STADSNIEUWS HANDEL en NIJVERHEID) Stofzuiger Centrale HAGEM AN VOOR BETERF AARDAPPELEN VAN OER VLIST ZATERDAG 30 OCTOBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Ds. Weggemans neemt het beroep aan Naar de Geref. Kerk van Leiden Hedenmorgen is bij de scriba der Geref Kerk bericht ingekomen, dat Ds. J. W e g- gemans te Beetgum het beroep naar Lei den heeft aangenomen. Ds. Weggemans werd geboren op 20 Sept. 1903, werd candidaat aan de Vrije Universi teit in 1928, gedurende vier jaar was hij loeraar in 't Bijbelsch en Godsdienstonder wijs bij het Chr. M. O. te Amsterdam. In deze periode deed hij het doctoraal examen in de theologie. Op 24 Juli 1932 deed Ds. Weggemans zijn intrede bij de Geref. Kerk van Beetgum. Ds. Weggemans, die in zijn gemeente ge roemd en hoog gewaardeerd wordt om zijn ontembare ijver (hij nam in de vijf jaar die hij te Beetgum werkte, zelfs geen vaoantie) heeft het werk voor zijn proefschrift reeds voor een groot deel gereed. Ds. en mevr. Weggemans hebben vijf kin deren. Vereenïging tot bevordering der bouwkunst De heer H. Martin spreekt over Rembrandt De Vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst zorgt voor avonden, die leerzaam en tegelijkertijd prettig zijn maar waarom worden die bijeenkom sten zoo slecht bezocht? Donderdagavond kwam de heer H. Martin, oud-directeur van hei' Friesch Museum te Den Haag, spreken over Rembrandt, en, dank zij de groote be langstelling van introducé's, hield hij zijn lezing niet voor de stoelen van de „Turk". De heer Martin heeft een vlotte causerie gehouden over Rembrandi', over diens leven en over diens werk, hetgeen identieke be grippen zijn, want bij een echt kunstenaar is de kunst de reproductie van zijn innerlijk leven. Over het innerlijk leven van Rembrandt weten wij heel weinig; over zijn kunst des te meer. Doch de kunst-uitingen kunnen we interpreteeren, en zoo, gesteund door enkele historisch vaststaande gegevens, ons een beeld vormen van het leven van den kunste naar. Deze interpretatie is natuurlijk een weerslag van ieder& persoonlijke visie op Rembrandts kunst. Rembrandts leven is heel spoedig verteld: hij werd geboren als zoon van een molenaar en een bakkersdochter op 15 Juli 1606 aan de Wcddesteeg te dezer stede. Zijn vader moet naar de eisen, die Rembrandt van hem maakte te oordeelen een eenigszins bekrompen, maar betrouwbaar man zijn geweest, doch zijn moeder kennen wij als vrouw van groote teederheid. gepaard gaan de met een even groote beslistheid. Rembrandt bezocht in Leiden de Latijn- sclie school, was ook korten lijd student in de letteren, doch wijdde zich al spoedig met hart en ziel aan de schilderkunst. In 1631 verhuist hij van Leiden naar Am sterdam, omdat hij in deze stad meer op drachten verwachtte. Rembrandt was toen 25 jaar oud reeds zeer vermaard. In de eerste, van hem bekende Dortretten, bemerken we reeds zijn voorliefde voor sterke lichteffecten, voor het clair-obscuur. Ondanks zijn zucht in deze jon- gelings-periode naar het hevig-dramavisehe. bespeuren we reeds in zijn eerste werken die geniale trek. om te trachten in het uiter lijk der dingen het innerlijke uit te beelden Een van de allerschoonste stukken uit zijn eerste Amsterdamache jaren is wel „De op dracht. in den tempel" (thans in het Mau- ritshuis). Voor Rembrandt brak in Amsterdam een gouden tijd aan. Hij huwde met een vermo gende jongedame, Saskia van Uylenburgh, en had zelf ook een groot inkomen door de vele opdrachten, die hem uit binnen- en bui ten land werden verstrekt. Een dubbele slag trof hem in 1642. toen Saskia hem door den dood ontviel en toen zijn roem begon le tanen, omdat de opdracht gevers niet erg te spreken waren over de uitvoering van de „Nachtwacht' Rembrandt, kwam in groote geldzorgen, ging zelfs failliet. Toch stammen uit deze sombere periode van zijn leven zijn schoon ste werken, o.a. de Staalmeesters, en eisen als „De Drie Kruisen". Groote troost en onbeuring ondervond Rembrandt bij een eenvoudig boerenmeisje Hendrikje Stoffels. In 1662 sterft ook Hen drik je. Door het leven gelouterd, schildert de kunstenaar nog eenige prachtige doeken, getuigend van een steeds machtiger wordend scheppingsvermogen. Arm en verwaarloosd sterft hii op 4 October 1669 De lezing van dr. Martin wa/s verlucht met een rijke collectie lichtbeelden. Vereen, tot bevordering der belangen van slechthoorenden Declamatie-avond Gisteravond' heeft de afd. Leiden van bo vengenoemde vereeniging baar tweede bij eenkomst in dit seizoen gehouden. Ruim acht uur opende de Presidente. Me vrouw T. Kranenburg-Siemens den avond met allen hartelijk welkom te heeten, in het bijzonder de declamatrice mejuffr. R. Dries- sen uit Den Haag. Het bestuur is met deze toezegging wel zeer gelukkig geweest; mej. Driessen. die beschikt over een heel duidelijke stem en een zeer mooie voordracht, is er dan ook volkomen in geslaagd de aanwezigen te boeien, met haar declamatie van proza en poëzie, zoowel in het Hollandsch als in het Vlaamsch. De gulle lach en het daverend applaus gaven blijk van het groote genoegen dat zij allen verschafte. Vóór de pauze werd nog eenigen tijd aan liplezen besteed onder leiding van mej. Driessen. Aan het slot. van deze prachtige avond i bracht mevr. Kranenburg aan mej. Driessen onder aanbieding van een kleine bloemen hulde hartelijk dank. Aangehouden Door de politie hier ter stede is aange houden de 31-jarige A. J. J. van S., die ge signaleerd stond in het Alg. Politieblad we gens diefstal met braak, gepleegd te Den Haag, Indonesisch Vredesbureau Algemeene vergadering In hei clubhuis „Indonesia", Hugo de Grootstraat 12, belegde het Indonesisch Vre desbureau een algemeene vergadering. De be langstelling was groot. Na de opening door den voorzitter, den heer Soedjarwo. las de secretaresse, mej .1. Achmad, het jaarverslag, dat met algem stemmen werd goedgekeurd. In een korie inleiding, welke de voorzit ter vervolgens hield over het vredesvraag stuk in dezen tijd, wees hij speciaal op de t-allooze gevaren Spaansche bui'geroorlog. Japansch-Chineesch conflict enz. die den wereldvrede begreigen. De toestand is zóó ernstig, dat velen zeg gen: een groote oorlog is onvermijdelijk. Volgens sprekers meening is een dergelij ke onverschillige houding echier zeer fataal en kan er niet genoeg tegen worden gewaar schuwd. Nog altijd, zoo zeide spr., hebben wij een groot gedeelte van onze hoop gevestigd op den Volkenbond, want men moet niet verge ten, dat, ook al zijn de resultaten door Ge neve behaald, niet schitterend, dit volkeren- instituut toch de eenige plaavs is waar in ternationaal overleg mogelijk ie. De heer Tjoe Kiat Koen, lid van de Chi- neesche studentenorganisatie „Chang Hwa Hui', hield vervolgens een causerie over de Japansch-Chineesche kwestie, Met nadruk ■betoogde spr., dat het conflict in het verre Oosten niet alleen de twee direct daarbij be trokken landen aangaat, doch de geheele wereld. De bewering van Japan, dat de schuld van het conflict bij China ligt. noemde spr. absurd. Het is toch duidelijk, zoo vervolgde hij, dat voor China slechts nadeel uit een oorlog kan voortvloeien. Tenslotte wees pr. op de passieve houding der groote mogendheden, wier belangen door Japan met voeten worden getreden. Na deze rede werd een tweetal resoluties aangenomen, waarin Japans optreden ten scherpste werd afgekeurd. Deze resoluties zullen aan verschillende buitenlandsche vre desorganisaties worden gezonden. Een van de aanwezigen deelde mee. dat door een aantal C.hnieesche studenten bin nenkort gepoogd zal worden gelden in te zamelen ten hate van Chineesche oorlogs slachtoffers. Een oere-comité, waarin ver schillende professoren zitting hebben, is reeds gevormd Nadat alle bestuursleden bij acclamatie herkozen waren, sloot de voorzitter de bij eenkomst. Noord-Zuid-Holl. Tramweg Mij. In de driemaandelij ksche conferentie met de vakorganisaties, welke Donderdagmid dag 26 ücioüer 1937 ten hoofdkantore van de Noord-Zuid-llollandsche Tramweg Maat schappij N.V. werd gehouden, kwam als eerste punt van bespreking aan de orde de positieverbetering van de ambachtslieden tweede klasse. De directeur zegde toe de in voering van een eenigermate meer gunstige verhouding tusschen het aantal eerste- en het aantal tweede klassers met het gevolg. Jat met 1 Januari 1936 enkele bevorderingen zullen geschiedeii. Uitvoerige besprekingen hadden plaats omtrent verschillende dienst aangelegenheden ter standplaats Voorburg. De directeur zal meewerken tot het gelei delijk invoeren van verbetpringen in de be staande regelingen, waarbij evenwel in het oog gehouden moei worden, dat aan die ver beteringen verschillende konsekwenties, waarmede rekening gehouden moet worden, verbonden zijn. Deze aangelegenheid is dus niet zoo eenvoudig te regelen als het liikt. Het verval van den conducteur werd door den directeur niet zóózeer verminderd ge acht, dat er gegronde aanleiding beslaat om de korting, die wordt toegepast als een wa genvoerder conducteursdiensten verricht, af te schaffen. Het nieuwe systeem van plaats bewijzen mei wisselende, in plaats van vas te. waarde zal zich hoofdzakelijk bepalen tot de speciale soorten, alsmede tot de abon nementen. Daardoor zal de vermeerdering van de werkzaamheden voor den conducteur, verhonden aan de behandeling van de plaatsbewijzen met wisselende waarde, eveneens beperkt blijven. De directeur deel de mede. dat de indeeline van de wegploe- gen op den duur wijziging zal ondergaan, Tengevolge waarvan is te voorzien, dat de voorwerkers meer dan nu zelfstandig zullen arbeiden. De directeur gaf een uitvoerige uiteenzetting omtrent den toestand der maat schappij, waarover ge ruimen tijd van ge dachten werd gewisseld. Geveilde perceelen Huis en erf Oranjegracht 46, in bod f 1480. kooper de heer A. J. Kloots q.q. te Oegst geest voor f 1550. Winkelhuis met afzonderlijke bovenwo ning Haarlemmerstraat 256/256a, in bod f 7200, kooper de heer L. F. Dellebarre q.q te Amsterdam voor f 7200. Winkelhuis Mare 76, in bod f 1540, kooper 5 heer K. L. van Du uren q.q. te Leiden voor f 1650. Pakhuis Willem Frederikspoort 2, in bod f 130, kooper de heer C. Haneveld q.q. te Leiden voor f 170. Huis en erf Lange Agnietenstraat 13, in bod f 310, kooper de heer N. J Moonen q.q te Leiden voor f 310. Winkelhuis Langegrac-ht 135, in bod f 1420. kooper de heer P. J. van der Kleij q.q. te Leiden voor f 1421. Huis Langegrac'ht 46/46a en pakhuis Rei- ..p.yeststeeg 2b, in bod f 400, kooper de heei J J. C. B Hoogeveen te Leiden voor f 775. Huis en erf 2e Haverstraat 55, in bod f 290 kooper de heer N. <v. d. Star q.q. te Leiden x>r f 290. Huis en erf 2e Gortestraat 70, in bod f 350, kooper de heer G. Hendriks te Leiden voor f 360. Ten overstaan van C. J. F. Do'k, notaris te. Leiden en P. Schaberg, notaris te Schie dam Diverse perceelen bouwterrein enz. te Oegstgeest aan den Warmonderweg, de Prins Bernhardlaan, de Oudenhoflaan, de Hofbrouckerlaan en de Marelaan, samen groot 2.85.53 H.A. Perceelen: 1, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20. 21, 23, 24, 26, 27, 30 en 31, kooper d1? heer B J. Huurman q.q. te Leiden voor f 78.175. Perceelen: 2 en 3: de heer E. A. Freijser q.q. te Leiden voor f 10.100. Perceelen: 5, 9, 16, 17, 25, 28 en 29 de heer H. A. F. M. Walenkamp q.q. te Leiden voor f 25.000. Perceel 4: de heer P. de Jongh q.q. tc Lei den voor f 4635. Perceel 22: de heer H. Scheffer c.s. te Oegstgest voor I 4810. Gelc'en op hypotheek beschikbaar IEQE.4 UlltfiSl ölLL J(E VOORWAARDEN 3^% Pandbrieven 100la% (met 2 0/q verplichte uitloting per aari Perceel 32: de heer J. J. van Hoeken te Oegstgeest voor f 1600. Perceel 33: de lieer G. J. Lubbe Thzn. te Oc.gslgeest voor f 230. Totaal: f 124.550. KAMER VAN KOOPHANEL VOOR RIJNLAND Wijziging. A. W. Sijthoffs Uitgc.„-^ Mij. N.V. Leiden, Doezastraat 1. Overl. comm D A. v. Waalwijk, Bussum. W Seijsener. Alphen a. d. Rijn, Pr.-Hen drikstraat 68. Kruidenier. Het filliaal Rozen straat 8 is overgegaan aan: W. Seijsener en het filiaal Steektenveg 246 aan J. Seijsener. Tijdschrifteneentrale. Leiden, Noordein de 36. Kantoorboekhandel, binnen- en buiten landsche tijdschriften. Vest. fil.: Leiden Hooge Rijndijk 74. dd. 29 Juli 1937 Het Leidsche Kaashuis. Leiden, Hooge- woerd 8. Boter-, kaas- en comestibleshandel Uittr. Vnnn.: H. Jagerman Jr., Oegstgeest Oph. fil.: Oegstgeest, de Kempenaerstr. 71 Jb Schuitemaker. Katwijk aan Zee. Roest van Limburgstraat 9. Brood bakkerij. De zaak is met ingang van 1 Oct. 1937 om gezet in een vennootschap onder firma on der den naam: Jacob Schuitemaker en Zoon. Venn.: J. Schuiiemaker en M. Schuitemuker. Katwijk Van den Bergs Kolenhandel. Alphen a d. R'jn. v. Boetselaerstrant 26. Agentschap Alphen a. d. Rijn v/d British Holland Goal Company. Overl. E.: H. v d. Berg. Alphen a d Rijn, dd. 4 Sopt 1937. Wijz. ultgeoef. be drijf: thans alleen kleinhandel. Het Leidsche Kaashuis. Leiden. Hooge- woerd 8. Na uittreding van den vennoot H. Jagerman Jr. worde da zaak voortgezet door den heer H. F. Jagerman, als oenig eigenaar, onder den ouden naam. Nieuwe inschrijving. Het Leidsche Kaas huis. Oegstgeest, de Kempenaerstraat 71. E H. Jagerman Jr. Oegstgeest. N.V. Exploitatie Mij. ..Labora". Noord wijk. van Panhuvsstraat 50. Handel in eh exploitatie van onroerende zaken. (Ned Staatsert. 11 Oct. 1937. nr. 195). Dir.: J. Camn huis, Noordwijk. Maatseh. kan. f 5000, waar van geplaatst en s-estort f 1000. Vereenigde Wasscherijen N.V. „Vewa" in oprichting. Leiden. Witte Singel 13. E.: L. W. G. v. Ulden, Leiden Medisch opvoedkundige bureaux De Leidsche Vereeniging tot oprichtingen instandhouding van Medisch Opvoedkundi ge bureaux heeft in haar vergadering van 29 October benoemd tot leidster van haar consultatie-bureau voor moeilijke kinderen mej A. Th i errv, arts. In deze vergade ring werd Mr. Dr. N. G. Geelkerken,be noemd tot secretaris der Vereeniging. BURGERLIJKE STAND BEVALGENH C Zandvliet—Lens 2 zns C E M G A Dingjanv d Meel z EC Walluch— Schafer 2 drs H C v Leeuwen— Stlinman d H v Putten—v d Weijden d G J Rooijakkers —Bus z C Verdoes—v Rhee d M P v RUn Duün z M C VerburLam- eboerv d Burg, wede Diik wede 78 A A Westdflkv Winden, wede 95 J. ONDERTROUWD: H üben wedr 62 J. en J de Mooü wede 6G J. UIT DEN OMTREK ALKEMADE Gemeenteraad De behandeling der gemcentebegrooting Dè heer Verwcii houdt algemeene beschouwingen De Raad dezer gemeente vergaderde Don derdagavond ten 7 uur. Voorzitter de burge meester. Tegenwoordig alle leden. Van Ged. Staten is een schrijven ingeko men inzake den weg LeidenNieuwe-Wete- ring en overneming van de voormalige spoorbaan LeidenHoofddorp. Ged. Staten zijn hei met de door deze gemeente gestelde voorwaarden in principe wel eens, doch wen- schen de voorwaarden nog niet definitief vastgelegd te zien in een raadsbesluit. De Raad besluit daaroi#' slechts een principe besluit te nemen. Vervolgens brengt de Voorz. in behande ling de terugname van de boomen op het wegvak LeidenNieuwe-Wetering. De pro vincie, die destijds hiervoor aan de gemeen te een bedrag heeft vergoed van f 10.145, acht het billijk dat de gemeente thans aan de provincie hiervoor een vergoeding uit keert. Besloten wordt aan de provincie te vergoeden de waarde der boomen op het moment der terugname van den weg, welke waarde zal worden bepaald door drie in ge meen overleg te benoemen deskundigen. Tot slot wordt op het verzoek van P. L. v. d. Geest om ontheffing van de rooilijn toe te staan in verband met door hem aan per ceel B 407 te bouwen winkel goedgunstig beschikt. Onder de hamer gaan vervolgens door dp verhuring van een perceel tuinland aan E. S. Rodeiyijk voor f 60 per R.R.; de verhuring van een tweetal perceelen tuinland aan M Otten voor f 0.25 en f 0.60 per R.R.; de ver huring van de woningen B 443 aan A. Bo- daan voor f 20S per jaar en G 5 aan J. J- Bon tie voor f 3.50 per week. Mej. A. v. Klink wordt benoemd als brug- ophaalster van de Stationsbrug ve R'veen en wol met ingang van 1 Jan. 1938 op een be looning van f 2 per week. Tot controleur der vermakelijkheidsbelasting wordt met al gemeene stemmen benoemd de heer Th Righ^rt van Gelder, volontair van politie alhier. De begrootina Daarna komt aan de orde de behandeling van de ge.meente-begrooting voor het jaar 1938. De heeren van Ruiten en Verweii hou den algemeene beschouwingen. De heer van Ruiten zegt dat meer dan ooit innige samenwerking noodig is, nu de gemeente in een toestand van noodliideite heid is komen te verkeeren, want spr. is er van verzekerd dat er ongetwijfeld zwaar zal moeten worden aangepakt. Immers de. tuin derij zakt steeds dieper in de put. Velen zijn totaal uitgeput. Het bewijs hiervan wordt geleverd in de post subsidie algemeen bur gerlijke armbesturen. Met handen tand dient i dan ook te worden tegengegaan de druk wel He van overheidswege nog wordt uitge oefend op de loonen, vooral nu de levens standaard nog steeds stijgende is en daarom ngt het z.i. op den weg van de overheid mede te werken aan veriiooging der gezins- inkomsten door verhooging der loonen, voor al wanneer het betrelt werken welke door cie gemeente worden uitgevoerd De heer V e r w e ij (a.r.J zegt dat het sterk zijn aandacht heelt getrokken dat verschil lende uitgaven een verhooging hebben on dergaan, die eenigszins vreemd aandoet, tipr. vraagt zich ai of in deze wel de juiste weg wordt bewandeld en of deze gang van zaïcen wel te rijmen is met een verantwoin «lelijke gemeente-politiek. Spr. zou hierover gaarne een antwoord ontvangen. Na aan B. en W. lof te brengen voor de wijze van hun beleid hebben gevoerd vraagt spr. zich af of net uitgetrokken bedrag van f 500 voor rat tenbestrijding wel verantwoord is te achj.en, gezien het feit dat niet weinigen het resul taat dubieus stellen. Voorts vrok het spr.'fl aandacht dat niets is uitgetrokken ter be strijding van de gladheid der wegen. Dat in de begrooting een bijdrage is opgenomen voor dekking van hel ex ploitatietekort der woningbouwvereen acht spr. een goede greep. Komende tot de uitvoering van kleine en groote werken bepleit spr. deze werken zoo veel mogelijk te gunnen aan plaatse lijke vaklui en de publicatie bij groo- tere werken zoodanig te doen dat ook gegadigden uit deze gemeente hieraan kunnen deelnemen. Voorts vraagt spr. zich af of het niet ver standig zal zijn bij de wegverbreedmg te Oude-Wetennü een staD verder ie gaan en net overblijvende gedeelte te bestraten, want na de ingebruikneming van de spoot- orug heelt deze weg beteekenis gekregen, terwijl de inwoners van Oude-Wetering liet gemeentebestuur dankbaar zullen zijn in dien met het oog op hun eigendommen de weg aan redelijk te stellen eischen voldoet Omtrent het onderwijs zou spr. nog gaarne vernemen of in de vergoeding reiskosten nog verandering is gebracht. Vervolgens geeft spr. in overweging bij de scholen borden aan te brengen in verband met de veiligheid Ook meeni spr. nog te moeten wijzen op den steun welke debur gerlijke armbesturen de laatste jaren uitkeo- ren in vergelijking met den tijd voor de cr- sis. Het is ontstellend te zien dal thans hier voor niet minder dan f 20.000 is uitgetrok ken. Dit bedrag demonstreert wel de groote nood welke onder de gezinnen wordt gele.; den. Spr. waarschuwt echter dat men dij liet doen van ondersteuningen meer net hoofd moet laten werken dan het hart, en dat het onverstandig is verwachtingen ie wekken, die niet ingewilligd kunnen wor- dtDe Voorzitter beantwoordt hierna de beide sprekers. De heer Van Ruiten heeft o.m. ge wezen op de misoogst der aardbeien, welke haar stempel ook op de gemeente heeft ge drukt. De ramp, welke wij dit jaar hebben zien neerkomen heeft deze plaats de laatste 50 iaar niet gekend. Snr. hoopt dan ook. dai 1938 voor den tuinbouw een normale oogst zal geven. t In antwoord op de opmerking inzake het bedrag voor ratlen-bestriiding deelt de voor- zifter mede, flat het «raamde bedrag ie uit. getrokken op verzoek van den door de rro- vincie ter beschikking van de ratten-com- missie beschikbaar gestelden deskundige, in elk der drie gemeenteR is naar gelang van de uitgestrektheid een bepaald bedrag op de begrooting geplaatst. Van het £olle£e Y*" Ged. Staten zal in eerste instantie afhangen of deze post gehandhaafd zal worden. Wat betreft het nemen van maatregelen bil gian- heid der wegen merkt de voorzittter op. dat een afdoende regeling zeer veel geld zal vra gen. Spr. acht het beter deze zaak ve rege len in de algemeene politie-verordening, di« 't volgend jaar zal worden herzien en waar bij de ingezetenen een groot deel van de taak der gemeente zullen kunnen overne men. Wat betreft de uitvoering van kleinere en grooiere werken deelt de voorzittter mede, dat bij werken van geringen omvang zooveel mogelijk met den wensch van den heer Verweii wordt rekening gehouden. Grootere werken moeten volgens van hoo- gerhand gegeven voorschriften publiek wor den aanbesteed, waarbij het verboden is in gezetenen de voorkeur te geven. De bekend making van de laatst gehouden aanbeste ding heefi gestaan in een tweetal algemeen door vaklieden gelezen vakbladen, zoodat B. en W. steeds van meening zijn geweest, dat de daarvoor in aanmerking komende ingeze tenen voldoende met deze besteding in ken nis zijn gesteld. Mocht echter blijken, dat de door deskundigen opgegeven vakbladen niet voldoende ziin dan heeft spr. er geen hezwaar legen bij voorkomende gevallen een derde blad aan te wijzen. Met belang stelling heeft de Voorzitter kennis genomen van het voorstel van den heer Verwey om de Oudewetering ineens van een behoorlijk wegdek te voorzien. De motieven door spr. naar voren gebracht hebben hem overtuigd, dal met het oog op het verkeer en den toe stand van den weg een geheel afdoende verbetering in het belang der gemeente is te achten. B. en W. hebben met het oog op de begrootingspositie meer gestreefd naar een geleidelijke verbetering van de wegen. Voor plaatsing van waarschuwingsborden is op de begrooting een post van f 50 uitgetrokken en spr. is van meening, dat hiervoor wel een aantal borden bij de scholen kunnen worden geplaatst. Wat betreft de vraag of in de vergoeding ex art. 13 der Lager On derwijswet verandering is gebracht kan de Voorzitter mededeelen, dat de vergoedingen door B. en W. zijn beoordeeld geworden, verwijl bovendien elke aanvrage aan den Raad ter beoordeeling wordt voorgelegd. De steunverleening van het Burg. Armbestuur is wel op het oogenblik een der moelijkste problemen. Aan den eenen kant heeft men te maken met den nijpenden nood. terwijl anderzijds de beschikbare middelen de gemeente dwin gen in deze de noodige voorzichtigheid te betrachten. Spr. vertrouwt, dat de aange kondigde steunmaatregelen voor de z.g.n. kleine tuinders voor 1938 een aanmerkelijke verlichting in de taak der Burgerlijke Arm besturen zullen teweeg brengen. Bij de artikelsgewijze behandeling be sluit' de Raad, na aandrang van den heer Venvey het geheele resteerende ge deelte van den weg te Oudewetering van een klinkerbestrating ie voorzien en de geldleening met het hiervoor benoo- digde bedrag te verhoogen. De begroting wordt tenslotte vastge steld. sluitende in ontvangst en uitgaaf met oen lie d rag van f 298.396.28. Tot slot wordt naar aanleiding van deze ibegrooting nog vastgesteld het voorschot over 193S, als bedoeld bij art. 103 der Lager Onderwijswet op f 9 per leerling. Voorts besluit de Raad tot vaststelling van een verordening tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting, terwijl voorts goedkeuring wordt verleend aan de ingezonden begroo- t.ingen der drie in deze gemeente gevestigde Burgerlijke Armbesturen. ALPHEN a.d. RIJN MULO-SCHOOL MET DEN BIJBEL Afscheid van den heer Bol Installatie van den heer Stouthamer In een gisteravond gehouden samen komst in de Gymnastiekzaal der school heeft de heer J. Bol, wegens zijn vertrek naar Den Haag als hoofd van de Elout van Soeterwoude - .hooi, officieel afscheid genomen. Als zijn opvolger afd. L. O. werd geïnstalleerd, de heer Stouthamer v.h. te Badhoevedorp (Haarlemmer meer). De belangstelling was groot. De avond werd door den voorz. van het Schoolbestuur, den heer J. Vellelcoop geopend, die in een openingswoord sprak naar aanleiding van een gedeelte uit Numeri. De voorz. sprak vervolgens tot den heer Bol, het scheidende hoofd. Spr. wees er op dat het vandaag 6 jaar geleden was, dat de heer Bol werd benoemd. De tijd dat u hier geweest zijl' was dus niet lang, toch willen wij u hartelijk danken voor hetgeen door u werd gedaan. De ver houding was steeds zeer aangenaam. De eenige onaangenaamheid was, toen u kwam mededeelen dat u naar Den Haag zou gaan. Spr. sprak vervolgens de wensch uil' dat God ook in den Haag den heer Bol zou ze genen en tot een zegen stellen. Als blijk van erkentelijkheid werd aan den heer en mevr. Bol een fraaie schemer lamp aangeboden, terwijl hem toegezongen werd Psalm 121 4. Vervolgens werd den heer Stouthamer een hartelijk welkom toegeroepen in hot midden van het Bestuur. Spr. wees er op dat de heer Stouthamer, op advies van den inspecteur, den heer Meijerink, uit 60 sollicitanten werd benoemd. Hoewel men elkaar nog niet veel had ge sproken hoopte spr. dat blijken zou dat men in Gods weg was. Hij sprak de wensch uit dat de heer Stouthamer wijsheid en kracht van boven zou ontvangen. De arbeid onder de kinderen is ontzaglijk verantwoordelijk Wii bevelen u in Gods ge nade aan, en moge het blijken dat uw ar beid in deze school niet ijdel is in den Heere. Zegene God n en stelle Hii u tot een zegen. Den heer Stouthamer werd hierna toeee- zongen Ps. 1211 eenigszins gewijzigd. Vervolgens werd den heer M a a s k a n t, het oud-höofd thans gepensioneerd, hartelijk dank gezegd dat hii tijdelijk deze functie weer on zich had willen nemen. Afscheidswoord van den heer Bol De heer Bol kreee hierna het woord. Deze wees er op dat hij van de Teerlingen reeds een maaud geleden afscheid had ge nomen. en dat ziin positie hier thans dus eenigszins vreemd was. Thans viel hei officieele afscheid op een datum waarop hii zelf zes Jaar geleden ne- noemd werd en de groote vechter voor het Chr. Onderwijs, Dr. Kuyper werd geboren. Na eenige persoonlijke herinneringen RADIO-DISTRIBUTIE ParJJs R; 12.05 Londen Reg; 12.31. Parijs 'I 13.20 Brussel VI; 14.20 Londen Reg; 15.20 Keulen; 17 20 Bruseel VI; pl.m 17.35 Brus sel Pr; 18.20 Keulen; 20.20 London 'Reg; 21.20 Beromunster of dlv.; pl.m 21.50 Berlijn Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 London Reg; 12.05 Droltwlch: 18.50 Lon don Reg; 19.05 Droltwlch; pl.m 22.50 London R; 23.35 Droitwich Agenda Maandag 1 Nov. Stadsgehoorzaal (kleine zaal) 8 uur Voordrachtsavond Nelly Roelofs- waard Donderdag, 4 Nov. Leidsche Schouwburg, S ur. Opvoering „Ada.m in Ballingschap" vanwege Chr. Letterkundige Kring De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren: v. Bockel. Rijnsburgerweg 81, telefc 2601; v. Driesum, Rapenburg 49, telef. 970; Kortman, Hoogo.wnerd 136, telef. 1491; Renaud, Lam- menschansweg 30, telef. 3245. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Hugen- holtz. tolef. 390. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 30 Oct. tot en met Vrijdag 5 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken Hoogewoerd 171, telef. 502; G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136 en,_,J. Doedens, Wilhelminapaxk 8, telef. 13b en^J. Doedens, Oegstgeest, telef. 274. KAS-VEREENIGING N.V. ANNO 1865 AMSTERDAM C., SPUISTRAAT 172 BEWAREN VAN EFFECTEN MET ADMINISTRATIE Onze nieuwe Brochure „Bewind en Executeele" wordt gaarne op aanvraag toegezonden. bracht de heer Bol hartelijk dank aan het Bestuur voor de goede verstandhouding die steeds hoerschte. Ook de ouders werd harte lijk dank gezegd voor de prettige samen werking. Voorts'roemde spr. de ernst en toewijding van het personeel en het vriendschappelijk verkeer met hei hoofd en personeel van de afd. U.L.O. Tenslotte werden nog bij name genoemd de beer van Wijk, administrateur en de concierge. Tot den heer Stouthamer sprak de heer Bol de wensch uit dat God hem tot zegen voor de school moge stellen. Op het woord van den Prediker wijzende wees spr. er op dat er een tijd van komen en gaan is, en dat God des menschen wegen RUBRIEK TEN DIENSTE VAN ONZE ABONNE'S UW ASSURANTIEKANTOOR lm. NOOMEN BREESTRAAT 10a, TeL 302, na 8 n. 2479 atelier jonker BREESTRAAT 29 LEIDEN VOOR EEN BIJZONDER PORTRET Voor Interieur- en indnstrieopnamen Voor ALLES op FOTOGEBIED FOTO EN KINO HANDEL HOOIGRACHT BI Telef. 2945 VERKOOP INRUIL en REPARATIE VAN ALLE SOORTEN STOFZUIGERS Condities in overleg p. j. maartense HOOGSTRAAT 6 LEIDEN Juwelier - Goud en Zilver Horloges Telefoon 57J Gevestigd 1868 Stoomwasschenij „DE ZON" Fa. H. J. DIEBEN Zoeterwoudschesingel 23, LEIDEN Telefoon 1839 Overhemden 25 cent. Boorden 7 cent. Uw wasch is pas sroed Als .,DE ZON" haar doet 1 JOHN KAGER CENTRALE VERWARMING SANITAIRE INSTALLATIES DOELENSTEEG 9—11 LEIDEN Telefoon 2289 Postrekening 143937 D. M. VAN EWIJK WONINGINRICHTINGEN BEHANGERIJ STOFFEERDERl J MEUBELMAKERIJ BREESTRAAT 73 Telefoon 414 EXPERT TAXATEUR j. van iterson Gediplom. en Bcëedigd MAKELAAR LEIDEN, Telef. 1772, OUDE SINGEL 190 TIMMERBEDRIJF BOUWKUNDIGE AANNEMER SPECIAAL ADRES voor SCHOONHEIDSMASSAGE maison „henry" BREESTRAAT 56a Telefoon 431 REGENJAS f 26.75,TWEED-JAS f 34.75 Voor Betere MAATKLEEDING HOOGEWOERD 9 - TEL. 3493 HUUJELUKS. ÓRUkkf'iu 'JRN5EM RflLtl'PRKT jan stigter THORBECKFSTRAAT 12 TeL 2929 UW ARCHITECT alléén HAARLEMMERSTRAAT 17 - TeleL 31S Mr. Dr. H. D. M. KNOL ACCOUNTANT SteenscHuur 1 6 - Leiden Telefoon 1598 PHILIPS RADIO vanaf 6.per maand VERLICHTINGS-0 RNAMENTEN H. DE NIE - Nieuwe Rijn 57 Telef. 1155 bij de Hooigr. MAKELAARSKANTOOR h. d. van welzen jr. Beëedigd Makelaar BELEGGINGEN in Vaste Goederen OUDE SINGEL 220 - TELEFOON 2774

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6