook in dit werk Gods eer op het hoogst bevorderd worde. Na deze inleiding kwamen de ton gen los en daarbij werd veel critiek geoefend in 't bijzonder op de werk plannen der JV. en M.V. waarmee naar het oordeel der debaters dikwijls veel te hoog gegrepen wordt, zoodat de jonge leden zich na hun overgang van K.V. en J.M.V. op de groove vereeni- gingen niet thuis voelen. Critiek werd ook geoefend op den geest, die veelal heerscht op de Jongelings-en Meisjes- vereenigingen, waar dierbare geloofs stukken met een koud hart in een koude sfeer behandeld worden. Een sympathieke stem wees heen naar het woord van den Heiland om Zijn getuigen te zijn ook onder het ontstellend aantal gedoop te heidenen in onze omgeving. Visschers van menschen zijn, aldus deze stem, blijft de hoogste en meest wezenlijke roeping van tien Christen. De heer Kooyman gaf op de talrijke op- erkingen een uit\oerig antwoord, waarin hij de methodiek der vereenigingen verde digde, maar er op wees, dat het vooral aan komt op de wijze waarop men die metho diek toepast. De toepassing moet aliïjd ge heel aansluiten op de behoeften van een be paalde vereeniging, welke behoeften ver schillend zullen zijn al naar gelang de ver eeniging meer of minder jongere of oudere leden telt. DE LEIDSCHE SPAARBANK Bij de Leidsche Spaarbank is in de vori ge maand (Oct. 1937) ingelegd f 475.377,90 en terugbetaald f 452.654,93; 186 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 109 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.952 inleggers, inclusief I.159 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde October 1937 f 9.142.721,02. In 6.198 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f 1S.105.75 ontvangen. LEIDSCHE DAMVEREENIGING De uitslag der derde ronde van de bor den-competitie luidt als volgt: P. de Haan J. Huisman Jr. 0—2 J. Heemskerk D. A. Eppinga 20 J. I-Ies J. Dreef 20 W. Kleijn G. T. Dille 2—0 J. Kleer J. Zaalberg afgebr. P. Lepelaar S. van de Wijngaard 0—2 P. van Leeuwen F. Wassenaar afgebr. P. Mark H. de Water afgebr. M. Optendrees N. J. Vavier 2—^0 J. Schipaanboord C. Teunisscn 0—2 A. Sladek I. Teleng 20 E. M. Harland vrij. W. Heemskerk A. Blauw 0—2 A. J. van Heeringen A. ver Haar 11 M. J. van Houten S. van Duijn 02 J. Huisman Sr. T. D. v. d. Bosch 02 W. Huisman G. van de Wiel 20 B. de Kier P. van de Stel 0—2 C. Klinkenbberg B. Slegtenhorst uitgest H. Lambooy M. v. 't Zelfde uitgest F. Lardée W. de Roode uitgest A. J. v. d. Lelie D. de Roode 0—2 II. Marlijn B. dc Moritier 20 W. Harland H. Martijn 20 W. de Roode M. van 't Zelfde afgebr. B. Slegtenhorst H. Lambooy 2—0 Afgebroken en uitgestelde partijen: H. de Water P. van Leeuwen 1—1 D. de Roode F. Lardée 20 B. Slegtenhorst B. de Kier 20 T. D. van do Bosch M. J. v. Houten 0—2 EXCURSIE „VOLA" Zaterdag j.l. hield de Vereeniging van Oud-Leerlingen der Ambachtsschool een excursie naar de sigarenfabriek „Edelacht baar" alhier. De rondleiding geschiedde door den heer Wijtenburg Jr.. die uitvoerig de geheele behandeling van tabak en sigaar en de fabricage daarvan uiteenzette. Een leerzame en zeer interessante excursie. Evangelische Maatschappij Redo Dr. A. H. Edelkoort In verband met de herdenking der Kerkhervorming had de Evangelische Maatschappij gisteravond in de Mare- kerk een gedachtenisure belegd. Als spreker voor dezen avond trad op Dr. A. H. Edelkoort, Hervormd predikant te Amsterdam. i Spr. begon met zich de vraag te stellen, of het wel op zijn plaats is de Kerkhervor ming in een wereld als deze te vieren. De wereld staat in brand en gaan wij dan pra len over het contrast dat er is tusschen Roomscli en Protestant? De kerk van Chris tus leeft als een kleine minderheid in een godlooze wereld. Onze cultuur is doordrenkt met het venijn der goddeloosheid. Het gaat in onze dagen dan ook niet om kerk A. of kerk B. maar het gaat om het bestaan van het Christendom. Allerwcge openbaar zich de strijd van staatsmacht tegen kerkmachf. Daarom is het de eisch van dezen tijd, dat de wereld tegenover haar vindt een aaneen gesloten Christenheid. Wij spitsen ons op de verschillen, maar veel als protestanten ver- eenigt ons. Heel de Chrisicnheid belijdt dat Gods genade onmisbaar is ter zaligheid. En hiervoor nu juist zullen wij moeten strijden. Tevens zullen de Christenen als zij zich ten strijde vereenigen bezinnen op hetgeen ver dedigd moet worden. Zij zullen zich con- centreeren op de kern van het geloof en op her wezenlijke van het Christendom. Het gaat om het centrum der zaak, dat is de verlossing van Jezus Christus. Dpze zaak zullen wij niet loslaten want anders raken wij het Christendom kwijt. Het gaat' om de groote vraag: hoe kan een mensch rechtvaardig worden \oor God. Dui zenden kunnen aan deze grondvraag niet toekomen Voortgfvnde wees spr. op het fundamen- teele verschil, dat er t.o.v. het Roomsche en Protestanrsche geloof bestaat voor wat betreft de genadc-verkrijging. Zegt Rome, dat de genade een geheimzinnige kracht is, die in het sacrament woont en den mensch wordt ingestort', het Protestantisme erkent met de genade, dat God de schuld van een zondaar wenscht kwijt te schelden. Deze ge nade verkrijgen wij uitsluitend door het waarachtig geloof in God. Is bij de Room- schen de kerk middelares tusschen God en den mensch, wij als Protestanten, aldus spr. kennen geen middelaar tusschen God en den mensch dan Jezus Christus Als protestanten protesteeren wij dat de mensoh het' beschikkingsrecht zou hebben over de genade. Verder protesteeren wij te gen de nieening van velen, die zeggen, dat dc genade wel gemist kan worden omdat alle brave menschen toch wel zalig zullen worden. Heftig klinkt voorts ook ons protest' tegen alle onkerkschheid en lauwheid, vaak ook van vele protestanten. Tenslotte stelde spr. in het' licht, dat wie het alleen met God, de Heilige Schrift en het geloof waagt een zalige troost bezit. Na gemeenschappelijk gezang heeft Dr. J. Riemens een slotwoord gesproken, waarin hij er nog eens met nadruk op wees, dat het bij de herdenking van den Hervormingsdag niet gaat' om bijkomstigheden maar om de allesomvattende liefde Gods waardoor zon daren zalig worden. Tenslotte merkte spr. op, dat Rome onge twijfeld de protestanten ver vooruit is in di. organisatie der gemeenschap. En alhoewel Rome overdrijft, als protestanten schieten- wij hierin wel wat tekort. Van harte wekte Dr. Riemens in dit ver band op om als protestanten veel meer naast elkander te gaan staan als strijders voor hetzelfde doel. Zilveren jubileum P. J. v. d. Baan Heden, 1 November 1937, is het juist 2ö jaar geleden, dat de heer P. J. van der Baan zijn ambt als leeraar in het instrumental aken aan de Leidsche In strumental akersschool in het Kamerlingh Onnes Laboratorium aanvaardde. Zijm opleiding tot instrumentma- 'cer had de heer van der Ba 'cnoten bij de des tijds zeer bekende firma W. C. Ol- tl and te Utrecht, ieugdigen leeftijd als leerling te zijn begonnen, tot werkmeester was opgeklommen. Zijn benoeming 'e Leiden volgde na een vergelij kend proefwerken van verscheidene candidaten, waarbij hij als de bekwaamste werd uitgekozen. Gedurende de 25 jaar van zijn werkzaam heid aan de Leidsche Instrumentmakers- school heeft de heer Van der Baan de lei ding gehad, eerst van een kleine werkplaats op de bovenverdieping, later n. bouwing van het laboratorium veel grootere aan de Nieuws teeg. Zeer veel instrumenten zijn door hemzelf en door zijn leerlingen onder zijn leiding in al die jaren vervaardigd en daarmede werd een twee ledig doel bereikt: ten eerste werden zijn werkplaats vele leerlingen tot uitste kende instrumentmakers opgeleid tweede werden de onderzoekers va treffelijke instrumenten voor het weten schappelijk onderzoek voorzien. Zoowel op paedagogisch als op instrumentkunddg ge bied heeft de heer Van der Baan met eere zijn sporen verdiend. Dat zoowel de onderzoekers als de leerlin gen hem daarvoor dankbaar zijn, bleek he denmiddag .toen de heer Van der Baan tegenwoordigheid van nagenoeg het geheele wetenschappelijke, technische en administra tieve personeel van het Kamerlingh Onnes Laboratorium in de groote collegekamer gehuldigd. Hartelijke en waardeerende woorden werden daarbij gesproken en na af loop der plechtigheid vereenigden de deel nemers zich tot een samenzijn in een prac ticumzaal, waar thee werd geschonken. Gaarne wenschen wij den heer Van der Baan nog menig jaar van nuttige werkzaam heid in goede gezondheid toe. Chr. Bond van Belasting ambtenaren Geanimeerde vergadering De afdeeling Leiden van bovengenoemde vereeniging, vergaderde Zaterdagmiddag in het gebouw Rehoboth. Na het zingen van het Lutherlied, Schrift lezing en gebed, wees de Voorzitter in zijn openingswoord op de disharmonie die aller wege valt waar te nemen en waarin de Christen zich zie-t geplaatst. Spr wees op het gelezen Schriftgedeelte en speciaal on de woorden: „Zeg den kinderen Israels, dat zij voorttrekken". Na lezing der notulen en behandeling' van diverse ingekomen stukken hield de ACCOUNTANT Lid N. I. v. A TeT 11040 yA Rotterdam Diergaardelaan 21 N BELASTINGZAKEN voorzitter P. Meijdam een inleiding over het hangende salarisvraagstuk. Inzonder heid werd stilgestaan bij de motiveering vanwege de Regeering voor de invoerin - van salariskorting 1936 en dit argument voor het heden. Voorts werd de stijging van het levensonderhoud,, alsmede de alge- meene stijging van het welvaartspeil be handeld. De actie vanwege de organisaties van Christelijk overheidspersoneel alsmede de funetioneering van het Georganiseerd Overleg in de Centrale Commissie vormde mede een onderdeel van deze inleiding. Na de pauze kwam deze inleiding in be spreking waaraan verschillende leden deel namen. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren behandeld, werd de geanimeerde vergadering met dankgebed besloten. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: B A P de Bruin 81 J. en M M A Morsch 27 J. P I J LUk 29 J. en L de Witte 26 j. H Barendse en s Hartevelt J Starre wedr en GE Broomans wede W Be 11 23 J. en N Visser 19 J Dlrrlks geach. 40 J. en J Dekker gresch. 37 J. L G J SchrU- vrs 29 J. en E J de Vreugd 26 J. BEVALLEN: L Brouwer—Sloos z OVERLEDEN: M C LangeveldKok vr„ 80 J. M D Hel 6 J. P H Kwakkci UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN JAARVERGADERING GEREF. JEUGDCENTRALE In gebouw „Concordia" heeft de Gerefor meerde Jeugd Centrale haar 7de jaarverga dering gehouden welke dit jaar stond in het teeken van de Dr. Kuypier-herdenking. Dè avond werd geleid door Ds. J. H. A. Bosch, voorzitter. Uit de jaarverslagen van den heer Streef kerk, secr. toleek dat de bibliotheken uit gaande van de J. C. heel goed loopen. Wat de financiën betreft: er 13 een batig saldo van f 34,77. De inleidingen voor het' a.s. seizoen zijn: „Jeugd en Kerk" door J. W. Hoornenberg; „Verloving in crisistijd" door S. J. Koning, terwijl naar een derde inleider nog wordt gezocht Vervolgens kreeg Ds. J. Brouwer, cm.-pro- dikant alhier, het woord om een causerie te houden over: „Persoonlijke herinneringen aan Dr. A. Kuyper". Het was in 1886 dat spr. met Kuyper in contact kwam. Voordien was er dat' contact ook wel door middel van Dr. Kuyper'3 lijf blad „De Heraut". Dit blad werd dcor spr. gelezen. Aan de stedelijke Universiteit te Amsterdam kreeg spr. dan ook menigmaal de scheldnaam: „Kuyperiaan". Toch twijfelde hii ook vaak aan Kuypers woorden daar spr. ook vaak Dr. Gunning Sr. hoorde. Maar op den duur moest men Kuyper gelijk geven. Dat Kuyper gehaat was bleek vaak uit de bedekte woorden van de Professoren aan de Stedelijke Universiteit Kuypers eerste preek beluisterde spr. in „Tracali". Het was een genot naar hem te luisteren. Hij was meesleepend en boeiend. Het persoonlijk contact had voor 't eerst plaats in het Hospitum der V. U. Dr. Kuy per vroeg verschillende inlichtingen over de Stedelijke Universiteit, welke later in „De Heraut" stonden in een artikel over de V. IJ. Vervolgens schetste spr. de figuur van Dr. Kuyper. In de katheder imponeerde hij meer dan op 6traat. Zijn stem was steeds zuiver en helder. Taal en stijl onberispelijk. Zijn voorlezen van teksten uit den Bijbel was een verklaring op zichzelf. Hij kon ook kort en bondig iemand de waarheid zeggen. Vlijmend scherp kon hij zijn en zijn prooi duchtig neerslaan. Voor spr. waren zijn dogmatische colleges een reeks van openbaringen. Hij muntte echter het meest uit in z'n college over de Theologische encyclopadie. Wat zijn karakter betrof, hij was een ojj- rechv man, maar gaf te spoedig zijn ver trouwen. Spr. eindigde met een kleine anec dote. Met stille aandacht werd naar deze uiteenzetting geluisterd. Hierna was het pauze. Na de heropening werd door een zang koortje, dat' deze avond medewerkte, gezon gen het ontroerende Kuyperlied: „Voor mij, een zucht beheerscht mijn leven". Hierna werd door den heer E. van Ruller een cau serie gehouden over: „Dr. A. Kuyper, Gods gave bij voortdurend gedenken", Dr. Kuyper is het geweest die de gaven Gods ook aan de jongeren heeft medege deeld Dit blijkt duidelijk uit z'n vele ge schriften en boeken. Schoon van taal en stijl zijn die Men heeft Kuyper wel ge noemd een taalvirtuoos. Spr. zelf werd in zijn jaren bekoord door de vorm, later j>as door de inhoud van Kuyper's geschriften. Met tal van citaten en beelden bracht spr. de rijke inhoud van zijn geschriften naar voren. Ontzaglijk is ook het werk geweest dat door Kuyper, zij het niet door direct contact voor de jeugdbeweging is gedaan. Tenslotte wees spr. er op dat Kuyper slechts één hartstocht had: In zijn verhou ding tot God het eigendom van Christen te zijn en om in de verhouding tot de mensch zichzelf te zijn. Nadat het koortje zich nog weer op zeer verdienstelijke wijze had laten hooren werd de avond gesloten. FONDS UITBOUW De busjes voor dit fonds waarmede o.a. de uitgave van „Onze Kerkbode" van da Ned. Hervormde Kerk worden bestreden brachten over Augustus op f 128.3£%. DE DUIZEND GULDEN-COLLECTE Met enkele nagiften is voor deze collecte thans reeds een toedrag van f 914,22^2 ont vangen. HOE DE VOETBAL ROLDE De eenige wedstrijd die Zaterdag door A. R.C. is gespeeld had plaats te Leiden. A.R.C. I bleek doelpuntenhonger te hebben en 13 maal werd dan ook raak geschoten. De ach terhoede was niet best op dreef en zoo za gen de gastheeren kans ook 5 maal te sco ren. De uitslag was dus 13—5 voor A.R.C. Rust 6—1. WEEKDIENSTEN Geref. Kerk Hoofdstraat, Dinsdag 7.30 uur (dankuur gewas) Ds. Hartkamp. Geref. Kerk Raadhuisstraat Woensdag 7.30 uur (dankuur gewas) Ds. Mulder. Geref. Kerk De Ruyterstraat Woensdag 7.30 uur (dankuur gewas) Ds. Bosch. Chx- Geref. Kerk v. Reedestraat Donder dag 7.15 uur Ds. Brandsma van Wilder- vank. HAZERSWOUDE VERVOER BESMET VEE. In verband met de nog immer heer- schende besmettelijke veeziekte is het niet ondienstig dat de verschille-nde eigenaars van vee zich nog eens goed realiseeren dat het vervoeren van gezond of dood vee, van besmet terrein, volgens art. 35 en 37 van de veewet verboden is zonder politietoe zicht. Eveneens is het verboden zonder aangifte vee in het slachthuis te brengen. Verschillende personen zijn in den laatsten tijd voor overtredingen van bovenstaande voorschriften verbaliseerd. DE NIEUWE PROVINCIALE WEG Bij den aanleg van het laatste gedeelte van den Provincialen weg doet zich de eigenaardigheid voor dat dit gedeelte zon der rijwielpad wordt aangelegd. Eerst zou de oude weg als rijwielpad moeten fun- geeren, maar thans zal deze weg als paral lelweg gebezigd worden. Tusschen de nieu we weg en parallelweg zal een groene strook worden aangebracht. Het rijwielpad zal zich niet verder uitstrekken dan het eerst was n.l. tot de Galgbrug vanaf dp Rijndijk en tot het Kromme Jaagpad vanaf het dorp. De oude toegang tot het Kromme Jaag pad zal door de bovengenoemde groene strook geheel verlegd worden en wel meer naar het Noorden, zeer ten ongerieven van de ingelanden van den Gemeenschen polden, die hun landerijen aan het Kromme Jaagpad hetoben. Zij kunnen hun bestemming alleen bereiken via een uitpad van den parallelweg naar den Provincialen weg, welk uitpad gelegen is voor de woning van den heer v. Aalst. Wanneer de Provincie dit uitpad in- plaats van voor genoemde woning voor het Kromme Jaagpad had aangelegd was het bezwaar van genoemde ingelanden geheel ondervangen, terwijl het voor genoemde van A. geen bezwaar opleverde. Mogelijk kan de Provincie hierin alsnog tegemoet komen, door een tweede uitpad te maken OVERTREDING VUURWAPENWET Door de politie alhier werd proces-ver baal opgemaakt tegen L. L. in de Hooge- veen wegens het in bezit hebben van een vuurwapen, zonder de daarvoor vereischte vergunning. Het wapen werd in beslag ge nomen. ONDERLINGE DAMCOMPETITIE De Hazenvoudsche damclub „H.D.C." hield Vrijdagavond een onderlinge competitiewed strijd. De uitslag is als volgt: Groep I: A. Doreman—M. Kroon 0—2 D. v. Staveren—J. C. Windhorst 0—2 A. J. v. Tol—G. Buys 1l M. KroonA. Dorsman 02 Groep II: P. v. Wieringen—P. v. Gorkum 0—2 D. LaneeveldP. v. Veen 0—2 Jan. Hassefras—C. v. Veen 2—0 L. Luiten—P. v. Gorkum 1—1 D. Langeveld—P. v. Veen 2e partij 0—2 C. v. Ve.enJac. Hassefras 20 H. LoomanC. v. Veen 02 P. v. GorkumJac. Hassefras 11 H.D.C. TEGEN DENK EN ZET Voor de competitie van de Rijnstreek werd de eerste wedstrijd gespeeld tusschen Ha- zerswoude „H.D.C." en Bodegraven „Denk en Zet", waarvan de resp. uitslagen luiden: H.D.C. „Denk en Zet" J. C. WindhorstJac. Potuil' 0—2 A. J. v. TolJ. Potuit afgebr. L. MatzeN. Anker 11 Abr. DorsmanM. Potuit afgebr. G. Buys—Adr. Blok 2—0 D. v. Staveren—J. den Hollander 1—1 J. de GelderD. Schouten afgebr. K. J. MatzeH. Schouten afgebr. M. Kroon—Ant. Blok 2—0 C. v. Veen (res.)—W. v. Briemen 0—2 Uitslag 6-6 HILLEGOM NED. BIJBELGENOOTSCHAP Hedenavond acht uur zal in de Ned. Her vormde Kerk voor bovengenoemd genoot schap spreken Ds. Kuiper uit Sassenheim. VERGUNNING COLLECTE „DORCAS" Aan de Naaivereeniging „Dorcas" is door B. en W. vergunning verleend tot het hou den van een collecte. De opbrenst is bestemd voor de Kerstuitdeeling. KATWIJK a.d. RIJN 45-JARIG AMBTSJUBILEUM Ds. H. MEIJERING Zaterdag 30 October j.l. was het 45 jaar geileden, dat Ds. H. Meijering, Geref. predi kant alhier, te Loppersum in den Dienst des Woords werd bevestigd. Waar bij het 40-jarig ambtsjubileum van Z.Eerw. de gemeente op ondubbelzinnige wijze van haar genegenheid deed blijken, is deze herdenking stil voorbijgegaan en heeft de jubilaris in de Godsdienstoefening, na herdenking van den Hervormingsdag en de teekenis van Dr. A. Kuyper voor het ker kelijk leven, een persoonlijk gedachtenis woord gesproken naar aanleiding van 1 Cor. 3 vs. 59. Aan het einde van den dienst werd hem de zegenbede uit Ps. 134 toegezongen. Ds. Meijering, die nog een uitstekende ge zondheid geniet, hoopt morgen zijn 69ste verjaardag te vieren. KATWIJK AAN ZEE VERKtEZINO AMBTSDRAGERS Ned. Herv. Gemeente Dit jaar zijn aan de beurt van aftreding de heeren B. Dubbelaar, G. Vooijs en J. Vooijs als ouderling en de heeren D. Gezink J. v. d. Oever en P. Plug als diaken. De af tredende zijn herkiesbaar. In de Oranjezaal werd een propaganda- bijeenkomst gehouden, uitgaande van deze Rotterdamsche vereeniging. De heer Sido- rius sprak een openingswoord. De heer Roozenbeek, propagandist, ba- sprak het ontstaan en het doel der vereeni ging, hetwelk hierin bestaat dat men de verwaarloosde jeugd wil trachten op te voe den in het geloof. De mooie film, welke volgde, gaf aan de talrijke aanwezigen een duidelijk beeld van de school en de bijbe- hoorende internaten. Ds. Ingwcrsen sloot deze bijeenkomst met gebed. MET PENSIOEN De heer W. van Mels, opzichter van het Hoogheemraadschap Rijnland alhier gaat heden (1 Nov.) met pensioen, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Onze plaatagenoote mej. L. Verloop, slaag le te Den Haag voor het examen part. RADIO-DISTRIBUTIE DINSDAG 2 NOVEMBER Programma 3: 8 Keulen: 10.35 PartJs R; 12.40 Brussel VI: 14.20 Diversen; 14.50 Deufschl. of dlv.15.20 Keulen; 16 20 London Reg; 17.20 Brua sel VI; pl.m 18.45 London Reg; 19.20 I#\«n la Doua of dlv.; 19.50Straatsburg; 20.20 Londen "R; 22.20 Brussel VI; 22.30 Berlijn of Hamburg; 23.20 Diversen Programma 4: 8 Brussel VI: 9.20 Diversen; 10.35 Londen Reg; pl.m 13.05 Droltwlch: 14.29 London Reg: 16.20 Droltwlch; 18.20 Diversen; 18.45 Drottwich; 19.50 London Reg; 20.20 Droit- wlch; 21.40 Weenen; 22.50 London Reg; 23.25 Droltwlch Agenda Maandag 1 Nov. Stadsgehoorzaal (kleins zaal) 8 uur Voordrachtsavond Nelly Roelofs- waard. Donderdag, i Nov. Leidsche Schouwburg, 8 ur. Opvoering „Adam in Ballingschap" vanwege Chr. Letterkundige Kring De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 30 Oct. tot en met Vrijdag 5 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken Hoogewoerd 171, telef. 502; G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. secretaresse. Zij was leerlinge van het In stituut Schoevers te Den Haag. Onze plaatsgenoot de heer L. van der Plas, slaagde te 's-Hertogenbosch voor het diploma van den Ned. R.-K. Politiebond (met aanteekening). ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Katwijk IWoubrugge I 42 Katwijk II—S.C.O. II 3—0 GEVONDEN VOORWERPEN Een heerenhorloge met chronometer, een paarden- en een autodeken, een lorgnet, een witte kip, een rijwielplaatje, vier portei monnaies, een cape en muts, een kinder hoedje en blauw kinderjasje, een blauwe mantelriem, een vulpotlood, een damespor- temonnaie. Inlichtingen op het politie bureau tusschen 912 uur voorm. KOUDEKERK KEURINGSDIENST Gedurende de maand October zijn ten fiu- reele van den Keuringsdienst alhier aange geven de navolgende slachtingen Bedrijfsslaohtingen: 2 runderen, 6 var kens en 1 nuchter kalf. Huisslachtingen; 3 varkens. Noodslachtingen: 2 runderen en 1 graskalf. PROPAGANDAVERGADERING NOVEMBER-ACTIE Door den Chr. Besturenbond „Koudekerk- Hazerswoude" zal de jaarlijksche propagan- da-vergadering voor de Chr. Vakbeweging gehouden worden op Vrijdag 5 November a.s. in de bovenzaal van Hotel de Bruin, al hier. De sprekers voor deze vergadering zijn de heeren L. Oosterbos, hooidbestuurder van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders te Den Haag en W. Kok, bestuurder in algemeenen dienst van het Chr. Nat. Vakverbond te Gorssel met de on derwerpen: „Keerend getij" en ,,'t Zeil ge- heschen". De beide plaatselijke predikanten Ds. Odé en Ds. Haspers hebben zich bereid verklaard resp. een woord ter inleiding en een slotwoord op deze vergadering te spre ken. Deze belangrijke vergadering zal aanvan gen des avonds om zeven uur. LISSE CHR. GEREF MANNENVEREENIGING De Chr. Geref. Mannenvereen. vergadert hedenavond om half acht. De heer A. do Graaf zal inleiden: „Gezag en vrijhend". DIPLOMA STENOGRAFIE Onze plaatsgenoot de heer W. Boot slaag de 'Yxjor 't examen diploma B. van den Alg. Stenografenbond. A.-R. PROPAGANDA- EN STUDIECLUB De A.-R. Propaganda- en Studieclub „Schrift en Historie" zal hedenavond ver gaderen. Deze avond zal in het teeken der Kuyper-herdenking staan. Door den heer M. de Blieck zal worden ingeleid het onder werp: „Dr. Kuyper als Staatsman en als nationale figuur". GEM. ARBEIDSBEMIDDELING Bij den agent der Gem. Arbeidsbemidde ling staan thans 170 werldooeen ingeschre ven tegen 161 in dezelfde week van het vi/rig jaar. NOORD WIJK DE CHR. BESTURENBOND BIJEEN Vrijdagavond vergaderde de Chr. Bestu renbond alhier in het vereenigingsgebouw aan de Hoofdstraat onder voorzitterschap van den heer D. van de Niet. Deze wees er op, dat het niet uitgesloten was dat sommigen in dezen tijd van geeste lijke onevenwichtigheid de vraag stelden, waarom een dergelijke vergadering nog zin had. Kon ze maar niet beter achterwege blij ven? Het bestuur echter meende dat er juist nu behoefte was om als Chr. Vakbe weging te getuigen en onzen dank aan God voor zijn zegeningen openbaar te maken. De heer A. Plug las daarna, als secreta ris, het jaarverslag. De heer W. Poortier deecl verslag als secretaris van het Chr. co mité voor werkloozenzorg. Thans kreeg het woord de heer W. Strij- bis van Den Haag, bestuurslid van den Chr. Transportarbeidersbond om te spreken over „Een vaste koers". Wat i6, vraagt spr., de Chr. Vakbewe ging? Het' is, ook op het terrein van den ar beid, de eere Gods zoeken. Hierbij hebben zoowel de gemeenschap als de enkele mensch waarde voor God. Geen van beide mogen ook wij verwaarloozen. Met voorbeel den uit den Bijbel wordt dit aangetoond. De strijd voor den enkelen mensch wordt vaak gevoerd ten koste van de gemeen schap. De liberale geest heerscht nog veveel, ook bij de arbeiders. Echter kan ook de ge- meenschapsgedachte te ver worden doorge- vord. oZ weih lA?veq sgedachteo voerd. Zoo wil het de dictatoriale staat en 't socialisme. Als Chr. vakbeweging dienen wij nu ook. kerk. staat en maatschappij te bezien. De Kerk moet het maatschappelijk en staatkundig leven beïnvloeden. Doch waar de dictatuur heerscht worden de toeide eer ste ondergeschikt aan de laatste. Thans komt' spr tot de vraag: Hebben wij als Chr. vakbeweging nog wel iets te doen op het terrein van den arbeid? Zeer zeker, wij zijn nog lang niet waar wij zijn moe ten. Spr. benleit beteugeling der rationalisa tie ter bestrijding der werkloosheid. En dan Of wij dit kunnen? In 't geloof kunnen wij alles, vermogen wij alles. Daardoor kun nen wij ook offers brengen. Dat is noodig tot versterking van ons geloof. Eenige personen maakten gebruik van 'i

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7