CONTROLE PRIMA GELDBELEGGING ZATERDAG 30 OCTOBER 1937 EERSTE BLAD PAG. z VOLQENDE WEEK IS UW KIND JARIG? Het geschenk: een kinderbijbel vad VAN DE HULST 1 DEBM3ELSCHeGcSCHtEDE»ISStN Id (terop.lband ft.90 f«Kj, 9.,jryj«r. »d «ud«*nj BIJBSLSCHE VERTELLINGEN VOOR ONZE KLEINTJES Beide werken met prachtige Bij den boekhandel platen van ISINGS of bij de uitgeven. ONRUST ÏN MAROKKO T""VF. 'natste dagen komen er uit de Fran- sche zöne van Marokko opmerkelijke berichten bunien ovex- onlusten onder de inlandsche, gearabiseerde bevolking, welke ruimschoots de aandacht verdienen. In de moskeeën hebben bijeenkomsten plaats, die 'in plaats van een religieus, een politiek 'doel hebben. Het mannelijk deel der stads bewoners beluistert er opgewonden redevoe ringen, welke zich tegen het huidige regiem [richten, hetwelk in naam wordt uitge oefend door een eigen sultan, in feite echter door het Fransche ministerie van koloniën ,1e Parijs. Agitators stellen daar tegenover 'de mogelijkheid van een herleven van het oude moslimsche staatsverband, dat eer tijds de Aziatische en Afrikaansche kusten ,Van de Middellandsche Zee met een eigen politiek bestel en cultuur omving. Zij pre diken de wenschelijkheid, dezen Arabis'-hen status op moderne leesl geschoeid, te her stellen, met in elk Arabisch gewest een ,Vice-koning, die aan ééne centrale moslim macht verantwoording zou schuldig zijn Het Fransche koloniale regiem heeft de grootste moeite, deze agitatie den kop in ,to drukken. Zij zet zich op de publieke straat voort in demonstraties en steenen gooieriien, in zulk een mate, dat thans prac- .tisch overal in het gebied een officieuse staat van beleg heerscht Een deel der Fransche pers is er niet over Sn twijfel, waaraan men deze moeilijk- 3ieden in zijn koloniën heeft te danken. Zij Avijzen op een autoritaire mogendheid natuurlijk is het fascistische Italië bedoeld die ook elders druk bezig is, de Moham medanen voor haar zegekar te spannen. In Syrië, in Palestina, in Egypte wordt door Jtaliaansche agenten hard gewerkt aan het mobiliseeren der Moslimsche eenheidsge dachte, waarin men een uitstekend middel ziet, om zoowel Frankrijk als Engeland extra-moeilijkheden in de oevergobieden iVan de Oude Wereldzee te bezorgen. Bekend is, welke goede maatjes de Ita lianen in Palestina reeds met de verschil lende Arabische terreurgroepen zijn. Mus solini's portret Is in Jeruzalem heusch geen witte raaf; men beschouwt er hem als den vriend van den Islam. Men zal zich herinneren, dat de Duce ook tijdens zijn Lybische reis heel veel ge 'daan heeft, om bij zijn Arabische onder danen in de gunst te geraken. Inlandsche ruiters hielden te zijner eere een prachtige fantasia en boden hem na afloop op sym bolische wijze het „zwaard van den Islam" aan, hetgeen in nuchter Europeescbe be grippentaal zeggen wil, dat zij hem als den beschermer van hun geloof wilden eeren. In Abessinië heeft de Italiaansche ver overaar van meet af aan de Mohammeda nen, die onder het regiem van den Christe- lijken Negus een positie van den tweeden rang bekleedden, ruimte en vrijheid ver schaft. Thans bouwt men te Harrar een Mohammedaansche universiteit, die de be roemde Al Azhar te Cairo wel niet zal kun nen evenaren, doch toch belooft een cen trum van propaganda voor de politieke idealen van den Duce te worden. Wat het gebied van de Roode Zee aan gaat verdient het de aandacht, dat de vorst van Jemen, een gebied vis-tl-vis Eritrea ge legen, een vriendschapsverdrag met Rome sloot, nieuw symptoom van de bedreiging, 'die Italië ook in deze strategisch zoo uiterst belangrijke gebieden voor Groot-Brittannië gaat vormen. Tenslotte mogen wij wijzen op de uitzendingen in de Arabische taal van het Italiaansche radio-station Bari, die ïnzake de Palestijnsche onlusten steeds on omwonden den Arabischen kant kiezen en 'de stelling verdedigen, dat de Joden in hun voormalige land niets meer te zoeken hebben. Palestina» voor de Arabieren, zie daar de leus, waarmee men zich sympa thieën verwerft. Men moet de beteekenis van al deze ver schillende symptomen niet onderschatten. Uit dit alles spreekt een doelbewuste Ita liaansche politiek, die op niets anders ge richt kan zijn dim op het in de toekomst vormen van een geheel nieuwe status rond Middellandsche en Roode Zee. In Rome droomt men den verlokkeüjken droom van een herleefd Romeinsch keizerrijk, dat ge lijk man weet, oudtijds juist zijn macht ontleende aan de positie, welke het in de landen rond de toenmalige wereldzee in nam. De eenheid, die de Romeinsche legioe nen vanouds wisten te vestigen en te hand haven door middel van het zwaard, zal thans geen moderne mogendheid op ipre cies dezelfde manier meer kunnen herstel len. Hot optreden van den Islam en het politiek mondig worden der Arabische vol keren, heeft nieuwe elementen naar voren gebracht, die niet meer kunnen worden ge ëlimineerd. Mussolini heeft Ingezien, dat 't de verstandigste politiek moet zijn, met het ontwakende Arabische nationalisme in één schuitje te varen; zijn streven is duidelijk erop gericht, door het bevorderen van dit nieuwe Mohammedaansche élan zich mede standers te scheppen, wier vriendschap en üotverbondenheid hem in de toekomst van onschatbaar belang kunnen zijn. zoodra 't horderende aanzien van zijn imperium de Concurreprende grootmachten zal nopen, hem in den weg te treden. Niemand min der dan de groote Belgische historicus Pirenne heeft er in zijn posthuum versche nen werk „Mahnmet et Charlemagne" op gewezen, dat 't Romeinsche rijk niet stond of viel met de komst der „barbaren"; eerst toen de Middellandsche Zee, onder Invloed der Mohammedaansche veroveraars, zijn oude strategische positie verloor, brak in •werkelijkheid de periode der middeleeuwen aan. Welnu, Mussolini's pogen is geen ander, dan Juist met behulp van de Isla mieten Rome's oude overwicht in deze Streken te herwinnen. RUSLAND HET GROOTE STRUIKELBLOK Nieuwe moeilijkheden inzake de non-interventie In de vergadering der ondercom missie voor de niet-inmenging, die gistermiddag onder voorzitterschap van lord Plymouth is gehouden, zijn de besprekingen weer op het doode punt gekomen. De Russische vertegenwoordiger, M a i s k y, verklaarde namelijk, dat zijn regeering noch de Britsche voor stellen van 14 Juli. noch de Fransche voorstellen van 16 October in hun ge heel kan aanvaarden. „Ik ben bereid, aldus vervolgde M a i s k y, besluiten te steunen, die als een bijdrage tot een daadwerkelijke niet-inmenging kunnen worden beschouwd. Ik kan de artikelen 1, 3 en 4 van de ontwerp-resolutie aanvaarden, doch ten aanzien van de rechten van oor logvoerenden, waarover wordt gesproken in artikel 2 en in de preambule van de resolu tie, blijft de Russische regeering op het stand punt staan, dat dit onderwerp niets «iet hét vraagstuk der niet-inmenging uitstaande heeft, In overeenstemming met de opdracht van mijn regeering zal ik mij onthouden van stemming over de preambule en over arti kel 2. Mijn regeering behoudt zich het recht voor, eigen voorstellen in te dienen tijdens de besprekingen over het toezicht. Die voor stellen zullen ten doel hebben de versterking in het toezicht" De Duitsche gedelegeerde, von Ribben- trop, zeide, dat de nieuwe Russische for mule, waarin gezegd wordt, dat Rusland be reid is, de kwestie der oorlogsrechten te overwegen na de terugtrekking van het overgroote deel der vrijwilligers, voor Duitschland een verwerping van dit punt het Britsche plan beteekent. Door het betalen van verdere bijdragen in de kosten van het toezlchtstelsel te weigeren, toont sovjet-Rusland, dat het de controle onmoge lijk wil maken. „Daar het toekennen van de oorlogsrechten en het herstel van het toezicht essentieele voorwaarden voor de verwijdering der vrij willigers zijn, aldus de Duitsche vertegen woordiger, blijkt uit de nieuwe Russische houding, dat Rusland de verwijdering der vrijwilligers niet ten uitvoer gebracht wenscht te zien". Von Ribbentrop stelde de vraag, of Rusland deel zou blijven nemen aan de niet- inmenging, of tot openlijke inmenging zou overgaan. „Ik zie geen weg, aldus vervolgde hij, waarlangs wij verder kunnen komen, in dien de sovjet-unie haar standpunt niet wij zigt. Ik kan niet instemmen met eenige actie, die berust op een resolutie, welke niet een stemmig goedgekeurd is. Ik zou daarom willen voorstellen, dat de voorzitter een weg tracht te vinden, om Rusland alsnog tot wijziging van zijn standpunt te brengen. orwtm^toxinbcM ^edUtm^tend sUnds 1749 ktUjMnxi POTTEP&MOOEE s M ITCHAM LAV/E N D ER IMP.-C.F.O.- BIERKADE I0-I0» OEN HAAG. Even een Mijnhardtje... typische hartvorm rijn Mijnhardtje nieuwe cachets van Mijnharat, veel beter te slikken dan ronde cachets. Ze glijden als vanzelf naar binnen. Een zeer bijzonder geneesmiddel Ib zoo'b Mijn hardtje een wetenschappelijke combinatie r— i andere organen te schaden. Onfeilbaar bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijnen, bpit, spierpijn, rheumatische pijnen, migraine, periodieke pijnen, griep en influenza. DE SNELSTE PIJNVERDRUVERS Koker 13 cachets 50 ct. 2 stuks verpakking 10 et BU Apotheker» en Drogisten. I CACHETS MUNHAPDT De Belgische kabinetscrisis Naar verluidt ontmoet de socialist' D e Man onvoorziene moeilijkheden bij de sa menstelling van een nieuwe Belgische re geering, voortspruitende uit de houding der liberale partij. Het vermoeden bestaat, dat De Man zijn opdracht aan koning Leo pold zal teruggeven en dat alsdan de socialist Spaak met. deze taak zal worden belast De Belgische kabinetsformateur. H. de Man. FRANKRIJKS VREDESPOLITIEK Delbos spreekt voor de radicalen Overeenkomsten noodiger dan ooit" Op het radicaal socialistisch congTes te Rijssel heeft Delbos een uitvoerig over zicht van de buitenlandsche politiek gege ven. Hij zeide, dat die politiek geheel ge ïnspireerd is door hel ideaal der Fransche democratie en steunt op de beginselen, zoo meesterlijk door H e r r i o t omschreven en toegepast. Do Vo kenbond heeft aanslagen moeten verduren, die zijn actie geleidelijk hebben verzwakt. Zijn mislukkingen hebben het imperialisme aangemoedigd en de bedreigde landen ontmoedigd. In de^e atmosfeer van twijfel zijn soms de manoeuvres, die ten doel hebben de overeenkomsten en verdragen te verzwakken, begunstigd. Toch zijn die over eenkomsten noodiger dan ooit Dat alles is het gevolg van een diepliggende oorzaak: de crisis in de internationale moraal, we'ke wij beleven. Het is vóór alles noodig, dat de vrede gered wordt, terwijl onvoorzichtighe den en zwakheden, die ook gevaarlijk zou den zijn, vermeden moeten worden. Frankrijk wil den vrede, een waren vrede, die voor allen openstaat, maar net zal zich niet in een kruistocht laten medesleepen. Naast en in overeenstemming met de betrekkingen tot den Vo'kenbond is er plaats voor concrete overeenkomsten met nauwkeurig omschreven objecten tusschen de landen, die daarbij een onmiddellijk belang hebben. Die werk wijze heeft te Montreux en te Nyon tot succes geleid. Niettemin is de doelma tigheid van conferenties afhankelijk van de voorwaarde, dat geëerbiedigd wordt wat geteekend is. Er is dus geen drin- gerder taak dan het herstel van de waarde der handteekeningen onder ver dragen en van het karakter der aan vaarde verpachtingen. Frankrijk zal een voorbeeld van loyaliteit geven: Het zal zijn verplichtingen nakomen in alle omstandigheden als er van agressie sprake is. De vrede, aldus vervolgde Delbas, berust op de wederzijdsche eerbiediging van de onafhankelijkheid der vo'ken en dit is een der motieven voor onze houding in het Spaansche probleem. Ik ben van meening, dat Frankrijk, Indien zijn levensbelangen op het spel staan, met koelbloedigheid en vast beslotenheid alle mogelijkheden onder het oog moet zien. Maar om deze proef te door staan moet men eensgezind zijn. Op 't oogen- blik zou Frankrijk tegenover de gevaren, welker ernst het heeft leeren beoordeelen, eensgezind zijn in de verdediging van de bedreigde veiligheid van grenzen en ver bindingswegen. Dat is het veiligste middel voor een zegevierende verdediging, maar ook voor de verhindering van een ooi log. want men valt een vastbesloten volk niet aan. Een verheugend feit is het intusschen, dat de vreugde in Europa gehandhaafd kon vor- den, ofsohoon het Spaansoh conflict nu reeds 15 maanden dien vrede bedreigt. Sommigen zeggen, dat wij het gevaar slechts hebben uitgesteld, misschien zelfs het vergrooten. Maar tijd, die gewonnen wordt om den vrede te redden, is geen verloren tijd. Wat zou men zeggen van een regee ring, die in een speculatieve berekening van de kansen van vandaag en morgen het uur van een gemeenschappelijke misdaad zou bespoedigen? Delbos zeide de inmenging in Spanje te betreuren Het Fransche standpunt is eerlijk en duidelijk: het verlangt een daadwerke lijke eerbiediging van de territoriale on schendbaarheid en de politieke onafhanke lijkheid vain Spanje. Sterk door het eenstem mige getuigenis van onpartijdigen, die onze grens hebben gecontroleerd, aldus Delbos. eischen wij van allen hetzelfde respect van de niet-inmenging. Terwijl wij bereid zijn, iederen vorm van toezicht te land en to* zee te aanvaarden, zouden wij echter niet voor ons land kunnen toestaan, wat door anderen geweigerd wordt Delbos sprak vervolgens over de waarde van de vriendschappelijke betrekkingen met Engeland, Polen, Rusland en de kleine en tente en herinnerde aan de woorden van Roosevelt en Huil en aan de moedige actie van het Vaticaam ten gunste van vrede en vrijlheid. Hij besloot met de woorden: „Op den weg naar den algemeenen vrede bevinden zich nog veile hindernissen, maar tot dusverre heeft men een wereldoorlog kunnen bezwe ren. Niets is verloren en alles zal gered kunnen worden, mits Frankrijk eensgezind en sterk blijft". De toestand in Palestina Staat van beleg te Jeruzalem Te Jeruzalem zijn in de oude stad vier jo den door schoten gewond; een van hen is aan de opgeloopen kwetsuren overleden. In verband hiermede is de' staat van beleg in de oude stad afgekondigd en zijn 20 politieman nen op kosten van de bevolking hier gesta tioneerd. FRANKRIJKS DEFINITIEF HERSTEL VORDERT NOG MAANDEN Aldus minister Bonnet te Rijssel Een radicaal-socialistische motie Voor een propvolle zaal heeft de minister van financiën, Bonnet, gistermiddag op het congres der socialistische radicalen te Rijssel een rede gehouden. Hij begon met er op te wijzen, dat de be grooting in evenwicht is en dat ook de toe stand van do schatkist bevredigend is. Hij zeide er echter geen geheim van te willen maken, dat' het monetaire vraagstuk nog steeds ernstig is. De fout ligt bij het ver- keerde beheer der financiën van de laatste jaren, bij de te zware uitgaven, die op de valuta drukken, waardoor deze gedepre- cieerd is. Bonnet verklaarde voor een streng toezicht op de banken door de Bank van Frankrijk te zijn, doch hij sprak zich met nadruk uit tegen een controle op de wisselkoersen. Spr. wees er op, dat geen controle op de wisselkoereen kan worden ingesteld, zonder een breuk te veroorzaken in het driezijdige monetaire nccoord. dat ten nauwste verbonden is met de geheole buitenlandsche politiek van Frankrijk. Hij betoogde, dat het stelsel van vrije wissel koersen voor Frankrijk het gunstigste is, daar sedert Juli verscheidene milliarden naar het land zijn teruggekeerd. Doch ondanks de verbetering in den fl- nancieelen toestand, zoo vervolgde de mi nister, dient het land te weten, dat nog een groote krachtsinspanning noodig Is en dat voor een definitief herstel nog maanden zullen moeten verlooDen. Minister Bonnet wees op het belang van arbeid in een at mosfeer van orde en discipline, daar anders „geen enkele der hervormingen, die wij al len wenschen verwezenlijkt kan worden". On duidelijke en eenvoudige wijze zette hij uiteen, dat de uitgaven niet de ontvang sten te boven mogen gaan. „Het land moet begrijpen, dat het de uitgaven, die het eischt. ook zelf moet betalen." Tegenover de demagogie van ijdele hoon. aldus besloot Bonnet, moet de minister van financiën onvermoeid de tujnlijke, doch ge zonde ruwheden der waarheid stellen. Het staat aan de socialistisch radicale partij deze politiek van ware menschlievendheid arbeid en orde, die de minister van finan ciën moet voeren, te verdedigen tegenover de openbare meening, die haar dankbaar il zijn voor haar oprechtheid. Na de rede van Bonnet, die luide werd toegejuicht, sloot de voorzitter de debatten Vervolgens werd een motie met algemecne stemmen aangenomen van ongeveer den volgenden inhoud: Het socialistisch radicale congres wenscht Chautemps en Bonnet geluk te zijn terug gekeerd tot de tra-iitioneele leer van de partij en aldus het land te hebben ge bracht op den weg van het noodzakelijke financieele hersteL Voorts spreekt de motie zich uit voor een streng begrotingsevenwicht, tegen een controle van de wisselmarkt en tegen z.g. structuurhervormingen. Het congres is voorstander van de „pauze" en van een ontwikkeling van de pro ductie. die het eenige middel vormt van strijd tegen de crisis. Ook moet de stabiliteit van do munt worden ver zekerd. Het is onvermijdelijk, aldus de motie verder, een soepeler toepassing van de veertigurenweek In te voeren, o.m. ten gunste van de landsverdediging en mid delen te zoeken, die door vertrouwen in het lot en de welvaart des lands afge schrikte of gevluchte kapitalen weer in de circulatie kunnen brengen. Ten slotte wordt de regeering herinnerd aan den plicht een einde te maken aan de bezetting van fabrieken, wanneer die voorkomt, en wordt iedere agitatie, van elke politieke partij of politiek organis me, veroordeeld. De Japansch-Chineesche oorlog NIEUW BRITSCH-JAPANSCH INCIDENT TE SHANGHAI Interview met Tsjang Kai Sjek In de Jessfieldstraat te Shanghai zijn drie drie Britsche soldaten gedood en twee ge wond door projectielen welke door een der beide, elkander nabij de internationale ne derzetting bestrijdende partijen waren afge schoten. Door de Engelsche militaire autoriteiten wordt, naar „United Press" meldt, verklaard, dat tot nog toe niet is vastgesteld, of 't hier een Chineesche dan wel een Japansche gra naat betrof. Van officieuse zijde verlv.idt intusschen, dat het projectiel afkomstig was van een Japansche batterij, welke zich een kilometer ten Noordoosten van de Soetsjau- kreek bevond. Het Chineesche telegraafagentschap „Cen tral News" meldt, dat Japansche vliegtuigen 48 bommen hebben geworpen op Oesi, een belangrijke stad tusschen Nanking en Shanghai. Veertig burgers werden bij dit bombardement gedood terwijl een honderd tal huizen is vernield. Japan's vredesvoorwaarden Volgens den diplomatieken redacteur van de Evening Standard heeft de Japansche regeering maarschalk Tsjang Kai Sjek de volgende voorstellen gedaan, die als grond slag voor den vrede zouden moeten worden beschouwd; 1. China erkent een onafhankelijk Bin- nen-Mongolië. 2. China erkent, dat de vijf noordelijke provinciën het recht hebben zelf over den regeeringsvorm te beslissen. Accountantskantoor R. KROL Haanplein 2, Telefoon 393826, 's-GRAVENHAGE Dorpsstraat 55, Telefoon 77, ZOETERMEER De Spaansche burgeroorlog HET WEER BELEMMERT DE KRIJGSVERRICHTINGEN De Basken moeten ontwapenen Van alle punten van het rechtsche Spanje komen berichten binnen over slecht weer. Alle rivieren treden buiten haar oevers, 'aardoor overal aanzienlijke schade wordt aangericht. Bovendien worden de krijgsver richtingen er door bemoeilijkt. De stellin gen aan het front staan onder water en achter het front belemmeren de doorweekte wegen de levensmiddelfenvoorziening en de troepenhe wegl ngen. Naar verluidt, heeft generaal Franco alle huivenlandsche journalisten uitgenoo- dgid, een bezoek te brengen aan het eiland Majorca, opdat de wereldpers zich ter plaatse kan overtuigen van de onhoudbaar- heid van de verklaringen, welke over de toestanden op de Balearen worden afgelegd. Baskisch separatisme Radio Espana te Bilbao eeint een dag* order rond van den militairen gouverneur, waaruit valt op te maken, dat men een complot van Baskische separatisten op het spoor is. De opstand zou in Bilbao beginnen en zich vandaar over het geheele Baskenland: uitbreiden. In de dagorder wordt aan de bevolking 48 uur tijd gegeven, om alle wapenen, die zij nog in bezit zou hebben, uit te leveren. Allen, bij wie daarna nog wapenen wor. den aangeirolfon, staat de doodstraf to wachten. Rust- en Herstellingsoord „N I EU W RIJKSDORP" Berkheistraat 40 WASSENAAR Telefoon 7176411 Voor hen, die onder een volstrekt Individu eele behandeling en In een rustige huiselijke omgeving het verloren evenwicht terug willen winnen. Inlichtingen en prospectus to verkrijgen bij den geneesheer-directeur: FLORIS HERS. 3. China staat alle gebied, dat de Ja panners op den dag van den wapenstil stand bij Shanghai bezet zullen hebben, met een vrijen toegang naar zee, af. 4. China kent Japan visscherijrechten toe voor de wateren langs de kust en rondom de eilanden tusschen Formosa en de grens van Indo-Ghina. 5. China trekt zich uit den Volken bond terug. 6. China stemt er in toe geen militai re luchtmacht meer te hebben. Boodschap van Tsjang Ka! Sjek De eerste correspondent van Reuter in Noord-China heeft een onderhoud gehad met maarschalk Tsjang Kai Sjek, waarin deze verklaarde, dat, al mocht het er voor de Chineezen aan het Shanghai-front nog zoo ongunstig uitzien, hun positie in werke lijkheid toch niet zoo slecht was. Hij erkende, dat de terugtrekking der Chineesche troepen naar een nieuwe linie teleurstellend was, maar, zoo vervolgde hij, wat aan het front van Shanghai en in Ho- pei gebeurd is, moet niet van overwegend belang worden geacht voor den verderen duur van den oorlog, want de fronten van Shanghai en Hopei waren niet voorbereid. De werkelijke verdedigingsoorlog zal niet aan deze fronton gevoerd worden. De Chineesche soldaten zijn vastbesloten zich te blijven verzetten en opofferingen to getroosten. Hun geest kan niet vernietigd worden. De gewone soldaat weet, wie zijn vijand en wie zijn vriend is. China is het Britsche volk dankbaar ->or het betoonde medeleven en voor de actie om Japansche goederen te boycotten. Maar waarom laat het Britsche vo'k toe, dat zijn regeering niets doet, terwijl zijn rechten en belangen door de Japansche blokkade wor den geschonden. Waarom speelt de Britsche marine niet haar traditioneole rol en be schermt zij niet de vrijheid ter zee in den Stillen Oceaan? Wij verwachten niet, dat Engeland met Japan een oorlog aangaat, maar wel mogen wij verwachten, dat En geland zich houdt aan het negen mogend- hedenverdrag, dat het vrijwillig heeft onder teekend. Mijn boodschap aan de conferentie van russel is deze: China hoopt dat de letter en de geest van het negen mogendheden- verdrag zullen worden geëerbiedigd. Schuschniggs leven wordt bedreigd Een complot ontdekt Volgens officieele berichten uit Weenen heeft men aldaar gisteren een complot ont dekt gericht tegen het leven van bonds kanselier von Schuschnigg. Het gevaar voor het leven van den kanselier zou nog niet geheel geweken zijn, omdat twee leden van de buitenlandsche terroristische orga nisatie, die, naar men verzekert, naar de Oosvenrijksche hoofdstad gezonden, zijn om den aanslag te plegen, zich nog in vrijheid bevinden. Men vreest, dat zij voornemens zijn hun taak ten einde te brengen door een bom te werpen naar den automobiel van von Schuschnigg, wanneer deze zich van zijn particuliere woning in een der voor steden naar de kanselarij zal begeven. De negen-mogendbeden- conferentie te Brussel Duitschland slaat de uitnoodiglng af Gisteren is te Berlijn aan den Belgischen ambassadeur het antwoord der Duitsche regeering overhandigd op de uitnoodiging tot deelneming aan de Negen-Mogendheden conferentie. Verklaard wordt, dat de Duitsche regee ring alle waardeering heeft voor het stre ven, door vriendschappelijke middelen een einde te maken aan het beklagenswaardige conflict in .Oost-Azië. JJit de uitnoodiging blijkt haar echter, dat de besprekingen te Brussel zullen worden gevoerd op grondi van artikel zeven van het Negen-Mogend- hedenverdrag en derhalve de toepassing van dit verdrag tot onderwerp zullen heb ben. Daar Duitschland aan dit verdrag geen deel heeft, meent de Duitsche regeering aan besprekingen over de toepassing daar van niet te kunrten deelnemen. De Duitsche regeering wil er echter op wijzen, dat zij te allen tijde bereid is, deel' te nemen aan een actie tot vreedzame rege ling van het conflict, zoodra vast staat, dati de onmisbare voorwaarden daarvoor ge schapen zijn. Nieuw gebouwde Portiekhuizen te koop, op eigen grond te Den Haag. Modern ingericht en voorzien van waschtafels, douchecel, enz., enz. Gunstig gelegen. 10 Rente van Uw geld ALGEMEEN BEHEER L. V. MEERDERVOORT 259 DEN HAAG IN AMSTERDAM 7 Dan naai het kantooi van L. BOOMSMA, Makelaar Bouwkundige Expert NASSAURADE 118/119. TeL 82521—85421 Wij koopen en verkoopen, horen en verharen, admlnlstreeren en verzorgen alle onderhoudswerk- zaamixeden. Wonlnglijsi en inlichtingen GRATIS WU bieden aan uit eigen bezit: GELDBELEGGING t 29i>0 tot 190.000. ZELFBEWONING TE KOOP VOO 4 dubbele nieuwe LANDHUIZEN naar de eischen des tijds ingericht te EDE. Benoodigd kapitaal f 12.000. Rente eigen kapitaal na aftrek van alle lasten 14 BOUWBUREAU MAANDERHEUVEL Stationsweg 41, Telef. 737 - EDE

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2