Hollandsche Jongens presteeren kranig werk Bestrijding der werkloosheid PUROIO DE MALENBURG ZATERDAG 30 OCTOBER 1937 DERDE BLAD PAG. 9 Gewaagde sleepreis met baggermolen Avonturen op de reis van Argentinië naar Nederland Gistermiddag te ruim vier uur is van de reede van C o w e s bij het eiland Wight naar IJmuiden vertrokken de NederlandscAe baggermolen „Bever wijk 16", gesleept door de slechts 35 meter lange Nederlandsche sleepboot „Beverwijk 20" ten einde het laatste traject af te leggen van een sleepreis, die zelfs voor ons land, waar men op het gebied van sleepvaarten over lange afstand toch heel wat gewend is en dat op dit gebied een internationale faam heeft, van bijzonderen aard mag worden geacht. Dat blijkt reeds uit de voorgeschiedenis, in.l. van wat er aan de sleepreis voorafging. .Omstreeks 1922 zond de Hollandsche Maat schappij voor Aannemingen te Bever wijk een hoeveelheid materiaal naar Ar gentinië voor het verrichten van werk zaamheden voor het aanleggen en verbete ren van havens. Het werk werd na eenigen lijd gestaakt en de genoemde maatschappij ging in andere handen over. Aan het in (Argentinië achter 'gebleven materiaal Schreef men geen al te groote waarde meer ;toe, zeker niet voldoende om de kosten voor het vervoer naar Nederland er aan te ependeeren. In het vroege voorjaar van dit jaar ver trokken echter drie jongelui uit Nederland •naar Argentinië om eens na te gaan, of er aan de achtergebleven goederen niet iets kon worden gedaan om althans een deel [van de verloren waarde te redden. Het wa- !ren de 26-jarige H. v. Giffen, die in net. ibezit is van zijn stuurmans-certificaat, de 23-jarige S. Jongeling en de 19 jarige L\V. H. M e 11 e m a. Zij wisten clat in Argentinië waren ach tergebleven de in 1914 gebouwde Nederlana- gche baggermolen „Beverwijk 1G", lang 53 M., breed"9.35 M. en bol 3.50 M. alsmede de Nederlandsche sleepboot „Beverwijk 20" lang 35 meter, breed 8 meter en hol 3.80 meter, voorzien van een machine van 850 iP.K. Zij vonden dit materiaal echter niet (Buenos Aires. Het bleek geheel onbeheerd te zijn achter gelaten op het verwijderde Tigre-eiland. >vaar men over vrijwel geen hulpmiddelen, noch over werkplaatsen beschikte. Het eer ste onderzoek wees reeds uit, dat van de beide vaartuigen, die uit prima materiaal gebouwd zijn, voornamelijk bet houtwerk veel had geleden. De jongens besloten zelf tic beide vaartuigen in zoodanigen toe stand te brengen, dat zij er mee naar Bue- hos Aires konden komen, voor verdere reparatie. Met ijzeren energie hebben zij gewerkt om bet zoo ver te krijgen. Op een [verlaten gedeelte van het strand van Tigre- eiland waarachter het bosch begint, nabij een verwaarloosde, uit golfijzeren iplaten gebouwde loods, lagen de beide vaartuigen aan een steiger die geheel vergaan was. Een nieuwe steiger Het eerste werk, dat de "drie Hollandsche 'jongens moesten doen, alvorens zij het be- noodigde materiaal naar de beide schepen (konden brengen, was dan ook het bouwen [van een nieuwe steiger, waarvoor zij het ibenoodigde hout uit het bosch haalden. Daarna begon het eigenlijke reparatiewerk Onder zeer moeilijke omstandigheden, ten gevolge van het klimaat, maar vooral door het ontbreken van allerlei gereedschappen, zoodat men soms zijn toevlucht moest ne men tot zeer primitieve middelen. In het begin van Juli waren zij zoover gevorderd, dat zij met de beide vaartuigen naar Buenos Aires konden vertrekken, waar sleepboot en baggermolen in het dok gingen voor het verrichten van de noodige .werkzaamheden aan de onderwaterdeel en. Maar toen bleek ook, welk prachtig resul taat de jongens met hun ijzeren doorzet tingsvermogen en hun taaien arbeid had- KOLENDAMPVRIJ Zeer voordeelig! Vraagt nieuwe prüse. bö Uw Ie' den bereikt. De twee vaartuigen, waarvan men in Nederland reeds had geloofd, dat zij als oud-roest afgeschreven moesten wor den en nog slechts geschikt zouden zijn voor verkoop aan den slooper, bleken te voldoen aan allerlei eischen, die gesteld wor den voor het verkrijgen van de Lloyds-at- testen, nadat gebleken was, dat alle door de scheepvaartinspectie te Amsterdam voorgeschreven werkzaamheden, waarover een instructiebrief was meegegeven, waren uitgevoerd. Baggermolen en sleepboot warm weer ten volle zeewaardig. Waarom zou men dit kostbare materiaal, dat weer volkomen bruikbaar was gewor den, niet weerterugbrengen naar Nederland 2 Een gewaagd plan Het plan, dat de jongelui misschien tij dens het harde werk op T i g r e-eiland reeds toen voor oogen stond, nam vasten vorm aan. Zij bepleitten het zoo vurig, dat men er in Nederland mee accoord ging en twee Nederlandsche machinisten en een Nederlandsche stuurman werden naar Buenos Aires gezonden, opdat er althans zes Nederlanders zouden zijn die leiding konden geven om het gewaagde transport uit te voeren. De 26-jarige v. G;ffen zou daarbij ais gezagvoerder optreden. Kapi tein v. Giffen en Mellema Jr. kregen daar bij echter nog eerst gelegenheid, te toonen dat zij niet alleen waardige nazaten waren van de oude Hollandische zeevaarders, maar ock van de roemruchte Hollandsche kooplieden, want zij hadden al hun han delstalenten noodig om niet de dupe te worden van de velen, die in een haven als Buenos Aires van elk schip, waarmee iets gebeuren moet, graantjes mee wenschen te pikken. Dat de sleepreis zelf een zware en avon tuurlijke onderneming zou worden stond van tevoren vast. Men moest te Buenos Aires een bemanning monsteren en had daarbij niet al te veel keus, zoooat men een samenraapsel kreeer van zeelieden van verschillende nationaliteiten die niet de minste routine hadden op het gebied van sleepreizen, zoodat de zes Nederlanders aan boord naast hun verantwoordelijk! taak van officier dikwijls moesten meehel pen bij liet verrichten van het eenvoudig^ ste matrozenwerk. Daarbij komt, dat de 3c meter lange sleepboot „Beverwijk 20 aan zienlijk blijft beneden de afmetingen van de sleepbooten, die gewoonlijk voor lange afstandsreizen worden gebruikt, terwijl men dit keer niet van Nederland om Zuid ging, met het voordeel van wind en stroom maar in omgekeerde richtins vrijwel steeds tegen wind en stroom in, in een voor_ een dergelijk transport al zeer ongunstig jaar getijde. n.l. winter in het Zuiden, najaar in het Noorden. Hachelijke avonturen Men heeft dan ook" aan boord wel hache lijke oogenblikken meegemaakt. Einde Juli vertrok men uit Buenos Aires. Reeds terstond nadat men buiten de La Plata-ri- vier was, had men met zwaar weer te kam pen, dat zoodanig verereerde, dat men na 4 5 dagen tijdens een hevigen storm, den molen dreigde te verliezen. In het hartje van den nacht brak de sleeptros. Alle hens aan dek om de zaak te klaren. Vrij spoedie ziet men de lichten van den baggermolen op de golven dansen en vindt men den molen terug. De zes Hollanders werkten 't hardst omdat zij de eenige werkelijke zeelui blij ken te zijn. Bij het werk breekt de eer ste machinist een been en een matroos wordt zoodanig over dek geslagen, dat hij blijft liggen. Terwijl een er zij ds de ge wonden moeten worden geholpen, moet men anderzijds trachten, bij den terug gevonden molen te blijven om de sleep tros weer binnen te krijgen, wat on danks de duisternis en liuizenhooge golven gelukt. Den volgenden morgen kan men weer een normale verbinding tot stand brengen. Dat was het eerste avontuur. Men liep Rio de Janeiro binnen met de voorpiek van de sleepboot vol water. De geleden schade werd hersteld en twee dagen later was men weer onderweg naar Pernambuco om te bunkeren. De jongens konden hun onge duld nauwelijks bedwingen. Na één dag begon men de lange reis naar het Antillen- eiland St. Vincent. Het was een moei lijk traject. Voortdurend tegen den wind i: en met een beperkten voorraad kolen aan boord. Veelal liep men niet harder dan 3 mijl per uur. De overtocht Slechts twee dagen bleef men in St. Vin cent. Toen begon de overtocht over den At lantischen Oceaan, met als doel Madei- I r a. Dagen lang zag mén slechts lucht en water en had men te worstelen met tal van moeilijkheden, zooals men die dikwijls ojk m oude scheepsjournalen leest. Door har den tegenwind haalde men Madeira niet en met het laatste beetje kolen kwam men te Las Palmas op de Kanarische eilan den aan. Eenige leden van de bemanning leden aan scheurbuik en moesten aan wal worden gebracht. Groote hoeveelheden vruchten en versche groenten werden in geslagen. Opnieuw werd gebunkerd, en na twee dagen vertrok men. in de hoop, in één ruk IJ m u i d e n te kunnen halen. Dat dit niet gelukt is, moet geweten wor den aan het zeer zware weer in de Golf van Biscaye en in het Engelsche Kanaal. Men had de grootste moeite om van de Fransche kust te komen. Van de sleepboot sloeg een reddingboot, die op de brug stond, stuk, terwijl het dekhuis van den baggermolen afsloeg en de molen bovendien lek raakte Niettemin bracht kapitein Van Giffen vier dagen geleden het transport veilig op de reede van C o we s. Het lek werd gevon den en alles geklaard. Na een reisduur van meer dan negentig dagen is thans het laatste gedeelte begonnen. Nog slechts eeni ge dagen en het transport, dat den over tocht over den Atlantischen Oceaan heeft volbracht, zal de Noordzee zijn overgesto ken en te IJmuiden aankomen. Het zal een mooie dag zijn voor deze Hol landsche jongens, die op kranige wijze 2e- toond hebben dat wat er ook aan uiterlijke dingen mag zijn veranderd, dat ondanks de vervanging van het zeilschip door het stoom- en het. motorschip, de geest der oude zeevaarders ook bij de jongere gene raties van ons volk nog altijd levend is. DE ONTPLOFFING OP DE „MEGARA" Een geheimzinnige zaak De kapitein van het tankschip Megara" Peter Rietker heeft in een interview te Lo n de n medegedeeld dat de ontploffing velke \tel het dek van den bak tot de brug engde, doch de olie in de tanks onder het dek niet in brand stak, een geheimzinnige zaak blijft. Vermoedelijk is evenwel wat gas uit de tanks ontsnapt en naar het vooronder, waar de Chineesche bemanning huisde, gestroomd en in brand geraakt. Niettegenstaande in den boeg aan stuur boordzijde een gat was geslagen van zeven bij tien meter, beeft de „Megara" Hamble op eigen kracht bereikt, met een gemiddelde snelheid" van vijf knoopen. Het schip werd begeleid door de sleepboot „Zwarte Zee" De eerste machinist Jan Scherphuy- _en vertelde, dat hij in zijn hut zat te praten met den 3en stuurman Hartveldt, toen plotseling, na een hevigen knal. hot schip begon te slingeren. Hartveldt zag uit het vooronder een lichaam naar buiten vliegen, tegelijk met stukken metaal. Spr. zelf en de kapitein vlogen naar het dek en zagen, dat het geheele vooronder was vernield en in brand stond. De kapitein liet onmiddellijk stoom geven en het vuur werd gedurende twee en een half uur be streden. Drie Chineezen waren bij de ontploffing over boord geslagen, een vierde kon het vooronder niet verlaten en is levend ver brand terwijl een vijfde later aan de opge- loopen kwetsuren is overleden. Het stoffe lijk overschot werd aan de golven toever trouwd. De geheele lading, bestaande uit elf duizend ton stookolie, is gered en zal gelost worden. De werkcommissie is met haar arbeid aangevangen Nauw contact met de bedrijfsraden De Regeeringspersdienst deelt mede, dat de werkcommissie tot bestrijding van de werk loosheid, welke onlangs door den Minister van Sociale Zaken is ingesteld, met haar werkzaamheden is begonnen. De commissie heeft zich in eerste instantie tot de bestaan de 13 bedrijfsraden gewend. In het schrij ven aan deze instellingen is een uiteenzet ting gegeven van de taak, welke aan de com missie is opgedragen en verder uiteengezet, hoe de werkcommissie zich voorstelt den arbrid te reeelen. De medewerking van het georganiseerde bedrijfsleven is noodig, aldus de brief, om een inzicht te krijgen in de middelen, welke naar het oordeel van het bedrijfsleven kunnen leiden tot daadwerke lijke vérmindering van de werkloosheid. De commissie wenscht de vérschillende bedrij ven te stimuleeren tot het nemen van een werkzaam aandeel aan dezen arbeid. Het zwaartepunt der werkzaamheden zal '.us binnen de bedrijven komen te liggen. Ten einde van den aanvang af de denkbeelden besprekingen en de daarmee samenhangen de voorbereiding te kunnen coördineeren, heeft de werkcommissie "°meend goed te doen aan elke bedrijfsraad een aantal on derwerpen op te geven, waarvan zij meent, dat zij, voorzoover zij binnen het kader van het Nederlandsche bedrijfsleven liggen op het gv bied van den arbeid, passen in het ka der van den te verrichten arbeid. Hieraan is verder de mededeeling toegevoegd, dat ook andere zaken, welke naar het oordeel van den bedrijfsraad kunnen bijdragen de werkloosheid te bestrijden, behandeld kun nen worden. Aangezien een voortdurend nieuw contact tusschen de bedrijfsraden en de werkcom missie vr.n groot belang is, omdat daardoor tevens kan worden verkregen, dat de ver schillende takken van het bedrijfsleven niet alleen over en weer van eikaars ervaringen op dit terrein zullen kunnen profiteeren, maar ook. dat ..grenskwesties" worden voor komen, heeft de werkcommissie voor eiken bedrijfsraad twee zgn. waarnemers aange wezen, die als schakel tusschen de werk commissie en den bedrijfsraad zullen fun- geeren. Een der waarnemers komt uit het bedrijfsleven, terwijl de andere waarnemer tot het ambtenarencorps behoort. In de komende dagen zullen in overeen- komstigen zin brieven worden gericht tot de organisaties in de bedrijfstakken van de textielindustrie, de metaalnij verheid, de v o e d i n g s en g e n o t m id- delenindustrie, steenfabrica ge. kleeding- en meubelindustrie en groote scheepvaa rt. om in die tak ken van bedrijf te komen tot zgn. bedrijfs- commissies welke ten behoeve van het on derzoek in het bedrijfsleven dezelfde taak op zich zullen nemen als aan de bedrijfs raden is verzocht. Ook voor deze in te stel len bedrijfscommissies zijn waarnemers aan gewezen. De werkloosheid in het bakkersbedrijf In aansluiting op het bovenstaande ver nemen wij, dat het Convent van Chr. Werkgevers en arbeidersorganisaties in de Rijksweg Den HaagRotterdam nadert zijn voltooiing De A.N.W.B. meldt ons: Binnen enkele dagen zal de omlegging om Delft voor het verkeer van Rotterdam in i"; richting Den Haag worden opengesteld en hierdoor zal de smalle Oostsingel te Delft, die steeds een der zwakste punten in deze hoofdverbinding is geweest, reeds direct sterk worden ontlast. Het verkeer in tegenovergestelde richting dus van Den Haag naar Rotterdam, zal nog eenige weken van de oude verbinding over de Oostsingel gebruik moeten maken, daar de rijbanen van de omlegging, bestemd voor dit verkeer, nog niet geheel gereed zijn. Het verkeer van Delft naar Den Haag, zal wegens in te voeren éénrichtingverkeer nietmeer bij het Shellstation op het split- singspunt van de wegen naar Den Haag, Delft en Rotterdam op d enhoofdweg kun nen komen, doch zal zich via de Brassers kade op den hoodweg kunnen komen, kade en den nieuwen weg naar Den Haag moeten bewegen. Door den A.N.W.B. zijn reeds de noodige wegwijzers en richtingsborden geplaatst welke bij de openstelling de verschillende richtingen voor iederen weggebruiker duide lijk kenbaar zullen maken. Voedingsbedrijven, overwogen heeft, wat ter bestrijding van de werkloosheid in het bakkersbedrijf kan worden gedaan. In een rapport zijn de conclusies samengevat. In dit rapport worden als primaire oorzaken van de werkloosheid in het bakkersbedrijf genoemd de gevolgen van de invoering der Arbeidswet 1919, de economische crisisom standigheden, sedert 1929. en de omvorming van het bèdrijf. Verbeterine wordt verwacht van het be nutten der mogelijkheden, die de nieuw ste wetgeving, de wet op de bindendver klaring van ondernemersovereenkomsten, de Vestigingswet (kleinbedrijf), de collec tieve arbeidsovereenkomst en de bindend- verklaring ervan, bieden. Voorts wordt gepleit voor de invoering van een leerlingenstelsel en een bedrijfs pensioenfonds, terwijl als direct uitvoer bare maatregelen, welke de werkloosheid kwamen verminderen, worden genoemd: a. betere controle op de naleving van de Arbeidswet bijzonder in het, het bonafide bedrijf ondermijnende, randbedrijf; b. aanvulling van het Broodbesluit ana loog aan het Melkhesluit, waarbij een con cept van zoodanige aanvulling aangeboden wordt, en verlaging, c.q. afschaffing der vele hef fingen op de grondstoffen der bakkerij en haar producten. De in de Ministeriele circulaire genoem de middelen ter bestrijding der werkloos heid, als verkorting van .arbeidsduur, wan- dehveken als in de typografie en het twee- op-één-stelsel, worden van de hand gewe zen óf omdat ze reeds toepassing vonden óf omdat ze voor het bakkersbedrijf onge schikt zijn. Onzuivere huid? Vetwormpjes, pukkels en uitslag verdwijnen en de huid wordt jeug- dig-frisch, gezond en fluweelzacht door de huidzuiverende, huidge- nezinde en huidvoedende kracht van Purol. Gebruik voor gelaatsver zorging witte Purol. Deze is na in- wrijving onzichtbaar op de huid en daarom zeer geschikt voor ge bruik overdag. zuivert verzacht geneest In doozen van 30 en 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apothekers en Drogisten. De passagiers van een trein tusschen Sera- jewo en Mostar zijn, dank zij de tegenwoor digheid van geest van den machinist, aan eei vrijwel zekeren dood ontsnapt. De trein reed door een streek, welke ge heel onder water staat. Tusschen de stations Grahovitsa en Dravenitsa had het water de Neretiva een stuk van den spoordijk weg geslagen, zoodat de rails volkomen in de lucht hingen. Het was reeds duister, doch deson danks zag de machinist nog juist op tijd het gevaar, en hij slaagde er in, zijn trein paar meters voor het gevaarlijke punt tot stilstand te brengen. Op hetzelfde oogenblik stortte een brug, welke de trein zoo juist ge passeerd was. in, zoodat de passagiers geheel van de buitenwereld waren afgesloten. Achttien uur lang hebben de passagiers in den trein gevangen gezeten, temidden van het steeds wassende water. SCHAAKRUBRIEK Het tournooi te Hastings Naar wij vernemen zal ook Paul K e res deelnemen aan het jaarlijksche Xcrst tournooi te Hastings. Dit tournooi is met Flohr, Reshevsky, Fine en Keres wel zeer sterk bezet. Naar men weet spelen in het hoofdtournooi van Hastings altijd vijf buitnnlandsche meesters en vijf Engelsche schakers. In verband met het feit, dat Vera Menchik dezer dagen gehuwd is, zal haar plaats de laatste jaren kwam zij te Has- ZONDAG SI OCTOBER BLOEMEND AAI,. 245.» M. Uitzending van kerk diensten uit de Geref. Kerk. Voorganger: Da Joh. C. Brussaard. 10 u. v.m.Jes. 13 25. Heilig Avondmaal. 5 u. n.m.Joh. 8 11b. Nabetrachting. HILVERSUM I 1875 M. 8.S0 NCRV. 0.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.4511.30 KRO. 8.30 Morgen wijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Plech tige Hoogmis. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-Ork&st. 1.00 Boekbespreking. 1.20 De KRü-Melodister en solist. 2.00 Vragenbe- •s. 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.50 Hersteld Evangelisch-Duthersche Kerkdienst Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.). 7.45 Sport- 7.50 Het KRO-Orl ten ANP. Mededeellngen. 8.25 Gram nuziek. 9.00 „Ghristus Koning". lek. 9.40 Het KRO-Orkest. 10.00 Declamatie. 10.30 Berichten ANP. 10.49 Epiloog. 11.0911.SO Esperantolezlng. HILVERSCM II 301 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 10 VPRO. 5.30 VARA. 6.30 VPRO. 8.00 mo. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Voetbal- 9.05 Tulnbouwpraatje. 9.30 Grai Pij'. izlek. 9.40 „Vai atschap- iai.tate. 10.40 De- met gramofoonmuziek. 11.0C „Fan- ta«la" en „De Krekeltjes". 12.00 Orgelcon cert 12.10 Boekhespreking. 12.35 Omroep orkest 1.30 Causerie „De geïntensiveerde luchtmail". 1.50 Orgelspel. 2..0 Gramofoon muziek. 2.25 Reportage Voetbalwedstrijd. 4.29 AVRO-Dansorkest 1.55 Sportnieuws ANP* 5.00 Voor de kinderen. 5 30 Kinderuurtjë, 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Sportnieuws Berichten ANP. Mededelingen, ofoonmuzlek. 8.45 Het Omroep- lollste. 9.39 Radiojournaal. 9.45 Mu- ible. 10.15 Radiohoorkrant 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dansorkest 1—12.0 den avond: Evcntueele sportreportage. 1500 M. 12.59 Orkest en solist. 2.40 Gran ->foon. 3.30 Orkest en solist 7.10 8.10 Orkest en soliste. 8.15 Kerkdienst 9.05 Liefdndigheldsoprcrep. 9.25 Sextet en solist. 10.05 Symphonie-orkest, koor en solisten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 9.25 Gramofoon 10.40 Orgel. 11.20 Plano. 11.50 Zang. 12.29 Gramofoon. 12.50 Orkest. 3.05 Piano. 3.35 Koninklijke Harmonie „Apollon". 5.35 Sa lonorkest. 7.20 Zang. 8.20 Omroepsymphonle oikest en solist. 9.55 Gramofoon. 484 M.: 9.22 Gramofoon. 11.20 Orgel. 11.50 Acoorcieonmuzlek. 12 05 Zang. 12.20 Gramo foon. 2.20—2 35. 2.50 en 3.05 Gramofoon. 5.2S Orkest 10.30 Gramofoon. Schrlftlezln, (gr.pl.). 8.3Ö Gramofoonmuziek. 9.30 GeluK- wenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.39 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gra- foonmuzlek. 2.00 Vooro de scholen. 2.35 Gra- foonmuzlek. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gra mofoonmuziek 3.45 Bijbellezing. 4.45 Be richten. Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinde-en. 5.45 Zang en piano. 6.30 Vragen uur. 7.90 Berichten. 7.15 Vervolg vragenuur. 7.4 Reportage. 8 00 Berichten ANP. Herha ling SOS-Borichten. 8.05 Uitzending NCRV- IIILVERSUM II 801 M. Aïgeme .1 Progrnmmn, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo foonmuziek. 19.30 Strijkkwartet „Die Ha- ghe" en Declamatie. 12.30 Kovacs Lajos' or kest. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.45 De Palla dia-!*. 2.30 Dclamatie met planobegeleiding. 2.50 Het Omroeporkest en Gramofoonmuziek 4.00 Planovoordracht 4.30 Discocauserie. 5.30 Het Kovacs Lajos-orkest. 6.30 Het AVRO Curasao. 7.30 9.00 Radiotooneel. 9.45 Orgel- 10.15 Gramofoonmuziek. 19.45 Reportage schaakmatch. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dansorkest 11.30—12.00 Gramofoon- DROTTWICH 1300 M. 11.05 Orgel. 11.35—11.50 Gramofoon. 12." 3 3.20—3.50 Orkest 5.40 Vocaal en Instrumentaal ensemble. 7.20 Variété-programma. 8.59 Amerlkaansch Va riété-programma. 9.55 Strijkkwartet en so liste. A OIO-PARIS 1648 M. 8.10 en 8.50 Gramofoon. 11.50 Orgel. 12.20 Orkest en zang. 3.20 Zang, 8.35 Vocaal concert 4.05 Zang. 5.20 Concert. 6.50 Amicitia-koor. 7.20 Cello-voordracht. 7.35 Zang. 8.35 Zang. 8.50 Symphonleconcert, IiniSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.50—2.20 Gra mofoon. 2.35 Zang. 3.05 Gramofoon. 8.29 Vun de Velde's a capell mofoon. 8.23 Klein 10.30 Gramofoon. 484 M.r 11.50 1.30 Gramofoc... viola, 8 20 Omroep- meenomen. KAMPIOEN VAN RUSLAND De tiende partij om het kampioenschap schaken van Rusland tusschen Loe-ven- f i s c h en B o t w i n n i k is door eerstge noemde gewonnen. door K. LANTERMANS (8 „Ik was ïn eer als de Malenburg, maar ik ben gevallen en Het Huis is gevallen. Zoo vergaan 's werelds heerlijkheden". Toen zakte vader weer, in het water, tot de borst, de Schouders, het hoofd in het water en toen was alles weg: vader jen Het Huis. „Heb jij vannacht niets van die vreeselijke storm gemerkt?" tyroeg vader de volgende morgen. „Nee vader". „Ja, als je jong bent, dan slaap je gerust". Dat was de dag, dat hij slaagde voor het Gymnasium. HOOFDSTUK IV De voortgang van de tijd Het leven liep bij Paul Strikforst in zijn gymnasiumjaren af als het uurwerk van een klokje, d.i. precies zooals dat het geval was bij zijn vader. Die man had de heele week de tijd naar zijn werkzaamheden ingedeeld als de verschillende ru brieken der posten in een huishoudboek. Wie op een morgen Dm acht uur het paadje naar het kostershuis afkeek, zou zon- 'der mankeeren daar den koster zien aankomen, die de klok ïn de toren ging opwinden. Elke middag om half twee (want Zijn werkzaamheden daar waren uitgebreid) liep de man naar het notariskantoor, behalve dan op Zaterdagmiddag, wan- peer hij de kerk ging vegen. L Als er iets in hem op het dorp gewaardeerd werd, dan was het in de eerste plaats zijn nauwgezetheid. Dan de stiptste eerlijkheid met geldzaken. Gebeurde het, dat daarover weer gepraat werd, zeker kon je zijn, dat een der aanwezigen het zinnetje van boer Hekman van voor jaren zou herhalen: „Een kat, die eenmaal de snoet aan de gloeiende kachel ge brand heeft komt niet dicht meer bij de kachel, want die is voor z'n eigen gewaarschuwd". Door dat zinnetje van de „snoet" en de „gloeiende kachel" was er voorloopig geen kans op, dat voor koster Strikforst het geval van ,,in Amsterdam gestolen" op Slijkdorp uit de herinnering der bevolking zou worden uitgewischt. Als in een tredmolen liep de man, keek niet rechts, keek niet links, zag alleen maar dat, wat vlak voor zijn voeten lag en waarmee hij te maken had. Maar nog even open waren zijn oogen, als hij naar zijn werk keek, en nog even vrij liet hij ieder daarin kijken. Maar bedeesd bleef hij. Dat zag je wel aan zijn loop, zijn armen, zijn schouders. Zijn oogen lieten zien, dat er in de borst werking was, zoo als je aan de wijzers van de klok ziet, dat het uurwerk loopt: je hoeft niet eens erg dicht er bij te komen om de (harte) tik te merken. Zoo liep ook Paul jaar uit jaar in iedere morgen naar het gymnasium. Je kon je horloge er op gelijk zetten: om half acht stapte hij het paadje af, de afweg op, sloeg rechts om, ging voorbij kerk en Malenburg, liep een half uur over de dijk, sloeg dan rechts af en liep nog een goed half uur, en kwam langs diezelfde weg 's avonds weer terug. Mooi of slecht weer, hitte of koude, wind of sneeuw scheen aan de loop van deze klok niet te hinderen. ,,De torenklok loopt niet regelmatiger", zei boer Hekman wel eens. „Ik weet zeker, dat ik er een besten arbeider aan gehad zou hebben"* Dominee was zeer tevreden met den jóngen. De rapporten, die er binnenkwamen, waren allerbest. Dat er gevaar zou be staan, dat eens de toelage van het „Rentefonds" zou Ingetrok ken worden, daar was geen sprake van. Gebruikte de jongen zijn tong wat meer, schreef de rector, zijn rapporten zouden nog beter zijn dan ze nu al waren. Maar hij werd met de jaren zwijgzamer. Het kwam nooit voor, dat hij uit zich zelf iets vroeg, ook niet op een les, waarvan hij iets niet begrepen had. Het was, alsof hij zich schaamde voor de klank van zijn eigen stem. „Dat is nou net anders dan met onzen burgemeester, domi nee", zei boer Hekman, „want die hoort nou ter wereld niks liever dan zijn eigen stem". De dominee, die nog steeds de zon voor het gezinnetje Strikforst bleef, zooals voor zoovele gezinnen in Slijkdorp, zei wel eens tegen den koster: „Als hij straks op de preekstoel staat, zal hij toch wel moe ten praten, koster". Het was voor niemand een geheim, dat dominee die wensch koesterde. Ja, hij had wel eens gezegd, dat Paul een beste opvolger voor hem op zijn eigen preekstoel zou zijn. Want nu dominee al zoo lang op deze plaats stond, waar hij als candi- daat gekomen was en nu nog geen enkel beroep had gekregen, zou zoo'n pastorie-schokkende gebeurtenis in Slijkdorp wel wegblijven. Zoo zei dominee eens tegen den koster: „Hoop jij ook niet, dat hij dominee zal worden?" „Ik hoop niets, dominee. Alleen heb ik één wensch: iets, dat hoegenaamd niets met geld te maken heeft". „Die wensch kan ik van jou billijken", zei dominee en ging heen. Zoo werd er veel gepraat over Paul, waar hij bedroefd weinig van merkte. Hij deed zijn werk en zijn liefhebberijtjes. Die laatste had hij ook. Dat moest worden aangeteekend op dc credietzijde van zijn gymnasiumleven. Zijn studie liet hem tijd genoeg om allerlei werkjes op touw te zetten, waartoe de leeraren met hun lessen, zonder dat zij het wisten, den jongen aanspoorden. Ze zouden groote oogen opgezet hebben, als ze zagen, wat hij alzoo onder handen had: een lijst van bij* zondere woorden uit het dialect van Slijkdorp, die in het al gemeen Hollandsch niet voorkwamen; verhalen, die met de geschiedenis van de plaats samenhingen en die hij uit de mond van een der dorpelingen had opgevangen. Een afzonderlijk onderdeel daarvan was De Malenburg. Dat besloeg heel wat bladen in zijn schrift. Maar ach, wat hij vroeger voor vast en waar had aangenomen, moest hij nu rangschikken onder „men zegt", omdat het onderwijs op het gymnasium zijn historische zin gescherpt bad. Persoonlijk zat er voor den jongen een groot voordeel in al die arbeid, waartoe het gymnasium hem verplichtte of aan spoorde; hij had maar heel weinig tijd meer om te zitten suf fen en peinzen, waartoe zijn aard hem drong, maar waaraan hij zich doelbewust ontworstelde. Dat neemt niet weg. dat De Malenburg nog steeds een groote plaats in zijn sympathie-leven innam. Op zijn wandeling naar het gymnasium liep hij er eens over na te denken in welke volgorde deze drie voor hem nu be stonden: vader, De Malenburg en de dominee en hij kwam tot de slotsom, dat vader en de Malenburg in zijn binnenste zooveel overeenkomst met elkaar hadden, dat hij die gevoeg lijk samen onder één nummer kon nemen, en dan was de dominee nummer twee. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9